PROMOTIE Een telegram aan den burgemeester De wethouderssalarissen Burgemeestersvacature te Middelburg vervuld PUBLIEKE TRIBUNE- ZEEUWSCHE ONDERWIJZERSDAG „Practische onderwijsvernieuwing' Waar bleef Dick fflatvery RAADSVERGADERING TE MIDDELBURG r\E MIDDELBURGSCHE RAAD, die voorheen den naam had een der breedsprakerigste in den lande te zijn, toont een streven naar groo. tere zakelijkheid dn de behandeling der agenda. De Jongste zitting geeft daar een goed voorbeeld van: niet minder dan 29 punten en een rond vraag werden in een betrekkelijk gering aantal uren afgewerkt. Er kend moet worden, dat de meeste niet veel om het lijf hadden, maar zÜ zouden het voor-oorlogsche col lege niettemin tot wijduitgesponnen debatten aanleiding hebben gegeven De wnd. voorzitter, wethouder Kögeler, kwam reeds terstond met een voor de meeste, maar niet alle leden, verrassende mededeellng. dat nl. Middelburg weer een „echte" burgemeester krijgt in den persoon van Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Esserburg. Men besloot den nieu wen functionaris het volgende tele gram te zenden: „De gemeenteraad van Middelburg in vergadering bij een neemt met groote belangstel ling kennis van Uw benoeming tot burgemeester dezer gemeente en ziet Uw komst met vertrouwen te gemoet'. Aan de heeren Dr. E. Stork en Dr. N. J. Hommes, leeraren aan 't gymnasium, werd als zodanig eer vol ontslag verleend. Met 't oog op de groote schaarsch te van jonge boomen vroegen en verkregen B en W. machtiging om 4000 stuks te koopen voor de be planting der bolwerken, waarvoor in totaal 10 a 12.000 jonge boomen noo- dig zijn. De beplanting zal geschie den in overleg met een tijdelijk te benoemen plantsoen deskundige. De ze tijdelijke benoeming, aldus werd op een vraag van dhr. Wattel ge antwoord, zal het gebruik maken van de diensten van een aan te stel len landschapsdeskundige voor alle Walchersche gemeenten niet in den weg staan. Het herbouwplan JJEEDS werden 63 woningen voor 't Zand aanbesteed. Dat her- Naem geen risico, Moeder! De oude, vertrouwde LIGA- voeding in de ROODE pakken van 35 cent, staat borg voor een gezond en krachtig kind. Let op de-échte! .Adv, 325-00 maken? Hoger inko men? Presteer méér! Dan verdient U ook meer I Studeer bij Resa. Oplei ding voor erkende exa mens. Vraagt ons pro spectus: Midden- standsdipl. Staats- pr aktijkchpioma. Boekhouden M.O. Praktijkdiploma Boekhouden. Bekende Schriftelijke Cum us Adv. 326-00 bouwplan houdt o.m. in een groote garage voor de N.V. Stoomtram- Walcheren en dit gaf Ir. de Vink aanleiding tot het uiten van de vrees, dat het betrokken stadsdeel za! worden ontsierd door steeds voor die garage geparkeerd staande bus sen. Mevr. de Vlieger achtte het gewenscht .dat in het nieuwe stads plan ruimte voor speelterreinen wordt gereserveerd. De meerderheid was evenwel van óórdeel, dat het initiatief daartoe aan de buurtver- eenigingen overgelaten moet wór den. Met deze eenige opmerking ging het voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting 1946 er door. De salarissen, die van gemeente wege worden geregeld (dus niet die van het distributiedienst-personeel) worden met een opbouwtoelage over 1945 en 1946 verhoogd. Eveneens besloot de raau om aan Ged. Staten voor te stellen om het minimum der wethouderssalarissen op f 2000 te bepalen en de tijdelij ke verhoogingen te doen vervallen. Ook naar het Noorden zal de stad zich gaan uitbreiden. In verband daarmee besloot men gronden tus- schen den Veerschen weg en de Hendrikstraat aan te koopen. Deze zijn gedeeltelijk zeer geschikt voor het plaatsen van noodwoningen. Centrale verwarming "VI EER DISCUSSIE lokte een voorstel uit om de