MANNEN Republikeinen Overpeinzingen bij een verjaardag NEDERLAND EERDE VERDIENSTELIJKE houden hun beloften niet Grenscorrecties „Oostactie" TWEEHONDERD DIVISIES Koningin reikte te Brussel onderscheidingen uit IN 1947 GROOTE AMBACHTS TENTOONSTELLING DISTRIBUTIENIEUWTJE S Communisten schaakmat gezet De verhoogde posttarieven ontlokten lange debatten Jappen ter dood veroordeeld TWEEDE JAARGANG No. j>03 Comm. v Toezicht: A. F. J AERNOUDTS C J. VAN HOOTEGEM; A e- LANGENHORST. Mi Dr A. J. J M MES; Mr H. B. L». DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; oer post 4 10: p week (bij niet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 6 cent. Postrekening 278 8V Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 26 OCTOBER 1946 uitgave: stichting ..de stem Directeur j a H M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur j j h a 3RUNA vlgem. Zeeuwsen-redacteur W GROFFEN llsstngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst Dubbele pcoii 7 tel 105 Red j v d BROEK. Bijbureau Oostburg. Nieuwstr 23. tel 35. 7 -Emnden Eur. Goes. Westsingei 75. tel 2236 Red N J KARHOF Toonen we ons de bevrijding waard? TN dew dagen en weken is of wordt in tal van plaatsen in ons gewest het bevrijdingsfeest gevierd. Twee jaar is het geleden, dat de in vasielegers de toegangen tot de Schelde openbraken en den vijand over de groote rivieren joegen. 2 jaar is het geleden, dat we het juk van onze schouders voelden afglijden en aantraden in het nieuwe Neder land, boordevol idealistische verwaohtingen. Ttesillusles kwamen er spoedig. De eerste was al, dat de bevrijding van overig Nederland niet in het tempo ging, dat we na de succes volle operaties in het najaar van '44 verwachtten. Daardoor bleven ook nog breede strooken in het Zuiden frontgebied met alle geva ren en gevolgen van dien. Het lu guber geratel van de V I's wekte voortdurend spanning en veroor zaakte ook rampen. Daarnaast be leefden we de teleurstellingen met het tijdelijk bestuursapparaat, dat uit Londen overkwam, raakten we al dadelijk klem in de zuiverings- knoop en hervatten vol edelen ijver de oud-vaderlandsche gewoonte van het mopperen en kankeren. Na de algeheele bevrijding is die gewoonte nog aangewakkerd dooi de vele feilen, welke het opbouw werk aankleefden, door het te loor gaan van de illusies omtrent de vorming var breede nationale groe peeringen, die aan de eenheid-in- het-verzet zouden ontspruiten, door bureaucratie en corruptie, door ar- beidstraagheid, zwarten handel en zwarte prijzen. Als men menigen zwartgalligaard hoort, zou liet eigenlijk weinig zin hebben, om de bevrijding met een feest te gedenken. TToch juist ais de lijn der desillu sie zoo ver wordt doorgetrok ken. komt men tot de ontdekking, dat. dit toch te bar wordt. Want be vrijding blijft bevrijding, blijft het groote alle teleurstellingen over koepelende feit van de verlossing uit een ondraaglijke tyrannie. Dat is iets, wat de grootste blijdschap en de felste dankbaarheid waard blijft. Wilt heden au treden voor God den Heere Hem boven al loven van herten End' maken groot Zijns lieven namen eere. Die daar nu onzen vijand slaat terneer. Het oud-Nederlandsche lied ver tolkt zoo wel wat onze eerste plicht is op het geder kingsuur van een der grootste historische gebeurte nissen voor onze gewesten. En daarbij aansluitend gaan wederom de gedachten van dankbaarheid naar de bondgenooten, die