it Burgemeesters benoemd Arnold Meijer voor zijn rechters Opruiende taais van Soetomo Verboden geschriften in kazernes H !N 'T KORT 136.250.000 Minister-President naar Zeeland Besprekingen op Vrijdag en Zaterdag a.s. Xi'Ej.' LIGt in de bedoeling van den minister-president op Vrij dag en Zaterdag a,s, een bezoek aan Zeeland te brengen. De mi nister-president, die vergezeld van den secretaris-generaal van Bin nenlandsche Zaken, mr Prinsen, Donderdagavond in Goes zal aan komen, bezoekt vrijdag Zeeuwsch- Vlaanderen en zal c,a, 10,30 uur in Aardienburg een bespreking met de Zeeuwsch-Vlaamsohe burgemeesters hebben. In den loop van den middag zai dr, Beel zich te Ter- neuzen aan boord begeven van het m,s Oosterschelde van de prow, stoómbootdiensten. dat op dien dag door de provincie van de Kon, Mij „De Scheld?" wordt overge nomen, na op diezelfde wijze als het m,s, Prins Willem I is gebeurd te zyn hersteld en verlengd Triëst voor Veiligheidsraad PHILIPS LAMPEN (Vervolg van pag. 1) Pzelf voel het zoo, aldus Meijer, dat ik mijn arrestatiebevel alleen te danken heb aan Koos Vorrink, die week na week voor de Vara tracht invloed te mijnen nadeele uit te oefenen en zegt dat NSB en Nat. Front broertje en zusje zijn. Iedereen weet, dat deze twee nooit en te nimmer iets met elkaar had den uit te staan. Aan den minister werden vragen gesteld over een in Utrecht gehouden vergadering van NSB-ers en Nat. Fronters. De NSB was echter NBS en deze kleine ver gissing is Vorrink niet kwalijk te nemen. Ter gelegener tijd zal ik met hulp van te goeder naam en faam be kend staande Nederlanders een boekje open doen, met bewijzen ge staafd over Vorrink's gedragingen tijdens de bezetting. Met ontroerde stem besloot Meijer: Ik was steeds een trouw aanhanger van Oranje, een goed Christen, anti Pruissisch en anti- Duitsch; ik heb gewerkt aan het bovengrondsch verzet met als eenig richtsnoer God, Nederland en oranje. Unie en Nationaal Front. TLTr. v. d. Putt bestreed op juridi- sche gronden het arrest van t Bossche Hof. dat alleen bepaalde passages als maatstaf nam, die ech ter niet het .portret van Meijer" teekenden. „Het is de hand van Ja- Kardinaal de Jong vertrokken. TTARDINAAL de Jong. Aartsbis- schop van Utrecht, is Dinsdag avond met den trein RomeParijs uit Rome vertrokken. De prelaat zal twee dagen in Lugano verblijven. Mgr. de Jong werd aan het station door talrijke kerkelijke en wereld lijke vooraanstaande personen uit geleide gedaan, o.w. de Nederland- sche gezant bij het Vaticaan, en de Nederlandsche zaakgelastigde in Italië. ffEGEN den voormaligen „protec- tor" van Bohemen en Moravië Dalnege, is tijdens het proces te Praag de doodstraf geëischt. der Vredesconferentie te Pa rijs. Een dure rekening voor Frankrijk /BEWAPENDE communistische benden betrekken in N. Grie kenland hun winterkwartieren en .berooven daarbij de dorpen van mondvoorraad, vee en brandhout. TJEVIN, de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, heeftin het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering alle toespelingen en insinuaties inzake medeplichtig heid van Britsche personen aan de opstandige beweging in Perzië zon der aarzeling van de hand wijst. "yoOR de zooveelste maal heeft de beruchte uitbre ker Bartels een poging onder nomen om uit de gevangenis te ontsnappep. En voor de zoo veelste maal was hij bijna ge slaagd. Een bewaker ontdekte namelijk in Bartelsö cel eenige doorgezaagde spijlen. Ondanks lang speuren kon men 't zaagje echter niet vinden. Men kreeg het pas te pakken, toen Bartels het „uit sportieve overwegin gen'' uitden rug van een haring (die hü te eten had ge kregen) te voorschijn tooverde. 