i ;m KOOL Nazi=leiders terechtgesteld ERNSTIGE CRIT1EK cht, ring Mij Staakt het vu ren F <n de Raad van Vakcentralen heeft een telegram aan den minister-president gezonden, waar in aangedrongen wordt op opschor ting van de aangekondigde prijs- yerhooglngen voor boter, melk en orood. Tevens wordt gevraagd overleg met de vakbewegingen te Plegen inzake controle op de prij zen. Commissie-Generaal optimistisch Tot ziens in New York op rijksbureau voor tabak ;e Clinge: EN WEST" ELDEN Indië'* -r N.V.V. TEGEN LOONSTOP Weer vliegtuigongelukken Vóór 30 November politieke basis-over eenkomst - Sjahrir komt met zijn ver langlijst voor den dag ■- SLOTZITTING DER VREDESCONFERENTIE IN 'T KORT X. prijaen der iging >8 13e prijs 'gehaald tegen K 1 NOVEM- laalde prijzen rvereeniging BLOMMAERT BAART AND- AETAU DE i Ned. Indie vonds 8 uur )ES. 't Zal zeer l, zelfs ge en 50 cent- NGE defoon 2264 wijs, geldig 990—o onkosten ver ijd, genoten ;n onder no. U1S ing in Phaa> eesmiddelen; d en verpie ren en bor- N.a erom een en, In het ving. Duur week een 959oo andersteen orzlchtig-voort- TWEEDE JAARGANGNo. 594 Comm. v. Toezicht: A. f. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A E LANGENHORST. Mr Or A. J J M MES: Mr H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.JI p kwartaal; oer post 4 10; p week CblJ nlet-postbestell.) 0.i9; Losse nummers 0 cent. Postrekening 278.ê^ Voor God, Koningin en Va ïerland WOENSDAG 16 OCTOBER 1946 ÜTTGA VE: STICHTING ,DE STEM" Directeur. J A H M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. 1 H A BRUNA Ugem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'llsstngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst Dubbele poon 7 tel 105 Red J. v d BROEK. Bijbureau Oostburg. Nleuwstr 23. tel 35; Z.-Eilanden Bur. Goes. Westslngei 75. tel 2236 Red N J KARHOF Adelen zijn die NDERNEMING ibrleken t» Tiel lPELLE (Z. B,> oor: KANKERVERF >t onze agenten. 191. Zaamsl&g ippine; jndjjke, 986-p nde ln£pectle >n West Bna- De beteekenis van het wapenstilstandsverdrag zal de naaste toekomst uitwijzen. STAAKT HET VUREN is de order, die thans naar alle troepen op Java en Sumatra gaat. niet alleen naar de Nederlanders en Britten, maar ook naar de Indonesiërs. De commissie-generaal heeft dit als eerste resultaat vaiUhaar wer ken onder bemiddeling van Lord KiUearn weten te bereiken. Het groote struikelblok was, dat Sjahrir en de zijnen de onmiddel lijke stopzetting van Nederlandsche troepenzendingen verlangden. Op dit punt heeft de commissie-gene raal zich blijkbaar schrap gezet. En Sjahrir heeft eindelijk de ver zekering aanvaard, dat ve niet van plan zijn een kolonialen oorlog te voeren. Het is niet precies bekend, welke troepensterkte voor beide par tijen is vastgesteld. Doch we mo gen wel aannemen, dat ons ver gund zal worden vervangers te stu ren voor de Britsche militairen, die eind November Indonesië verlaten. Men kan er verheugd over zijn. dat hiermede het ijs gebroken is en de mogelijkheid van verdere on derhandelingen open staat. epoch moet men zich ook goed re- aliseeren, dat deze overeen komst eigenlijk al de erkenning van de Republiek en haar machtsappa raat bevat. Wie 'asthoudt aan de stelling, dat deze Republiek niets anders is dan een rebellie van een minderheid, door de Japanners aan gestoken, zou nimmer zulk een over eenkomst kunnen sluiter. We hoo- ren „Trouw" dan ook al klagen, dat Nederland nu niet langer naar her stel der wettige souvereiniteit kan streven. Sjahrir deed concessies, maar Ne. derland deed ook een belangrijke toegeving. De verdere onderhandelingen, waaromtrent de commissie-gene raal' zich nu zoo optimistisch toont, hebben als vertrekpunt een erken ning van de Republiek met alles wat daaraan vastzit als volwaar- digen onderhandelingspartner. Die stap is gezet en hij zal consequen ties hebben. Welke, weten we nog niet. Tntusschen beteekent het sluiten van de overeenkomst voor de Republiek een groot waagstuk. Im mers, nu zal ze moeten waar ma ken, dat ze in het door haar bestre ken gebied