Prov. Congres Mij voor Nijverheid en Handel Hadio-> v Landbouwhuishoudschool Eerste overwinning van Vtissingen Puntenverdeelingen in Etten. Oosterhout en Goes program Hoo de punten vielen l'imtenverdeeliny in Tilburgsche derby - Groote zege van N.A.C. Goede prestaties van Terneuzen en Middelburg - Debacle van Hero en Biervliet Drs. Kohnstam ziet weinig mogelijkheden voor Zeeland in de groote industrieën. TN DE BIJEENKOMST vaai Za- teriiag, sprak ctrs. G, Kohn stam, chef dep Handel en Nijver heid, over mogelijkheden op in dusU'kel gebied. Allereerst gal spreker een be schouwing over Neerlancts econ. toesianc en zei dat we nationaal gesproken op tien rand van een faillissement leven. Momenteel leven we op buitcn- landsch crecliet en niet uit eigen productie; dit zal snel moeten ver anderen, willen we niet ten gron de gaan. Groote verliezen hebben we in den oorlog verloren en c.aarbij ko men dan nog de structuur-verande ringen op internationaal terrein. Zoo raakten we bijv. die lijnzaad verwerkende industrie aan Argen tinië kwijt, wat een verlies van 50 millioen per jaar beteekent; de cacao-bober-export raakten we kwijt. Daarenboven ontstonden na detlige verschillen in onze beta lingsbalans. Nieuwe exportmogelijkheden zul len we daarom moeten zoeken tot een bedrag van 1200 millioen gul den per jaar. Daarbij zal het dienen te gaan in de richting van kwaliteitspro ducten. Het ïndustrieel-probleem kan men ook, zei spreker uit soc.-econ, oogpunt beschouwen. Het is een merkwaardig verschijn sel dat ons volk zoo'n groote vita liteit bezit, waardoor wij een hoogi geboorte-overschot hebben. Dat s.hept de verplichting dat wij voor het nageslacht werkmogelijkheden scheppen, d<ie het 't zelfde wel- vaortspeu zal geven. Harde werkelijkheid is het ech ter dat we sinds 1930 d»t over schot niet meer rendabel aan het V/O.-k hebben kunnen zetten, ook omdat Nederland arm is aan na tuurlijke hulpbronnen en we met c onza zuivel niet meer op de we- re'dmarkt kunnen concuneeren. Onze industrie zal het niet ge makkelijk hebben. Zij zal het moe ten vinden, waar rijke hulpbronnen mankeeren, in fantasie-rijk intel lect en ondernemingsgeest. Als lichtend voorbeeld hield spr. ons Zwitserland voor, Het is vaak beschamend' hoeveel aan dien ondernemingsgeest ont breekt. Zoo was het tot voor eenige da gen onmogelijk in Nederland spoorkaartjes te maken. Alleen toen h:t laatst vastliep, doordat ze niet meer over de Duitsche grens waren te krijgen, is in die leemte voorzien. De mogelijkheden voor Zeeuw- sche industrie worden beperkt door gebrek aan arbeidskrachten. Iedere 1 oging om hier een industrie te brengen zal voorafgegaan moeten worden door een zorgvuldige soc.- econ, analyse, Ontbreken de jeug dig"? vaklieden dan is de toekomst voor de industrie somber. Vestiging op groote schaal acht te spreker niet mogelijk gezien de emigratie en het lage geboorte cijfer der laatste jaren. Nog wees spreker er op dat in 1938 er nog slechts 6000 fabrieksarbeiders m Zeeland waren, waarvan nog een deel uit. België kwam; snelle op- veering zal, gezien het voorgaande niet waarschijnlijk zijn. De ontwik keling van Zeeland is die van een zuiver landbouwgebied. Wil men in Zeeland gaan in de DINSDAG OCTOBER. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Aubade 8.30 Gram. ü.OO Carillon 9.15 Morgenwij ding 9.30 Arb. vitaminen 10.35 Kamer mui. 10.50 Kleuters 31.00 Causerie 11.30 Operette muz. 11.45 Kam. ber. Indië i:.00 Reportage U.30 Lezing 12.40 Piano 13.20 Vaud.