rts IGE drink 1 te Wr.J Mgr. de Jong C.H.VJ Van Boerengeneraal Veldmaarschalk DER NAZI-LEIDERS tweede jaargang maak OUT ZN. iKEN jreniging npakmachines tot Britsch Het veelbewogen leven van Jan Christiaan Smuts Wijn en politiek ontvangt Zaterdag S den Kardinaalshoed 16 OCTOBER EXECUTIE Spaak critiseert en 3e vin ontkent Deserteurs te Luik gepakt D1STR1BUTIEKIEUWTJE Volksgerecht beperkte het aantal getuigen a decharge Valsche stembiljetten-affaire komt voor De vliegramp te Apeldoorn No. 588 Comm V. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VVN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Ml Dr A. J. J M MES; Mr H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs I (by vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; oer nost 4 10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.36: Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.84? ROOSEND AAI ums jnmen LEUGELS, merk zwart gep. kast, es voor de landbouw roducties is Koewacht, 'jke, Groede mtg. De Directie 300000000QQS.' 148—00 4IEUWE CURSUS anmelden bij den l Heer Ir. G- OE 3-OES vóór 1 No- tijd 18 jaar K Vandersteen lichten, struikelen dat ze bij nader i als.... den pro- Voor God, Koningin en Vaaerland WOENSDAG 9 OCTOBER 1946 UITGAVE:, STICHTING „DE STEM" Directeur. J. A. H M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J Ha BR UNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'lisslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poon 7 tel 102 Red J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr. 23, tel 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236. Red. N J KARHOF yANMORGEiN' strijkt op 't vlieg veld Valkenburg bij Wasse naar een joestel neer. dat ons een aanzienlijk man van Nederland- schen stam als gast brengt Veld maarschalk Jan Christiaan Smuts xiet is eeni wonderlijke en bewogen levensloop, die van den ouden Boeren-generaal, thans een der groote mannen in het Britsche ge- meenebest. Hij streed in den oorlog teger.' de Engelschen met grooten moed en strategische kunde. He vu rige liefde voor zijn volk, dat hij in zijn onafhankelijkheid belaagd zag en door gruwelen gekweld, dreef hem hierbij. Maai' het was even zeer vurige liefde voor zijn volk, die hem na de definitieve nederlaag in onderhandeling deed treden met de Britten. Hij constateerde tot zijn verras sing en vreugde, dat die onmiddel lijk onvoorwaardelijk zelfbestuur voor Transvaal wilden toestaan en dit feit nam hij als uitgangspunt voor het verkondigen van de stel ling, dat de Boerenoorlog de laat-' ste stuiptrekking van liet Eugel- sche imperialisme was geweest, dat voortaan het Britsche gemeenebest een veilig thuis was Voor vrijheids lievende volkeren, die samen op de groote kruispunten van het wereld verkeer en den wereldhandel de groote idealen van vrede en voor uitgang wilden dienen. Het is te begrijpen, dat deze stel ling door zijn landgenooten* niet al gemeen aanvaard werd. Het woord „verrader" werd Smuts menigmaal naar het hoofd geslingerd. Toch wonnen zijn opvattingen steeds meer terrein en toen in 1909 de vier republieken in Zuid-Afrika Aich vereenigden tot een Unie. werden Botha en Smuts de erkende leiders. TVe eerste wereldoorlog schiep weer bizondere moeilijkheden. De tegenstand tegen het strijden aan de zijde der Britten was groot, zelfs brak er een opstand uit in West- Transvaal. Doch Smuts was van oor deel, dat een overwinning van En geland ook het best de belangen dei- Unie zou dienen. Hij organiseerde den veldtocht tegen Duitsch-Zuid- West-Afrika en werd later bevel hebber in de campagne tegen Oost- Afrika. Onder