MGR. STEPINAC PHILIPS Het probleem van den WONINGNOOD Hij beschuldigde het Tito- bewind van Kerkvervolging Geeii B&tmd! wsB Kwestie Triest kostte acht uur V program IN 'T KORT MIJNONGELUK IN DE LAURA TxOOR het instorten van een pij- Ier in de mijn Laura te Ey- gelshoven, geraakten 6 gedetineerde arbeiders onder het puin, waardoor er vermoedelijk 5 gedood werden. TLTGR. DE JONG is gistermiddag te Rome aangekomen om den Kardinaalshoed van Z. H. den Paus in ontvangst te nemen. Z.H. zal eerst Maandag a.s. in Rome terug rijn. OINDS Maandag slaat de aarts- bisschop van Zagreb terecht voor een volksrechtbank in Jocgo. Slavië's hoofdstad Belgrado, be schuldigd van volksverraad en samenspannen met de Duitschers. Uit welken hoek de wind waait, valt af te leiden uit het feit, dat de aanklacht en arrestatie van mgr. Stepinac gelanceerd en uitgevoerd werd twee jaar na de bevrijding van Joegoslavië en het aan het be wind komen van Tito en meer ja ren nadat de radio van Tito hem in- alle toonaarden had geëerd als den man, die opkwam voor de rech ten en vrijheden van den Joegosla- vischen burger onder Duitsch be wind. Het valt ook af te leiden uit het tijdstip, van Monseigneurs ar restatie drie dagen, nadat het Joegoslavisch episcopaat een kan- selbrief had doen voorlezen, waarin de bisschoppen opkwamen voor diezelfde rechten en vrijheden' tegen over de partisanen van Tito en voor de rechten en vrijheden van de Kerk, wier priesteraantal in min der dan twee jaar door het optre den van het Titobewind is gedeci meerd. Donderdag eindigde de aanklager in het proces zijn werk. Was Mon seigneur Maandag jl. bij de ope ning van het proces geweigerd een door hem gewilde verklaring af te leggen het was een verrassing. NATRIUMBICARBONAAT is ingang van 1 Oct. vrij van tributie. met dis- TTANAF Maandag a.s. komen in België zijden en kunstzijden tex tielartikelen van den bon, evenals katoenen dekens, tapisserie, zuiver linnen en werkschoenen. Vermoe delijk zullen vanaf 1 Dec. alle klee- ren zender punten te krijgen zijn. «/•ELINGELICHTE kringen ter Vredesconferentie verwachten, dat tijdens het week-end een bij eenkomst van de Groote Vier zal worden gehouden. TVE BOND voor bcdrjjfsautover- keer in Nederland heeft in ver band met een inzameling van glas voor de geteisterde gebieden een oproep tot alle beroepsgoederenver- voerders in het land gericht, hun medewerking aan deze inzameling te verleenen door het ingezamelde glas gratis te vervoeren. TN Hilversum is een zekere „professor" Pootjes gearres teerd. die den laatsten tijd zeer actief acties ontplooide tegen de uitzending van militairen naar Icdië en die deserteurs hielp on derduiken. De man is een prof. van den kouden grond. Hij stichtte zelf een „universiteit" en noemde zich „hoogleeraar in de hoogere jurisdictie". TIET HAAGSCHE tribunaal advi- seerde in de zaak tegen jhr. D. öe Blocq van Scheltinga voormalig burgemeester van Wassenaar, tot verbeurdverklaring van een aantal aandeden en van een boerderij te zamen ter waarde van ongeveer 1 tor. Het totaal vermogen werd op ruim 4 ton getaxeerd. Jhr. de Blocq was door den bijzonderen Raad van cassatie reeds veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Hadi©- ZATERDAG 5 OCTOBER. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws 7.30 Gram. 0 00 Nieuws 8.15 Gram. 9.30 Bach 10.00 Mórgenwijding. 10.20 Piano 10.45 Continubedr. 