Nazi-leiders C D naar de galg Hun laatste woorden WAT Arnold Meijer opnieuw voor zijn rechters mot gebonden handen Loonshoogte en Winstmarges Komt er schot in de bedrijfsorganisatie krijgen wij op den S0H? Thee met suiker HOE KREEG GOERING HET BLAUWZUUR? Vonnis uitgevoerd in een stoffige* door bommen beschadigde gymnastiekzaal Ribbentrop ging met opgeheven hoofd en Keitel met opgeperst uniform Proc. Fiscaal vroeg handhaving van de opgelegde gevangenisstraf en verzwaring van den ontzetting sduur uit de kiesrechten Tragische afloop van bruiloftsmaaltijd TWEEDE JAARGANG No. 595 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Ml Dr A. J. J M MES: Mr EL B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p.kwartaal; oer post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.25; Losse nummers 6 cent. Postrekening 278.84? Voor God, Koningin en Vaaerland DONDERDAG 17 OCTOBER 1946 UITGAVE: STICHTING „DE STEM'? Directeur J. A H. M VAN SCHIJNDEL J Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, Tlsstngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poon 7 tel 102 Red J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr 23, tel. 35; Z.-Ellanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOP JJET ONDERWERP „loonen en pry zen", door de red e van Mi nister Beel in zoo concreten vorm aan de orde gesteld, is nog niet uit geput. De groote vakcentrales hebben zich nu uitgesproken. De voorzitters van de vakbonden en diocesane bonden der K.A.B. kwamen in Utrecht bUeen. Het N.V.V. belegde in Amsterdam een groot congres tegen de duurte. De Raad van Vak. centrales liet in een telegram aan den Ministerraad zijn meening hoo- ren. De E.V.C. bezorgde den Minis ter-president een grooten brief. Laatstgenoemd stuk valt natuurlijk uit den toon van een verantwoord betoog. De uitlatingen van de andere li chamen hebben echter veel gemeen schappelijks, waaraan de Regeering het is niet alleen Mr. Beel, die de loon- en prijspolitiek bepaalt zeker goed doet nauwkeurig aan. dacht te schenken. In de groote lijn is men het eens over de volgende punten: 1 De prjjsverhooging voor brood, melk en boter dient opgeschort te worden totdat maatregelen inzake prijsverlaging van andere artikelen hun uitwerking doen gevoelen; 2. De hooge winstmarges voor tal van artikelen moeten onverwijld omlaag; 3. De vakbeweging zal ingescha keld moeten word'i in de vaststel ling van de prijzen en de controle daarop. Het N.V.V. preciseert in haar re solutie nader, dat de vakbeweging ook dient te worden opgenomen in de besturen van hoofd, en bedrijfs groepen van de bestaande bedrijfs organen, in afwachting van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. JTiermecIe raken we een punt. dat het debat over loonen en prijzen in een breeder kader zet. Bü alle moeilijkheden van het oogenblik mogen we nimmer vergeten, dat er groote verbouwingen in ons sociaal- economisch tehuis noodig zijn, dat we de resten van het liberalistisch kapitalisme met spoed hebben uit te barmen. dat een goed-verant woorde bedrijfsorganisatie de taken van Overheid, organen uit het be drijfsleven, vakorganisaties en en kelingen evenwichtig moet afba kenen. Ais de minst-draagkrachtig™ thans zoo bekneld in de toonen- en-prijzentang, de overtuiging heb ben, dat inderdaad hieraan met voortvarendheid wordt gewerkt, ontstaat er een betere stemming om inderdaad harde maatregelen ook te aanvaarden. sen zijn, die aan de noodzaak van versobering ontsnappen. In dit ver band is het heele vraagstuk van de winstmarges ook van zulk een be- teekenis. Op het congres van het N.V.V. heeft een der sprekers te recht afgewezen het Belgisch sys teem, om alle prijzen eenvoudigweg met 10 procent te verlagen. Want er zijn branches, waar de prijzen zeker niet te hoog zijn, terwijl de andere wel met 20 of 30 procent omlaag konden. Dat moet dus stuk voor stuk bekeken worden. Maar in vlug tempo Aan 'n bussel rappor ten hebben we niets. Er moeten in de kortste keeren resultaten zicht baar zijn. (13 t.m. 26 Oct.) BONKAARTEN KA, KB, KC 610: 629 Suiker 750 gr, suiker, boter hamstrooisel of 1500 gram jam, stroop, enz. 50 gram thee 2 kg appelen of peren BONKAARTEN KD, KE 610: 129 Suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel. of 500 gram jam, stroop, enz. 250 jram suiker, bo terhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. 