18 OVERLEVENDEN Voor Recht en Liefde riES nisse itiedienst. tweede jaargang maandag 23 september 1946 K.A. ontvouwde haar jaarprogram DISTRIBUTIENIEUWTJE S Vervoer van eieren Geen politieke beloften aan de Republiek Spaanscbe nota over DEGRELLE der Belgische vliegtuigramp ffe/mond-deisa&ie t* Ên Breda Verj"ongde Longa«ploeg speelt gelijk in Den Bosch. Spijtige nederlaag van BaroniesD.N.L. Betoogingen in Amsterdam voorkomen DE BEZETTING VAN DUITSCHLAND verraste Amsterdan MAATREGELEN INZAKE PLUIMVEE .946 om uia ten tioteltje iganga- ig Vkoh M gsdagen ea toeten voor L aita vermeld opgeroepen ïebraoht, te fstande, c' it meer kvm- laiidelaren. h, Ind. art. en i., ind. art. i., ind. art. [jamswaarde Cloosterzande Stoppeldijk Stoppeldijk en SMfltdMW No. 574 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE BECHTER Verschijnt eiken werkdag, f Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; oer post 4.10; p. week CbU nlet-postbestell.) 0.30; Losse nummers 8 cent. - Postrekening 278.81? Voor God, Koningin en Vaderland UITGAVE; STICHTING „O E STEr Directeur J A H M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur 1 J H A BRUNA Ugem. Zeeuwsen-redacteur: w (TROFFEN 'Itsslngen Zeeuwsen Vlaanderen Bureau Hulst Dubbele poort 7 tel los Red J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Ntèuwstr 23. tel 35; Z.-Ellanden Bur Goes Westsingel 75, tel 2236 Rejj N J, KARKOF Dioceaano kaderdag to Breda DE K.A. heeft haar jaarprogramma opgesteld I. met de doelstelling: Herstel van recht en liefde. Ter bestudeering van dit program be legde zU J 1.Zaterdag een dfocesanen Kaderdag voor de comité's bestu ren, leiders en leidsters van de verschillende groepeeringen welke tot de organisatie der K.A. behooren. Deze bUeenkomst. welke plaats vond in het E.K.-huls te Breda kreeg een biizonder cachet door de aanwezighei# van Z. H. Exc, Mgr. Jos Baeten, Bisschop coadjutor van Breda. MR. DR. W. J, I, VAN WIJMEN voorzitter van het Diocesatm Hoofdcomité, opende c.e vergade-. rtnj en vroeg den aanwezigen be zinning voor dit nieuw concreet jaarprogramma. Pater J. Poncioen hield vervol gens een gestelde inleiding over ce noodzank van dit program van recht en liefde in dezen tijd en ging daarbij uit van een uitspraak van Paus Pius XII, welke Zijne Heiligheid deed tij ae jongste Kar dinaalswijding. ,,De Kerk zal zich heden meer dan ooit aan Haar zending moe ten geven. De voile mensch zal ge vormd moeten worden als funda ment. Door de leeken is de Kerk Immers het levensbeginsel der maatschappij. zii .behooren niet to( maar zijn de Kerk. Recht en liefde, zoo betoogde Pater Poncioen verder, zijn bij uit stek maatschappelijke factoren, waarin de leek en iriet de priester de zeggingschap heeft. D» K.A. beschouwt het daarom ook aüs haar taak tit program van recht en liefde de wereld in te zenden. Deze waarheden zullen echter voor iet r milieu apart geformuleerd' moeten worden waarbij de huidige tijdsproblemen praktisch in aanmer king dienen te worten genomen. De maatschappij staat in het tee- ken der specialisatie, waar ieder milieu zijn eigen out- en in-slcers heeft. Ligt te wetgevende, macht der Kerk in handen van de hierair chie, de oordeelence, de uitvoeren de en de toepassende taak behoo ren tasrentegen tot het terrelh van de K-A. De keuze van rechtvaardigheid en liefde is vooral gercchtvaarcigd als wij in het maatschappelijk le ven op teder terrein de groote omwentelingen ga-desk an tie he den ten dage hun beslag krijgen. De maatschappelijke orde staat op het spel. Goes wetten zijn in ge vaar. De Kerk, die eeuwig jong en nieuw is zal direct moeten in grijpen, want deze w.mtoestanden zijn een dankbare bodem voor het ccmmunisme. De