1TET gratieverzoek van Lisak (voormalig secretaris van den tot 16 jaar gevangenisstraf veroor deelden aartsbisschop Stepinac) die bij het proces te Zagreb ter dood werd veroordeeld, is verworpen. Kardinaal Griffin wil via peti ties van alle kath. parochies in En geland van Bevin gedaan krijgen om de krachtigste demarches te doen bij de Joegoslavische regeering ter vrijlating van mgr. Stepinac. TJE Belgische Kamer heeft haar vertrouwen -in de financieele politiek van de Belgische regeering uitgesproken met 99 tegen 84 stem men. :je T\E P. v. d. A. leden dr. Zimmer- man en Stokvis hebben bedankt voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Als opvolgers zijn aange wezen Suerhoff en H. Hofstra. TTET comité Eindhoven voor an nexatie van Duitsch grondge bied bij Nederland, heeft den mi nisterraad per telegram verzocht de volksvertegenwoordigers eerst te raadplegen, voordat tot een defi nitieven-stap over het annexatie- probleem wordt overgegaan. cob en de stem van Ezau" zegt spr. Meijer moest een zekere comedie spelen, om het contact met de Duitschers te kunnen handhaven. Hij behoorde tot de „doeners" en niet tot de „geheelonthouders". Daar was moed voor noodig. Al zijn artikelen waren of conditioneel, of met een bijbedoeling of werden ge neutraliseerd door andere artikelen. En spr. trekt een parallel met het rapport van den Eereraad over de Ned. Unie. Het driemanschap kreeg een Eereraad, voor Meyer is er het Bijz. Gerechtshof. Meijer had het groote ongeluk, dat hij niet gegijzeld werd. Pleiter haal de vervolgens enkele passages aan uit SD-rapporten, die wijzen op de groote kloof tusschen Nat. Fr. eener zijds en NSB en Duitschers ander zijds. Hij vroeg voor zijn cliënt vernie tiging van het arrest en ontslag van rechtsvervolging en verwachtte van een dergelijke uitspraak, heilzame gevolgen, niet alleen voor de ver dere berechting van politieke delin quenten, maar ook voor de rust in ons land. Requisitoir TVe proc.-fiscaal prof. mr Lange- meijer wees op het verschil met de Ned. Unie, die nimmer propa geerde dat le. Nederland niet meer aan Londen gebonden was; 2e sa mengaan met Duitschland dienstig zou zijn voor ons land; 3e. vrijheid om aan de zijde van Duitschland tegen Rusland te strijden. Spr. wil toegeven, dat de uiteindelijke be doeling van Meijer niet pro- Duitsch was. zijn vaderlandsliefde wil spr niet in twijfel trekken en aannemen dat Meijer Duitschland haatte. Maar dat neemt niet weg. dat hij door de gevoerde politiek Duitschland bevoordeeld heeft en verdeeldheid bracht in ons, land. Spr. concludeerde tot handhaving van de Bossche uitspraak van vijf jaar en ontzetting uit de kiesrech ten op te leggen voor het leven. Uitspraak over vier weken. TAE Wiener Saengerknaben, die voor het eerst na den oorlog 'n tournée door ons land zouden ma ken, hebben daarvoor geen visum gekregen. DEN smo<ck:lbende, die voor eenige tientallen millioenen francs verhandeld heeft, is door de Fransche politic ontmaskerd. AMBTENAREN van den CCD hebben bij de exportslachterij Welling te Borkulo uitgebreide zwarte transacties ontdekt, die in de millioenen loopen. O.a. werden op verhandelde vaten bruto-win- sten van 300 pet. gemaakt. Na aankomst te Vlissingeh be geeft de minister met het Pro vinciaal bêstuur zich naar Goes, waar nog enkele besprekingen gevoerd worden. Zaterdagmorgen wordt een rondrit gemaakt MR, J, A. BERGER Mr J. A, Berger te Haren (Gro ningen)! dde zooals we berichtten, belast is met de waarneming van het voorzitterschap van het college vair rijksbemiddelaars, is 18 Dec. 1895 geboren, Zijn loopbaan be gon hy als ambtenaar bij het N, V,V en later werd hij chef de bu reau bij den raad van arbeid te Middelburg. KOOPMAN MET DUISTERE PRACTIJKEN. De politie te Middelburg arres teerde wegens rijwieldiefstal- den 33-jarigen koopman W. W, uit Middelburg, Deze bleek zich te voren zoowel te Rotterdam als te Goes aan verduistering schuldig te hebben gemaakt van resp f 600 en f 400, Voorts werd vastgesteld' dat hij reeds geruimen tijd distri butiekaarten had' gehaald op de stamkaarten van zyn in Engeland wonende vrouw en kinderen en dat hij een vriendin met behulp „Blijft waakzaam" zegt gen. Spoor tegen zijn ttoepen