Zuid*Beveland is tevreden Schouwen Duiveland EUTGIKCte Weerwolforganisatie Wa. een Wonderlijke Wereld Ons kruiswoordraadsel „Zeeuwsche Dag" van den KR.0. Fransche politie verrichtte vele arrestaties richt zich op Uitslag vorig raadsel GEEN GROOTE WEDSTRIJDEN WAT DOET DESK IN RIJEN EN DOSKO IN MIDDELBURG? KERKELIJKE KALENDER No. 003 TWEEDE BLAD ZATERDAG 26 OCTOBER 1946 Alle lichte- on middelzware schade ia hersteld yUID BEVELAND kan zich thans opmaken om den twee den verjaardag van zijn bevrij ding te vieren. Het kan dit doen in een tevreden stemming en met het gevoel, dat er gedaan is, wat er gedaan kon worden. De verwoestingen, die de bevrü- dirgsstrijd met zich meebracht, waren op Zuid Beveland, wanneer we met andere Zeeuwsche ge westen een vergelijking treffen, be trekkelijk gering. Het gelag werd hoofdzakelijk betaald door de ge meenten EUewoutsdijk, Hoedekens- kerke en Ovezande (rayon lar.ding bij Baarland) en door Rilland dat in zóne ven den Kreekrakdam ligt. Geringere schade beliepen 's Gra venpolder en Baarland, terwijl over al elders de vernielingen niet noe menswaardig waren, uitgezonderd Krabbendiik dat later nogal van V I's te lijden hod. EUewoutsdijk was er het ergste aan toe. Ongeveer één-derde van 't dorp werd verwoest of zeer zwaar beschadigd. Verloren ging o.m. de oude kerk met toren, een der fraai ste stalen van de z.g. Schelde- gothiek en ook het „slot van de familie van Hattum, met de kost bare schilderijenverzameling. Troosteloos was de aanblik, dien het dorp opleverde toen de laatste Duitscher uit Zuid Beveland was verjaagd en wel frappant is het verschil met vandaag den dag. Alle lichte en middelzware scha de is hersteld. Iedere behuizing, al is die in verschillende gevallen nog primitief, heeft haar glas; „crepeer gevallen komen niet meer voor. Het architectenbureau van ir. A. Rothuizen en P. t' Hooft, maakten een nieuw herbouwplan, waarin 't typ sch dorps-aspect niet werd ge wijzigd, waardoor het eigen karak ter van dit dorpje weer zal terug- keeren. al worden natuurlijk de nieuw te bouwen huizen zes zijn er reeds aanbesteed technisch beter ingericht. De nieuwe kerk zal wat vorm be treft heel wat afwijken van de oude. Het wordt een niet al te groot gebouw met een oaar honderd zit plaatsen, wat voor het achteruit gaande dorpje genoeg is. Een pas sende toren is mede ontworpen en de pastorie zal naast de kerk ver razen. Er is hard gewerkt. den Derden weg iplm. 60 huizen) ls het bouwplan ook door genoemd architectenbureau gemaakt. Ir. t' Hooft deelde ons mede, dat ook hier 't oude karakter geëerbie digd zal worden. Daar de huizen iets grooter dan voorheen worden gebouwd, schiet er geen plaats meer over voor de school, die daar voor heen stond; zdj zal nu gebouwd worden achter het raadhuis met nog enkele woningen waarvoor door den ruimeren opzet aan den Der den weg geen plaats meer is. Te Bath dat ook niet heelhuids uit den strijd kwam, zal opgebouwd worden in dien zin dat de oude vormen van dit vestir.gsgewijze ge bouwde gehucht, hersteld worden. Het te herbouwen Evangelische kerkje komt daarom op een andere plaats. Te 's Gravenpolder trof het oor logsgeweld in het bijzonder de Bosschewei. Herbouw ligt in de be doeling voorloopig zes nieuwe woningen en van de geboden ge legenheid zal men gebruik maken om den verkeersweg te verbeteren. Alles bijeen genomen kan gezegd worden dat er op Zuid Beveland hard is aangepakt en dat men met de ter beschikking staande midde