Kerk zal op dit oog-nblik de krachten moeten op brengen om deze problemen op te .essen tn zij zal door haar boven natuurlijke instelling een stevige frontlinie kunnen opwerpen. De richtlijnen zullen echter in hun ui.erste consequents moeten wor oen doorgevoerd. „W.y moeten in het ha'rt v -n onzen' godsdienst doordringen", zoo zeice Pater Pon cioen verder „want alleen van de zen geest uitgaance zal het pro. gram slagen". In 11e takken van het maatschappelijk leven dient li.rstel van recht en liefde te wor den doorgevcerc.. TFtjUens de middagvergadering sprak Z. H. Exc. Mgr, Baeten zijn hoogc waardeering uil voor liet werk der K A. en gaf vervol gens als pracflsch punt aan, dat de beginselen van recht en liefde aller e s, gezocht moeten worden in de djjelilksche vernieuwing van het Kruisoffer in de H. Mts. Tenslotte verzocht de Bisschop om joezlcht- b uders uit de gelederen der K.A. voor de vrijkomende politieke de'i-ioi" puren. katholieke organisaties op sociaal, cultureel, godsdienstig en charita tief gebiec. in. Bovendien zet de K.A. al haar eigen organen in, zoodat deze dit jaar hun aposto- laatstaak hoofdzakelijk zullen vin den in het verspreiden van c.e be ginselen van recht en liefde om deze overal in het leven van per sonen, gezinnen en heel de sctmen leving doen coordringen. Zij zal hiervoor contact opnemen met het publiciteitswezen en met de over heid; blijvende cursussen, welke een vaste basis moeten leggen yoof een christelijke beleving vat» ge2dn en huwelijk zullen worden inge richt, terwijl de vorming in de parochies ter hgmd zal worden ge nomen. Na deze praktische inleiding ontspon zich 'n levendige gedachten wisseling welke tevens het einde was van daei» welgeslaagden studie dag, welke besloten werd met een kort woord van Mr. Dr. W. van Wjjmen, PERIODE-BONNEN BRANDSTOF FEN VOOR GEBOUWEN, KAN TOREN, WERKPLAATSEN, E.D. In het tijdvak van 23 Sept. t.m. 30 Nov. geven d« bonnen van de W.A.-kaarten, gemerkt „7e periode" „8e periode" en „9e periode" elk recht op het koopen van een een heid vaste brandstoffen, terwijl de bbnr.en gemerkt „7e periode". „8e periode" en „9e periode" van de W.B.-kaarten elk recht geven op het koopen van 5 eenheden vaste brandstoffen. De „grootverbruikers huisbrand" dat zijn zij, die van de brandstoffencommissie een iden titeitskaart voor het stookseizoen 1946-1947 hebben ontvangen zul len zeer binnenkort door den plaat selijken distrlbutiedienst worden op geroepen voor het In ontvangst ne men van de bijzondere toewijzing voor de t.m. 9e periode. VERBODEM CINDS ZATERDAG is het vervoer van eieren verboden. Zooals be kend, was tot nu toe het vervoer van geringe hoeveelheden (tot 25 stuks) ook aan particulieren zonder vergunning toegestaan. In het ver volg zullen slechts eieren mogen worden vervoerd, welke door de ver eischte formulieren zijn gedekt. TTET AANTAL bezoeken aan de Jaarbeurs te Utrecht wordt ge schat op 200.000. Prof. Schermerhorn spreek! berichten dienaangaande tegen rvEJJEWERING van de wereld pers en radio, dat de commissie- generaal tegenover vertegenwoordi gers van de republiek zekere informeele, politieke beloften zou hebben gedaan berust op zuivere fantasie, aldus verklaarde de voor zitter van de commissie-gen. Prof. Schermerhorn, officieel te Batavia, dit naar aanleiding van de berichten die tijdens 't week-end in de buiten JJirecfeur Jos vail C inpen daarna e?n inleiding ovc hield I ng over de t?a'cverc'cjli.