-ork. 14.00 Causerie 14.20 Piano 14.45 Gram. 15.00 Vraaggespr. 15.15 Gram. 15.30 Ravel 16.30 Marsch- muz. 16.40 Schoolbel 17.00 Piano 17.30 Dansork. 17.45 Rijk Overz. 18.00 Nieuws 18.15 Dansork. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.05 Piano 19.45 Dep. uitz., 20.08 Echo. 20.15 Bonte Dinsd. av. 21.35 Contact 22.15 Buiten, overz. 22.30 Lezing 23.00 Nieuws 23.15 Filmprogr. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.30 Morgengebed 7.45 Gram. 8.00 Nieuws 0.15 Gram. 9.50 Lichtbaken 10.15 It. ma ziek 10,45 Voordr. 11.00 Piano 11.30 Als de ziele luistert 11.45 zang 12.03 Stal- muz. 12.30 Dansork. 13.00 N euws 13.15 Pianoduo 13.45 Voordr. 14.00 Kwartet 14.30 Scarlatti 15.00 V. d. vrouw 16.00 Zonnebloem 16.30 Vuurduivel 16.45 Ned kamermuz. 17.15 Kwartet 17.45 Dinermuz. 18.15 Sport 18.30 Metr.-ork. •9.00 Nieuws 19.15 Ned. Jeugdgem. 19 30 V. d. jongeren 20.05 Act. 2(1.15 Kamcr- ork. 20.45 Film 21.00 Kamerork. 21.30 Koor 22 00 Nieuws 22 20 Corr. 22.35 Avondgeb. 22.50 Piano. 23.00 Gram. richting van industrialisatie, om daardoor emigratie tegen te gaan, dan zal men dit moeten doen door het vormen van kleine fabrieks- kernen van 10 a 15 man, die tech nisch verfijnde producten maken. Voor groote nieuwe industrieën is h!er geen plaats, daa.r de bestaande groote ondernemingen nu al te kampen hebben met personeels tekort. Leidt jonge vaklieden op en schept een industrieel klimaat ried spreker aan. Dit „klimaat" is er thans nog niet, want aanvragen om bedrylsvergunnlngen komen er uit Zeeland bijna niet. Een groot gemis voor Zeeland noemde spreker het ontbreken van een M.T.S, daar juist uit de leer lingen van zoo'n school de vin dingrijke geesten komen. Verder gaande, zei spreker, toe komst le zien voor Zeeland in de „vreemdeiingen-toidustrie", daar er mooie recreatie-gebieden be staan. Ook zag hij kansen voor moderne visschery-bedrij ven en wees op de groote mogelijkheden welke de tel-unie vooral voor de Z. VI,-gewesten biedt, Tenslotte opperde spreker eenige suggesties inzake fruitteelt en fruithandel (bijv. met Engeland) In de komende 5 jaar zal de basis voor de econ. ontwikkeling van Nederland gelegd' moeten wor den en spr. hoopte dat de Zeeuwen de handen ineen slaande, mee wil len werken om iets waarachtig grootsch tot stand te brengen. (Ap plaus), In de daaropvolgende discussie werden nog vele aspecten van de door spreker aangeroerde vraag stukken belicht, waarna dr. Schoen maker, van het centraal instituut voor industrialisatie, nog enkele meded'eelingen deed. VOETBAL. Eerste klasse. District L ÊDO-VSy 1?3. Hermes, DVS-Feyenoord 1-2. RFC-'t Gooi 1-3? Emma-DWS 3-2. ADO-Ajax 2-4. District II. Neptunus-HBS 3-0. D,e Vole wij ckers-DFC 5-3. BlauwwittHaar lem 2-0. Xerxes-Excelsior l-o. DHc DOS 3-3. District Hl. V.itesse-Quick 2-1. N EC-AGOV 4-3. Enschede-Gö Aehad 1;4 Hercales-Tubantia 5-0. Wageningen- Be Quick 4-0. District IV. Willem 3I-BVV afgel Vlissingen-Helmond 4-2, HelmondiaeiR KTVV 2-1. NAC-De Baronie DNL 5-0 Longa-Noad 1-1. District V. Veendam-Sneek 1-1 Heerenveen-Be Quick 4-3. Frisia-Leèü warden 1-3. Velócit'as-Achiïles 2-0. G VAV-Eïnmen 2-1. District VI. Limburgia-MVV 1-1. Sitt. Boys-PSV 3-0. Brabantia-Bleijer heide 1-2. Eindhoven-Maurits 1-0. Ju- liana-De Spechten 2-4. District IV. 2e kl. A RBC-Bres- kens 2-0. TSC-Middelburg 1-1. Dosko- Hero 7-4. Goes-Allianc? 