hun strategische kunde en hun beste zoren gaven voor het groote werk der bevrijding. Er is op bepaalde punten weer verwijdering gegroeid maar op dagen als deze valt dit weg voor een allesoverheerschend gevoel van erkentelijkheid, gouden we voorts toch ook niet eenige bewondering en dank baarheid kunnen hebben voor het geen er aan herstel en weder opbouw is gewrocht? Het gaat lang zamer dan we dachten, het gaat gepaard met feilen en erger, maar er is toch ook wel iets gepresteerd. Als we maar eens eerlijk de verge Hiking opzetten tusschen toen en nu, dan moeten we erkennen, dat daarin veel stof tot lof en voldoe ning zit. Bovendien: als men ande ren veel verwijt, mogen we dan ons. zelf voorbijgaai:? Hebben wij onszelf met honderd procent gemeenschapszin en veer tien-karaatsijver uitgesloofd, om de groote va-lerlandsche zaak te dienen? Of zijn we weer onmiddel lijk teruggevallen in de oude ik zuchtige praktijken, welke zich van blijft doorgaan TAE „OOSTACTIE" ln de Sovjet- zone van Duitschland blijft door gaan. Duizenden vrachtwagens en eer, groot aantal treinen uit Rus land zijn op weg naar de Sovjet- Russische zore van Duitschland om technici met hun gezinnen en huis raad en de fabrieken met de uit rusting te vervoeren naar Rusland. Deze Oostactie" zal 10 dagen du ren. Ongeveer 6.000 personen zou den reeds van de fabrieken in Sak sen weggevoerd zijn. De kwestie is besproken op een gister op de geallieerde Komman- dantur te Berlijn gehouden gij- eenkomst, tijdens welke de Russi sche Generaal Kotikof weigerde een verklaring over een en arder af te leggen. De geallieerde bestuursraad krijgt nu het netelige probleem op ïlju .schouders geschoven. het lot der medemenschen niets aantrekken? Het heeft niet veel van feest klanken, wat we hier laten hooren, maar er is geen beter wijze van herdenking der bevrijdingsweldaad dan het erkennen van onze eigen tekorten en het vaste voornemen, om iets terug te winnen van het idealisme, dat menigeen in het ver zet doorgloeide. Dan is de toekomst niet zoo zwart als ze thans vaak lijkt. Dan delgen we iets van hetgeen we verschuldigd zijn aan de helden, die den tyran van onzen bodem verjoegen. IS het waar, dat er zich meer dan 200 Sovjet-divisies op oorlogs sterkte in de bezette gebieden van Europa van de Baltische landen tot Weer.en en van Weenen tot de Zwarte Zee bevinden? Deze vraag stelde Churchill in het Lagerhuis met buitengewonen nadruk. Namens de Regeering werd ge antwoord: We weten niet, of dit juist is, maar het is wel bekend, dat er in de bezette landen zeer aanzienlijke troepenmachten zijn. Churchill is nu in een rede te Loughton verder gegaan en heeft verzekerd: Wat ik als vraag stel de, is een feit. Ik heb er de be wijzen van. Ook de regeering werd van te voren ingelicht. Intusschen schreeuwen de com munisten hier te lande moord en brand over de kosten, welke wij aan den opbouw van een beschei den nieuw leger besteden en over het zenden van één heele divisie naar de Oost. TAE KONINGIN he:ft op die Ned. ambassade te Brussel 150 de- ooraties uitgereikt aan Belgen en Nederlanders, die tijdens den oor log of na de bevrijding in h-: t tijzonc-er in België zich verdienstelijk hebben gemaakt, t,a,v, de Ned. zaak Onder hen bevonden zich behalve tal van hooswaardigheidsbtklerders, een 50-tal burgemeesters van gemeen ten, die N:d, evacué's en Ned. kinderen opnamen, Noemen wij