Stalin sprak woorden, de wereld verlengt deden I SCHOENENNUMMER 0 VOOR OCTOBER Stelln gelooft niet een oorlogsgeveer Communisten ageeren tegen troepenuitzending Uitbreiding K.V.P.-bestuur Vier speeches in drie weken Hij acht vriendschappe» lijke samenwerking tus# schen Rusland en de westelijke democratiën mogelijk Wilde stakingen in Amsterdam, Zaandam en Veisen - Minister Jonk man roept op tot bezinning Goede stemming onder militairen Prof. dr. J. E. de Quay TWEEDE JAARGANG No. 576 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHOKST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken kerkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 0 cent. - Postrekening 278.84?. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1946 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur3. A H. M VAN SCHIJNDEL J Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W. GROFFEN. 'llsslngen Zeeuwscb Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 1 tel 102 Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr 23. tel. 33; Z.-EUanden: Bur. Goes, W||tslngel 75, tel. 2236. Red. N J. KARHOF STALIN, de zwijgzame, heeft in verloop van nauwelijks eenige maan den tljds, ten tweede male gesproken. Dit keer heeft hij een corres pondent van de Sunday Express een interview toegestaan, nadat hU cenlge maanden geleden diens collega van Ass. Press tot zich had toe gelaten. Tjyle de politiek van de laatste we-, ken gevolgd heeft, behoeft over de spraakzaamheid van Stalin niet ai te verwonderd te staan. Andere staatslieden, al dan niet met een leidende functie belast, maar allen mannen van grooten invloed, gin gen hem vooraf. Eerst was het Byr nes. die de Sovjet-XJnie te Stutt gart hekelde wegens de door haar t.o.v. Duitschland bedreven poli tiek, waar dwars doorheen een ijze ren gordijn was neergelaten, waar achter de roode heeren alles deden wat hen goeddacht of althans aan de Potsdammer voorwaarden een interpretatie gaven, welke niet over eenkwam met die van de andere verdragsluitende mogerdheden. Byrnes stelde toen voor een fe deratief Duitschland te scheppen, weliswaar geen eenheid, zooals wij tot 1939 hebben gekend, maar dan toch eene, die visioenen daarvan wakker roept. Die rede moet voor de Russen de eerste waarschuwing geweest ztjn van een halt, tot hier toe en niet verder met uw particu liere politiek tav. Duitschland. ■pven later hield de Amerikaan- sche minister van Handel, Wal lace, een rede. Hij fulmineerde daar in tegen een imperialistische Brit- sche politiek en pleitte er min of rce-r in voor 'n invloedssferen ver deelde wereld, een Russische en een Westersche. Bcteckcnde dat een plotselinge, heftige ommekeer in de tot dan toe door de V. S. gevolgde politiek? Wallece werd weggevaagd en de politiek .ar. Byrnes -1.1 een politiek, die er ee.n is van in ternationalistische allure. |Te derde rede afkomstig van Churchill, weliswaar geen man meer van daadwerkelijken Invloed, maar dan toch een wiens woord een algemeen en groot gezag heeft. Churchill pleitte voor een ,„veree- nigde staten van Europa, als de eenige remedie tegen de rampen, waaronder Europa thans gebukt gaat" De eerste stap naar de her oprichting van de Europeesche ge meenschap moet bestaan, zoo zei hij, in een samengaan tusschen Frankrijk en Duitschland. Frankrijk en Duitschland zouden de leiding bij dat werk moeten hebben, met Engeland en Amerika en naar htj vertrouwde, rrfet Rusland.... TT et waren drie speeches binnen drie weken, die stuk voor stuk in Rusland een schok teweeg ge bracht moeten hebben, omdat er uit af te leider, viel, dat de Westen sche wereld het eindelijk beu is op te tornen tegen de Russische barri cade in Duitschland, in Polen, in den Balkan. Behalve op deze drie speeches zou den