het Vredesverdrag van Versailles zette hij samen met Bo tha zijn handteekening als vertegen woordiger van zijn land, maar hij stak toen reeds niet onder stoelen of banken, dat hij er gevaarlijke ge volgen van duchtte. In 1924 werd Smuts bij de alge- meene verkiezingen verslagen. De nationalisten onder Herzog profi teerden van de wijd-verbreide on? tevredenheid over economische te genslagen. Hun bewind, dat tot 1932 duurde, distancieerde zich meer van Engeland. In genoemd jaar echter kwam een coalitie Herzog-Smuts tot stand, toen Zuid-Afrika den gou den standaard moest loslaten. Dit .monsterverbond" heeft tot aan het begin van den tweeden wereldoor log geduurd. De oppositie werd toen geleid door Dr. Malan, die behalve ultra-nationalistische ook nationaal socialistische ideeën verkondigde IV coalitie brak, toen Herzog de neutraliteit van Zuid-Afrika wilde proclameeren. Smuts stelde voor den oorlog aan Duitschland te verklaren en hij kreeg daarvoor een meerderheid in het Parlement. Echter moest hij deze concessie doen, dat geen Zuid-Afrikaansche troepen op Europeesche oorlogstoo- neelen zouden worden' ingezet. We derom bleek zijn tactiek de juiste te zijn. Zuid-Afrika speelt nu een _elijkberechtigde rol met andere overwinnende naties en het is onder leiduig van Smuts een rol van verzoening der tegenstellingen en van streven naar den uitbouw der internationale rechtsorde. IJeel het leven van Smuts is er op gericht om de nationale rech ten en aanspraken in overeenstem ming te brengen met de eischen van het opgenomen-zijn in wijder verband. Hij heeft na den oorlog ook de gedachte van de samenwer king der West-Europeesche mogend heden naar voren gebracht, niet als stootblok tegen andere machten, maar als organisatie van een mach tigen beschavingskring, waarvan heel de menschheid voordeel kan trekken. Naar zijn woord en wijsheid wordt gaarne geluisterd en wij Nederlan ders zijn er trotsch op. dat deze staatsman van formaat met ons stamverwant is en zoo mede tot on zen roem strekt. Hij zy welkom in ons midden! HEEL FRANKRIJK Staat op het oogenblik op stelten over een „wijnschandaaiy met een politiek tintje. Volgens bepaalde geruch ten zouden sommige leiders der Fransche socialistische partij na melijk betrokken zijn bij een frau- duleusen handel in wijn, waarvan zwarte handelaren in Algiers mil- liarden francs hebben verdiend. Hierbij zouden ook 2 Nederland- sche schepen betrokken zijn. De socialistische ex-premier Fe lix Gouin heeft een 'fel protest la ten hooren tegen het feit, dat zijn naam in het schandaal genoemd wordt. Hij kwalificeerde dat als een haatcampagre en viel in ver band daarmee Farge. de minister van Voedselvoorzienine, vinnig aan. Maar Farge op zijn beurt zei, dat hij zal voortgaan ,.met het reinigen van alle Augiustallen." Alles ri?kt intusschen naar verkie zingspropaganda, uitgedacht bij 'n koppig wijntje. oooooooooooooooo C>0<XXXXX><>Cx>CK>C'0<>0000<><>C>0<>00<><xX>G San Clemente als titelkerk HET STAAT thans vast, dat Z. H. de Paus Zaterdagmorgen te Castel Gandolfo den kardi naalshoed aan Kardinaal de Jong zal overhandigen. De Nederlandsche prelaat zal des middags een receptie bijwonen, die in het Nederlandsche college zal worden gehouden en waarvoor de Nederlandsche kolonie te Rome een ultnoodiging zal ontvangen. De Ne derlandsche gezant bij den Heiligen TTET STAAT thans vast, dat de executie der 12 te Neuren berg ter dood veroordeelde nazi- leiders op 16 October zal plaats hebben. Gister is van het behandelen der clementie-verzoeken niets ge komen. De geallieerde bstuurs- raad te Berlijn komt