STAD EN LAND Kante H.H V oedingsmiddelen tegen kostprijs IN 'T KORT Iri Mei groot feest KLEINE Verstrooidheden Distributie-delicten Zitting op 27 September Schulte PAÏ M. P. CO KAAS Vc Levensi CYRIE II ET ligt in de bedoeling, zoo- dra de omstandigheden zulks toelaten, voor de Voedingsmidde len prijzen te berekenen, die overeenkomen met den kostprijs van het product, zoo staat er in de thans verschenen Rijksbe- grooting over 1947 van het Land bouwcrisisfonds. De minister acht het van belang, dat gestreefd wordt naar verlaging van deze kosten, doch ontveinst zich niet, dat er factoren zijn, die het resultaat van dit streven in ongunstigen zin kunnen beïnvloe den. Hij is verder van oordeel, dat deze doorberekening zal dienen te geschieden tot het peil, waarop de prijzen der producten, op langeren termijn bezien, zullen komen te lig gen. Voorshands is echter dat peil nog niet met voldoende zekerheid vast te stellen. Rekening is nog gehouden met een matige subsidieering voor brood, vleesch en zuivelproducten De begrooting sluit met fl. 707.810.826,—. Het streven van den minister blijft er echter op ge richt, de kosten van het apparaat zooveel mogelijk te verlagen. JQjE te verwachten blijde gebeur tenis in het Prinselijk gezin zal in Mei a.s. plaats vinden, heeft Prof. Lieftinck op een persconfe rentie te Ottawa meegedeeld. jLlTET ligt in de bedoeling van den A minister van Binnenlandsche Zaken de onderdeelen der Kon. marechaussee, die politiediensten verrichten (n.l. politiediensten bui ten het leger) aan te wijzen als po litie krachtens art. 1 van het poli- tie-bevsluit 1945. JgET IS zeer wel mcgelyk, dat de tusschen Nederland, "België en Luxemburg gesloten douaneover- ecnkcmst, niet op 1 November a.s. in werking kan treden, omdat het wetsontwerp waarschijnlijk voor dien datum in de Staten-Generaal neg niet afgehandeld zal zijn. TVïET INGANG van 2 Oct. moeten de tarieven voor chemisch wasschen en rainigen aanmerkelijk verlaagd worden. Het reinigen van een 3-deelig costuum kost Aan fl. 3,75 en het blauw of zwart ver ven van een costuum fl. 9 N DE TWEEDE KAMER zijn twee amendementen van dhr. Lucas IKVP) op het spel- iingwetontwerp met eenige wij zigingen aangenomen. Dhr. Lucas wilde de schrijfwijze bij de wet vastgesteld' zien en niet bij maatregel van bestuur TUTGR. PANIS, de apostolisch vi caris van Menario heeft aan den Paus ontheffing- van zijn func tie gevraagd in verband met zijn gezondheid. Mgr. Panis heeft ge- turende 35 jaren arbeid voor de missie verricht. LjERICHTEN uit Boesjir aan de Perzische Golf maken melding van hevige gevechten in die stad tusschen stammen uit het kustge bied en troepen van de Perzische regeering. Er zou om ieder huis worden gevochten. T}E PHILIPS' FABRIEKEN te Eindhoven zullen in Zuió-Afri ka -een gloeilampenfabriek bouwen, teneinde in de groote behoefte van electrische lampen aldaar te kun nen voorzien. yOOR ZOOVER op het oogenblik de toestand kan worden over zien, zullen a.s. winter de treinen over het algemeen behoorlijk ver warmd, doch slechts ten dcelc \er licht worden J)E PRIJS, waarvoor pasfoto's ten hoogste mogen worden te koop aangeboden of verkocht, bedraagt f 0.75 per 3 stuks, bij levering van veelvouden van' 3 stuks te verhoo- gen met f 0,25 per 3 stuks. yAN OFFICIEELE Amewkaan- sche zijde wordt medegedeeld, cat een plan is uitgewerkt voor de financieele hervorming van Duitsch land. Het grootste deel der Duit- sche nationale schuld in rijks marken zal worden teniet