Ihee BOT TWEEDE KAMER ontving - de M1LLIARDENN0TA Vlijt, spaarzin en wijs beleid De slag om Arnhem herdacht Frl eerstof r derij -Kaas De ,.pwene dienst" sluit m\ «en batig saldo van f 90 miilioen Uitstel van Conferentie te Pangkal-Pinang Onderscheidingen voor ministers Direct aan den i-óedtzf Bev. der Vórming iers :en. i de beste JZEN ée capper ff- In vergelijking met I94(j worden de uitga ven f 1333 millioen lager geraamd GERAAMDE BELASTINGEN Prinsjesdag traditie in eere hersteld Uitspraak in Neurenberg een week uitgesteld naar Europa npagnie had am gevoerd, eze thee naar zeer goed. Iers een fijne n voortreffe- bij voorkeur net zorg en theesoorten, n, dan pas Sluit aan op L:0, F ZEER GERING. 362-00 300000000000 CHOCOLADE, BISCUITS, IS 718-0 OOOOOOOOOOOF ÏRREIN ÏEKENDE irendie de kermis een gansch nieuw 's avonds. voorgesteld door Meyer. let cirkus. Kaarten re 's morgens aan 765—0 ctie ALEX LIBOT ROERMOND 368oo Vandersteen reikt eigenhandig Tante Sidonle .9 distributiebureau. tweede JAARGANG No. 570 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES: Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.25; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.84? Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1946 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A, H. M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H, A BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: w GROFFEN. 'lisslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poert 7 tel 102 Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr 23, tel. 35; Z.-Etlanden: Bur. Goes. Weststngei 75, tel. 2236 Red. N. J. KARHOF NA ZEVEN JAAR van onderbreking, is gisteren door den minister van Financiën weer voor het eerst de z.g. millioenennota, d.i. de begrooting voor het komende jaar aan de Tweede Kamer aangeboden. Het was uiter aard een lijvig document, waaraan wjj het belangrijkste ontleenen en hieronder laten volgen: IIET totaal der uitgaven voor 1947 wordt geraamd op 4 milliard 25» millioen 93.693 gulden, tegen over f 5.582.877.223 in 1946. Er is dus sprake van 'r. geraamde vermindering van uitgaven van ruim 11/4 milliard gulden. De begrootir.gstekorten over de jaren 1940-1945 blijken het enorme bedrag van f 12.6 milliard te be- loopen. Het batig saldo op den gewonen dienst voor 1947 wordt geraamd op f 90.783.527, welk bedrag be stemd is als bijdrage aan den bui tengewonen dienst. Deze sluit met eeti nadeelig saldo van f 1.651.117.009 Tezamen met het nadeelig saldo var. het Iandbouw-crisisfonds komt men tot een totaal begrootingste- kort van f 1.967.399.992.—. Alhoewel het Landbouwcrisis fonds nog een belangrijk nade-Ug saldo vertoont, is dit 1 60 millioen lager dan vorig jaar. Tegenover de hierboven genoemde verlagmg van uitgaven tot een be drag van ruim 1 1/4 milliard, om precies te zijn tot een bedrag var., 1393 millioen gulden, staat ook een verlaging van de opbrengst van de middelen, die voor 1946 was ge raamd op f 3325 millioen en voor '47 op f 2599 millioen, d.i. f 726 millioen minder. Detailcijfers. gij een beschouwing van de ver schillende hoofdstukken der be grooting, blijkt de grootste post te worden gevormd door die van de rente en aflossing nationale schuld ad 780 millioen. Zij maakt ruim 1 3 uit van het totaal. Een stijging er van wordt verwacht. De militaire uitgaven worden geraamd op 292 resp. f 222 millioen voor marine en oorlog, f 205 millioen voor onder wijs, f 76 millioen voor den dienst der belastingen, f 75 