De ambtenaren knel Consumentencrediet in de Vreugde van von Papen c. s. niet onvermengd Prijzendiensten worden gevormd Conferentie te Pangkalpinaeig kan aangevraagd worden Er moet op korten termijn iets geschieden Nieuwe vliegtuigramp Alle 39 inzittenden verloren het leven Westersche leiding in Indonesië noodzakelijk Geen Indonesisch burger schap gewenscht. MAANDAG FORMULIEREN TE KRIJGEN IN DECEMBER EERST WAARDE.BON AANWIJZING ANARCHISTISCHE ACTIES IN MACEDONIË iNDEt GOES S42-g E >EL i opdruk. 4MERK 200 gr. ndersteen le ladder van n het ding ln n de Vetten LViViV TWEEDE JAARGANG No. 584 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C.J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M MES: Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; per post 4 10; p. week (bij nlet-postbesteli.) 0.28; Uosse nummers 6 cent. Postrekening 278.8*: Voor God, Koningin en Vaaeriand V%R IJ D A G 4 OCTOBER 1946 UITGA VE: STICHTING „DE STEM" Directeur. J A H M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A BRUNA Aigem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN ilsslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Huist. Dubbele poort 7 tel 102 Red J. v. d BROEK, Bijbureau Oostburg, Nieuwstr 23, tel, 35; Z.-Eilanden. Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOF F DE SPANNING tusschen in komsten en prijzen zitten velen leelijk bekneld. Minister-President Eeel zal er vanavond over spreken. Vindt hij het verlossende woord? Het vraagstuk is zóó ingewikkeld, dat het niet met een woord op te lossen is Doch het staat wel vast, dat de Regeering niet geneigd is, om de ioonrem los te draaien. Ze wil het zoeken in een neerdrukken van de prijzen. Waarnaast dan voor bepaalde producten een „gele galiseerde zwarte markt" kan wor den gevormd ten behoeve van de genen, die anders naar den clan- destienen gifhandel hun „overtol lige" verdiensten dragen. Toch zijn er categorieën, voor wie een bevriezen van de huidige gelde, lijke inkomsten beslist een onrecht zou beteekenen. Zü, die in de op- waartsche beweging nog niet „aan hun trek" zijn gekomen, mogen niet gestraft worden voor de door hun werkgevers gepleegde nalatig heid. Er moet ruimte blijven voor „correcties". vye denken hierbij vooral ook aan de overheid-werkgever. In amb tenaarskringen is 'n zeer groot ont stemming gegroeid, wijl zij en hun gezinnen aan den lijve ondervinden, hoe hun inkomsten hopeloos ach terbleven bij de sprint der prijzen. Men weet, hoe de stijging der las ten van levensonderhoud globaal wordt geschat op 80 a 90 procent. In ons verarmde land moeten we er voorloopig aan wennen, dat we het niet meer zoo betrekkelijk roy aal kunnen hebben als vóór den oorlog. Dat is uitgesloten. Als men echter verneemt, dat de ambte naarssalarissen voor de hooger be zoldigden slechts globaal met 25 procent omhoog gingen en voor de lager bezoldigden met 35 procent, dan zien we toch een al te wijde kloof gapen, waaruit de verpaupe ring tegengrijnst. Voor functies, welke een goede algemeene ontwikkeling en een min of meer langdurige vakstudie ver- cischen, ziet men salarisjes van tot 3000 gulden betalen. En ieder, die iets weet van een huishoudelijk budget, zal begrijpen, dat daarmee de eindjes niet aan elkaar te knoo- pen zijn. Door de overheidsorganen is dit trouwens in beginsel ook wel er kend. Er wordt hevig aan ,,'t vraag stuk der ambtenaarssalarissen" ge dokterd. Er zijn commissies en be sprekingen. Doch dat alles kost zoo vervloekt veel tijd, terwijl de bakker en de slager en de kruidenier niet gelie ven te wachten op het resultaat van al dat gewichtige gedoe. Op een dezer dagen in Den Bosch gehouden vergadering van katho lieke ambtenaren zijn dan ook bit tere woorden gesproken en er werd zelfs de mogelijkheid van een scher pe actie in het vooruitzicht gesteld, indien er niet op korten termijn verbetering intreedt. De Overheid moge het zich voor gezegd houden: hier dreigt een nieuwe haard van onrust te ont staan, als de eischen van recht en billijkheid voor de ambtenaarssala rissen niet spoedig bevrediging vin. den. Tjh' is in het na-oorlogsche Neder- J land veel kwaad verteld van den ambtenaar. Het uitgroeien van tal van overheidsorganen maakte het corps tot een zeer