kraamkli niek op het Noordbolwerk centraal te verwarmen, maar ook dat kon tenslotte de instemming der meer derheid verkrijgen evenals een voor. stel om toe te treden tot ëen „Cen- tralen Dienst voor het bouw- en woningtoezicht op Walcheren". De kosten worden geraamd op f 0.70 per inwoner. De dienst zal alle Wal chersche gemeenten met uitzonde ring van Vlissingen omvatten. Het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw bood Mid delburg een aantal houten midden standswoningen aan. De levensduur wordt geraamd op 40 jaar, terwijl de kosten f 10.000 per stuk bedra gen. Eenerzijds werd gewezen op de noodzakelijk hooge huurprijs, an derzijds op het scheppen van woon gelegenheid voor ambtenaren van diensten, die anders wellicht niet in Middelburg worden gevestigd. Na een langdurig wikken en wegen be sloot men met 10 tegen 6 stemmen tot bestelling van 6 dergelijke wo ningen. Vf ET VEEL voldoening is te Mid- delburg de benoeming van jhr. mr. Sandberg tot burgemeester ver nomen. Twee jaar lang vaceerde «Se functie en wanneer men de ambts periode van den NSB-er Meer kamp v. Emcen liever niet meetelt, 4 jaar, want mr, de Bordes, kreeg op zijn verzoek, 15 October 11M2 ontslag. Nadat Meerkamp 21 October '44 was gevlucht trad eerst de gem.. secretaris de heer J. Koene als waarnemend burgemeester op; na de bevrijding tot aan zijn benoe ming tot lid van Ged. Staten, mr v, d Wiel en die laatste twee maanden wethouder Kögeler. Men zal zich afvragen waarom men juist met de bezetting van dezen burgemeesterszetel zoolang heeft getreuzeld. Ingewijden mee- nen dat dit zijn oorzaak vond in 't feit, dat men er eerst nog aan gedacht heeft om mr. de Bordes die dit ambieerde, her te jjenoe- men. De bedenkingen daartegen geuit, werden echter zoo zwaar geaclit, dat men tenslotte van dit voornemen afgestapt is. In jhr, mr, Sandberg tot Essen- burg heeft men een goede keuze gedaan. Te Goes waar hij ver schillende maanden als waarne mend burgemeester fungeerde, heeft men hem leeren kennen als een besluitvaardig man, die het zakelijke ook zakelijk afwerkt en in den omvang den juisten toon weet te treffen. Zooals de nieuwbenoemde ons persoonlijk meedeelde is hij ver heugd met deze benoeming en voelt hij in zich de kracht om de zware taak welke hem wacht Mn te vatten. „De ervaring", zei jhr, Sandberg „welke Ik In een stadsgemeente als Goes opdeed., zal me nu goed te stade komen." Braak liggende gronden. Een abon né uit Goes schrijft ons: In „de Stem" van 5 Oct. 1946 komt een verslag voor van den Directeur-Generaal van de Landbouw, Ir. Staf, waarin staat: „Wij moeten zuinig zijn op onzen grond en naar een zoo groot mogelijke pro ductie streven". Wat dan te zeggen van prachtige cultuurgrond die to taal verwaarloosd wordt, zooals in de omgeving van Goes gebeurd. Mogelijk zal men opwerpen „gebrek aan werk kracht", doch ik geloof niet dat zulks de oorzaak is; ik zou meenen, neem dezulken, tegen een redelijke prijs, de grond af, daar m.i. er wel genoeg liefhebbers zouden zijn, die grond te beboeren, zooals het behoort, ten gunste van de voedselvoorziening. TI^OENSDAG werd te Middelburg een Zeeuwsche Onderwijzers dag gehouden onder auspiciën van de Vereeniging „Schoolmuseum Middelburg". De Inspecteur van het L. O. te Middelburg, de heer A. A. Leen- houts, heette als wnd. voorzitter de aanwezigen, in het bijzonder ook de vertegenwoordigers der gemeen tebesturen. welkom. De gemeentelijk Inspectriee van het Lager Onderwijs in Rotterdam, mej. J. E. Schaap, sprak vervolgens over „Practische Onderwijsvernieu. wing", die betoogde, dat er meer dan tot nu toe uit de schoolopvoe ding moet gehaald worden. Een eerste voorwaarde daartoe is de vei1- hooging van het levenspeil van den onderwijzer. Daarmee hangt im mers mede de verhouding tol de leerlingen samen en een andere to stelling van het personeel ten op zichte van de opvoeding der kinde ren is noodig. Dit geldt, aldus spr., niet slechts voor het lager onder wijs. Zij acht voor de leiding der leerlingen van de kleuterschool af tot het verlaten der middelbare school toe meer eenheid in de hou- KERKELIJKE KALENDER Zondag 20 October. Groen. 