zware taak Paus zal niet intervenieeren BEREIDWIl LIGHEID OM SAMEN TE WERKEN Ons volk voor een Regeeringsbeleid inzake loonen en prijzen Regeering streeft naar een recht- vaardige verdeeling der lasten Critiek over vrijspraken blijft duren Eisenhower was „niet thuis" Groote Vier bijeen TWEEDE JAARGANGNo. 585 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J. M. MES: Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal: per post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.811 Pc Sïetti Voor God, Koningin en Vaaerland 7 VIERDAG 5 OCTOBER 1946 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHUNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA j Algera. Zeeuwsch-redacteur: W GROPPEN, 'llsslngen Zeeuv/sch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7. tel 102 Red. J. v d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr. 23. tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes, Westsingel 75. tel. 2236. Red. N ,1. KARHOF TIET brood mag één. cent duurder worden, de melk dito en de bo ter zelfs 30 cent per pond.... We kunnen ons voorstellen, dat menig een dit uit de regeeringsnota om trent de loonen en prijzen (zie pag. 5) en de daarop gebaseerde rede van Minister-president Beel vooral in de ooren heeft geknoopt. En men hoort dan al dadelijk het scham pere commentaar: „Het is me wat moois, de Minister-president wekt tie suggestie, dat de spanning tus- schen loonen en prijzen zal worden verminderd en daar wordt het bud get van iederen dag weer met idem zoo veel centen verzwaard". Het zou echter zeer onbillijk zijn, dit meest sprekende onderdeel uit het geheel der regeeringsplamien te lichten en daarop een commentaar, een geheel averechtseh commentaar te bouwen. Deze verlioogin- gen vormen in derdaad een pijnlijke aan- j gelegenheid, doch er kan nu .savyi flMttfraaaand eenmaal niet tm m lengte emara, Ij van dagen voortgegaan worden met honderden mil- 8 lioenen aan s subsidie ver- 5 slinden.de toe- s slagen teneinde bepaalde prijzen laag te hou den. We willen 1 trouwens hopen y dat de concur rentie de toege stane verhoo gingen te niet zal doen. Minis ter Beel zei het duidelijk. „De zoogenaamde vaste prijs voor brood zal echter vervangen wor- i en door een maximumprijs, (hetgeen betee- kent, dat bak- MINISTER BEEL kers, wier be drijf dit moge lijk maakt, hun brood gerust tegen een lageren prijs mogen verkoo- pen" Ten aanzien van de boter kan men aan de verhooging ontsnappen door te vluchten in de margarine. Doch hierdoor wordt een oude kwestie weer actueel, die van den wedijver tusschen onze natuurlijke zuivelproducten en het fabriekspro- duct, margarine. Doch er is aan dezen samenloop van omstandighe den nu eenmaal weinig te doen. T aten we intusschen goed begrij pen, dat naast dit pijnlijk detail ook tal van andere plannen Staan, welke zeer zeker verlichting belo ven: het utilitysysteem, dat ook in Engeland tijdens den oorlog veel succes heeft gehad, verlaging van de handelsmarges, het wegvallen van de minimumprijzen, enz. Ook een huurverhooging, welke toch eigenlijk wel in de lijn van een nor male aanpassing aan de veranderde omstandigheden zou liggen, blijft nog achterwege. De regeeriEg heeft intusschen dui delijk genoeg gemaakt, dat ons ex- portvermogen staat of valt met het loonpeil van thans. Slechts correc ties in uitzonderingsgevallen zijn toelaatbaar. In dit verband willen we echter de aandacht vestigen >p de volgende passage uit de ministe- rieelo rede: „Deze loonstabilisatic beoogt al lerminst den arbeiders de mogelijk heid te ontnemen door een groo- tere prestatie het wekelijksche in komen te doen stijgen. De regee ring overweegt in dit verband on der meer een ruimere toepassing va- het systeem der zg. prestatie-' belooningen mogelijk te maken." En hierbij kan men ook gevoege lijk aansluiten de telkens weer be klemtoonde noodzaak van een ver- hooging der arbeidsproductiviteit. Een enorme krachtsinspanning wordt van heel ons volk gevergd, om de moeilijkheden te boven te ko men. Minister Beel deed er goed aan ons nog eens drie waarheden voor te houden, welke we ons bij het dis cussieeren over onze economische problemen steeds weer moeten in prenten: le. Tijdens den oorlog zijn de voorraden in ons land vrijwel vol ledig verbruikt of door de Duit- schers gestolen. 3e. Ditzelfde lot heeft ten deele ons productie-apparaat getroffen het is algemeen bekend dat bv. uit verschillende fabrieken tallooze ma chines zijn weggehaald. 