Waarom naar Indië HhHSUHShmS 1-" 'J Kvnbt mi t>e's Atoom-energie Vlissingers naar Bromley Wal een Wonderlijke Wereld Industrieele omwenteling door gaan wij ten hartelijke ontvangst In den voetbalwedstrijd werden de punten eerlijk gedeeld HULL. Sept. jyE TREIN 1946. Hull-Londen rijdt langzaam weg. Op het perron staan 70 Vlissingers hun stadge- nooten die r.aar Bromley gaan. na te zwaaien. De Bromley bezoekers verdringen zich voor de coupé-ra men, om op de film te komen, die van het vertrek wordt gemaakt. Dan gaan ze zitten. Banken zijn er in wze 3e klas coupé niet. Heerlijke groenlederen fauteuils, vier aan vier rond tafeltjes geschikt, beloven ons Een GROEP Vlissingsche sport lui vertoeft vertoeft op het oogenhtlk in F.ngelaml, in het ka der van de Engetseh-Nederland- sche sportuitwisselingcn. Bromley heeft vlissingen sportief geadop teerd. Hoe het onze Vlissingers bevalt kunt l* lezen in het relaas van onzen bijzonderen verslag gever. een gemakkelijke reis naar Londen, waar we om 10.15 zullen aanko men. Het is ons nu duidelijk, waar om de Engelsche soldaten klaagden over de treinen in Holland. Wij rijden de buitenwijken van Huil door. De zwaargeschonden xtadsdeelen doen nog aan Vlissin gen denken. Ook zagen we op o zen weg naar het station vele winkels, met een klein raam. en de rest hout. Wij waren blij Huil ie bereiken. Niet alleen om maar in Engeland te zijn, maar om van de boot de Meilrose Abbey af te komen. Het woei flink geduren de de reis en niet iedereen voelde zich even prettig. In Huil werden we verwelkomd door vertegenwoordigers van Scar borough en Bromley, die ons met twee dubbele autocars-bussen met twee verdiepingen naar het station brachten. We gebruikten nog vlug een kop thee met cake, en daarna verdween «nze trein in de richting van Londen en lieten wij drie kwart van onze stadgenooten voor 5 dagen in den steek. Van het bestuur der Bromley P. C„ dat vijf weken geleden Vlissin gen bezocht, hadden wij een cou- rpnt gekregen, met een reisverslag. Het opschrift luidde: „Wij werden ontvangen als koninklijke gasten", en uit het artikel bleek duidelijk, hoe onze Engelsche vrienden geno ten hebben van hun tocht naar Nederland. Mr. J. Bill, bestuurslid van Brom ley F. C„ die ons afhaalde in Huil, zei ons, dat alles in het werk ge steld was om ons verblijf in Brom ley zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Reeds bij aankomst op het King's Cross station te Londen bleek, dat hij niet te veel had ge zegd. Onze gastheeren stonden ons op te wachten en haddeti de be schikking over niet minder dan 14 personen-auto's cm ons naar Brom ley te brengen, waar we. na een rit door het hart van Londen omstreeks middernacht aankwamen. Plechtig heden waren er niet. Iedereen ging rechtstreeks mee naar het huis van zijn gastheer. Donderdag 12 Sept. Den lsten dag hadden wij vrij tot 7 uur 's avonds, d.w.z. onze gast heeren hadden tot dat uur over ons de beschikking. Aangezien dit ech ter een uitstapje naar Londen be- teekende of een autotocht naar Folkestone, vonden wij dat geen bezwaar. Bromley, een voorstad van Lon den met 60.000 inwoners, werd ge durende den oorlog vaak getroffen door vliegende bommen. De schade is aanzienlijk. Reeds staan hier 500 VIER GENERATIES IN BEELD. noodwoningen, een feit, dat voor zich spreekt. x 's Avonds vond de officieele ont vangst plaats in de Gaumont.-bios coop. Deze bioscoop, met 3000 zit plaatsen. was goed bezet, toen om 7 uur Mr. Charles F. King, secre taris van Bromley F. C., op het too. reel verscheen, en het publiek mee deelde, dat de langverbeide Vlis singsche vrienden aangekomen wa ren. Onder 't spelen van ons volks lied kwam het elftal, met den voet balleider, dhr. Boogaard en dhr. Levering op het tooneel. 