KOHING GEORGE in Athene REORGANISATIE der gasvoorziening DE WIJSHEID Zondag onderhandelingen in Batavia p RECHT EN LIEFDE Churchill wis!.... komtuit Moskou Goering tapt moppen Seyss' papier is geduldig 30 NIEUWE Lagere Landbouwscholen Tegemoetkoming: aan onderofficieren TWEEDE JAARGANG No. 579 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; a. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J. M. MES; Mr. H. B. I* DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 8.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.845 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1946 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W. GROFFEN, 'lisslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7 tel 102 Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF Leiding van Breda naar Walcheren aansluiting op het Staatsmijnen-net. i n DE PLANNEN met betrekking tot de gasvoorziening van ons 1 land omvatten, o.a. het leggen van cenige groote koppelleidingen tus_ I schen bepaalde gasproductie-cen- rira, vermeldt de rijksbegrooting 1947 van „Economische Zaken". Een groot aantal gasproductiebe- drijven heeft niet alleen uitbreiding noodig, doch ook dringend behoefte aan vernieuwing van vitale onder- deelen, ten gevolge van groote slijta. ge gedurende de oorlogsjaren, toen vernieuwing van oude toestellen en machines niet mogelijk was. De gewenschte uitbreidingen en vernieuwingen zouden groote kos ten mede brengen, welke over een klein aantal jaren zouden moeten worden verdeeld, zulks in verband met de komende centralisatie der gasvoorziening van ons land. In verband hiermede heeft men in bepaalde gevallen dan ook af gezien van vernieuwing van fa brieken en werd besloten tot het leggen van een koppelleiding naar die fabrieken in de nabijheid, die nog over eenige reserve produc tie-capaciteit beschikken. Daartoe werd o.m. door de regeering van de Engelsche regeering over genomen de stalen benzineleiding, welke ook in ons lar.d was gelegd ten behoeve van de geallieerde oor logvoering. Thans eischt ook de wederop bouw van Walcheren voorziening in de behoefte aan gas. De produc tie-capaciteit van de gasbedrijven op Walcheren en Zuid-Beveland is te klein, de gasfabriek te Vlissin- gen heeft veel schade opgeloopen, zoodat uitbreiding en herstel groote Evacuatie hervat T ORD KILLEARN zal de Neder- landsche en Indonesische ver tegenwoordigers tot het voeren van onderhandelingen op Zondag a.s. bijeenroepen. Sjahrir is weer in- Batavia gear riveerd. Hij deelde mede, dat de na men van de leden van het nieuwe kabinet en de namen van hen, die deel zullen uitmaken van de Indo nesische delegatie, die zal deelne men aan de onderhandelingen, door Djokjakarta zullen worden bekend gemaakt. rpe Bekasi is sinds 25 Juli weer een trein met geevacueerden uit het binnenland aangekomen. Dit beteekent een nieuwe fase in de evacuatie van krijgsgevangenen en geïnterneerden. Tiet programma van de landelijke K.A. was gericht op den her opbouw van de Volkstucht. Het nieuwe, voor 1946/1947 geldende programma heeft tot onderwerp ..Recht en Liefde". Hieromtrent de juiste opvattingen te verbreiden onder ons volk en ter beleving daarvan acties te ontwikkelen, is het doel der K.A. Het is geen geringe taak, welke zij zich heeft gesteld. De oorlog en zijn nasleep zijn van sterk ont bindende kracht geweest wat de opvattingen omtrent recht en lief de betreffen. Te dien. aanzien doet de K.A. in haar programma een boekje op. Er heerscht gebrek aan eerbied voor het menschelijke le ven, het bewustzijn, dat