millioen voor sociale verzekering, f 60 mil lioen voor noodlijdende gemeenten, f 59 millioen voor rijkswaterstaat, f 48 millioen voor de politie f 15 millioen bijdrage in de kosten van gemeentepolitie, f 44 millioen voor luilpverleening aan oorlogsslacht offers, f 41 millioen voor den Dienst Uitvoering Werken, f 40 millioen voor grondgebruik en landbouwherstel. Zij vormen de belangrijkste posten. De middelen,. Uit het overzicht der middelen blijkt, dat zij voor het leeuwendeel worden bepaald door belastingen ad f 2205,2 millioen (tegen f 2206.3 TN de millioenennota wordt 'n overzicht gegeven van de ge raamde opbrengst der belastin gen. Wij noemen daarvan eenige der geraamde bedragen: in mill. gld. 1947 1946 inkomstenbelasting 060 890 loonbelasting 340 250 dividendbelasting 11 8 voorheffing op in het buitenland geaccumu leerde inkomsten 2 55 vermogensbelasting na tuurlijke personen 90 100 id. voor lichamen 36 33 vennootschapsbelasting 140 115 vereveningsheffing 150 110 invoerrechten 120 25 accijns op gedistill., 30 22 Idem op bier 32 25 idem op suiker 23 50 idem op tabak 120 120 omzetbelasting 330 300 millioen in 19461 en „overige mid delen" ad f 52.1 millioen (v.j. f 52.2 millioen). Justitie, Onderwijs en „Nationale Schuld" zullen in de middelen bijdragen resp. f 24.1 mil lioen, f 25 millioen en f 43.3 mil lioen. Verkeer f 15.7 millioen en Landbouw f 10 millioen. Alle overi ge bijdragende middelen blijven be neden dit bedrag. De te verwachten ontvangsten uit de „vermogensaanwasbelasting" en de „heffing ineens" zullen bestemd worden voor aflossing van de Staatsschuld. Zij zijn daarom niet in de ramingmiddelen 1947 opge nomen. Een plan is in studie om diverse middelen, andere dan belastingen, te verhoogen. Kosten buitengewone dienst. Tn de nota wordt opgemerkt, dat het begrootingstekort geheel wordt veroorzaakt door de uitgaven van den buftengewonen dienst. Uit de detailcijfers blijkt, dat de kosten van de expeditie voor herstel van orde en rust in Indië en liquidatie oorlogvoering geraamd worden op f 349 millioen, waartegenover slechts f 3.1 millioem aan middelen staat. De kosten van steun bij den herbouw, w.o. de uitgaven i.v.b. met oorlogsschade, andere schadevergoedingen, zee. en luchtvaartverzekeringswet, land bouwherstel, reconstructie van de koopvaardijvloot, op gang brengen van bedrijven, worden geraamd op f 620.7 millioen (middelen f 0.5 mil lioen) die voor noodhulp w.o. ver zorging oorlogsslachtoffers, flos sing langloopend buitenlandsch ere diet, steunverleening aan gesloten bedrijven, oogstwerkzaamheden, subsidieering N.V.H. en H.A.R.K.. enz. f 52.8 millioen (middelen f 12,6 millioen). de uitgaven i.v.b. met de uitvoering van de wet op het consumentencrediet op f 183.5 millioen (middelen f 100 mil lioen), die voor wachtgeldrege- lingen, overbruggingssteun en an deren socialen bijstand op f 15.7 millioen, die voor overheidsbemoei ing met distributie en prijsregeling op f 91.5 millioen (middelen f 25.9 millioen) Het Welvaartsfonds Suriname zal f 8 millioen vergen, de bijzondere rechtspleging f 94.3 millioen (mid delen f 19.2 millioen). Aan kapitaalsuitgaven prijkt een bedrag van- f 194.6 millioen op de begrooting voor de materieele uit rusting van leger en vloot. Bijzondere rechtspleging. Met name is het herstel en de uitbreiding van het productie apparaat bij de gemaakte veronder, stellingen ten achter gebleven, ter wijl het met het bestaande pro ductie-apparaat bereikte productie, volume niet ten volle bevredigend