1-1. Biervliet- De Zeeuwen 0-8. Internos-Terneuzen 2—2 2e kl. B. Woensel-Schijndel 4-6. Geelbruin Mulo-Kolpng SDW 2-1. De Valk-RAC 2-0. Wilhelmina-Concordia SVD 1-4. Zwaluw YFC-Tivoli afgel. 3e kl. C. Sarto-WVO 1-1. Oistr- wijk-Nevelo 3-2. WSC-Dongen 4-1. R WB-SCO 1-4. Hieronymus-Baardwijk 0—4. 3e kl. D. Kaaiscshe Boys-Roosen- daal 1-1. Boeimeer-Groenwit 4-3. BSC- RKC 3-3. PCP—Gudok 3-3. Bredania- Roodwit 1-1. 3e kl. E. Ierseke-Odio 2-6. Robur- MOC 0-3. Steenbergen-Zierikzee 3-2. Zeelandia-RCS 0-3. Burgh-EMM 1-0. 3e kl. F. Axel-Corn. Boys 1-2. Hulst-Oostbuvg 3-5. Hontenisse-Hoofd plaat 2-1. Schoondijke-Steen 4-0. IJzen dijke-Sluiskil 0-2. Aardenburg-Cllnge 1—2. 4e kl. C. Reusel Sport-Oirschot Vooruit 6-0. Ons Vios-VOAB 3-1. TAC -Advendo 0-2. SVG-Gilze 3-1. 4e kl. D. Witzwart-RKDVC 1-5. RKFSV-Korvel 6-2. Waspik-Veersche Boys 4-2. Vierde kl. E. VR-Virtus 6-8. HSC- Zundert 2-0. NSV-lNT. Borgvliet uitge steld. Halsteren-VES 3-2. ONTMOETING BELGISCHE EN NEDERL. LOODSEN. Op 12 October a.s. zal te Ostende een returnwedstrijd worden gespeeld tusschen de voetbalelftallen van het Nederl. en het Belg. loodswezen. #f» Aardonburg Raadhuiskwestie nog niet a/gehandeld Gemeentebegiooting goedgekeurd rxEZE KEER bevatte de verga- clering vele belangryke pun ten. Allereerst kwaim aan de orde de stichting van een R, K Land bouwhuishoudschool door dén NCB. Besloten wordt toestemming tot de oprichting te geven en een subsidie te verleenen van 30 pet, der nettokosten en erbij te bepa len dat ook anderen dun Katho. lieken de school mogen bezoeken doch roet verplicht zün het confes sioneel onderwijs te volgen. Deze serie ol zal voorloopig Worden ge- vcsligic in de R. K Jongens* -iOi in te Brouwerijstraat die daarvoor in orde gebracht zal worden. B:t andere gedeelte dezer school zal c.an als patronaat worden gebruikt. Aan den raaid werd overgelegd een raming van de kosten van defini tief herstel van het gemeentehuis welke f 85000,zouden bedragen. Hierbij is geen rekening gehouden met eventueele uitbreiding. Een nieuw te bouwen gemeentehuis zou komen op I 120000,waarbij dan grondkosten en den aanleg van nieuwe rioleering buiten aanmer king zijn genomen. Uit de bespre kingen die hierover volgden bleek, dat het bestaande gemeentehuis te veel ruimte bevat die onbenut is en te weinig plaatsruimte biedt voor de verschillende diensten. Om een behoorlyk ingericht gemeente huis hiervan te maken, zouden de kosten niet zooveel van het be drag van dien nieuwbouw afliggen. Een nadere bespreking werd' in ver band met de talrijke punten op de agenda tot een latere vergadering verschoven, Een verzoek om subsidie in de kosten van den vlascursus van de Vereeniging van vlassers te Eede werd ingewilligd tot het bedrag gjoot h?t overschot der onkosten. Een verzoek om subsidie van de Stichting „Fruitteeltproefbedrijf Zeeuwsch-Vlaanderen" werd' even eens ingewilligd voor 1 jaar. B«eslo ten werd om de weg Sint Kruis Sint Margriet? Be te herstellen die in een slechten toestand ver keert. De gemeente en het V-rije van Sluis hebben dezen weg in'on derhoud'. Door J. de Oude uit Bier vliet was ingeschreven voor een bedrag van f 3700,in totaal. Over het herstel van de weg dooi de kom van Sint Kruis die voor rekening der gemeente komt, zal een raming der kosten worden op gemaakt, waarna dit herstel, dat ook dringend noodzakelijk is zal worden overwogen. Op