het gezag ook stevig in handen heeft. Nu zullen we zien, of en in hoe verre de leiders der T.R.I., het re- publikeinsche leger, werkelijk zeg genschap hebben over al wat er aan gewapends rondloopt in het binnenland. Nu zullen de pemoeda's en an dere troependeelen moeten toor.en, of ze weten wat tucht en gehoor zaamheid zyn. En waar de overeen komst zou worden geschonden, heb ben de Nederlandsche troepen na tuurlijk ook het volste recht om terug te slaan. We moeten reserve leggen in on ze voldoening over dit eerste re sultaat van het uitzenden der com missie-generaal. De eerstkomende tijd zal pas leeren, of het werke lijk een belangrijke stap op den weg naar een nieuwe, betere toe komst voor Nederland en Indonesië beide gaat beteekenen. TIET NW heeft een congres tegen 11 de duurte gehouden, waarbij in een resolutie werd vastgelegd, dat 't NW tegen een onvoorwaardeiyken loonstop is. Het NW is bereid zijn medewerking aan de regeerlngs- maatregelen te geven, indien de in te voeren prjjsverhoogingen voor boter, brood, melk en kaas worden opgeschort, ook aan de vakbeweging adviseerende en controleerecde be voegdheid gegeven wordt inzake de prijsvorming en grondstoffenaan- wending; ook aan de vakbeweging controleerende bevoegdheid gegeven wordt ten aanzien van de naleving van prijsvoorschriften; de regeering afdoende maatregelen r.eemt bij de bestrijding van het ontduiken van de voorschriften omtrent de prijzen en de grondstoffen aanwending, tot uitdrukking komende in zwaardere strafmaatregelen bij overtredingen; voor de groepen, welke bjj de alge- meene loonstijging zijn achterge bleven. alsnog herziening der loo- nen wordt mogelijk gemaakt op ba sis van het in de tweede loonronde tot stand gekomen loonniveau; de mogelijkheid wordt-geopend de bij zondere prestatie van den arbeider te beloonen als zij tot gevolg heeft, dat bjj gelijkblijvende of dalende kosten der productie-eenheid een hoogere productie aan goederen of diensten wordt verkregen. Het NW, meent, dat, indien de voorgenoemde maatregelen niet worden getroffen, een verdergaande algemeene loonsverhooging onver mijdelijk wordt. WEN luitenant van de Ned. ma- rine-Iuchtvaart is ter hoogte van Perranporth (Eng.) uit zijn eenpersoons vliegtuig gesprongen, enkele seconden voordat het toe stel in zee stortte. Geheel uitgeput heeft men den vliegenier aan land gebracht. PEN Fransch militair vliegtuig is in de nabijheid van Lyon in brand geraakt en neergestort. De uit vijf personen bestaande beman ning vond den dood. /"VPNIEUW Zijn twee bataljons naar Indië vertrokken, waaron der 3-7 RI uit Vught. De reis ge schiedt per Kota Baxoe. T\E Fransche politieke recherche heeft verschillende leden van 'n Goeting was "het eerst aan de beurt. Seyss Inquart sloot de rij TfEN MINUUT na middernacht is de terechtstelling begon nen van de tot den strop ver oordeelde Nazi-leiders, meldde 'n bericht uit Russische bron. Offi cieel is over de executie echter nog niets geseind. Goering was het eerst aan de beurt. Daarna volgden Ribben- trop, Keitel, Kaltenbrunner, Ro senberg, Frank, Frick, Streicher, Sauckel. Jodl en Seyss-Inquart. Oommige van de veroordeelden brachten den laatsten dag in hun cel door met het lezen in den geheime organisatie gearresteerd, Bijbel. Sauckel hield zich onledig die, naar zy vermoedt, de kem is [met het lezen van sprookjes, ter van een nazistische beweging. |wyl von Ribbentrop zich verdiepte "DLIJKENS een verklaring van de Commissie-Generaal is zij op- timistisch gestemd ten aanzien van de totstandkoming van 'n politieke basis-overeenkomst met de Indonesiërs vóór 30 Nov. as. Ongetwijfeld zuilen dan echter vele bijzondere kwesties nog niet opgelost zijn. Deze zullen maanden van geduldigen arbeid eischen van de gecqmbineerde Nederlandsche en Indonesische commissies. stige economische en financieele betrekkingen ne wapenstilstandsonderhandelin- gen hebben de Commissie-Ge neraal ook in staat gesteld hun werkwyze kenbaar te maken, welke bestaat in een poging om langza merhand tot nauwkeurig