ZN. Hel Nederlandsch Indonesisch gesprek herval (MAN Middenstanders NS V' Militair vliegtuig stortte op H.B.S. ontevreden over de geleide economie^ tweede jaargang dinsdag 8 october 1946. vele n op dijk. erenhoek. leveren: Goes *OES." 3N R Optimistische openingswoorden, doch zeer netelige vraagstukken WIE een kunnen aanvragen Moeder ziet haar zoon verongelukken MEN WIL GEEN STAATSSOCIALISME No. 587 Comm. v. Toezicht: A. r. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A J J M. MES: Mr H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; oer post 4 10; p. week (bh nlet-postbestell.) 0.10; Losse nummers 0 cent. Postrekening 27?.81? Voor God, Koningin en Vaaerland UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur J. A H M VAN SCHIJNDEL j Hoofdredacteur J J H A BRUNA vlgem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN. 'llsslngen Zeeuwse!) Vlaanderen Bureau Hulst Dubbele pooit 7 tel 101 Red J s d BROEK, Bijbureau Oostburg, Nieuwstr 23, tel 35; 7. -Eilanden Bur. Goes. Westslngei 75. tel 2238 Red N J KARHOP uxncLeL AXEL 38—O '170-0 ai tos tuur; edte; 164—0 voor 2 paarden KE Telef 44 IMHBSSaT'-MZ a.s. in Ihet an der Zee khove N 7,30 UUR «lasting lucé uitslui- W-oensdag 9 uur aian voor zover >r Zaterdag van 1 tot 3 ivonds aan 47—o uur. ZIEN e bezoeken en le nab. ICHKAPELLE irsteen Zijne Excel- >p te vangen, Maar dikwijls klein hoekje. bWWWU Tj3R WORDT in onze dagen nogal gemakkelijk gesproken over „historische gebeurtenissen". De huidige tijd schijnt daarvan te we melen. We kunnen echter beter aan de toekomst overlaten, wat er als „historisch" geijkt kan worden en wat niet. Ook op de heropening der onder handelingen' tusschen de Nederlan ders en de Indonesiërs in Batavia is door de delegatieleiders nu maar vast het stempel van historiciteit zij het dan voorwaardelijke histori citeit gedrukt. Er zijn zeker meer dan n menig ander geval redenen' om dat te doen. Want de overtui ging is langzamerhand gerijpt, dat er nu eindelijk eens beslissingen moeten vallen ten aar.zien van de toekomstige verhouding Nederland- Indoneslë. De Engelschen beschouwen de taak, welke hun het vorig jaar plotseling op de schouders werd ge. schoven door de Amerikanen, zoo goed als beëindigd. Op 30 Novem ber zullen de laatste Britsche troe pen ingescheept zijn. Dan staat de macht van Nederland rechtstreeks voorop tegenover de macht der Re publiek. 'M'aast of tegenover.... daarover zullen de thans in gang gezette onderhandelingen loopen. Want we behoeven er ons, gelooven we, geen illusie meer over te maken, dat we aan een erkenning van de Repu bliek als zoodanig zouden kunnen ontsnappen. De bezwaren daartegen zij,r.i talrijk en reëel. Doch in het spel en tegenspel, dat we ten aanzien van deze ma terie in het afgcloopen jaar hebben gezien, moeten wij aan het kortste eind trekken. Dat is langzamerhand duidelijk geworden. Prof. Schermerhorrv deed daar voor weereens een beroep op de zoo graag door hem aangehaalde „verbeeldingskracht" en, hij gewaag de van „niet orthodoxe oplossingen" We moeten aannemen, dat de heele Commissie-Generaal deze woorden onderschrijft. TYoch ook als we zoo ver zijn en de Republiek zelfs rechtens zou den gaan erkennen, dan zijn de moeilijkheden niet alle uit den weg geruimd. Daar hebben we de figuur van Soekarno, die zich riet laat weg denken als President der Republiek. Hij heeft dezer dagen getracht zich schoon te wasschen van de verden king van collaboratie. Hij zegt, dat zijn ostentatief aanpappen met de Japanners in overleg met Hatta en Sjahrir is geschied, als „een van de onvermijdelijke factoren voor de verwezenlijking van de Indonesische revolutie". Hij volgde dus den stel regel; het doel heiligt de middelen. En bovendien vleide~hij zijn toe hoorders met het aangename voor uitzicht, „dat Nederlard zelf in het begin van het volgend jaar in een revolutie zal worden gestort, als het Indonesische geschil niet zoo spoe dig mogelijk geregeld wordt" Heeft hij dezen tip van zijn commu. nistische vrienden in Nederland?.. Het blijft maar een vreemde partner in het Nederlandsch-Indo- nesische gesprek, deze Sockamo, doch als we de Republiek erkennen, kunnen we dan aan de erkenning