de goede tiaam, de reputatie, het onschend baar recht is van anderen, is bij velen zoek*. De begrippen om trent huwelijk en gezin, omtrent de gezinsgemeenschap, omtrent de ware liefde, sociale gevoelens, ge- zagseerbiediging, hulpvaardigheid enz. zijn dikwijls verwrongen of worden anderzijds onvoldoende beleefd. Velen onzer weten dit alles, ve len strijden ook tegen het kwaad, maar al te velen kunnen zich blijk baar niet ontworstelen aan den maalstroom van het ruige leven, waarin zij verzeild geraakt zijn. Hen te helpen en de geheele sa menleving op te vijzelen, naar een hooger en meer christelijk niveau is de bedoeling van de actie. Wie 2ou hier niet voor voelen l Wilt gij meer over het onderwerp weten. richt u dan tot het secre tariaat van de k.a., Glnnekenweg 275, Breda. kosten met zich mede zouden bren gen. Het is daarom gewenscht, mede in verband met de toekomst van Zeeland, een stalen persleiding te leggen van Breda naar Walche ren, in aansluiting op het gasnet van de Staatsmijnen. Het is eveneens noodzakelijk om voor de gasvoorziening van midden Nederand een koppelleiding aan te leggen tusschen de cokesovens van de Staatsmijnen en die van de hoog ovens. TTIT TWEE totnutoe nog niet ge- publiceerde redevoeringen, die Churchill in 1940 in geheime La gerhuis-zittingen heeft gehouden, blijkt, dat inderdaad een invasie Engeland heeft bedreigd. Op 17 Sept. 1940 toen de Luftwaffe den geheelen nacht Londen bestookte, deelde Churchill in een zitting me de, dat in de vele invasie-havens in het door de Duitschers bezette gebied bijna 2000 schepen klaar la gen, bemand met een half millioen man. Toen de schepen gebombardeerd werden, sprongen zij met gewel dige ontploffingen uiteen. Zij wa ren propvol met munitie geladen. Onlusten breiden zioh uit yEEL VROEGER dan verwacht werd. is Koning George van Griekenland Vrijdagmiddag om half vijf op het vliegveld Eleusi- na bij Athene aangekomen. In Athene werd feest gevierd. Overal was de vlag uitgestoken en militaire corpsen musiceerden in de straten. Groepjes jongelieden van Kreta, in nationaal costuum, zorg den voor een schilderachtigen noot. De minister van Openbare Orde Theotokis was op het vliegveld aan wezig en later arriveerden daar ook de regent-aartsbisschop Damaski- nos en ministerpresident Tsaldaris De koning reed in gezelschap van deze hoogwaardigheidsbekleeders naar de haven en begaf zich aan boord van de Grieksche torpedoja ger Miagulus. De regent en de pre mier begaven zich eveneens aan boord van dezen Griekschen oor logsbodem. Aan den vooravond van den te rugkeer van den koning is de be loofde terugtrekking der Britsche troepen uit Athene begonnen. De troepen zijn naar het binnenland vertrokken. De Britsche strijdkrach ten zullen langzamerhand van on geveer 50.000 op 35.000 worden te ruggebracht. De Sovjet-strijdkrach ten in het naburige Bulgarije wor den geschat op 100.000 man. De Koning komt wel op een critiek moment, want volgens de jongste berichten lieeft zich de burgeroorlog in Griekenland nog uitgebreid. Vooral in het Noorden en in het Westen is het aantal botsingen groot De berichten spreken zelfs van „een volledigen burgeroorlog". TYe Grieksche communistische par- tij heeft een communique uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat de toestand in het binnenland niet kan worden verbeterd door zuive ringsoperaties, die uitsluitend het imperialistische streven van Groot- Brittannië dienen. Voorgesteld wordt een verzoening op 5 voor waarden: vorming van een coalltie- regeering met medewerking