gedaan. De thans in circulatie zijnde rijks marken zouden doo/ nieuw geld werden vervangen waarvoor de economische deskundigen van de Groote Vier te Eerlijn besprekin gen voeren. T>E UNIE VAN ZUID-AFRIKA is voornemens binnenkort emi gratiecommissics naar Europa te sturen, teneinde na te gaan in overleg met de betrokken regeerin gen welke krachten voor emigratie in aanmerking zullen kunnen ko men. Een spoedige emigratie zal evenwel niet mogelijk zijn wegens hot gebrek aan schecpsruimte. nE VRIJSTAAT TRIEST zal drie officieels talen voeren, name lijk Italiaansch, Sloveensch en Kroatisch, zijn 'eigen vlag en wa pen krijgen en den burgers zullen de menschenrechten en de fu-nda- menteele vrijheden gewaarborgd worden. AN z.g.n, mobilisatieslachtoffers, die over 1945 aanspraak had den op een wettelijke uitkeering zal nog 25 pet. vai£ het in 1945 genoten bedrag ineens worden uit gekeerd. ANLANGS kreeg de gemeente Abbekerk in N. Holland een nieuwen burgemeester. Dit is nu juist geen buitengewone gebeur tenis; interessant werd het pas toen een Zeeuwsche Courant, dit bericht publiceerde in haar ru briek „Gewestelijk Nieuws". Herinneringen aan 's Heer Abts- kerk hadden de redactie bepaald parten gespeeld. Gister vonden wij in een ander Zeeuwsch orgaan een nog leuker verstrooidheid. In de rubriek „Kruimeltje" werd n.l. gemeld dat te Den Bosch de 21-jarige S. doodelijk werd getroffen, toen 4 jongens met een Pengun speelden. Of sommige lectuur ook gevaar lijk is. 8700 EIEREN AANGESLAGEN Op de provinciale boot., die van Perkpolder naar Kruiningen den veerdienst onderhoudt, werd een auto met ongeveer 8700 eieren aan geslagen. Twee personen werden daarbij aangehouden en een van deze bleek in het bezit te zijn van een vlas-geleidebiljet. Reeds langen tijd hadden de ambtenaren van den CCD vermoedens, dat er groote par tijen eieren frauduleus uit Z.-Vl. werden weggevoerd, doch men kon niets ontdekken. Nu de eieren schaars worden en men met zeker heid wist, dat noch de eiervereeni- gmg te Hulst, noch de VPZ eieren konden afleveren, was mem be nieuwd waar een volle auto met deze kippenprodueten, die Vrijdag op de boot stond, wel vandaan kwam. Bij controle der papieren kwam alles uit en werden de be trokkenen op transport gesteld om nog meer bijzonderheden te kunnen achterhalen. PRACHTIGE BOEREN- PRESTATIE. De oogst 1946 zal, wat den om vang aangaat, practisch weer nor maal zijn. Wanneer men in het oog houdt, dat einde 1945 nog een deel der geïnundeerde gebieden nauwe lijks droog was, zoodat in dit jaar niet alleen het herstel van de land bouwgronden, maar ook de bewer king en inzaaiing moest gebeuren, dan is liet duidelijk, dat de Neder- Iandsche landbouwers in alle stilte een prachtige prestatie hebben ge leverd. WALCHEREN-EN GELAND. Met ingang van 15 November a.s. zal de Kon. Mij. Zeeland een vrachtdienst openen tusschen Wal cheren en Engeland. Voor Zeeland is dit bericht bui tengewoon verheugend, omdat er uit blijkt, dat de Zeeland, welke in verband met de oorlogsver- woest ingen haar bedrijf naar Rot terdam had verplaatst, de banden met Vlissingen niet verbreekt. Het vertrouwen schijnt gerechtvaardigd dat ook de passagiersdienst tus- schffn Vlissingen en Engeland op den duur weer hersteld zal worden. LUCTOR ET EMERGO. Het dagelijksch bestuur van den polder Walchem heeft aan de al- gemeene vergadering een crediet van vijf en zeventig duizend gul den gevraagd voor de uitvoering van grootscheepsche werken ter ver dediging van