iffie Twee divisies naar Indië Wapenstilstandsbesprekingen in Indië ITEiiR maar dj ei 't ZO iten F I? óeJtz! in'Mei en October 1947 Versterking der luchtmacht Ook een Radar-meldingsdienst Geen feest in Mei Zilveren toestaan R. K. Bureau voor 0. en 0. Past U even op de kleine? DISTRÏBUTIENIEUWTJE weer uitgesteld Koning George Zaterdag naar Griekenla Vredesconferentie - mei Groole Vier f bij: pia. Bioscoop is van Gent egorius t. Jansteen igens, die Jaar tijd en liellieb mnmen een zam [en die in Octo Op te geven 'r bij oen Seer. ÓLLET raat A 38. ff U Zijne Het tere en voet- nodig, Koopt •LFERT? TR. 1—3 tenkaart bijzon artikel, tenkaart 901—o g in hun zeggen, le vingers chter hun ers weten, niet is. de Nie ce soorten eur zullen [iemeijer's iet andere duidelijk! Vandersteen naai T' y J ..wik telijke vriendin1 be- WUWiWA TWEEDE JAARGANG No. 578 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. M. MES; Mr. II. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs <blj vooruitbetaling) 1 3.38 p. kwartaal; per ipost 4.10; p. week CblJ nlet-postbestell.) 0.28) Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.811 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1946 UITGAVE STICHTING „DE ST E M" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL. Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: w. GROFFEN. 'llsslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7 tel 102 Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr. 23, tel. 35; Z.-Ellanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF HET VOORNEMEN bestaat, in 1947 een tweetal groote eenheden en een» aantal troepen bestemd voor locale taken, gevormd uit de lichting 1946 en de in 1947 in werkeiyken dienst te roepen lichting 1947, naar het Verre Oosten over te brengen. Zulks mede ter gedeelteliike aflossing van de in 1945 uitgezonden eenheden van oorlogsvrywilligei*if, die alsdan oen tweejarigen dienst aldaar zullen hebben volbracht. vliegtuigafdeelingen te projecteeren waarvan de oprichting in den loop van 1947 zal aanvangen. Aan het einde van 1947 zullen vijf dezer gevechtsvliegtuigafdee- lingen geheel bemand en uitge rust op de militaire vliegvelden van Nederland aanwezig zyn. Een Radardienst. Voor de encadreerlng van. eerstbe doelde troepen moet een beroep worden gedaan op vrijwel al het nog beschikbare dienstplichtig en reser vekader uit oudere lichtingen, dat voldoet aan de te stellen normen en. niet strikt onmisbaar Is voor het economisch leven. Wordt zoo doende in personeelsopzicht gegaan tot de grenzen van het mogelijke, ook in financieel opzicht worden zware offers gevraagd om de uit rusting en het transport dei' troepen te verzekeren en het mogelijk te maken hun gevechtskracht ook in Indië op peil te houden. Zoo staat er in de toelichting op de Rijks- begrooting 1947 van den minister van. Oorlog. Deze maximum-inspanning voor de vervulling der plichten van het Koninkrijk ten aanzien van het In dische gebiedsdeel brengt de uiter ste beperking voor wat betreft het rijk in Europa mede. Hier kan niet meer worden ge daan dan het aanhouden van de strikt noodige troepen voor binnen- landsche ordehandhaving en van de vredesor.derdeelen, noodig voor de opleiding der naar Indië te zen den contingenten, dip tevens de ba sis vormen, waaruit t.z.t. nadat de taak der landmacht In Indië kan worden ingekrompen een opera tief orgaan en territoriale eenheden voor taken in Europa kunnen voort komen. Eerst dan zal met legervor ming in den eigenlijken zin kunnen worden, begonnen. Troepen voor Indië. Tn den aanvang van het jaar 1947 -1 zal de uitzending van het per soneel der twee lichte infanterle- divisiën, van de legertroepen en 'n aantal losse onderdeelen zijn be ëindigd. Volstaan zal kunnen wor den met regelmatig aanvullen dezer, eenheden. De in. de memorie van toelichting voor het dienstjaar 1946 genoemde legertroepen zijn nog versterkt met een doorvoermagazijn, dat dient voor het overnemen van het zware materiaal der naar Indië uit te zen den troepen van. de koninklijke land macht. Voorts zijn de geneeskundige for maties, welke zullen worden uitge zonden, in aantal en soort uitge breider dan de aanvankelijke plan nen aangaven. Bovendien zullen, zich reeds in Indië bevinden, of in den aanvang van 1947 naar Indië worden over gebracht, een aantal bewakingsba taljons, gevormd uit personeel der lichtingen 1945 en 1946, dat aan vankelijk bestemd was voor terri toriale taken in Europa. Omstreeks Mei 1947 zal een di visie naar Indië vertrekken, waar na er omstreeks October 1947, nog een zal volgen. Voor zoover zich thans laat voorzien, kan daarna worden