DE DENKBEELDEN DER Indonesische katholieken Verdienstelijke mannen werden onderscheiden Wallace blijft bij zijn standpunt De strijd om de volksgezondheid Nederland moet bijspringen om de jonge Repoeblik uit de handen van vreemde kapitaalsbelangen te houden Hun is overwinning Drie iodon van hot episcopaat ontvingen oen ridderorde Extra vleesch 7 Dec. divisie komt in November in Indië aan TWEEDE JAARGANG No- 569 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. EL B. L*. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.88 p. kwartaal; per post 4 10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.36; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.843 Voor God, Koningin en Vaderland D I N S D A G 17 SEPTEMBER 1946 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A H M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'llssingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst Dubbele poort 7 wl 102 Red. J. v. d. BROEK. Bijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N J karhop (Van onzen Haagschen medewerker) /AVER ENKELE WEKEN, zal te Pangkal Pinang een nieuwe con- ierentie over het Indonesische vraagstuk plaats vinden en wel met de minderheden zooals b.v. de Chineezen. de Arabieren, maar ook met de Nederlanders. Onder deze laatsten zullen ook de Indo-Europeanen vooral gehoord worden. Deze vormen toch altijd nog twee-derden van alle aanwezige Nederlanders ten getale van pngeveer tweehonderddui zend zielen. Juist bij deze groep van de Indonesische bevolking (en ongetwijfeld zitten onder hen de meest ontwikkelden, die het grootste deel van de lagere bestuursposten bekleeden) bestaat een groote be langstelling voor het Indonesische vraagstuk. Vergeten wij niet dat Indonesië ook voor deze Nederlanders het eigenlijke vaderland is. Tot de Indo-Europenanen en de daar vertoevende Nederlanders behoorde ook een aantal katholieken. Deze zullen als Katholieke Volkspartij ook de minderheden-conferentie bijwonen en* met dat doel kwam de heer J. H. Smit uit Batavia enkele dagen naar Nederland om contact te maken met onze katholieke politieke leiders. De heer Smit stelde ons gaarne In de gelegnheid om onzen lezers een indruk te geven van de denkbeelden der Indonesische Katholieken. Tn Nederland wordt in sommige kringen op een heel eigenaardige wijze over de Nederlanders in Indië gedacht. Men wil den indruk wek ken als zouden de Nederlanders In donesië op dezelfde manier hebben „bezet" als de Duitschers ons land. Deze voorstelling van zaker. is ge heel bezijden de waarheid. Wel werd de leiding gegeven door Ne derlanders. wel werd de uitvoering voor een belangrijk deel aan Ne derlanders toevertrouwd, maar met de werkelijke belangen van de be volking werd terdege rekenlr.g ge houden. Bestaat nu de mogelijkheid het Regeeringsapparaat in zijn ge heel aan de Indonesiërs over te geven? /Angetwijfeld neen. De ontwikke- lieg van de Indonesiërs staat nog zeer laag. Slechts enkele pro centen hebben zich behoorlijk kun nen ontwikkelen, gebruik makend van het Nederlandsch middelbaar- en Hooger onderwijs. Moet er gestreefd worden naar geleidelijke overname van het be- stuursapparaat door Indonesiërs? Ongetwijfeld ja. Doch: geleide lijk. Dit steunt o m. op sociaal-eco nomische gronden. Indonesië is even als ons eigen vaderland leeggeplun derd. Het kan economisch zich zelf niet helpen en mist daarenboven economische leiders voor zijn fa brieken. grondstoffen, exploitaties, enz. Hoe kan dit land economisch weer op gang worden geholpen? Wanneer Nederland de hand niet zou uitsteken, zou de jonge Repoe- blik ongetwijfeld in handen van ka pitaalsbelangen vallen, die met de welvaart en het belang van de be volking geen rekening znllen hou den! Had Nederland niet eerder de onafhankelijkheid van