Zuidelijk voetbalrad op volle toeren Radlo- Een blinde Het varken van den arbeider ONTNUCHTERDEN Waar bloot Dick Malvory V. program DE voetbalenthousiasten zijn verheugd. En daar hebben zij reden toe, want morgen gast het competitierad volledig draaien in het Zui den, hetgeen beteekent, dat er weer de noodige sportsensaties voor de deur staan. Immers het zou al heel gek moeten loopen, als er links en rechts geen wonderlijke dingen te beleven zouden vallen. Een ]- voetlab kan immers heel vreemde sprongen maken. Dat het Zuiden de primeur heeeft. heeft zijn aparte bekoring. We kunnen in dit onder-onsje tenminste alvast eens gaan uitmaken, wat voor vleesch we in de kuip hebben. BW schijnt ook dit jaar over een uitstekende ploeg te beschikken. De Bosschenaren willen hun 50-jarig be staan zoo goed mogelijk vieren en een stcvigen gooi naar het kam pioenschap doen. RKTVV zal wel 't eerstfe kind van de rekening worden. En wat zal de nieuwe eerste klasser VVV er in Tilburg tegen Willem II van terecht brengen? De ouverture van Willem II tegen Noad was aller minst grandioos. De wedstrijd Longa-NAC is uitgesteld op verzoek van Longa dat blijkbaar nogal met spelers vastzit. Die kwaal is er echter ook bij NAC, want nu Pirard weg is, zit men nogal zwaar met de bezetting der midvoorplaats op zijn maag. Denkelijk haalt men v. Dijk weer van stal. De tweede klassers In Zeeland krijgen wij in Zeeuwsch Vlaanderen twee flinke ontmoetin gen. Zal het terreinvoordeel in Bres- kens beslissend zijn en zal Terneu- zen niet te zwak blijken voor Goes? Het Oosterhoutsche TSC krijgt het in Roosendaal lang niet cadeau, dat staat vast. Of Dosko—RBC, in verband met het loopende protest van RBC, door gaat. is nog niet definitief, maar wordt er in Bergen gespeeld, dan ge ven wij den Roosendalers de beste papieren. In 2B spelen RAC en Desk thuis en dat kunnen meteen twee overwinnin gen voor de gastheeren beteekenen. De derde klassers Twee plaatselijke ontmoetingen staan in 3C op het program, nl. in Waalwijk en in Oosterhout. Voorspel len is hier met vuur spelen. Dongen ontvangt Baardwijk, waarbij de Don- genaren wel het heft in handen zul len houden. In 3D winnen o.i. BSC en Roosen daal. PCP zal het zeer zwaar hebben in Princenhage en Bredania in Til burg. Bceimeer, dat zich vorig jaar slechts met veel moeite in de 3e kl. heeft kunnen handhaven, schünt versterking te hebben ontvangen. En bovendien is de geest bü de Boeimeer-knapen uitstekend. Al met al beteekent zulks, dat het voor Rood Wit Zondag hard oppassen heet. Odio-MOC wordt in 3E een aardige en spannende partij, Steenbergen heeft tegen RKFC eens winstkans en Souburg kan vermoedelijk Burgh er wel onder houden. Een drukke dag is het in Z. Vlaan deren. waar liefst zes wedstrijden ge speeld worden. En het merkwaardige is, dat alle wedstrijden heel wat be loven. Wij zijn werkelijk benieuwd naar de resultaten. De vierde klassers TVEB en Advendo gaan moeilijke partijen tegemoet. Wij vreezen zoo n beetje, dat de lange reis beide rotst naar Engeland (Vervolg van pag. 5) Het is mogelijk, dat vele men- schen gelijk hebben, die zeggen dat lang vliegen vervelend is. Ik vloog slechts twee uur, doch ik voor mij geloof, dat voor ons blinden het reizen per vliegtuig aangenamer is dlan welke manier van reizen' ook. /"\p Croydon was men bijzonder behulpzaam en al spoedig reed ik in de KLM coach naar Sloane- street vanwaar ik met een taxi naar het huis rijd van een van