van zjjn positie ontsnappen? T")an komt het vraagstuk van het Rijksverband aan de orde. In de besprekingen onder leidir.g van Lord Inverchapel waren Sjahrir e.a. zoo ver, dat ze de Republiek daaronder wilden scharen, althans voor den eerstkomenden tijd. Later zijn ze teruggekrabbeld onder invloed van de minder gematigde elementen Zul len ze nu weer vooruit krabbelen of wordt ypns weer gevergd nog meer water in den wijn van de Rijks eenheid te doen? Andere vraag; Kan de Republiek haar gezag ook aanstonds over Su matra, ja zelfs ook over andere dee- len van den Archipel uitstrekken? Op de Hooge Veluwe stokte hier over het gesprek. Wie moet hier weer de concessie doen? De troepenzendingen, het tewerk stellen van Japansche krijgsgevan genen, de vrijlating der geïnterneer den, de positie der T.R.I., welk vraagstuk men ook noemt, telkens raakt men een teere plek, een deli caat vraagstuk. rpoch vloeiden de openingsspeeches over van optimisme. Wederzijds legde men er den na druk op, dat een sfeer van vertseu- wen noodig was. Nu, ons dunkt, dat van Nederlandschen kant dit ver trouwen al zeer kwistig is geschon ken. Maar van de andere zijde hoorde men stereotiep de verklaring, dat de Nederlanders „de koloniale ver houding" willen herstellen, dat de Rijkseentoeid maar een fuik is, waar in men argelooze Indonesiërs wil laten zwemmen. Zal de Commissie- Generaal dat wantrouwen weten te overwinnen? Misschien dat men t met nieuwe formules zal probeeren. Als die echter maar niet het graf-_ schrift worden op de zeven-Decem- ber-gedachte, die de integriteit van het Koninkrijk-in-drie-werelddeelen inhoudt. We zjjn zeer benieuwd.en niet zonder zorg. TYRIE jongemannen overvielen in Rotterdam een koopman en ont stolen hem f 1700. rpRUMAN heeft andermaal een telegram naar Attlee gezonden, waarin hij opnieuw aandringt op het vestigen van een Joodschen staat in Palestina. De Arabieren nemen evenwel ten scherpste stel ling tegen deze Amerikaansche in- merging. Zij willen de Joden niet! Tn ons blad van Vrijdag jl. gaven Awij een schema van de personen, die voor de aanvrage van een con- sumentencrediet in aanmerking ko men. Volledigheidshalve laten wü hieronder nog eens het geheele schema volgen: Gezinsgrootte Max. gezamenlijk In aantal inkomen van personen alle gezinsleden 1 f 21—f 26 2f 35—f 40 3 f 42—f 47 4 f 49—f 54 5f 56—f 61 6'f 63—f 68 7 f 70—f 75 8f 77—f 82 9 f 83—f 88 10 f 89—f 94 11 f 95—f 100 12 f 101—f 106 Zij, wier inkomen grooter is dan de hierboven voor de verschillen de gezinsgrootten genoemde bedra gen, komen in het algemeen niet voor een corsumentencrediet in .aanmerking; overigens kan ook een gezin, dat uit meer dan 12 perso nen bestaat een aanvrage Indienen. 3 doodstraffen geëischt rpEGEN den NSB-er Laurens, die in Sept. 1944 Kapelaan Boecker te Groningen doodschoot, heeft de advocaat-fiscaal bij het Bjjz. Ge rechtshof te Groningen de dood straf geëischt. Laurers was lid van het „Sonderkommando Feldmeyer" oftewel „Silbertannekommando". Ook 2 andere leden van dit „kom mando" hoorden de doodstraf tegen zich eischen, namelijk van Efferen, die den chirurg Roelfsema in Mep- pel vermoordde, en Minck, die den hoofonderwijzer Boudewijn uit Stap horst lafhartig doodschoot. 12 leerlingen gedood, 13 zwaar gewond, ook piloot en zijn moeder verloren het leven. HpE APELDOORN is Maandagochtend een vreeseiyk ongeluk gebeurd. Een -*• militair vliegtuig, bemand door den 21-jarigen sergeant-vlieger M. Chris- tern Is op de Christ. H.B.S. gestort, waardoor brandende benzine over het geheele gebouw vloeide en brand ontstond, welke 12 dooden en 13 zwaarge wonden vergde onder de schooljeugd. Ook de piloot verlobr zün leven. Tra gisch is ook, dat de moeder van den piloot het ongeluk zag gebeuren. Zij werd door een beroerte getroffen en stierf. SERGEANT-VLIEGER MAAKTE KUNSTJES BOVEN OUDERLIJK HUIS. rtmtrent het ongeluk werd later gemeld, dat de piloot zijn' eerste solovlucht maakte en daarvoor in een Firefly van het vliegveld Val kenburg was opgestegen, met order een half uur in de omgeving te vliegen, om vertrouwd te raken met het toestel. Hij had dus in de om geving van Apeldoorn niets te ma- rcen en is geheel