bepaalde overeenkomsten betreffende bijzon dere punten te komen en aldus een juiste atmosfeer te scheppen, in welke de volledige bepaling van de Nederlandsch-Indonesische betrek kingen kan geschieden. Het totaal aantal Nederlandsche troepen in Nederlandsch-Indië zal na 30 November niet het aantal van de op dit oogenblik aanwezige ge combineerde Nederlandsche en Britsche troepen overtreffen, mits de wapenstilstandsovereenkomst niet geschonden wordt. De geleide- lUke demobilisatie aan beide kan ten. zal afhankelijk 5qjn van de po litieke onderhandelingen. Tn een onderhoud met het persbu- reau Aneta heeft Sjahrir ver klaard, dat, zoodra men zou zijn gekomen tot een principieele poli tieke overeenstemming, alle niet- ïndonesische bezittingen terstond aan haar vroegere eigenaars zou den worden teruggegeven. Toen hem gevraagd werd, welke punten van overeenstemming hy noodzakeiyk achtte voor het sluiten van een politieke overeenkomst, somde Sjahrir de volgende op: Bepaling van het territorium der republiek de betrekkingen tusschen de re publiek en het overige deel van Indonesië en bijgevolg de betrek kingen tusschen de republiek en en Nederland; militaire regelingen, zooals ge talssterkte der Nederlandsche troepen in Indonesië en een pre- ciese omschrijving van hun taak; de beginselen voor de toekom- de vertegenwoordiging van de re publiek in het buitenland (lid der Ver. Naties) cultureele aangelegenheden, in 't bijzonder het taalprobleem. Sjahrir zeide te verwachten, dat de Nederlanders, wanneer men het een maal eens zou zyn geworden over de voorstellen van Malino zouden voorleggen. Persooniyk ga ik, zei Sjahrir, in beginsel accoord met een federatief systeem voor Indonesië, hoewel ik van gevoelen ben, dat men by deze federatie - erder moet gaan dan op dit moment voorzien wordt, teneinde alle autonome deelen meer kansen te geven. Tntusschen zyn de bevelhebbers der Indonesische .luchtmacht" en de republikeinsche minister van binnenlandsche zaken naar Djokja vertrokken om Soekamo verslag uit te brengen over de resultaten van den tot stand gekomen wapenstil stand. Gen. Soedirman,de bevel hebber der TRI, is in Batavia aan gekomen om den wapenstilstand met Sjahrir en anderen te bespre ken Door middel van de radio heeft hy order gegeven, dat alles moet worden gedaan om botsingen te de kwestie van de erkenning der voorkomen. Hy hoopte dat zyn or- republiek, den republikeinen weldra ders zouden worden uitgevoerd. Booxo brief van Joego-Siavië rpOT ziens in New York" was gister het stereotiepe gezeg de in het Luxembourg te Farijs, waar de gedelegeerden ter Vredes conferentie ongeduldig wachtten op het einde der slotzitting. En toen de zitting eindelyk was af. geloopen, ontstond er een ware stormloop naar de uitgangen. De afgevaardigden grepen hun hoeden en jassen en waadden zich door de gapende menigte, die een laatsten blik op de Vredestichters wilde wer pen. TYe slotzitting begon om 15.15 uur (Fr tijd)De Chinees Kwo Tai Tsjai hanteerde den voorzittersha mer. Maar ook 'n brief van de Joego Slavische delegatie, die nogal op pooten stond, want de brief bevat te de aanklacht, dat de conferentie Winkeliera willen betere aflevering. TN een gistermiddag in Den Haag gehouden drukbezochte en ru moerige landeiyke byeenkomst van leden van de vakgroep detailhandel in tabak en tabaksartikelen is beslo ten aan den minister-president een telegram te zenden, waarin wordt gevraagd; medezeggenschap by de te nemen maatregelen welke den tabaks- handel aangaan, opdat regelma tige distributie worde gewaar borgd; herziening bevoorradings methode voor den handel, ten einde een wanverhouding in de aflevering zooals de laatste maan. den, te voorkomen; rantsoenver- hooging teneinde den zwarten handel te betengelen; waarborg bestaansmogelijkheid voor den tabaksdetaillist door betere winst, marge en saneerende regeling van de verkoopsmogelijkhcden. In den loop der vergadering werd zeer ernstige critiek geuit op het rijksbureau voor tabak, dat men in competentie verweet. De