van geheel W. Istrië ARABIEREN WILLEN ZICHZELF BESCHERMEN Regeering en volk voor enorme taak Brabant en Zeeland kregen auto's IN 'T KORT De prijzen lO HYPOTHEKEN WEER VRIJ Bij Kattendijke komt inlaagdijk Maar met de verhouding t.o.v. het Westen is het weer mis (Vervolg van pag. 1) Een gelukkige gedachte is het in deze omstandigheden de vermo- gensaanwasheffing en de vermo gensheffing ineens te bestemmen voor aflossing van de Staatsschuld. Met dezen maatregel alleen zullen wü er echter niet komen. Willen wij tot de koopkracht van den gul den van 1940 terugkeeren, dan zal er meer moeten gebeuren. De vraag rijst of daarbij aan be- heerschte inflatie valt te ontkomen. Bijz. rechtspleging is duur. "Roemen we dan nog de kosten die drukken op de bijzondere rechtspleging. Zij gaat ons in' 1947 kosten bijna f 74 millioen tegen ruim f 153 millioen in 1946 en f 50 millioen in de tweede helft van '45, dit na aftrek van de middelen, die zij opleverde en zal opleveren. Voor 1947 omvatten die middelen het schamele bedrag van f 14 millioen. Zuiver economisch bezien zijn onze kampen dus wel een zeer sprekende verliespost, die alleen deswege een niet onredelijke verklaring vormen voor de door de regeering gelan ceerde invrijheidstellingsgedachte. TN Haarlem is de politie een groo- te bonnenzwendel op het spoor gekomen, waarbij o.m. twee agen ten van politie betrokken zijn. De verduistering omvatte 60.000 rant soenbonnen tabak, boter, vet en melk. T"VE ex-koning van Bulgarije zal zich naar Egypte begeven en zich voegen bij Victor-Emanuel, ex-ko ning van Italië. f\V den tweeden verjaardag van de spoorwegstaking, die giste ren werd herdacht, werd aan alle leden van de NS die gestaakt heb ben, een leg- of draagpenning uit gereikt. m TTE Belgische gemeenteraadsver kiezingen zijn in verband met de herdenking van wapenstilstands, dag van 10 tot 24 Nov. uitgesteld. T"JE Grieksche regeering heeft de bureaux van de communistische partij in Athene gesloten. ■piINANCIEELE experts van- het Amerikaansche bestuur in Duitschland voeren op het oogen blik in Rotterdam besprekingen in verband met een mogelijke inscha keling van de Nederlandsche har vens in het transitoverkeer met Duitschland. DE heer M. J. M. van Poll heeft, in verband met zijn benoeming tot lid van de commissie-generaal, ontslag genomen als lid der Twee de Kamer. Voor benoeming in de vacature komt in aanmerking dhr. N. Schuurmans te Orthen (gem. Den Bosch). TTUSLAND diende op de zitting van den Veiligheidsraad een motie in, waarin den raad wordt verzocht van de Grieksche regee ring terstond stopzetting van pro- voeeerende handelingen aan de grens en van- vervolging van min derheden te eisehen. T.T. M. DE KONINGIN heeft gisteren op weg naar Arn hem ter bijwoning van de her denkingsplechtigheden haar tocht bij Woestehoeve onderbro ken om een door haar zelf ver vaardigden krans te leggen op de plaats, waar slachtoffers der Duitsche terreur zijn gevallen. "yiJF Russische soldaten hebben Zaterdagavond een aanval ge daan op de Amerikaansche politie post bij Tempelhof. Een handge meen kon voorkomen worden. De Russen wilden uitlevering van „twee verraders van de Sovjet". VIJ, die van misdrijven door Duit- schers in het concentratiekamp Vught gepleegd, getuigen zijn ge weest of hebben ondervonden, kun nen daarvan schriftelijk mededee- ling doen aan het bureau opsporing oorlogsmisdrijven Elandsgracht 117, Amsterdam. IJIT de definitieve cijfers van de Duitsche gemeenteraadsverkie zingen in den Britschen sector blijkt een kleine winst voor de so