BELGIE hooae gasten Atoombomgeheim v_ Van Geelkerken voelde zich beduveld Oud-burgemeester van Middelburg voor Tribunaal Eén Rcgeermgsvoorlichtmgsdienst is geen HEEFT Een volks vertegenwoordiger smijt met tomaten program BRUIDEGOM OVERLEED HA BRUILOFTSMAAL Drie slachtoffers door typhussbesmetting „Nederland helpt Indië" HIJ iBTTnTl li III HU Van de hak op den tak BRIEF UIT BRUSSEL (Van onzen Brusselschen correspondent). ONS LAND verheugt zich in deze dagen bijzonder over het bezoek van talrijke buitenlandsche bezoekers, waaronder de mcesten me dewerkten aan het. groote bock der geschiedenis, dat door onzen tjjd en de wereld thans wordt geschreven. Voor de tweede maal reeds sedert de Bevrijding van ons land, is de groote Right Honourable Mr. Chur. chill naar België gekomen. Wel reisde de groote Brit incognito en hoopte hij onopgemerkt de schil derachtigste hoekjes van de Ar dennen en van Vlaanderen te be zoeken om er, ongestoord, enkele doeken op te zetten. Bijna overal werd hij evenwel door de bevolking herkend en mocht hij, uit de recht zinnige en spontane hulde die hem gebracht werd, ervaren in welke mate hij door de Belgen in het hart wordt gedragen. Ook al werd het hem niet gezegd, toch zal hij heb ben gevoeld dat wij hem, in zijn hoedanigheid van groot staatsman en langverbeiden bevrijder, niet al leen onze bewondering, doch vooral onze ongecompliceerde maar har telijkste sympathie toedragen. Ook Veldmaarschalk Smuts heeft ons niet voorbijgeloopen op zijn reis door Europa. De Brusselsehe straat bengels hebben zich afgevraagd, welke eerbiedwaardige „schoone of ficier" kwam buigen voor het graf van den Onbekenden Soldaat. .Toen hij daarna op het Stadhuis van de hoofdstad ontvangen werd, in het décorum van de schilderachtige, stijlvolle en op een na oudste markt van Europa, hebben wij gevoeld dat Smuts ons op die plek verbond met Nederland en met het stamverwante volk in Zuid-Afrika. In Antwerpen is hij ook officieel ontvangen. Het verleenen van het eeredocto raat aan de twee Nederlandsche professoren Edelman en Sehermer- horn door de Gentsche Universi teit ging slechts gepaard met het bezoek van eerstgenoemde, daar Prof. Schermerhorn aan den an deren kant van, den aardbol ver toeft. Raeii©- A ZONDAG 20 OCTOBER. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 845 Jan Corduwener, 9.15 Herfst gedachten 9.30 ,Gr. pl. 10.00 Geeste lijk leven 10.15 Bachcantate 10.40 Ge dichten 11.00 Zondagochtend-progr 12.00 Gr. 12.40 Gem. koor 13.00 Nieuws 13.15 The Romancers 14.00 Gr. 14.05 Boekbespr. 14.30 Concert 15.15 Film praatje 15.30 Zuid Afr. progr. 16.10 Radio dansorkest 17.00 Cabaret 17.30 Oome Keesje 18.00 Nieuws 18.15 Sport 18.30 Ned, Strijdkr. 20.00 Nieuws 20.15 Operette concert 21.00 Hersengymn. 21.30 Gr.pl. 21.50 Hoorspel 22.30 Pierre Palia 23.00 Nieuws 23.15 Swing Parade 23.45 Gr. pl. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws 8.15 Hoogmis 9.30 Nieuws 9.45 Gew. Muz. 10.30 Kerkdienst 12.00 Gr. pl. 12.15 Boekbespr. 12.30 Lunchconcert 13.00 Nieuws 13.15 Lunchconcert 13.50 La Bohème, 15,30 Piaonkwartet, 16,15 Zie- kenlof 17.00 Prof. Kerkdienst 18.45 Fr. orgelmuziek 19.15 Bijbel 19.30 Nieuws 19.45 Voetbalwedstrijd 20.00 Het bid dend leger 20.15 Concert 20.45 Actua liteiten 22.00 Nieuws 22135 Avondgebed 22.50 Gr. pl. MAANDAG 21 OCTOBER. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws 7.30 Gr. pl. 8.00 Nieuws 8.15 Gr. pl. 8.20 Symph. orkest 9.00 Gr. muziek 10.20 Voor de zieken 11.00 Voordracht 11.45 Fam. ber. uit Ind. 12.00 Eddy Walls 12,35 Orgelspel 13,00 Nieuws, 13,15 Boyd Bachman 13.45 Zang 14.15 Gr. 14.30 Voor de vrouw 14.45 Gr. 15.30 Voor de kleuters 15.45 Arnhems Strijkkwartet 16.30 Voor de jeugd 17.30 Phil, orkest 18.00 Nieuws 18.15 Jan Corduwener 18.30 Voor de Ned. Strijdkr. 19.15 Meis jeskoor 19.45 Landb. rubriek 20.00 Nieuws, 20,20 La Damnation de Faust 21.20 Hoorspel 21.45 The Ramblers 23.00 Nieuws 23.15 Gr. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.30 Gew. muziek 8.00 Nieuws 8.30 Gr. 9.15 Bij de zieken 9.50 Piano recital 10.20 Concert 11.00 Strijkorkest 11.15 Voor dracht 11.35 Zangrecital 12.00 Salon orkest 13.00 Nieuws 14.00 Voor jonge moeders 14.20 Ensemble 15.00 Gr. 15.20 Fluitrecital 16.00 Bijbellezing 16.45 Rot- terdamsch strijkkwartet 18.40 Sport- uitsl. 19.00 Nieuws 19.45 Geuzenpoezie 20.00 Nieuws 20.15 Mar. kapel 22.00 Nieuws 22.30 Gram. muz. 22 45 Avond overdenking 23.00 Cellorecital 23.30 Londensch Phil, orkest. Heden zon onder 17.39 u. maan onder 16.16 u. Zondag zon op 7,12 u. en onder 17,37 u., maan op 1,22 u. en onder 16,38 u. Maandag zon op 7,36 n., maan op 2,40 u. Weersverwachting: Meest licht bewolkt droog weer, koude och tend. In den namiddag in het Noorden van het land iets zach ter dan gisteren, matige tijde lijk vrij krachtige O. tot Z.O. wind. «farmeer we hooger zegden -t ons land zich verheugt over talrijke buitenlandsche bezoekers, is dat niet geheel juist. Onverdeeld was die vreugde nl. niet ten aan zien van Dr. Kurt von Schuschnigg, voormalig Kanselier van Oosten rijk. Deze heeft in verschillende steden van het land een merkwaar dige causerie gehouden over de toe komst van Europa. Werd zi) in de meeste plaatsen zonder voorbehoud toegejuicht, zij kon te Bergen, in het politiek-roode Wallonië niet doorgaan tengevolge van relletjes en betoogingen, die door socialisten en communisten op touw werden gezet. Te Brussel gingen de uitersten samen: In de groote zaal van het ruime Paleis voor Schoone Kun sten, werden de ovaties hem niet gespaard. Daarnaast weerklonken evenwel bestendig awoertgeroep en uitdagende scheldkreten, waaronder de grofste en de meest leugenach tige. De eerste staatsman, die tot Hit- Ier „neen!" heeft gezegd en zijn consequente handelwijze o.m. met zeven jaar concentratiekamp be taalde, bleef evenwel ongestoord doorgaan met zijn toespraak. Zelfs toen het socialistische parlements lid Marcel Grégoire den hoogen gast met tomaten bestookte en daarvoor ook aan de deur werd ge zet verloor Schuschnigg zijn kalmte niet. Het optreden van Grégoire, die dergelijke handelwijze met zijn par lementaire waaldigheid heeft we ten overeen te brengen, in het bij zijn van honderden landgenooten, die zoo gaarne naar een volksver- tegewoprdiger zouden opzien, heeft aanleiding gegeven tot felle pennetwisten in de dagblad- en weekbladpers. Zooveel is er alles zins uit gebleken dat de roode on verdraagzaamheid op de spits wordt gedreven en dat de lieden van links een vreemden inhoud geven aan de begrippen democratie en vrijheid. In naam van de vrijheid, hun vrij heid breidelen zij nl. die van den politieken tegengtander. En de de mocratie dienen zij met de meest typisehc fascistische middelen. Het lijdt geen twijfel dat de rechtgeaar- den daaruit de noodige conclusies zullen trekken tegen 24 November, dag waarop in ons land de gemeen teraadsverkiezingen doorgaan. Dr. PAUL DE