Verlamde zuster Smuts Zestien jaar dwangarbeid D istributiehieuwtje S GEFEEST te Bauneux Winstmarges 10 pCt. omlaag Raad van Europa Wysjinski zegt het met waler Mgr. Stopinac Hartelijke ontvangst in de Ridderzaal Immigratiemogelijkheden naar Z.-Afrika Byrnes dreigt en Alexander corrigeert TWEEDE JAARGANGNo. 591 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mi Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L*. DE RECHTER .Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post f 4.10; p. week (biJ nJet-apstbestellJ 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.843 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 13 OCTOBER 1946 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H, M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUTSTA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W. GROFFEN, 'lisslngéh Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7 tèl 102 Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes, Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF won mülTN MARr.ARTNF OP VOO. Tito-dictatuur smoort de stem van een vrijheidskampioen (TV/TGR. STEPINAC, Aartsbisschop van Zagreb en primaat van de Katholieke Kerk in Yoego-Slavië, is Vrijdagmorgen door het Ïoego-Slavisehe gerechtshof tot zestien jaar dwangarbeid en verlies van burgerrechten voor den tijd van vijf jaar veroordeeld. Twee medebeschuldigden, w.o. een vroegere secretaris van Mgr., werden ter dood veroordeeld, tien anderen kregen ook dwangarbeid voor den tijd [van zes maanden tot veertien jaar. Tiet zware vonnis zal niemand verbazen. Voordat het proces begon, wist men reeds, dat de Aartsbisschop veroordeeld zou ■worden. Want dit was een politiek proces, een schakel in "de keten van onrecht en vervolging, waarmee het Tito-bewind de Kerk in Yoego- Slavië wil kluisteren. Zagreb, de zetel van Mgr. Stepi- nac, ligt in het land der Kroaten. Die wonen samen in één staat met de Setven en Slovenen. Dit samen leven heeft vele moeilijkheden ge kend. De Serven voelden zich su perieur. Zij zijn orthodox-katholiek, terwijl de Kroatische katholieken den band met Rome niet verbra ken. Kroatische ultra-nationalisten, die den Yoego-Slavischen een heidsstaat niet wilden erkennen, vormden benden, de Oestasji's die overvallen pleegden en aanslagen uit voerden. Koning Alexander werd te Marseille door Kroaten ver moord en hun leider Ante Pavelitsj is ais medeplichtige deswege ook f bij verstek ter dood veroordeeld. Hij en andere uitgeweken Kroaten von den gastvrijheid in het fascistisch Italië, dat het gestook tegen den - Yoegoslavischen buurstaat maar al X te graag bevorderde. Toen Yoego- Slavië ook in den tweeden wereld oorlog werd betrokken, kwam Pa velitsj onder bescherming van de Italiaansche bajonetten weer te voorschijn en stichtte den „onaf- 1 hrinkelijken" Kroatischen staat, die een koningskroon aanbood aan den Italiaanschen Hertog van Spoleto. Deze heeft zich intusschen nim mer in dit wespennest gestoken. De Oestatsji's, die het Kroati sche land onder begunstiging van de Duitschers en Italianen be- heerschten, buitten op een grieze lige wijze de godsdienstverschillen uit en dwongen orthodox-katholie ken onder bedreiging Roomsch- katholiek te worden. Zij vormden het feitelijke be wind en niemand kon er zich aan onttrekken met hen in contact te komen, tenzij hij zich aansloot bij de vrijscharen van Mihailowitsj, later van Tito. fPegen dezen historischen achter grond moet men nu het proees- Stepinac zien. De Aartsbisschop stond fier en' onvervaard tegen over iedereen, die de rechten der Kerk en de waardigheid der men- schelijke persoon te na kwam. In kanselbrief na kanselbi'ief veroor