2 kg appelen of peren TABAKSARTIKELEN, ENZ.; T 52 2 rants, tabaksart. Op de bonnen voor fruit kan op 21 Oct. gekocht worden. Voor- Inlevering van bonnen heeft (lus niet plaats. De fruitbonnen blij ven geldig tot 9 Nov. Op de bonnen voor suiker ju thee kan reeds Vrijdag gekocht worden. DE PRIJS VAN AANMAAK. HOUT TEE prijs, waarvoor droog aan- maakhout van een normale lengte van circa 15 cm en een dikte van gemiddeld 1.5 cm en ten hoog' ste 2 cm, hoogstens te koop mag worden aangeboden of verkocht, be. draagt bij levering aan verbruikers 623 Alg. 632 Alg. 130-131 Alg. 132 Alg. "\Tan onmiddellijk belang is tevens franco huis verbruiker los f 0.21 per het scheppen van de overtui- I kg, en verpakt In papleren zakken ging, dat er geen groepen of klas-of gebonden in bosjes f 0.26 per kg. Ar /EVER de terechtstelling der Nazi-leiders hebben wij in een gedeelte van 1' onze oplaag van gister nog kunnen melden, dat Goerlng zich voor het uur der terechtstelling door zelfmoord aan den dood door den strop heeft onttrokken. De terechtstelling der 10 andere oorlogsmisdadigers geschied de des nachts tusschen 1.11 en 2.45 u. De minister-president van Beieren, dr. Wilhelm Hoegner, en de eer ste aanklager vatl Neurenberg, dr. Priedrich Leisner, hebben in hun of ficieel© functie als getuigen voor het Duitsche volk de executie bijgewoond Wie smokkelde de capsule? ETet blijkt dat Goering een capsule met blauwzuur Ingeslikt heeft. Deze capsule zou hfj verborgen heb ben gehouden in een blik met kof fie. Hij moet de capsule nog niet lang m zijn bezit hebben gekregen. De cipier, die door het raampje in de celdeur toezicht op Goering hield heeft hem geen enkele maal de hand naar den mond zien brengen. Goering was in pyama en zijn han den lagen boven het dek. Tegen kwart voor twaalf zag de cipier dat Goering krampachtige bewegingen maakte en hoorde hem luid kreu nen. In de cel werd een open enve loppe gevonden, waarop met potlood de naam „Hermann Goering" ge schreven was. In de enveloppe be vonden zich drie blaadjes met pot loodschrift. Verder vond men in de cel een klein metalen buisje, dat uit een patroonhuls was vervaar digd. Een van de beschreven blaadjes in de enveloppe schijnt aan den di recteur van de gevangenis gericht te zijn. De documenten zijn. aan de viermogendhedencomtnissie in halt- den gegeven. Met gebonden handen "yoordat de oorlogsmisdadigers naar het schavot geleid werden, speelden zich in de gevangenis eenige tragische tafereeltjes af. Sauckel weigerde zich aan te kleeden en riep tegen den cipier die de handboeien om zijn polsen deed:. „Ik respecteer Amerikaansche sol daten en officieren, doch geen Ame. rikaansche Joden." Streicher nam zulk een dreigen de houding aan toen de cipier op hem toekwam om de handboeien aan te doen, dat kolonel Andrus tusschen beide moest komen. rpQEN Arnold Meijer gisteren voor den Hoogen Raad van Cassatie te recht stond, was de sfeer geheel anders dan voor en tijdens de zit ting van het Bijz. Gerechtshof teDen Bosch in Juni van dit jaar. De belangstelling was weliswaar groot, maar haalde het '.och niet bij toen, al hadden dan vele oude getrouwen de reis gemaakt. |Ee Hooge Raad van Cassatie was als volgt samengesteld: Presi dent mr. H. Haga; rechtsgeleerde raadsheeren prof. mr. dr. S. van Brakel, prof mr. dr. G. Feber en mr. D. Veegens; mil. raadsheer lt. kol. mr. P van Driest; advocaat fiscaal prof. mr. G. Langemeijer en griffier mr. H van Oordt: verdedi gers mr. J. v. d. Putt uit Eindhoven en mr. S van