jeugd „Gedemoraliseerde". Sigaretten of staking Vrijheid en zelfbeschikking Regeering bestudeert Duitsoh probleem SPOOKPROJECTIELEN BOVEN ONS LAND voor Ned. Indië Brood Clandestien vleeschverbruik verarmt ons land TWEEDE JAARGANG No. 567 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.843 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1946 UITGAVE: STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A.' H M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN. 'Ussingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele pooit 7 tel 102 Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nieuws». 23. tel. 35; -Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOF De schoolgemeenschap is een afzonderlijk samenlevinkje, maar een afspjegefing van de maatschappij der „groote menschen' WIE denkt niet met gevoelens van Heimwee terug aan zijn schooltijd; aan de jaren toen h(j zich overstelpt waande met zor gen, omdat hij nog geen zorgen kende, toen hij driemaal in een maand zijn beroepskeuze placht te herzien en ongeveer een ge lijk aantal malen in dezelfde spanne tijds met een gescheurde broek of kapotgetrapte schoenen de huiskamer binnenstapte. De jaren op de schoolbanken vor men zoo maar geen deel van het leven zonder meer; zij vormer, een scherp begrensd en geheel afgeslo ten deel ervan, dat een aparte plaats in onze herinneringen be houdt en dat we, naarmate we ouder worden, meer en meer gaan zien in een weemoedswaas, omdat het zoo mooi was en zoo onherroe pelijk tot het verleden behoort. De gemeenschap der schooljeugd is een maatschappijtje in de maat schappij, een samenlevinkje op zich, dat veel eigen karaktertrek ken bezit, maar dat ook sterk be ïnvloed wordt door de gebeurtenis sen en veranderingen in het leven der volwassenen, omdat het er voor een groot deel een imitatie, een af spiegeling van is. T\e afgeloopen oorlogsjaren heb- ben dit laatste wel duidelijk aangetoond. Evenzeer als de oude ren had de schooljeugd te lijden van de geestelijke en materieele ontwrichting. Scholen werden ge vorderd of vernield, leermiddelen werden schaarscher en schaarscher en de indrukken, die de jonge hoof den te verwerken kregen, konden nu eenmaal geen gurstigen invloed uitoefenen op het licht te beïnvloe den en uiterst kneedbare karakter der allerjongsten. Er wordt veel geklaagd over de verruwing der schooljeugd; de demoralisatie der schooljeugd zeg gen sommigen maar dit woord is in elk geval overdreven, want wie op het oogenblik naar de meening vraagt van personen uit onderwijs kringen die dagelijks met het jonge grut omspringen en in de gelegen heid zijn, het doen en laten dei- vlaskoppen te observeeren, die kan er zich van overtuigen, dat er reeds een merkbare verbetering te bespeuren is in de mentaliteit der schoolgaande jeugd. E'en week of wat geleden zagen we ze weer voor het eerst na een maand de school binnenstappen. Sommigen voor den allereersten keer: kleine jongens en meisjes aan de hand van vader of moeder, en kelen pruilerig en verlegen, maar de meesten met oogen, stralend van nieuwsgierigheid en van verlangen naar het geheimzinnige, daar ach ter de hooge ramen, die hun tot nu toe slechts een blik op mooie ge kleurde wandkaarten hadden ge gund en niets meer. De „grooten' uit de hoogere klassen stormden hen voorbij met en rumoerige dik doenerigheid, die duidelijk bedoel de te zeggen: „zie je het peuters, wij zijn hier thuis, je zult nog veel te leeren hebben, eer je zoover bent als wij." De onderwijzer, die met ons het NEDERLANDSCHE regeering heeft in het bijzonder naar aan leiding van de rede van minister Byrnes met groote aandacht het probleem Duitschland bestudeerd en dientengevolge kan verwacht worden dat binnen afzienbaren tijd het Nederlandsch standpunt ter zake aan de groote mogendheden zal kenbaar worden gemaakt. De Parijsche correspondent van de N.R.C. deelde gister aan zijn blad mee, dat de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Za ken, in Parijs een bespreking heeft gehad met Spaak, om van gedach ten te wisselen over verschillende vraagstukken van bultenlandsch beleid, waarbij ook het Duitsche vtaagstuk is bestudeerd. drukke schouwspel gadesloeg, bleek niet pessimistisch gestemd te zijn over het lot en de toekomt van zijn pupillen. „Ze beginnen weer aan het gere gelde schoolleven te wennen", zei hij. „De toestanden in de laatste oorlogsjaren en gedurende den eer sten tijd na de bevrijding waren funest. De schooltijden waren on geregeld en er werd over het alge meen van het eene noodgebouw naar het andere gesjouwd. De jeugd, die onbewust den indruk in zich opnam, dat het met de orga nisatie zoomaar