wil nog kunnen wijzen op' „het sensationeele document", dat deze week vanwege de „commissie voor de bestudecring van Europeesche aangelegenheden" is gepubliceerd en waarin elementen opgesloten zit ten, welke er op wijzen, dat men in het bijzonder in WT-st-Europa niet slechts tracht uit te komen onder het. vetorecht der vijf grooten, dat elk besluit der Ver. Naties tenslot te op losse schroeven zet, maar dat ook blijk geeft niet langer vertrou wen te hebben in een instituut, dat bij herhaling onderling zoo verdeeld is. Stalin had dus alle reden om zich eens publiek uit te spreken. TT ij heeft dit gedaan op een ove- rigens sobere wijze. Vertrouwen uitsprekend in de goede bedoelingen van de Westersche mogendheden, vroeg hij op zijn beurt vertrouwen voor Rusland. Hü wenscht er de Westersche mogerdheden niet op aan te zien, dat zij het op een ooi- log aansturen, hij vroeg te gelooven, dat Rusland Duitschland niet wenscht te misbruiken, noch de communistische partijen in hert bui tenhuid. Tn zooverre Is zijn uiteen zetting niet van belang ontbloot. Maar woorden ltjken ons in dit ge- v.il niet bepaald voldoende. Met Stalin zijn wij er nl. van overtuigd dat de Westelijke mogendheden geen oorlog wenschen Maar wat wenscht Rusland met zijn 5 mtllioen man onder de wapenen? Wat wenscht de Sovjet-Unie met de volstrekt een zildlge interpretatie van de over eenkomst van Potsdam en met de toepassing van die eenzijdige inter pretatie? Wat moeten wij denker, van communistische partijen overal in de wereld, die slechts kunnen prijzen of verguizen wat Rusland prijs of verguist? Woorden alleen lijken ons niet voldoende om tot een rustiger en vreedzamer wereld te geraken. Daar toe zullen daden noodig zijn. daden in de eerste plaats van de Sovjet unie, die zich in haar officieeie vertegenwoordigers tot nu toe slechts heeft laten kennen als een macht, welke het er minder om te doen is een nieuwe wereld van vrede, vrijheid en vriendschap te bouwen dan eigen belangen te doen preva leeren boven die van anderen. TN OCTOBER zullen diegenen voor een schoenenbon in aanmerking komen, wier stamkasirtnummer op het cijfer O (nu!) eindigt, voor zoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen heb ben ontvangen. Van April tot en met Augustus werden ca. 3,3 millioen schoenen- tonnen uitgereikt. De schoenen productie kon tengevolge van den onregelmatigen aanvoer van over- led: r met den verkoop niet geheel gelijken tred houden. De handels- en winkelvoorraden zijn daardoor geslonken. Teneinde deze voorra den op peil te brengen, zoocat het publiek weer een behoorlijke keuze kan worcto gegarandeerd zullen c.e plaatselijke dsstributieöiensten pas na 12 October op nader vast te stellen dagen gelegenheid geven de bonnen ouder overlegging van stamkaart met bijbehoorend inlegvel af te halen. TAE begrooting van het departe- ment van Buitenlandsche Za ken, over 1947 Is f 15.679,816. OTALIN heeft gesproken. Hij heeft zijn meening kenbaar "een Britseh dagblad-correspon dent in Moskou". „Ik geloof niet aan een werkelijk gevaar voor een nieuwen oorlog", moet Stalin gezegd hebben, „Voor namelijk militaire en politieke agen ter, van geheime diensten en hun weinige aanhangers schreeuwen over een nieuwen oorlog". Dat komt in hun kraam te pas, al was het maar om eenigen tijd lang een demobili satie te vertragen, om een snelle stiiging van werkloosheid in hun landen te remmen. Een „kapitalis tische omsingeling van de SoVJet Unie door de leidende kringen in Gr. Brittannië en de Ver. 8t. acht te Stalln onmogelijk. „Ik houd het voor onmogelijk, dat de Sovjet-Unie Duitschland kan gebruiken als een middel tegen W.