Wal de Overheid twee kanten het pVibliek verwijt Jonge Boerinnen Commissie - Generaal geïnstalleerd Trek der Britsche onbehuisden luwt Brabant en Zeeland Medaille met Italiaan daagt Wishinsky uit - MGR. BAETEN J I belichtte de waarde KJOgStteeSt van den B.J.B. H Zij zijn verstoken A' Krijgen circa 400 auto's FORTUINEN werden verloren TWEEDE JAARGANG No. 566 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M- MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; per post 4.10: p. week (bij nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.84* Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1946 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN. 'llssingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele pooit 7 tel 102 Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oos^tburg, Nieuwstr 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOF Geringe medewerking bij het bestrijden van de euvelen van prijsopdrijving en zwarten handel TEDERE medaille heeft twee kan- ten. Het publiek heeft zijn grie ven ten opzichte van de Overheid, maar de Overheid heeft op haar beurt wel wat op het publiek -aan te merken. De grieven van het publiek tegen, over de Overheid vinden steeds veel zijdige belichting. Van de hoofd artikelen af tot de ingezonden-ru brieken toe knetteren iederen dag de verwijten los. Waar maar een paar menschen bij elkaar zijn, hoort men verhalen over buraucratie en stommiteiten der Overheids bemoeienis. Maar denkt het publiek er ook wel eens over na, hoe veel het zelf doet en nalaat, waardoor de ma chine van het herstel stroef blijft loopen, de spanning tusschen loo- nen en prijzen wordt opgevoerd, de terugkeer tot een normale economie wordt belemmerd y io gauw maar 'n overheidsmaat- regel wordt uitgevaardigd, staan er dadelijk lieden klaar, om te on derzoeken of er geer. lekje in zit, of er geen speld tusschen te wrin gen valt. Als de leidsels wat losser gaan hangen, is er dadelijk een neiging, om de economie weg te duwen uit den vasten koers. Zoo liet men bij het nieuwe stelsel van schoenendistributie aan het pu bliek de vrijheid, om de soort van schoenen te kiezen. Op het rum mer van een kinderstamkaart kon men ook bonnen krijgen voor da mes. en heerenschoenen. Het ge volg is geweest, dat de kinderen veelal niet aan hun trek kwamen, terwijl tal van dames ervoor zorg den. dat ze ivoor ieder japonnetje weer een apart paar schoenen had den. En daarvan was weer het ge volg; dat heel het productieschema scheef liep. Fabrieken blijven zitten met de kinderschoenen, maar aan dames schoenen is gebrek. Zoo dwingt men de Overheid als het ware tot nieuwe vrijheidsbeperkingen. v Bij de tabaksfabricage ziet men het gebeuren, dat kleinere fabrieken stikvol blijven zitten met hun pro ductie, omdat het publiek bijna al leen maar vraagt naar standaard- merken van de duurdere klasse. Ir. normale tijden, werkt zulk een vrij heid van vraag niet storend, maar nu er nauwe grenzen zijn aan de voorraden en productiecapaciteit, loopt de boel erdoor in het hon derd. jiferkwaardig is ook, hoe. het pu bliek, klagend over de inder daad schromelijk hooge prijzen, zelf steeds weer de prijsopdrijving en den zwarten handel in de hand werkt. Er zijr natuurlijk dingen, die alleen maar door deskundige en ge trainde ambtenaren van de prijzen- controle te achterhalen zijn. Zoo schijnt het nogal eens te gebeuren, dat de bierglazen te weirig van het goudgele vocht bevatten, terwijl men er toch den vollen prijs voor moet betalen. Maar in andere gevallen weet men maar al te goed, dat er iets mis is met het aangebodene en toch hapt men toe. Tapijten, die maar 250 gulden mogen kosten, gaan grif voor 11 a 12 honderd gulden van de hand. Voor lappen costuum- stof telt men doodgemoedereerd 150 gulden reer, terwijl het heele ge maakte pak dan nog niet eens zoo veel mag kosten. Het publiek moest meer in opstand komen tegen de woekerende zwarthandelaars. In de mijnstreek is van particu liere zijde een georganiseerde actie tegen prijsopdrijving losgekomen en men boekte er al beste resultaten mee. In een paar wekei: tijds waren 300 processen-verbaal er het gevolg van. Koppelverkoop komt ook nog veel voor. Surrogaten, welke men in dertijd in te groote hoeveelheden har' opgeslagen, wil men nu het pu bliek nog in de maag duwen door het koopen ervan als voorwaarde te stellen voor het verstrekken var.