3e. Het overgebleven deel van ons productie-apparaat is gedeelte lijk verouderd. Wjj hebben uiter aard gedurende den oorlog bv. vrij wel geen nieuwe, moderne machi nes kunnen koopen en het nood zakelijke onderhoud van dat appa raat ts onder de huidige omstan digheden dikwijls onmogelijk. Kortom; we zijn arm geworden en we kunnen slechts stap voor stap en met zweetdruppel na zweet druppel vorderen op den moeiza- men weg naar het herstel. Wie zich daaraan onttrekt en door parasitaire winsten snel rijkdom zoekt, is niet minder een onvader landslievende schobber dan 't soort heden, waarvoor Colijn indertijd deze uitdrukking bezigde. Ze door kruisen de inspanning der regee ring, om de harde lasten zoo recht vaardig mogelijk te verdeelen.. Nederland beleeft een der moei lijkste perioden in zijn geschiede nis. Maar onze armoede is geen schande en ze kan ons tot roem strekken, als we er ons met verbe ten energie en nimmer aflatende krachtsinspanning uit weten om hoog te worstelen tot nieuwe wel vaart. Quo vadis von Papen c. s. EEN woordvoerder van het Vaticaan heeft medegedeeld, dat de Paus op geenerlei wijze een verzoek om clementie voor de veroordeelden te Neurenberg zal indiehen. De woordvoerder zeide voorts:* „Hoewel men wel voorbehoud kan maken t.a.v. de bevoegdheid van het Tribunaal kan er geen twijfel bestaan over de schuld der veroordeelden. Zij heb ben hun str^f ten volle verdiend. Heden zon onder 18.11 u. Zon dag zon op 6,47 u. en onder 18.98 u. maan op 17,04 uur en onder 0,41 uur. Maandag zon op 6.49 uur, maan op 17,36 uur. Weersverwachting: half tot zwaar bewolkt met plaatselijk eenige regen. Matige W. wind. Vrij koel. TAe critiek die in Duitschlancl is los gebarsten over de vrijspraak van Schacht, von Papen en Fritzsche, blijft voortduren. Er blijven stem men opgaan om het drietal voor 'n Duitsche rechtbank te laten ver schijnen. Dr. Dehler, eerste aanklager bil de Beiersche zuiveringstribunalen pleegt thans In Neurenberg overleg met de autoriteiten over een proces tegen de vrijgesprokenen. Volgens Agence France Presse, hebben de Britsche autoriteiten ge weigerd aan Schacht, von Papenen Fritzsche visa te verstrekken voor verblijf in de Britsche bezettings zone van Duitschland. Reuter wist later echter te ver tellen, dat tot dusver geen visum aan von Papen is geweigerd; wel aan de twee anderen. De Fransche zone blijkt thans niet alleen voor vort Papen, maar ook voor zijn twee „kameraden" taboe. En von Papen had maar wat graag in de Fransche zone ondergedoken. Schacht en Fritzsche zijn van plan naar Hamburg te gaan. Zij hebben hun vrouwen reeds vooruit gezon den. TkE geallieerde bestuursraad te Berlijn heeft de regeeringen der vier bezettende mogendheden de vraag gesteld, op welke wijze ,.de oorlogsmisdadigers van geringter formaat" ter verantwoording ge roepen moeten worden. De vier re geeringen zullen moeten besluiten t.a.v. de vraag of een nieuw-inter nationaal militair- tribunaal mo» TJE ministers van Buitenlar.dsche Zaken der Gr oote Vier besloten op de plenaire zitting der Vredes conferentie van a.s. Maandag de verdragen te behandelen in de volg orde, zooals die ie Potsdam is vast gesteld: Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland. Men kwam overeen drie dagen te reserveeren voor het Italiaansehe verdrag en een voor ieder der drie Balkanverdragen en het Finsche verdrag. Ieder rapport, zal in de volgorde: politiek en territoriaal, militair en economisch worden be handeld. Na de bijeenkomst is Molotof voor het week-end naar Moskou vertrokken, en men verwacht dat hij Dinsdag weer terug zal zijn. Hij zal dan als voorzitter der conferen tie optreden. 'T'E Boekarest is een proces begon nen tegen 17 voormalige minis ters en andere functionarissen van de regeering van Antonescu. J)E Fransche nationale vergade- ring heeft een kieswet goedge keurd. waarbij gedeeltelijke even redige vertegenwoordiging wordt in. gesteld. worden opgericht en of processen tegen andere- oorlogsmisdadigers door de bezettingsautoriteiten in de respectievelijke zones zullen worden gevoerd. piRAU Jodl, de echtgenoote van den ter dood veroordeelden voormaligen Duitschen stafchef, heeft een telegram gezonden aan generaal Eisenhower, den Ameri- kaanschen stafchef, met het ver zoek voor haar echtgenoot te wil len intervenieeren. zij ontving 't telegram terug met de aanteeke- ning „geadresseerde vertrokken zonder nader adres achtefc te la ten." TTit Neurenberg wordt nog ge seind, dat rechter Jackson over tien dagen zijn ontslag zal indie nen als Amerikaansch procureur generaal bij het internationale mi litaire tribunaal. Hij zal door Tay lor, die belast is met een onderzoek naar bewijsstukken in verband met toekomstige, naar men verwacht, Internationale processen, vervangen worden. Na het proces tegen de Na zistische groot-industrieelen, dat oorspronkelijk werd vastgesteld op begin 1947, zullen verschillende