ïetti Staking om politieke motieven I een revolutionaire daad Extra suiker Na fascistische belagers thans bolsjewistische doodgravers Waar wordt in Indië onderhandeld van kardinaal Griffin Regeering laat zich niet intimideoren Hoogere 'kinderbijslag vanaf 1 October Wetsontwerp ingediend - BONNEN Dinsdag uitspraak te Neurenberg Amsterdam weer rustig Generaal Spiuts naar Zeeland TWEEDE JAARGANG No. 571 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.25; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.815 dan ook een zuiver revolutionaire daad, welke met de scherpste woor den dier.t te worden gebrandmerkt. En er behoeft ook niet de minste twijfel aan te bestaan, dat de rad draaiers achter de schermen haar hebben bedoeld als een revolutio naire gymnastiekoefening, als een der vele pogingen, om den bodem los te woelen, om het gebouw der democratie wankeler; te doen staan. Het is niet na te gaan, of instruc ties uit den vreemde er al dani niet achter zitten. Doch het staat wel vast, dat de ophitsers in het land hunner idealen zelfs niet zouden mogen reppen over een gerechtvaar digde staking zonder zich aan de scherpste represailles bloot te stel- len! Hier echter geeft men denzulken gelegenheid om interpellaties te houden en krijgen ze .overvloe dig papier, om dag-in dag-uit het opruiingswerk voort te zetten We spreken nu niet eens over de kwestie der troepenzendingen) naar Indië op zich, die opzettelijk in een valsch daglicht worden gesteld, waai jij men desertie als het ware aanmoedigt. Het is een groote tragedie, dat de democratie, bevrijd van haar Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1946 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M, VAN SCHUNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W. GROFFEN. 'Usslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7 tel 102 Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr. 23. tel. 35; Z.-Eilanden. Bur. Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF /"i ELIJK andere rechten is „het recht van staking" een kost baar maar brekelijk goed. In de tij den, toen de klassenstrijd inderdaad een feit was en de gedachte der be- drijfssolidariteit nog als een utopie werd uitgelachen, ook door de ver waten kapitaalbezitters moest er meermalen naar dit recht gegrepen worden door de verdrukten en ont rechten. Ook kan mam zich omstan digheden indenken, waarbij een staking zin heeft als protest tegen grof onrecht of misdadige willekeur der Overheid, terwijl gelegenheid voor andere protestmiddelen ont- Bij dit alles echter dient een goe de kans op succes voorop te staan, terwijl men tevens de redelijke ze kerheid moest hebben, dat het door de staking te stichten kwaad het goed, dat men trachtte te bereiken, niet verre zou overtreffen. Als men in deze dagen zoo veel vuldig hoort van stakingen in alle deelen der wereld, kan men niet al tijd ontdekken, dat daarbij de voor waarden voor een rechtmatige sta king steeds in acht genomen wor den. Het is overigens moeilijk, om de omstandigheden en verhoudin gen in andere landen precies te be- oordeelen. Doch als we dicht bij huis blijven en de verhoudingen in ons land bekijken, dan kur.nen we vaststellen, dat hier de voorwaarden voor een gemotiveerde, gerechtvaar, digde staking niet licht zullen in treden. In de Stichting van den Ar beid is een orgaan geschapen, waar in alle geschillen in eerste instan tie kunnen worden opgevangen. De Overheid is zeer nauw betrokken by de loonvorming em haar politiek te dien aanzien staat onder voortdu- dende controle van de volksverzen woordiging. Terwijl tenslotte de ar beidsproductiviteit, het zoo rendabel mogeüjk maken van alle arbeidsfac toren ten behoeve var.' den weder opbouw van ons zwaar geschonden land van allesoverheerschend be lang is. Als men naar deze maatstaven meet wat er in Amsterdam