heterogene mas sa, waarin ook veel elementen ver schenen, die de oude reputatie van rechtschapenheid en onkreukbaar heid leelijk aanrandden. Met angst hebben we verder de uitgaven voor het ambtenarenapparaat zien aan zwellen. Doch -vie goed onder scheidt, weet, dat het eigenlijke ambtenarencorps daar geheel naast staat, dat dit vasthoudt aan de beste Nederlandsche tradities en door ijver en plichtsbetrachting ook de ongewone situaties in een on- gewonen tijd meester weet te wor den. Het zou in hooge mate funest ziin, als bet publiek „den" ambtenaar zijn rechtvaardig loon zou misgunnen, wijl corruptie en beleidsfouten der Overheid bepaalde misstanden heb. ben geschapen. Het is een landsbelang van de eerste orde, dat het ambtenaren corps niet verpaupert, doch een ge respecteerde en zichzelf respectee- rende categorie blijft in het volks geheel. Daarom verdient de ambtenaar in zijn strijd voor een rechtvaardige be looning den ruggesteun van alle weidenkenden. Heden zon onder 18.13 u„ maan onder 23.32 u. Zaterdag zon op 6.46 u, en maan op 16.3G u. Weersverwachting: Zwaar be wolkt met tijdelijke opklarin gen, plaatselijk enkele buien, hier en daar nog vergezeld van onweer Tn den ochtend op som mige plaatsen mist. Meest ma tige wind tusschen Z. en W. Iets koeler. D wac Amerik: viiegtuii Berïij AMEBIKAAftSCHE kust- hl, dat een ttiseh lijn- fe^rAork naar vertrokken, is veron- geluktT Alle inzittenden kwamen om. Er bevonden zich 31 passa giers aan boord en een bemanning van 8 koppen. Het was een vlieg tuig van de American Airlines. De machine is verongelukt, Don derdagmorgen vroeg, in het heuvel achtig gebied ten N.O. van Ste- phensville op New-Foundla«d. Onder de slachtoffers is een Ne derlander, nl. de heer Snel uit Hil versum. TTP de eerste bijeenkomst te Pangkaipinang hebben vier afgevaardigden van de „associa tieve groepen" het woord ge voerd. De heer Bolderhey, verte genwoordiger van den „onderae- mersbond", zelde o.a. dat de belan gen vai. alle handelsondernemin gen in Indonesië niet alleen bui- tenlandsch kapitaal aangaan, doch evenzeer in verband staan met de ondernemingen, die met Oostersch kapitaal zijn gevestigd. Hij was van meening, dat han delsondernemingen in 't algemeen, buitenlandsch kapitaal en Wester se)^ leiding voor het land absoluut noodzakelijk waren. Ir. W e r m u t h, voorzitter van het I.E.V. was er van overtuigd, dat het meerendeel van de Indo- Europeesclie groepen het Indo nesische burgerschap zeker af wijst. Verder was hij van meening, dat de steun van de regeering bij de kolonisatie volkomen ontoereikend was. Dr. B 1 a a u w, eveneens afge vaardigde van het Indo-Europeesch verbond, ver-klaarde o.m., dat de bond accoord ging met de plannen voor Indonesië, gebaseerd op de rede van de Koningin van 7 Dec. 1942 en de regeeringsverklaring van 10 Febr. 1946, en dat, zoover dat in haar macht ligt, de vereeniging zal medewerken om deze plannen- te verwezenlijken. De afgevaardigde van de Een- heidsgroep, ir. Terstee g, ver klaarde zich tegen de „misvatting aan Nederlandschen kant met be trekking tot de ontwikkeling van Indonesië en de Indonesiërs, die op het oogenblik te veel worden gepre zen, waardoor het gevaar ontstaat, dat zij wellicht hun beperktheid niet inzien". Hij meende, dat de overgangspe riode, die de regcering tijdens de conferentie te Malino voor Borneo en de Groote Oost voorstelde, niet zou voldoen voor den opbouw van een modernen staat. Hij vroeg de regeering, of zij over feiten beschikte, die zouden kunnen bewijzen, dat het consolidatieproces dat dr. van Mook noemde, inder daad zulk een omvang had bereikt, dat men op dit oogenblik zou kun nen zeggen, dat de Indonesische re publiek is gebaseerd op een staat van orde, gesteund door den wil van het volk. ttet communiqué van het repu- n L.ikeinsche ministerie van De fensie over de wapenstilstandson derhandelingen vermeldt, o.m. vijf voorwaarden voor deze onderhande. lingen. Twee zijn: repatrieering van alle Japansche civiele en mi litaire gevangenen en de garantie van de geallieerden, dat aan de Nederlanders noch direct noch in direct wapens ter beschikking zul len worden gesteld. I ji: formulieren, waarop een crediet kan worden aangevraagd inge- volge de wet