nu heden morgen bijeen om deze Awesties af te handelen. r\ver de arrestatie van Schacht is in Duitschland r.ogal wat te doen. Schacht zelf is het met zijn insluiting natuurlijk niet eens. Hij heeft ertegen geprotesteerd, omdat hij van het standpunt uitgaat, dat hem niets meer kan- gebeuren na zijn vrijspraak. De Wuerttembui'gsche minister v. de zuivering is echter een geheel andere meening toegedaan. Hij heeft nu al bekend gemaakt dat Schacht binnen een maand voor een speciaal gerechtshof zal verschijnen. Schacht is intusschen naar een totnutoe onbekende plaats getrans porteerd. Toen von Papen, die nog steeds in de „logeercel" van het Neuren- bergsche Paleis, van Justitie ver blijft, van Schachts arrestatie hoor. CPAAK noemde het gister in de rtlAnairA i/Aronrl Arina der Pa- plenaire vergadering rijsche Vredesconferentie een te leurstelling, dat de Nederlandsch- Belgische voorstellen over het op nemen in het Italiaansche vredes verdrag van de overeenkomst Italië en Oostenrijk inzawe Zuid-Tirol niet waren aanvaard. Hij verwachtte dat de plenaire vergadering daartoe als nog zou besluiten. Overigens vond zij de aan Italië opgelegde verplichtingen een ge vaar voor de toekomst. Hij becritiseerde het feit, dat de voorstellen der Groote Vier prac- tisch niet weg-gestemd kunnen worden en dat de voorstellen daar door van te voren al den vorm van besluiten hebben, hetgeen het initiatief der kleine landen ver lamt. Dp Poolsche afgevaardigde gooi de een balletje op om meer reke ning te houden met Joegoslavische verlangens ten aanzien van Triëst. Triëst moest volgens hem aan Joe goslavië komen. Triëst lag ook Bevin zwaar op den maag. Hü wees de beschuldi ging af, dat Engeland strategische belangen bij Triëst heeft. Bevin achtte het 't beste, een be slising over de toekomst van de Italiaansche koloniën een jaar uit te stellen. Tsaldaris hield 'n pleidooi om N. Epirus en het eiland Saseno (in de Adriatische Zee) aan Griekenland te geven. de, werd hü bleek om zijn neus en besloot maar heel rustig in zijn cel te blijven! rjiOEN TWEE NEDERLANDERS zich tot de Luiksche politie wendden, omdat een hunner een portefeuille werd ontstolen kwam dit de politie eenigszins vernacht voor. Op het politiebureau kwam aan het licht, dat men hier te doen had met twee deserteurs van de Nederlandsche marine, die op on- risten. Stoel zal Donderdag een intiem di ner te zijner eere geven. De kerk van St. Clemens, die tijdens het laatste consistorie aan. den thans overleden Amerikaan- schen kardinaal Glennon, aarts bisschop van Saint Louis (Mis- soeri) werd toegewezen, is als ti telkerk voor kardinaal De Jong bestemd. De ceremonie van de in bezitneming der titelkerk zal Zon. dagmiddag plaats hebben. Het vertrek uit Rome van kardinaal de Jong is vo'orloopig op Dinsdag avond gesteld. De kerk van San- Clemente is ge bouwd in de elfde en twaalfde eeuw de fundamenten zijn nog ouder, nl. uit de vierde eeuw en later. In de 17e eeuw werd de kerk gerestau reerd. Er bevinden zich prachtige mozaiken en frescos in. ~De kerk is bekend door het veelvereerde Ma donna-beeld van Sasso Ferrato. St. Clemens, de titelheilige van de kerk, was de derde opvolger van St. Petrus. INLEVERING SCHEERZEEP BONNEN. De bonnen voor scheerzeep (tex tiel AM van de textielkaart voor mannen) moeten uiterlijk 12 Octo ber a.s. bü een winkelier worden ingeleverd. hlburgenaar zal te Breda terechtstaan iPEN TIJDE van de Tweede Ka- mei-verkiezingen wist de Til- burgsche politie de hand te leggen op een aantal valsche of vervalsch- te stembiljetten. Dra ontdekte zij ook het spoor van den man, die