Partijraad K.V.P. CHICAGO VAN DE YELUWE Teekening in het r Slechte vaderlanders annexatlevraagstuk Batavia opent tweede jaargang woensdag 23 october 194« De Regeering beperkt zich tot een minimumplan r- SOEK ARNO1 Bovfn optimistisch over Indonesië GEEN AANSLAG op den Paus politieke besprekingen Ook Eerste Kamer in comité-generaal Smokkelden goud Reorganisatie No. 600 Comm. v. Toezicht: A. V. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES: Mr. H. B. L. DE RECHTEB Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; per post 1.10; p. week (bij nlet-postbestell.) f 0.28. Losse nummers 8 cent. Postrekening 278.84B Voor God, Koningin en Vaaerland UITGAVE STICHTING ,DE STEM" Directeur J A H M VAN SCHIJNDEL. Hoofdredacteur J. J H A BRUNA .Ugem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'lisslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7 tel 102 Red J. v d BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOF TN het vraagstuk der zoogenaam- de annexatie van Duitsch gebied komt nu eindelijk teekening. Het vorige Kabinet ls nooit kunnen geraken tot de formuleering van 'n definitief standpunt, wijl de mee- ningen der afzonderlijke ministers blijkbaar te veel uiteenliepen. In de Partij van de Arbeid leven nu eenmaal sterke tegenstanders van lederen vorm van inlijving van Duitsch grondgebied, hoewel Prof. Schermerhorn er blijkens verschil lende uitlatingen niet afkeerig van was. Intusschen is ook het inter nationale ty ten gunste van een ruimer opgezette inlijving verloo- pen. En dit alles bij elkaar heeft de huidige Regeering er toe ge bracht het compromis in eigen mi lieu te zoeken en te vir.den door 'n minimumplan, dat alleen de gren zen in het Oosten 'Vat rechter trekt. filer is dus ook geen sprake meer van de gedachte aan een zekere taak voor Nederland bij de her opvoeding van het Duitsche volk en de wederinschakellng in het Europeesche beschavingsleven, geen sprake van een stelling-nemen voor een statenbond Duitschland, gezui verd van de kwade Bismarckiaan- sche Rijksgedachte. Erkend moet worden, dat zulk een radicale op lossing al minder genade is gaan vinden ln de oogen van Drie der Groote Vier. Er wordt weer gehen geld naar de gunst van het Duit sche volk door het te vleien met de eenheidsgedachte en als de tegen stelling OostWest zich nog meer zou toespitsen, wordt het misschien wel een opbieden. De Franschen, die beter dan iemand anders het Duitsche gevaar kennen, staan daar bij in de minderheid. Alleen wil men hun het Saargebied wel terug geven. Tn ieder geval is niet te verwach ten, dat de beraadslagingen der Groote Vier over Duitschlands toe komst, die nu nakende zijn, zich nog langer iets zullen aantrekken Jongeren-organisatie aan de orde. TN DE tweede vergadering van den Partijraad van de Katho lieke Volksparty Zaterdag 9 Nov. te Utrecht, zal o.nt. het jongeren- reglement der partij aan de orde komen. In het ontwerp van het byzonder reglement voor de jongeren-organi satie wordt als doel van deze or ganisatie vermeldt: het vormen der jongeren tot goede partyleden der Katholieke Volksparty en daarmede tot goede burgers van den Neder- landschen staat". De leden der jon geren-organisatie zullen georgani seerd worden in jongeren af deelin gen, die worden samengevoegd tot een jongerenkring. De voorzitters der jongerenkringbesturen zullen den jongererraad vormen. Nederlan ders van 18 tot 30 jaar kunnen lid zijn van de jongeren-organisatie. van hier te lar.de opgeworpen denk beelden, die vlak na de bevryding veel gemakkeUjker indruk hadden gemaakt. In het Oosten zyn gewel dige brokken uit het oude Duitsch land gehapt, in het Westen mag er hoogstens wat aan de grenzen ge fatsoeneerd worden. Daar legt de Regeering zich maar by neer, waardoor tevens de moeilykheid van verdeeldheid in eigen