Republiek vraagt niet meer dan weleer Koning George in Griekenland Joegoslavië wil het vredesverdrag Bijeenkomst K.A.B. in diocees Breda Brabantsche clubs winnen in Zeeland Spannende motorkamp te Etten tweede jaargang maandag 30 september 1946 SPANNING IN NEURENBERG Fransche grondwet aangenomen Britten willen versterkingen zenden besprekingen niet teekenen POGING TOT VERLICHTING VAN DEN WONINGNOOD GOES SLAAT HERO IN 'T KORT Verhooging posttarieven No. 580 Comm. V. Toezicht: A. F. 3. AERNOUDTS C. J. yAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. 3. M. MES; Mr. H. B. U DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal: per post f 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.30; Losse nummers 8 cent. - Postrekening 278.84S -t» Voor God, Koningin en Vaderland uitgave: stichting „de stem^ Directeur3. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redaeteur: W. GROPFEN, 'llsslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7. tel 102 Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes, Westsingel 73. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF Lord Killearn ontving Sjahrir T ORD Killearn heeft Sjahrir ■*w< Zondag ontvangen en gedu rende een uur met hem geconfe reerd. Bijzonderheden over het gesprek kwamen niet door. In een persconferentie heeft Sjah rir verteld, dat de samenstelling van het nieuwe Indonesische kabi net binnen enkele dagen bekend zal worden gemaakt. In de nieuwe re geering zal geen communist zitting hebben. Niet onmogelijk zal Soe- karno aan het hoofd der delegatie staan, welke met de commissie-ge neraal zal onderhandelen, tenzij 't nieuwe kabinet voor de onderhan delingen is samengesteld. Omtrent de plaats der onderhan delingen, schijnt nog geen afspraak te bestaan. De Indonesiërs willen haar het liefst in het binnenland doen plaats hebben en niet op neu tralen grond. Van Nederlandschen kant voelt men daar echter niet voor, daar heeft men geen bezwaar tegen eenige vertraging in de be sprekingen. In dat geval gaat Lord Killearn voor een tiental dagen te rug naar Br. Indië, waar voedsel- kwesties om een oplossing schreeu wen. Over de te bespreken punten, zei Sjahrir, dat de wapenstilstands- qPANNING heerscht er over- al ter wereld met betrek king tot de te verwachten uit spraak van het Neurenbergsche tribunaal, maai- grooter dan deze spanning is die, welke de 21 beklaagden in het proces ge vangen houdt. Het is een ze- nuwsloopende spanning, die zich demonstreert in wisselen de stemmingen, in telkens van kleur veranderende hoop, welke zich beweegt van het somberste zwart naar de rooskleurigste tin ten. De dood zal zoeter zijn dan een leven van kwelling en schande zegt de een; eindelijk zal ik dan kunnen slapen,, de ander. Op verzoeken om eigen handig geschreven stukken ant woordt Hess „straks, als ik vrij ben." Goerings zorg, zoomede, die van Keitel, Doenitz en Rae- der gaan uit naar de wijze, waarop een ev. doodvonnis zal worden ten uitvoer gelegd. Zij vragen om den kogel. Von Rib- bentrop alleen zwijgt en vreest en hooptVandaag zullen allen de helft weten, morgen het totale vonnis. kwestie daartoe zal behooren en dat de republiek overigens „niet meer verlaagt" dan in Juni jl„ te weten in hoofdzaak de defacto-erkenning van de republiek op Java en Su matra en daarna onderhandelingen over den status van Indonesië als geheel en de positie van de repu bliek daarbinnen. Het probleem van het rijksverband was daarbij niet aangeroerd, zoo zei hij. Hoe het met het gezag op Su