--; fussch.n KA. en c katholiek? vereenig.'rgcn in de v tvo ring ven dit programma Sorekjr wees er op dat het herstel v>n recht en liefde zich rend drie hoofdpunten concentreert n 1. het fc.ln, het sociale economische le- ven en een aantal actucele pro blemen. Directeur van Camnen noemde de volgende vraagstukken zeer ur gent. De gezinsverzorging hulp aan onze mlii Jalrcn. waartoe eetk apert instituut in het leven werd geroepen, de oorlogsgedupeerden, de politieke delinquenten en hef euvel van den zwarten handel. Om dit program tot volle rea liteit t« brengen zet de K.A. alle België is er niet mee tevreden TTET SPAANSCHE antwoord op de Belgische nota, waarin de regeering van Franco de medeplich tigheid inzake het verdwijnen van Degreile uit Spanje wordt beschul digd, is gisteren aan de Belgische regeering overhandigd. Men verwacht dat het pas na en kele dagen, gepubliceerd zal worden Het Belgische.ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft wel reeds bekend gemaakt, dat dit antwoord geen enkel rieuw argument bevat en dat zoodoende de Belgische re- geering bij haar houding blijft en haar grieven voor de V. N. zal bren gen. Het socialistische blad Peuple meent te weten, dat het „Spaansche antwoord" wederom een onbe schaamdheid jegens België" is. Vol gers het blad moet het antwoord hierop neerkomen, dat Spanje Bel gië een dienst bewezen heeft door Degreile te laten ontsnappen, om dat Degreile toch maar een oor zaak van oneenigheid tusschen de Belgen is. Vervolgens zou de nota verklaren, dat het voortdurende be waken van Degreile niet met de Spaansche hoffelijkheid strookt. ^TIET dan met groole moeite er moesten zelfs Anaerikaan- sche helicopteres aan te pas ko men zijn de achttien overleven den van de Belgische vliegtuig ramp naar het ziekenhuis te Gander overgebracht. Een van hen. de ste wardess, verkeert in levensgevaar. Een transportvliegtuig met pers vertegenwoordigers en film opera teurs aan boord is gistermiddag by het vliegveld van Gandar neerge stort. Het or geluk liep goed af. Geen der inzittenden kreeg verwon dingen. De machine werd bescha digd. landsehe pers circuleerden, als zou de commissie-generaal informeel hebben medegedeeld, dat zjj voor nemens is het gezag van de regee ring Sjahrir over Java en Sumatra te erkennen. Volgens de verdere mededeelin- gen van prof. Schermerhorn heeft er een onofficieele bespreking plaats gehad tuschen de heeren Schermer horn. van Mook en Soedarsono. den republikeinschen minister van Bin- nenlardsche Zaken. HierbU zyn uit sluitend de problemen, die samen hangen met de evacuatie, den wa penstilstand en de technische zyde van de hervatting der besprekingen ter sprake gekomen. Lord Lillearn, die Zaterdag te Batavia is aangekomen, heeft zich den eersten dag van zUn verbiyf in Indonesië van de situatie op de hoogte trachten te stellen. Hij had daartoe besprekingen met Soedar sono. waarbij zich later nog Oetoyo voegde, mét gen. Mansergh en met den Amerikaanschen diplomatieken vertegenwoordiger. Des avonds ont moette hy de commissie-generaal aar. een maaltyd ten paleize van den Luit. G. G. A LS MEN DE UITSLAGEN dex eerste klassers in het vierde district be- küktf dan krijgt cran zoo het gevoel, dat er dit seizoen heel gekke dingen staan te gebeuren. Zegt aan eenen kant de nederlaag van Willem 2 en het gelijke spel van NOAD in Venlo al voldoende, de zware nederlaag die Helmond in Breda te slikken kreeg en het gelijke spel van BW tegen Longa geven ook aanleiding genoeg om aan het puzzlen te slaan. AI met al: een scherp beeld van de momenteele krachtsverhou dingen kan men nog niet krijgen. Helmond zeer zwak. Helmond heeft in Breda al een heel poveren indruk achtergelaten. Welis waar heeft NAC maar met liefst 7-0 gewonnen, maar de Bredanaars had den het zoo gemakkelijk, dat over de sterkte der Bredasche ploeg nog niets te zeggen valt. Over het algemeen speelde NAC nu niet direct sterk; het was alles bij