'n Gewel dig applaus begroette hen. Ze wer den daarna toegesproken door Miss Hilda Vincent, de vrouwelijke bur gemeester van Bromley. In haar korte maar rake speech, sprak deze de hoop uit. dat het contact tus- schen Vlissingen en Bromley van langen duur mocht zijn. Voorts achtte zij het van 't grootste belang dat de jeugd van de beide landen een zoo vreedzame wijze van ken nismaking op het sportveld had-ge vonden, daarbij de hoop uitspre kende. dat de jeugd van alle landen op deze wijze met elkaar in con tact zou treden, hetwelk een ge weldige bijdrage zou beteekenen voor den wereldvrede. Dhr. Levering dankte namens spelers en contact-commissie voor de hartelijke woorden en de pracht ontvangst. ■yrjjdag, 13 Sept. stond een bezoek aan Londen op het program ma. terwijl wij 's avonds te gast waren bij de Royal Navy. Zaterdag middag stor.d de voetbalwedstrijd tegen Bromley op het programma, waarvoor enorme belangstelling be stond. (Ongeveer 10.000 bezoekers, Bromley F. C. heeft doorgaans 4.000 toeschouwers). De wedstrijd eindig de met gelijkspel 2-2. Vele Nederlandsche teams zullen in het komende seizoen Engeland bezoeken. Vlissingen is het eerste daarvan. /Vnze vrienden in Scarborough heb ben het niet minder prettig ge had. Zij werden ontvangen in de groote feestzaal van de Boy's High- school, waar zij hartelijk werden toegesproken door den voorzitter van de commissie voor uitwisseling van sportmenschen, Mr. Priestly, terwijl de burgemeester, Mr. Jack son. namens het stadsbestuur sprak De heeren Levering en Spuyman voerden het woord voor de Vlissin gers. Daarna zat men aan voor 'n ge- zamelijken maaitijd, aangeboden door het stadsbestuur. Van alle kan ten stroomden uitnoodigingen bin nen voor feestmaaltijden. Elke sport club in Scarborough vindt het een eer." een aantal Nederlandsche vrienden als gast op hun feest avonden te hebben. Dat wij ons geweldig vermaken, en in 100 pet. goede stemming zijn, spreekt voor zich. Nederland heeft in Engeland duizenden goede vrien. den. Nuttig gebruik veel goedkooper dan de vervaardiging van bommen |N hei rapport Baruch heeft Op bovenstaand plaatje de Wed. Arens haar dochter, kleindochter en achter kleindochter te Heikant. De wed Arens vierde 15 Sept. haar 90sten verjaardag. dat Bernard ingediend bij de Commissie voor de Atoom- Energie van de VNO, wordt voor speld, dat kernenergie goede toe passing in de industrie zal vin den indien geen hinderpalen op haar ontwikkelingsweg worden gelegd. T\e studie van Baruchs weten- schappelijke adviseurs, bracht aan het licht, dat een fabriek voor 75.000 kilowatt kern-energie kon worden gebouwd in het Oosten van- Amerika, welke engeveer 25.000.000 dollar zou kosten. De exploitatie kosten van deze zouden ongeveer 0.08 dollarcent per kilowatt bedra gen en 26 procent hooger zijn dan voor eenzelfde fabriek die steen kool gebruikt. Het rapport zeide; ..Lagere kos ten voor de exploitatie van kern- energiefabrieken kunnen het best worden bereikt door voortgezet on derzoek." Kern-energiefabrieken zouden 'n grootere decentralisatie van de in dustrie mogelijk maken, een zeer wenschelijke factor in de wereld economie. Slechts een onbeduiden de hoeveelheid brandstof dient te worden aangevoerd en de behoefte aan groote hoeveelheden koelwater zou wellicht kunnen worden on dervangen door de ontwikkeling van gasturbir.es. Kern-energiefabrieken, in tegen stelling met hydro-electrische krachtcentrales, hebben het voor deel dat zij naast de energie direct kunnen voorzien in stoom voor krachtopwekking en verwarming. Onderzoekingen hebben reeds de mogelijkheden aangetoond van het gebruik van radioactieve isothopen bij analytische werkzaamheden en geneeskundige behandeling. Deze isothopen zouden waarde volle bijproducten naast de opwek king van, energie kunnen zijn, of schoon zij waarschijnlijk van wei nig invloed op de exploitatiekosten voor de krachtopwekking zouden zjjn Kern-energiefabrieken zouden wellicht van nut kunnen zijn bij de industrieele ontwikkeling van geisoieerde deelen der wereld, waar de kosten voor olie of steenkool 'n belemmerenden factor vormen en een voldoende aanvoer van water onmogelijk is, omdat voor een kern-energiefabriek, indien gecom bineerd met moderne gasturbines, de aanvoer van deze brandstoffen en koelwater niet noodzakelijk is. ■yele geleerden en ingenieurs, die bij dit werk betrokken zijn, ge- looven, dat een kleine gestandaar diseerde kern-energiefabriek zal worden ontwikkeld. Indien deze re delijke voorspeiling tot werkelijk