11.45 Fam. ber. In- dië. 12.00 Eddy Walis 12.35 Corduwe- ner 13 00 Ned. Strijdkr. 13.30 Kwintet 13.40 Mimosa-ork. 14.00 Chopin 14.30 Sport 14.45 Philh. ork. 15.30 Lezing. 15.45 Philh. Ork. 16.15 Lezing 16.30 Ver zoekpl. 17.00 A.J.C. 17.30 Zw. volks- muz 10.00 Nieuws 10.15 Lezing 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Kamerkoor 19.15 Reportage. 19.30 Causerie 19.45 Dep. uitz. 20 08 Act. 20.20 Vaud.-ork. 21.00 Lezing 21.15 Klankbeeld Poolsche op stand 21.35 Gevar. progr. 22.45 Muz. en zang. 23.00 Nieuws 23.15 Gram. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.30 Morgengebed 7.45 Maria ter eere 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 10.15 Brahms 10.45 Voordr. 11.00 Zonnebloem 11.45 Zang 12.03 Viool en piano 12.30 Dansork. 13.00 Nieuws 13.15 Kwintet 13.45 Too- neelkijker 14.00 Gram. 15 V. d. jeugd 16.00 Mozart 16.30 Causerie 17.00 KRO- kiosk 17.15 Jonge kunstenaars 17.45 K.A. 18.00 Ensemble 18.15 Weekoverz. 18.35 Ensemble 19.00 Nieuws 19.15 Re portage 19.30 Lichtbaken 20.05 Gram. 20.40 Pa Pinkelman 21.00 Zondagspot pourri 22.00 N'euws 22.20 Lezing 22.35 Avondgebed 22.50 Symphonieork. dat hem zulks Donderdag werd toe gestaan. Blijkens de sobere berichten, welke hierover doorkwamen, be schuldigde mgr. Stepinac het Titobewind er van, dat het de Kerk vervolgt en eischte hij voor de Kerk gwsdienstvrijheid op. Zijn verklaring werd door een hem vijandig gezinde publieke tribune met kreten ontvangen. Blijkens het. zelfde bericht, is mgr. in zijn ver klaring niet ingegaan op de be schuldiging van verstandhouding met den vijand, wel zou hij hebben verklaard het onder Duitsch bewind opgetreden regime van Pavelitsj als het wettig bewind te hebben ge steund. Aan het einde van de zit ting zou mgr. nog gelegenheid krij gen zich te verdedigen. Interventie van Engeland en de V. St.? I^ardinaal Griffin, de aartsbis- schop van Westminster, heeft de Engelsche regeering verzocht bij de Joegoslavische regeering te in- tervenieeren ten gunste van mgr. Stepinac. Mgr. Stritch. aartsbis schop van Chicago, heeft 'n soort gelijk verzoek gedaan bij de Ameri- kaansche regeering. Het Vaticaan heeft geen directe inlichtingen om' trent dit bericht verkregen. dB SbwjbB SnsBuBt&w Ook Byrnes verklaarde geen onmiddellijk oorlogsgevaar te zien Na Wallace, Truman, Stalin, heeft thans ook Byrnes zjjn meening aan de wereld kenbaar gemaakt middels een rede te Pa rijs. Ik ben het met Stalin eens, dat er geen onmiddellijk oorlogsgevaar bestaat en ik hoop, dat deze ver klaring een einde zal maken aan de ongegronde beweringen, dat 'n land of eenige groep van landen poogt de Sovjet-Unie in te sluiten of dat de verantwoordelijk^Jeiders van de Sovjet-Unie zulks gelooven, zoo zei hij. Ik hoop ook, dat deze verkla ring een einde zal maken aan de jngegronde beweringen, dat de V.S. pogen haar bezit van de atoombom uit te buiten om dreiging uit te oefenen tegen de Sovjet Unie, of dat de verantwoordelijke Sovjetlei ders zulks gelooven. Byrnes wees en passant Frankrijk er op, dat een gedurende minstens 40 jaar gecontroleerd Duitschland, dit land als event, vijand zou uit schakelen en hij noodigde de Sov jet-Unie uit alsnog het door de V. S. voorgestelde verdrag te teekenen ter ontwapening en demilitarisee ring van Duitschland. Frankrijk en Engeland hebben zich daarmee reeds accoord verklaard. Ais de ge allieerde