elkaar genömen zelfs een vrij matige vertooning. De eenige sensatie gebeurde ca. 20 min. na het begin toen NAC in één minuut twee doelpunten maakte. Het eerste was van Rijvers en het tweede van Engelsman. Door onvoldoende wegwerken van den Helmond-doelman kreeg Lussenburg ongeveer 10 min. voor de rust de kans den bal ij^het doel te loopen (3-0). Toen Rijver^cort voor de rust no. 4 in de touwen kon deponeeren kas Helmond een ge slagen ploeg. Wel konden de Hel- mondenauen zich ook in de tweede helft nu en dan loswerken, maar las tige dingen kreeg Kools in het Bre dasche doel niet op te knappen. Zijn collega aan den overkant had het heel wat moeilijker. Hij kon toch niet voor komen, dat eerst Engelsman hem ver schalkte en daarna Lussenburg en Bouwmeester (7-0). Geen schutters. De nieuwe eerste klasser Helmon dia heeft Baronie, die het grootste gedeelte van den wedstrijd in de meer derheid was, een 4-1 nederlaag bezorgd Met het schieten lukte het echter niet bij Baronie DNL. Ongeveer na 10 min. verrastte A. Kooien, met een diago naal schot Merks. Baronie DNL kwam daarna fel opzetten en iedereen dacht dat de Bredanaars gelijk zouden ma ken. Verder dan een heele serie cor ners kon men het echter niet bren gen, ondanks het uitstekende spel van linksbuiten Adriaanse. Kort voor de rust wist Helmondia bij verras sing er 2-0 van te maken. Na de hervatting werd het Helmon- dia-doel gedurende 20 minuten als maar door de Bredanaars bestormd. Maar weer was het Helmondia dat de Bredasche achterhoede verrastte bij een snellen uitval en Maas scoorde numer drie. (J-0). Eerst toen het 4-0 geworden was en er ca 20 corners op het Helmondia-doel genomen waren, slaagde Baronie DNL erin de eer te redden met een magnifiek schot van Adriaanse. Een verjongd Longa. Longa kwam met 'n geheel verjongd elftal op het veld. Het bleek al spoe dig dat de achterhoede van BW in prima conditie was. Een zwak punt fn de voorhoede was 't ontbreken van een goed'n mid voor. Over het al gemeen treuzelde de voorhoede te lang Generaal Kruis waatschuwde nogmaals VATERDAG-AVOND verzamelden zich op verschillende punten in Amsterdam's binnenstad groepen demonstranten, die poogden een be- toogii g te houden tegen het uit zenden van troepen naar Ned.-Indië Reeds dagen tevoren waren daar toe door zekere bevolkingsgroepen voorbereidingen getroffen, o.a. door pet verspreiden van vlngschriften meldt het A.N.P. De Amsterdamsche politie, bijge staan door militaire politie greep echter in, voordat zich ergens een stoet kon vormen. Op enkele plaatsen moest de po litie met kracht optreden en vielen er schoten. Op den Haarlemmerdijk werd een militair, die weigerde aan de sommatie van de mil. politie, om door te loopen, gevolg te geven, zoo danig getroffen, dat hij aan Je ver wondingen overleed. TTenzelfden avond hield generaal Kruis een tweede radio-rede, gericht tot de familie van de mi litaire!:, die naar Indië gaan. zy behelsde 'n ernstige waarschuwing alles te vermyden, dat de Jongens in gevaar kan brengen en een be nadrukking van het reeds eerder gemelde feit. dat het onverant woordelijke elementen zyn, die de troepenuttzendii g in 'n kwaad dag licht willen stellen en het gaan naar Indtë als zeer wel te vermyden. Het was een waar en ernstig woord, een woord terechtertijd, nu blijkt, dat die onverantwoordelijke elementen er niet voor terugschrik ken door voortdurend onrust te zaaien verwarring te stichten. Bij dit alles kan men zich slechts ver wonderd afvragen hoe lang dat al les nog geduld wordt. Wel is hier Ingegrepen tegen lieden, dle^ pro beerden een betooging te ho'uden, maar warneer wordt ingegrepen te. gen de dry vers achter de schermen? Hier is toch 'n