te dien> aanzien niet zuiver op de graad mocht heeten. Het was een zekere Aantal dooden gestegen tot 23. TN den loop van Dinsdag zijn van de slachtoffers der vlièg- tuigcatastrophe te Apeldoorn, nog negen van de verwondingen be zweken. Daarmede is het totaal aantal dooden tot 23 gestegen, na melijk 21 scholieren, de piloot en diens moeder. De toestand van de overige 5 slachtoffers is op dit oogenblik naar omstandigheden redeiyk wel te noe men. hoewel daaruit nog geenszins mag worden opgemaakt, dat zij ook allen buiten levensgevaar zijn. Hiernaast een foto van de ravage. Op den voorgrond de wrakstukken, van het vliegtuig. C. Jansen uit Tilburg. Uiteraard werd proces-verbaal opgemaakt, maarvervolging bleef alsnog uit. Het leek er op, dat de wet daar toe niet veel mogelijkheden bood. Uit een bepaald deel der pers ste gen toen hooge stofwolken op. Wie toen meende, dat. de zaak daarmee afgeloopen was, blijkt zich vergist te hebben. C. Jansen uit Tilburg zal zieh op 24 October a.s. voor de Bredasche rechtbank te verantwoorden heb ben op een viervoudige tenlasteleg ging- Te weten het zich wederrechtelijk toeëigenen van een blanco stem biljet, althans het deponeeren van 2 vervalschte of valsche, vooraf in gevulde stembiljetten in de stem bus, waardoor zyn stem van on waarde is geworden, althans het deponeeren van 2 vorengemelde biljetten in de stembus, waardoor aan de stemming een andere uit slag werd gegeven dan voor de wet tig ingeleverde stembiljetten zou zijn verkregen, alth&ns het gebrui ken van een valsch of vervalscht stembiljet als ware dit echt en on- vervalscht, terwijl uit dat gebruik eenig nadeel kon ontstaan. 67EEMILICIENS zullen in ieder geval vóór 1 Januari 1947 met groot verlof worden gezonden. ITET Joego-Slavische nieuwsbu- reau meldt, dat vicaris-generaal Ivan Jeric te Maribor is gearres teerd en voor een volksgerechtshof zal moeten verschünen onder de be. schuldigmg een „terroristische ben de georganiseerd te hebben, die een dorp geplunderd heeft". De openbare aanklager van het volksgerechtshof te Zagreb, waal- voor Mgr. thans „terecht" staat, heeft, zoo meldt de Tijd al zijn- wel sprekendheid aangewend om geen getuigen décharge in het proces tegen den primaat toe te laten. Het „Hof" heeft daarin gedeeltelijk toe gestemd en van de zes en dertig getuigen zullen er veertien niet wor den toegelaten. Tito's aanklager vond het een „schande wanneer ge tuigen ten voordeele van den be klaagde zouden worden gehoord". De verdediging die een scherpen aanval op den aanklager deed, leg de documenten over om te bewijzen dat Mgr. Stepinac bij Pavelic ge protesteerd had tegen de door de Oestasjis bedreven misdaden, met inbegrip van mishandeling van en kele katholieke priesters. Bovendien werd aangetoond, dat de primaat tegen massabekeering was en dat hij een actieve rol speelde in het werk om vele Ser- ven uit de concentratiekampen te halen-. De verdediging verlangde vrij spraak voor mgr. Stepinac. ¥AE DRIE PRINSESJES zullen als bruidsmeisjes fungeeren by het huwelijk van jkvr. Feith en jhr. Roëll te Hilversum. ^MERIKA wil een optische fa briek en 13 kleine koopvaardij schepen als Duitsche herstel betaling. /"JRIEKENLAND heeft aan Enge- land meer wapens gevraagd om beter te kunnen optreden- tegen de „linksche benden" in het Noorden van het land. Heden zon onder 18.01 uur en maan onder 4,34 uur. Donder dag zen op 6,54 uur en maan op 18,19 uur. Weersverwachting: Overdrij vende wolkenbanken, afgewis seld door perioden mn helde ren hemel. Matigen Noord- Oostelijken wind, Vrij koud droog weer.

de Stem | 1946 | | pagina 1