Het vergeten eiland Het eigen teeltje bleef in eere Twee milliard Dolle Dinsdag op Noord-Beveland Zeeland-collecte iti Hilversum zekerheidsstellingen Waar bleet Dick Maivery Provincis Naaimac KA E. B. Administri bekwamt nionteu |ANS artikel over den overval op iiet distributiekantoor te Geers dijk eind Aug. 1944 heeft naar ons bleek, de aandacht getrokken van \ele:. die belang stellen in de ge beurtenissen uit den bezettingstijd en gevraagd werd om ook een ver slag te .schrijven over den sterk be wegen Dollen Dinsdag op Noord- Beveland, waarover nog altijd een mysterieuze waas hangt. .Dank zij de noodige inlichtingen, ons door ingewijden verstrekt, kun nen we aan dit verlangen thans vol doen. De overdonderend snelle op- marsch der geallieerden door België, had de atmosfeer op N. Beveland even sterk geladen als elders. Het radiobericht over den val van Bre da op 5 Sept., werkte als de vonk m het kruitvat. Vlaggen vlogen uit de huizen; de O.D. voelde de handen jeuken. Uit die algemeene opwinding is te verklaren, het dolle avontuur van enkele partisanen dat zoo tra gisch eindigde met fusilleering van Andries Dieleman uit Wissenkerke. Het initiatief tot den veelbespro ken „raid'' naar Kamperland was ger.omen door een op Noord Beve land geëvacueerden Middelburger, •en avontuurlijk jong mensch, dat zijn nationaliteit had verloren, door can de zijde der roode Spaansche roepen tegen Franco te vechten. Door een Duitscher onder den oet te loopenhad hij een geweer eten te bemachtigen en verzamel de toen een twintig jongelieden om zich heen, die gebruik makend van het gebroken moreel der Duitschers, die trouwens meerendeels reeds het eiland hadden verlaten, tot directe actie durfden overgaan. De ongelukkige afloop van de on derneming werd later aanleiding tot scherpe critiek op de leiding van den O.D., welke echter ongegrond ;s. De heer v. Woelderen, de te Kortgene ondergedoken gewestelijk commandant, van den O.D., heeft nimmer toestemming gegeven tot die „wilde" onderneming, laat staan van een bevel. \yel probeerden en kele heethoofden de leiders van den O D. te Wissenkerke dit wijs te ma ken. doch ook die verbood het uit drukkelijk. Toen zij vernamen dat het troepje in den morgen naar Kamperland wilde, waar nog een kleine Duitsche bezetting lag, heeft de leiding Andries Dieleman achter nen aangestuurd om dit tegen te gaan. Dit gelukte hem, maar eigen aardig genoeg, heeft hij zich later laten overhalen zelf mee te doen en was dan ook bij het troepje, dat des middags in vier auto's naar Kamperland trok en daar o.m. het huis van v. d. Velde omsingelde, waar zich nog eenige Duitsche sol daten bevonden. De aanvallers hadden succes. De vier Duitschers die zij vonden lieten zich ontwape nen en gevangen nemen; twee an deren hadden evenwel, naar latei- bleek. onopgemerkt kunnen vluch ten, waren naar den Veerdam ge- loopen en hadden daar met licht- kogels gewerkt om hun makkers aan den overkant te alarmeeren. Wat hiervan ook zij: feit is dat na enkele uren een marinebootje kwam opdagen, dat ter verkenning was uitgezonden. Toen is door de parti sanen de onvoorzichtigheid begaan om op dit bootje te schieten met program ZATERDAG 28 SEPT. HILVERSUM I: 7 nieuws, 7,30 Maria ter eere. 8 nieuws, 8.15 gram., 10 G. Verdi, 10,45 voordr., 11 Zonnebloem, 11.45 fam.ber. Indit-, 12,03 zang, 12,30 dansork., 13 Ned. strijdkr., 13,30 orgel, 13,45 tooneelkijker, 14 gram., 15 v. d. jeugd. 