den sterk ondermijn den oever van de Oost Watering ter hoogte van de voormalige „Schoone Waarden". Het uit te voeren zinkwerk is het grootste en diepste, dat ooit .in Zee land werd uitgevoerd. Het, dage- lijksche bestuur van den polder zal een voorstel doen tot het aangaan van een groote geldleening ter dek king van de kosten van dit werk. DE JEUGD NAAR GROEDE tiet einde Van het zomerprogram- ma wil dre R. K. Jeugd besluiten met een grootsche d-aac. Op Zon dag a.s. zal c.e Kath. Jeugd van W. Z. VI. optrekken naar de Maria bedevaartplaats Groe-de alle Kath. georganiseerde jeugdgroepen zoo wel ouderen als jongeren w.o. Kajotters, Kajotsters, verkenners en gissen van W.Z.V1. worden daar verwacht. De opzet van dezen dag is dat de jeugd hier zal worden opgewekt tot sterkere activiteit en deze zich zal inzetten met een prachtige toewijding aan Onze Lieve Vrouw de hoofdpatrones van de jeugd. ONTWIKKELINGSDAG Z.L.M. Het programma voor dezen dag, die Zaterdag 28 Sept. wordt ge houden luidt; Om 10 upr spreekt G. de.Bakker over ,,De invloed van de water- stans op onze gewassen". Daarna houdt de heer J. A. v Nieuwenhui- zen te Ooltgensplaat een inleiding over „De vereeniging van bedrijfs groepen". Des namiddags zal mej. Comerell spreken over .De bijdra ge van de boerin in de platte landssamenleving". Hierna wordt „de Cadzandsche Bruiloft" opge voerd door het gezelschap „De Schgjf.emonden". DIRECTEUR „STICHTING NIEUW WALCHEREN". Tot directeur van de „Stichting r.deuw Walcheren", welke met haar actie „plant een boom op Walche ren" in binnen- en buitenland reeds duizenden boomen voor Wal cheren bijeenbracht, is benoemd, de heer Ballintij» te Middelburg. Clinge Burg. stand. Gehuwd: v. d. Vee ken A. en de Bock P.; van Ovgrmee- ren A. en Vonk M.; Kamsma B. en de Poorter E.; van Helsland J. en Noens M. Geboren: Peter zy A. Huy- bregts-van Kcs'eren. Overlden: p. Franckaert, Taakverdeeling wethouders. Voor wat betreft de reeds gepubli ceerde taakverdeeling der wethou ders-kan nog gemeld worden, dat wethouder A. de Deckere de hem toe vertrouwde werkzaamheden ver richt voor de wijken C en D en wethouder E. var» den Branden voor de wijken A en B. 's-Heerenhoek Overgeplaatst. De heer Heijns- dijk, die eenige jaren in onze ge meente bij de Rijkspolitie dienst deed, en de sympathie had verwor ven van de inwoners, is overge plaatst naar Den Haag, bij de be reden politie. De rijvereeniging „De polderruiters" verliest in hem een bekwaam instructeur. Vergadering K.A.B. Zondag' hield de afdeeling van de Kath. Arbei ders' beweging 'n vergadering in de Jeugdhoeve. Na opening werdi door den voorzitter gesproken over t' in zicht zijnde consumentencre- diet- Volgens spreker was de opzet van 't vroegere kabinet Schermer- horn aangaande deze kwestie van weinig nut omdat het voorschot in z'n geheel zou moeten worden terugbetaald- Th3ms wordt een soe peler regeling getroffen en een plaatselijke commissie ingescha keld'. Hierna werd 't -winterprogram be sproken. Er komen feestvergade- ringen, ontwikkelingsavonden, fims, enz. Teneinde ook toonesl- avonden te kunnen geven werd 'n tooneelver. opgericht. Ook is er gezorgd' voor een Credo-Pugno club en een ontwikkelingsclub. Tenslotte heeft kap. Drost een toe lichting gege-ven op dit alles en aangespoord tot volledige mede werking- opdat de arbeiders zich steeds beter ontwikkelen op reli gieus en wetenschappelijk terrein. Hulst 10 JAAR DIRIGENT. Zondag a.s. herdenkt de heer Jan Mannaert den dag, waarop