en enkele andere plaatsen aan de orde is geweest, dan is er zelfs geen schijn van rechtvaardiging te vinden. Eenigerlei klacht over arbeidsvoor - waarden was niet voorhanden. De stakers hebben er ook niet van ge rept. Ze wilden, zeggen ze, uitdruk king geven aan hun misnoegen over een bepaald onderdeel der Regee- ringspolitiek. Maar wat voor zin heeft dat in een waarlijk democra tisch land? Daar staan alle wegen opert, om daden der Regeering te becritiseeren, daar stelt het volk zijn eigen vertegenwoordiging sa*- inen, die iedere Regeering te allen tijde ter verantwoording kan roe pen. Een staking om politieke mo tieven is in deze omstandigheden T\E INDONESISCHE ministers Soedarsano en Oetoyo hebben voorbereidende besprekingen ge voerd met Bord Killearn ten einde c.e formaliteiten i.v.m, de kamen de hervatting van de onderhande lingen te regelen. De republikeinen zouden gaarne zien, dat lord Killearn de eerste zitting voor c.e hervatting dier on derhandelingen bijeenroept voor de conferentie te Pangkal-Pinang een aanvang neemt. Als reden werd opgegeven, dat Sjahrir niet wenscht, dat in het binnenland den indruk wordt ge wekt, dat de Oommissie-Generaal hier in de eerste plaats voor Pangkal-Pinang is gekomen en pas in de tweede plaats voor de onder handelingen. De republikeinen hebben voorge stetd, dat de onderhandelingen te Malang zouden plaats vinden. De Èngelschen schijnen in plaats van Malang als plaats van bijeen komst Johore Baros of Singapore te hebben voorgesteld. Heden zpn onder 18,30 uur en maan onder 19,19 uur. Vrijdag zon op 6.32 uur en maan op ;,39 uur. Weersverwachting: In den ochtend plaatselijke mist, ove rigens licht tot half 'bewolkt droog weer. Weinig wind. Vooral in den namiddag warm fascistische belagers, thans geen ver weermiddel schijnt te weten tegen de bolsjewistische doodgravers. Verklaring XT ARDINAAL GRIFFIN, de roomsch-k»tholieke aartsbis schop van Westminster, heeft he den namens de Britsché roomsch- katholieke geestelijkheid een ver klaring uitgegeven, waarin de ar restatie van- c.en aartsbisschop van Zagreb en den primaat van Joego Slavië Steplnac wordt veroordeeld. De aartsbisschop wordt „een der grootste tegenstanders van de nazi tirannie" genoemd'. In de verkla ring dringt men er bij de Britsche regeering op aan alles te doen om de onmiddellijke vryiating van „dezen grooten verdeciger der VTij heid" te bewerkstelligen. Communisten krijgen in de Kamer bittere pillen te slikken. - Demonstranten waren gewapend. Harriman, de ambassadeur der Ver, Staten in Londen werd als opvolger ran Wallace benoemd na diens op merkelijke rede. Hierboven een recen te foto van Harriman. yiA EEN INTERPELLATIE in de Tweede Kamer heeft de com munist Wagenaar geprotesteerd1 tegen het zenden van troepen naar Indië en tegen het onderdrukken van de wilde ^taking te Amster dam, waarbü een persoon gedood werd. De communist blies hoog van den toren. Hij bekeek de zaak van een totaal verkeerden gezichtshoek, evenals andere leden der commu nistische fractie. Een motie om de troepenuit zendingen stop te zetten had geen schijn van kans. Ze werd verworpen met 50 tegen 10 stem men. ]yrin is ter-president Beel heeft den communistischen lieden gezegd, Foor de eerste 2 kinderen 2.40 pet week O IJ de Tweede Kamer is thans int. gediend het door minister Drees destyds aangekondigde wetsontwerp tot wijziging van de klnderbyslag- wet. Het wetsontwerp heeft betrek king op het verstrekken van kin derbijslag voor elk kind en betee- kent dus voor een arbeider met één kind een vermeerdering van het weekinkomen met f 2.40 per week, voor een arbeider met meer kinderen een vermeerdering fan f 4.80 per week. Deze regeling zal voor de gezin nen met kinderen een verlichting brengen, die niet zor.der beteekenis is. Er is te meer reden een oplos sing in deze richting te zoeken, daar het rijkspersoneel, het spoorweg personeel en het personeel -van de mijnen) reeds kinderbijslag van het eerste kind af ontvangen, zoodat door een algemeene invoering hier van de gewenschte vergelijkbaar heid van de loonen en salarissen wordt bevorderd. De voorgestelde maatregel zal 'm verhooging van de premie van 2.25 (Periode 29 Sept.