RYCK. (AOK de echtgenoote van prof. dr. Miskotte, die, evenals haar 5 kinderen en andere gasten, die hadden deelgenomen aan een brui loftsmaal te Amsterdam, met ty- phusversclijjnselen ernstig ziek was geworden, is overleden. De 21-ja- rige dochter is, zooals wij reeds meldden, Dinsdag bezweken. Omtrent de zich nog in het zie kenhuis te Leiden bevindende vier kirideren van prof. Miskotte kan nog niet worden gezegd dat zij bui ten levensgevaar zijn. Ook de bruidegom van het paar, is overleden. Hij en zijn echtgenoote weiden eveneens door typhus aan getast. (AVER hulp aan Indië sprekend deelde oud-minister Weiter, voorzitter der Sticht g Nederland Helpt Indië gister in een radiorede mede, dat de stichting al 7 miilioen gld. bij elkaar bracht en daarvan bijna 6 miilioen uitgaf aan hulpbe hoevende landgenooten. Alles teza men is bijna 4000 ton aan ver sterkende middelen naar Indië ge zonden. De heer Welter deed een beroep op allen om na te kijken of zü niet iets kunnen missen van boven, en onderkleeding voor de geëvacueer- den. Hij'legde er voorts den nadruk op, dat het hoognoodig is het som bere bestaan van de duizenden die in Indië nog in kampen leven te ver aangenamen. Om aan alle verlan gens der stichting te kunnen vol doen Is er ontzettend veel geld noo- dlg. Daarom beval hij de komende collecte van de Stichting Nederland Helpt Indië in de warme belang stelling van eenieder aan. U AN Geelkerken, voormalig plaatsvervanger van Mussert, en leider van den Jeugdstorm en Zondervan, voormalig leider van de WA hebben xlch weer eens voor het publiek mogen vertoe nen. Dat wii zeggen in een tri bunaalzaak, waarin zij als getuige moesten optreden. Zij traden aan in een gewoon colbertje, ont daan van alle heldhaftigheid. Echter eerder zelfvoldaan dan ge ïntimideerd (Hoe kon het ook an ders?) Veel hadden zü overigens niet te verklaren. Het betrof hier het geval van Voor hot Tribunaal te Mid delburg stond terecht mr A, Meerkamp van EmlxJen, de vroe gere N,S,B,-burgemeester van Middelburg. Hij verklaarde uit Idealistische overwegingen NSB- er te zijn geworden. Toen ce voorzitter van het Tribunaal erop wees, dat in 1943, toen hij als lid toetrad toch reeds voldoende over de Duitche- en N,S,B, praktijken bekend wat, zeide beschuldigde, de Duitsche en NSB-practijken aan domheid tie wijten was. Hij zeide nimmer propaganda voor de N.S.B, gemaakt te hebben en steeds de Duitschers te hi:bben tegengewerkt, Tal van getuigen verklaringen schetsten den oud burgemeester als een willoos in strument van de NSB-voOnmannen in Zeeland en de Duitschers. Het Tribunaal zal 1 November a,s uit spraak doen. den exploitant van den Utrecht- schen raadskeider en eigenaar van het bekende restaurant De Diet- sche Taveerne. Deze Taveerne was een verzamelplaats van NSB-ers en Duitschers en een centrum van ac tiviteit van den bezetter en zijn handlangers. De exploitant stond terecht, beschuldigd van hulpver leening en steun aan den vijand en lidmaatschap van NSB en NVD. Uit het getuigenverhoor bleek evenwel, dat de beschuldigde heel wat keeren de ondergrondsche hielp aan kostbare inlichtingen. Hij was lid van de NSB geweest tot het bisschoppelijke schrijven van den kansel werd afgekondigd. Van Geelkerken, zijn meening over De Dietsche Taveerne, samen vattend, zei: „Ik voelde mij daar steeds beduveld". Er hingen mij te veel portretten van Hitier en Mus- sert, kellners met SS-si>eldjes, enz. Hij had Mussert wel