c.e heeren Th:o Bogaerts, Bruss, corr, van de Maasbode (Comman- d:ur Oranje Nassau), oud-mlnisf.r Paul van Zeeland (Grootkruis Oranje Nassau), dr, J, van de- Meulenbro:ck, burgemeester van Brussel (Groot officier in die orde van Oranje Nassau); Mgr. H. v. Wagenberg, rector magnificus va-n de Leuvenschs universiteit en prof, dr. J, H, Cox, rector van de Brus- aelsche Universiteit (Commandeur Oranje Nassau); minister C. Huys- mans (erkentelijkheidsmedaille in het zilver). Onder de burgemees ters die onderscheiden werden, bevonden zich die van Antwerpen^ Esschen, Knocke, Zandvliet Turn hout en Hasselt. TjTergezeld van den Prins Regent en andere autoriteiten woonde H. M. gister ook een bijeenkomst bij van de Academie van Weten schappen, Letteren en Schoone Kunsten te Brussel. Hierbij werd H M. benoemd tot lid der afdee- ling Schoone Kunsten. In een har telijke toespraak van Victor Rous seau, de voorzitter der afdeeling, werd de samenwerking tusschen België en Nederland belicht. Na deze rede werden de Koningin ver schillende fraaie schilder, en beeld houwwerken van leden der Aca demie aangeboden en eenige kost bare boekwerken. In warme bewoordingen dankte H M. voor Haar benoeming en voor de geschenken. Zij wees voorts op de cultureele verbondenheid tus schen het Nederlandsche en Belgi sche volk en legde er den nadruk op, dat kunsten en wetenschappen niet alleen schoone en belangrijke, doch ook essentieele uitingen onzer samenleving zijn maar tevens twee der grondzuilen vormen waarop het gebouw der Westersche beschaving rust. Zij zijn, zoo zeide H. M. nood zakelijk voor vernieuwing en weder, opbouw van ons werelddeel. rpHANS staat definitief vast, dat in 1947 in ars land een groote ambachtstentoonstelling zal worden gehouden. Dit werd meegedeeld op den Teehnischen Dag van de Maat- en Orthopedische Schoenmakerij te 's-Gravenhage. MELKPRIJS. 1ITET INGANG van 27 October a.s, zullen alle maximum consumentenprijzen van melk en melkproducten over liet geheele land met 1 cent per liter worden verhoogd. GEEN BLOEM, MINDER KOEKJES AANGEZIEN er ten opzichte van het verbruik van de be schikt are graanvoorraden de noo- dige voorzichtigheid betracht moet wordrn, zal er ingaande 21 No vember voorloopig geen bon voor bloem of zelfrijzend bakmeel wor den aangewezen. Er komt na den thans aangewezen bloembom nog eenmaal een bon voor zelfrijzend bakmeel, waarvan nog voorraden bij den handel aanwezig zijn. Ook ds bon vrije artikelen koek jes, gebak biscuits, beschuit ver micelli e,d, zullen in mindere mate beschikbaar kunnen worden ge steld, De toewijzingen aan tarwe bloem voor deze artikelen worden voorloopig met een kwart ver minderd, SUIKERBONNFN VERLENGD TOT 2 NOVEMBER. De geldigheidsduur van do Sul- "en 629 Suiker, 129 Suiker, 130 Algemeen en 131 Algemeen is verlengd tot en met 2 November. De regeeriug beeft op voorhand all© door den walvlschvaarder „Wil lem Barendszoon" te produceeren traan aangekocht. Het schip, dat 18.000 ton meet, vertrekt Zondag a.8. uit Amsterdam naar de Poolzee. TVAT HET op Java nog lang niet alles koek en ei is toont o.m. het gister geseinde bericht over den aanval van terroristen op Tjirandjong, ten Westen van Tjiandjoer, wel aan. Alhoewel deze dessabewoners niet over vuurwapenen beschikten, heb ben zij zich zóó krachtig teweer gesteld tegen de bende, dat deze moest afdruipen. Een ander opvallend feit is het niet