begonnen met de terug zending der oorlogsvrijwilligers, die een tweejarigen dienst in de tropen hebben volbracht, liet wapen der Maréchaussee zal bulten den staf van het wa pen, 't deport Nieuwersluis, het de pot Apeldoorn en de mobiele afdee- ling worden, georganiseerd In 6 divisiën, met 22 districten en 226 brigades. Tot laatstgenoemde een heden behooren de*grens- en garni zoensbrigades. De sterkte der bri gades varieert van 3 tot 50 man. Het voornemen bestaat de liqui datie der uit vrijwilligers gevormde gezagstroepen. in 1947 te voltooien. De bedoeling is het ook de opleidin gen in Engeland in 1947 te beëin digen, behalve wellicht enkele spe ciale cursussen. Luchtverdedigingsplan. Toesloten is een aanvang te maken met de uitvoering van een voov loopig plan voor de luchtverdedi ging Nederland. Dit plan voorziet in de meest ur- -gente behoefte om ons land bij een vijandelijken aanval, in staat te stel len zich niet alleen in de lucht te «verdedigen, maar ook het leger in zijn taak te steunen. Hiervoor was het. noodig een aantal gevechts- /ledacht wordt aan een Radar - dienst. Voor een klein land als Nederland is het van. het uiterste belang dat tijdig waarschuwing mo gelijk is van onderweg zijnde vij andelijke vliegtuigen. Een goed func tionneerende Radar-meldingsdiepst voorziet voor een belangrijk gedeel te in deze dringende behoefte. Het ligt in de bedoeling in 1947 cén aanvang te maken met het bouwen van een Radarnet in Ne derland. Gedurende 1947 zullen de oplei dingsscholen voor luchtvaartperso- neel verder tot ontplooiing worden gebracht. De opleidingscentra zijn het vlieg veld Gilze-Rijen, met als hulpveld het vliegveld Woensdrecht en het vliegveld Twenthe. TtfAAlt aanleiding van. het bericht uit Ottawa als zou minister prof. mr. P. Lieftinck in een pers conferentie aldaar een mededeeling hebben gedaan omtrent de te ver wachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, vernemen wij, dat het officieele bericht over den da tum van de geboorte zal moeten wachten tot Prinses Juliana en Prins Bernhard deze willen vrijge ven. In leder geval staat vast, dat deze blijde gebeurtenis niet in Mei 1947 verwacht wordt. rpEGELIJK met het feit van de inzegening der herstelde ge- bouwer. van het R.K. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te den Haag is het 25-jarig bestaan van dit instituut gevierd, daar de eigen Hike datum verleden jaar niet fees telijk kon herdacht worden. Voor deze plechtigheid was Kardinaal de Jong naar den Haag gekomen, in. gezelschap van den apostolischen internuntius Mgr. P. Globbe, mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch en mgr. J. Baeten, coadjutor van den. bisschop van Breda. Tegenwoordig waren ook de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en verschillen de andere autoriteiten.. J?EN HEER, die te Amsterdam in de Lairessestraat arge loos op de tram stond te wach ten, zag een man met een kind aan de hand naar zich toeko men, die hem vroeg of hij even op de kleine wilde passen. De heer verklaarde zich daartoe bereid, waarop de man plotse ling op de juist passeerende tram sprong en zijn. helper met het meisje liet staan. De recher che is er nog niet in geslaagd de herkomst van het kind op te sporen. VERLAGING BENZINEPRIJS. Met ingang van 1 October as. zal de benzineprijs van 20 tot 19 cent per liter worden verlaagd. KOFFIE PAS OP 7 OCTOBER. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de koffie op bon 599 eerst ln de week van 6 t.m. 12 October afgeleverd kan worden. GYMNASTIEKSCHOENEN VRIJ! De directie van den Rijksdienst voor de Lichamelijke Opvoeding en de Sport deelt mede, dat met in gang van heden, gymnastiekschoe nen voor scholen en vereenigingen. voor zoover de voörraad strekt, vrij in den handel verkrijgbaar zullen zjjn. TYE COMMISSIE der Fransche partijleiders heeft volledige over eenstemming bereikt ten aanzien van het gewijzigde ontwerp der grondwet voor de vierde Fransche republiek. Door de hevige regens der laatste dagen treden vele rivieren In het Noor den van Engeland buiten haar oevers, met het gevolg dat ln vele plaatsen de straten in riviertjes zyn herschapen. Een tooneeltje in een der straten van Keighley, overstroomd door de rivier de Aire. 2 bataljons op weg naar Soerabaja JNE BESPREKINGEN over wa- penstilstand in Indonesië, die op 20 September waren uitgesteld zijn gisterochtend hervat. Nadat zij een half uur hadden geduurd, zijn zij wederom uitgesteld. De delegaties konden niet tot over eenstemming komen over de vraag of zij al dan niet bevoegd waren bepaalde punten, die naar voren kwamen, te bespreken. Beide delegaties