19e Zon dag na Pinksteren. Mis Salus. Haar lem, Breda: 2e gebed H. Joannes Can- tius. 3e uit de Votiefmts tot Voort planting des Geloofs. Den Bosch: 2e gebed H. Joannes Cantius. 3e Oct. Kerkwijding. 4e uit de Votiefmis tot Voortplanting des Geloofs. Overal Credo en Pref. van de H. Drievuldig heid. Of overal: Paars. Votiefmis tot Voortplanting des Geloofs: Deus. Geen Gloria. Credo. 2e gebed en 1. Ev. 19e Zondag na Pinksteren. 3e H. Joannes Cantius. Pref. v. d. H. Drievuldigheid Den Bosch: 4e gebed Oct. Kerkwij ding. Maandag 21. Den Bosch: Wit. Mis van Kerkwijding. 2e gebed H. Hilarion 3e H.H. Ursula en Gez. Credo. Haar lem: Rood. H.H. Ewalden. 2e gebed H Hilarion, 3e H.H. Ursula en Gez. Breda: Wit. H. Hilarion. 2e H.H. Ur sula en Gez. 3e A cunctis. Dinsdag 22. Den Bosch: Wit. Mis van Kerkwijding. 2e gebed v. d. H. Maagd Concede. 3e voor Kerk of Paus. Cre do. Haarlem en Breda: Groen. Mis als Zondag zonder Gloria en Credo. 2e gebed A cunctis. 3e voor de over ledenen: Fidelium. 4e naar keuze. Gew. Pref. Woensdag 23. Den Bosch: Wit. Oc taafdag van Kerkwijding. Mis Terri- bilis. Credo. Haarlem en Breda: Groen Mis als Zondag zonder Gloria en Cre do. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze Gew. Pref. Donderdag 24. Wit. H. Raphaël. Credo. Vrijdag 25. Rood. H.H. Chrysanthus en Daria. 2e gebed A canctis. 3e naar keuze. Zaterdag 26. Paars. Vigilie van de H.H. Simon en Judas. 2e gebed H. Evaristus. 3e van de H. Maagd: Con cede. Pref. v. d. Apostelen. ding der leerkrachten dringend ge wenscht. Men moet minder boeken bestudeeren en meer de kinderen aanzien. Spr. verklaarde zich een voorstandster van het bepalen van den leerplichtigen leeftijd op 5 jaar (kleuterschool) De zeer groote belangstelling voor het door haar meegebrachte expo sitiemateriaal was oorzaak, dat de heer A. de Jonge, directeur van de Rijkskweekschool te Middelburg, zijn inleiding over „Waarmee kun nen wij beginnen?" moest beperken tot eenige punten. Meer aandacht voor handenarbeid, teekenen en zang achtte hij bij de opleiding van onderwijzers noodig. Het optreden van het koor ..De Scheldevrienden" .onder leiding van dhr. Cor Schijve, zangleeraar aan de Middelburgsche Rijkskweek school, viel zeer in den smaak en besloot de bijeenkomst. J. S. FLETCHER 16 Men wilde dit moerasgebied aan 5 SSfwfrJS* w»r.<K?.iiHen in niiitniir hrpncpn pn" ^lei U1t de omgeving zijn bijeen 000000000050000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 dat Abinetts vreemdeling werke lijk Dick Malvery was. Het valt met zekerheid uit hetgeen Abtoett vertelde op te maken, dat de man zich vanaf het kruispunt naar het dorp Marshwyke wendde. Welnu, naar welk punt van Marshwyke hü dan ook ging, de naaste weg naar Malvery Hold was langs dit pad. En 't is alleen maar een op merking van me hij zou omge komen zijn in het drijfzand." Blake ontstelde. „Dat is een heel aanneembare theorie riep uit hij uit. „Zou 't niet mogelijk zij», deze zandplaten te onderzoeken? „U zou evengoed kunnen gaan dreggen in de diepste stukken van den Oceaan", antwoordde Atherton. „Ze zeggen, dat drijfzand geen bodem heeft. Sedert ik in Bry- chester werkzaam ben zijn er een paard en een kar in weggezakt, eenvoudig