boezem wordt omzeild. De Staten-Generaal zullen er morgen ln comité-generaal het hunne over zeggen. En dan maar afwachten, of het Nederlandsche plan past in de opvatting van de Grooten. We hebben ons aandeel in den stry'd tegen het Duitsche ge vaar ruim opgenomen. We zyn ver armd, vernield en geplunderd als bijna geen ander. Doch het staat nog te bezien, of de overwegingen der „hooge" politiek ons zelfs dit minimum nog kunnen toestaan.... ■EIK IS VEEL TE DOEN geweest over het feit, dat Dr. Koets en eenlge andere Nederlanders bij hun korte studiereis naar Midden-Java ook een%bezoek aan Soekarno heb ben gebracht. Uit nadere mededee- lingen ln het verslag van Dr, Koets c.s. blijkt nu, dat aanvan kelijk alle republikeinsche deuren voor de Nederlandsche bezoekers gesloten waren geweest. De repu blikeinsche menschen, die de reis hadden georganiseerd, hebben toen op eigen houtje een bezoek aan Soekarno in het program Inge schakeld en het stond zelfs al in de republikeinsche bladen, voor dat de commissie er iets van wist. Ze werd dus overvallen door die mededeeling en ze heeft toen niet willen weigeren, om de verdere reis niet te doen mislukken. Het is dus een slimme manoeuvre van republikeinsche zijde geweest. De commissie beschouwt Soekarno trouwens als een realiteit in de realiteit der republiek. Zal de com missie-generaal ook zoo ver ko men? Het ziet er wel naar uit.... TJEVIN, minister van Buiten- landsche Zaken, heeft in het Engelsche Lagerhuis een rede over de Britsche buiteniandsche politiek gehouden. Deze rede opent een tweedaagsch debat over het Britsche politieke beleid in het buitenland. In zyn redevoering zeide Bevin, o.m, dat de Britsche regeering haar best zou doen om een regeling in Indonesië te bevorderen. De Engel sche ministerpresident zeide: Onze troepen zullen uiterlijk op 30 November uit Indonesië wor den teruggetrokken (toejuichin gen) en ik heb alle hoop, dat op dien datum reeds een regeling bereikt is. Sprekende over het Sovjet-ver- zoek om een basis aan de Darda- nellen zou, aldus Bevin, „een onge oorloofde in breuk op de sou vereiniteit van Turkye ten gevol ge heben". Het verdrag v. Mon- treux behoefde wyziging, maar de Britsche re geering wensch. te deze kwestie intern ationaal geregeld te zien op een conferen tie, die hiervoor by een zou wor den geroepen De Britsche re geering zal mee heloen om tot 'n oj..ossing van dit moeilijke pro blem te geraken 1 Ten aanzien van Griekenland zeide Bevin: „wy hebben ons best gedaan Griekenland weer op de been te helpen. Wij willen het na de groote kameraadschap, welke tusschen ons bestond, niet in de steek laten. Wij zullen onze poli tiek, om het ook economisch te helpen voortzetten". Bevin sprak vervolgens over Duitschland en zei ten aanzien van de overeenkomst van Potsdam, dat Engeland niet bereid is die gedeel ten hiervan, die ongunstig voor dit land zyn, na te komen, indien ook andere gedeelten niet zouden wor den nageleefd. Op langen termijn is een voor de Duitschers aanvaard baar constitutioneel systeem een der doelstellingen der Britsche politiek. A LLE GERUCHTEN omtrent een aanslag op den Paus worden categorisch tegengesproken door de autoriteiten in Vaticaanstad. De ge pleegde aanslag heeft nl. betrekking gehad op een prelaat in het gevolg van den Paus. Deze prelaat is de Russisch-orthodoxe bisschop Melit- zeff, die tot het Katholicisme zal overgaan. Hij is onlangs uit Rus land naar Italië gevlucht. Incident met gen. Soe» dirman door republU keinsche radio opgeblazen tot een prestigekwestie DE EERSTE BIJEENKOMST van de leden van de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie ter behandeling van politieke problemen is gister te Batavia ten huize van SJahrlr gehouden. Lord Kiilearn was hierbij niet aanwezig. Deze vergadering heeft ruim een uur geduurd. Over de inleidingen en beschouwingen die gehouden werden, is totnutoe niet naders officieel geseind. Wel gaan er alle mogelijke ge ruchten. Zoo b.v. dat tengevolge der wapenstilstandsbepalingen Ne derlandsche troepen de steden Pa.