len gewoekerd heeft. Buiten de zwaar getroffen dor pen moet men zoeken naar oorlogs sporen. Te Goes bijv., dat aoor de V I's heel wat glasschade kreeg, is bijna geen imitatieruit meer te vinden. Dat dit pleit voor de bij den op bouw en het herstel betrokkenen, ligt voor de hand. V/lfat in den aanhef van Ellewouts- dijk werd gezegd, geldt ook voor de andere Bevelandsche ge meenten. Lichte en middelzware schade ls hersteld en de huizen zijn glasdicht. Voor zoover materiaal en werklieden voorhanden zyn, is met den herbouw op bescheiden schaal een begin gemaakt. Zoo zijn te Hoedekenskerke acht nieuwe wo ningen onder den kap; Krabben- dyfce heeft al tien nieuwe wonin gen gekregen en te Rilland zal men er weldra zes zetten. In laatstgenoemd dorp waar de verwoesting zich concentreerde op T\Ë Fransche veiligheidspolitie heeft een verzetsorganisatie ontmaskerd die vertakkingen schijnt te hebben over geheel Europa. Dezer dagen wer den weer 17 arrestaties verricht, on der wie waarschijnlijk de Fransche president van de organisatie, een voormalig SS-man en diens vrouw. De organisatie zou gewijd zijn aan de wedergeboorte van het nationaal-so- cialisme, van collaboratie beschuldig de Franschen helpen en Duilsche krijgsgevangenen helpen ontsnappen Zij beschikte tevens over een krant. De gearresteerde hoofdman bleek zijn werkgever voor 2 ton te hebben op gelicht. De gedachte met een wijdvertakte bende te doen te hebben, ontleende aan het feit, dat onlangs te Rouen een man gearresteerd werd, a e zeide lid te zijn van een te Bel grado gevestigde geheime organisatie. .®°clallst!sche blad Le Populaire se rijft echter, dat de organisatie ver- takkingen heeft ln Dultschland, Zwit serland en Spanje, en dat 'n vroe gere officier van Rommels Afrika- ps de internationale verblndlngs- man was. TNPLAATS van twee jaar zooals de andere Zeeuwsche gewesten, ls Schouwen nog slechts anderhalf jaar bevrijd. Dit mag o.i. echter geen reden zijn om, nu geheel Zee land leeft ln de bevrijdingsherden king. Schouwen-Duiveland te ver geten. Vorige week zijn we daarom over de Ooster-Schelde gevaren om eens poolshoogte te nemen van het her stel sinds Mei '45 toen .e Duitsche terroristen eindelijk afgedelnsd wa ren. Kort ra dien heugelijken dag hebben we Zlerikzee en 't zwaarst getroffen eiland men geïnspecteerd. De indruk die 'Ut bezoek toen bij ons achterliet was dlendig. In Zlerikzee lagen de straten be zaaid met dakpannen en glas schervenuit de .neerendeels ver laten huizen waalden de gordijntjes door de ramen triestig naar buiten. Bijna geen pand was ongeschonden het vrooUjke Zlerikzee leek voor al tijd verdwenen. De tocht over de nauwelijks droog gekomen wegen van Duiveland, naar de onbewoonde, zwaar geschon den dorpen, was even neerdruk kend. Verdronken lagen de lande rijen; leeg stonden de boerderijen. Het loover der boomen was vervan gen door zoutvlokken; mossels koekten tegen de muren der hui zen; ratten schoten schichtig weg waar we binnentraden. Na anderhalf jaar hebben we Zlerikzee en Schouwen terugge zien. Het contrast is groot. In Zierikzee moet men thans zoeken naar de sporen van het oor logsgeweld. Alle uizen zijn van glas voorzien, het leven vloeit er weer even opgewekt als anders. Buiten Zierikzee ziet men het landschap weer even kleurig als weleer. Buiten verwachting is de oogst op de zoo lang verdronken gronden gewassen; het eenlge dat men mist, bulten de dorpskernen, is het ge boomte. Ook in de