mijn blinde Engelsche vrienden, die ook getrouwd is, en die mij voor 14 da gen logies heeft aangeboden. Het eerste wat mij in Londen op valt is, dat de taxis bijzonder goed koop zijn endat men ondanks het enorme verkeer, zoo goed als geen enkele auto hoort toeteren. Iedereen gaat rustig zijn gang, let goed op. houdt goed links. Als men wandelt, is ook voor ons dat links- houden zeer opvallend. Door de familie Jarvis word ik hartelijk ontvangen. Hij vertelt mij, dat hij voor mij vacantie heeft ge nomen en dus geheel te mijner be schikking is. Zijn vrouw werkt bü de BBC. heeft geen vacantie en dus zullen we er meestal met zijn tweeën op uit moeten. Na wat gepraat te hebben stelt hij mij voor, nu maar eerst bonnen te gaan halen bij de ,.Food office". Op mijn vraag, wie er met ons mee gaat, zegt hij: ..Niemand, my white stick will do it" en daar gingen we. Hij woont, alhoewel in het hartje van Londen, in een vrij rustige buurt en hij wist uitstekend den weg. Alhoewel 't vrij druk op straat is, moet ik zeggen, dat zijn stok in derdaad goed werk doet, Op het distributiekantoor helpt men ons voorkomend en al spoedig staan we weer op straat met voor 14 dagen bonnen in den zak, incluis snoep. Bredasche clubs "en beetje zwaar op de maag zal komen te liggen. Maar Advendo heeft dit jaar zoo'n stoute plannen, dat het daar in Goirle nog wel eens best zou kunnen meevallen. In 4E zullen Zundert, VES en ook Virtus stevig van zich afbijten, den kelijk stevig gepoeg om 2 punten te vergaren. Of het HSC tegen N. Borg- vliet zal lukken, is nog eveneens open vraag. K.A.B. dringt aan op een behoorlijke regeling TDELE arbeiders hebben in 't be- gin van dit jaar 'n big gekocht, daar de verkoop door de Regeering was vrijgegeven. Thans is deze vrijheid, raar men weet, weer ver dwenen. Ook honderden van deze arbeiders kregen schriftelijke mede- deeling, dat zij binnen een maand ja soms zelfs binnen 14 dagen htm varken moesten leveren. Van' de soepele regeling, welke de Mi nister van Landbouw in den aan vang had toegezegd, komt niets te recht. De ontevredenheid onder de betrokken, arbeiders stijgt. We lie ten dezer dagen al een inzender aan het woord, die zijn nood klaag de. Op de kantoren van den Dio- cesanen Bond der K.A.B. stroomen de klachten binnen. Duizenden ar beiders ten plattelande dreigen de dupe te worden van htm ijver, om in den vrijen tijd een hoekje grond te bebouwen en een varken vet te mesten. Zooals reeds gemeld, heeft het Diocesaan Bestuur zich nu te legrafisch gewend tot den Minister, raad en tot den Minister van Land bouw in de hoop daardoor het vol gende te bereiken: 1. Opschorting van den thans ge nomen maatregel tot November a.s. met daarbij algemeene slachtvergunning voor de huis slachters; Z. Aanhoudvergunning tot dien tijd met intrekking van leve ringsplicht, en 3. Na November een nieuwe rede lijke regeling. TRIBUNAAL GOES De theorie is het eene, de prak tijk het andere en tegenover het ideaal komt maar al te vaak de barre werkelijkheid te staan. De 45-jartge houtbewerker L. G. uit Goes stond voor het Tribunaal als het levend bewijs van de waar heid, dat tusschen doen en zeggen vele mijlen liggen. Boordevol idea len was deze „gesjochte jongen" destijds de NSB ingestapt; hij droomde van goede sociale toe standen, menschwaardig bestaan en broederschap tusschen de men- schen. In de NSB ging het hem inderdaad naar den vleeze en al colporteereixl en ageerend bracht hij het in