EEN ZESJARENPLAN Het Hof typeerde de schuld ven de beklaagden ECONOMISCH HERSTEL ledeelïngei ~r Misdaden van velerlei aard achtte het bewexen in 1947 kan het (distributie-pakket V stijgen tot 2200 calorieën per dag VOOR HET ield dr. Euwe haaktournooi gelegenheid druk gebruik >r de schaakll avond. {INDSKERKE mkaarten vooi en verlichting vijk G en H l- H 218-346 13, wijk A 9-11, jk A en B 13- endamme 9-11, 14.30, B 14.30-16 ringkantoor w enhoek beginl -M 9,30-12. N- 10-12, Ovezj 13-15,30, 's H intoor wijk F ore Sterk 9-11 letters fam.na 15,30. iaarsdorp en igenheid hadd ii op tijd af log ontvangen 10 Oct. van 9- ïewegen, 's H< ■leinkenszand ngen de pet de gewone b« 59 G OOSTBURG oor te Sluis ictober 1946 w< St. Annastra Lagere Scho 531 TERNEUZKN speciale puntf 'oor het inlever le punten text vastgesteld 46. in bruine kle net opdruk ,,Te swarte letters tgevoerde punt il één punt' n bovenbedoel op een tienvo 521 ÖS> I/C/SIS KAsrm KVOLLE WRZORGM >7" SFEER 'daoiloe qe- ifmtdUlqa koiotrtenp nmbi&tüuf rÜnq.vmle. en nul em vocid fuüieS VOOR AKVOLIE' VERZORGING gt: en 7 c.n 525-0 idersteen zeer aan 't slaat het een grapp WVmVmVd No. 582 TWEEDE BLAD. •WOENSDAG 2 OCTOBER 1946 TylNSDAG heeft het Tribunaal te Neurenberg uitspraak ge daan. De schuld van elk der be klaagden werd door het Tribu naal in korte, spitse bewoordin gen getypeerd, alvorens het von-, nis viel. ROERING, zoo zei rechter Law- rence, was na Hitler de meest vooraanstaande figuur in het Nazi regiem. Hij is de drijvende kracht geweest voor de aanvalsoorlogen en als zoodanig de rechterhand van Hitier. Hij ontwierp de plannen en hij was de stuwende kracht bij de militaire diplomatieke voorbereidin. gen tot de oorlogen, welke Duitsch land van plan was te voeren. JJESS, zoo verklaarde de Sovjet- Russ. rechter was een wel inge licht en bereidwillig medewerker bij de Duitsche agressie. Hij was Hit- Iers persoonlijke vertrouweling, zoo dat hfi op de hoogte geweest moet zijn van Hitiers aanvalsplannen. Ontoerekenbaarheid in dien tijd is niet aannemelijk. Uit niets blijkt, dat hij den aard der beschuldiging niet begrijpt. yON RIBBENTROP speelde een belangrijke rol in Hitiers uit eindelijke „oplossing" van het Jood. sche vraagstuk. Het Hof wraakte zijn verdediging als zou hij zulk een bewonderaar en oprecht volge ling van Hitier zijn geweest, dat hij nimmer getwijfeld heeft aan Hit- Iers herhaalde verzekeringen, dat hij vrede wenschte en aan agressie niet dacht. TZ'EITEL heeft de Russische krljgs. gevangenen doen gebruiken voor de Duitsche oorlogsindustrie. ALTENBRUNNER is op de hoog te geweest met de situatie in de concentratiekampen. Hij bezocht 't kamp Mauthausen en is getuige ge weest van executies. Hij gelastte persoonlijk gevangenen In deze kampen te executeeren. yAN ROSENBERG nam het Hof aan dat hij aan het hoofd heeft gestaan van een organisatie,, wel ker agenten hebben deelgenomen aan Nazi-samenzweringen In alle deelen van de wereld. Hij is op de hoogte geweest van de vreeselljke behandeling en terreur, waaraan de bevolking van Oost Europa onder worpen is geweest. TT AN FRANK aanvaardde het Hof dat hij niet op de hoogte is ge weest met het algemeene plan van de samenzwering, zoodat hij niet schuldig werd verklaard aan het eerste punt van de beschuldiging. "piRICK was „een ambitieuse Na- zi", en to hooge mate verant woordelijk voor de nazificeering van Duitschland en voor de wetgeving waarmede de vakvereeniging, de pers en de Joden zijn onderdrukt. Hij was op de hoogte van de wreed heden in de concentratiekampen. OTREICHER was een „verknochte Nazi", was vertrouwde van Hit. Ier en heeft den Duitschen geest geinfecteerd met het vergif van antisemitisme. Hij spoorde het Duitsche volk aan tot daadwerke lijke vervolging. piUNK was een van Hitiers per- soonlijke economische adviseurs nam deel aan de econ. plannen die aan den aanval op de Sovjet-Unie voorafgingen, Hij was een van de leidende figuren bij het opstellen van de plannen voor de aanvals oorlogen, nam