volkeren hieraan willen deelnemen, behoeft geen vrees voor een agressief Duitschland te be staan. Tenslotte verklaarde Byrnes een democratisch Duitschland te willen DISTRIBUTIEREGELINGEN OPGEHEVEN "PEN aantal distributieregelingen is buiten werking gesteld en/of opgeheven. Aan alle handelaren in gebruikt verpakkingsglaswerk, -aardewerk, en/of -porselein is tot weder- opzeggens dispensatie verleend van de verplichting om zich voor in schrijving bij het rijksbureau voor keramische producten aan te mel den. Tevens zijn de voor bovenge noemde gebruikte artikelen gelden de distributieregelingen buiten wer king gesteld. Het verbod tot verkoopen, afleve ren. verhuren, voorhanden of in voorraad houden van kasregisters en handadresseermaehines is opge heven. Ook het vebod tot het per adver tentie te koop aanbieden van schrijf machines is ingetrokken. De handel In tacks en rivets, zoo. als deze worden gebruikt voor de vervaardiging en het herstellen van schoeisel, is vrij De verkoop en aflevering van rubber drijfriemen en transport banden en van lederen drijfriemen mag zonder vergunning plaats heb ben. Het koopen, bewerken en verwer ken van natuursteen voor de fabri cage van een groot aantal artikelen is vrij. met een niet al te gecentraliseerd gezag. Elk volk heeft recht om vorm te geven aan zijn eigen lot op grond van de uitdrukking van den volks wil, die zich zoo vrij mogelijk moet kunnen demonstreeren. President Truman verklaarde tij dens een persconferentie te Was hington dat hij het volkomen eens is met de buitenlandsche politiek en de gezichtspunten welke Byrnes te Parijs had uiteengezet. De rede was tevoren met hem be sproken. Hij was ni'et van plan zelf nog een verklaring over de bui tenlandsche politiek uit te spreken, daar deze thans duidelijk genoeg is. Verlichting alleen mogelijk met mede werking van de be= volking T-1PN fier meest verontrustendeI emst van deii toestand. Er dient E meest verontrustende |een algehee)en mentaliteitswijziging problemen, die ons als een on-|te tornen, waardoor spontaan en T\E Arabische tegenvoorstellen op het Britsche plan zijn gepubli ceerd. De Arabieren stellen voor de Joodsche immigratie geheel te verbieden, terwijl de bestaande be perkingen voor de overdracht van land zullen blijven gehandhaafd. TTUGENBERG, minister in Hitiers eerste regeering, is op zijn land goed in Westfalen gearresteerd. TTTET het m.s. Tegelberg zijn gis ter 2681 -man van de 7 Decem- ber-dlvisie naar Indlë vertrokken. Hiermee heeft het 6e schip met troe pen der 7 Dec. divisie ons land ver laten. Het vertrek had een ordelijk verloop. aangename oorlogserfenis werd na gelaten is wel de woningnood. Voor al in die gebieden die daadwerke lijk door het oorlogsgeweld te lijden hebben gehad heerschen toestan den waarvoor een onmiddellijke voorziening geëischt zou worden als men daartoe in staat zou zijn. He laas reiken de tot hulp bereide han den niet verder dan de verwerking van een schamele voorraad bouw materialen, waarmede niet eens in den ergsten nood kan worden voor zien. Het woningtekort kan veilig geraamd worden op 181.000. Het bouwplan 1946 voorziet in 10.000 nieuwe woningen, waarvan volgens een bevoegde uitlating niet eens de helft gebouwd wordt. Voor 1947 zouden 20.000 nieuwe woningen op stapel staan. Deze nieuwbouw kan op het groote tekort geen zichtbare verlichting brengen, zeker niet wan neer mep nog rekening heeft te houden met de normale jaarlijksche aanwas. Optimistische ramingen staan derhalve op het standpunt, dat het nog minstens tien a vijftien jaar zal duren, vooraleer het wo ningvraagstuk tot een definitieve oplossing zal zijn gebracht. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat men daarop alleen niet kan wachten. De woningnood dreigt dermate verontrustend in te grijpen in de normale maatschappelijke en zedelijke verhoudingen, dat het tijd wordt de alarm-klok te luiden en alle hens aan dek te roepen om althans eenige verlichting te kun nen brengen. Het bestuur van de Kath. Arb. Beweging in het Diocees Breda, met Zeeland en West-Brabant wel een der zwaarst geteisterde streken, heeft zulks aangevoeld en op de gehouden Centrale Raadsvergade ring te Seppe in grove lijnen een grootsch plan van actie ontvouwd, dat tot grondslag heeft een omvor ming van de geestesgesteldheid van dat bevolkingsdeel, dat den wo ningnood niet aan den lijve heeft ondervonden. Tijdens deze bijeenkomst werd gewezen op de zeer ernstige gevol gen van slechte huisvesting. Met den winter voor de deur loopt de volksgezondheid door het bewonen van onvoldoende beschutting bie dende huizen ernstig gevaar. De samenwoning verbreekt de intimi teit van het gezinsleven; leidt tot afstomping en moreele verwildering en verzwakt de godsdienstige en zedelijke begrippen. Deze gevaren zijn nog niet vol doende tot de groote bevolkings- massa doorgedrongen. Wanneer dat wel het geval was zou het niet kunnen voorkomen, dat riante hui zen door twee of drie personen be woond worden; dan zou het ook iniet mogelijk zijn dat uitsluitend uit een oogpunt van meerder com fort overbodige vernieuwingen of verfraaiingen worden aangebracht, terwijl enkele straten verder, de wind door de gescheurde muren giert en de regen door de niet her stelde daken op de bedden van de kinderen sijpelt. Het is een eerste gemeenschaps plicht, dat de woningnood gedra gen wordt door het geheele volk. Overheid en bevolking dienen hier eensgezind één lijn te trekken en doordrongen te worden van den vrijwillig aile medewerking gegeven wordt en iedere vrije kamer ter beschikking gesteld wordt van die genen, die er zoo dringend behoef te aan hebben. Dit zijn niet op de laatste plaats, de duizenden jonge paartjes, die geen enkel uitzicht zien. De KAB stelt zich niet voor dat ha re actie een oplossing van dit ern stige vraagstuk zal brengen. Zij ver wacht daarvan hoogstens eenige verlichting, doch reeds deze zou als een noodoplosing voor de overgangs jaren met graagte begroet worden. Fransche voorstellen aangenomen. Na ruim 8 uur debatteeren zijn in de politieke en territoriale commissie voor Italië de Fran sche voorstellen voor de toekom stige constitutie van Triëst en voor het statuut, waarin de in ternationale positie van Triëst wordt neergelegd, aangenomen. De voorstellen werden stuk voor stuk in stemming gebracht en steeds met 14 tegen 6 stemmen (het Slavische blok tegen) aangenomen. De Fransche voorstellen, zooals deze zjjn aangenomen, doen de volgende aanbevelingen De Veiligheidsraad moet de inte griteit en onafhankelijkheid van 't vrije gebied waarborgen. Het vrije gebied zal worden ge demilitariseerd en geen gewapende macht zal worden toegelaten dan op machtiging van den Veiligheidsraad Het permanent statuut garan deert de instelling van