weinig weken tot blok hoofd. doch in het maatschappe lijke bleef het „huilen met de lamp op" verzekerde hij. Want of schoon hij als timmerman in het bedrijf van den grooten Jan Dek ker, den machtigen Gemachtigde zelf, mocht werken, ontving hij niet meer dan f 22 per week in de bal len van zijn hand. Teveel om te sterven en te weinig om te leven. Zijn vrouw kon er niet eens de schrale bonnetjes van besteden. „Zag je nu niet stumper", vroeg de president, „wat er terecht kwam van de mooie beloften der NSB en NSB-ers?" De man knikte instemmend met het hoofd en zette zijn lijdensver haal voort. Door armoede gedwon gen was hij gaan werken bij de Todt; hij kon dit niet volhouden, waarom hij 't probeerde als Wach- mann. Zoodoende had hij een uni form aan het lijf en een geweer op zijn nek gekregen. „Dus wapendrager" concludeer de de president. „Ja, maar ik schoot er nooit mee" luidde de verontschuldiging. „Je begrijpt toch wel dat je straf verdiend hebt", zei mr. Vlaming. De stumper begreep het maar voerde nog aan, dat het om zijm bo terham geweest was. Een andere ontnuchterde was de echtgenoote van den NSB-propa- gandist D. uit Goes. Vol idealen van menschenmin wendde zij zich reeds in 1934, met haar echtgenoot tot de NSB en bleef die trouw tot het eind, hoewel zij reeds eerder overtuigd was, dat het niets werd, omdat er teveel verkeerde elemen ten de Beweging waren binnen ge stroomd. Met de hand op het hart bezwoer zij het Trlbunnaal dat zij en haar man, lang voor het droeve einde van de Hou-zee-ers besloten had, terstond na den oorlog alle poli tiek uit hum leven te bannen, omdat het tot aan de keel zat. Mr. Dirven sprak een gevoelige verdediging uit; hij schilderde zijn cliënte als een idealiste in optima forma, die geen enkele laakbare handeling had verricht en zich be langeloos had gegeven, aan wat zij als het belang van de gemeenschap zag. Na het bezoeken van een verga dering te Goes, waar de burgemees ter van St. Maartensdijk, v. d. Voort van Zijp, de NSB hoog op gehemeld had, zette zij met haar man den beslissenden stap. Beter inzicht was later gekomen, doch de broodvraag remde de uittreding. Spr. wees er op, hoe haar twee nog jonge kinderen thans in vrij heid zijn gesteld en geen vast on derdak hebben. Ook in hum belang vroeg hij een clemente behandeling en spoedige invrijheidstelling. Snikkend sloot verdachte zich bij dit betoog aan. BEZOEK VAN ENGELSCHE STEDENBOUWKUNDIGEN Op Schiphol arriveerde een 15-tal Engelsche ingenieurs en architecten om kennis te nemen van de plan nen tot wederopbouw en uitbreiding in de voornaamste steden van ons land. O m. zullen zij ook een bezoek aan Zeeland brengen. Aardenburg Burgerlijke stand. Geboren; R. A. E. zv O. Blondeel-de Bruij- ckere; G. L. M. dv A. Melens-de Croock. Gehuwd: R. Paridaen en G. Ver- cruijsse; A. Marquinie en A. Ver- cruysse. Overleden: E. de Ridder 72 j.; M. Verstraete 58 j.; H. Remijn 78 j. 's-Heerenhoek Volksfeest. D Traditie getrouw heeft 's Heerenhoek zijm eerste volks feest na de bevrijding gevierd. Al waren de attracties niet veelvuldig, de stemming was des te beter. De course hoofdschotel had feitelijk de wieler koers moeten zijn, doch door weinig deelname, en het niet aan den start verschijnen van renners, werd het een bijschoteltje. De deelnemers ga ven verder faire sport te zien en vooral de premiesprints lokten donderende ovaties van het publiek uit. De organisatie van de ronde was af, en de renners