niet aangera den uit de Taveerne te blijven, want ze „vonden zich feitelijk nergens veilig." Zondervan had nooit eenlg ver moeden van verraad gehad. AMERIKA heeft Joego-Slavië er in een nota van beschuldigd om onschuldigen in kampen onder te brengen. Door de slechte behan deling zijn er verschillende gestor ven. Commissie adviseert tot opheffing der afzonderlijke voorlichtingsdiensten TAE in Januari van dit jaar ge- houden debatten in de Tweede Kamer der Staten-Generaal over de van de overheid uitgaande voor. lichting, waarbij het beleid van den Regeeringsvoorlichtingsdienst aan scherpe aanvallen blootstond, wa ren aanleiding tot de instelling van een mlnlsterieele commissie, belast met het uitbrengen van advies over het beleid der overheid inzake de voorlichting. Deze commissie is nu met haar taak gereed gekomen. Wat de buitenlandsche voorlich- JAE REDACTEUREN van Ge ,,Bal timore News Post" veerden lichtelijk op in hun stoeien, toen een drietal pfrsonen bij hen bin nenstapte en hen, alsof het de ge woonste zaak ter wereld was, een aantal foto's van de atoombom, welke op Nagasaki was gevo'pen, te koop aanbood voor de luttele som van 1,800 of f 18,000. Het drietal de oud-vlieger George Co mer, d'e oud-marine luitenant Mi les Daubenheyer en capt. James Rike, had kans gezien een aantal copieën van deze foto's te sturen aan vrienden in het W. en Z, d'-r Ver. Staten, /Aver cje gebeurtenissen op het redactie-bureau van bovenge noemde courant vertelt een der redacteuren het volgende: „Een van hen opende die „on- dehandelingen" met die woorden: „Wij hebben een aantal foto's die U zeker zullen interesseeren Hij wachtte even „Alleen kun je je vingers er aan branden". Een redacteur bekeek ze. „Wat zijn diat voor foto's vroeg hij. „Wel, eh. van de atoombom" antwoordde een van hen. De persmenschen schrokken zichtbaar, Een van hen échter, die in het Amerikaansche leger in Europa had gevochten, had de tegenwoordigheid van geest on middellijk! de Militaire Politie op te bellen. Intusschen werd ei- met de niets kwaads vermoedende foto-handelaars verder onderhall deld. Na kdrten. tijd schenen Co rner en Rlke nerveus te worden en maakten aanstalten om te vertrekken. Wij hielden hen niet Amerikaansche legerofficieren bieden foto's te koop aan Miles Daubenheyer James Rlke. tegen, omdat we er een vermoeden van hadden, dat zij geen valsche namen hadden opgegeven. T°en de Militaire Politie kwam, trof zij alleen Daubenheyer nog aan, die nog steeds over den prijs aan het onderhandelen was. Comer en Rike werden later in hun hotels gearresteerd. TAat dit voorval in Amerika veel indruk) heeft gemaakt en de Amerikaansche autoriteiten een lichtelijk onbehagelijk gevoel heeft gegeven, is vanzelfsprekend. De tectives stellen op het oogenblik alle mogelijke pogingen ln het werk om de copieën der foto's, die het drietal ln het Z. en W, van de Ver, Staten heeft ver spreid op te sporen. Het atoomgeheim ie blijkbaar geen geheim meer! ting aangaat, zij acht deze van zoo groot belang, dat er best nog twee miilioen meer voor uitgetrokken zou kunnen worden. Ten aanzien van de binnenland- sche voorlichting wordt het onjuist geacht, dat het directoraat-gene raal voor bijzondere rechtspleging er een eigen voorlichtingsdienst op na houdt. Verder vindt de commis sie o.a. de eigen voorlichtingsdien sten van O. K. en W., generalen staf en Landbouw onnoodig, ter wijl de voorlichtingsdienst van het departement Overzeesche