matra gesteld is, blijkt uit een be roep, dat de republikeinsche vice- gouverneur van Zuid Sumatra heeft gericht tot de politieke partijen. Hij klaagde, dat de republikeinen bezig zijn door inwendige tweedracht hun positie te verzwakken. Het Volksle ger moet in toom worden gehouden, zoo zei hij. De Gaulle ontevreden TAE Fransche constituante heeft 't ontwerp Grondwet met 448 te gen 186 stemmen goedgekeurd. Er waren geen onthoudingen. Toen 't resultaat van de stemming bekend werd gemaakt, zongen de afge vaardigden de Marseillaise. De nieuwe Grondwet voorziet in een parlement van twee Kamers en houdt een nog nader uit te werken ontwerp constitutie voor het Fran sche imperium in. Waarnemers meenen dat het thans aangenomen ontwerp een meerderheid zal beha len bij het volk, dat er op 13 Oct. a.s. over zal oordeelen. Inmiddels heeft de Gaulle zich binnen 24 um- na het aannemen van het ontwerp door de constituante al critisch uit. gelaten. Hij noemde de aangenomen grondwet onbevredigend. "W-A een afwezigheid van vijf en een half jaar, heeft de Gricksche koning onder gejuich van ee n groote menigte Zaterdag te Athene voet aan wal gezet. De stad vlagde en de straten waren versierd. Groote menschenmenigten verdrongen zich en maakten het normale verkeer reeds in de eerste ochtenduren onmogelijk. TToning George was vergezeld van Kroonprins Paul L en van zijn dochter, Prinses Frederica. Zü wa ren resp. gekleed in generaalsuni form, opperofficier der marine en witte zijde. Omgeven door een escorte van 120 motorrijders, reden de vorstelijke personen naar het centrum van Athene. In de kathe draal woonde de Kon. familie een Te Deum bij. De drie vroegere mi nister-presidenten waren daarbij aanwezig, door afwezigheid schit terden vertegenwoordigers van de Sovjets en van Joegoslavië, bene vens de liberaal republikeinsche lei der. Op het Grondwetplein, waar de Koning een krans legde aan den voet van het monument van den onbekenden soldaat, werd hij door duizenden donderend toegejuicht. In een radiorede heeft Koning George Zaterdagavond verklaard te verlangen het volk vereenigd te zien en aldus in staat te zijn om de moeilijke omstandigheden te trot- seeren. Ik zal al mün krachten tot dit doel aanwenden binnen de gren zen van de democratische en parle. mentaire werkwijze. Britsche versterkingen? rrtsaldaris werd met de vorming van een nieuwe regeering belast. Hij verklaarde pogingen te zullen on- MET ITALlê VASTGELOOPEN rpE Parjjs kwam Joegoslavië met de verrassende vraag te voorschijn de groote vier te machtigen een nieuwe formule uit te werken ter oplossing van het Itaiiaansch-Jocgoslavisch grensprobleem. Als in het vredesverdrag de „Fransche lijn" wordt opgëhomcn, dan zal Joegoslavië het niet teekenen. T»e politieke en territoriale com- missie voor Italië toonde zich daardoor echter niet geïntimideerd en verwierp het voorstel met 136 stemmen. Aanvaard werd het arti kel, dat de grenslijn tusschen Italië en het vrije gebied van Triest aan geeft. Daarbij werd vastgelegd, dat er een corridor van vrij gebied zal bestaan, dat zich uitstrekt ten Noorden van Triëst tot aan de Ita- liaansche, Adriatisehe haven Mon- fancone. Een Joegoslavisch voorstel om Al. banië voor het vredesverdrag met Italië te beschouwen als een ver bonden mogendheid werd met 145 stemmen verworpen. Terzelfdertjjd moest vastgesteld V-orden, dat de Italiaansch-Joego- slavische besprekingen waren vast- Keloopen op het feit, dat Joegoslavië Gorizla wilden hebben en Italië Pola in den