Over uit Den Haag Het verhoor IJ et verhoor van Meijer was een reprise van dat te Den Bosch en leverde geen bijzondere gezichtspun ten op. Achtereenvolgens kwamen ter sprake de Groot-Nederlandsche gedachte, de Amsterdamsche Fe- biuari-staking, het Vrijwilligers legioen en de financieele zijde van dc zaak. Meijer verklaarde t.a.v. Punt een alleen de idéé gepropa geerd te hebben en niet te hebben gepleit voor het doorvoeren van staatkundige veranderingen. T.a.v. de staking had hij slechts bedoeld de Duttschers een aanleiding nemen om nog feller op te treden tegen de Joden. De leg toen - vorming was zoo opgezet, dat te voren vaststond, dat de Duitschers het denkbeeld niet zouden aan vaarden. Financieel, zoo vertelde Meyer, ben Ik er zoo wel bü geva ren. dat ik thans f 100.000 schuld heb. Zijn opmerkingen lokten eenige keeren een wederwoord uit van achter de groene tafel, waaruit bleek, dat de Raad Meijers goede bedoelingen niet bij voorbaat wenschte uit te schakelen, maar toch vond, dat hij gevaarlijk ver gegaan was, den verzetsgeest van 't Ned. volk nadeelig had beïnvloed en reeds voor den oorlog blijk had ge geven gebrek aan aelfbeheersching te bezitten, waardoor hij zich niet voldoende rekenschap heeft gegeven van hetgeen hij schreef. Verweer van Arnold Meijer Arnold Meijer wees in zijn ver weer op de vele positieve uitin gen die hü in woord en geschrift gedaan heeft en die men in dien tijd nergens anders kon vinden. Wanneer er gesproken wordt van hulpverleening aan den vijand, dan ben ik meer dan iemand anders de man, zegt hij, die belet heeft dat Mussert aan de macht kwam. Op zettelijke hulpverleening zouden de Duitschers zeker goed beloond heb ben, maar ze hebben mij alles af genomen, mijn vermogen, kleeding, bibliotheek, alles. Ik heb niets meer dan een schuld van f 100.000, zegt Meijer bitter. Niemand heeft onder moeilijker omstandigheden gewerkt dan ik. (Vervolg op" pag. 2) rpRAGISCH is het gevolg geweest van den bruiloftsmaaltijd, waar aan prof. dr. Miskotte uit Leiden met zjjn vrouw en vijf kinderen heeft aangezeten. Doordat onder het personeel van het restaurant 5 typhusbacillcn- dragers waren, zijn mevr. Mis kotte en haai' vijf kinderen be smet geworden. Zij zijn naar het ziekenhuis ge bracht. waar een meisje is overle den. Een ander kind verkeert nog in levensgevaar. Het schijnt, dat de bacillen naar binnen gekomen zijn met een saus. De ter dood veroordeelden werden een voor een de zaal met de drie schavotten binnengebracht. Telkens werd him aankomst met kloppen op de deur aangekondigd. Zij bleven voortdurend onder toe zicht van twee cipiers, terwijl hun handeii met veters achter hun rug waren vastgebonden en hun voeten bijeen werden gehouden door een riem. Tot deze bijzondere maatregelen was men overgegaan door den zelfmoord van Goering. Een stoffige gymnastiekzaal T\e zaal waarin zij werden opge hangen was de stoffige, door bommen beschadigde gymnastiek zaal van de gevangenis. De vuile wanden van de zaal waren verlicht door een tiental lampen aan het plafond. Te elf minuten over één werd von Ribbentrop, die in de plaats van Goering het eerst zou worden opgehangen, de gym nastiekzaal binnengeleid. Zijn ge laat was bleek, doch beheerscht. Zijn grijze haar was in de war. Hij liep met opgeheven hoofd naar een der drie opgestelde scha votten. Keitel werd de zaal binnen gebracht in opgeperst uniform en glimmende laarzen en een glad geschoren gezicht. De voormalige chef van de Ge stapo, Kaltenbrunner, scheen zich haastig te hebben aan gekleed. py had geen las om. Hij werd vergezeld door een Pater Fran ciscaan, Kaltenbrunner deed vlot mededeeling van zijn naam en toen hem gevraagd werd of hij nog iets wilde zeggen, antwoorde hij be leefd: „Ja, alstublieft*" De zachte stem van den pater, die gebeden deed. scheen den man. die verantwoordelijk is voor den dood van zoovelen, op zijn gemak te stellen. Rosenberg, de vierde die terecht