Gebieds- deelen organisatorisch ongeschikt wordt verklaard. De commissie komt tot het advies dat alle afzonderlijke voorlich tingsdiensten der departementen moeten verdwijnen en dat er één Regeeringsvoorlichtingsdienst be hoort te komen onder verant woordelijkheid van den minister president. Deze vereenvoudiging acht de com missie ook noodzakelijk uit bezul- nigirgsoogpunt. De totale kosten worden geraamd op 9 miilioen gld. De regeering kan zich niet in alle opsdchten vereenigen met het rap port, heeft de minister-president reeds medegedeeld. INTKORT l1/? eeuu> Gend en Loos TAE firma van Gend en Loos te Utrecht heeft in ^verband met het 150-jarig bestaan uit alle hoe ken van het land en ook uit het buitenland gelukwenschen ontvan gen. Als onderdeel van het feest- program werd er in Utrecht een historische optocht gehouden, waar bij o.a. ook de eerste diligence die op het traject UtrechtGorkum dienst deed. IN November zal waarschijVUijk 't proces tegen de doktoren van de SS beginnen. In Januari komen de industrieelen aan de beurt. De groot-industrieel Thijssen zal geen verdachte zijn, dit als uitvloeisel van Schacht» vrijspraak. nnUSSCHEN Bevin en Saky Pasja zijn gister te Londen besprekin gen gevoerd als een laatste kans om een basis te vinden voor een hervat ting der Britsch - Egyptische onder handelingen. 1IET Sovjet-Russische voorste) van een gezamenlijke verdedi ging van de Dardanellen door Tur kije en de Sovjet-Unie, zou ln 'n gin ter aan den Sovjet-zaakgelastigde te Ankara overhandigde Turkse he nota van de hand zijn gewezen. Niets nieuws onder de zon. TTQNDERD jaar geleden was er, zoo schrijft de Twentsche Crt, dage lijks vraag naar keuken- werk- en melkmeisjes, winkelmeisjes en tuin lieden en zelfs naar Eva's dochteren, die onder zekere voorwaarden een huwelijk wenschten aan te gaan. Men herinnerde zich den tijd niet, dat er zooveel vraag „naar die artikelen" was als toen. Daar zitten wij nu I Zelfs onze dienstbodennood is dus geen eigen- tijdsch verschijnsel. Doe aan 2;elfbescherming. TN Eindhoven heeft volgende week de uitverkoop plaats van een En- gelsch-Amerikaansche legerdump. Dat gebeurt publiek, ieder kan er zijn keuze maken. Zoo men bezorgd is over het lot van Europa en meer in het bijzonder in dat van zichzelf en zijn gezin, bestaat nu de gelegenheid wij citeeren de advertentie een radar installatie te koopen, benevens een serie sperballons. Voor de zeer groote gezinnen staan 700 gewatteerde vliegen ierspakken ter beschikking, tenzij zij de voorkeur geven aan de 430 rubber „zetlbooten met mast en zeil compleet in rugzak". Waag een kansje, het zal een heele geruststelling zijn een paar van die dineetjes ln en om zijn huls te heb ben. De vetten en de mageren. DUSKE en Wlske genieten de onver- deelde belangstelling van jong en oud. De jongeren wenschen daarvan echter niet alleen ln woorden blijk te geven, zij gaan het met daden de- monstreeren, zoo vertelde men Hedenavond vindt in de omgeving van Breda een veldslag plaats tusschen „de vetten en de mageren". Het bericht ia door ons met groot# Instemming ontvangen. Wij zijn slechts een tikkeltje bezorgd, dat vandaal? of morgen een bewonderaar het i» zijn hoofd haalt om voor spook Sus Antigoon te gaan spelen. Mocht dit het geval zijn wij geven dezen r*#d gratis houdt dan als afweergeschut een kruik ouwe klare gereed. Dan doet-ie naar het klasieke voort**!" niets dan goed.

de Stem | 1946 | | pagina 2