is geweest. Tweeërlei oorzaak ligt daaraan- ten grondslag, investeeringsgoede ren, grondstoffen en halffabrikaten moeten uit het buitenland komen en blijven te lang weg, en ander zijds het nog steeds lage peil der arbeidsproductiviteit en onvoldoen de besparingen door het Ned. publiek. Een algemeeue verbetering zal slechts kunnen bereikt, aldus de minister, als de arbeidsproductivi teit die van voor den oorlog bena dert. het kwantum voor export ge schikte goederen wordt opgevoerd en de consumptie beperkt blijft waardoor de besparingen toenemen. Do regeering zal harerzijds crisis uitgaven binnen rationeele grenzen moeten houden en zoo snel mogelijk moeten liquideeren en ook t.o.v. overige uitgaven rationeel en effi cient te werk moeten gaan. T>ijzondere aandacht valt op de uitgaven voor de afd. politieke delinquenten. Tot en met 1947 vor den voor de maatregelen t.a.v. de politieke delinquenten niet minder dan f 292 millioen noodig geacht, waartegenover slechts f 14 millioen- aan Inkomsten is geraamd. De uit gaven in 1944 en in de eerste helft van '45 in het toen- bevrijde deel van ons land, zijn daarin niet opge nomen, zoodat veilig kan worden aangenomen., dat het geheele geval in totaal meer dan f 300 millioen zal vergen. In rubrieken onderverdeeld blijkt van dat bedrag de in-terneering en bewaking het grootste deel te ver gen, nl. ruim f 180 millioen, de P.O.D.-en en P.R.A.-en bijna f 42 millioen, de bijzondere jeugdzorg ruim f 30 millioen, de berechting ruim f 20 millioen, de opneming van politieke delinquenten in ge vangenissen en rijkswerkinrichtin gen f 12 millioen, tewerkstelling van politieke delinquenten bij den D.U.W. f 4'/(. millioen en het direc toraat-generaal voor bijz. rechtsple ging ruim f 2 millioen. Beneden de verwachting. D« minister van Financiën ver klaart ten slotte, dat de aan 't begin van dit jaar gekoesterde verwachtingen omtrent het tempo van het economisch herstel niet ten volle in vervuiling zijn gegaan. WAPENSTILSTANDSBESPREKINGEN BEGINNEN HEDEN TJE conferentie van Pangkal Pi' nang, die op 24 September was vastgesteld, is tot 1 October uitgesteld, daar men eerst de commissie-generaal eenigen tijd wil geven om de situatie te Ba tavia te bestudeeren, en men ook de komst van Lord Killearn zoo mogelijk wil afwachten. Lord Killearn's plaatsvervanger, Michael Wright, is intusschen in Batavia aangekomen om met de QOK AAN EEN AANTAL oud-mi- nisters zijn gisteren, onderschei dingen verleend. Prof. ir. W. Scher- merhorn werd tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau bevor derd. Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw werden prof. dr. J. E. de Quay, ir. Th. S. van. Schaik, prof. dr. ir. J Schmutzer, drs. J. Gispen, mr. H. Kolfschoten, mr. J. Meijnen, dr. J. van Royen, ir. Th. Tromp en ir. G. Weijffels. Engelsche autoriteiten besprekin- C Regeering en volk staan 71111 voor een enorme taak j L.IJII HOOR het eerst sinds 7 jaar kon de millioenennota weer aan de Tweede Kamer worden aangeboden. De minister van Financiën maakte er in zijn aanbiedingsspeechje met voldoening gewag van. En terecht. Hoe ern stig het document ook spreekt van de zware zorgen die op het Nederland- sche volk rusten, de aanbieding is een der symbolen van onze herwonnen vrijheid. rxe .millioenennota.Men be- hoeft slechts vluchtig kennis te nemen van den inhoud er van om tot de ontdekking te komen, dat er toch wei veel veranderd is in de voorbije 7 jaren. Zij is namelijk veel meer een milliarden- dan