hij vóór 10 jaar de dirigeerstok ter hand nam. In 1936 werd te Hulst de nog wel bekende revue opgevoerd „Dat doet oe deugt". Hierbij was de jubilaris voor het eerst werkzaam als diri gent. Dat het. zwaaien met het be kende stokje hem goed af gaat, blijkt wel hieruit, dat niet lang daarna de harmoniegezelschappen van Kloosterzande, Koewacht, St. Jansteen en Sas van Gent hem aanzochten voor het directeurschap hunner vereeniging. Zelf stichtte hij het bekende accordeongezelschap VIVO, waarvan de leden uit geheel O. Z. Vlaanderen kwamen en een kinder-orkestje. Het zal eeh drukke dag worden voor den jubileerenden dirigent a.s. Zondag. Want alle harmoniegezel schappen zullen zich de moeite ge troosten hun directeur te Hulst een aubade te komen brengen. Er is zelfs sprake van concerten, zodat ook Hulst, mee kan profiteere» van. deze muzikale felicitatie. Heinkenszand COLLECTE VOOR EEN AUTO. Een heel bijzondere collecte is dezer dagen ira ons dorp gehou den, n.l. een collecte voor aan koop van een auto. De wijkverpleegster heeft hier inderdaad behoefte aam zoo'n ve hikel, maar de aansehaffingskos- ten gingen boven het vermogen der kas. Nu wei'o het micdel van de huis collecte aangewend en met suc ces, want de burgerij sympathiek staande tegenover het denkbeeld, offerde op enkele centen na- 2400 gld. Bravo! Philippine Grootsch bevrijdingsfeest. Het bevrijdingsfeest in onze gemeente is een groot festijn geweest. Begun stigd door een prachtig najaars weertje heeft het comité het grootsch opgezet programma in alle deelen kunnen afwerken. Begonnen werd Zaterdag met een optocht van de jeugd in feestrokken, wat een mooi gezicht was. In dit program had de fanfare een flinke rol. De Zondag werd begonnen met een duiven-prysvlucht, gevolgd door 'n wielerwedstrijd met gewone fietsen, wat buitengewoon interessant was. Men zag hier nog mannen van bijna 50 jaar flink mee spurten. De volksspelen voor volwassenen, te veel om apart op te noemen, wa ren aardig en genoten een flinke belangstelling. Wat ons hier wel trof was dat ook onze nieuwe burgemeester flink mee deed met de spelen. Een spe ciale vermelding verdient de fan fare. Alhoewel pas opgericht was de uitvoering af. Het was voor een niet gering deel haar verdienste, dat jong en oud in stemming kwam. 'n Eeresaluut oqjj aan de dragers van dit corps, de heeren Jos. Cornells, zijn onderdirecteur O. Cornells en aan 't Oranjecomité dat weer hon derden van ver buiten de gemeente heeft gelokt. Sluiskil Ongelukkige val. De echtge- nocte van den heer T. viel Maan dagmiddag van het platform, waar door ze met een sleutelbeenfrac- tuur en gebroken polsen in- het ziei kenhuis moest worden opgenomen. Bijzondere Politierechter te Middelburg Terecht stond1 J. P. L., een 27- jarige veehandelaar te Middelburg thans gedetineerc in het Huis van Bewaring te Middelburg. Hem waren een zestal feiten ten laste gelegd, waarbij de diistributievoor- schriften zijn overtreden en de voedselvoorziening' ernstig is bena deeld. In Januari 1946 slachtte hij clandestien een varken. Hierover ontstond ter zitting een twistge sprek. Verd-aichte had- wel een aan koopvergunning ontvangen, en ld gischerwijs had dan ook een ver gunning voor het slachten moeten volgen. Echter was deze uitgeble ven. De aankoopvergunning ver meldde echter een big terwijl een volslagen varken, wel niet bijzon der zwaar, maar toch veel meer dan een big, was geslacht. Ver dachte zeide op alle manieren te zijn tegengewerkt. Ieder kreeg