ciaal-democraten. Zij behaalden 5.5 millioen stemmen, de christen-de mocraten 5.3 mill., onafhankelijken 2.5 mill., Neder-Saksische partij 1 mill., communisten 750.000. In Mecklenburg (Sovjet-zone) waren de eindresultaten: Soc. Een heidspartij 677.000 st„ christen-de mocraten 162.000 St. en lib. demo craten 102.000 st. Leger en vloot kosten een kapi taal bedrag, het herstel van orde en rust in Indië evenzeer. In de we reld waarin- wij leven en na de oor logsafbraak is dit wel onvermijde lijk. Al bij al valt daarom wel zeer de nadruk op het slotwoord van den minister. Weliswaar hangt herstel van ons openbare leven niet uitslui tend af van ons productievermogen, wel echter vormt het een belangrijk onderdeel er van. Daarom zal er al les op gezet worden om zoowel de benoodigde machines, als de benoo- digde arbeidskrachten te krijgen. Als dan ieder van ons de werklust en werkkracht weet op te brengen die hem in 1940 sierde, als daaraan gepaard gaat zin voor sparen, dan zal de last ongetwijfeld te dragen zijn. Te eerder als de regeering haar inzichten tot verwezenlijking brengt en door wijs beleid mede de lasten weet te verlichten, welke op ons drukken. De regeering en de Staten-Gene- raal staan voor een zware taak. Moge God haar de kracht en de wijsheid schenken die taak naar behooren te vervullen. Moge Hij 't Ned. volk bovendien het geduld en de volharding verleenen om door noeste vlijt het verloren terrein te herwinnen. Z. Afrika stelt voor TYE Zuid-Afrikaansche gedele- geerde, Jordaan, veroorzaakte op de zitting van de politieke en territoriale commissie voor Italië te Parijs eenige opschudding door voor te stellen niet alleen Triëst, maar geheel West-Istrië met zijn gemengde bevolking te internatio- naliseeren, waarmee, zoo zeide hij, Italië gestraft zou worden, terwijl aan oJego-Slavië geen- onrecht ge daan werd De Nederlandsche afgevaardigde, mr. Star Busmann, die den Zuid- Afrikaan den verstandigsten man van de heele commissie noemde, steunde dit voorstel met kracht. Een Nederlandsche prijzenslag op komst? T\E Economische Commissie uit den Ministerraad heeft, naar verluidt, besloten tot een belang rijken maatregel ter bestrijding van de spanning tusschen loonen en prijzen. Deze maatregel, welke door het geheele kabinet zou zijn overgenomen, houdt in, dat de regeering geïnspireerd wellicht door den Belgischen prijzenslag op korten termijn zal streven naar een verlaging van de prijzen van alle voor de massa van belang zijnde verbrniksartikelen met ca. 10 pet. Ter bereiking van dit doel zouden de fabricageprijzen en/of handels marges aanzienlijk omlaag worden gedrukt, welke maatregelen reeds omstreeks 15 October a s. hun be slag zouden moeten krijgen. De min .-president zou weldra via de radio van deze plannen mede- deeling doen. DE grootste Arabische politieke partij in Palestina heeft ver zocht een „Arabische defensieve or ganisatie" te mogen oprichten om de Arabieren tegen Joodsche extre mistische activiteit te beschermen. Tegelijkertijd heeft de Arabische hooge commissie aan sir Cun ningham ontbinding verzocht van het Joodsch agentschap. Dit alles staat in verband met de aanvallen van Joden op banken in Jaffa, waarbij vier Arabieren werden ge dood. De mogelijkheid van de vorming van een Arabisch blok achter Tur kije zou volgens berichten uit Cairo op de rondetafelconferentie onder het oog zijn- gezien. Onmiddelii jhe in hechtenis neming. "JMTAANDAG jl. stond te Breda 'n schare overtreders terecht van de bepalingen der arbeidsbeschik- king. De verdachten hadden hun werkkring