- andere, begeerde goederen. Zoo wil men het zakelijk risico afschuiven op den consument, spectileerend op den grooten koophonger. Qndanks de geringe medewerking van het publiek bij het najagen van deze euvelen, vliegen er toch hog velen tegen de lamp. Bij wijze voorbeeld zij vermeld, dat ln do maand Augustus ln de arrondis sementen Breda en Den Bosch niet minder dan 744 personen door den Tuchtrechter zijn veroordeeld tot boetes, die gezamenlijk bijna 230.000 gulden bedragen. In 64 gevallen werden de inbeslaggenomen goede ren verbeurd verklaard. In 57 ge vallen werd openbaarmaking van misdrijf en vonnis gelast. In 1 ge val is de zaak gesloten en in een ander geval werd zelfs de verdere uitoefening van het beroep ver boden. Toch vraagt men zich af of deze euvelen nog niet strenger aange pakt konden worden. Afschrikwek kende kracht zit er in de meeste straffen nog lang niet genoeg. rpenslotte wordt heel dit vraag- stuk overheerscht door deze waarheid; dat een zoo snel en zoo doelmatig mogelijk opvoeren van de arbeidsproductiviteit het sterkste paard is, om ons uit het moeras van zwarten handel en prijzenmisère te trekken. Als het aanbod weer ge lijken tred kan houden met de vraag, als de „vrijwillig werkloo zen" weer allen ingeschakeld zijn in het normale arbeidsproces, is 't land van welvaart bereikt en ver dwijnt veel van de verleiding, om zich op onregelmatige wijze te ver rijken. Doch zoolang we ln dezen nood toestand zitten en het zal nog wel even durenis samenwerking en samenspanning van alle goedwil lenden noodig, om de kansen voor de azende parasieten zoo gering mogelijk te maken. I oOOOOOOOOOOOd^OOOOOOOOO POENIGE DAGEN geleden hield Wishinsky een rede te Parijs waarin hij verklaarde, dat de Ita lianen beter wegloopen dan vech ten en dat zij evenveel weghebben van Romeinsche helden ais een ezel wegheeft van 'n leeuw. Uiter aard zijn daarop van Italiaansche zijde scherpe protesten gelanceerd. Zij culmineeren thans in een uit daging, welke Signor Paciflco. voor zitter van de Cubaansche Italiaan sche vereeniging „Giuseppe Garibal di" tot Wishinsky heeft gericht Die uitdaging is er een tot 'n duel met als voorwaarden; vijftien me ter stand, pistolen er,- schieten tot een van beiden dood is". Uit de officieele, inmiddels ver schenen. tekst van Wishinsky's re de is de beleedigende passage in- tusschen geschrapt. oooooooooooooooooooooo hielden een r-, pi en werveling van kleur en klank was net van 's morgens tot 's avonds op het frisch-groene sport park-terrein. 't Begin van den dag, de H. Mis van dankbaarheid, was al indruk wekkend. Krachtig stegen de zan- Minister Jonkman omschrijft haar missie, Prof. Schermerhorn wil er een nationaal orgaan in gezien hebben. TAE COMMISSIE generaal voor Indië is Donderdagavond' op het departement van Over- zeesche gebiedsdeelen officieel geïnstalleerd, waarbij minister Jonkman en Prof. Schermerhorn het woord voerden. Minister Jonkman sprste a'ls volgt: Gü gaat uit bezield door den vredeswil van liet Ned. volk, om nadrukkelijk te bevestigen Nederland krachtens zijn histori sche roeping bereid en verlangend is de samenwerking m-et de Indo nesische volkeren, welke hasir grond' I van licht, vuur en water LHOEWEL de trek der onbehuisden in Engeland nog niet geheel tot stilstand is gekomen, zoowel in Londen als in de provincie werden door hen eenige nieuwe gebouwen betrokken, viel ^en kentering op te merken. De liefhebberij luwt, omdat gebleken is, dat deze wijze van zich een woning te verschaffen ook niet al te ideaal is. rpot deze kentering dragen overi- gens de getroffen overheids maatregelen het hunne bij. De nog vrijstaande, alhoewel beschadigde gebouwen1, worden afgesloten van licht, vuur en water en hetzelfde gebeurt met de „bezette gebouwen" In de eerste plaats raken daardoor de groote gezinnen ln verlegenheid, zoodat uit dien hoek dan ook reeds ffot en met 17 Augustus zijn in ons land 1867 lichte en 855 zware wagers ingevoerd. De ver deeling geschiedde na aftrek van ongeveer 10 pet. voor de rijks- overhelB en diverse landelijke or ganisaties naar verhouding tot de zwaarte, waarin de verschillende provincies door den oorlog getrof fen zijn, en in alle provinciën op hetzelfde tijdstip over 64 pet. van het op 1 Augustus 1939 aanwezige aantal personen-auto's zal kunnen worden beschikt mede in verband gebracht met 't verschil tusschen den omvang van 't personenauto- jt>ark in de verschillende districten ~p 1 Aug. 1939 en 1 Juli 1946. Zoo kregen Brabant en Zeeland resp. 102 en 180 lichte en 35 resp. 67 zware wagens toegewezen. rip DE NEW-YORKSCHE beurs weróen. reeds in Augustus for tuinen verloren. De daling van de aandeelenkoersen overtrof in de eerste 6 dagen van deze maan-c. echter die van 6e geheele