voorstel van B. en W. werd 't uurloon voor de losse arbeiders in gemeentedienst verhoogd van 60 op 64 et. Daai'by werd bepaald dat deze arbeiders per jaar 6 dagen vacantie zullen genieten'. Zoowel de jaarweddewijziging voor de wethou ders als de salarisherziening voor het secretariepersoneel werden goedgekeurd. Voor het secretarie- personeel werd een ander rangsys teem ingevoerd, zoodat we nu zul len krijgen de rangen commies, ad junct-commies le kl. en adjunct commies 2e klasse, i.p.v. le ambte naar enz. Het hoofdpunt der agen da was de vaststelling van de ge- meentebegrooting voor 1946. De raad vond het noodzakelijk dat het archief dezer gemeente, dat van buitengewoon groote waaide is, een betere opberging krijgt. Besloten werd dan ook in de in behandeling zijnde begrooting voor 1947 een ruim bedrag hiervoor uit te trek ken, Ook werd aangedrongen op be ter onderhoud der kerkhoven i.v.b. met de daartoe uitgetrokken bedra gen. Het totaalbedrag aan inkom sten en uitgaven bedroeg f 186804. voor den gewonen dienst met nog een algemeene reserve van f 15000 Tevens werd ter goedkeuring aan geboden de begrooting van 't Bur gerlük Armbestuur Eede. Het to taal bedrag van inkomsten en uit gaven bedroeg I 722.90. By de rondvraag doet dhr Cats- man (A.R.) een voorstel om een request in te dienen geteekend door alle raadsleden der gemeen ten van West Zeeuwsch-Vlaanderen teneinde schadevergoeding te kry- gen voor verwoeste panden naar 't herbouwbedrag. Dit request zou voor de debatten der Tweede Ka mer aan deze worden gezonden. De leden kunnen zich hiermede ver eenigen en B. en W. zullen voor uitvoering zorg dragen. MR. WALTER BAARS f In den ouderdom van 59 jaar overleed' mr. Walter F. C Baars, een bekende figuur in het openbare leven van Rotterdam. De overle dene was Zeeuw van geboorte. Op 12 April 1887 aanschouwde hij te Hoofdplaat het eerste levenslicht. yOETBAL is nu eenmaal voetbal. En daarom gebeuren er eiken ion- f dag merkwaardige dingen op de sportvelden. Merkwaardige dingen In dion zin. dat de voetbaleflthousiasten zich om een haverklap de ooge.i moeten uitwreven bfj den een of anderen uitslag, Zoo'n geval hebben WÖ nu ook in Vlissingen. Deze ploeg, die al vrijwel zeker tot de zwakste van de heele le klasbent bestempeld was, komt daar Zondag plotseling met een flinke overwinning op Helmond voor den dag. Nu is Hel mond wel geen bijzondere ploeg, maar wij hadden haar tóch wat hooger aan geslagen dan de Vlissingsche. Door deze 4-2 zege zijn de Vlissingers van de onderste plaats verdwenen, die nu ingenomen wordt door Baronie DNL, dat in haar stad met maar even 5-0 verloor van het schotlustige NAC. Nac staat voorloopig aan den top, omdat BW niet heeft gespeeld. De derby in Tilburg liep uit op een gelijk spel. RKTVV heeft het,in Helmond leelijk laten liggen. De Tiïburgers verloren gedecideerd al zou dat niet blijken uit den uitslag (2-1). Qe stand in het vierde district is nu: NAC NO AD BW HELMONDIA VVV HELMOND RKTVV WILLEM II 1 3 2 2 3 2 3 2 YLISSINGEN LÓNQA BARONIE DNL 2 10 12 2 0 13 1 3 0 0 3 0 Goed spel in de tweede helit Vlissingen heeft dus haar eersten thuiswedstrijd tegen Helmond met 4-2 gewonnen. Direct na den aftrap ont- wikkéide zich eëh gelijkopgaande strijd waarin Helmond beter speelde dan Vlissingen. Na 10 min. gaf Hendrikse den Helmond-keeper het nakijken. (1-0). Direct daarop volgde een snelle aanval van Helmond, waarbij