16 piano, 16.30 causerie, 17 KRO kiosk, 17.15 kunstenaars, 17,45 causerie, 18 koor, 18,15 weekoverz., 18,30 Ned. strijdkr., 19 nieuws, 19,15 koor, 19,45 v d. Ned. in Duitschland, 20,08 Licht baken, 20,30 Scala-koor, 20,40 Pa Pin kelman, 21 Zondagspotpourri, 22 nieuws, 22.20 avondgebed. 22,45 lezing, 23 ork.. 23,45 gram. HILVERSUM II: nieuws, 1*30 gr.. 8 nieuws, 8,15 "gram., 9,50 ensemble, 10 morgenwijding, 10,20 viool en piano, to,45 voordr.. 11 contlnubedr., 12 Eddy iValis. 12,30 gram,. 13 nieuws, 13,15 licht progr., 13,40 orgel, 13,45 Chopin, 14,15 Bach, 16,30 spoil, 16,45 Musette. 17 Nabij de twintig, 17,30 film, 18 nieuws, 18,15 gram., 18,45 lezing, 19 kwartet, 20,05 act., 20.15 oké, 21,30 cau serie, 21,45 Ramblers, 22,15 voordr., 22,30 cantare, 22,45 vertelling, 23 nieuws, 23.15 el-am Heden zon onder IX.28 uur en maan onder 19.34 uur. Zaterdag zon op 6.34 uur en maan op 9.51 uur Weersverwachting: Plaatselijk ochtendmist, over dag tijdelijk toenemende bewol king met later kans op een on weersbui. Zwakke tot matigen wind overwegend uit de richtin gen tusschen Oost en Zuid. Weinig veranderin gin tempera tuur. de buitgemaakte Duitsche geweren. Dit werkte als de roodê lap op een stier. Het vuur werd beantwoord met een zware mitarilleur en een stuk licht-geschut, waartegen de partisanen geen schijn van kans hadden. Omdat ook met lichtspoor- munitie werd geschoten stonden weldra de hofsteden van Karreman en Dieleman in vlammen. De parti sanen, die wel zagen dat zij niet opgewassen waren tegen de Duit sche assistentie bestegen tegen half acht de auto's en trokken- zich te rug met medeneming van hun krijgsgevangenen. Weldra waren de Duitschers aan wal en uiterst nerveus schoten zij ais wilden in het rond, wat zuster Kieviet het leven kostte; ook de heer v. d. Velde, de eigenaar van 't huis, waar de Duitschers in gevan gen genomen waren, werd neerge schoten toen hij daarin een kijkje was gaan nemen. Spoedig vernamen de Duitschers wat er met de vie? krijgsgevange nen, gebeurd was en werden toen heelemaal woest. Via de politie werd een ultimatum bekend gemaakt, dat, indien de gevangenen met hun wapens niet vóór 23 uur 's nachts teruggebracht waren, 17 inwoners van Kamperland, zouden worden doodgeschoten. Een paniek ont stond en bijna de geheele bevolking vluchtte het dorp uit om een goed heenkomen te zoeken. Het baldadig spel van het Her renvolk ging door. Bij het tot ont ploffing brengen van munitie in 't PNEM-huisje ging nog de boerderij van Reynhoudt in vlammen op. Op de hofstede Kogelhof, waar zij par tisanen vermoedden, werden de be woners tegen den muur gezet en met den dood bedreigd. Ondanks hun overmacht beangst voor de partisanen trokken de ke rels zich terug toen het volkomen donker werd. Dicht onder de kust bleven zij liggen. (Slot volgt) rpER GELEGENHEID van de Zeeuwsche week wordt in Hil versum o.a. een huiscoilecte voor de actie „Helpt Zeeland eruit" gehou den. Eergister zijn in de omgeving van de Stadhouderslaan valsche lijsten voor steun aan de Zeeuwen aangeboden, waarbij contante bedra geil zijn geiiicasseerd. De politie zoekt naai- deze oplichters. Hierboven een recente foto van den nieuwen Generaal der jezuie- ten-orde, Joh. Baptist Janssens uit België. aan Ook voor do baby ia in 1947 een borreltje! AAN een