voorgestelden vrijstaat Triëst Wilden opgenomen zien. Ook over den Balkan werd heel wat geredekaveld. Na lange discus- nvS kwam de militaire commissie vereen Griekenland te hooren over een verzoek om „strategische ver beteringen" van de grens tusschen Griekenland en Bulgarije. Tsjecho- Slowakije zal drie van de vijf ge vraagde steden krijgen op het bruggehoofd tegenover Bratislava, T. a.v. de Donau stelden de VS. voor een internationale conferentie te houden over het verkeer op deze ri vier. Er werd 6 uur en drie kwartier over gepraat, toen ging men. zon der resultaat tot volgende week uit een. ALS Turkije na verwerping der Sovjetvoorstellen inzake een gemeenschappelijke verdediging van de Dardanellen beginnen zou met 't nemen van militaire maatregelen in samenwerking met mogendheden die niet tot die der Zwarte Zee be hooren, dan zal zulks direct tegen de belangen van veiligheid in het gebied van deze zee indrulschen, heeft Moskou officieel medege deeld. TN Nijmegen behaalde bü de ge- houden raadsverkiezingen de KVP 25 zetels, de P.v.d.A. 6, de Prot. Christ. 2, de P. v. d. Vrijheid I en de Comm. 3 zetels. dernemen tot het vormen van e coalitie-regeering. Tl/Tet dat al staat de Koning om te beginnen voor een niet geringe taak de rust en orde in het land te moeten herstellen. Hoe het daarmee thans gesteld is, valt af te leiden, uit berichten volgens welke nieuwe Britsche versterkingen naar Grie kenland gezonden worden omdat in het gebied van den Vardar (rivier in Macedonië) ongeregeldheden voorkwamen. Het schijnt, dat men daarmee de mogelijkheid van af snijden der Britsche troepen in N. Griekenland wil voorkomen. TAE Brabantsche beweging heeft bü den minister-president er tegen geprotesteerd, d3t aan den KRO geen deviezen beschikbaar zijn gesteld voor den Vlaamschen 'dag van gisteren pRINS Bernhard is te Parijs aan- gekomen. TAE bijeenkomst van den Centralen Raad van de KAB in het diocees Breda, gehouden in het Retraite-huis te Seppe, werd Zaterdag bij zondere luister bijgezet door de tegenwoordigheid van Z.H.E. Mgr. J. Boeten. rpoen Z.H.E. ter vergadering kwam, x was er reeds een belangrijk deel van de lijvige agenda afgewerkt. In zijn welkomstwoord, richtte voor zitter Jan Mertens piëteitsvolle woorden aan de nagedachtenis van Mgr. Frencken en C. A. Valkenburg. Hij illustreerde den groei van den Diocesanen Bond met een overzicht van het ledental, dat op 1 Jan. 1926 15.240 bedroeg of 89,8 pet. van 1941 en per 1 Aug. van dit jaar gestegen was tot 17,842 of 105 pet. van '-941. Gewezen werd op den groei van het cultureele werk en op de voortdu rende actie tegen het „krooienstel- sel", dat spr. de kindermoord ten plattelande noemde. Drie groote problemen, die nog met kracht zullen worden aange pakt zijn de woningnood, verhoo ging van het gezinsleven en verbe tering van het arbeldsmillieu. Credo Pugno, zal in Nov.-Dec. met een feestvergadering te Roosendaal haar 12 -jarig bestaan vieren. Ter verbetering van de volks gezondheid werden verschillende suggesties gedaan. „De Krabben- bosschen hebben niet bevredigd. Ge. tracht zal worden beslag te leggen op het niet in gebruik zijnde sta tion van Baarlè Nassau. Dit ge bouw, ongeveer ter grootte van het Roosendaalsche station, staat te midden der bosschen en zou mis schien met naar verhouding geringe kosten in te richten zijn. In de bestuursvacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. A. Valkenburg werd gekozen dhr. Beljaars uit Langeweg. Na de middagpauze, kwam mgr. J. Baeten ter