waren uiterst tevreden over de verzorging. Na den koers trok jong en oud op naar de caroussel en danszalen om zich te vermaken. Om 12 uur sluitingsuur gingen allen in de beste stemming naar bed. Maandagavond werd een en ander nog eens luchtig herhaald. Er is op echte ouderwetsche manier feest gevierd, zonder wanklanken. Hontenisse Burg. stand. Geboren: Anny dv L. Claessens-Windbergen; Ge- rarda dv A. v. d. Wallede Maagt; Alouisius zv J BoogaartVaal; door J. S. FLETCHER <X<000000000000<1 ooooooooooooooooooooooo<x>ooooooooooooo<xxx>ooooooooooo „Ja, zeker zei ze snel. „Dat moet! Maar „En hier is nog een bewijs", on derbrak Blake haar. „Kijk, twee aanzichtkaarten. Een van de kathe. draal vam Brychester en de andere van het kruis op de Markt. Ziet u, ze zijn op dienzelfden 27sten Fe bruari in Brychester afgestempeld. Ze zijn in Dicks handschrift aan mij geadresseerd, daar is geen twijfel aan. Op een ervan staat: Er is hier niks veranderd en op de andere: Ben. nu op weg naar huis. Ziet u?" De handen van het meisje beef den meer dan ooit toen ze de kaar ten steeds maar weer omdraaide en keerde, terwijl ze peinzend naar 't handschrift keek. En plotseling keek ze naai- Blake met een blik waarin opnieuw vrees en achter docht tot uitdrukking kwamen. „Waarom kwam hij dan toch niet naar huls?" riep ze hartstochtelijk uit. „Zooals u zegt, moet hij dien avond daar in Brychester zijn ge weest. Waarom kwam hij dan niet hier? Want hij is nooit gekomen! Ik verzeker u. dat we nooit iets van hem gehoord of gezien hebben se dert hü van ons vertrokken is." Blake schudde het hoofd. Reeds eenige oogenblikken had hij het vermoeden gekregen, dat Malvery Hold omgeven was door een diep mysterie; het werd nu nog geheim zinniger en hij kreeg steeds meer stof om over te piekeren. „Ik weet het niet", zei hij, on-< machtig. „Het frappeert me heel erg. Het is heel vreemd dat nie mand hem herkende, ofschoon we er wel bij moeten bedenken, dat hij zijn baard had laten staan. Maar zelfs dan zou men toch hebben mogen veronderstellen, dat hij zich aan enkele van zijn vrienden in Brychester wel bekend zou hebben gemaakt." Rachel Malvery lachte. Er was 'n bittere cynische klank in haar stem, die Blake deed huiveren. „Vrienden!" zeide ze. „Ik geloof niet dat. Richard een vriend in Bry chester had! Hij...." ze hield haar stem plotseling in en keek Blake scherp aanhoeveel vertelde hij u over zichzelf?" vroeg ze. (Wordt vervolge!) Hij keerde zich snel om toen hij lichte schreden hoorde; op den drempel ontdekte hij een meisje. Met levendige belangstelling aan schouwde Blake haar en hij ver geleek haar met de beschrijving, die Dick Malvery hem zoo dikwijls had gegeven toen ze samen zaten bij eenzame kampvuren in de uit gestrektheid van het verre Canada. Maar plotseling drong het tot hem door, dat er een tijdsverschil van zes jaren was tusschen het meisje dat zijn oude makker hem had be schreven en het meisje dat nu op hem toetrad. Rachel Malvery was. zooals hü haar nu aantrof, een jonge vrouw van drie- of vier en twintig jaar, knap, levendig van uitdrukking, donker van haar en oogen en sterk gelijkend op haar broer, die door Blake werd ge zocht. Deze dingen zag hij in één oogopslag en ook zag hij teekenen van droefheid en angst op het meisjesgelaat, nog versterkt door 't plotselinge vam zijn bezoek dat een onderzoek tot doel had. „U vraagt naar mijn broer Richard?" zei ze zonder inleiding, terwijl ze den bezoeker slechts