Hard werken en zuinig leven !L. tfaer" n. irtliger Veldmaarschalk Smuts Koningin verwerpt verzoek van Seyss CHIPPER '6a, Breda. tting eren elijke en celen ?ar •RANDEREN iger DE ONPLEIZIERIGE BOODSCHAP VAN MINISTER BEEL 24 DOODEN T£ APELDOORN VHogen Vredssconfensntso neemt besluiten ontvangt hooge onderscheidingen NIEUWE BONNEN >chip- Liefst ge iftelijk aanmel ►gave van voor den Scheeps- L. HAMELINK 23 Terneuzen 453-*-oo GRONINGEN 32300 POOR, Emma- n, EN SCHRIJF"; VOORRAAD"; erij bedrijf BESTELLING"; goed OORDRACHT" moet! 403-OO TERNEUZEN TWEEDE JAARGANGNo. 589 N TEL. 20441 el betr. (Part-, d. en f 9per Keizersgr 653, 322—00 merkartikelen, ten, VRAAGT ZEELAND. >ij grossiers en. hiervoor in rayon woon- lositie- Brieven en vroegeren eventueel ver- Advertentie- Den Haag 317—QO SANATORIUM ndlenst cies. gedegen ken- plaafcs Breda, jllicitaties met ties onder het i de Stichting ihage 337-00 Comm V Toezicht: A. F J. AERNOUDTS C. 1. VAN HOOTEGEM; A E LANGENHOBST. Mr Or a. j M MES: Mr H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs <blj vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; oer post 4 10: P week (bij met-postbestell.) 0.38; Losse nummers 6 cent. Postrekening 278 8»' Voor God, Koningin en Vaierland DONDERDAG 10 OCTOBER 1946 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur 1 A H M VAN SCHUNDEl. Hoofdredacteur 1 J H A bruna vigem. Zeeuwsen-redacteur W GROFFEN. 'Üsslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst Dubbele poon 7 tel 102 Red J v d BROEK, Bijbureau Oostburg. Nleuwstr 23, tel 35. 7. -Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOF TX7AT Minister Beel heeft verteld over de loonen en prijzen is natuurlijk niet met hoerageroep begroet. We hebben een tijdperk gekend, dat er telkens ministers op vergaderingspodia opdoken, om ons te vertellen, welke goede dingen er in het verschiet lagen en dan spat ten de vonken, van geestdrift uit de toehoorders.schar en. Thans echter staat een minister president zonder de veelgeprezen gave der verbeeldingskracht ons nuchtere feiten voor te houden We zijn arm, we moeten veel uit voeren, we moeten hard werken, we moeten zuinig zijn. Nog erger; de Minister moest er bij vertellen, dat de nood der schat kist noopte brood, melk en boter duurder te maken. Op dat feit schieten de critici natuurlijk het felst. „De Waarheid" heeft kenne lijk. pleizier, om daarin te wroeten en ons volk voor te houden, dat die Beel een ongevoelige bliksem is, die terwille van het groot-kapitaal de centen gebruikt om een leger op te bouwen en naar Indie te sturen, die ten pleiziere van de Unilever de menschen zooveel mogelijk mar garine in de maag wil stoppen. Beel krijgt de volle laag, maar ook de ministers van de Party van de Ar beid worden onder schot genomen: „Zjj zijn het in het bijzonder, die aan de katholieke reactie de uit voering van haar politiek ten dien ste van de trusts mogelijk maken. Zij dragen daarvoor de zware ver- ar twoordeHj kheid De heeren communisten hebben gemakkelijk praten. Zij kunnen hier den antimilitarist uithangen ze moesten het in Rusland eens pro- beeren! en den volke diets trach ten te maken, dat we zonder uitga ven voor leger en vloot niet arm zouden zijn. Kleinigheden als een oorlog, uitplundering en onnoeme lijke vernieling schuiven ze daar bij maar op den achtergrond. Tkeze woeste, onverantwoordelijke critiek, doet intusschen niet af aan het feit, dat er in de door de Regeerirg uitgestippelde loon. en prijspolitiek al dan niet noodwen dig tegenstrijdigheden, en zwakhe den zitten, waarop van verschillen de zijden wordt gewezen. Zoo signaleert „Het Parool" de hoogte der importprijzen, welke nog geaccentueerd wordt door de on- derwaardeeritg van onzen gulden. De mogelijkheid van devaluatie doemt hier op, doch als men daar niet aan wil. zal het toch noodig zijn goed te letten op de groote par. ticullere winsten, welke op onzen export nog worden gemaakt en welke ten deele zouden kunnen worden aangewend om den duren invoer te subsidieeren. Een ander punt snijdt „De Volks krant" aan. Zij vraagt zich af, of er geen drastische verhooging van de