- lembang, Padang en Medan op Su matra zouden bezetten. Het is ech ter goed tegenover dergeiyke ge ruchten zeer gereserveerd te staan en rustig de officieele details af te wachten. Tn Batavia maakte men overigens zorgen genoeg over een verve lend incident, dat de republikein sche generaal Soedirman op het station te Bekassi is overkomen, toen hij op weg was naar de wapen- stilstandscommissie te Batavia. De republikein reisde nl. met een gewapend geleide van 30 TRI man schappen. Daar echter geen gewa pende TRI-leden in Batavia mo gen, werd dit Soedirman door den Nederlandschen officier der pa trouille medegedeeld. De republikeinsche generaal weigerde echter zijn escorte te rug te sturen. Ook' weigerde hij 't compromis-voorstel te aanvaar den, om met zijn escorte door te reizen naar Batavia tezamen met een officier en te Batavia de wa pens tijdelijk uit te leveren. Soedirman heeft toen rechtsom keert gemaakt naar Djokjakarta met de belofte, dat hij den volgen der. dag wel alleen op pad zou gaan Maar Batavia zit tot nu toe nog steeds op Soedirman te wachten, iets wat men l.v.m. de wapenstil standsbesprekingen niet direct aan genaam vindt. Daar komt nog bij, dat radio Djokjakarta het voorval, dat ge baseerd is op een heel normale order, opgeblazen heeft tot een prest ige-kwestie voor de repu bliek. Van het compromis-voorstel aan den generaal maakte deze radio In Deelen stal groot en klein auto's, motorrijwielen en banden TUdens zijn be zoek aan de Belgl sche hoofdstad, waarbij besprekin gen over een nau wer militair con tact tusschen ons land en België gevoerd werden, legde de minis ter van Oorlog, luit.-kol. Fievez, een krans op het graf van den on bekenden soldaat. rpAL VAN SCHANDALEN heb ben zich afgespeeld in het „Chicago van de Veluwe" de be ruchte autodump op het vliegveld „Deelen" b(j Arnhem, de verzamel plaats van alle Canadeesche le gervoertuigen. Functionarissen van groot tot klein heben hier gestolen als de raven. Steeds groeit de oogst van achter haalde gestolen goederen. Tiental len Jeeps en vrachtauto's in alle gewichtsklassen, tal van luxe leger auto's, ruim 40 complete motorrij wielen en ontelbare binnen- en bui tenbanden voor auto's en motorfiet. sen, onderdeden en gereedschap pen worden binnengebracht. Op enkele uitzonderingen na is in de laatste dagen de geheele leiding van de Dcelenscbe auto- dump achter slot en grendel ge zet. dan wel ontslagen. Zoo is b.v. de algemeen gevol machtigde van den minister van Financiën, inspecteur van registra tie en domeinen L. ontslagen op vermoeden van verduistering. zy'n plaatsvervanger de B. is ge arresteerd, ook op grond van ver duistering. De eerste luitenant R„ Sovjets ontvoeren Berlijnsche arbeiders IYE LEIDERS der soc.-dem. party V te Beriyn hebben een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het „deporteeren" van Duitsche arbeiders uit den Sovjet sector van Beriyn. Het blijkt nl„ dat den dag na de verkiezingen ervaren arbeiders en technici in de Sovjet-zone uit hun huls zijn gehaald. Tegelijk met hun gezinnen en huisraad, om tegen hun zin „elders" aan het werk te wor den gezet. die aanvankeleflk optrad als gevol machtigde van den minister van Oorlog en daarna als de burgeriyke verkoopsleider van Deelen, is even eens gearresteerd. Ontslagen is de G„ de technische administratielei der van de dump, omdat hij ver- dadjt wordt van medeplichtigheid aaiT'diefstallen. Verder is gearres teerd K., de chef van de taxateurs in dienst van het rijk, die tot taak had om de pryzen van het dump materiaal vast te stellen. Ook