deelde hij de Nazi-opvattingen en leerstellingen. Hij liet zich niet ver wikkelen in de politieke tegenstel lingen, weigerde beslist mee naar Rome te trekken om de kroon aan den Hertog van Spoleto aan' te bieden, veroordeelde ten strengste de gedwongen bekeeringen, welke net Kerkelijk Wetboek zoo nadruk kelijk verbiedt. Maar hij trad wel m verbinding met de toen heer- schende autoriteiten, als hij iets kon bereiken ten gunste van per sonen of instellingen. Zelfs parti- sanen van Tito hegft hy zoo van den dood gered. Na de bevrijding werden alien, die met de Duit schers, Italianen of Oestatsji's had den geboeleerd, dan ook onmid dellijk opgepakttenzij ze tijdig waren overgewipt naar de com- niumstische gelederen. De Aarts bisschop liet men echter onge moeid. Zelfs de partijdige politie van Tito durfde dit niet aan, wijl Mgr. Stepinac algemeen bekend stond als de onverschrokken kam pioen voor moraal en recht Doch tegenover de nieuwe machtheb bers sloot hij zijn mond evenmin. „Dictatuur" noemde hij dictatuur of ze nu in het zwart, in het bruiii of in het rood gekleed gaat. Hij brandmerkte verschillende maatre gelen van het Tito-bewind ais kerkvervolging". Dat stak den satraap van Moskou, die tóch al aan prestige inboette doordat hy bakzeil moest halen tegenover de Vereenigde Staten, doordat by op de Vredesconferentie de inlijving van Triest niet kon verkrijgen. Dè stem, die zijn machtswillekeur aanklaagde moest gesmoord wor- l,™' j." proces, waarbij ont- t-ende geiuigen werden geweerd, in een van politieke hartstocht druipende vertooning kwam dit vonnis tot star.d. Tn Neurenberg werd den Nazi- grooten o.m. ten laste gelegd, dat ze het Christelijk geloof wilden uitroeien en de Kerken aan staats banden leggen. Tito doet hetzelfde maar geen Raad van Vier, geen Veiligheidsraad, geen Vereenigde Naties., die er zich mee bemoeien. Want Tito is een lieveling van Moskou. En er zijn tóch" al zoo veel kwesties. Men vindt het jam mer voor dien Aartsbisschop, maar men beschouwt de zaak nfcaar liever als „een binnenlandsche aan gelegenheid". De historie zal ech ter vonnissen. Niet alleen over Tito en zijn superieuren. Doch ook over de staatslieden, die in het eene geval het onrecht streng, ver- oordeelen en in het andere zich een Pilatus-houding aanmeten1. De historie zal echter ijken het woord van Kardinaal Griffin, den Aartsbisschop van Westminster: ,.De Aartsbisschop van Zagreb, een oprecht zoon van zijn volk, is een vader voor zijn volk. Deze ver- ocrdeeling is een groote onrechtvaar digheid en een misdaad, begaan aan een groot patriot, die ongeacht ras of religie, de vriend was van allen, die in nood verkeeren". NOG GEEN MARGARINE OP BOTERBON. In zijn radiorede van Vrydag 4 October Jl. heeft de minister-presi dent, in verband met de aankondi ging van een verhooging van den prijs voor boter, medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, op de bo terbonnen desgewenscht margarine te verstrekken. Met nadruk werd daarbij echter vermeld, dat de mar- garinegrondstofienpositie deze keu ze mogelijk zal moeten maken. In verband met de vertraging, welke in den laaisten tijd in den aanvoer xan deze grondstoffen is ontstaan, is het thans nog niet mogelijk om tot deze keuze de gelegenheid te geven. Het blijft derhalve tot nader aankondiging verboden om op de boterbonnen margarine af te leveren. Zoodra zulks mogelijk is zal het betrekken van margarine op boter bonnen worden toegestaan. Dit wordt tüdig bekend gemaakt. NIEUWE SCHOENENBONNEN. Met ingang van 1 October zijn nieuwe bonnen voor schoenen, in gebruik genomen. De oude bonnen blijven tot nader order geldig. rpE BANNEUX heeft een opzien- barende