toelichting van het ministerie van Financien op de rijksmiddelen valt te ontleenen, dat tot einde Augustus aan zekerheids stellingen was ontvangen f 1333.7 millioen. Op dat tijdstip moest nog worden ingevorderd f 736.7 mil lioen. In de wet op de middelen wordt vermeld, dat het voornemen bestaat in 1947 beschikbaar te stel len voor consumutie 100.000 HL ge distilleerd ad. 50 pet. en 6000 HL ad. 50 pet. voor reukwaters. Een paar borreltjes per man, de baby inbegrepen schijnen er dus volgend jaar op te kunnen overschieten, mits de aankondiging betrekking heeft op binnenlandsche consump tie. De hoeveelheid voor binnen- landsch gebruik 1947 te vervaardi gen bier wordt geschat op 2 mil lioen HL ofwel 200 millioen liter. De hoeveelheid tafelsuiker zal in 1947 niet grooter zijn dan die in 1946. Een vermindering van den ac cijns schijnt In het voornemen te liggen. Een stijging van de accijns-op brengst op sigaren en tabak wordt verwacht i.v.b. een stijging van het verbruik en van de prijzen van de grondstoffen, waardoor de klein handelsprijzen hooger komen te liggen. Mogelijkheden voor de toekomst? r\E INNAME van amateur tabak is thans overal druk aan clen gang. Evenals voorgaande jaren, is deze eerste inlevering nog niet van grooten omvang. Zü geschiedt in hoofdzaak door telers die hun voorraad tabak erg geslonken za gen en voorloopig een kleine aan vulling wenschen, voordat z;j op het einde van het jaar bij de groote inname aan de beurt komen. Wü hebben hier en" daar ons licht eens opgestoken, over den omvang cn de vooruitzichten van den eigen tabaksverbouw. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de tabaksteelt zich hier ge handhaafd heeft. Bij deze eerste inlevering is *en kleine teruggang te bespeuren, vergeleken met an dere jaren, doch op redelijke gron den kan verwacht worden, dat de December-inname, die beduidend grooter van omvang is, zich op het peil van de voorgaande jaren zal handhaven. Natuurlijk zijn er boeren en par ticulieren, die zich door de vaak optimistische berichten over de tabaksvoorziening hebben laten mis leiden en den tabaksteelt er aan gegeven hebben. De verbouw van tabak vereischt veel zorg en ar beid waarvoor zij zijn terugge schrokken toen d/e hoop op ver betering van den import van tabak levendiger werd. De meesten wa ren echter niet zoo goed1 van ver trouwen en zij hebben hun tabaks veldjes evenals in de oorlogsjaren met ijver en accuratesse bewerkt. Daardoor hebben zij in ieder ge val tie zekerheid straks weer over volop rookwaar van behoorlijke kwaliteit te kunnen beschikken. Want men is meer ter zake kun- c.ig geworden. Een ervaring van enkele jaren is de kwaliteit aan merkelijk ten goede gekomen en verschillende fabrikanten zijn van meening, dat in den eigen tabaks- verbouw, voor tal van boeren wel mogelijkheden voor de toekomst zitten. De uit het buitenland ge ïmporteerde tabakken zijn slechts voor duur geld te krijgen. Een me lange van tabak van eigen bodem met het geïmporteerde product, achten zij zeer wel mogelijk en zulks zou bovendoen den prijs ten goede komen. Het is echter die vraag, of men het zoover zal weten te brengen. De tabaksteelt hier heeft het niet tot populariteit kunnen brengen. Men deed het om zelf aan het rooken te kunnen blijven en de 3. S. FLETCHER OOOOOOOCOOvXXXiOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO ooooooooooooooo moord hebben om dat geld te be machtigen. Het is een eenzame, verlateri streek tusschen hier en Maivery Hold en de Februari-avonden zijn donker. Daar moeten we ook reke ning mee houden". „Zeker", gaf Blake toe. „Maar ik denk zoo, dat we met een heele- boel rekening moeten houden. Nu dan", vervolgde hij toen hij opstond om te vertrekken, „u zorgt dus voor dat aanplakbiljet en alles wat ria,.r mee samenhangt en ik zal morgen ochtend eens verder uitkijken; als u me noodig hebt, ik logeer in de Cardinal's Hat. En ik zal daar in ieder geval blijven tot we wat licht in deze zaak hebben gekeregen" Toen vertrok hij en de commissaris verliet, na voor zichzelf een en an der nog eens te hebben overdacht, zijn bureau om een bezoek te gaan brengen aan mr. Boyce Maivery. Hij eindigde met een veelzeg gend gebaar met de hand en Blake voltooide den afgemaakten zin. „Maar als we dat gedaan hebben, zullen we niet veel wijzer zijn, hé?" zei hij. „Dat zal ons niets zeggen over waar hij is en waar hij heen ging, toen hij het postkantoor had verlaten. U ziet wat hij op die kaart schreef: dat hij naar huis zou gaan. Hij ging niet naar huis. En ik denk dat ik misschien nog wel iets te weten zou komen, als ik eens een belooning uitloofde. Iemand moet hem dien avond toch gezien heb ben, zelfs als men niet wist wie hij was moeten ze 'm gezien hebben. Wat. denkt u van mijn plan om een biljet te laten drukken en dat hier overal te laten aanplakken?" „Zooiets kost geld", zei de com missaris. „En het is mogelijk, dat, wanneer er een vuiligheidje in het spel is, alleen maar een zeer groote belooning in staat is iemand aan 't spreken te brengen" „Ik wil niets ongedaan laten om Dick Maivery te vinden", zei Blake met nadrukkelijke beslistheid. „Ik ben een rijk man ik ben pas in het bezit gekomen van een mij na gelaten fortuin en het interes seert me niet wat ik hieraan moet spendeeren. Kijk eens hier", ver volgde hij, terwijl hij zijn porte feuille weer open deed, „wat zou u denken van honderd Pond vóór een inlichting? Om te beginnen? Ik laat dat bedrag in uw handen ach ter en dan kunt u misschien He bil jetten laten drukken" „Dat zijn spijkers met koppen", stemde de commissaris toe. Hij nam de bankbiljetten, die Blake hem overhandigde, aan en legde ze in een lade „Ik zal u een kwitantie geven", zei hij, „en dan zullen de biljetten vanavond worden gedrukt zoodat ze direct al morgenochtend kunnen worden aangeplakt. Maar weest u niet teleurgesteld wanneer het geen resultaat heeft. Als wat Jacob Elphick veronderstelde, waar is moord dan kunt u er wel zeker van zijn dat die in het groot ste geheim bedreven werd". „Wie zou er belang bij hebben, Dick Maivery te vermoorden?" vroeg Blake rondweg. „Had hij hier vij anden?" De commissaris leunde achteruit in zijn stoel en stak zijn duimen in de armsgaten van zijn vest. „Hm!" zei hij nadenkend, „dat hij vijanden had kan ik nu juist niet zeggen. Maar hü had hier een nogal rumoerige cn wilde jeugd, mijnheer Blake. Hij veroorzaakte een hoop moeilijkheden. En toen hij vertrok werd er gezegd dat hij er flink van langs zou hebben gekre gen wanneer een zekere Judah Clent, een zeeman, hem in handen zou hebben gekregen. Judah Clent had en heeft een zuster, Gil lian en Richard Maivery heeft haar niet netjes behandeld. Judah was weg toen Richard vertrok en dat was maar goed ook want