omzetbelasting op luxe-goede ren kan worden ingevoerd, teneinde het verteer meer te richten op het hoog noodige, waarbij de hierdoor gewonnen extra-inkomsten voor 't Rijk zouden kunnen worden besteed voor een verlaging der verstikkende inkomstenbelasting. „De Nationale Rotterdamsche Ct." wijst op de nadeelen van de handhaving van den huurstop. Van het zoo lang uitgestelde onderhoud kan zoo niets komen. De kleine bezitter, die het toch reeds zoo moeilijk heeft, wordt het kind van de rekening. Dit zelfde blad wijst er op, dat naast de bevordering der voort brenging van goedkoopere typen gebruiksgoederen moet staan een Zoodanige herziening der nu veel al uniforme handelsmarges, dat de verhandeling van goedkoopere goe deren aantrekkelijker wordt. 2°O is er nog van alles op te mer- ken en aan te merken met be trekking tot de regeeringsplannen Vooral is ook van belang, dat veel van hetgeen in het vooruitzicht werd gesteld, heel spoedig uit het stadium van overleg en overwe ging in dat van de verwezenlijking komt. Het bedrijfsleven zal er niet al te haDpig op zijn, om bepaalde hiaatregelen met spoed Ingevoerd te zien, doch die spoed is noodza kelijk. Ook met de aangekondigde pnjsverhoogingen wordt niet ge- Wacht ®.e doorvoering van alles wat het enpeil omlaag kan brengen, mag niet opgehangen worden aan allerlei bezwaren en bezwaartjes van belanghebbenden. Overigens hebben alle min of meer critische opmerkingen de kern van het minlsterieele betoog niet aangetast. Hard werken en zuinig leven zijn onvermijdelijk, als we den weg-omhoog weer willen vinden. Doch dit moet dan gelden voor alle bevolkingsgroepen, van hoog tot laag. yan de zwaargewonde leerlin gen der H B S. Is er nog een overleden, zoodat het aantal dooden thans 24 bedraagt. Nog slechts de leeraar en 3 jon gere zijn thans in leven. Van twee hunner en van den leeraar Is de toestand nog ernstig. Vrijdag zal de begrafenis der slachtoffers plaats vinden. boven steden TTET „geval Apeldoorn" stemt tot nadenken, schrijft een lezer uit Breda en hij bedoelt daarmee de vliegramp, welke nu reeds aan 24 menschen het leven kostte. Een vliegtuig kwam over de stad, een vliegtuig daalde en dicht boven de huizen begon de piloot aan kunst vliegen te doen. „Ook hier kennen wij die aar digheidjes van vliegeniers. Van morgen nog hebben wij boven on ze school een paar „aanvallen" te doorstaan gekregen. Oorverdoo- vend was het lawaai van den mo tor, zuiver de reactie van de leer lingen, die onmiddellijk „Apel doorn" aanroerden. Zou het elders in de stad, bijv. in de ziekenhui zen», ook niet zóó geweest zijn? Waarom kiezen de piloten de stad als oefenterrein inplaats van bosch, hei en polderland daarvoor uit te kiezen!" Ook een andere lezer uit zijn verontwaardiging op dezelfde wij ze. Hun opmerkingen spreken voor zichzelf. Inderdaad rijst de vraag of het vliegen boven groote en kleine gemeenschappen en meer ln het bijzonder het laag vliegen niet vermeden, zoo niet verboden be hoort te worden. Nu „Apeldoorn" ons de rampzalige gevolgen van die laagvliegerij heeft geleerd, staat het aan de autoriteiten de opge worpen bedenkingen ernstig te overwegen. Haiiaansch Vredesverdrag aan do orde Op het geallieerde kerkhof te Kanchanaburi in Siam zijn op plechtige wU- ze kransen gelegd op de graven van de in krijgsgevangenschap overleden Nederlanders. Een 50-tal Nederlanders was daartoe van Bangkok uit naar het kerkhof gekomen. Diverse autoriteiten waren aanwezig en spraken kor te gedenkreden uit. Aan het slot van deze sobere plechtigheid werd een minuut stilte in acht genomen. Het kerkhof, waarop de witte houten krui sen t.z.t. vervangen zullen worden door steenen kruisen. Hij bleek „vast me" pessimistisch over Parijs yELDMAARSCHALK SMUTS heeft voor het eerste bezoek, dat hij sedert dertien jaar aan Nederland brengt, den tocht van Parjjs gemaakt in bet vliegtuig dat anders speciaal voor veld maarschalk Montgomery gereser veerd is. rriEN WEKEN en drie dagcn, nadat de Vredesconferentie te Parijs een aanvang heeft ge nomen, is gistermiddag in ple naire zitting het stemmen o» er het ontwerp van het Vredes verdrag voor Italië begonnen. 