van de E A.M., vertrek van Britsche troe pen, een algemeene politieke am nestie, nieuwe kieslijsten en verkie zingen voor de constitueerende ver gadering op basis van evenredige vertegenwoordiging en het aanne men van een gelijke houding t.o.v. alle geallieerde landen en het slui ten van een vriendschapsverbond met de Balkan-landen. T> ADIO MOSKOU heeft in een uit zending het Vaticaan van in menging in de Italiaansche politie ke aangelegenheden beschuldigd. Volgens Moskou zou het Vaticaan de vereeniging van reactionaire en conservatieve machten beoogen. In kringen van de geestelijkheid, al dus radio Moskou, „werkt men ijve rig voor een fusie tusschen de partij van den kleinen man en verschil lende monarchistische groepeerin gen en overblijfselen van de libe rale partij. laatste dagen van Neurenberg^ 8'J DEJJLASACTIE" van palep deqreeve -OM GLASBEDEKkTING TE WILLEN HEBBEN/ALSDEZE ELDERS NOG ONTBREEKT «SA ADVOCATEN worden gefouilleerd TfANDAAG is het de laatste dag dat de familieleden der beschul digden hun dagelijk-sch bezoek mo gen brengen in de gevangenis. Zon dag zullen zij Neurenberg moeten hebben verlaten. Na het uitspreken van het vonnis mogen zij geen be zoek meer aan de gevangenis bren gen. De stemming onder de beschul digden is thans zeer gedeprimeerd Alleen van Goering wordt ge zegd, dat bij zich volkomen weet te beheerschen. De verdediger van Jodl, pro fessor Jahrreis die een bekend teekenaar is, heeft in den loop der laat ste weken alle beschuldigden geteekend. Goering was evenwel met de van hem ge- jmaakte prent in het geheel niet tevreden. Hij was van meenin-g, dat het beeld hem te Slavisch ideed voorko men en hij vroeg den pro fessor daarom een nieuwe tee kening te ma- '™~~~™*-ken. Hij deed Izijn uiterste 'best om met een zoo fleurig mogelijk ge zicht op het papier te komen en putte zich daartoe uit in het ver tellen van moppen. Naar de verdediger van Seyss mededeelde is zijn Wie.u thans weer teruggekomen op zijn merk waardige slotspeech in de ge rechtszaal, waarin hij volkomen onverwacht trouw zwoer aan Hit ler, ondanks alles wat over diens figuur was onthuld. In een van zijn thans voltoonde ge schriften heeft Seyss z'n verklaring aangevuld met de veelzeggende me. dedeeling, d-at hij niet heeft be doeld te zeggen, dat diegenen, die thans Hitier veroordeelen. ongelijk hebben. Hij had alleen willen zeg gen, zoo schrijft hij, dat hij, die /ANDANKS de uitbreiding van het aantal lagere land. en tuin bouwscholen in de laatste jaren, blijkt nog steeds een tekort aan de ze scholen te bestaan. De belang stelling ook voor dezen vorm van landbouwonderwijs is nog steeds toenemend. Ten einde daaraan tegemoet te komen zijn gelden aangevraagd voor de stichting van nog een 30- tal nieuwe scholen. De steunverleening aan- kleine boe renbedrijven zal op een nieuwe ba sis plaats vinden. Waar het aan vankelijk een individueelen steun betrof is nu de coöperatieve gedach te In- de plannen voor steunverlee ning verder uitgewerkt. Evenals het in andere, op het gebied van veeteelt, vooraanstaan de landen het geval Is, zal ook in Nederland een aanvang wor den- gemaakt met de kunstmatige enseminatie van den veestapel. In verband hiermede worden de uitgaven op een bedrag van f 2350.000 begroot. Door deze kunstmatige etisemina. tie Is te bereiken, dat het vee ver edeld wordt en dat dus zoowel de vleesch. als zuivelproducten In kwa liteit zullen steigen. vooraan in Hitiers rijen heeft ge staan, niet de man was om een dergelijke veroordeeling uit te spre ken. Ja, ja, papier Is