voorzitter wist te vertellen, dat per maand 50 millioen siga retten clandestien worden, inge voerd. Dat beteekent een bedrag van f 200 millioen per jaar. De staat verliest er t 50 millioen aan accijns aan en de klanten betalen f 150 millioen. De „Luoky Strike" kon volgens hem op den bon verkocht worden voor f 1, terwyi men nu opgescheept zit met zwarte sigaretten van 48 ct. „zoowel formeel onjuist als wezen- lyk onrechtvaardig" heeft gehan deld en dat „op genadelooze wijze" misbruik is gemaakt van de metho de der overstemming. De Joegslaven bleken bovendien nog zeer boos over het ontwerp- Vredesverdrag met Italië; zy ver klaarden pertinent, dit verdrag niet te willen teekenen, zoodat er in New York weer eindelooze debatten te wachten zyn! Royaal was echter Byrnes. Hy stelde vast, dat hy alles in het werk zou stellen om de besluiten, die door de conferentie met een meerderheid van tweederde waren genomen, in de Vredesverdragen op genomen te krygen, hoe de Ver Staten ook gestemd hebben. in een historischen roman. Seyss Inquart las werk van Goethe. Kaltenbrunner, Frank, Streicher, Jodl en Seyss Inquart ontvingen gistermorgen de H. Communie. Rosenberg weigerde echter allen geestelijken bijstand. Seyss-Inquart zei: „Ik ben be reid. Ik heb nimmer een ander vonnis verwacht. Ik heb myn toe vlucht gevonden in myn geloof". Goering verklaarde tegen den dokter: „Ik ben niet bevreesd en wil my tot het einde toe waardig gedragen". Gisteravond om 8 uur zyn de 8 journalisten, die de executie be woonden, onder escorte van Ame- rikaansche militaire politie van het perskwartier te Neurenberg naar 't Paleis van Justitie aldaar overge bracht. vanwaar zy later naar de gevangenis gingen. By de bevolking van Neuren berg viel geen byzondere spanning waar te nemen TTe zeven Nazi-leiders, die door 't Tribunaal van Neurenberg tot gevangenisstraffen zyn veroor deeld. zullen ondergebracht wor den in de gevangenis van Spanüau in den Britschen sector van Berlijn. 600 Duitsche en geallieerde onder danen, die nu in de gevangenis zit ten, zullen ergens anders heen ge bracht worden, aangezien de ge- heele gegpngenis voor oorlogsmis dadigers bestemd wordt. TJE noteeringen op de New York- sche effectenbeurs zyn Dinsdag by opening belangryk gestegen, on der invloed van Truman's streven naar een programma, volgens het welk op vrij groote schaal tot op heffing der pryscontrole zal wor den overgegaan. TYE nieuwe maximumprüzen voor consumptiegarnalen zijn; gepel. de f 0.42 per 100 gram, "ongepelde f 0.85 per kg, levende f 0.75 per kg. QP een spoedige verbetering van de rywielbandensituatie valt niet te rekenen; de achterstand in ons land is te groot en de binnen landsche productiemogeiykheden en de import zyn vry gering. ^"AAR het Fransche persbureau AFP meldt, doen in Vaticaan stad gernchten de ronde, dat de Paus zeer binnenkort een encycliek over de positie van de kerk in Joego Siavië zal publiceeren. Sfc THR. mr. dr. L. Bosch Ridder van Rosenthal is op zyn verzoek met ingang van 1 Nov. op de meest eervolle wyze ontslag verleend als Commissaris der Koningin in Utrecht. TTE OPPERBEVELHEBBER Van het Fransche bezettingsleger in Duitschland, heeft de grenzen van een nieuwen Ryn-Palzstaat vast gesteld. De nieuwe staat zal uit twee verschillende provincies be staan: een Rynlandprovincie en den Rynpalz. pENERAAL TSANG KAI TSJEK heeft een nieuw plan voor ver zoening met de Chineesche com munisten aanvaard. Het plan be oogt o.a. stopzetting der vyande- iykheden, reorganisatie van de re geering en herziening van de grondwet. Tweeduizend keliners, kamermeisjes en koks, werkzaam in de Londen- sche hotels, legden het werk neer. omdat hun vakvereenlging niet door den Bond van hotel- en restaurantbedrijven werd erkend. Volgens de laatste berichten zon er overeenstemming tusschen de belde partijen zijn bereikt. Men ziet hier een aantal stakers de meeste nog tn be- roepskleedl) bijeen, om te luisteren naar een speech van het parle mentslid Lewis, die de staking leidde.

de Stem | 1946 | | pagina 1