gesteld werd was verge zeld van twee dominé's. Hij wei gerde echter tot het laatste toe allen geestelijken bijstand. Seyss als slaapwandelaar F r i e k staarde verward naar de aanwezigen in de zaal. Hij hief zijn hoofd omhoog en keek arro gant in het rond, voordat zijn ge zicht door den zwarten doek werd bedekt. Streicher keek wild in het rond en moest gedwongen worden om voort te loopen. Hij poogde met zijn armen te zwaaien, doch deze waren vastgebonden. Hij brulde a. h. w. „Heil Hitier". BÜ het trapje van de galg. toen hem zijn naam werd gevraagd, antwoordde hij giftig „Mijn naam? Jullie kent m'n naam toch?" Nadat de vraag was herhaald, antwoordde hij „Voor uit dan maar, Julius Streicher." Op het schavot werd hij bijgestaan door een R. K. geestelijke. Sauckel hield tot het laatste toe vol, dat hij onschuldig was. Hij klemde zijn lippen op elkaar, toen hij het schavot werd opge leid. J o d 1 werd binnengebracht in eenzelfde soldatenhouding als Kei tel. Hij werd opgehangen op het schavot, dat ook voor von Ribben trop gebruikt was. Hij scheen aan dachtig te luisteren naar de woor den van den R.K. geestelijke. precies te 2.45 uur hinkte Seyss Inquart de zaal binnen, als een slaapwan delaar. Gevraagd naar zijn naam, antwoordde hij„dr. Arthur Seyss Inquart". De laat- ste woorden van den voormall- gen rijkscommissaris van Ne derland, wiens bril door een van de beulen was afgenomen, schenen van tevoren bedacht te zijn en werden gesproken op 'n koud-verstandelijken ongeëmo- tioneerden toon. Te 2.46 uur werd Seyss In quart terecht gesteld en 10 mi nuten later dood verklaard. F r a n k's stem beefde bij het zeggen van zijn laatste woorden. rpwaalf minuten daarna kwamen twee Amerikaansche soldaten de zaal van de terechtstelling, met de drie rood gedekte schavotten, binnen met het stoffelijk overschot van Goering. De dokters verricht ten een onderzoek, waarna een Amerikaansche kolonel zeide „O.K. Take him away". Daarna werd het stoffelijk overschot va.n Goering weggebracht achter het zwarte gor dijn, waar Goerings doode kamera den reeds waren neergelegd in kis ten van ruw, lichtbruin pijnboom hout. De lijken zijn des morgens om half zes per auto uit Neurenberg ge bracht; men zegt naar de zee. TVE tien mannen, die Goering in den dood volgden, stierven dapper, doch niet als martelaren. Niet een van hen verloor zijn houding, niet een van hen lamenteerde. Ieder kreeg de kans om een laatste woord te zeggen. Slechts Alfred Rosenberg, de wijsgeer van de Nazi-partij en de vruchtbaarrste schrijver van allen, kon geen woorden vinden dan alleen een gefluisterd „Nein", om aan de geschie denis na te laten. Von Ribbentrop aan wiens zijde een protestantsch gees telijke, wendde zijn hoofd niet om en riep met luide stem: ,,God be hoede Duitschland. Mijn laatste wensch is, dat de Duitsche eenheid blijft bestaan en dat er begrip tot stand komt tusschen het Oosten en het Westen en vrede voor de wereld". Frank: „Ilc vraag God mijn ziel te ontvangen. Moge de Heer mij genadig aannemen." F r i c k. „Lange leve Duitschland!" Streicher: „Enjnu naar God. De bolsjewisten zullen jullie wel krijgen. Ik ga naar mijn Vader." S a u c k e 1:# „Ik sterf onschuldig. Het vonnis was verkeerd. God behoede Duitschland en moge Duitschland opnieuw groot maken. God behoede mijn gezin." J o d 1: ,.Ik groet u mijn Duitschland." Keitel: „Ik volg mijn zonen. Alles voor Duitschland." Seyss Inquart: „Ik hoop dat deze terechtstelling 't laat ste bedrijf is van de tragedie van den tweeden Wereldoorlog en dat de lessen van dezen wereldoorlog zullen bijdragen tot vrede en begrip tus schen de volkeren. Ik geloof in Duitschland." Kaltenbrunner: „Ik heb vrijwillig mijn Duitsche volk en mijn vaderland gediend. Ik heb mijn plicht gedaan volgens de wet ten van mijn vaderland. Ik betreur het, dat er misdaden zijn begaan, waaraan ik geen deel had. Het ga u goed, Duitschland."

de Stem | 1946 | | pagina 1