op eigen gezag daarheen gevlogen. Boven Apel doorn maakte hij eenige kunst stukjes en wel In de omgeving van de plaats we;ar zijn ouderlijke wo ning is gelegen. Daarbij kon hij, na een zooge- naamden rol, het toestel niet snel omhoog krijgen, raakte met zijn linker vleugel den nok van het dak va» het gymnastieklokaal der Christelijke H.B.S. aan de Jacht- laan, waar op het oogenblik circa 25 leerlingen, allen jongens, onder leiding van den leeraar, aan het turnen ware». De gevolgen waren ontzettend. De linkervleugel brak af en de inhoud van de zich daar in bevindende benzine tank werd door een gat In het dak in het gymnastieklokaal geworpen, dat on middellijk volkomen in brand stond. De brandende benzine deel de zich aan de toestellen en de kleeding der kinderen mede, waar door deze zeer zware brandwonden opliepen en sommigen van hen di rect werden gedood. Binnen enkele minuten was hulp aanwezig van' het zich achter de H.B.S. bevinden, de militaire kamp, terwijl ook uit de omgeving direct E.H.B.O.-dames kwamen toesnellen en even later ziekenauto's met verpleegsters, dok toren en brandweer arriveerden. Men slaagde er. met behulp van schuimblusschers vrij spoedig in 't vuur te dooven, maar inmiddels hadden vrijwel alle leerlingen brand wonden opgeloopen, varieerende van lichte tot zeer zware. Zoo goed als allen moesten dan ook naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar bij aankomst vier hunner reeds bleken te zijn over leden. Acht zwaargewonde leerlingen overleden in den loop van den dag in het ziekenhuis. De vrees bestaat, dat het aantal dooden nog zal stij gen. H. M. de Koningin heeft door den burgemeester van Apeldoorn, Haar deelneming laten betuigen aan de ouders van de leerlingen. Hierboven geven wij een foto (rechts) van Lady Baden PoweU, die een be zoek bracht aan Noordbrabant en Zeeland. In enkele gemeente sprak zij de padvindsters toe en reikte zij onderscheidingen uit, waarvan we links een snapshot geven. Belangwekkende vergadering van de Bred, diocesane middenstandsvereeniging |")E R, K, MIDDENSTAND van het heele Bisdom Breda heeft gisteren in genoemde plaats vergaderd. Ook Mgr. Jes„ Baeten gaf in de middaguren van zjjn belangstelling blijk. The wnd, voorzitter, de heer D. Slootmaekers, die tijdens de vergadering met groots meerder heid van stemmen tot voorzitter werd gekozen, zei in zijn openings woord dat hij den middenstand geklemd zag tusschen: ©en rich ting met staatssocialistischen in slag en een georganisse-D r- -?a van werknemers, die rechten op- eischen, welke him lang werden ontzegd, maar die in hun machts ontplooiing misschien de rechten van den middenstand over het hoofd zien. Een groote bedreiging achtte hij de uibtreidlng van trusts, kartels groot-winkel tedryven enz. De middenstand' behoort zich te organkeeren en dat in deze organisatie ook de godsdienstig cultureele belangen worden behartigd; daar van zal het wlnterprogram blijk geven. Als antwoord op een betoog van het oud-kamerlid de heer E. Lockefeer, over de „vermaterialiseering van den middenstand' merkte de wnd. voorzitter op dat zijn grootere zelfstandigheid den middenstander gemakkelijker tot individualisme brengt. In het programma der K.A is met dezen factor wel degelijk rekening gehouden. In November zal in Breda begonnen worden met een cursus voor kadervor ming, waaraan zoowel de onde ren uit de jongerenbeweging als >(>^^><><:><>o<xxxx>ooooooo<x>oo<xx><>o<xx>oo<x>ooooooo^ Senfftleben in twee ritten verslagen jV/Taandagochtend vond de finale plaats om 't wereldkampioenschap sprint professionals. Derksen slaagde erin van den Franschman Senfftleben te winnen en behaalde daarmede het wereldkampioenschap sprint profs. Derksen won op zeer gemakkelijke wijze den eersten rit, waarbij hij d*n Franschman Senfftleben met niet min der dan 3 lengten achter zich liet. In, den tweeden rit, welke 20 min. later werd gereden, slaagde Derksen erin op het laatste rechte eind, toen de Franschman nog leidde, met een prachtige demarrage, zijn tegenstander te verrassen, waarbij hij een buiten gewone sneljaeid ontwikkelde. Voor dat Senfftleben van zijn verrassing was bekomen had Derksen reeds de eindstreep