Indonesië kunnen voorbereiden? /Vnafhankelijkheid eischt een ba sis: de basis namelijk van 'n ont. wikkelde bevolking. Aan de ontwik keling hebben de Nederlanders vol doende zorg besteed ofschoon er meer naar een planmatige ontwik keling zou k.uv nen gestreefd zijn, gericht op de uiteindelijke onafhan kelijkheid. In dezen zijn de Neder landers misschien iets te kort ge schoten, maar de streving werd niet verwaarloosd. Integendeel. Men moet thans vragen; is de toestand in Indonesië rijp voor zelf standigheid. Nog niet het minst Als treffend voorbeeld ihoge het volgende dienen. Van de gewesten, die te Malino waren vertegenwoor digd, weet 90 pet. van hun bevol king nog niet, dat de conferentie heeft plaats gehad, laat staan dat zij iets zouden weten over de be sprekingen zelve. Men moet zich geen illusie maken over de toestan den in Indonesië. De repoeblik be staat wel, maar berust op gezagsdra gers, die meerendeel nog lang niet rijp zijh voor het vervullen van ver antwoordelijke functies. Wat te zeg gen van een kruideniersloopjongen, die plotseling tot Commissaris van Politie gebombardeerd wordt en fier met sterren en een groote sabel door de straten stapt? Nederland mftg Indonesië niet los laten. Nederland \heeft den plicht zoo lang de bevoegdheden van lei ding en bestuur in handen te hou den. totdat Indonesië inderdaad zichzelf kim besturen. Nederlanders Een onderhoud met den heer J. H. Smit zullen de leiding moeten blijven ge ven en niet alleen, zooals v. Mook zegt: helpen en steunen. De heer Goedhart heeft een be zoek aan Indonesië gebracht en zegt thans: „Iedere Indonesiër is nationalist". Moge deze volzin in zijn algemeenheid ook al waarheid bevatten, het begrip „nationalisme" is voor den doorsnee Inlander ge heel iets anders dan voor ons. De basis voor zelfstandigheid, namelijk een volksontwikkeling en eenige po. litieke belangstelling is nog lang niet bereikt. O prekend over de Commissarissen- Generaal, die Zaterdag naar Indonesië zijn vertrokken, juichte onze zegsman deze commissie van harte toe. ,Men moet namelijk goed bedenken, dat de Luitenant-Gou verneur-Generaal thans geheel al leen staat. Hij heeft geen adviezen meer van den Volksraad of den Raad van Indië. Hij beslist prak tisch geheel alléén over binnenland sche aangelegenheden. De kwestie met de Repoeblik is echter geen bin- nenlandsche aangelegenheid in di- recten zin. De Commissie-Generaal zal nu competent zijn in deze kwes tie handelend op te treden. Moeten wjj in de toekomst nog Jiet vertrek van Nederlanders naar Indonesië stimuleeren? De kwestie is zóó. Vele tiendui zenden Nederlanders zullen nog noodig zijn om Indonesië vooruit te helpen. Maar naarmate de In donesiërs meer zelfstandig kunnen optreden, zal de taak van onze land genooten daar afloopen. Wanneer men in Indonesië heeft gewerkt, is men ontwend aan de Westersche Industrie en methoden. De Indone siër heeft minder ,,skil", technische vaardigheid dan de Westerling. Vervolgens is de drang van den mensch, die in Indië is geboren zoo heftig, dat hl) voor iederen prijs naar zijn geboorteland d.i. Indone sië terug wil keeren. (The call of the east). Men zal daarvan door de loop der jaren af moeien zien. De heer Smit wees tenslotte op het schromelijk tekort aan goede voor lichting. Men interesseert zich voor Indonesië, maarde honger r.aar voorlichting wordt niet gestild of. door slechte kost bedorven. "17"ANDAAG is het twee jaar ge- leden, dat geallieerde lucht landingstroepen bij Arnhem daal den met de bedoeling de Rijnbrug te bezetten en een bruggehoofd te vormen, totdat Montgomery's ge pantserde leger uit het Zuiden zou zijn genaderd. Het is een strijd ge worden op leven en dood, waarin voor korten tijd de vijand te sterk bleek om het gestelde doel te kunnen