verdwenen endaar mee is alles gezegd Kom, laat ons nu naar de „Anchor's Weighed" gaan en er eens een praatje ma ken met Nick Briscoe, den waard." Het viel Blake op. dat hij zel den een triester, verlatener plaats je had gezien dan Marshwyke. De oude molen en de daarbij behoo- rende huizen zagen er uit of ze enkele jaren tevoren het voorwerp van een zwaar bombardement wa ren geweest; een blik door de glas- looze vensters en de neergevallen deuren toor.de massa's neergeko men pleisterwerk, vervallen hout werk en verbogen ijzer. Grof moe rasgras groeide vrijelijk in de eenige met hobbelige keien ge plaveide straat; de huizen en hut ten er langs zagen er vreugdeloos en armoedig uit; de vrouwen en kinderen die In de deuropeningen kwamen om naar de vreemdelin gen te kijken, pasten meer in een Hottetotten-kraal dan in een En- gelsch dorp. Het kwam Blake voor, dat het eenige behoorlijke huis in het plaatsje de herberg was, een bouwwerk uit de acht tiende eeuw dat op een klein, rechthoekig terrein aan den rar.d van de» inham stond, en hij merk te het op. (Wordt vervolgt). weerszijden in cultuur brengen en", vervolgde Atherton lachend, „nadat al dat werk voltooid was. hebben -r een paar ganzen en een geit hun voedsel gevonden." Blake turnde aandachtig over de vlakke, vreugdelooze uitgestrektheid aan zijn voeten. Hij nam alle bij zonderheden, die zijn begeleider aan wees, in zich op omdat hij aan voelde dat om een bepaalde reden zijn aandacht er op gericht werd. En Atherton wendde hem nu naar het oosten om zijn lezing te ver volgen. „Kijk nu eens hier", zei hij, ter wijl hij een groep gebouwen aan hun linkerzijde aanwees. „Dit is Marshwyke. Dat groote gebouw is de Marshwyksche molen. Eens was het een druk plaatsje, u ziet dat het nog al uitgestrekt is, en dat het een eigen werf heeft aan den rand van den inham. Er werd hier eens flink zaken gedaan en er werd behoor lijk geimporteerd en geëxporteerd; nu is dat afgeloopen, het houtwerk is aan het rotten en het ijzerwerk aan het roesten. Dientengevolge staat de helft van de huizen in Marshwyke leeg; de weinige men- schen die hier nog wonen, verdie nen den kost met visschen, kreef tenvangst en oestervisscherij. 't Is een vreemd slag menschen en een vreemd plaatsje, zooals u wel zult merken. Maar voor we er naar toe gaan, wilde ik u nog een paar be langwekkende dingen aanwijzen." Hij liep weer vooruit langs den oever naar een uitstekende landtong en wees Blake op een eenzame hut of landhuis dat heelemaal aan het eind van den inham tusschen Marshwyke en de lange, bruine lijn van den dam stond. „Ziet u die hut?" zei hij, ,,'t Is iets dat het midden houdt tusschen een huis en een hut, voor het groot ste -deel gebouwd van wrakstukken gezocht. Daar wonen de Clents, de Clents, waar u al van gehoord heeft. Dat is een zonderling stel letje. Ze zijn met z'n drieën. De zoen, Judah, is soms op zee en soms leidt hij een geheimzinnig leven aan wal; ik zou wel eens willen weten wat hij uitvoert als hij aan wal is. De moeder zou een prachtmodel voor een schilder zijn, die de Heks van Endor zou willen uitiieelden. En de dochter was en is nog steeds een schoonheid, dat wil zeggen een schoonheid voor hen die van dat bepaald soort duivelachtige schoonheid houden! Er wordt ge zegd, dat ze heel wat reden had om zich door Dick Malvery niet fraai behandeld te gevoelen. Hebt u hem er nooit over hooien spreken?" „Nooit!" antwoordde Blake. „Hij vertelde me heel wat over men schen hier uit de buurt, maar hij noemde nooit de Clents." „Kijk, dan ziet het er naar uit dat die geruchten over hem en Gillian Clent waarheid bevatten I" zei Atherton. „Welwel, alweer een punt van overweging