anders zou het er gespannen hebben. En ik vraag me af Hij brak den zin af en keek aijn bezoeker beteekenisvol aan. „En?" zei Blake. „U vraagt zich dan af of Judah Clent Rick Mai very op den avond van zijn terug keer niet heeft ontmoet?" „Juist", antwoordde de commis saris. „En ik zal probeeren na te gaan waar Judah toen was. Dat is een vreemd gezin, wild en extrava gant die Clents, alle drie, de moeder, de broer en de zuster" „Wonen ze in Brychester?" vroeg Blake. „Nee", zei de commissaris. „Ze wonen aan den rand van dien in ham dien u passeert even voor u op Maivery Hold is. Ik zal wel eens naai- ze informeeren. Maar we moe ten ook nog ergens anders aan denken. Het zou kunnen zijn, dat Richard Maivery een boel baar geld bij zich had toen hij naar de stad kwam. Hij zou dat hebben kunnen laten merken in den trein, men zou het hebben kunnen zien toen hij dat telegram betaalde op het postkan toor. Men kan hem gevolgd en ver- De vermoedelijke erfgenaam UET HUIS. waarnaar de commis- saris zijn schreden richtte, was een van die ouderwetsche huizen die, elk met zijn eigen hoogc muren en omringd door zijn eigen door ge boomte overschaduwden tuin, in de omgeving van de kathedraal ston den. De meeste van deze huizen werden bewoond door waardig- heidsbekleeders van de kathedraal; een sfeer van kerkelijke rust hing rond hun oude muren en bemoste daken. In- en uitwendig ademden zij een vrede, dien niemand kon worden toegestaan te verstoren; het wereldje er buiten mocht zich op winden al naar het zich beliefde, maar eenmaal binnen deze grijze muren waren de bewoners ervan verzekerd In hun eigen waardigheid en beslotenheid; het was of de geest van doode en lang verdwenen bis schoppen en proosten vol staatsie zetelden in de rustige spreekkamers en e^ji goed-gecultiveerd optreden en een gepast respect afdwongen Onbewust namen allen, die in Bry chester Precincts woonden een ernst en gereserveerdheid van toon aan, die voelbaar was bij allen die er buiten woonden. De menschen van Precinct waren van een hoogere wereld, een soort van aristocratie die daar in een sublieme voortref felijkheid zetelde (Wordt vervolge.) meeste telers zijn va&tbsloten er mee te stoppen als die tabaksin dustrie over ruimere voorraden die beschikking krijgt. Dat dit binnen afzienbaren tjj«! reeds het geval zal zijn, wordt overal" sterk in twijfel getrokken en dP-arom zal het eigen teeltje voorloopig nog wel een sterke plaats bjj rook-minnend Nederland blijven innemen. Financieel resultaat der ZEMIDAGO Groet batig saldo. IN SCHUTTERSHOF kwam Woensdagavond onder leiding' van den hoogeerw. Deken, het co mité der Zemidago bijeen. De eerw. voorzitter roemde het schoo ns resultaat dat dank zjj de goede samenwerking en de groote toewij c.ing van allen was bekomen en hij hoopte, dat wfenneer in de toekomst nog eens een groot doé) nagestreefd moest worden^ hij weer zoo'n prachtigen geest zou ontmoeten. Hierna heeft de comité-secreta ris. de heer Flans Hagenaar een uitvofcrig overzicht (gegeven van den gang der zaken en alle leden- der verschillende commissies de eer gegeven, cie zij verdienden. Ten slotte stelde hij voor een speciale dankbetuiging te zenden aan de Kath. Arbeid, rsbeweging, wier le den zooyeel avoncuren geheel be langeloos opofferden. (Bijval). Nadat een ververscliing was ge serveerd volgde- de financieele ver antwoorcing