- Europa en de V. S., niet alleen om dat de Sovjet-Unie met Gr. Brit tannië en Frankrijk door een over eenkomst van wederzijdschen bij stand tegen Duitschland verbonden is en met de V. S. door besluiten van de conferentie van Potsdam, maav ook, omdat een dergelijke po litiek van de Sovjet-Unie zou be- teekenen. dat zij haar fundamen- teele nationale belangen zou prijs geven. Kort samengevat is de po litiek van 'de Sovjet-Unie t.o.v, Duitschland ln de eerste plaats ge baseerd op demilitartsatie en de mocratiseering van Duitschland. die raar mijn meening een van de be langrijkste waarborgen voor het grondvesten van een duurzamen vrede vormen". Omtrent de beschuldigingen, vol gens welke de politiek der commu nistische partijen van West-Euro pa door Moskou zouden worden- voorgeschreven, zou Stalln ver klaard hebben: „Ik zie deze beschuldigingen, die absurd zijn, als een overblijfsel van de propaganda van Hitler en Goeb- bels". Hij verklaarde zich voorts volkomen overtuigd te zijn van „de mogelijkheid van een vriendschap pelijke en blijvende samenwerking tusschen de Sovjet-Unie en de Wes tersche democratieën, ondanks ide ologische verschillen en in „vriend- schappelijken wedijver" tusschen twee stelsels, zooals Wallace in zijn rede zelde". „Het verstevigen van politieke cultureele en handelsbetrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië zou in aanzienlijke mate bijdragen tot het tot, stand brengen van vriendschappelijke betrekkin gen tuschen- beide landen". Het te rugtrekken van Amerikaansche troe pen uit China is noodzakelijk voor den vrede Tenslotte zou Stalln verteld heb ben niet aan de macht van de atoombom te gelooven en- ander zijds aan de mogelijkheid van een vreedzame samenwerking tusschen een communistisch RuslancT en „de buitenwereld". A LS PROTEST tegen het zen den van troepen naar Indië hebben onverantwoordelijke heet hoofden in Amsterdam een wilde 24-uursstaking op louw gezet, waaraan aanvankelijk alleen het trampersoneel cn naderhand ook personeel van verschillende ge meentebedrijven, haven, en par ticuliere industriën, drukkerijen etc. deelnam. In Zaandam wilde men „adhaesie betuigen" en ging men bij Albert Heyn, Hille en Verkade 2 uur in staking. Ook in de walsery der hoogovens te IJmuiden ls gestaakt. Het ligt er dik boven op, dat de communisten weer deze vuur tjes hebben aangestookt. Hoe lang kan dit blijven duren vraagt men zich af! Tijdens een betooging van stakers op het Waterlooplein te Amsterdam heeft het commu nistische 2e Kamerlid Goutzak de lieden toegesproken en hen ver teld, dat de staking bedoeld is als actie tegen de regeeringspoli- tlek ten aanzien van Indonesië. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft de tot het gemeenteper- soneel behoorende stakers bevolen het werk te hervatten .Het verzoek van de communisten- om een groote meeting op touw te zetten, werd door den Burgemeester geweigerd. Onder de militairen, die in Am sterdam Ingescheept werden om de groote reis te beginnen, hcersch te er een zeer (roede stomininr. „Boissevain" met ca 3060 man der „7 December-divisie" normaal cn rustig vertrokken. Het staat vast, dat a.s. Zaterdag de „Ruys" en volgende week Don derdag de „Tegelberg" met troepen der „7 December-divisie" de reis naar Indië zullen aanvaarden. TVTINISTER JONKMAN heeft naar aanleiding van- de betreurens waardige gebeurtenissen in Amster dam en elders gisteravond een ra diotoespraak gehouden, waarin hü nog eens op rustige wijze, de nood zakelijkheid van het zenden van troepen naar Indië verklaarde. Met klem wees hij erop, dat het waar achtig wel de bedoeling der regee ring is het Indonesische conflict door vreedzaam overleg op te los sen. Dat is kort geleden nog geble ken uit de boodschap, die de Com missie-Generaal heeft meegekregen De mnister zei o.a. verder: Tien duizenden Nederlanders, honderd duizenden