de rechts buiten een schot loste, dat voor Har- ting te machtig bleek (1-1). Na 20 min. gaf Butz een voorzét, dje door v. d. Eijk ingeschoten werd (2-1). Maar 2 min. later was het weer gelijk. Na de rust speelde Vlissingen beter dan in de eerste helft. Tien min. na de hervatting wist v., d. Schaaf een hard schot te lossen (3-1). Na 25 min. maakte Hendrikse er 4-2 van. Vlissin gen speelde nu gemakkelijker en de aanvallen van Helmond strandden meestal op de hechte verdediging der rood-witten. Terneuzen en Middelburg hebben in Brabant gelijk gespeeld, hetgeen ver- dienlijk werk is. Ook Goes heeft het tot een puntenverdeeling gebracht en wel tegen het sterke Alliance. Dosko had een gulzige bui en sloeg Hero warempel met 7-4. Dat hadden wij niet gedacht na de goede prestaties der conservenlui van jl. Zondag. De Zeeu wen lieten zich in Biervliet het gras niet voor de voeten wegmaaien en sloegen de thuisclub maarmet 0-0 Spannende vertooning. In Etten Is het een spannende ver tooning geworden. Internos was het meeste aan bod en de Ettearen had den dan ook het eerste succes en wel door den linksbinnen. (1-0). Dat was ook de ruststand. Daarna had Terneu zen geluk, omdat in de InternosN&ch- terhoede een misverstand ontstond, waaruit de gelijkmaker werd geboren (1-1). De Internos-luit ontketende hier op een stevig offensief, dat geen di rect resultaat had omdat het spel wel aardig was, maar teokrt werd gehou den. En bovendien Terneuzen bleek ook heel wat mans te zijn. Toch slaag de de linskinnerr er weer in de Tern, doelman te verschalken. Lang ple zier had Internos daarvan evenwel niet, want dra lag ook weer de gelijk maker in de touwen. Een zucht van verlichting. Al was TSC tegen Middelburg vrij wel gedurende den geheele wedstrijd in de meerderheid, toch hebben de Oosterhouters dat niet in punten kun nen uitdrukken. En dat wel vooral, omdat de Middelburg-achterhoede qis- ter een bijzonder soliede bui had. Voor de rust vielen er geen doelpunten. En ook daarna duurde het een heele poos voor er een trilde. TSC begin de fout het spel veel te kort te houden. En warempel had Middelburg nog het eerste succes. En wel door linksbin nen Troye, die onhoudbaar langs den TSC-doelman wist te kogelen. Dat was TSC toch te bar. Alles werd op den aanval gezet en eindelijk 5 min. voor het eindsignaal slaagde Ernst er in den Middelburg-doelman te verschalken. Dat gebeurde bij een uitstekend door J. Hooymaayers genomen corner. De TSC-supporters slaakten een zucht van verlichting Dank je wel, back! De voorhoede van Goes bleek te zwak om tegen de achterhoede van Alliance veel succes te kunnen heb ben. Het Roosendaalsche vijftal, al hoewel het niet zoo vaak aanvallen opzette, was stukken gevaarlijker. Toch had Goes het eerste succes en wel door Sabben. Ook in de tweede helft vergnoeide Goes heel wat mooie kansen. En de achterhoede begin ook nog een fout, waarbij een achterspeler in het verlaten doei trapte. Dank je wel, zei Alliance en kon met een ge lijk spel huistoe gaan. Feni.;n, het struikelblok. Alhoewel de wedstrijd RBC-Breskens niet op bijzondeh peil stond, was hij toch aantrekkelijk. Al met al heeft 3reskens in Roosendaal een goeden ndruk achtergelaten. Vooral linksback enijn kreeg heel wat open doekjes. Het groote bezwaar bij Breskens was, dat het alhoewel verschillende goe de spelers rijk geen verband in de ploeg wist te brengen. En dat was natuurlijk