an dere processen van minder belang gehouden worden. In de eerste plaats tegen militaire artsen van de Wehrmacht en artsen, van concen tratiekampen. Voorts een proces te gen Walter Chreiber, die den bac- teriënoorlog voorbereidde en Wolfr, Sievers, den arts van het concen tratiekamp Auschwitz. JJET regeeringsbeleid t.a.v. loa&en en prijzen is gebaseerd pp: herstel van ons productie-apparaat, verhooging der persoonlijke prestatie; stabilisatie der loonen, het drukken der prijzen. Teneinde de prijzen te drukken zijn plannen in wording om: de vervaardiging van noodzakelijke goederen te beperken tot \yeinige typen, de handelsmarges in verschillende bedrijfstakken te verlagen, v de grondstoffenverdeeling te wijzigen, de minimumprijzen zooveel mogelijk op te heffen. Verlichting van de staatsfinanciën is echter noodig. De regeering wil dit bereiken door: vermindering van de subsidies op de prijzen van levensmidde- ogï te beginnen van brood, melk, boter. kunnen besteed worden voor margarine, out de regeering niet toe te staan. loonsverhoogingen worden toegestaan, ziet de re- *Botèr^ Alhdüf geering^fe^^iW&i" *egen: looncorrectie in een beperkt aantal gevallen, het invoeren van prestatiebeloningen, verrjiimir s -indertoeslag, verstrekking van consumentencrediet. Van het publiek verwacht zij tenslotte medewerking t.a.v. bestrijding van zwarten hadndel, bestrijding van prijsopdrijving Daartegenover kondigt zij aan versterkte bestrijding van de profiteurs, zwarthandelaren en belastingontduikers. Voor uitvoerig verslag zie men pag. 5 van dit blad. PROF. SCHERMERHORN CONSTATEERT: CRITIEK OP BRITSCHE POLITIEK pROF. Schermerhorn, dig met de twee andere leden der Com missie-Generaal de conferentie te Pangkalpinang bijwoont, heeftin een persconferentie over deze be sprekingen gezegd: Ofschoon de Commissie-Generaal thans nog geen volledig beeld van de meeningen der verschillende groepen heeft, is zij er toch wel van overtuigd, dat de verlangens, die door enkele afgevaardigden naar voren zijn gebracht, voor namelijk het gevolg zijn van hun onzekerheid ten opzichte van de politieke betrekkingen, doch geenszins van een onbereidwillig- heid om samen te werken bij den opbouw van een nieuw Indonesië. pen Arabisch afgevaardigde op de conferentie van Pangkalpinang moest door dr. van Mook tot de orde worden geroepen, toen hij klei- neerende opmerkingen over de Ne- derlandsche regeering maakte. Te voren had (rij zijn sympathie uit gesproken met de Indonesiërs, die naar vrijheid streven. Hij verklaar de verder, dat, hoewel de Arabie ren in geheel Indonesië beseffen, dat de deelneming aan deze confe rentie openlijk zal beschouwd wor den als een partij trekken voor de Nederlanders, zij toch wenscliten deel te nemen om de zaak der min derheden te dienen. De afgevaardigde van de Vrou wen-Unie richtte tot dr. van Mook het verzoek de vrouwen in de gele genheid te stellen volledig aan den opbouw van den nieuwen staat mee te werken. Drie sprekers, die de „Democra tische Unie" vertegenwoordigden, hielden daarop een pleidooi voor „een vereendgde staten van Indo nesië". bewoond door een vrije na tie met haar eigen constitutie en volledige zelfregeering. Een van deze drie sprekers, dr. van den Burg, hekelde de Brit sche politiek, welke wordt be paald door de machthebbers in Londen. De Democratische Unie heeft sterke bezwaren tegen een de facto erken ning van de republiek, verklaarde dr. van den Burg verder, indien men de bedoeling heeft de repu bliek met haar huidigen opzet en organisatie te erkennen. Ds. J. Verkuyl, die de „Politieke studieclub" vertegenwoordigt, deed uitkomen, dat- het de plicht van Nederland was, Java en Sumatra aan zichzelf over te laten. De heer van Werkum, vertegen woordiger van de Christel, staat kundige partij stelde voor de in- stellmg van een algemeene staats commissie tot het ontwerpen van een constitutie. Hij drong er verder op aan, dat zoo spoedig mogelijk een Hooger- en een Lagerhuis naar Amerikaansch voorbeeld zouden worden samengesteld. Ir. Resink, afgevaardigde van de Democratische Partij, was van meening. dat de tusschenkomst van de V.N. noodzakelijk zou wor den, indien men geen wapenstil stand zou kunnen bereiken. Twee Chineescte afgevaardigden bepleitten de noodzakelijkheid van een gecentraliseerde sociale wetge ving. dr. als (TjlSTEREN aanvaardde prof. H. Robbers S.J. zfjn ambt hoogleeraar in de geschiedenis dei- wijsbegeerte en de bijzondere vraag stukken der natuurlijke godsleer aan de R.K. universiteit te Nijme gen. In België zullen Maandag alle klokken een uur achteruit ge zet worden. De Belgische tijd komt dan gelijk met den Neder - landschen.

de Stem | 1946 | | pagina 1