vergadering, op har telijke wijze begroet door den voor zitter en de aanwezigen. X Een actie tegen den woning, nood TAE heer B. Broeders ontvouwde 'n krachtig plan van actie tegen den heerschenden woningnood. Men moet zich niet voorstellen, dat de woningnood daardoor zal worden, opgelost. Wel is het de bedoeling 'n T>u de 2e klassers is het gegaan, zooals wU gedacht hebben. De strUd tusschen de Brabantsche en Zeeuwsche clubs is, op Hero-Goes na, op overwinningen voor de Bra- banters uitgeloopen. In Breda bleek Goes overwegend sterker. Onverwacht wist Versluys z'n club de leiding te bezorgen. Ongeveer 10 min. voor de rust ontstond er in het doelgebied een schermutseling, met als gevolg, dat Hero een straf schop kreeg, waardoor het gelijk werd (1-1). Ondanks drie invallers speelde Goes ook na de rust fanatiek. De Hero achterhoede kreeg het hard te verdu ren. Even voor het einde werd door 'n voorzet van den. rechtsbinnen de stand op 1-2 gebracht door Mos. R.B.C. verdiende het Evenals vorige week heeft Middel burg in de laatste seconde de over winning aan de tegenpartij moeten la ten. RBC verdiende de overwinning. RBC kwam vrij onverwacht aan een 1-0 voorsprong. Kort na de rust joeg Gilissen met een bijzonder fraai schot no. 2 in de touwen (0-2). Nadat het gelijk was, geworden, belandde enkele seconden voor het einde uit een ge wirwar voor het Middelburgsche doel de bal achter doelman Moens. Schotlustig TSC Direct na den aftrap zaten de TSC- ers voor het Zeeuwsche doel. Na 13 mi nuten volgde een snelle aanval over links, waarbij de doelman den bal niet goed in zijn macht kon krijgen. Smit doelpuntte toen. Na 40 min. wist TSC een verrassend tegenpunt te maken door den linksbuiten (1-1). Na rust veranderde het spelbeeld geheel en na 4 min. kon de linksbuiten van TSC een hard schot lossen, dat de Zeeuw sche doelman verkeerd beoordeelde. Ongeveer 7 min. daarna werd de Zeeuwsche verdediging overspeeld: 1-3. TSC fabriceerde toen nog 2 maal door de buitenspeler». Terneuzen oppermachtig Zoowel Terneuzen als Biervliet kwam met invallers op het veld. J. van Luyck, bezorgde Tern, het eer ste doelpunt. Dra was het echter ge lijk. Voor de rust werden beide doel- verdedigers nog eenmaal gepasseerd Na de thee hergaf Dobbelaere zijn club de leiding. Die leiding werd ove rigens niet meer afgestaan, want Ter- neuzen scoorde nog drie keer, nl. door Dobbelaere, v. d. Zande en 't Gilde. Bréskens had geen schutters Voor de rust kwam Dosko spora disch voor het Breskens-doel. De achterhoede van Dosko werd zoo in het nauw gebracht, dat de linksback in eigen doel trapte (1-0). Nauwelijks was het spel na de rust 5 min. oud, toen de linksbinnen uit een kopbal den stand op gelijken voet bracht (l-l) Breskens kon niet verhinderen dat 2 min. voor het einde de rechtsbuiten met een kopbal de overwinning voor Dosko in de wacht sleepte (1-2) TAE regeering overweegt ernstig 'ri aantal posttarieven te ver- hoogen. lyiTNISTER Lieftinck heeft te -"A Washington verklaard, dat bin nen enkele weken de liquidatie zal beginnen van aandeelen uit Ncd. bezit. Zjj vertegenwoordigen thans een waaide van 600 tot 800 mil lioen dollar. TAYRNES zou zich volgens de New York Post verzet hebben tijdens den diplomatieken crisis tusschen Amerika en Joegoslavië vier groepen van bommenwerpers, beladen met atoombommen, naar Europa te zenden. mentaliteitswijziging tot 'stand te brengen, die de menschen er toe be. weegt alle beschikbare ruimte vrij willig disponibel te stellen. Spr. wees op de