-12 October). BONKAARTEN KA, KB, KC 610. 587-591 brood 800 gr. brood pet. op 5.2 pet. noodig maken. Deze verhooging zal niet mogen worden doorberekend in de prüzen. By de voorgestelde regeling, wordt voor elk kind gedurende zestien jaar uitkeerir.g genoten en voor kinde ren, die na het bereiken van den leeftüd van zestien jaar nog een wekere opleiding krygen, gedurende een en twintig jaar. Bij de bestaan, de regeling is deze uitkeerir.gsduur in den regel korter, doordat de oud ste twee kinderen in den zin der wet niet voor kinderbijslag in aan merking komen. Om te voorkomen, dat de kin derby slag buiten verhouding tot het loon komt te staan, wordt voorge steld, het bedrag, bedoeld in artikel 25, tweede lid, der kinderbyslagwet van f 2 te brengen op f 4, daarmede wordt bereikt, dat voor arbeiders, die een nevenbetrekking vervullen, de kinderbyslag per kind niet meer bedraagt dar» 10 pet. van hun loon. De minister acht het gewenscht de voorgestelde wijziging zoo spoe dig mogclyk in werking te doen treden. De aangewezen datum is dan 1 October 1946, omdat het dan mogelijk is de gegevens, aan de hand waarvan de kinderbüslagver zekering in het jaar 1947 zal wor den uitgevoerd, mede dienstbaar te maken voor het doen der uilkeerin gen over het vierde kwartaal 1946. 592 brood 595 boter enz. 596 boter enz. 606 suiker 607 alg. 400 gr. brood 250 gr. boter 250 gr. marg. of 200 gram vet. 750 gr. suiker of boterh. strooisel of 1500 gr. jam, stroop enz. 500 gr. suiker of boterh. strooisel of 1000 gr. jam of stroop. 200 gr. kaas (waar van 100 gr. korst- looze kaas). 100 gr. bloem. 200 gr. koffie. 1600 gr. brood 800 gr. brood 100 gr. kaasf waar van 50 gr. korst- looze kaas). BONKAARTEN LA, LB, LC 610: 530 vleesch 531 vleesch A 07 melk 597 alg. 598 alg. 599 alg. B 23 res. C 23 res. B 24 res. B 07,melk C 07 melk 100 gr. vleesch 400 gr. vleesch 4 L. melk 7 L. melk 7 L. melk BONKAARTEN KD, KE, KC 610: 087 088 brood 800 gr. brood 095 boter enz. 096 boter enz, 106 suiker 107 108 alg. 097 alg. D 23 res. E 23 res. D 24 res. E 24 res. 250 gr. boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 500 gr. suiker of boterh. strooisel of 1000 gr. jam,, str. enz. 250 gr. suiker of boterh. strooisel of 500 gr. jam, str. enz. 100 gr. kaas (waar van 50 gr. korstl. kaas). 800 gram brood 250 gr. rijst, kin dermeel of kinder biscuits. 100 gr. bloem. 300 gr. bloem BONKAARTEN LD, LE 610: 029 030 vleesch 100 gr. vleesch. D 07 E 07 melk. 12 L. melk. TABAKSKAARTEN, ENZ. T 49 2 rants, tab. art. V 50 200 gr. chocolade en-of suikerw. X 49 2 rants, tab. art. X 50 100 gr. choc, en- of suikerw. Bovenstaande bonnen zijn geldig ge durende een.periode van 14 dagen, derhalve tot en met 12 Oct. Voor de week van 6-12 Oct. zullen nog bon nen worden aangewezen voor tabak. Voor suiker wordt boven het nor male rants, van 750 resp. 500 gram, wederom een extra rantsoen van 500 gram beschikbaar gesteld. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op 27 Sept. worden gebruikt, met uitzondering van die voor vleesch en melk, die a.s. Maandag geldig zijn. Bij deelneming aan maaltijden van centrale keukens moeten de bonnen 530 en 029 vleesch worden ingeleverd. Zuinig met zeep. In October zal een rantsoen zachte zeep worden verstrekt. Het verdient aanbeveling, met de verstrekte rant soenen zeep zuinigheid in het gebruik te betrachten, aangezien de aanvoer van grondstoffen uit het buitenland voornamelijk van oliën en vetten, zéér traag en ongeregeld verloopt. Om trent de