op het consumentencrediet, moeten tusschen 14 Oct. en 9 November a.s. worden ingediend bü den districtsraad. Deze aanvraag formulieren zijn van Maandag 7 Oct. af tegen betaling van 5 cent bi) de postkantoren verkrijgbaar. De verwachting is, dat in December de eerste aanwijzing van waardebonnen zal kunnen geschieden. TT et consumentencrediet beoogt, zooals men weet, door het ver strekken van voorschotten tijdelijk in dringende gevallen het betalen van aankoopen van kleeding, schoeisel, huishoudelijk linnengoed, keukengerei, serviesgoed, fietsban den e.d. te vergemakkelijken. Als onontbeerlijke duurzame ge bruiksgoederen, welke men hier op het oog heeft, gelden bovenkleeding, onderkleeding, breiwol (en -ga rens), babypakketten, schoeisel matrassen, huishoudelijk linnen goed, dekens, eet- en keukengerei, rijwielen voor werkdoeleinden, kin derled ikantjes, Credieten zullen dan ook alleen worden verstrekt aan personen of gezinnen, wier inkomen of flnan- eieele positie beneden bepaalde grenzen blijft. De grens voor gezinnen met één kind is f 21-26, met 2 kinderen 35-40, met 3 kinderen 42-47, met 4 kinderen 49-54, met 5 kin. deren f 56-61, met 6 kinderen 63-68, met 7 kinderen 70-75, met 8 kinderen f 77-82, met 9 kinderen 83-88, met 10 kinde ren 89-94, enz. Voor de berekening van de week- inkomsten wordt het loon (kinder bijslag inbegrepen), of het inkomen genomen na aftrek van de versahul- digde loonbelasting, inkomstenbe. lasting en sociale verzekeringspre- KUNNEN ZIJ WEL UIT NEURENBERG? T\K VREUGDE, die de drie vrfigesprokenen in hot Neurenbergsehe -^proces moet bezielen, blijkt niet onvermengd te mogen zijn. Nauwe lijks was het vonnis koud of de eerste aanklager van het Duitsche zuiveringshof te Neurenberg vaardigde een arrestatiebevel tegen hen uit en Duitsche rechercheurs omsingelden het gerechtsgebouw om de heeren op te vangen als zij naar buiten zouden komen. Fkit laatste schijnt overigens toch von Papen als „de schuldlgste van al een kunststuk te zijn, ten-1 alle thans in leven zijnde Duit- minste als men daarbij in aanmer-1 schers" genoemd, king neemt, dat het de vrijgespro- kenen te doen is om maar liefst aanstonds zoover mogelijk het oord hunner verschrikking te ontvluch ten. Zü hebben daartoe een vrij geleide noodig, maar te dien aan zien weigerde de Fransche zóne al vast von Papens toelating. Deze heeft zich thans tot de Britten ge wend om toelating te verkrijgen In de Britsche zóne, evenals blijk baar de beide andere vrijgesproke- nen evraagd hebben. Volgens Pritzsche's advocaat zou de zaak in orde zijn en zou het drietal onder gewapende geleide naar de Brit sche zone kunnen vertrekken. De heeren zitten dus nog altijd - zoo als de volksmond zegt - „even vroo- lijk in de Neurenbergsehe bewaar plaats." De Amerikaansche com mandant zou hun echter de toe stemming hebben onthouden Neu renberg te verlaten, alhoewel de Duitsche recherche op bevel van hoogerhand de omsingeling van het gerechtsgebouw intussehen ophief. ■yerscheidene rechters van het In ternationale hof van Neuren berg zijn nu in Engeland aange komen. Uit hun verklaringen blijkt dat het verschil van meening be treffende de vrijspraak en het von nis van Hess geen politieke be- teekenis had. Rechter Lawrence prees de houding der 21 Nazis tij dens het proces als „een voorbeeld van waardigheid". ÏToe de stemming in bepaalde Duitsche kringen zich begint te kristalliseeren valt niet alleen af te leiden uit de geste van den aankla ger van het Duitsche zuiverings- hof, die in de drie vrijgelatenen „hoofdschuldigen" ziet in den zin van de zuiveringswet, maar ook uit een brief van de soc. dem. partij aan den geallieerden bestuursraad, waarin verzocht wordt om een on afhankelijk Duitsch gerechtshof in te stellen om oorlogsmisdadigers te berechten. In dien brief wordt Teekenend is ook dat In Berlijn door de vakvereenigingen een sta king van 10 min. georganiseerd is, als protest tegen de te milde von nissen (in het bijzonder de vrij spraken) De Oostenrijksche minister van Justitie heeft inmiddels aan aan klager Jackson om de uitlevering van von Papen en von Sehirach ge vraagd. TTit de Neurenbergsehe gevangenis voor de terdoodveroordeelden welhaast een knekelhuis, klinken thans nog