ernstige nadeelige gevol. gen voor het gezinsleven, ontstaan door opeenhoopir.g van gezinnen. Getracht zal worden door een uitgebreide actie daarin misschien eenige verlichting te brengen. Men wil op de eerste plaats iedereen doordringen van het feit, dat de woningmoeilijkheden door, het ge- heele volk gedragen dienen te wor den. Men wil overheid en bevolking doordringen van den ernst van den toestand. De overheid zal krachtig op dienen te treden bij vordering van woonruimte en materiaal. De algeheele mentaliteit dient zoo ge wijzigd te worden, dat spontaan ruimte wordt afgestaan en dat niet noodzakelijke herstellingen of ver fraaiingen uit eigen beweging achterwege worden gelaten. Hierbij zullen alle onderafdeelin- gen van den Dioc. Bond worden in geschakeld. Mgr. Baeten gaf in een korte toespraak uiting van zijn vreug de, dat hij hier aanwezig kon zijn. Hü vergeleek de KAB met een boom met hechten wortel en breeden kruin, waaronder de arbeiders met hun gezinnen een veilige toevlucht vinden en waarvan zij eens de vruchten zullen plukken. Moge de Zegen van de Goddelijke Voorzienig heid over Uwe beweging neer dalen, besloot Z.H.E., en altijd op U blijven. Dré de Wolf gaf een overzicht van de meest dringende problemen, die op het oogenblik de aandacht vra gen en de voortdurende belangstel ling van het bondsbestuur hebben. En wel het probleem van. de loonen en prijzen; de kinderbijslagregeling en de voorziening in den nood van de ouden van dagen. Vooral ten aanzien van het twee de punt, de kinderbijslag, vroeg hij, dat alle leden, zich als één man achter het bondsbestuur zullen plaatsen, wanneer dit eenmaal na rijp overleg en beraad zijn stand punt bepaald zal hebben. Sprekend over het cor.sumenten- crediet zei hij, dat djt gerust door iedereen, die daarvoor in aanmer king meent te komen, aangevraagd kan worden. De aanvrage verplicht nog tot niets. Aalmoezenier Mouwen belichtte nog eers het vraagstuk der politieke delinquenten dat alleen op een basis van Christelijke naasten liefde, waarin de KAB voor moet gaan, tot een oplossing kan worden gebracht. Zondag werd een studiebijeen komst gehouden, waarbij de heer Theo van der Steen sprak over „Het cultureele werk in de KAB" en dr. Olierook over „Het ontwikke lingswerk in de KAB." TN Etten werden gisteren motorwed- ■*- strijden gehouden ten bate van 't sanatorium De Klokkenberg, die een groot succes zijn geworden. De ren ners bevochten elkaar op een moor dend parcours, dat de hoogste eischen stelde aan man en motor. De beken de rijder Jaap Bovée uit Amersfoort, ging bij de 500 cc-seniores na een prachtrit als eerste over den finish. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: Nieuwelingen: 125 cc P. van Grootel, Eindhoven, 250 cc: J. Kennis, Oude Watering, 350 cc: N. Schuyt, Soest, op Matchless, 500 cc: J. Kolhorn, Bre da op B!?A. Juniores: 125 cc: A. van Exel, Rotterdam op Puch, 250 cc: J. de Laat, Haarlem op Velocette, 350 cc: G. Hoek, Amsterdam op Matchless, 500 cc: P. Plompen, Valkenswaavd, op Triumph. Seniores: 125 cc: C. Bas, Alk maar op DKW, K. Rus, Heerhugo waard op DKW; 250 cc: K. Huybregts, Middelburg op Velocette, Breedijk, IJmulden, idem; 350 cc: G. Poel, Nij megen op Eysink, J. van Kimmenade, Helmond op Ariel. 500 cc: Jaap Bovée Amersfoort op Triumph, W. Luca, Zui len op Triumph. De snelste ronde werd afgelegd in den tijd van 3 m. 4 sec. Dit resultaat werd behaald door den motorrijder Jaap Roest, die echter door motorpech kansloos werd,

de Stem | 1946 | | pagina 1