deel aan de econ. discriminatie van de Joden, exploi teerde de bezette gebieden en den arbeid van gevangenen in de kam pen. CCHACHT behoorde blijkbaar niet tot Hitiers camarillen. Hij werd er zelfs met onverholen, vijandschap door bejegend. yAN DOENITZ kan niet bewezen worden, dat hij heeft deelgeno men aan de samenzwering tot den aanvalsoorlog, noch met de beslis singen dienaangaande op de hoog te is geweest. Wel heeft hii deelge nomen aan den aanvalsoorlog zelf. Hij liet het bevel om „commando's" en krijgsgevangenen neer te schie ten, van kracht blijven toen hij op perbevelhebber werd. TJAEDER was de man die het plan voor de invasie In Noorwegen 't eerst opvatte. Hij heeft deelgenomen aan het voorbereiden en aanvoeren van een aanvalsoorlog. Hij heeft 'n onbeperkten vlootoorlog gevoerd met inbegrip van oorlogvoering te gen de neutralen. Hij heeft het be vel om alle krijgsgevangenen neer te schieten, door al zijn comman danten doen doorgeven. OALDUR VON SCHIRACH heeft gebruik gemaakt van physieke geweldpleging en andere methoden om alle jeugdorganisaties te doen verdwijnen. Hij nam aan de depor tatie van Joden uit Weenen deel. OAUCKEL is schuldig aan syste- matische gewelddadige benut ting van arbeidskrachten uit bezette gebieden. Hij had de algemeene lei ding betreffende de werving van arbeidskrachten tot een totaal van 5 millioen. TODL was de aartsberamer van den oorlog en in hooge mate ver antwoordelijk voor de uitvoering van de militaire operaties. Hij on- derteekende ook het bevel tot het neerschieten van commando's en krijgsgevangenen. yAN VON PAPEN valt niet te be wijzen, dat hij de gewelddadige bezetting van Oostenrijk begunstig. de. Hü heeft gepoogd Hitler van dezen stap terug te houden. Wel is hij verwikkeld in intriges en dreig- politiek, dch volgens het Handvest is geen straf gesteld op dergelijke werkzaamheid. Niet vast te stellen was of hij partij was bij een ge meenschappelijke samenzwering te gen den vrede. ■pRITSCHES functie was niet be- langrijk genoeg om hem tot geestelijk vader van propaganda methodes te maken. Hij gaf slechts telefonisch ontvangen instructies door. yON NEURATH had veel invloed op Hitiers houding toen deze 't Rijnland bezette. Wetend van Hit- Iers agressieplannen bleef hij na z'n ontslag betrekkingen onderhouden met de regeering als minister zon der portefeuille. In Bohemen en Moravië heeft hij politieke partijen verboden en vakver. afgeschaft; voorts de Tsjechische industrie voor Duitschland laten produceeren en de Duitsche rassenwetten inge voerd. Op zy'n gezag zijn oorlogs misdaden en misdaden tegen de menschheid gepleegd. CPEER wist, dat hij op zijn ver- 43 zoeken om arbeidskrachten sla venarbeiders 'uit het buitenland zou krijgen en ook gebruik gemaakt van arbeiders uit concentratiekam pen. DORMANN heeft zich veel bezig gehouden met vervolging van de kerken en de Joden. Hij is aan sprakelijk voor de confiscatie van kunstschatten in het Oosten en voor het lynchen van geallieerde pi loten. Hij verbood een fatsoenlijke begrafenis voor Russische krijgsge vangenen en stond het gebruik toe van vuurwapenen en lichamelijke straffen tegenover lastige krijgs gevangenen. Dit jaar woxdt er voor 600 millioen uitgevoerd T\E WEDEROPBOUW van het land en het toekomstig welvaarts- peil der bevolking worden bedreigd. Slechts door uiterste krachts inspanning van volk en regeering zullen de dreigende gevaren af gewend kunnen worden. Aldus het Centraal Planbureau in een nota aan de leden van het parlement. Tiet heeft nu een zesjarenplan als „raamplan" opgesteld, tegen den achtergrond waarvan het plan voor het jaar 1947 is opgetrokken. De Regering heeft deze plannen als werkbasis aanvaard. Arbeidsproductiviteit. De arbeidsproductiviteit biedt een somber beeld. Sinds December 1945 blijft ze maar schommelen tegen de 70 procent van de vooroorlog- sche productie aan (April 69 pro cent). Men hoopt nu, dat de ver betering in de brandstofvoorzie- ning In de industrie spoedig zicht baar zal