genezing plaats gehad. Een zuster, van de „Filles de Ma rie", uit Namen, die gedurende vier jaren aan algeheele verlamming leed. als gevolg van ontkalking van het beenderstelsel, is plotseling ge nezen Elke medische behandeling was tot nu toe vruchteloos geweest en verschillende doktoren hadden haar reeds ongeneeslijk verklaard, weet de Tfjd te vertéllen. Laffere prijzen In het verschiet Critiek op het bedrijfsleven A ES GEVOEG van de verlaging der handelsmarges zullen de prijzen in de verschillende be drijfstakken niet onaanzienlijk omlaag gaan. Het ligt in de be doeling de consumentenprijzen, over het algemeen met 10 pet. om laag te brengen. Hieruit volgt, dat de winstmarges dus aanzienlijk omlaag moeten. Deze verlaging treft niet alleen den detail- maar óók den groothandel. Soms zal 't zwaartepunt bij den detail-, dan weer bij den gr oothandel liggen. In verband met de verlaging van de handelsmarges vestigde de direc teur-generaal voor de prijzen, prof. Brouwers, de aandacht op het feit, dat in toenemende mate in het be drijfsleven de neiging bestaat, het bestaande prijspeil via onderlinge afspraken te handhaven. Hij noem de dit funest. Het is reeds voorgekomen, dat verkoopen, dan tegen het bestaan fabrikanten, die lager kunnen de prijspeil, van de zijde der vak groepen gedreigd werden met ont houding van grondstoffen. Hier tegen zal zeer krachtig worden opgetreden. Een bedroevend verschijnsel noem de hij het, dat de prijzen van vrij gegeven artikelen toch nog, soms tot 40 pet. toe, te hoog worden vast gesteld. Verder wordt ook gezwen deld met kwaliteit. Goederen van mindere kwaliteit wordeli vaak be rekend op een prijspeil, dait geld raor goederen van een hoogere prijs klasse. Vooral dit misbruik is ont stellend groot. Met kracht zal wor den nagestreefd deze ongezonde verschünselen onder de knie te krij gen. Het speet prof. Brouwers te moeten constateeren, dat de bevol king tot dusverre wat betreft de prijzenpolitiek veel te passief en te sloom is geweest. In Hollywood is een staking uitgebroken bi) het technisch filmpersoneel en diverse posten van stakers moeten beletten, dat werkwilligen, filmland kunnen betreden. Zoo'n post van drie man was zoo ontactiscli om het ook filmsterren lastig te maken. En waar iets dergelijks zoo ongeveer goliik staat met majesteitsschennis werden de drie in een politie-auto gesleurd pleit voor ff ff TGTET GROOT EERBETOON is veldmaarschalk Smuts gister in de Rld- derzaal door de Vereenigde Vergadering der beide Kamers van de Staten-Generapl ontvangen. In en buiten de Ridderzaal was zoo onge veer hetzelfde schouwspel te zien als bü de ontvangst der familie Chur chill. Er was nog meer overeenkomst met het bezoek van Churchill en dat was wel de rede die de grijze Zuid-Afrlkaansche staatsman hield. Evenals Churchill hield hij namelijk een sterk pleidooi voor een Euro- peeschen statenbond. is dan vele jaren geleden. „Zuid- Afrika is en blijft een vast monu ment van het kleine volk aan de Noordzee, dat zijn sporen zoo diep gegrift heeft in de wereldgeschie denis". Toen het er op aan kwam Nederland te helpen was er een vol komen eenparigheid bij de regee ring. Ofschoon er juist het grootste meeningsverschil bestond over het oorlogsbeleid, zei Smuts. En hy vertelde daarna, dat het ook door de tusschenkomst van Z. Afrika is geweest, dat Nederland gespaard bleef van het doorsteken van de dijken. Door tusschenkomst van Z.-Afrika is de Duitschers nl. aan het verstand gebracht, dat zij indien zij hun rampzalig plan zou den doorzetten, als oorlogsmisdadi gers achtervolgd zouden worden. En ook thans denkt Z.-Afrika aan Nederland, ging Smuts ver der. De Z.