een millioenennota geworden en als er in dit verband een ding voor de hand ligt, dan is het dit, dat voor de samenstellers van het document een ontzaggelijken hoop werk ver zet is moeten worden. Dat de minis, ter dit tijdig heeft klaar gespeeld om de oude traditie te her stellen de aanbieding er van bij de opening der Staten-Ger.eraal is een compliment waard. V erheugende bezuiniging ITet is niet gemakkelijk aan de hand van de weinige ons ter be schikking staande cijfers, een eenigs zir.s diepgaand oordeel te vormen. Zoo er echter iets spreekt, dan is 't de sinds 1946 verkregen bezuiniging die rond f 1333 millioen omvat, welke bezuiniging sinds Mei van dit jaar dank zij o.m. versobering op marine f 150 millioen hooger is geworden dan toen geraamd werd. Meer in het bijzonder treft daarbij, dat de kosten van overheids bemoeiing met distributie en prijs regeling, w.o. begrepen zijn de kos ten der rijksbureaux voor 1947 ge raamd zijn op f 91.5 millioen tegen f 413.9 millioen in 1946. Weliswaar staat daartegenover het feit, dat de middelen uit dien hoofde voort vloeiend voor 1947 geraamd op f 25.9 millioen, tegen f 327.2 millioen in 1946, de uitkomst levert echter een vermindering van het nadeelig slot van f 21.1 millioen. Moge deze da lende lijn aanhouden. De aandacht trekt ook het be grootingstekort over de jaren 1940- 1945. De vraag rijst slechts, welk gedeelte is daarvan in Nederland, welk in Londen ontstaan. Voorzichtig beleid. TJet geraamde batig saldo ad f 90 millioen op den gewonen dienst stemt tot voldoening. Er zou uit af geleid kunnen worden, dat de op brengst der diensten een alleszins bevredigenden omvang belooft te bereiken. Er zou ook uit afgeleid kunnen worden, dat de uitgaven tot een voorzichtig peil zyn gedrukt, maar zoo dit laatste het geval is, lijkt de vraag niet ongewettigd of niet een al te groote voorzichtigheid is betracht ten aanzien van de uit gaven voor volksgezondheid en volks huisvesting, twee onderwerpen, die door den oorlog wel een bijzondere beteekenis hebben gekregen. Als wij daarnaast zien, dat het politie-apparaat f 63 millioen zal vergen, dan rijzen hier vragen, die de nieuwsgierigheid wekken. De Staatsschuld. pi en groote hap in de inkomsten en uitgaven vormen de op brengst der belastingen en de rente en aflossing van de nationale schuld Deze laatste omvat niet minder dan ruim 1/3 van de totaal uitgaven en alhoewel in de ons ter beschikking staande cijfers geen totaalbedrag der schuld wordt genoemd, is de verklaring niettemin duidelijk voor wie zich herinnert, dat reeds eeni gen tijd geleden een som van meer dan 25 milliard is genoemd. Dat komt neer op ca. f 3000 per hoofd der bevolking. (Vervolg op paff. 2) Eerste Kamer cloi* vergaderde O gisteren. TVE Eerste Kamer ging gisteren direct na de opening der Sta ten-Generaal al aan het werk met de behandeling van een wijzigings voorstel in de wet op de bijzondere rechtspleging, waarbij min. van Maarsseveen in antwoord op een klacht over de vergoeding van ver dedigers in kostelooze procedures de nooden van de schatkist hooger vond dan die der advocatuur, die, aldus de minister, een van haar meest lucratieve tijdvakken beleeft. Het wetsontwerp tot zuivering der Nederlandsche ridderorden werd r.a een kort debat met 35 tegen 4 stem men aangenomen. Ook het wetsont werp wijziging hooger-onderwijswet ging er door (23 voor, 15 tegen), maar niet dan nadat min. Gielen eenige bezwaren had moeten weer leggen, waarbij hij aankondigde binnenkort met