worden in vergrooting van de productie. Als alle maatregelen tot verbete ring In de productie verwezen lijkt kunnen worden, hoopt men de totale productie in de komende zes jaren aldus te kunnen laten op- loopen 1946: 72 proc.; 1947: SO; 1948: 89; 1949; 95; 1950: 100; 1951: 103; 1952: 106. In het raamplan is een structu- reele wijziging voorzien in de rich ting van verdergaande industriali satie, wat zal resulteeren in een grooter gemiddeld product per ar beider over het geheele bedrijfs leven. Leeningen, De consumptie. Tn 1947 is voor de consumptie be- schikbaar een bedrag van 6.1 milliard. De consumptie van voedings. en genotmiddelen zal, vergeleken met 1946 per hoofd van de bevolking kunnen stijgen met slechts 3 proc. Toch zal het mogelijk zijn de rant soenen der volwassenen op te voe ren tot een levensmiddelen-pakket met een calorische waarde van 2200 calorieën per dag, mits de uitbrei ding zoodanig is, dat de gemiddel de kosten per calorie van het be staande pakket niet zullen stijgen, of zoo mogelijk nog zullen dalen. Voor de overige leeftijdsgroepen zal geen aanmerkelijke verhooging der rantsoenen mogelijk zijn. Voor duurzame consumptiegoede ren zal de voor 1947 geprojecteerde consumptie hooger zijn dan de fei telijke in 1946 (per hoofd van de bevolking ruim 130 proc.). Steenkolenproductfe. rye verwachting is, dat de steen- kolenproductie 10.5 min. ton zal bereiken (8.5 min. ton in 1946), als gevolg waarvan, bij een toewijzing voor huisbrand van 16 eenheden In 1947, een energietoewijzing aan de industrie mogelijk zal zijn ter groot te van een steenkolenaequivalent van 6.5 min. ton-, waarmede het peil van 1939 weer bijna zou zijn bereikt. Over het algemeeen kon de vraag naar arbeid, zij het met toenemen de moeilijkheden, tot dusverre door het beschikbare aanbod in rede lijke mate worden bevredigd. Uitzonderingen vormen de steen kolenmijnen, de baksteenindustrie, de scheepswerven, bepaalde secto ren van den landbouw, de was- scherijen en sectoren der textiel- en confectie-industrie. De drie laatstgenoemde bedrijfs takken ondervinden in het bijzon der moeilijkheden bij het aanwer ven van meisjes. Voor 1947 ziet het Plan den toe stand optimistischer in. De benoodigde goedereninvoer wordt voor 1947 op 3 milliard ge schat. Daartegenover zou een uit voer van minstens 1 milliard moe ten staan, doch op grond van den in 1946 volgens de laatste verwach tingen in totaal te realiseeren uit voer van ca. f 600 min. zou een verwachting voor 1947 van in to taal f 775 min. eerder gerecht vaardigd lijken. Zwarte handel. Geen huur- en pacht- verliooging. "TTonder buitenlandsche hulpbron- nen zullen we het niet kunnen stellen; consumptie en investeering zouden anders een onverdedigbaar laag peil bereiken. Rente en aflos sing mogen echter ook niet ondra gelijk worden. In milliarden guldens wil het Plan nu leenen resp. aan buitenlandsch bezit verkoopen: 1946; 1.3; 1947: 1.4; 1948; 0.6; en dan nog in 1951; 0.1; in 1952; 0.03 Er zal voor de raamperiode een consumptie kunnen worden gepro jecteerd, welke oploopt van 73 proc. per hoofd in 1946 tot 96 proc. per hoofd in 1953. Tiet rapport weidt ook uit over de gróote beteekenis van de be teugeling van den zwarten handel, o.m. door het in beperkte mate brengen van reëele offers,, b.v. door verruiming van de legale productie en comsumptie van bepaalde goe deren, waarop de zwarte handel zich in de eerste plaats concen- treeren, zooals tabaksartikelen. Overweging verdient hierbij de verwezenlijking van het denkbeeld der „gelegaliseerde zwarte markt". In de betalingsbalans voor 1947 komt de ongunstige toestand van het Nederlandsche economische leven sterk tot uitdrukking. Het nadeelig saldo van f 1.4 mld. op de loopende posten is zeer hoog en moet als een nauwelijks toelaat baar maximum worden beschouwd. Door efficiente productie en con centratie op den export kan echter in eenige jaren een belangrijke ver betering worden verkregen. Aan een financieele politiek, welke den wederopbouw