QOETOPO, de extremistische radiospreker op Java, heeft temidden van hoopvolle klanken opruiende taal de lucht ingeslin- gerd. Via de radio heeft hij os. medegedeeld, dat het Volksleger en in het bijzonder de BPRI de ongeregelde „stoottroepen" (niet onder controle van de TRI), op geroepen zijn den strijd voort te zetten en dezen niet te staken voordat hij zelf daartoe het bevel geeft. Deze opruiende taal is ook door radio Djokjakarta uitgezonden, iets waarover republikeinsche kringen in Batavia openlijk hun verwonde ring hebben uitgesproken. In een dagorder heeft gen. Spoor zijn troepen nogmaals er op ge wezen, gereed en waakzaam te blijven in verband met het ge brek aan discipline bij republi keinsche benden. TAe gemengde commissie van zes, die vraagstukken van algemee- nen aard verband houdend met den wapenstilstand zal onderzoeken en aanbevelingen zal doen aan de con ferentie is nu samengesteld. Van Nederlandsche zijde zitten er in dr. van Mook, Max van Poll en mr. Verboeket. Tn Batavia is de laatste trein met door de Jappen in het binnen land van Java geïnterneerden aan gekomen. De'trein bevatte 680 per sonen. In het binnenland verblijven nog minstens 9000 door de republi keinen geïnterneerden. Heden zon onder 17,43 u„ maan onder 15,07 n. Vrijdag zon op 7,08 uur. Weersverwachting: Plaatselijke mist, overigens zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring. Wei nig wind. Ongeveer zelfde temperatuur als gisteren. rkp den weg naar Tangerang in een v oude Japansche loopgraaf is 'n massagraf ontdekt, waarin 23 Europeanen, 7 Indonesiërs, 5 Chi- neezen, 4 Ambonneezen en twee Britsch-Indiërs waren begraven. Deze slachtoffers zijn aan het ein de van het vorig jaar door een ben de gekidnapt en vermoord. /Oliebronnen in de residentie Riouw op Sumatra zijn in „overeenstemming met de republi keinsche regeering" aan Amerika in leen gegeven Tl/TINISTER Fievez heeft thans een legerorder uitgegeven, waarin het verbod is geregeld voor het we ren uit kazernes en dergelijke van bepaalde geschriften, welke de krijgstucht ondermijnen. Met name worden genoemd De Waarheid van de CPN, Geeft Acht van den Ned. Bond van Militairen en De Vrede stichter van de groep De Vrede stichters. De verordening stipuleert, dat ln het algemeen uit kazernes enz. moe ten worden geweerd die geschriften en boekwerken, waarvan de inhoud of strekking nationaal-soeiaüs- tisch, fascistisch, revolutionnair, anti-militaristisch of radicaal-paci fistisch is, ongeacht of deze al dan niet met name zyn genoemd. TOEGOSLAVIE zal de kwestie Triëst aanhangig maken bij den Veiligheidsraad, heeft Tito medege deeldDe Raad zal ook de Spaan- sche en Iraansche kwesties weer te bespreken krijgen, zoo is gister in New York uitgemaakt. Zoo zorgde van Gend en Loos voor het vervoer in den tijd toen dit nog slechts geschiedde met 1 of 2 p.k. havermotor. 0 Jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg te Middelburg. D. M. Vermet te Zuidzande. JDIJ K,.B van 12 October is met ingang van I November 1946 benoemd tot burgemeester der gemeente Middelburg: jhr, mr, W, C Sandberg tot Essenburg, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Krabbendijke. Jhr mr, W, VC, Sandberg tot Essenburg werd 2 Juni 1908 té Hoorn geboren en is dus 38 jaar oud. Na zijn promotie tot meester in de rechten was hy volontair ter gemeente-secretarie van Dri-eber gen, In 1937 volgde zyn benoeming tot, burgemeesterr van Krabben- diyke, In Januari 1944 werd jhr, Sand berg door de Duitschers gearres teerd en geïnterneerd, omdat hij zijn medewerking bij die Sauckel- Aktion had geweigerd. Na de bevrijding keerde hij naar Krabbendijke terug en werd toer, tevens waarnemend burgemeester van Goes. Jhr mr, Sandberg is gehuwd er. I heeft'vyf kinderen, Hij is aange-1 sloten bij de Chr, Hist, Unie ptVENEENS met ingang van 1 1 November 1946 is benoemd tot burgemeester der gemeente Zuidzande: D, N. Vermet, amb tenaar ter