zullen de aangele- Oproermakers krijgen slaag TZONING GEORGE van Grieken land zal Zaterdag naar Athe ne terugkceren, tenminste als de uitgebroken opstand in het noor den onderdrukt zal zijn. Hij zal na bijwoning van een Te Deum in de_, Kathedraal van Athene, zijn onderdanen toespreken. De politie heeft verscheidene voorzorgsmaatregelen getroffen o. m. het intrekken van vele ver gunningen voor vuurwapenen en een verbod om zich op daken van huizen te bevinden. Tsaldaris, de Grleksche premier, heeft medegedeeld, Zaterdag, wan neer Koning George in Athene zal zijn aangekomen, af te zullen tre den. Hij zeide, dat bij de vorming van een nieuw kabinet van coalitie geen sprake kon zijn. „De nieuwe regeering" aldus Tsal daris, „moet vóór 4 October samen gesteld zijn. daar ik naar de Vre desconferentie terug moet keeren. Op een vraag, of Griekenland 'n .klacht bij den Veiligheidsraad zal indienen, betreffende vreemde hulp aan gewapende benden, zeide Tsal- De Wegenwacht van den A.N.W.B. isnu ook in het Zuiden ingesteld. Op 24 en 25 Sept. is deze regelmatige Wegenwacht-dienst op eenige hoofdwe gen in Noordbrabant en Limburg officieel geopend iu tegenwoordigheid van velo autoriteiten. Behalve in het Westen des lands patrouilleeren de „gele rijders, pechbestrüder" nu regelmatig in Groningen, Friesland, Over ijssel en Gelderland. En de A.N.W.B. heeft nog meer uitbreidingen op zijn programma staan! Hieronder: de „gele rijders" laten zich voor het Breda- sche gemeentehuls bewonderen. Daarnaast: de eerste „wegenwachter" pas seert de Marla-kapel bij Moerdijk. dans: „dat zyn dingen, die gedaan worden, maar waar niet over ge sproken wordt". TAe bedoelde gewapende benden opereeren namelijk in Noord- Griekenland, waar zij slaags ge raakt zijn met de regeeringstroepeii' In. Londen betitelde men een en ander zelfs als „een kleinen bur geroorlog". De benden, die wapens en mede-trawanten ontvingen uit Z.-Slavë, Bulgarije en Albanië, zijn volgens de laatste berichten uit Grleksche bron met zwaar bebloede koppen moeten afdruipen. Men zal zich herinneren, dat de communis ten van- geen terugkeer van den ko ning wilden weten. Het ligt dus voor de hand, dat zy door een op roer te ensceneeren den terugkeer willen tegenhouden. genheid aan hoogere autoriteiten voorleggen. Sjarifoedin heeft in een radiorede mededeeling gedaan van de voor waarden, onder welke de republi keinen bereid zouden zijn de vijan- deiykheden te staken: 1 een wapenstilstand voor ge heel Indonesië; 2 de onmiddellyke opschorting van het transport van Nederlandsche troepen naar Indonesië; 3 de staking vam de blokkade te land, ter zee en in de lucht. yan Rotterdam, zijn gisteren twee bataljons dienstplichtigen met het s.s. „Kota Agocng" naar Indië vertrokken. Het schip brengt het derde bataljon van het 3e Reg. In fanterie en het derde bataljon van het 5e Reg. Infanterie naar Soera baja, waar naar verwacht wordt deze bewaïingsbataljons op 25 Oc tober zullen aankomen. De stemming aan boord was goed yolgens de Chicago Daily News is de communistische partij in In dië onder invloed van Moskou een straffere politiek gaan volgen. Deze „nieuwe richting" impli ceert verzet tegen elke soort van overeenstemming met Nederland. De nieuwe communistische leider Prawirodinojo, die Tan Malakka opvolgt, heeft tijdens den oorlog Moskou bezocht en pakken pamflet ten en circulaires meegebracht. Commentaar is dus overbodig! eens 15 October definitieve sluiting te Parijs JJET VOORSTEL van de Groote Vier om 5 October als uitersten datum voor het beëindigen van het werk der commissies en om 15 Oc tober voor voltooiing van het werk der plenaire vergadering vast te stellen, is gisteravond door de ple naire vergadering ter Vredesconfe rentie zonder discussie aanvaard. In de politieke en territoriale commissie voor Italië heeft Tar- chiani Italië j officieel te kennen gegeven, dat Italië bereid is, de souvereiniteit en onafhankelijk heid v»n Abessynië en Albanië te „erkennen en te respecteeren". De economische betrekkingen met deze twee landen wilde hij echter niet loslaten. TA oor de sub-commissie voor Hon- garije is in priclpe overeen stemming bereikt ten aanzien van de aanspraak van Tsjecho-Slowa- kije op een stuk gebied van Hon garije op den Zuidelijken oever van den Donau, opdat uitbreiding van de Slowaaksche hoofdstad Bratisla- wa mogelijk zal zyn. P<ïSENHOWER zei op een pers- conferentie in v.erband met Stalins verklaringen dat de to tale Amerikaansche troepensterkte in China gering is. Er bevindt zich daar niets, wat een „bezettingsle ger in China" genoemd zou kun nen worden.

de Stem | 1946 | | pagina 1