vooruitzichten valt nog niets met zekerheid te zeggen. KARNEMELK EN MAGERE MELK- YOGHURT \yEER OP DEN BON. Met ingang van 29 Sept. zullen kar nemelk en magere melk-Yoghurt niet meer bonloos verkrijgbaar zijn, zooals in de zomermaanden het geval was, doch dan weer uitsluitend ten goedé komen aan zieken en zuigelingen, die ze op voorschrift van hun huisarts noodig hebben. De bonnen voor gestandaardiseerde melk van den betrokkene moeten daar toe ingeleverd worden. Daarvoor zal men karnemelk ontvangeh tot elke voorgeschreven hoeveelheid. Ook zal het mogelijk zijn in plaats van kar nemelk magere melk-yoghurt te ver krijgen, JJET STAAT THANS VAST, dat het internationaal tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neuren berg Maandag 30 Sept- om 10 uur des morgens bijeen zal komen om uitspraak te doen. De eerste dag zal gewyd zijn aam een resume vam de heele zaak. Dinsdag zal het von nis worden uitgesproken over de zeven nazi-organisaties en de 21 beschuldigden in de getuigenbank .benevens Martin Bormann, wiens zaak by verstek is behandeld. TVISTRIBUTIEPERSONEEL zal en 5 October te Amsterdam een büeenkomst houden om de rechts positie van het distributiepersoneel te bézien. dat hjj niet wil dat de rust en openbare orde verstoord' worden en dat de politie terecht opgetre den. Biykens de rapporten is noch door de politie, noch door de ma. rechaussée van'de wapenen gebruik gemankt. Maar zelfs als het wel was gebeurd', zou dit volkomen te recht geschied zijn. De hulp van de Nederlandsche troepen m Indië is onmisbaar en daarom zal de regeering voort gaan met het treffen Min die voorzieningen die zjj noodig acht, benadrukte de minister president. Hij wees er overigens op, dat d« demonstranten niet vreedzaam wa ren, zooals de communistische Ka merleden het wilden doen voorko men. doch dat het integendeel mo geiyk is, dat eenigen van hen ge wapend waTen. De minister van Oorlog, de heer Fievez, ging op dit laatste in en deelde mee, dat naar zijn overtuiging van uit bet publiek is geschoten, met het gevolg dat er een doedè en t «-schillende ge wonden te betreuren waren. De verantwoordelijkheid daar voor valt dus terug, op hen, die tot de demonstraties hebben aangespoord! TZonden de communistische hee- ren het daar el voorloopig mee doen, ook van verschillende Kamer leden kregen zy bittere pillen fce slikken. O.a, van prof Romme (KVP) dóe wees op de boemerang werking van de bewuste interpei latie. Ook de PvdA had zeer ern stige critiek. De heer v. d. Goes v, Naters (PvdA) stelde vast, dat er hier een spel door de communisten gespeeld wordt, dat men' kent uit het Duitschland van 1933. De heer Vor rink (PvdA) vroeg een nauwkeurig onderzoek in te stellen om niet-, ingeleverde wapens op te sporen, terwyl de heer Schouten (A.R.) de communisten ervan beschuldig de niet manneiyk te zijn, omdat zy er niet ronduit voor durven uit te komfei dat zy voor alles verahtwoordelyk zyn. riET STADSBEELD van Amster dam vertoonde gister weer het gewone beeld. De trams brachten, sommige met enkele ruiten minder, de werkers naar de fabrieken eni kantoren. Zoover kon worden na gegaan hebben alle stakers het werk weer hervat. Hier en daar houden groepjes agenten nog een oogje in het zeil by de brandpunten van de ongeregeldheden. By t|i hoogovens te Velsen is het werk nog niet volledig hervat. TIET BEZOEK VAN GENERAAL Smuts aan Nederland is thans vastgesteld van 9 tot 12 October Woensdag 9 Oct. zal hij door de Koningin ten paleize het Loo wor den ontvangen. Donderdag 10 Oct. brengt gene raal Smuts een bezoek aan Zee land. Hij zal ons land Zaterdag d a.v, per vliegtHig verlaten. AMSTERDAM MOEST TIPPELEN. Op het anders zoo drukke Stations plein te Amsterdam was geen tram wa jen te bekennen toen er Maandag ee» wilde staking uitbrak. Het beteekende een groot ongerief.

de Stem | 1946 | | pagina 1