als hjj een aankoopvergunning had ontvangen ook een slachtvergun- ning. Hjj was ongeduldig geworden en had toen maar zonder vergun ning geslacht. In Januari 1946 liet hij ook nog een drietal paarden vervoeren in Zeeuwsch-Vlaanderen. Verd. en diens raadsman zeiden niet beter te weten of dit vervoer was toen vrij. De president en de Officier verkondigden echter anders. Al met al was er in deze zaak nog al wat te doen. De Officier van Justitie eischte 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en verbeurd verklaring van alles wat was infoe- slaggenomen. Alzoo koeien rfear- den, varkens, geld tabak enz. Uit spraak 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ver beurd verklaring van de inbeslag- genomen goederen. De 62-jarige C. P.. veehandelaar te Sas van Gent thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Middelburg werd ten laste ge legd het .voorhanden hebben-van een zestal runderen binnen de in artikel 1 van de Verordening Grens controle vee 1946 bedoelde grens strook langs de grens met België. Deze verdachte bekende te hebben gefraudeerd, maar zeide dat het moeilijk was aan de verleiding weerstand te bieden, die in de grensstrook extra zwaar is. Uitspraak: 3 maanden gov. straf met aftrek voorarrest en verb, verklaring. De 25-jarige B. K., zeeman te Vlissingen thans gedetineerd in 't Huis vanBewaring verkocht op 28 April 1946 in Vlissingen meer dere levensmiddelenkaarten Deze wareji nog van diefstal afkomstig. Uitspraak 4 maanden gev. straf. De 44-jarige M. J. A. K, los werkman te Zierikzee, had het in de vettigheid gezocht. Op 14 Mei 1946 kocht hij zonder bonnen 10 k.g. margarine e» 4 kg. rundvet, Uitspraak: f 75,— bs. 25 dag-en liechttpia met 'verbeurd verkla-- ring. Bijzender Gerechtshof De Zeeuwsche Kamer van het Bijzonder Gerechtshof houdt zitting op Vrijdag 27 Sept. a.s. des vm. 10 uur in het. gerechtsgebouw Middel burg. Behandeld worden de zaken tegen: Pleyn-e Mol-Kolijn, 52 jaar, zon.- der beroep te Sas van Geilt, heeft in Sept. 1943 opzettelijk aan be ambte van den Duitschen Zöil mee gedeeld, dat zekeren Ludwig Aug. Slock te Sas van Gent, in of by zijn woning onbevoegdelijk een peis machine aanwezig, had, waardoor deze werd blootgesteld aan vervol ging en vrijheidsberooving. Johannes den Dekker, 32 jaar, chauffeur te Middelburg, thans fort Ellew.dijk. is in of omstreeks 1942 opzettelijk vrijwillig in D. krijgsdienst getreden, nl. het Na- tionalsozialistisch Kraftfahrkorps (NSKK'. Anthonie Jacobus Maas, 23 jaar, timmerman te Domburg, thans Kamp R. Bith, is in 1943 tot de NS KK toegetreden. Jan Pieterman, 22 jaar, los werk man te Middelburg, thans Mil. hos pitaal Middelburg, heeft in 1943 bij de Kriegsmarine dienst genomen. Hector Cornells Meeusen, 32 jaar caféhouder te Terneuzen, thans kamp Vught, is in November 1944 te Hoogeveen in' dienst van den Landstorm Nederland getreden. Ludwig Karl Vink, 23 jaar, land bouwer te Hulst, thans strafgevan genis Rotterdam, is in 1941 te Den Bosch toegetreden tot het Vrijw. Legioen Nederland. Maria Johanna de Cock, 27 jr., zonder beroep te St. Jansteen, thans kamp Groede heeft omstreeks 1943 te St. Jansteen, opzettelijk vrijwil lig dienst genomen bij de Duitsche Zollgaenzschutz; was van Maart '43 tot Juli aldaar als visiteuse werk zaam; heeft tesamen met een oi meer ambtenaren van dien Duit schen dienst deelgenomen aan de opsporing en aanhouding van on derduikers en het verrichten van huiszoekingen in woningen, waarin de aanwezigheid van