79 artikelen en 9 aanhangsels zijn in paragrafen verdeeld, waar over eventueel op verzoek van een delegatie apart gestemd kon wor den. Het artikel betreffende de gren zen van het vrije gebied van Triest werden zonder stemming aangeno men. Binnen het uur had de con ferentie alle artikelen, die betrek king hebben op de grenzen tus- schen Italië eenerzyds en Joego slavië anderzijds aangenomen. De Sovjet-Unie verzocht om een hoofdelijke stemming over het nieu we door de politieke en territoriale commissie voor Italië aangenomen artikel, dat de r.deuwe overeenkomst tusschen Italië en Oostenrijk in het ontwerp van het vredesverdrag op neemt. Volgens deze overeenkomst worden aan de Duitsch-sprekende inwoners van het Italiaansche deel van Zuld-Tirol volledige burger rechten gegarandeerd. Dit artikel werd met 14 tegen 6 Stemmen en 7 onthouding aangenomen. Het Joego-Slavisch amendement, dat den omvang van het vrije ge bied van Triest wilde verkleinen, en het Wit-Russisch amendement, dat West-Istrië van het vrije gebied wilde uitsluiten, werden beide met 14 tegen 3 stemmen verworpen. AI stemmend over voorstellen en tegenvoorstellen over de toekomsti- Troepenfransporten niet ter sprake in Batavia nrlJDENS de wapenstilstandsbe sprekingen van gister te Ba- via is de kwestie van het uitzen den van Nederlandsche troepen niet ter sprake gekomen. Ze zal evenmin behandeld worden in de volgende zitting van 11 October. Voornameiyk Is aandacht gewijd aan het opstellen van een regeling voor den tijd, na den wapenstil stand. Deze regeling bevat vele bij zonderheden, waarover op 11 Oct. verder gesproken zal worden. Belde partijen zullen trachten op i? Pje?aire zitting, welke na den ll, October gehouden zal worden, met een gezameljjk voorstel te ko- mcu. Zoowel in Nederlandsche als in Indonesische kringen heeft men ten aanziqn hiervan goede verwach tingen. In Batavia is een trein met 622 vroegere geïnterneerden uit Malanp gearriveerd. De evacuees waren over het algemeeni in goede conditie. ge status van het vrije gebied van Triest, die niet bindend zijn voor de „Groote Vier", zocht de plenaire vergadering zich een weg door het labyrinth. De verhouding was over het algemeen 14 of 15 tegen 6 ten gunste van de Fransche compromis voorstellen. De artikelen, die voor zien in Italië's erkenning van de on afhankelijkheid van Albanië, zijn af zien van alle aanspraken op Saseno (eiland ln de Adriatische Zee), dat een deel wordt van Albarlë, en van alle eigendom, rechten en belangen in Albanië, werden met 13 tegen 2 stemmen en 6 onthoudingen aange nomen. De veldmaarschalak arriveerde gis termorgen om kwart voor elf op het militaire vliegveld Valkenburg bij Leiden. Hy was vergezeld van zijn Alde-de-camp, tevens schoon zoon, kapitein Eldowil. Op het vlieg veld was o.m. ter begroeting aan wezig baron van Boetzelaer van Oosterhout, de minister van Bui- tenlar.dsche Zaken. In den middag heeft de veld maarschalk een bezoek gebracht aan de Koningin op het paleis Soestdijk waar het noenmaal werd gebruikt. In de hal van het paleis werd de hooge gast ontvangen door Prinses Juliana. Prins Bernhard en minis ter-president Beel. 28 Oct.). KB, KC 610, 800 gr. brood 400 gr. brood 125 gr. boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet. 250 gr. marg. of 200 gram vet. 200 gr. kaas (waar van 100 gr. korstl.) 250 gr. zachte z. 100 gr. bloem. 1600 gr. brood. 800 gr. brood. 100 gr. kaas (waar van 50 gr. korstl.) BONKAARTEN LA LB LC 610: 537 vleesch 100 gr. vleesch. 538 vleesch 400 gr. vleesch. A lOmelk 4 L. melk. B 10, C 10 melk 7 L. melk. BONKAARTEN KD KE 610: 110, 111 brood 118 boter enz. 119 boter enz. (Periode 13 t.m. BONKAARTEN KA, 610-614 brood 615 brood 618 boter enz. 619 boter enz. 628 boter 620alg. 621 alg. 622 alg. B 28 Res. C 28 Res. B 29 Res. of 120 Alg. 121 Alg. D 28 Res. E 28 Res. D 29 Res. E 29 Res. 800 gr. brood. 250 gr. boter. 125 gr. marg. 100 gr. vet. 100 gr. kaas (waar van 50 gr. korstl.) 250 gr. zachte z. 800 gr. brood. 250 gr. riist, kind. meel of kinderbis cuits. 100 gr. bloem. 