met een lichte hoofdbuiging had be groet. „Kent u hem?" Blake keek over haar schouder naar den ouden Jacob, die op den drempel bleef talmen. Rachel Mal very keerde zich om en zei on geduldig: „Laat ons alleen. Jacob, en sluit de deur." Na dit bevel keer de ze zich tot Blake en zei, terwijl de oude man zich mopperend ver wijderde: „Hij is een oude bediende en hij laat zich daarop voorstaan. En natuurlijk ls hij nieuwsgierig, omdat u hem over Richard sprak." „Weet u dan niet alles over uw broer?" vroeg Blake. „We hebben niets meer van mijn broer gehoord, sedert hij ons ver liet, bijna zes jaren geleden," ant woordde zij. „Waarom dacht u hem, hier te zullen aantreffen?" Blake haalde een oude porte feuille uit zijn binnenzak en bla derde in een paar paperassen. „Ik dacht hem hier te zullen vin den, omdat ik dacht dat hij hier was", begon hij zijn verklaring. „Maar ik kan het beter anders im- leggen. Twee jaar lang trok ik met Dick op tot Februari vam dit jaar. We werden tenslotte dikke vrienden. Hij heeft me heel veel over zichzelf verteld en ik overreedde hem om naar huis terug te keeren. Hij ver liet me dat was im Alberta, in Canada in het begin van Fe bruari met Brychester als doel. Ik wist, dat hij den 27sten Februari in Brychester was. En natuurlijk ver wachtte ik, dat hij hier naar toe zou zijn gekomen." Rachel Malvery beduidde hem plaats te nemen, waarna ze ook zelf ging zitten. Ze keek Blake vol belangstelling aan en deze merkte op, hoeveel sterker de droefheid in haar blik naar voren kwam. „U zei, dat Richard in Brychester was. nog geen twaalf kilometer van hier, op den 27sten Februari van dit jaar?" riep zij uit. „Hoe weet u dat?" „Dat merkte ik hier uit", ant woordde Blake, terwijl hij enkele papieren uit de portefeuille legde. „Kijk, dit is een telegram van hem aan mij. Ziet u? Het werd afgezon den van het postkantoor te Bry chester op 27 Februari, zes uur 's avonds. Hier zegt hij: Blake. Lone Pine, Alberta, Canada. Ben weer op 't oude plekje. Dick. Het is duidelijk dat hij bedoelt: ik ben gearriveerd. U zult het toch met me eens zijn, dat hij dien dag in Bry chester moet zijn geweest om me dit bericht te kunnen sturen?" Het gezicht van Rachel Malvery was bleek geworden en haar vin gers, waarmee Zij het papier vast hield, trilden. ZONDAG 15 SEPTEMBER HILVERSUM I: 8 nieuws, 8.15 v. man tot man, 8.30 prot. dienst, 9 30 nieuws, 9.45 koorzang, 10.15 Hoogmis, 11.30 trio, 12 angelus, 12.03 grami 12.15 In 't BoecMiuys, 12.30 conc., 13.00 nieuws, 13.15 opera's, 13.40 apologie, 14.00 kamerkoor, 14.30 Toscanini, 16.15 Er dreigt een wereldramp, 16.30 zieken lof, 17 kerkdienst, 18.30 RNIO, 19 con cert, 19.45 act., 20 reportage, 20.15 Hoe laat is het? 21 lezing over Indië, 21.15 opera, 22 nieuws, 22.15 nieuws, 22.40 gram., 22.45 orkest, 23.15 Slotaccoord, HILVERSUM II: 8 nieuws, 8.15 le zing, 8.30 gram., 8.55 postduivenber., 9.00 dichters, 9.15 Ned. progr., 9.45 lezing, 10.00 Zondagshalfuur, 10.30 Prot. kerkd., 12 gram., 12.30 Zondags club, 12.40 koor, 13 nieuws, 13.15 ork., 13.50 De Spoorwegen, 14 conc., 14.05 boekenhalfuur, 14.30 conc., 15.45 film praatje, 16 Skymasters, 16.30 sportflit sen. 17.30 Oome Keesje, 18 nieuws, 18.15 ork., 18.45 sport, 19 potpourri, 20.05 act., 20.15 ork., 21.20 hoorspel. 