de personeelchef D. is gear resteerd wegens diefstal. Het staat vast. dat de meesten van deze lei dende personen op groote schaal auto's, motoren en ander materiaal uit de autodump verkwanseld heb ben en de knoeieryen met verval- schingen van boeken en facturen hebben gedekt. De bewakingsmaatregelen zyn voor de zooveelste maal verscherpt. ja ADAT Donderdag de Tweede Kamer in comité-generaal zal byeen geweest zijn, zal Vrydag ook de Eerste Kamer in comité-gene raal bijeenkomen, waarbij de regee. ring een verklaring zal afleggen over de voor te stellen grenscorrec ties. Heden zon onder 17,31 uur en maan onder 17,25 uur. Don derdag zon op 7,18 uur en maan op 6,23 uur. WeersverwachtingAanvan kelijk nog zwaar bewolkt, la ter brekende bewolking. Hier en daar nog regen of mist vooral in het Zuiden van het land. Meest matige wind uit Oostelijke richting' Daling van temperatuur, meteen maar geen melding. Deze feiten wijzen wel op de nog steeds verkeerde instelling by de republi keinsche Indonesiërs. Enwy verwachten nog heel wat „incidenten" voordat alles daar ginds in kannen en kruiken ls. VEERSCHILLENDE effectenhandel laren hebben van den Econo- mischen Politierechter te Amster dam flinke straffen te slikken ge kregen, omdat zij betrokken waren in een geruchtmakende deviezen- smokkeiaffaire. Met behulp van twee gekende figuren uit de Zwit- sersche finantieele wereld werd in Zwitserland goud gekocht, gedeel- telük werd dit naar Frankryk ge smokkeld en daar verkocht en het restant werd ons land bnnenge- bracht, natuurlijk met ontduiking der deviQzenwetten. De heeren. waaronder bekerde personen uit de Amsterdamsche beurswereld, hielden er een aparte code op na om elkaar op de hoogte te brengen van het slagen der trans acties. Slechte vaderlanders, werden zij geroemd door den Politie-rechter, omdat zij ons land ernstig bena deelden. Hy veroordeelde de 11 ver dachten tot geldboeten varieerend. van 10.000 gulden tot 1000 gulden. In een geval werd bovendien f 94 000 verbeurd verklaard. De uitgedeelde gevangenisstraffen opgelegd naast de geldboeten, va rieerden van 2 jaar tot 2 maanden. van het radiobestel gaande TT ET TEGENWOORDIGE kabi net heeft bij zijn optreden een aantal moeilijkheden in de stich ting „Radio-Nederland in den over gangstyd" aangetroffen, die een in grijpen noodzakelyk maakten. Het vorlge kabinet had den radioraad reecs ingeschakeld en hem ver zocht ter zake een advies uit te brengen. Inmiddels zijn de moeilijkheden in genoemde stichting in een acuut stadium getreden en is onverwüld ingrijpen noodzakelijk geworden, zoodat de regeering verplicht was zich met spoed omtrent in dit op zicht te nemen maatregelen te be raden. By dit beraad is een bepaalde ge dachte omtrent een reorganisatie van het tijdelijke radiobestel in concreten vorm gegoten terwijl dm voorzitter der stichting machtiging is verleend hierover contact met de bestaande omroepvereeni gingen op te nemen. Dit overleg is nog gaande en over het resultaat daar van zal de radioraad in de gtlegen heid worden gesteld zich op korten termijn uit te spreken, waarna de regeering een beslissing zal nemen. IN 'T KORT TLTET de „Johan de Wit" zyn gis- ter 1712 militairen naar Indië vertrokken. De mannen behoorden o.a. tot 8 R.V.A. te Breda en 14 R.I. uit Maastricht ■pRINS BERNHARD, die wegens maagklachten eenige dagen ter observatie in het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht was opgenomen, is gister naar Paleis Soestdijl^ teruggekeerd. Bij het on derzoek werd geen afwijking ge vonden waardoor operatieve be handeling noodig zou zyn. TTE heer Chr. Matser (KVP), nu ^burgemeester van Arnhem heeft ontslag genomen als lid der Tweede Kamer. Voor benoeming komt thans in aanmerking de heer B. Engel- bertink te Oldenzaal.

de Stem | 1946 | | pagina 1