gepasseerd, zij het met ge ring verschil op zijn- tegenstander. De tijd, die Derksen op de laatste 2f* meter noteerde, bedroeg 11.4 sec., een tijd, welke gedurende de wereld kampioenschappen in Augustus door geen der deelnemers werd gemaakt. Derksen heeft op afdoende wijze Senfftleben geslagen, zoodat geen twij fel behoeft te bestaan, of het wereld kampioenschap bij den sterksten ren ner is terecht gekomen. Maandagmiddag keerde Derksen per vliegtuig op Schiphol terug. Na de hul diging van den wereldkampioen, die vervolgens in een ouderwetsche mail- coach gezeten door de straten van Amsterdam reed en hartelijk werd toegejuicht, vertelde Derksen. hoe hij Zondag zeven uur lang in zijn cabine had gezeten, steeds maar wachtend tot het weer wat beter zou worden, 's Avonds probeerde men nog de baan met benzine droog te branden, maar niets hielp. De nacht van Zondag op Maandag kon ik heelemaal niet sla pen en toen het 's ochtends licht werd bemerkte ik, dat het weer opgeklaard was, zoodat de beslissing denzelfden dag moest ballen. Op de vraag of Senfftleben nog last had gehad van zijn sleutelbeen, ant woordde Derksen ontkennend. Wel reed Senfftleben niet zoo goed als eenigeir tijd geleden, maar dat kon geen gevolg zijn van de sleutelbeen- breuk. Zondag rijdt onze nieuwe wereld kampioen in. Zuerich, waar alle groot heden op sprintgebied, zooals v. Vliet, Scherens, Gerardin, Astolfie, Senfft leben hem naar de kroon zullen ste ken. de jongeren uit de ouderenbewe- ging zullen kunnen deelnemen. Tjoor verschillende personen werd' uitvoerig ingegaan op de moei lijkhecen van en de mogelijkheden voor den middenstand. Zoo dealde de voorzitter mede cat op het on langs gehouden Belgische congres, tot de noodzakelijkheid van inter nationale organisatie werd gecon cludeerd en dat hij de opdracht had ontvangen, de organisaties langs de grens reeds in contact te brengen met hun Belgische zustervereenigingen. Hjj wekte op tot export van ambachtskunstpro ducten en kondigde het begin van een groote lecenwervingsactie in November «aan. Drs, P van Loon wees in de middaguren op de groote sociale waarden, die het bestaan van een gezonden middenstand inhoudt en benadrukte, dat de economische zelfstandigheid een noodzakelijke voorwaarde is voor sociale zelf standigheid. Hij gaf de middelen aan voor een zoo groot mogelijke economische weerbaarhedi en pleit te voor onderling vertrouwen dat de basis voor een vruchtbare sa menwerking moet zijn In de debatten die uit het betoog van Drs. van Loon voort vloeiden kwam de groote on tevredenheid t°t uitdrukking over de op het oogenblik door de re geering voorgestane geleide eco nomie. Drs, Lammers van het be&ttur van de NKM merkte ter* aamien hiervvn op, dat het Ietfnhestuur -an plan ?s liet zwaard uit de scbede te trekken" en een groote actie te beginnen, die niet haar hoogtepunt zal vinden in het zwaaien met la waaierige spandoeken, maar in een kalm, doch openhartig be raad met do hoogste regeerings- autoriteiten. TtAgr. Jos. Baeten spoorde de mid denstanders, voor wie hij een warme sympathie zeide te voelen, aan tot offergeest. Gij zult rdet zoo zeer de maaiers als de zaaiers zijn, zoo zeide hy, maar daarom kimt gy uw taak nog wel met vreugde ver vullen. Een krachtig „Aan U, o Ko ning der eeuwen" klonk op by het vertrek van Monseigneur. (Vervolg op pag. 2). De bespreking in Indië PEN officieel communiqué van t J Britsche consulaat-generaal te Batavia zegt over de besprekingen in Indië o.m.: Er is overeengekomen om op 14 Oct. een latere plenaire zitting te doen houden. Ondertusschen zullen de Nederlandsche en Indonesische delegaties gezamenlijke besprekin gen houden over de kwestie van den wapenstilstand. Overeengekomen is een commissie te benoemen, be staande uit den leider der beide be- legaties, voorts van Mook of diens waarnemer Idenburg voor de Ne landers en Soedarsono voor de In donesiërs. Deze commissie zal op 9 Oct. bijeenkomen. Heden zon onder 18 04 en maan onder 3.14 uur. Woensdag zon od 6.53 nur en maan op 18.02 u. Weersverwachting: Matige of zwakke noord-westelijke wind, overdrijvende wolkenvelden, overwegend droog weer. Vrjj kond.

de Stem | 1946 | | pagina 1