een rare boel was, werd zelf ook nonchalanter en ver loor het gevoel voor orde en tucht. Op het oogenblik, nu alle scholen haast weer in gebruik zijn en het ongeregelde leven achter den rug is, keert automatisch de rust In 't gemoed der scholieren ook weer te rug. Ze beginnen weer te wennen aan de normale tijden en hebben niet meer het gevoel dat ze ver ongelijkt worden, nu ze inplaats van drie dagen per week, weer el- ken dag in de klas moeten zitten. Zooals het met hun gevoel voor orde is. zoo is het met al hun eigenschappen. Kinderen ondervin den spoedig den invloed van het slechte, maar hun jonge karakter "VTADAT eerst berichten door- gesijpeld zijn over geheim zinnige projectielen boven Zweedsch en Grieksch gebied, komen thans uit ons eigen land mededeelingen over die spook achtige projectielen. Die vreèmde dingen worden door Trouw" als volgt gesignaleerd: In Zwolle bewoog zich een vlam mende bal, ter grootte van 'een voetbal langs den hemel in Zuid oostelijke richting en spatte in kleinere deeltjes uiteen. Een lichtend voorwerp, torpedo model, bewoog zich in Vriezen- veen door de lucht. Komend uit het Zuidwesten, verdween het in Noordoostelijke richting. In Enschede en Oldenzaal wer den lichtende projectielen, ver moedelijk vliegende bommen ge zien, die met groote snelheid van Oostelijke in Westelijke richting door de lucht vlogen. staat zeker zoo ver open voor het goede." TJet kwam op hetzelfde neer als wij hiervoor reeds schreven de veranderingen in het samen levinkje der schooljeugd bewegen zich langs eenzelfde lijn als de ver anderingen in het leven der volwas senen. Het antwoord op de vraag, of op timisme ten aanzien van de jeugd gerechtvaardigd is, zal dus gegeven moeten worden door deze laatsten en we gelooven, dat h§t antwoord r.let zoo somber behoeft te klinken als het kortgeleden nog luidde. Wat zal de maand October brengen? yOOR 15 OCTOBER moet er verbetering in de tabaksdis tributie komen, zoo niet, dan zul len de tabakswinkeliers in Am sterdam en Leiden en naar het zich laat aanzien ook elders in den lande, gaan staken. Na vrfj rumoerige vergaderingen in Leiden en Amsterdam, in welke laatste het bestuur van de vak groep, de grossiers, het CD.K.. de fabrikanten en de pers heel wat critische opmerkingen te incassee- ren kregen., is men tot dit besluit gekomen Als antwoord op dat ultimatum, deelde de heer Polak directeur van het Rijksbureau mede, dat de minister reeds bij een vroegere dreiging tot staking had gezegd; Laat ze maar staken. De overheid zal zorgen dat de menschen toch hun bonnetjes kunnen inwisselen. Overigens kwam niet vast te staap waar de diepere oorzaken van de moeilijkheden precies lig gen en evenmin hoe de vork precies in den steel zit. Een voorname oorzaak van het te kort aan shag en sigaretten zou liggen in de vaeanties van de fa brieken en in de liefhebberij dei- dames om zich ook met rooken be zig te houden. Volgens den heer Polak is echter over het geheel genomen de tabaks posit'e ir, ons land gunstig, verge leken met de meeste landen. Ex- zouden sigaretten moeten zijn, om dat de productie thans 48 pet. van de vooroorlogsche is en er geen si garetten worden uitgevoerd. Hij kon ook niet aannemen dat de in dustrie de sigaretten op de zwarte markt brengt. Een optimistisch geluid was de toezegging dat in October de win keliers zullen worden bevoorraad met een extra hoeveelheid sigaret ten, vervaardigd uit Zuid-Ameri- kaansche tabak, die in het buiten land veel gerookt wordt en waar mee een deel van het Nederland sche publiek wel ingenomen zal zijn Al bij al genomen zullen we dus in October of stakende winkeliers of meer .sigaretten hebben. Voor loopig zullen we het maar op het laatste houden. Hoop doet immers leven. „Het Rijksbureau wil thans de menschen dwingen kennis met de sigaar te maken". (Uit een ver slag over de tabakstoestand hier te lande). bodI .Hier, neem 'n sigaar, ze moeten op Nu de openbare zittingen van het Neurenbergsche tribunaal voorloo- pig ten einde zijn, hebben de beklaagden rust. Men ziet hier een aan tal „achter de schermen", van 1. naar r. Schacht eet zijn eenvoudig maal, Goering, keurig gekleed, treedt aan voor zijn potje; Streicher ontvangt eveneens zijn portie; Kaltenbrunner kijkt z'n notities na van de rechtszittingen en Keitel bepeinst het verleden. Schriftelijke verklaring van alle ondergrond- sche organisaties in den bezettingstijd. pROF. ROMME bracht in een interview met een vertegen woordiger van het Engclsche weekblad „Catholic Herald" de verklaring van Koningin Wilhel- mina van 7 December 1948 in her iiuiering, waarin wordt voorge steld een vereenigd rijk met ge lijke