in den steek gelaten, zonder de daartoe bij de beschik king vereischte toestemming ver kregen te hebben. Waren ten aanzien van deze ma terie reeds vroeger gerechtelijke straffen opgelegd, zoo scheen de preventieve werking daarvan voor alsnog niet zeer groot, althans te oordeelen naar het feit, dat een industrie in ons gewest in den tijd van drie maanden met niet minder dan 18 mutaties te maken kreeg, zonder dat de betrokkenen de daartoe voorgeschreven wegen bewandeld hadden. Met dit beeld voor oogen is de Bredasche politierechter er toe overge'gaan overtreders strenger te straffen. Daar alle verdachten bekend bleken te zijn met de arbeidsvoor waarden, veroordeelde hij hen tot straffen die varieerden van 40,- boete tot 10 dagen hechtenis en in de laatste gevallen, ,,met onmid dellijke in hechtenisneming". In menig geval was er toen aan tranen geen gebrek. TN de Staatscourant is opgenomen het intrekken van de achtste en tiende Uitvoeringsbeschikking De blokkeering 1945. Dit is een ver- strekkenden maatregel welke in houdt, dat vanaf heden hypotheken wederom vrjj verstrekt kunnen worden. Voorheen kon men wel een hypotheek opnemen, doch het hy pothecaire geld werd dan direct overgeschreven op geblokkeerde re kening. zoodat men er in de prak tijk weinig aan had. Heden zon onder 18.50 u., maan onder 15.12 u. Donderdag zon op 6,19 u., maan op 23.43 u. Weersverwachting, geldig tot hedenavondIn den ochtend en voormiddag hier en daar nevel of mist. Overigens gedeeltelijk bewolkt en overwegend droog weer, met aanvankelijk nog wei nig wind. Iets hoogere tempera tuur dan gisteren. dat prinses Elisabeth zich zou ver loven met den Griekschen prins Phi lip, wiens portret wij hierboven geven In Londen circuleerde het gerucht, Het Waterschap Breede Watering heeft nog meer groote plannen, T^E Goes vergaderden de ingelan- den der Breede Watering be westen lerseke, onder leiding van dijkgraaf P. Dekker uit Wemel- dinge. De voorzitter deelde o.m. mede, dat bij K.B. dhr. M. Nieuwenhuize te Nisse benoemd is tot gezworene Het bestuur slaagde er in om, ten behoeve van den aanleg van een inlaagdijk bij Kattendijke, een geldleening te sluiten van f 250.000 tegen 3 pet. rente. De benoodigde gronden zijn aan gekocht voor f 17.000 en reeds overgedragen. Voorts is aanbesteed de bouw van twee nieuwe betonbruggen in het waterschap aan H. Ttnnenga te Vught voor f 81.000. Ei' moet nog voor vier ton aan verschillende werken worden uitge voerd. Nog werd medegedeeld, dat de af wateringskwestie met den Willem Annapolder van de baan is, daar genoemde polder een eigen sluis krijgt. Namens de financieeie commissie rapporteerde notaris Jonkers dat de rekening 1945-1946 in orde was be- OOSTBURG HEEFT EEN U.L.O. lt/ïAANDAG vond onder groote be- langstelling de officieele ope ning plaats van de ULO-sehool te Oostburg. Aanwezig waren o.m. het voltallige college van B. en W. der gemeente, burgemeesters van om liggende gemeenten en de inspec teur van het L.O. Nadat de genoo- digden een haag van leerlingen wa ren gepasseerd, kr.ipte de echtge- noote van het hoofd, mevr. Zacha- riasse, het lint dat den toegang af sloot. door en hield burgemeeste. Hoekzema de openingsrede. Hij bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming der school hebben meegewerkt. In het bijzonder aan den commissaris der Koningin en den inspecteur van het L.O. Bijna 60 leerlingen meldden zich reeds aan, zoodat wel bewezen is, dat de school in een behoefte voorziet. Met name noemde spr. ook de hee- ren Lozanne, Vermeulen. Scheerens en de