geduldig! De veiligheidsmaatregelen, die voor de laatste dagen genomen zijn zijn zeer scherp voor de verdedi gers. Het geheele corps der verdedi gers zal voor elke zitting door de militaire politie worden onder zocht en gefouilleerd en daarna in gesloten formatie in de zaal worden gebracht. Van eenig verkeer tusschen- de aangeklaagden en de verdedigers, zooals dat tijdens de zitting tot dus ver gebruikelijk was, zal geen spra ke meer zijn. Het gerecht heeft uit andere dan veiligheidsoverwegingen bepaald, dat geen persfoto's geno men- zullen worden op het moment, waarop aan het slot van het pro ces straffen over de beschuldigden worden uitgesproken. Z-H. de Paus terug naar Vaticaan. 7-H. DE PAUS zal zijn periode van rust te Castel Gandolfo be ëindigen en binnen ongeveer veer tien- dagen naar het Vaticaan terug keeren. De Paus bevindt zich in een veel beteren gezondheidstoestand. Voor deze vacantie moest hij door middel van injecties zijl. voedsel tot zich nemen, terwijl zijn eetlust thans is teruggekeerd. Vermogensheffing 10 tot 30 Vo? TJIJ DE INDIENING der millioe- nen-nota heeft de minister van Financiën medegedeeld, dat het wets ontwerp voor een- heffing ineens eerstdaags bij het Parlement zal worden ingediend. Het Handelsblad meent te weten, dat bedragen be neden f 15.000 niet zullen worden belast. Boven deze franchise tot f 100.000 zou 10 pet. worden gehe ven, tusschen f 100.000 en f 250.000 en progressief tarief van 15 tot 20 pet. en boven f 250.000 30 pet DR IS EEN regeling in vergevor- derden staat van voorbereiding waarin de mogelijkheid wordt geo pend tot het toekennen van een te gemoetkoming in de kosten van liet levensonderhoud aan de dienstplich tige onderofficieren, die in een maat schappelijke positie een hooger in komen genoten dan zij in militairen dienst ontvangen. De minister van Oorlog stelt zich voor den datum van ingang dezer regeling te stellen op 1 Jan. 1946. Gemeenteraadsverkiezingen te Nijmegen TN NIJMEGEN is gister de ge meenteraadsverkiezing gehouden In totaal werden uitgebracht 46.747 geldige stemmen. Daarvan werden uitgebracht op de K.V.P.: 29.561 st. Op de Partij van den Arbeid 9.218, op de gecombineerde Hjst van Chr. Hlst. Unie en Anti-Rev. 2.905, op de Partij v. d. Vrijheid 1.433 en op de C.P.N. (de Waarheid) 3.433. DïstrTbutienieuwtjeS HET VLEESCHRANTSOEN. Nu, zooals in elk najaar, een ruim aanbod van slachtvee plaats heeft waartoe het ongunstig weer van den laatsten tijd heeft bijgedragen is reeds enkele ma ler.- een extra bon voor vleesch aan gewezen. Hierdoor is de vleesch- voorziening tijdelijk verbeterd. Het vleeschrantsoen kan evenwel niet blijvend worden verhoogd, zelfs Is een tijdelijke verlaging gedurende de wintermaanden niet uitgesloten. Door het aankoopen van buiten- landsch vleesch zal de regeering trachten het hudig rantsoen, dat gebaseerd is op 400 gram per per soon per twee weken, op het be staande peil te handhaven. DE AMERIKAANSCHE SCHOENEN. Het laat zich aanzien, dat de Amerikaansche schoenen pas over eenige weken weer door de winke liers zuilen kunnen worden verkocht De verdeelir.g en afzet van dit schoei sel leveren als gevolg van de aan wezige sorteeringen eenige moeilijk heden op, die echter weldra zullen zijn opgelost. Heden zon onder 18.26 uur en maan onder 19.50 uur. Zondag zon op 6.30 uur en onder 18.24 uur. Maan op 11.2 u. en onder 20.9 u. Maandag zon op 6.37 u. en maan op 12-12 uur. Weers verwachting: In den ochtend plaatselijk mist, overigens zon nig weer met veranderlijken wind.

de Stem | 1946 | | pagina 1