-Afrikaansche regee- ring heeft nl. een nieuw groot^ scheepsch immigratie-program aangekondigd. Eerstdaags zal ook in Nederland de procedure voor de keuze van de geschikste im migranten een aanvang nemen. "piN NOG was er een overeenkomst met Churchill's ontvangst. Ook nu schitterden de communisten do-w afwezigheid, hetgeen echter niet zeggen wil, Cat de bijeenkomst in de Ridderzaal er minder plech tig om was! Hartelijk zijn de welkomstwoor den van prof. dr R. Kranenburg, de voorzitter der Vereenigde Ka mers, geweest. Zij hebben Smuts bewezen, dat Nederland dezen stamverwante bij zonder genegen is en hoogacht. Uw leven is als een heldendicht en een boelende roman beide, zei Prof. Kranenburg. En hij had gelijk! T Titermate belangwekkend was de groote redevoering die Smuts daarna in het Afrikaans hield, waaruit andermaal bleek, dat hij bezield is van de idee van de vestiging van het rechtsge- nootschap der volken. De generaal zooals hy graag genoemd wordt, begon met'te ver tellen, dat de sympathie in Zuid- Afrika heden ten dage nog sterker Mololnr (links) mi Stalin (rechts! broederlijk naast elkaar (eklekt Hl- oen* de begrafenis van Kalinin, voormalig president der sovjet-republiek. J^ABAT in den nacht van Don derdag op Vrjjdag het ontwerp vredesverdrag met Roemenië met een meerderheid van 2/3 door de Vredesconferentie was goedge keurd, begon men gister met fris- schen moed aan het verdrag met Bulgarije. Het kwam hierbij tot nogal hevi ge debatten, in den loop waarvan Wysjlnkski een glas water omgooi de, dat pardoes op een der tolken terecht kwam. Wysjinski ging ech ter onverstoord voort te betoogen, dat Bulgarije toch zoo'n uitermate- net land is dat niet zoo'n hooge herstelbetalingen kan betalen als verlangd en dat er niet. op bedacht is Griekenland eenig kwaad te doen Dit zei hij naar aanleiding van het Griekschei verlangen omtrent een strook grond langs de Bulgaarsch- Grieksche grens. 3yrnes was zelfs even dreigend geworden, toen hij zei dat de Ver. Staten niet lijdelijk zullen toezien als de veiligheid van Griekenland in gevaar zou gebracht worden. En Alexander (Eng.) toonde aan, dat Bulgarije toch niet zóó net was als de Rus het had willen voor stellen; in 50 jaar had Griekenland maar liefst 3 invasies van Bulgarije te verduren, beklemtoonde hy. En toen zei Wysjinski voorloopig maar niets meer. O muts sprak daarna over de hui- dige internationale vraagstuk ken in Europa, waarby hij dezelfde gedachten als destyds Churchill over een „Raad van Europa" in den vorm van een Statenbond uitéénzette. Hy bracht hierbij de vraag naar voren waarom eenige kleine landen En geland niet tegemoet kunnen ko men ter verwezeniyking der Sta- tenbor.d-idee. Wanneer niemand het durft te wagen om de leiding van zulk een politieke groep op zich te nemen, biyft er nog een andere weg open. Laat men dan een begin maken op economisch terrein. Laat men een Europeesche economische raad in stellen om de algemeene economi sche belangen en de ontwikkeling van Europa te coördineeren en te regelen. Een practische stap is reeds ge daan met het plan voor een tol linie tusschen Nederland, België en Luxemburg. Zulk een unie kan tot buurstaten worden uitgebreid. Zoo dra Duitschland weer het beheer van haar eigen economie in han den heeft zal men de toetreding van dit land in overweging kunnen nemen. Laat Europa opstaan! eindigde generaal Smuts (dezelfde leuze van Churchill). Des avonds heeft de Nederlanó- sche regeering Smuts een diner aan geboden, waarby de minister-presi dent den hoogen gast toesprak. In zijn dankwoord zei de veldmaar schalk o.m. zeer getroffen te zijn dooi- hetgeen hij in Zeeland had beleefd.

de Stem | 1946 | | pagina 1