heid wordt, zouden dergelijke ener gie-fabrieken kunnen worden ge plaatst op alle strategische punten van alle bestaande nutsbedrijven. Het gaat hier over het geheel ge nomen niet om een strijd tusschen het, gebruik van kern-energie of steenkool, gas, olie en waterkracht, omdat een kern-energiefabriek bij zondere voordeeien heeft en kan worden toegepast op gebieden, die niet open staan voor andere soor ten van krachtcentrales. De kosten voor het bouwen van een atoom-energiefabriek, zooals voorspeld in het rapport, zouden binnen het bereik liggen van kleine naties. Men kan er voor gebruiken het uranium 238, dat niet splitsbaar is, en dat 140 maal zoo overvloedig voorkomt als uranium 235, dat wel splitsbaar is. Dit beteekenf dat de hoeveelheid van de grondstof die beschikbaar is voor industrieele doeleinden 140 maal grooter is dan de voorraden, waarvan plutonium wordt afgescheiden voor atoom bommen NEDERLAND naar het Film-Festival AAR het Internationaal Film festival te Cannes, dat van 20 September tot 5 October a.s., zal worden gehouden, en dat als eerste groote vertooning na den oorlog een zeer belangrijke en feestelijke gebeurtenis belooft te worden, heeft de Ned. regeering op verzoek en als gast van de Fransche regee ring een delegatie afgevaardigd. Daar de Nederlandsche speelfilm industrie nog niet op gang is, kon den geen groote films worden in gezonden. In de afdeeling „korte films" is ons land evenwel verte genwoordigd met de volgende films: „De Maasbruggen", De Markthallen van Parijs", beide van Paul Schuitema, „Samen op weg" 99 Op de schouders en aan de hand juichende kinderen TN onderstaand schrijven van een 2den luitenant uit Tjirandjang vindt men duidelijk weerspiegeld dooi- welken geest de besten onzer jongens in Indië bezield zijn. ■pUNDELIJK was dan de lang ver- wachte dag aangebroken dat we in Batavia voet aan wal zetten. Velen van ons hadden gedacht aan een waren triomftocht door de stad, zooals de intocht der Gealli eerde legers destijds bij ons ge weest was. Hoe vergisten wij ons, Inplaats van een juicher.de men- schenmassa in een stad in feesttooi zagen we uitgemergelde menschen, ondervoede kinderen in kleeren, die nauwelijks den naam van lom pen rechtvaardigen. We reden over wegen vol kuilen en gaten, wegen, waarop Indië vroeger trotsch was, en zagen een vuile verwaarloosde stad Batavia met grauwe gebouwen, verbrande huizen, prikkeldraad versperringen, en mitrailleurnesten. We kwamen terecht in een oude geweermakers- schooi op Mr. Corneiis, een lege ringsplaats, die elke beschrijving tart. De meesten onder ons vroe gen zich af: wat moet dat worden? Het antwoord kregen we spoedig. Na de maaltijden werd het overge bleven eten uitgedeeld aan de poort Massa's inlanders en vooral kinde ren dromden samen en als ze een portie veroverd hadden, zag men dankbare blikken van gulzig eten de menschen. Bij het zien van deze ellende wisten we het ineensDit moet anders worden, beter Na eenigen tijd. Tangerang Wie heeft nooit gehoord van Tangerang de stad. waarvan een groot gedeel te der inwoners moest evacueeren bij de komst van onze troepen, waar onze jongens 's nachts op wacht stonden en aan den over kant der Tjisodane het eene huis na het andere zagen afbranden en het hulpgeroep van radelooze men schen hoorbaar was. met tranen in de oogen van, machtelooze woede Als er patrouilles op uitgingen, vonden ze niets dan smeulende puinhoopen en verkoolde lijken, ter wijl kilometers verder weer het zelfde gebeurde. Tangerang, een naam. die ons herinnert aan een massamoord op Chineezen, waar vrouwen en kinde ren met twintig gelijk in een huis werden opgesloten en, levend ver brand door opgehitste, bloeddor stige benden. Al onze jongens, die vijf lange jaren gevochten hebben om de vrij heid te heroveren, gunnen dit land ook zijn vrijheid, maar pas dan, als dergelijke excessen niet meer plaats kunnen linden, als er geen concentratiekampen meer zijn, waar zich nu, een jaar na de capitulatie van Japan, nog duizenden van onze mannen, maar speciaal vrouwen en kinderen in zeer slechte omstan digheden bevinden. VV7"e zijn weer verhuisd en