slechts zwakke geluiden door, die aan hun bestaan herin neren. Rosenberg en Sauckel blij ken er een gratieverzoek geteekend te hebben. Anderzijds heeft de ver dediger van Bormarm voor zijn ter dood veroordeelden cliënt verzach ting van het vonnis gevraagd. Frank, Schirach en Kaltenbrun ner gaan niet In beroep. TN verschillende gemeenten tn ons land waren sociale prijzendien sten gevormd, bestaande uit mid denstanders, leden van vrouwen bonden, werknemers en andere no tabelen, welke er werk van maakten op te treden tegen overtreding van de prijsbeheersching, zonder dat aanstonds de prUsbeheerschings- dienst in het geweer werd geroe pen. Die commissies beijverden zich misverstanden weg te nemen, welke bij overvragende handelaren kon den bestaan en eerst bij gebleken onwil zich naar de prijsvoorschrif- ten te gedragen, de sterke arm ter hulp te roepen. Het staat thans vast, zoo verne men wij, dat deze commissies over al in den lande zullen worden ge vormd. mies. Het is niet noodzakelijk, dat de aanvrager in loondienst werk zaam is: ook personen, die tot an dere groepen behooren (gepension- neerden, kleine zelfstandigen en anderen) kunnen een aanvraag In dienen. Het crediet bedraagt ten hoogste: Voor een op zicb zelf staande 100, voor een gezin van 2 per sonen 300, voor een gezin van 3 personen 400, voor een gezin van 4 personen 500 en voor grootere gezinnen steeds per per soon 125 meer. De bedragen, die als voorschot zul len worden verstrekt, zullen wor den afgerond tot veelvouden van f 100. Het voorschot wordt ver strekt in den vorm van een boekje met waardebonnen. Elke bon ver tegenwoordigt een waarde van 5. De geldigverklaring der waarde bonnen geschiedt naarmate er goe deren beschikbaar komen. Het aanvraagformulier, hetwelk voor hen die in loondienst werk zaam zijn, mede door den werkge ver moet worden onderteekend, dient door den aanvrager zelf of door tusschenkomst van zijn werk gever bij den districtsraad te wor den aangeboden. Werkgevers, die meer dan 25 werknemers in dienst hebben, zijn verplicht de indiening der aanvragen van hun personeel gezamenlijk te doen geschieden. De aanvraagformulieren moeten uiterlijk 9 November bij den dis trictsraad zijn ingeleverd. De normale wekeljjksche afbeta ling bedraagt 1 per week van elke 100 verstrekt crediet. De aanvrager wordt schriftelijk in kennis gesteld van de beslissing van den districtsraad. Hij kan dan nog altijd beslissen of hij voor een consumentencrediet in aanmerking wenscht te komen. Weigert hij, dan brengt deze wei gering geen kosten voor hem mede. De credietverleening wordt ge koppeld aan de tweede distributie stamkaart, waarop wordt aangetee- kend, dat een waardebonnenboekje is uitgereikt, De afbetalingen wor den Ingehouden door de werkgevers. De waardebonnen, welke de win keliers ter betaling hebben Inge nomen, worden door alle banken bij aanbieding door de winkeliers aan stonds verzilverd. Verwacht wordt, dat voor 't eind® van het volgende jaar alle waarde bonnen besteed zullen kunnen zijn. TAONING George van Griekenland heeft alle leiders der oppositie In het parlement verzocht hem morgen om beurten een bezoek te brengen, opdat overleg gepleegd kan worden, nu de poging tot vor ming van een coalitieregeering ge faald is en het oude kabinet onder Tsaldaris beëedigd is. Het parle ment zal vandaag bijeen komen om een korte mededeeling van den ko ning aan te hooren. Daarna zal Tsaldaris om een motie van ver trouwen in zijn regeermg verzoe ken. In Macedonië heeft de toestand zich nog meer toegespitst. Linksche „commando's", die poogden de stad Naouses in hun macht te krijgen, werden teruggeworpen, nadat er dooden en gewonden gevallen wa ren en ernstige schade was veroor zaakt. Benden, welke van officieels zijde worden beschreven als „anar chistische commando's", hebben 'n brug in de buurt van de genoemde stad opgeblazen en 50 huizen plat gebrand. De stad werd door een 800- tal „communistische bandieten" aangevallen. TpEN reserve-officier van gezond- held is tot 6 mnd. gevangenis straf en ontslag uit militairen dienst veroordeeld, omdat hij, op 24 Maart jl. nog korporaal zijnde, geen gehoor heeft gegeven aan den oproep om zich in te schepen voor Indië.

de Stem | 1946 | | pagina 1