verwezenlijken. In dien strijd die dagen lang duurde en tijdens welke de aanvallers nau welijks eenige minuten rust ken den per etmaal, sneuvelden duizen den jongemannen en nochtans was hun offer niet tevergeefs. Nauwe lijks acht maanden later moest de vijand over de geheele linie capi- tuleeren. De strijd om Arnhem wordt van daag herdacht. Twee honderd vijf tig oud-strijders van de eerste luchtlandingsdivisie zijn thans met de nabestaanden van hun geval len kameraden de gasten van het Ned. volk. Zij zullen weer op 't oude strijdtooneel vertoeven en hun dooden herdenken, in het bij zijn van de Koningin en van dui zenden landgenooten. Brengen wij hen, die voor de bevrijding van ons land streden, van deze plaats een eeresaluut. WW^WVVVWWVV Kabinetscrisis kan er het gevolg van zijn "I^OG steeds blijft Wallace's rede en al wat zich daar rond heeft afgespeeld, de gemoederen In Ame rika en daarbuiten bezig houden. Wallace zelf verklaarde gisteren het interessant te vinden, dat zoo wel uiterst rechts als uiterst links, het niet met hem eens zijn. Hij blijft bij wat hij heeft gezegd en kondigde aan in de naaste toe komst meer over dit onderwerp te zullen zeggen. Hij deelde mede voor het publiceeren van zijn ver klaring met Truman getelefoneerd te hebben. Intusschen dringt de geheele repu- blikeinsche pers aan op het heen gaan van Wallace, Wil hij niet eige ner beweging gaan, dan eischt men, dat Truman hem ertoe beweegt. Te Washington verwacht men, nu Wallace heeft gezegd te blijven strijden voor een toegevender poli tiek ten aanzien van de Sovjet-Unie een kabinetscrisis. Ook acht men 't, nadat Truman en Wallace hun standpunten beker.d gemaakt heb ben, waarschijnlijk, dat Byrnes nog maals een verklaring geeft over de Amerikaansche buitenlandsche po litiek. TVTET een korte toespraak heeft H. K. H. Prinses Juliana gisteren te Amsterdam het Natior.aal Con gres Volksgezondheid 1946, waar aan meer dan 1200 doctoren, artsen en sociale werkers deelnemen, ge opend. Min. Drees wees op wat reeds in "VTA ZOOVEEL JAREN is er weer een ouderwetsche lintjesregen neergedruppeid over Nederland. In zeventig bladzijden vertelt een buitengewone Staatscourant, wie door Hare Majesteit zqn onder scheiden voor verdienstelijken en vaak langdurigen arbeid in grooter of kleiner, in belangrijken of minder belangrijken levenskring. TArie leden van het Nederlandsch Episcopaat worden genoemd in de lange lijst. Kardinaal de Jong is bevorderd tot het grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Mgr. Mutsaerts, de Bisschop van Den Bosch en Mgr. Baeten, de Bisschop- coadjutor van Breda werden be noemd tot ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. Een grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw kreeg ook luitenant-admiraal Helfrich. rpot commandeur in de Orde van den Neder landschen Leeuw zijn be vorderd onze ambassadeurs in Was hington eiv Londen, resp. Jhr. Lou don en Jhr. Michiels van Verduy- Z. H. Kx«. Mgr. J. Ba«t«a nen en luit.-gen. J. J. G. Baron v. Voorst tot Voorst. Groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau werden Jhr. Snouck Hurgronje, secr.-generaal van Bui- tenl. Zaken, Ds. Gravemeyer, Jhr. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, luitenant-generaal Kruis (met de zwaarden), Mr. Dr. Froweine, oud- pres.-dir. Staatsmijnen, Ir. Louwes, dir. gen. Voedselvoorziening. /Commandeur in de O r- de van Oranje Nas sau werden o.m. A. Lovink, onze ambassadeur in Nanking, Mr Graaf van Bylar.dt, buitengewoon gezant, Mr. Donner, Raadsheer in den Hoo. gen Raad, Baron van Voorst tot Voorst, oud-commissaris der Konin gin in Overijsel, Prof. Bruins, Ir. de Block van Kuffeler, oud-direc teur der Zuiderzeewerken, Mr. Scholtens. oud-secr.