rykstetar.g van de eerste orde in het spel! Nlogelijkheid van Nederlandsche deelname IIET BRITSCHE PLAN voor een internationaal leger in de Brit- sche zone, volgens hetwelk strijd krachten van geallieerde landen on geveer een derde deel dezer zöi:e zullen bezetten, is thans vrijwel ge reed, ontleent de Msb. aan U.N. In verband hiermede zyn met de Nederlandsche autoriteiten bespre kingen gaande over het aandeel, dat Nederlandsche troepen kunnen nemen in de bezetting van het uiter ste Noord-Westen der Britoehe zone waardoor diverse goed opgezette aan vallen voor doel werden teniet ge daan. Zonder dat beide ploegen ge scoord hadden ging de rust in. Na de hervatting bleek BW iets sterker. De Longa-doelman was echter goed op dreef en hield zijn heiligdom schoon. Eerst in de laatste 5 minuten nam BW de vijandelijke vestte met succes onder vuur (1-0). Op het nippertje konden de Tilburgers echter gelijk maken. Hard van stapel. Voor RKTW is het een aardig sucT ces, dat het den eersten thuiswedstrijd won en nog wel van Willem II. De RKTVV-ers liepen direct hard van stapel en scoorden het eerst. Lang plezier hadden zij daarvan echten- niet want Engel zorgde spoedig voor 1-1. De gastheeren blijven groote activi teit ontplooien en dat leidt via van Erven tot een tweede doelpunt (2-1). Dezelfde speler maakt er na de rust 3-1 van. Door fanatiek aan te vallen kon Willem 2 tenslotte den achter stand door Engel verkleinen tot 3-2. VVV Sterker. Vooral in de eerste helft staken de Venlonaren met hoofd en schouders boven hun tegenstanders uit. Met fraai combinatiespel, ook over de vleugels wisten de geel-zwarten herhaaldelijk verwarring in de achterhoede hunr.er tegenstanders te zaaien. De ruststand 3-1 gaf de verhouding dan ook vol komen juist weer. Daarna waren de Tilburgers beter op hun qui-vive. Nadat Schilders den stand op 3-2 had gebracht, maakte de scheidsrechter een fout, die Venlo de zege kostte. (3-3). Prijsbeheer aching 1000 processen-verbaal in 5 dagen. TN AMSTERDAM heeft de przjs- beheersching en de CCD in 5' dagen tyds 1000 processen-verbaal opgemaakt wegens prijsopdrijving en zwarten handel. Van de 3000 ge controleerde zaker bleken er ca. 25 procent ln overtreding te zijn. Van de hier uitgedeelde 740 verbalen kregen brood, en banketbakkersza ken 8 pet., textiel 14 pet., levens middelen 13 pet., huishoudelijke ar tikelen 9 pet., café's e.d., ijzer, rij wielen en or.derdeelen, 8 pet., meu belen 6 pet, schoenen 8 pet enz. Tex tielzaken, zaken in gebruikte goe deren, fruitzaken en het meubel- bedryf „onderscheidden" zich in de ze materie. Belangrijke vereenvoudiging TVE MAATREGELEN inzake het houden van pluimvee zyn ver eenvoudigd. Tot nu toe mc-ht iemand alleen pluimvee houden, wanreer hy in het bezit was van een door het bedrijfschap voor pluimvee en eieren afgegeven ver gunning. Thans mogen particulie ren zonder vergunning ter hoogste tien stuks pluimvee aanhouden Voor personen, die een landbouw bedrijf explolteeren mag dit totaal de vyftlg stuks niet overschrijden. Voor her, aan wie in 1946 doe- of namens het bedrijfschap voor pluim vee en eieren een kuikentoewürng te .hunnen name werd uitgereikt voor 130 kuikens, mag het aantal zonder vergunning te houder stuks pluimvee maximaal 75 sbuks bedra gen. Op overeenkomstige toewijzin gen voor 200 kuikens, mogen thans 125 stuks pluimvee worden gehou den. Heden zon onder 18 38 uur, maan onder 18.31 uur. Dinsdag zon op 6.27 uur, maan op 4 55 uur. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zuid westelijke wind. Meest zwaar bewolkt, met plaatselijk eenige regen, voornamelijk in 't Noor den van het land. Zelfde tem peratuur als gisteren. I

de Stem | 1946 | | pagina 1