geteisterde dor pen als Ouwerkerk, Oosterlacd en vooral Brulnlsse, heeft de normale samenleving zich hersteld. Wel ga pen hier en daar nog gaten in het dorps-aspect, maar de puinen zijn geruimd en de woningbouw is be- gornen. Wederopbouw halfweg. f")P het bureau van den Weder- opbouw te Zierikzee heeft de dienstdoende ingenieur en zijn me dewerkers ons wat cijfers en feiten over den herbouw verstrekt. Het totaal aan verwoeste panden ln Mei 1945. bedroeg 376, het aan tal zwaar-beschadigde 510 en het getal licht-beschadigde 6800. Het eerst ls men natuurlijk be gonnen met het herstel van de lich te beschadigingen. Door hard aan pakken is men er in geslaagd 2500 licht-beschadigde panden te her stellen en alle andere weer be woonbaar te maken. Van de zwaar- beschadigde hulzen zijn er 80 na genoeg hersteld en 120 gevallen heeft men in behandeling. Aan den nieuwbouw is nog niet veel gedaan. Van de verwoeste panden zijn er 5 herbouwd; in Burgh ls men met den bouw van 4 woningen begon nen en in Haamstede en Renesse met 8 en 6. Zlerikzee ontwerpt plannen voor 24 nieuwe hulzen. In Bruinisse, dat het zwaarst getroffen is, zijn 56 noodwoningen gemaakt en ln Oosterland 20. Dank zij het doortastend optre den der autoriteiten en het hard aanpakken van de uitvoerders en arbeiders, heeft Schouwen en Dui veland zijn oorspronkelijke bevol king weer geheel kunnen opnemen. De aanvoer van materialen is be vredigend geweest. Zoo kreeg men 3200 M3. nieuw hout; 5 millioen nieuwe steenen en voldoende glas voor het dichten der hulzen. 'n Handicap vormde wel het ge brek aan vaklieden. De vierhonderd metselaars en timmerlieden, die het eiland rijk is, zijn slechts ver sterkt kunnen worden met hon derd vaklieden van elders. De stemming ten opzichte van den Wederopbouw is, zoo verze kerde men ons, zeer goed. Alleen is men ontevreden over de scha deloosstellingen en vergoedingen, doch die grief wordt overal ge hoord en is door de ambtenaren van den Wederopbouw niet te ver helpen. Met heel wat betere indrukken dan vorig Jaar Mei, zijn we dit maal uit Schouwen vandaan ge komen. Hokus Pokus. fVE spoorwegdirk -de in Berlijn krabt zich achter het oor en wel hierom: Er reed een trein de Russische zóne tn; een mooie trein met slaapwagons en kussens :>p de banken. Er kwam ook een trein terug een leelijke trein, zon eter slaapwagons een samenstel van de meest afgetakelde rij tuigen. De laatste was niet vertrokken, hij kwam alleen maar aan. Kennelijk hadden de be- zettingsautorlelten een ruilt je gelegd, zonder te vragen of de spoorweg directie het wel goed vond. De directie infor meerde en kreeg ten ant woord dat zij maar niet te hard moest klagen; er kon een volgenden keer nog -vel eens wat an ders terugkomen, goede ren wagens by voorbeeld. Er is nog een trein ln de Russische zóne. Ber lijn wacht weer met spanning Banggg TVRIE passagiers in den trein St. Pancras -Bedford (Londen) dreig den naar buiten te val len doordat het coupé portier opensloeg. In- plaats van naar buiten sloegen ze echter naar binnen, want een pas- seerenden trein deed de deur weer toe, en niet zachtjes 1 Met verwon dingen kwamen ze er af. Mode* AMERIKA blijft origl- neel, ook op het gebied van de mode. 