-gen. Sociale Zaken, Mr. Willekes, apostolisch- vicaris te Batavia. yan de nieuw-benoemde r i ri ders in deOrdevan den Ned. Leeuw noemen we Mr. Baron van Hövell tot Wester- fller, kantonrechter te Den Bosch, Joh. Asselbergs, lid Ged. Staten te Bergen op Zoom, Jhr. Mr. J. Smits van Oyen, wnd. Commissaris der Koningin in Noordbrabant, Dr. B. D. H. Tellegen Azn., griffier der Sta. t»n in Zeeland. C. A. van Woelde- ren, oud-burgemeester van Vlissin- gen, J. J. Verbeeten, oud-hoofdin specteur van het L. O. te Breda, Prof. Mr Gimbrère te Tilburg, c. A. Takken, directeur van belastin gen en domeinen te Breda, de gep. generaal-majoor Baron van Lawick en H. Baron van Voorst tot Voorst, Prof. Cobbenhagen te Tilburg. Ir. P. Philips te Eindhoven. E. Kupers voorzitter van het N.V.V., Luit.- Gen. Spoor. Officier in de Orde van Oranje Nassau wer den o.a.: Moeder Maria Cherubina Gongree te Amsterdam geopend het belang der volksgezondheid was verricht na de bevrijding, terwijl als laatste spreker op den ope ningsdag, dr. L. Kersberger., voor zitter van den Gezondheidsraad, het woord voerde. Hij gaf een his torisch overzicht van den strijd te gen de belagers van de volksgezond heid, waarbij hij uit de honger-- periode Interessante cijfers aar- haalde. De calorische waarde van het distributiepakket bedroeg in de laatste week van Febv. bv, slechts 340 calorieën. In totaal ziin 10 030 personen aan den honger bzweken. Er stierven twee tot driemaal zoo veel mannen als vrouwen. Onge veer 150.000 personen leden aan hongeroedeem. Er staan bij de consultatiebu- reaux ong. 50.000 gevallen van t b. c. ingeschreven, waarbij het merk waardige is, dat er een duidelijke verschuiving is naar hoogere leef tijden. B(j 500.000 schijnbaar gezonde personen vond het centraal bureau voor keuringen er 2.5 per duizend lijdend aan actieve long t b c., 3 per 1000 aan dubieuze. 110 per duizend aan inactieve. Het aantal diphteriegevallen steeg van 1273 in 1939 tot 60.226 in 1944. Wat de sterfgevallen betreft: tegenover een sterftecijfer van 4.1 in 1930 staat te Rotterdam in de eerste 8 maanden van 1945 het ge tal 11. Dr. Kersbergen wijdde tenslotte zijn aandacht aan de mogelijkheden ter bestrijding van al, wat de volks, gezondheid bedreigt. TAE bon 523 Vleesch geeft tn de periode van 15 t.m. 21 Sept. recht op een extra-rantsoen van 100 gram vleesch. Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong (ln de wereld Mej. J. Kooyman), algemeen overste van de Congre gatie der Zusters Franciscanessen Poenitenten Recolletinen te Bre da, Deken Teulings te Nijmegen, Mevr. v. d. Mortel-Houben te Til burg, Jo Vincent, Albert van Dal- sum, J. H. Hermans, directeur Maastritsch Sted. Ork., H. Mid delhof, directeur van de R. K. Kweekschool te Breda, de letterkun dige A. Roland Holst, Charlotte Kohier, C. Spoelstra, (A. den Doo laard) Beinum, de hoofdaalmoeze nier II. J. J. M. van Straelen, de eervol ontslagen aalmoezenier W. A. J. van der Maden (thars ple baan te Breda), Dr. H. L. Bredée, chemisch ingenier bij de H.K.I. te Breda. (Vervolg op png. rpEGEN half November zal de ge- heele „7 December divisie'' in Indië zijn aangekomen, aldus luid de de mededesling, die luit. gen. Spoor op een persconferertie in Ba tavia deed. .Uit de verdere verklaringen van gen. Spoor noteeren we nog, dat over geheel Indië drie Nederland- sche divisies worden verspreid met een luchtvloot van 4 squadrons, waarvan er drie zullen bestaan uit ieder 12 gevechtsvliegtuigen, terwijl het vierde een transportafdeeling is, die 24 toestellen zal omvatten. Op het oogenblik bevinden zich op Java zeven brigades en een di visie. In plaats van Lord Klllearn, die tengevolge van dringende voedsel problemen zijn reis naar Batavia moest uitstellen, is zün plaatsver vanger, Michael Wright, naar Ba tavia vertrokken.

de Stem | 1946 | | pagina 1