bevin den ons nu in de omgeving van Tjiandjoer. Orde en rust zijn hier weergekeerd na twee maanden onafgebroken, hard werken en el- ken dag weer opnieuw patrouille- loopen. van Otto van Neyenhoff, „De dij ken groeien" (dit is en film otfer Walcheren) „Metamorphose" van Herman van der Horst en een se lectie uit de in de laatste maan den uitgekomen journaals „Neer- lands nieuws" van Polygoon. Vergissen is menschelijk pEN HOTELHOUDER uit Sevilla kwam buiten adem een kerk hof opgerend, waar men juist doende was een lijkkist in een graf neer te laten. ,,Maak dat ding eens open", zei hij. Men dacht aanvanke lijk dat hij gek was, maar achteraf bleek het verzoek nog niet zoo raar te zijn. In de kist lag namelijk een bak ker, die wel erg dron ken, maar allesbehalve dood was. De herbergier bleek zich bij het opge ven van het kamernum mer vergist te hebben. Auw "TkE TELEPAATH Jong listho gaf een voor stelling in Delft, zoo le zen we in de Tilb. Crt. Uit een serie voorwerpen door het publiek afge staan, haalde hij een si garettenkoker. Hij stak het voorwerp in de hoog te en vroeg: ,,Mag ik hiervan zeggen wat ik weet?" ,,Ja", zei de eigenaar, waarop Jonglistho ver klaarde: ,.Deze koker werd gestolen. Hij zat in een koffer met lijf goed, die werd ont vreemd. „Ja", zei de eigenaar ten tweede male en dat deze bevestiging voort sproot uit des mans ver bouwereerdheid, belette de politie niet, hem on middellijk in te rekenen. Staken maar! EN AMERIKAAN, 9' die niet van tijd tot tijd aan het staken slaat is geen pur-sang demo craat", schijnt het de vies te zijn van de in woners der Ver. Staten. In Easthaven hebben b. v. een aantal studenten het „werk" neergelegd, omdat de busdiensten geen regeling willen treffen, die rekening houdt met hun college tijden. Zij komen eiken morgen 75 minuten te vroeg bij de Universi teit aan en dat slikken ze niet langer. Je behoeft op slot van rekening niet met je te laten sollen, o zoo! Ze zaten ermee. Y\j"EGENS vervoers- moeilijkheden i.v.m. een transportarbeiders- staking, moesten de New Yorksche bladen hun da» gelijksch formaat van 50 pagina's dezer dagen in krimpen tot 12. De meeste plaatejen toen maar geen enkele advertentie, bang als zij waren het nieuws er an ders niet in te kunnen, krijgen. Men moest eens zien, hoe geluk kig de bevolking is met onze medi sche hulp, omdat ze zelf hun oude loerah's weer mogen benoemen, hun rijstvelden weer mogen bebou wen zonder dat er Jappen zijn, die zooveel van den oogst vorderen, dat ze zelf rijst te weinig hebben om in hun allereerste levensbehoeften te voorzien. Gisteren stond ik bü het graf van een onzer korporaals, die, bij een patrouilletocht naar vjjar de- lijk gebied om menschen te halen, die gedwongen waren te evacueeren in een hinderlaag viel en gedood werd. Je moest even slikken, toen de dominee zei: Den laatsten keer, dat ik jou zag, kwam je juist terug van een gevaarvolle patrouille naar vijandelijk gebied. Je gezicht was één gulle lach, op je schouders en aan je hand juichende kinderen, die je mee terugbracht. Was dit nu een van die jongens, die als gelukszoeker, avonturist naar Indië gingen, zooals destijds in sommige Nederlandsche krin gen beweerd werd Er heerschen in Nederland veel wanbegrippen over den toestand en onze taak hier in Indië, wat blijkt uit toegezonden couranten en brieven. Als al deze menschen eens even een blik konden werpen op de juiste toestanden hier, dan zouden jon gens, die hun plicht begrijpen en naar Indic willen, _iiet meer bespot en invalide soldaten, die in Neder land terug komen, niet meer be schimpt worden. Er is eens een boek geschreven getiteld: „Daar werd iets grootsch verricht". Dat hier zoo spoedig mo gelijk een tweede deel toegevoegd moge worden, is de wensch van allen die strijden voor een nieuw en beter Indië. „Aon dal cafét-je zffn schoont herinneringen verbonden. „Inderdaad, herinne ringen aan genoegetyk samen eijn, aan de smaak en hel aroma van Rynbende's Z.O.G." De tgd van „5 uur, Rynbende heil de klok" komt weer terug, heeren houdt de herinnering in tere. ï.Jm - ZEER OUDE GENEVER ANNO 1793

de Stem | 1946 | | pagina 7