onderduikers werd vermoed of waarvan- werd verondersteld, dat aldaar inlich tingen konden worden verstrekt dan wel gegevens konden worden aan getroffen betr. onderduikers con trole heeft uitgeoefend op persoons bewijzen van in 1922, '23 of '24 ge boren jongemannen, die voor de arbeidsinzet in aanmerking kwa men, voorzoover zij niet waren voor zien van een geldig „Ausweis", de persoonsbewijzen aan ambtenaren van bedoelden dienst heeft overge geven; de betrokken jongemannen heeft aangehouden en overgebracht naar het bureau van bovengenoem den dienst, van waaruit naar ver dachte bekend was, de aangehou denen plachten te worden overge leverd aan de Sicherheidspolizei of rechtstreeks naar Duitschland wer den overgebracht. De Gasvoorziening op Zuid-Beveland Nog twee maanden zuinig zijn De directie va-n het Goesche gasbedrijf deelt het publiek het volgende mede. Hoewel de moeilijkheden aan het bedrijf nog in geenendeïle over wonnen zijn, kan thans met vrij groote zekerheid worden verwacht d-at eind November de nieuwe ovens in becrijf kunnen worden gesteld. Is het eenmaal zooyer, dan zal gas op ruimer schaal voor werlich ting en kookdoeleinden kunnen worden beschikbaar gesteld. Zoolang de noodtoestand echter nog v-oortduurt doet de directie een dringend beroep op ce verbrui tos om niet meer gas te gebrui ken dan strikt noodzakelijk is en in geen geval gas te gebruiken voor verwarming. Waar honderoen gezinnen zijn aangewezen op gasverlichting, is het duidelijk, dat men door bet onttrekken voor andere doeleinden deze categorie van burgers ten zeerste dupeert. v Kookt dus in geen geval in de avonduren,-want hierdoor komt de gasverlichting van Uw medebur gers ten zeerste in het gedrang en zou zelfs de handhaving van de huidige gasuren in gevaar komen. Wanneer ieder meewerkt, zal het mogelijk zijn deze laatste moei lijke maanden door te komen. De Directie vertrouwt dat dit beroep niet tevergeefs zal zijn. Tijdens de sit Amsterdam h Nederlandss beste Zijn zege over S ment in gevaar eerste rond-en gin na nam Peters ee die hij regelmat grootte. Peters, d de laatste ronde te was ingeloopt kalm uit. De tiji min. 33.2 sec.; min. 39.3 sec. Ook Bijster kunnen nemen won alle drie rit ste van Hijzelend schil. Hij verr; dooi plotseling w bij hij zoo'n gro kreeg, dat de Ne meer had. Van ser in de 2 rit «•en banddikte. In de match a .sluitingstactiek v landers niet, zood rit won. De ie rit v. d. vrij eentonig, v. gestart was, liet wedstrijd niet vai gen. Zijn tijd ovei 31.2 sec., Pronk v derde. De drie an een of meer ronc Gieseler huilde toen hij den ac van Harmans ha goeden tijd, van 5 Kleefstra won strijd voor amat voor Post, Bonteh hv i pellenaers ge Te Genève ha den plaats tusscl ploeg en een ren uit Nederlanders naers zegevierde sprintwedstrijden I-eonie (Italië) en resp. op de twee plaats. De tweedi nen door den Ital genoot Coppi lege de plaats, terwij Knecht en Wagi werden. Een koppelwed; loge werd gewor aansche koppel gemiddelde van Boeyen eindigden met een achterst Italië won ten met 35 punten, t< de Nederlandsch-: Op privé kant gelegen-h- vooi w, practisch stenotypen- In ve op LEVERING D als volgt vost Vóór 4 Octotx MINSTENS El Tusschen 4 10 Octotaer MINSTENS Vóór 20 C^CTO Vóór 4 NOVEfl -terwijl de gel vóór 25 Nov err De tarreerden op de versohi 883—o H. A. A, A. E- C. le VOL WAAI PLANTEN 2e 2e SOOR MAGEN Aanbevelend, ALS U NU KOMT P?. verbind in ine van het 27 Sep te kantore der van 9—10,30

de Stem | 1946 | | pagina 2