nakomen der Indonesische be loften betreffende het herstel van den watertoevoer naar Soerabaja. Zij hadden nl. den Nederlandschen Marirecommandant meegedeeld, be reid te zijn den watertoevoer vrij te geven, indien de Nederlandsche marine de Indonesische voedsel- transporten naar Madoera niet meer zou beletten. Dit ls toegezegd, met diau verstande, dat déze transpor ten onderzocht blijven op het frau duleuze vervoer van wapens. De Indonesiërs hebben hun be lofte nog altijd niet gehouden en de voor Soerabaja zoo geweldig be langrijke watertoevoer is dus nog steeds niet vrijgegeven. Inmiddels heeft de republikein- sche radio Djokjakarta wel een nieuwe wet omgeroepen over de In voering van een nieuwe republl- ketnschen gulden m.i.v. 26 October Voorbereidingen worden overi gens getroffen om stellingen op Su matra, die nu door Brltsche troe- TN SEMARANG gelegerde mili- A tairen hebben de Communis ten Gortzak, de Groot annex hun geestverwanten van „De Waar heid" schaakmat gezet door hen op kosten dezer militairen uit te noodigen naar Indië te komen om met eigen oogen te aanschouwen wat de Nederlandsche troepen tot dusverre gepresenteerd hebben. Deze kostelijke invitatie ls gedaan, omdat de communisten, o.a. dhr. Gortzak, om het hardst noodzake lijkheid van het uitzenden der 7 December-divisie hebben bestre den. Het zou echter al heel raar moeten loopen als de communisti sche invité's de gratis tocht naar Indië zullen ondernemen, want de waarheid willen de vrienden van „De Waarheid" beslist niet zien of hooren! pen bezel zijn, door Nederlandsche troepen te laten innemen. Een com missie, die een en arder moet re gelen, is reeds in Palembang aan gekomen. "M" ADAT de minister gistermorgen de leden van de Tweede Kamer had beantwoord, kwamen de „grens correcties aan onze Oostelijke grens gistermiddag ter sprake in het Co mité-Generaal der Eerste Kamer. Van 2 tot 5.15 uur heeft men de plannen der regeering onder de loupe genomen, echter nog niet af doende. want besloten werd Dins dagmiddag om 2 uur weer bijeen te komen. Voor dat de grenscorrecties ter sprake kwamen, zijn eenige klelr.e wetsontwerpen afgedaan, waaron der dat over de opheffing der par ticuliere banken van leening. Zoowel uit de lange debatten in de Tweede als in de Eerste Kamer krijgt men den indruk, dat de le den der Staten-Generaal het niet heelemaal eens zijn met de plan nen van bescheiden formaat der re geering. IN 'T KORT T UIT.-GEN. HARADA, de vroege- re Japansche opperbevelhebber oo Java, is door het Tribunaal te Singapore ter dood veroordeeld, wegens het onthoofden van 3 met hun vliegtuig omlaaggestortte Aus tralische piloten. Ook zijn luit.-kol. Mazudji kreeg de doodstraf, terwijl andere officieren straffen van 7-15 jaar opliepen. ETET m.s. Java met repatrieeren- den aan boord zal vandaag in IJmuideu binnen loopen. De debav- katie geschiedt om 1 uur te Am sterdam. lante Pos: Ik kom beslist niet meer uit met mijn huishoudgeld. Regeering't ls tegen m'n principe, maar omdat jij het bent Heden zon onder 17.25 uur en maan onder 18.13 uur. Zondag zon op 7.24 uur en onder 17.23 uur, maan op 9.58 uur en onder 18.34 uur. Maandag zon op 7.26 uur en maan op 11.08 uur. Weersverwachting: Matige, in het Zuiden en het Westen van het land nu en dan krachtige Zuid-Oostelijke wind. Toene mende bewolking. Droog weer, zelfde temperatuur als gisteren

de Stem | 1946 | | pagina 1