door den jienning- meester, den heer L. v. d, Boog Hieruit bleek dat de totale ont vangsten f 24,463 hadden bedra gen, waaronder bijna f 3500 baten van de loterij en ruim f 6000 van de Missie-collecte in de parochie kerken. Het batig saldo had f 16.686 be dragen, waarvan reeds f 14f,000 aan de missie-orden is toegezon den. korenbond st. willibrordus TE HULST Op Zondag 29 September a.s. za] de korenbond wederom, voor de eerste kêer na de bevrijding, een zangersdag organiseeren voor de bij haar aangesloten ko ren. Om half drie zal begonnen worden met een lof in de Basi liek waarin de gezamenlijke ke ien de lofgezangen zullen zingen Hierna zal door Dr. El. Bruning OFM een lezing worden gdhou- den over volkszang. Dr. Bruning is de expert bij uitstek in Neder land op dit gebied. Iedere belang snellende is welkom. Gehoopt wordt dat de aangesloten koren van hun bond zullen profi'eeren om zoodoende de liturgische plech tigheden mooier op te kunnen luisteren. gestrande lichter vlot. De lichter „Let 163", die tijdens den storm in den nacht van 20 op 21 Sept. bij Oostkapelle aan den grond liep. is vlot gesleept door 2 sleepbooten. directeur loodswezen. Bij beschikking van den minister van Marine is, op grond van het Zuiveringsbesluit 1945, overeenkom stig het advies van de commissie van advies Zuiveringsbesluit 1945, aan C. Karelse, directeur van het loods wezen, Vlissingen m.i.v. 5 Mei 1945 ontslag uit rijksdienst verleend. het drama te goes. De bewaker C. S uit EUewouts dijk, die enkele maanden geleden te Goes, zonder voldoende reden een schot op den geïnterneerde de Kreuk loste, tengevolge waaa-vam deze overleed, is door de Middel- burgsche rechtbank veroordeeld tot óón jaar gevangenisstraf. De eisch was drie jaar. De Vlissingsche fietsendieven J. de R. en D, v, B, werden resp veroordeeld tot 8 maanden gev. straf voorwaardelijk en 8 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk Aardenburg Benoeming. De heer J. P Sla ger, dienstgeleider der kommiezen alhier is bevorderd tot dienstgelei der der Directe Belastingen. Tot opzichter bij den Cen- tralen Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht en het toezicht op Gemeentewerken voor „W.Zeeuwsch Vlaanderen" werd voor deze ge meente aangesteld de heer a. Hil- lenaar uit Vlissingen. Aanbesteding gemeentehuis v plaats van de e v, oningen or.lw B. J. Stevens u: 40. waarvan 24 16 voor Eede. biljetten, terwi; bedragen als i Bouw, en Adn mine ..Elsent f 494450; Film alléén voor Ee( Varik, Haai f 252800; Eede f 448000; West en Transport- Zuidzar.de, Eed ldaen en- de Eede f 212480; t kens, Arnhem, Eede f 185000 Bouw- en Expl Mulder en v. Aardenburg f 2 totaal f 412927; syndicaat, Den Bouwondernemi Linde, Temet f 249950 Eede f Fa. Dierick, A: burg f 276707, t Clinge ""vier gi De stamvader maert te Cling zoon en achter Goes goede gei ti Zondag ontsr kamp t - Colijii Hagenaar L. V waren tevergee scheen spoorkx Woensdagavo echter netjes n sehe politieburi een uitstapje 1 naar zijn vader eens te be2oek Ingevolge de del en. Nijver, Prijzenbesch; met ingang v de kWh-prijzt kWh-prijzen 1 (Om geen ha voortaan allet Het bovenst: waarbij kracl slag wordt g( 963—0 VAK EN I monj LEVI DELI aan C. V: E. W. Lid Nederlan Hulst BOI BEI COi OP1 Het meest ve N V. MACÜn Afd. WEEGW met veel am opgeleid wen. Aanmelden n Groeneweg 2

de Stem | 1946 | | pagina 2