300 gr. bloem. BONKAARTEN LD, LE 610: 037, 038 vleesch 100 gr. vleesch. D 10, E 10 melk 12 L. melk. TABAKSKAARTEN ENZ.: T 51 2 rants, tab. art. V 52 200 gr. choc, en- of suikerwerken. X 51 2 rants, tab. art. X 52. 200 gr. choc, en- of suikerwerken. Voor de woek van 20 t.m. 26 Oct. znilen nog bonnen worden aangewe zen voor tabak, suiker, thee. Deze week Is weer 100 gr. vjeesch extra beschikbaar, zoodat men in to taal 500 gram per 14 dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen mogen reeds op Vrijdag worden gebruikt, met uit zondering van die voor vleesch en melk waarop eerst Maandag 14 Oct. kan worden gekocht. Bij deelnem ng aan maaitijden van centrale keukens moeten worden in geleverd de bonnen 537 en 037 vleesch DONKERE SIGARETTEN TUS SCHEN 15 EN 20 OCTOBER. Eenige weken geleden is mede gedeeld, dat teneinde de mo gelijkheid te vergrooten tabaks bonnen in sigaretten te doen ho- noreeren een rieuw soort siga retten, vervaardigd uit Zuid-Ame- rikaansche tabakken, op de markt gebracht zou worden. Eenige fabrieken zijn reeds met de aflevering begonnen. De nieuwe sigaret zal riet overal tegelijk aan gevoerd kunnen zijn, doch verwacht wordt, dat tusschen 15 en 20 Oct. alle winkeliers bevoorraad kunnen zijn. Zooals men weet beteekent het ln den handel brergen van de nieu we sigaret, die van donkere tabak Is samengesteld, niet een verhooging van het rantsoen. VOORTAAN OOK EEN LUIERBON. By de uitreiking van de baby- textielkaart aan as. moeders, zal tevens een bon verstrekt worden, waarop 6 luiers gekocht kunnen worden. Hiervoor wordt gebruik ge maakt van de vroegere babypak- ketbonnen, welke aan de voorzijde worden voorzien van het stempel van den distributiedienst. De bon moet worden vooringeleverd by den winkelier, die hiermede luiers bij zijn leverancier moet betrekken Bij de uitreiking van aezen bon zullen geen punten der baby- textielkaart worden ingehouden. De aflevering der luiers geschiedt eveneens zonder inlevering van punten. Zooals bekend worden in den vervolge geen babypakketten meer verstrekt. Babywol zal men voor taan kunnen koopen op de punten der babytextielkaart. Tijdens het bezoek heeft H. M. den 76-jarigen veldmaarschalk 't Grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw toegekend Dit was niet de eenige onder scheiding, want des avond heeft prof. Cleveriiiga tijdens een of- ficieele bijeenkomst in kasteel oud Wassenaar mededeeling ervan gedaan, dat de Leidsche Univer siteit Smuts benoemd heeft tot doctor honoris causa in de rechts geleerdheid. De doctorsbul en de doctorshoed zullen op een later tijdstip, in over leg met veldmaarschalk Smuts, tij dens een plechtige by'eenkomst der Leidsche senaat uitgereikt worden. Htfa zijn bezoek op het paleis Soest dijk sprak de veldmaarschalk in den Haag op een persconferen tie over de naaste toekomst der we reld. Hij bleek „ast nie" pessimis tisch gestemd over de Parijsche con ferentie en wees erop. dat de op lossing van moeilijkheden meestal niet van de grooten, maar van de kleintjes komt. Smuts zag voor Nederland een prachtige taak om Europa in een bepaalde richting te leiden. 8 gratieverzoeken in Berlijn afgewezen JJ M. DE KONINGIN heeft be sloten,, het verzoek om inter ventie, gedaan door den verd.li- ger van dr. Seyss Inquart niet in overweging te nemen. De geallieerde bestuursraad te Berljjn heeft de veroeken om gratie ten behoeve van Goering, Bormann Frick, Rosenberg, Streicher, Jodl, Keitel en von Neurath afgewezen. 7WEDEN zal de Sovjet-Unie een crediet van 1 milliard Kronen, verleenen over een periode van 5 jaar. AAN DE N. V, „Algemeene Kunst zyde Unie" is verbonden mr, J, Meynen, oud-minister van Oor log. Aan den raad van oommisaris sen zal woroen voorgesteld hem den rang van adunct-directeur te verleenen. tTET EERSTE K.L.M.-vliegtuig raar Z.-Afrika is precies op tijd by Pretoria geland. Heden zon onder 17,59 uur en maan onder 5,56 uur. Vrijdag zon op 6,56 uur en maan op 18,36 uur. Weersverwachting: Half tot licht bewolkt, droog weer, kou de ochtend, in den namiddag iets zachter dan gisteren. Tij delijk vrij krachtige oostelijke tot Noord-Oostelijke wind.

de Stem | 1946 | | pagina 1