't Nieuwste snufje: Nylon kousen met hartjes en andere versierselen ter hoogte van knie en enkel. Voor mannen zijn er stropdassen met we tenschappelijke „illustra ties" betreffende de atoombom-theorieën. Vrijwilliger. WILLIAM Schlauffler, tijdens den oorlog kolonel in het Ameri- kaansche leger, werd na le gevechtshandelingen Jijden dienst ontslagen. Hij kreeg zoo'n heim wee, dat hij zich on langs opnieuw liet in schrijven, nu als ser geant. Bokser-schrijver. TOE LOUIS, wereld- kampioen zwaar ge wichtbokser, heeft een contract aangegaan met een Amerikaansche uit- gevèrsmaatschappij, zijn eigen levensloop te be schrijven. Waarom ook niet Het is op slot van rekening een aardige bijverdienste en de we reldliteratuur wordt er door verrijkt. Horizontaal; 1 eenheid van spanning (afk.), 3 soort melk. 7 eenheid van electrische stroomsterkte (afk 10 by, 11 bloeiwijze, 12 ge sloten. 14 Noor- sche munt, 16 vlaktemaat, 17 handlanger, 19 cyns 20 tweetal 22 dwaas, 23 voorzetsel, 25 vluchtheuvel voor het vee. 28 uitheemsche vrucht, 30 leng te-maat, 31 noot 32 gevaar. 36 soort eend, 40 pers. voornaamw., 41 plantje, 43 lichaamsdeel, 44 visch, 46 besmettelijke ziekte 49 priem, 51 hond, 52 op welke wijze, 53 elec- trisch deeltje, 54 bestemming, 55 voorzetsel, 56 onbeschroomd, 57 gra. vure. Verticaal: 1 bloeiwijze, 2 sport, 3 buffet, 4 hoogvlakte in Azië. 5 on beweeglijk, 6 inhoudsmaat, 8 zin spreuk, 9 voor, 10 groote vlieg, 11 koraaleiland, 13 foedraal, 15 élan, 18 vr. voornaamw., 21 lancier, 24 aanhoudend, 26 metaal, 27 bevesti ging, 28 onderricht, 29 telwoord. 32 plaats. 33 graansoort, 34 verbran dingsrest, 35 driest, 37 hemellichaam 38 larve, 39 toetsing, 41 veengrond, 42 teeken, 45 familielid, 47 rechter lijk college, 48 kleedingstuk, 50 lynx MARE EIK JAAR Ex N O B E L X I S L A M X E RAGEx GAJESx SPAT GASx Sx NORx Dx ELS STRAKX 3 x ZWART X O L I Ex VAALx AMBONx Kx KASTE SLAx Nx RAPx SX REL KELKx BARONx PARI I x VENYNxSTEUNxP EEGA KO'C HST Prijswinnaars: le prijs P. Maas, D 306, Wouw; M. C. J. v d. Riet, B 131, Sprundel; 2e prijs G. Klerkx, 2e St. Crispijn- straat 73, Waalwijk; Eug. d'Hondt, Vestdijkstraat 5, Hulst. Een gevatieetd programma waaraan tal van Zeeuwsche kunstenaars deelnemen. rjfOOALS wij al ln enkele korte be- richten hebben aangekondigd, verzorgt de KRO morgen een spe- clalen „Zeeuwsche Dag". Aan het uitvoerige, zeer gevarieerde pro gramma. ontleenen wij de volgende bijzonderheden: Na een Inleiding om 10,15 uur zal om half elf de Hoogmis uit de Maria Magdalenakerk te Goes wor den uitgezonden. Op dezen Chris tus Koning-dag zal kapelaan J Geitemann het H. Offer opdragen, terwijl kapelaan C. van Teijlingen de predikatie zal houden. Het EB zouden al heel groote wonderen moeten gebeuren, indien de stand aan den Kop van district IV Zondag zou veranderen. Men Kan immers niet van de veronderstel ling uitgaan, dat Noad, BW en NAC zuilen verliezen. Alhoewel men oo t weet hoe het kan gaan ln plaatselijke gebeurtenissen en hoe NAC na de twee opgeloopen ne derlagen zal reageeren in Ven'.o. Wel is het een interessante vraag of Baro nie er eindelijk ln zal slagen een wedstrijd te winnen. Het lijkt ons In derdaad mogelijk nu Helmond in Bre da op bezoek komt, want de 7-0 neder laag tegen NAC op ZZ-9 kan Immers aanleid ng genoeg zijn om te veronder stellen, dat de Helmondenaren zwak ker zijn dan de Baronie-mensehen. De tweede klassers In 2A krijgt Alliance de kans zich te revancheeren nu Breskers ontvan gen wordt. Dosko kan haar punten- winst denkelijk wel opvoeren in Mid delburg, terwijl RBC niet behoeft te verliezen op het Hero-veld: Internos zal het lang niet gemakkelijk hebben ln Oosterhout. Goes heeft een kansje In M ddeïburg. Veel spanning kan