rechten en zelfbestuur voor alle deeleu binnen het konink rijk. Of dit verwezenlijkt zal kunnen worden is zeer moeilijk te voorspel len. De oorlog met Japan heeft de normale ontwikkeling verstoord en het langzame ongedaan maken van de Japansche invasie heeft aanlei ding gegeven tot een dictatuur van extremisten, die door de Japannee- zen zijn getraind, zoodat het zeer moeilijk is om de vrij geuite instem ming van het Indonesische volk te verkrijgen, hetzij met volledige on afhankelijkheid buiten het konink rijk, hetzij met zelfbestuur er bin nen, zoo zei Prof. Romme. Deze instemming moet werke lijk vrij zijn, zooals door een ge zamenlijke verklaring van alle ondergrondsche organisaties in Nederland gedurende de Duitsche bezetting is vastgelegd. In deze verklaring, die ook door de com munisten is onderteekend, werd gezegd, dat vrijheid en zelfbe schikking, zooals voorgesteld in de verklaring van 7 December 1942, noch hier, nooh overzee van wil lekeur afhankelijk mocht zijn. Naar aanleiding van de vraag, of het nieuwe kabinet de verkla ring van het vorige kabinet (een tijdelijke vorm van zelfbestuur met een referendum na ongeveer een generatie) zou ondersteunen, zeide prof. Romme: de huidige re geering zal dit aanbod niet in trekken. maar wil de kwestie van het referendum naar voren bren gen op de rijksconferentie, die dr. Beel met zoo min mogelijk uitstel wil doen beginnen. Een snelle bijeenroeping van de ze conferentie zal ook een van de voornaamste taken zijn van de on langs benoemde commissie-gene raal voor de interimaire regeering in Indonesië. Deze conferentie, waarop alle dee- len van het rijk zullen worden uit- genoodigd (hetgeen voor Indonesië beteekent vertegenwoordigers van alle betrokken partijen) moet beslis, sen of dit referendum al dan niet moet plaats vinden. De regeering hoopt, dat gezonde en reëele poli tieke denkbeelden de overhand zul len hebben en alle vertegenwoordi gers kunnen overtuigen van de ge meenschappelijke voordeelen, wan neer zij zich bij het vereenigd Ko ninkrijk aansluiten. „De Waarheid" vertelt leugens. pERBEN WAGEN AAR heeft op 26 Augustus in „De Waarheid" ge schreven ,,In de uitgestrekte rijstvelden rondom Bandoeng en Batavia re den de Nederlandsche soldaten en zij vernielden de groeiende gewas sen; boven de Indonesische havens, die de rijst zouden uitvoeren, ronk ten de Nederlandsche bommenwer pers en zij bestookten de schepen, die de kostbare lading zouden uit voeren. Op zee viel de Nederland sche Marine, Indonesische visschers vaartuigen aan in een krankzinnige poging om de Indonesische toevoer wegen, af te snijden". Namens de soldaten van de U- brigade te Batavia zendt men ons een scherp protest tegen deze woor. den, die één grooten leugen inhou den. Zij stellen vast, dat de Neder landsche soldaten overal waar ze komen worden toegejuicht, terwijl in andere gebieden roof en moord, knechting en onderdrukking nog schering en inslag zijn. „Wij strij den met U, rood-witten", zegt de heer Wagenaar, maar op een vei- ligen afstand van 15.000 mijlen van mindere kwaliteit TAE STAKING van de havenar- arbeiders in de Ver. Staten heeft de graanverschepirg uit dit land geheel stil gelegd. Het gevolg daarvan voor ons land zal een on vermijdelijke teruggang' in de hoe danigheid van het brood zijn. De voedingswaarde zal daardoor ech ter niet aanmerkelijk veranderen. pLDERS in dit nummer plaats- ten wij een bericht over de on tevredenheid. welke in arbeiders kringen heerscht wat betreft de nieuwe regeling, welke getroffen is t.a.v. het houden en slachten van varkens. De strakke regeling blijkt, naar gisteravond gemeld werd, ten deele te wijten te zijn aan het feit, dat honderdduizenden varkens en biggen clandestien verdwenen zijn,, zoodat geen regelmatige verdeeling van. het werkelijk i beschikbare vleesch kan plaats hebben en ons land verplicht is deviezen uit te geven om in het buitenland vleesch te koopen. Het clandestiene vleesch verbruik leidt dus tot verarming van. ons volk, zoo luidt het bericht. QEDERT enkele dagen heerscht er in de Italiaansche stad Fer- rara een paniekstemming, naar aan leiding van de uitzendingen van 'in clandestienen radiozender, welke heeft aangekondgd, dat er „voort aan eiken avond een doode" zou zijn. Inderdaad zijn er al 3 dooden gevallen. Heden zon onder 19 uur en maan onder 9.43 uur. Zondag zon op 6.13 uur en onder 18.57 uur. Maan op 20.53 uur en on der 11.7 uur. Maandag zon op 6 uur en maan op 21.20 uur. Weersverwachting: Meest zwaar bewolkt met hier en daar ver spreide regenbuien, koeler dan gisteren, matige tot krachtige wind tussehen Zuid-West en West.

de Stem | 1946 | | pagina 1