een volks vergadering met evenredige verte genwoordiging, gekozen op basis van een algemeen, direct en geheim kies recht, en een regeeringsraad, dooi de volksvergadering gekozen en aan haar verantwoordelijk. De gouverneur zal door den Vei ligheidsraad worden aangesteld na overleg met Joegoslavië en Italië. Wanneer tengevolge van buiten gewone omstandigheden de onaf hankelijkheid en integriteit van vrije gebied, de openbare orde en veiligheid van de inwoners worden bedreigd, kan de gouverneur alle noodige maatregelen nemen, mits hij onmiddellijk rapport uitbrengt aan den Veiligheidsraad. Voor het burgerschap komen in aanmerking diegenen, die 10 Juni 1940 in het vrije gebied hun domi cilie hadc'm. Een vrijhaven is wenschelijk, on geacht het feit, of al of niet be sloten wordt, dat in het hcele ge bied vrijhandel zal heerschen. De mogelijkheid van het vormen van andere zones onder de uitslui tende jurisdictie van eenig land is uitgesloten. Vrije doorgang tusschen de vrijhaven en de staten, die zij ten dienste staat, zal worden ge garandeerd. De Veiligheidsraad zal den datum of de data voor het terugtrekken der troepen van vreemde mogend heden bepalen. Goed, gbedkoop en zuinig licht1 voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop zuinig licht vooir iedereen vg<ik^og^i^zujRifC «V» rS iêdertenJ- goedkobjK*Cl/< zuinig licht vooi iedereen. Goéd, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed,, goed koop én zuinig licht'voor iedereen ZILVEREN FEEST VAN DE SCHOOL TE CLINGE De St. Bemardusschool te Clinge viert heden en morgen haar 25-ja- rig bestaan. Vandaag vieren de kin. deren feest. De dag werd begonnen met een H. Mis van dankbaarheid Vanmiddag heeft een feestelijke bijeenkomst plaats met tractatie. Zaterdagmiddag volgen kinder, spelen en des avonds om half acht een feestavond voor de ouders en oud-leerlingen in het patronaat. GED. STATEN NAAR Z.-VLAANDEREN Ged. Staten zullen een bezoek aan Z. Vlaanderen brengen ter be paling van de volgorde, waarin de verschillende wegen of gedeelten van wegen, voorkomende op het Prov. en het Tertiair Wegenplan, met inachtneming van de daarvoor geldende voorschriften en tot het bedrag der daarvoor beschikbare gelden, in de volgende jaren zullen worden verbeterd. NOG STEEDS MIJNENGEVAAR. Bü het ploegen van een stuk land onder de gemeente Cadzand, dat reeds tweemaal voordien was ge ploegd, werd op een mijn gestooten die ontplofte. Daarbij werd de 16- jarige Willy Staelens uit St. Kruis Eiland (gem. Aardenburg) zwaar gewond. Met een ernstige hoofdwon de werd hij naar het ziekenhuis te Terneuzen vervoerd. OPGEHEVEN KAMPEN Van de zijde van, het directoraat- generaal voor bijzondere rechtsple ging wordt medegedeeld, dat tot ed kampen die in liquidatie zijn ge gaan, behoort het militair hospitaal te Middelburg. Tot de kampen, die werden opgeheven, behoort de U.L. O.-school te Middelburg. Axel Bonte avond. De WV alhier geeft een Bonte Avond ter gelegen heid van, haar 20-jarig bestaan. Zij noodigde hiervoor uit het bekende Brabantsche cabaretensemble Kla veren Vjjf te Roosendaal met de ko. mieken Alex Walrayens en Jac. Mol. Het bal zal verzorgd worden door het versterkt jazzbandorkest onder leiding van dhr. G. v. Eekhout te Hulst. De WV Axel is nog de eenige afdeeling in Z. Vlaanderen- Ooste lijk deel die nog teekenen van leven geeft

de Stem | 1946 | | pagina 2