ver wacht worden ln Rijen, waar Desk op visite gaat, denkelijk om te verliezen De derde klassers Boeimeer dat tot nu toe niet slecht heeft geboerd zal in 3D zeker in staat zijn Gudok te vloeren. De Boys uit Pijnaart zullen de twee punten in Til burg moeten laten en verder zien wij twee Roosendaalsche overw'nningen uit de bus komen. In Z. Vlaanderen Is de wedstrijd van den dag die tusschen Steen en Clinge Zal het terreinvoordeel hier beslissen en daardoor Steen gelijk brengen met Clinge? Tusschen Sluiskil en Axel zal het eveneens een spannende partij worden. Hulst kan weer twee punten rijker worden nu het naar IJzendijke gaat. Vierde klassers kerkkoor zal onder leiding staan van den heer P. van den Dries. Om 12,03 uur zullen op de gra- mofoon eenige Valeriusklanken len gehoore worden gebracht, ingeleid door Manus Willemsen. Drs. L. Lockefeer zal om 12,15 spreken over .Zeeland en de literatuur" Daarna komt om 12,30 het Mid- delburgsch Muziekkorps, o.l.v. Jo- han H Caro een lunchconcert ver zorgen. dat om 13,15 gevolgd wordt door een orgelconcert van Theo Luysterburg in de Goesche kerk, met zang van Tanny van de Gar de. De verslaggevers Herman Fik- kert en Léon Povel brengen om 13.30 met de luisteraars een bezoek aan de plaatsen ln Zeeland, waar de H. Maria op bijzondere wijze ver eerd wordt. Nadat om 13,50 enkele Zeeuwsche reidarsen ten gehoore zijn ge bracht, brengen genoemde verslag gevers een bezoek aan De Schelde te Vllssingen, de vlasindustrie te Aardenburg, den zeedijk bij West- kapelle, de klompenindustrie te Clinge, de oesterteelt in Ierseke en bet museum te Zierikzee. Louis Lutz komt om 16.15 uur met Zeeuwsche sagen. Het zieken- lof wordt ditmaal uitgezonden van uit het zieker huis St. Joanna te Goes, met zang o.l.v. Zuster Divora en preek van rector Chr. Jansen. Om 19,45 uur wordt het KRO- programma weer voortgezet met flit sen van den voetbalwedstrijd Mid delburgGoes. In een Zeeuwsche uitzending mag Michiel de Ruyter natuurlijk niet ontbreken. Aan hem zal om 20.15 uur een klankbeeld worden gewijd met muziek van Else de Groot en onder regie van Her- bert Perquin. De discotheek zorgt om 21,15 voor Zeeuwsche klanken en om 21,30 zal een vraaggesprek plaats hebben over de Stichting Her stel Zeeland 1945. Tenslotte zal het dubbelmannen- kwartet Octavo te Goes, o.l.v. Jan Kousemaker eenige zangnummers ten beste geven Alles bijeen een program, dat zeer veel te genieten geeft, zoodat het wel de moeite waard is morgen af te stemmen op Hilversum II. golf lengte 415 meter. Wat de vierde klassers aangaat, hier zien wij in 4C overwinningen voor Gilze en Advendo in het verschiet. In 4E wordt Zundert—Virtus dé wedstrijd Ook Halsteren-N. Borg vliet is niet van interesse ontbloot. Zondag 27 October: Wit. Feest van Christus' Koningschap Mis Dignus est. 2e gebed en 1. Ev. van den 20sten Zondag na Pinksteren. Credo. Eigeö Pref. Maandag 28 Rood. H.H. Simon en judas. Credo. Pref. der Apostelen. Dinsdag 29. Groen. Mis van den 20sten Zondag na Pinksteren. Mis Om nia zonder Gloria of Credo. 2e gebed A cur.et s. 3e naar keuze. Gewone Pref. Woensdag 30. Groen. Alles als giste ren. Den Bosch: 2e gebed A cunctis. 3e van de overledenen. 4e naar keuze. Donderdag 31. Paars. Vigilie van Al lerheiligen. 2e gebed van den H. Geest 3e voor Kerk of Paus. Vrijdag 1 Nov.: Wit. Allerheiligen. Mis Gaudeamus. Credo. Gewone Pref. Zaterdag 2. Zwart. Allerzielen. Pref. van de Overledenen,

de Stem | 1946 | | pagina 5