Chineezen en millioenen Indonesiërs verwachten-, dat Neder land zün taak in Indonesië zal blij ven vervullen, zijn mefle-verantwoor delijkheid, welke ook internationaal is vastgelegd, zal blijven dragen-. Daarvoor is op het oogenblik de hulp van Nederlandsche troepen on misbaar, ook al mochten de in gang zijnde onderhandelingen er toe lel den, het vuren te staken. Voordat in een nieuwe rechtsorde de Indo nesiërs, zoowel die staan aan de zü- de van de republiek als die van Ma. lino huldigen, alsmede alle andere bevolkingsgroepen veiligheid en recht hebben herwonnen, hebben Nederlandsche troepen mede tot de schepping dier nieuwe rechtsorde bij te dragen. Wellicht alleèn al door het eenvoudige feit van- hun aanwezigheid. Het Nederlandsche volk zon het in overgroote meerderheid niet aanvaarde», dat zijn regeering zich op onwettige wijze zou laten dwingen haar plicht te verzuimen en zich van haar plaats te laten verdringen! Bezint U toch, riep de minister de dienstweigeraars en stakers toe want gU «Ut te ver gegaan. TTET PARTIJHF.STUUR van de aan den Partijraad vnor te stellen ln stede van een voorzitter een pre sidium van drie personen te benoe men. Elk der voorzitters zal met een belangrijk onderdeel der poli tieke leiding belast worden. Voorts is besloten aan den Partij raad voor te stellen het partijbe stuur uit te breiden met een land bouwdeskundige, een Indisch des kundige en een vertegenwoordigster der vrouwen. Mede op verzoek van de katholie ken in Indië zal een vertegenwoor diger der K.V.P. zich ter plaatse op de hoogte stellen van het Indische probleem. Op het program staat zooais wij gister reeds mededeelden de organisatie van een tweetal kader- dagen, die waarschijnlijk op 2 en 3 November a.s. gehouden zullen wor den en waarin- het Indonesische vraagstuk zal worden behandeld. De nieuwe Commissaris der Koningin in Noordbrabant BU Kom. Besluit van 20 September 1946 is met ingang van 1 November 1946 be noemd tot commissaris der koningin in de provincie Noordbfabant dr. J. E. de Quay. „Squatters" verlaten, goed gehumeurd, met een doedclzakorkest voorop, het huis van de hertogin van Bedford, nadat «U er bijna twee weken in hebben gehuisd. pROF. DR. JAN EDUARD DE 1 QUAY Is te 's-Hertogenbosch geboren in 1901 als zoon van lui- tenant-gem. R. B. A, M, de Quay die in 1933 is overleden. Hij stu deerde te Utrecht letteren en wijs begeerte. In 1927 promoveerde hij en vertrok hij naar Amerika, waar hU korten tyd studeerde au in on derscheidene universiteiten. In Ne derland teruggekeerd was hij assis tent van prof. Roel® te Utrecht. Daarna werd hü ais lector verbon den aan die Kat-h. Econ. Hooge- school te Tilburg. In 1934 werd hij benoemd tot hoogleeraar ach die hoogesdhool 'in bedrijfsleer en psychotechniek. Met betrekking tot het vak, dat hij doceert, publiceer de brochures en prae-adviezen. prof. de Quay was lid van het driemanschap vtwi de Neiderland- sdhs Unie. Ook was hü ln 1940 tijdelijk regeertngscommlssarte voor de organisatie van den arbeid. In 1945 is hij korten tijd munster van oorlog gewaest in liet ministerie- Gerbrandy. Hij bektee-dt functies in talrijke economische instituten, jn financleele en industrieele onder nemingen. Na de bevrijding trad prof. de Quay meermalen op a-la spreker voor de Ned. Volksbewe ging. Ook maakt hij deel uit van het bestuur van Ned. Volksher stel. T»ij Kon. Besluit ven 20 Sept. 1946 is met ingang van 1 No vember 1946 jhr. -mr. J. Th, M, Smits van Oyen op de meest eer volle wijze ontheven van de ver vulling van het a-mb-t, van com missaris der koningin in de pro- Vincis Noordbrabant met dankbe tuiging voor de ook onder bijzon dere omstandigheden door hem bij die vervuUlng bewezen belangrijke diensten.

de Stem | 1946 | | pagina 1