wil die nen, moet als eerste eisch worden gesteld: stabilisatie van de kosten van levensonderhoud. De economi sche ontwikkeling ln Nederland is op een punt gekomen, waar deze stabilisatie zonder groote moeilijk heden uitvoerbaar is, in afwachting van een zeer waarschijnlijke prijs daling in binnen- en buitenland. Inkomsten en uitgaven van de laagst betaalde bevolkingsgroepen kannen na de door de regeering voorgestelde wijzigingen in de kin derbijslagregeling in evenwicht wor den geacht. I_Tuurverhooging is naar de visie van het Centraal Planbureau slechts in overeenstemming met het streven naar stabiele kosten van le vensonderhoud, wanneer andere posten dalende zijn. Hierbij voegt zich het feit, dat materialen en arbeiders voor onderhoudswerken in 1947 nog schaarsch zullen zijn en voor den wederopbouw beschik baar moeten blijven, zoodat ook uit dien hoofde geen stimuleering van de vraag naar producten van de bouwnijverheid gewenscht is. Om deze en andere redenen zal waarschijnlijk in 1947 niet tot huur en pachtverhooging kunnen worden overgegaan. Begrootingstekorten. TT et tekort op de Rijksbegrooting 1947 (inclusief het Landbouw crisisfonds) bedraagt f 2.0 mld. Ook in 1948 zullen de uitgaven van het Rijk de loopende inkom sten overtreffen. Met een begroo- tlngstekort van f 0.5 A f 1 mld. dient rekening te worden gehouden. Het is in hooge mate wenschelijk dat in 1949 een sluitende begroo ting wordt verkregen. Zoolang op de begrooting geen overschot aanwezig is, moet belas tingverlaging niet wenschelijk wor den geacht. Afrooming van zwevende koop kracht is mogelijk door uitgifte van een leening op speciale attractieve voorwaarden en door het bonloos beschikbaar stellen van sommige goederen tegen hoogere prijzen naast de gewone rantsoenen. Vrije verkoop van cigaretten tegen f 3.— tot f 3.50 per pakje (naast het huidige rantsoen) zou boven dien een eenvoudige bestrijding van den zwarten handel beteeke- nen. De tegenwoordige winsten van den zwarten handel zouden daar door grootendeels aan de schatkist toevloeien. Verder zou daaraan het groote voordeel verbonden zijn, dat ook illegale uitvoer van deviezen zou worden beperkt o.m. doordat de cigaretten zouden kunnen worden vervaardigd van geïmporteerde ru we tabak en zou worden vervangen door een veel meer efficiënten le- galen uitvoer van deviezen. Een onderzoek naar de mogelijk heid en naar de voor- en nadcelen van dezen verkoop is gaande. Voorlichting op breede schaal en óp eenvoudige wijze, het aankwee- ken van wederzijdsch vertrouwen tusschen de verschillende groepen der bevolking, invoering van mo derne arbeidsmethoden, belooning van bijzondere prestaties, meer doel matige bestrijding van der, zwar ten handel en van het smokkelen van deviezen, het aanwenden van alle krachten tot het verhoogen van de grondstoffenvoorziening en den uitvoer, dit alles zal noodig zijn om de gestelde cijfers te verwezen lijken. BELANGSTELLING ROND DE DARDANELLEN Am. vloot blijft in de Middell. Zee. Tye-- hernieuwde Sovjet-Russische eischen aan Turkije inzake een gemeenschappelijke verdedi ging van de Dardanellen en de beschikbaarstelling van een basis op Turksch gebied is gevolgd1 door een meöedeeling van cjen kant der Ver Staten. Deze ver klaren zich bereid, om indien Turkije zulks verlangt, hun stand punt bekend te maken. Het feit, dat de V,S, het verdrag van Mon- treux niet onderteekendeu was een gevolg van de Amerikaansche politiek in het verleden en had niets te maken met het thans door de V,S ingenomen standpunt. De V,S, zijn niet van plan het houden van oorlogsschepen in de Middellandsche Zee te doen be ëindigen. De Turksche regeering heeft reeds verklaard dat het Sovjet- Russische voorstel niet als basis voor onderhandelingen kan dienen Het schijnt, dat ook de Britsche regeering voeling houdt met de Turksche. HESS: levenslang PUNK: levenslang RAEDER: levenslang VON SCHIRACH: 20 jaar VON NEURATH; 10 Jaar doenitz: 10 jaar SPEER; 20 Jaar

de Stem | 1946 | | pagina 5