21.45 orgel, 22.15 hoorsp., 23.15 cab.. 23.45 Noc turne. MAANDAG 16 SEPTEMBER HILVERSUM I: 7 nieuws, 7.15 koor, 7.30 gram., 8 nieuws, 8.15 conc., 9.30 gram., 10 piano, 10.30 morgend., li koor, 11.35 gram., 11.45 fam.ber. Indië, 12 Molto Cantabile, 12.20 orgel, 12 40 Molto Cantabile, 13 nieuws, 13.15 Weensch progr., 14 voor jonge moe ders, 14.20 fluitrecital, 14.45 piano, 15.15 strijkkwartet, 16 bijbel, 16.45 viool, 17.15 koor, 17.30 sextet, 17.45 rijk over zee, 18 sextet, 18.30 Ned. strijdkr., 19 nieuws, 19.15 piano, 19.30 sportpr., 20 nieuws, 21 ork., 22 nieuws, 22.30 Bach progr., 23 kamermuziekwerken, HILVERSUM II: 7 nieuws, 8 nieuws, 8.15 gram., 8.45 kwartet, 9.15 morgen wijding, 9.50 arbeidsvit., 10.30 van vrouw tot vrouw, 10.35 ork., 11 Op den uitkijk, 11.15 orgelconc, 12 sona tes, 12,35 ork. 13 nieuws, 13.15 ensem ble Bandi Balogh ,14 cantate, 14.20 reportage, 14.35 gram., 15.07 sonate, 15.32 voordr., 15.42 piano, 15.52 Anita, 16.02 gram., 16.30 conc., 17.30 muz., 18 nieuws, 18.15 Musette-ork., 18.45 gram. 19.05 Renova-septet, 19.45 boekensch., 20 nieuws, 20.05 conc., 20.45 hoorspel, 21.50 Foei dames, 22 piano, 23 nieuws, 23.15 balletmuziek. Marleentje dv L. SomersPauwels; Maryam dv L. Daelman—Tiele- man; Anthonius zv J. Warrens- de Bolk; Paulina dv H. Cammaaxt Weesepoel; Wolfgang zv C. de Kramervan Straten; Sonja dv J. de WaalHamerlinck; Anna dv P. de Bakkerde Waal; Marie dv Th. Parijsvan Pelt; Marcel zv G. n. KampenCourtin; Maria dv X Roetu,sMuller; Willibrordus zv A. van GemstAndriessen. Overleden; J. Pollllet 85 jaar; C. Verdurmen 2 dagen; P. Arends 67 jaar; Jan van Belle 74 jaar; Cath. Broere 74 jaar; H. Collesaer 85 ]4 P. de Hullu 83 jaar. Gehuwdde Deyne C 37 jaar en Heijdens L.; van Overmeeren R. 40 jaar en Andriessen M. 40 jaar. Hoedekenskerke TWEE KATH. WETHOUDERS De nieuwe raad heeft de heeren M. Steyn en J. Beulens van de K. V.P. tot wethouders gekozen. De heer L. Lous (Lib.) die 26 jaar weth._was. werd niet herkozen. Dit blijkt onder de andersden kenden eenig kwaad bloed te heb ben gezet, wat niet redelijk is. daar de raad, evenals trouwens de ge meente, thans in meerderheid ka tholiek is en men laatst zoo ontac tisch is geweest om in. de burge meestersvacature niet een katho liek te benoemen. Vlissingen. ZANGTOURNEE JO VINCENT Tusschen twee concerten te Lon den in is Jo Vincent voor enkele dagen naar Zeeland gekomen om in een zestal plaatsen een kerkcon- cert te geven. Het programma was ditmaal uiteraard geheel anders dan het luchtige genre, waarmee zij ons het vorige seizoen verraste. Uitste kend zong zij haar liederen, die qua inhoud bijna alle den lof van God uitten en waarvan wij in het bijzon, der het Pie Jesu uit het Requiem van Fauré en Mortelmans' „O mocht ik" willen noemen. Met ontroering heeft de goed-ge- vulde Jacobskerk te Vlissingen t gebodene aangehoord. De ZVU had dezen avond wederom eer van. haar werk. Niet onvermeld mag blijven de uitstekende orgelbegeleiding van den heer P. Broerse Jr., die zelf ook nog drie werken ten gehoore bracht, waarvan de Derde Kwaal van C. Frank allen lof verdient. Waterlandkerkje Wethouders herkozen. Maan dag 9 dezer kwam de nieuwe raad voor het eerst bijeen. De samen stelling bestaat uit 3 oude en 4 nieuwe leden. De aftredende wethouders, dhft A. Buijck en W. Vermeulen, werden beiden opnieuw tot wethouder geko zen. De heer Buijck, behoort tot de K. Volkspartij en de heer Vermeulen tot partij Gemeentebelang. Deze fracties hebben ieder drie vertegen woordigers in den gemeenteraad. Men kan hier van een juiste ver deeling der wethouderszetels spré ken.

de Stem | 1946 | | pagina 6