verschillende in stanties besprekingen te zullen gaan voeren over verbeteringen op on derwijsgebied. T)E ANWB, de KNAC en de EVO hebben bü den minister aan gedrongen op teruggave van de na de bevrijding gevorderde motorvoer tuigen. gen te voeren over de loopende vraagstukken, waartoe de evacuatie behoort, waarover gen. Mansergh aan Sjahrir een nieuw voorstel deed toekomen, en den wapenstilstand, waarover de besprekingen tusschen de Republikeinsche delegatie en 't geallieerde hoofdkwartier vandaag zullen beginnen. De Nederlandsche delegatie, die o.l.v. dr. Koets naar Djokjakarta is aangekomen ,om zich op de hoogte te stellen van de toestanden in het door de Republikeinen beheerde ge bied, heeft een onderhoud gehad met den Indonesischen vice-presi dent, Mohammed Hatta, en heeft volgens republikeinsche berichten gisteren te Malang besprekingen gevoerd met Soekarno. Men wijst er te Batavia in verband met dit laat ste bericht op. dat de delegatie geen enkele politieke opdracht heeft, doch slechts een informeel en oriën teerend karakter draagt. vy'ELISWAAR werd gisteren met de opening van de zitting der Staten-Generaal de oude Prinsjes dag-traditie in eere hersteld, maar het feit, dat niet H.M. de Koningin met de gebruikelijke luister deze opening verrichtte, en dat de regen mild stroomde, maakte toch, dat de Residentie nog niet het beeld bood, wat zij anders op den derden Dins dag van September te zien gaf. Klokslag 1 uur arriveerde min.- president dr. L. J. Beel. geëscorteerd door 20 motorrijders op het Binnen hof waar hij met het uitspreken der openingsrede in naam van H. M. de Koningin de zitting der Staten-Ge neraal opende. FJE slag om Arnhem is gisteren op indrukwekkende wijze herdacht In de ochtenduren vonden katho lieke en Anglikaansche kerkdiensten plaats en plechtigheden op de kerk hoven. Om 12 uur werd te Ooster beek het door den beeldhouwer Jan Maris vervaardigde Airbomemonu- inent onthuld, een plechtigheid, die een bijzonder karakter kreeg door de hooge aanwezigheid van H.M. de Koningin. Behalve de Engelsche gasten gen. Urquhart, familieleden van ge sneuvelden en officieren en solda ten van de bij Arnhem neergelaten luchtlandingsdivisie woorden ook luit. adm. C. Helfrich, luit.- gen. H. Kruis en de ministers Fie- vez en van Boetzelaer de onthulling bij. Een bataljon luchtstrijdkrachten uit Breda vormde de eerewacht. De laatste herdenkingsplechtig heid vond om 4 uur bij de Rijnbrug in Arnhem plaats, waar zoovelen van de luchtlandingsdivisie den dood vonden. Ook daarbij was Ko ningin Wilhelmina aanwezig. Zij legde een krans bij het eenvoudige monument, dat bestaat uit een ge deelte van een pilaar van het ge heel verwoeste paleis van justitie.. 11' uitspraak van de vonnissen over de door het tribunaal te Neu renberg berechte beschuldigden is uitgesteld van 23 Sept. tot 30 Sept. Dit in verband met de onmoge lijkheid voor de vier rechters om zich binnen den aanvankelijk vast- gestelden tijd door den berg docu menten heen te werken. Men krijgt eenigen indruk van 't werk. dat te Neurenberg verzet moet worden, als men weet, dat in dit proces mee dan 300.000 schrif telijke getuigenverklaringen zijn, overgelegd en 3000 documenten, en dat ongeveer 200 getuigen zijn ge hoord. De verslagen der zittingeni omvatten 17.000 pagina's. Wat de executies betreft, heeft de geallieerde bestuursraad naar ver luidt eenparig besloten het tijdstip of de plaats niet bekend te maken voor de executies zijn voltrokken.

de Stem | 1946 | | pagina 1