Clerk, die zich veel moeite hebben getroost om de leerlingen rijp voor dit voortgezette onderwijs te maken. Voorts deed hü een be roep op zijn collega's uit de omlig gende gemeenten om de school, die nog meer voor de geheele streek dan alleen voor Oostburg van be lang is, ook hun steun niet te ont houden. Deze openingsrede werd ge volgd door toespraken van den in specteur van het L.O., den burge meester van Schoondijke, den di recteur der Rijks HBS en den voor zitter der Ver. voor Volksonderwijs in den kring Cadzand, die allen op het belang der school wezen en hun gelukwenschen aanboden. Ook het hoofd der school voerde het woord, waarna wethouder van Kampen het slotwoord sprak. Publieke Tribune POENIGE dagen geleden meldden wij, dat Brabant en Zeeland sinds de bevrijding tot en met 17 Aug. eenige handerden van de in ons land aangevoerde auto's hadden toegewezen gekregen, v. d. P. te Breda schrijft naar aanleiding ervan o.m. het volgende: Noord- en Zuid-Holland kwamen wederom het eerste in aanmerking voor het grootste aantal nieuwe wa gens, ondanks dat deze provincies het dichtste spoorwegnet hebben met de grootste frequentie. In Amsterdam loopen nieuwe wa gens als taxi's terwijl Amsterdam beschikt over een electrischen stads tram. De buitengewesten zijn ook hier weer achtergesteld. Indien het wagenpark op 65 pet. van de vooroorlogsche sterkte ge bracht wordt voor elke provincie, dan is ook dit weer ten koste van het Zuiden. In Noord- en Zuid- Holland liepen voor den oorlog re latief het grootste aantal luxe wa gens, zoodat bij het opvoeren aldaar tot 65 pet. der vooroorlogsche sterk te. alle zaken over voldoende wagens zullen, kunnen beschikken, terwijl de zakenlieden in het Zuiden nog niet „aan hun trek" kunnen komen. De rijksoverheid hield 10 pet. voor zich zelf. Dit percentage is zeer hoog. Minister Lieftinck heeft aan gekondigd, dat het ambtenaren corps met tienduizenden verminderd zal worden. Men zou zoo zeggen, dat er dan ook auto's vrij komen! Het zou interessant zijn eens te ver nemen hoeveel auto's in totaal in gebruik zijn bij de rijksoverheid en de landelijke organisaties. Dit „ver. geet" minister Vos om mede te dee- len! Zonder industrie, handel, scheep vaart en landbouw geen welvaart en geen deviezen. Aan het vrije be drijf dus op de allereerste plaats de nieuwe wagens. De staatsambtenaar op de staatsspoorwegen en de fiets. Dit is het voordeeligste en een arme staat mag zich In deze geen andere luxe veroorlooven. Een ambtenaar behoort in allereerste plaats het algemeen belang te dienen en daar na eerst te denken aan zijn eigen „gemak". Noot van de redactie: Er is in derdaad reden om te betwijfelen of bij de verdeeling wel de juiste ver houdingen in het oog gevat zijn, al was het maar, dat het Zuiden, Zee land, Brabant en Limburg tot de ergst door den oorlog getroffen ge bieden behooren en de vervoers- gelegenheid er dus het sterkst is ge. troffen geworden. Dat geldt zoowel de middelen welke ons ten dienste staan t.o.v. het personen- als van het goederenvervoer. Er is door de door den minister verstrekte opgave inzake de verdeeling van auto's dus voorloopig geen bijzondere reden tot voldoening. vonden en sloot met een batig sal. do van, f 119.300. Ondanks dit goede slot kan je commissie niet tot verlaging van t djjkgeschot adviseeren, gezien den grooten achterstand in de werken. Nadat de tarieven voor het ha ventje van Kattendijke opnieuw voor 4 jaar waren vastgesteld, be sloot men tot verkoop van de be- schadigde sluiswachterswoning te lerseke, ook omdat