Kijkt u goed naar den inham op een punt tus schen het einde van het dorp en de hut van de Clents. Ziet u die donkere paal, of hout-stapel, daar uit het zand omhoog steken En ziet u die andere, kleinere, dwars door den inham van deze zijde naar de zijde van Malvery?" „Ja, die zie ik allemaal", ant woordde Blake. „Juist. Nu", ging Atherton voort, „die geven een pad aan dwars door den inham, bij laag water. Men moet het nauwgezet volgen, want de inham is gevaarlijk. Hij is vol wat de menschen hier „loopend zand", dat wil zeggen drijfzand noemen. Ik wilde u om een be paalde rcyien op dat pad opmerk zaam maken. Veronderstellen we, KERKELIJKE BENOEMINGEN Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot, conrector van O. L. Vrouw ter Duinen te Ossen- drecht den weleerw. heer A. Voe ten, tot kapelaan te Kruisland den weleerw. heer C. Romme, tot assi stent te Hulten den weleerw. heer A. van Wezel, priester van het Se minarie. ZILVEREN JUBILEA. Den 23en Dec. van dit Jaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat Mgr. L. van Gils benoemd werd tot Pre sident van het Groot Seminarie en Mgr. P. Sweere tot Regent van het Klein Seminarie. POLDERBESTUREN. Benoemd zijn tot: dijkgraaf van het waterschap De Vereenigde Pol ders van Ossenisse. P. J. Perdaen te Vogelwaarde; dijkgraaf van den Westerlandpolder, M. Janse te Wol phaartsdijk; dijkgraaf van den Kleine Molenpolder, J. A. van Dam. me te Graauw en Langendam; ge zworene van den Karelpolder, Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg te Krabbendijke; gezworene van 't waterschap Poortvliet, M. N. Kloet te Scherpenisse; gezworene van het waterschap Stavenisse, L. C. Pot- appel te Stavenisse, uiterlijk tot het einde van het Zittingsjaar, waar in hij zeventig jaar zal zijn gewor den..'aan E. P. M. Verdurmen te Vogelwaared is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap De Vereenigde Polders van Ossenisse. BRITSCHE BOOMEN VOOR WALCHEREN. De Stichting Nieuw-Walcheren te Middelburg heeft van de Britsche ambassade te 's-Gravenhage de me- dedeeling ontvangen, dat door deze ambassade en het Britsche ministe rie van Luchtvaart 556 boomen zul len worden geschonken ten behoeve van de actie „Plant een boom op Walcheren". Tevens werd medege deeld, dat de Britsche ambassadeur Sir Neville Bland, het op prijs zal stellen om persoonlijk de eerste van deze boomen op Walcheren te plan ten. i HET VERVOER VAN AARD APPELEN. Het vervoer van alle soorten aard appelen mag thans in het geheele land vrij geschieden, behalve in een strook ter breedte van 5.5 km. langs de Nederlandsch-Belg. grens. Om den smokkelhandel in aardap pelen naar België tegen te gaan, moet binnen dit gebied het vervoer van partijen aardappelen zwaarder dan 40 kg. gedekt zijn door een vervoersbewijs. Het transport mag uitsluitend plaats hebben binnen den tijd van een half uur vóór zonsopgang tot een half uur na zons ondergang. Aardenburg Aardenburg herbouwt. Opge richt werd de stichting Aardenburg herbouwt. Eere-voorzitter is de bur gemeester de heer J. M. A. C. van Dongen, terwijl het bestuur der stichting bestaat uit J. M. Paridaen gem.-secretaris, Th. W. J. Lannoye le wethouder, Ir. C. H. van Ame- ron, Hoofd streekbureau Wederop bouw W.-Z.-Vlaanderen, Ir. F. H. Klokke, als technisch adviseur en de heeren J. A. van Tienhoven en Dr Henkelmans van de N.V. Grond bezit te *s-Gravenhage. Baarland. WONINGBOUW OP KOMST. In de gemeenteraadszitting kwam o.m. de woningbouw ter sprake. Het volgend jaar mogen hier to totaal negen huizen worden gebouwd, par ticuliere bouw inbegrepen. De bouw van gemeentewege zal geschieden aan den Noordeweg naast de thans

de Stem | 1946 | | pagina 6