gemeentesecretarie te g Goudswaard. De heer Domus Martinus Vermet I is geboren te Oud-Vossemeer op 23 f October 1908. Hy was achtereen volgens ambtenaar ter secretarie te Oud-Vossemeer, Rijnsburg Kampen en Aalsmeer en laatstelijk ge meentesecretaris van Goudswaard, De heer Vermet is Ned. Herv, zijn politieke richting is Christ, hist.; Hij" is gehuwd en heeft drie kinderen. van een trouwbelofte eenige hon derden guldens afhandig had ge maakt, DE TOEGANGSWEG NAAR ZEELAND. De nieuwe aansluiting op d©u toegangsweg naar Zeeland nabij den Kreekrakdam welke in een dringende behoefte zal voorzien, zal nog dit jaar worden aanbe steed. Waarschijnlijk zal men in het voorjaar van 1947 met de werk zaamheden kunnen beginnen. Goes De Burgemeester der gemeente Goes maakt bekend, dat in verband met de huisvesting alle perceel en in Goes zullen worden opgemeten en dat de voor dit werk aangewezen personen in de huizen moeten worden toege laten. 205-O BEKENDMAKING. De Burgemeester van Goes herin nert de ingezetenen aan het voor schrift dat de zich in een perceel be vindende schoorsteenen minstens een maal per jaar moeten worden ge veegd. Op de nakoming van dit voorschrift zal ten scherpste worden toegezien. Goes, 12 October 1946. De Burgemeester voornoemd, W. C. TEN KATE. 198-0 DE WEKELIJKSCHE MISDAAD. Ieöïr-en Dinsdag slaan fietsen cieven hun slag in Goes. Ook thans was dat weer het geval, Een karretje werd gestolen uit den gang van een couranten- bureau in de Lange Vorststraat, ten nadeele van den administra teur en het andere haalde de dief weg bp een manufacturenzaak ln dezelfdestraat waar een buiten man het had neergezet. „AVONTUREN VAN EEN ONDERZEE-ER" Voor de leden van Wetenschap pelijke Belangen heeft do heer J, van Duim commandant van de „O 21" over zijn ervaringen gedu rende den tweeden wereldoorlog verteld. Op 10 Mei 1940 is de boot die op de Schelde werd gebouwd, on afgewerkt naar Engeland gevaren. Ze werd gedirigeerd naar Dundee en deed later dienst in dg Noor- sche wateren waar haar zuster schip, de „O 22" door de Duitschers tot zinken is gebracht. Later werd het operatieterrein verplaatst naar de Middellandsohe Zee en geraakte o.m, in duel met een Duitsche U-boot, dat door de „O 21" were gewonnen. Tenslotte werd naar Indië ge varen om daar den strijd tegen de Jappen op te nemen. Eerlijk en eenvoudig vertelde commandant van Duim wat htj en zijn fnannen met inzet van hun leven, presteerden. Koewacht RAADSVERGADERING. Op 12 October kwam de raad bij een. Tegenwoordig wareh alle raads| leden, behalve de heer Boddaert. Onmiddellijk werd overgegaan 1 tot het behandelen der punten be-l treffende de Waterl. Mij. De heori Baert vraagt hierbij of de Mij. aanj haar verplichtingen heeft voldaan. I waarbij een bevestigend antwoord wordt gegeven. Na deze komt het woningbouw-1 plan 1947 aan de orde waarbij I eerst door den heer Polspoel eenl vraag wordt gesteld omtrent heil vorderen van woningen. De heer del Waele stemt hierbij in en merken I op dat de rijksambtenaren geen voorl rang behoeven in de toewijzingen I van woningen, daar dit in andere gemeenten ook niet het geval is. Bij de rondvraag vraagt de heerl Baert hoe het gesteld is met de verl deeling van het glas. De Waele stelt I voor een commissie van onderzoek I te beroemen inzake dezes. In dezel commissie worden gekozen, de hee-[ ren Polspoel, de Waele en Baert. De heer Buijs vraagt hoe het ge-| steld is met de brandweer waarna I de voorzitter hieromtrent een toe-I lichting geeft. Na deze uiteenzetting I wordt de vergadering na het be-l handelen van er.kele mindere aan gelegenheden gesloten. Ontslag. Met Ingang van I October 1946 is op aanvraag ont-T slag verleend aan den rijksambte naar J. Sannen als tijd. hulpkom- mies alhier. V &31 ET pel in „J Bredasche P. Hopman Tegen grond, pelijk ztids r waad Mgr. met anderzijds Zuinig nn loog in prijs ln model van konde. In het stad het Breda.

de Stem | 1946 | | pagina 2