de sluis dichtge. worpen is. De verhooging in de bezoldiging rijkspersoneel werd ook van toepas sing verklaard op het personeel van het waterschap: ook zal het perso neel de invasietoelage krijgen. Engelsche stedebouwkun digen in Zeeland Een aantal stedebouwkundigen, een delegatie van het Town Plan ning Institute dat op uitnoodiging van het Ned. Instituut van Volks huisvesting en Stedebouw een stu diereis door Nederland maakt, kwam Maandag in Goes aan, waar ir. M. de Vink, directeur van. den Prov. Planologischen dienst 'n cau serie hield over het plan voor Wal cheren. Den volgenden dag werd t gezelschap ontvangen op het ge meentehuls van Middelburg doonr, P. Verhagen, vroeger directeur van de stichting Herbouw Middelburg, thans algemeen stedebouwkundig adviseur van het algemeen college van commissarissen voor den we deropbouw. Hij gaf een uiteenzet ting van de stedebouwkundige pro blemen die zich voordoen bij den herbouw van de geteisterde plaat sen in Nederland. Uitvoerig behan delde de spr. de vragen in verbard met den herbouw van een oude en schilderachtige stad als Middelburg het speciale herbouwplan voor een apart dorp als Westkapelle, den her bouw van de badplaats Domburg en het herstel van Vlissingen, de com binatie van oude plaats en in dustriestad. Hierna werden ver schillende Zeeuwsche plaatsen per autobus bezocht. TRIBUNAAL TERNEUZEN Een verkeerde postbode De 63-j. postbode P. J. B. uit Hulst, thans geinterneerd, had zich in 1941 aangesloten bij cte NSB, omdat, zoo verklaarde hij thans, zijn voornaam ste superieuren ook lid van de NSB waren. Het bleek dat hij nogal pro paganda maakte onder zijn collega's. Hij was al 2 jaar geinterneerd. Mr. v. Son vroeg invrijheidstelling. De 61-j. landarbeider M. F. te Axel, thans geinterneerd was lid van de N. S.B. geworden, omdat hij met een boertje gepraat had. De man was erg arm, had vier kinderen en dacht het beter te krijgen. Gedurende den be zettingstijd gedroeg hij zich erg pro- Duitsch. Thans gedroeg hij zich heel ©nschujdig en wilde graag, daar hij nu 2 jaar geinterneerd is, in vrijheid gesteld worden. De verdediger vroeg geen verdere interneering op te leg gen. De 52-j. Ma. L.-de B. te Nieuwvliet, thans geinterneerd, was lid van de N. S.B. en van den NVD en werkzaam als soliaal-w'erkster. De 27-J. H. A. T.-G. te Terneuzen, eveneens geinterneeid, was eveneens lid van de NSB en de NSVO, waarvoor zij werkzaam was als leidster van de gymnastiek. Uitspraak in deze zaken op Maan dag 30 Sept. UITSPRAKEN A. J. van L.. Schoondijke, thans ge ïnterneerd, blijft geinterneerd tot 16 Sept. 1947, ontzetting rechten. Ma. E. A.-B te Terneuzen, thans geinter neerd, blijft geinterneerd tot 16 Sept. 1947, verbeurdverklaring van inboedel, ontzetting rechten. L. de J., Zuidzan- de, ontzetting rechten. LANDBOUWLOONEN IN ZEELAND De beslissing en goedkeuring van de loonen in den Zeeuwschen land bouw door het college van rijks- bemiddelaars is afgekomen. De drie landarbeidersbonden hebben deze aan hun afdeelingen in Zeeland toegezonden. De voornaamste bepalingen zijn, 1. Overuren op werkdagen 30 pet. 2. Arbeiders belast met verzor ging van vee, voor bouw- en paar denknechts, en voor hen die arbei den met zware landbouwmachines: 1 Mei—30 Nov. 1946 f 38 per week, 1 Dec. 1946—28 Pebr. 1947 f 31.50 P- week, 1 Maart 1947—30 April 1947 f 38 per week. 3. Voor de overige arbeiders: schoolden f 0.70 per uur, geoefe»' den f 0.64 per uur, ongeschoolden f 0.60 per uur. Bijbetaling vanaf 1 Mei 1946 K&® dus nu plaats hebben. 4

de Stem | 1946 | | pagina 2