koren op den molen van de geroutineerde RBC-ers die echter vrij wel steeds in Fenijn hun venijn von den. RBC kreeg de leiding door een vrije schop, die door A. Beens goed en onverwacht werd genomen. In de tweede helft komen de Bresianen ver schillende keeren gevaarlijk opzetten, maar v. d. Vreede is télkens op zijn post in het doel. RBC weet de score te verhoogen op een sensationeele ma nier. A. Beens krijgt den bal te pak ken en er ontwikkelt zich een feilen sprint tusschen hem en Fenijn. dié door den Roosendaler gewonnen wordt hetgeen meteen een doelpunt betee kent. (2-0). Hero ingemaakt. Met rust was het in Bergen op 55. slechts 2-1 en niets liet dus vermoeden dat er nog een heel serie goalljes gefokt zou worden. Maar na de her vatting pakte Dosko zoo flink aan. dat het langzamerhand 5-1 en daarmee hopeloos voor Hero werd. Maar toen lieten de mannen der conservenfa- briek zien. dat zij nog wat anders kunnen da erwten inblikken. Zij dron gen Dosko terug. Het werd 5-3 en ieder hield al zoo'n beetje z'n adem in. Maar toen zorgde Dosko gauw voor een paar bliksemafleiders in den vorm vap een duo doelpunten en ofschoon Hero nog een keer door de Bergsche ach terhoede rende, verder dan tot 7-4 brachten de Bredanaars het niet. Nog een inmaakpartij. Een inmaakpartij van nog grooter formaat speelde zich af in Biervliet waar de Zeeuwen kwamen, zagen en overwonnen.... met 8-0. En toch was Biervliet niet zoo bar slecht, maar met schieten wilde het nu letterlijk niet lukken. En daar dat bij de Zeeu wen wel het geval was, kon de stand regelmatig opgevoerd worden. Overi gens een tegenpuntje hadden de lui uit Z.-Vl. zeer zeker verdiend. Maar de Zeeuwen was daarvoor te schrokkerig Er zijn nu eenmaal menschen, die anderen niets gunnen. 3e klasse DOELMAN DER CORN. BOYS IN TOPVORM. Ook Zondag verloor in 3 F Axel, ditmaal van de Corn. Boys en wel met 1-2. Toch was Axel over het alge meen iets sterker. De doelman van de Boys was echter in topvorm- en be veiligde zijn doel meerdere malen op uitmuntende wijze. Hoewel er in snel tempo werd gespeeld, duurde het nog 35 min. aleer v. d. Velden zijn club de leiding gaf (1-0). Ook na de rust moest er eerst een half uur verloo- pen alvorens werd gedoelpunt. Toen brak Sas door en Klein maakte ge lijk (l-l). In het allerlaatste stadium van den wedstrijd beging Axel een overtreding buiten strafschopgebied, doch de scheidsrechter kende niette min een strafschop toe, waaruit een doelpunt voortkwam (1-2). De algemeene verwachting dat Oost burg niet tegen Hulst zou zijn opge wassen, werd gelogenstraft doordat Hulst ln eigen huis werd verslagen (3-5). De gastheer en hadden aanvan kelijk het beste deel van het spel en namen de leiding (1-0). Oostburg her stelde zich en spoedig kwam de gelijk maker (1-1). Rust kwam met 1-2. Na de hervatting werden aan beide zijden nog doelpunten gemaakt. De Hulster backs werkten den bal niet kordaat genoeg weg, waardoor Oostburg met de overwinning ging schuiven. Aardenburg kreeg in eigen milieu van Clinge de kous ,op den kop (1-2). Bij rust hadden de gasten reeds een 2-0 voorsprong. Een doelpunt van Aar denburg waarbij doelman plus bal 30 cm. achter de Clinge-doellijn stond, werd niet toegekend. Kort voor het einde maakte Aardenburg het eere puntje. Hontenisse hield de overwinning thuis door een kleine overwinning op Hoofdplaat (2-1). Daar van overwicht

de Stem | 1946 | | pagina 2