ma: nd- Augustus met nog 100 pCt. Be droegen de verliezen inde vacan- tiema-and ruim 4' milliard doller, in 6? eerste September week be liepen zij 9 milliard dollar of wel 25 duizend miliioen gulden. de verzuchting klonk; „waren we er maar niet aan begonnen" era „we denken er over om maar weer terug te keeren naar de plaats waar wij vandaan kwamen". Overigens zal de politie er toe overgaan om de hoofden van de ge zinnen. die onwettig een wor.ing zijn binnengetrokken, te doen ver volgen. De trek blijkt voor de overheid een volledige verrassing geweest te zijn, maar niet slechts uit nieuws gierigheid, maar ook terwille van de verantwoordelijkheid voor het gebeuren, wordt thans door haar naar „den man achter de scher men" gezocht, naar den man die aansprakelijk mag heeten voor den gang van zeken. ET IS EEN hoogtijdag geweest, gisteren, voor de 1300 boerenmeisjes, die uit tal van plaatsen uit het Bisdom Breda naar Princenhage wa ren gekomen, om er het oogstfeest te vieren. In een schoone harmoni sche blijheid van gebed, lied en dans en met jeugdige geestdrift hebben ze hun dankbaarheid uitgezongen voor de rijke vruchtbaarheid, die de Gever Van allen wasdom dit jaar aan de akkers en velden geschonken heelt. gen in de ijlheid van den mooien Septembermorgen, die met zijn zonneschijn de prachtige symboliek van de door meisjeshanden! voor 't altaar gebrachte offergaven; brood voor de armen en tarwe voor het Hostiebrood, nog sterker deed uit komen. En hoe schoon was ook de Ma- ria-hulde hierna, hoe schoon de bloemenschat die een tapijt van bon te kleuren legde om het Éeeld van de Lieve Vrouwe van Brabant, die directeur Ligtenberg in zijn predi- catie, de Moeder noemde, naar wier voorbeeld het boerenmeisje zich moet vormen. ülk onderdeel van het feest had zijn bekoring, niet het minst de maaltijd onder den blauwen hemel. Toen allen verzadigd waren brak de oogstjubel eerst ten volle los, en wel in de reidansen. Elke plaatselijke afdeeling kreeg haar beurt en ze bewezen, de dansende meisjes, dat er sportiviteit en spel vreugde kan zijn in goeden Chris- telijken geest. Den der hoogtepunten van den dag was de komst van den Bisschop Coadjutor van Breda, Mgr. Baeten, Onder een dak van vlaggen en dwars door een golf van applaus, begaf Mgr. zich naar het podium, vanwaar hü, na het welkomstwoord van den voorzitter en een getuige nis van de idealen van den B. J. B. door een der meisjes, de jonge boe rinnen toesprak en het feest een lust voor oog en oor noemde. De B. J. B zal U schooner ma ken zoo zei hij, ook naar het li chaam door Uw keurige houding. Uw waardige kleeding en den adel van Uw ziel. De bond is broodnoodig als hulp bij de zielzorg. Hij is de standsor ganisatie van den N.C.B., die ook voor Uw zieleheil moet zorgen, doch die dit alleen kan door de Kerkelijke Overheid en haar ver lengstuk. de K. A. Op moderne wijze strijdt de B. J. B. voor zijn idealen, nl. met mee tings en manifestaties. De bond moet zijn 'n Eucharistisch-Mariaal Kruisleger. Vóór de toespraak van Monseig neur werden door de meisjes oogst- gaven aan de genoodigden aangebo den. T"he verrassing en de clou van den dag was het openluchtspel vara de Belgische B. J. B.-stertjes, die met deputaties uit Limburg en Z. Vlaanderen het oogstfeest bijwoon den. Ze konden niet alleen zingen, de meisjes uit het Vlaamsche plaats je Herne, ze konden ook declamee- ren en vooraldansen. Ze ga ven hun Brabantsche zusjes een les zooals directeur Ligtenberg het enthousiast constateerde, hoe in prachtige dansen en in blij spel de goede zeden bewaard kunnen blijven. Een pontificaal Lof sloot op waar dige wijze het zonnige oogstfeest. ffot slot hier de prijzen, die wer- den toegekend aan de diverse afdeelingen: a. Diocesane wisselslag: Galder. b. Ie prijzen Dekenaten algemeen Galder, Oosterhout, Nispen en Schijf. c. Ie prijzen Dekenaten voor Pic- nictafels: Ginneken, Oosteind. Hal steren, Rijsbergen, d. Idem voor volksdansen: Prin cenhage, Terheijden, Oudenbosch en Sprundel. slag vindt in een eeuwenoude ver bondenheid, voort te zetten in een nieuwe staatkundige verhou ding, welke om duurzaam te zijn op de instemming van beide volke e:i za: moeten berusten. Gij gaat uit om van ganscher harte bij te dragen tot de vol tooiing van een eigen Indonesisch staatsverband, waarin alle bevol kingsgroepen zich thuis mogen voelen, opdat Indonesië, Nederland, Suriname en de Ned. Antillen, ieder voor zich en gezamenlijk hun taak in dë organisatie der vereentg de naties en in alle deelen der wereld kunnen volbrengen. Moge Uw missie, nationaal, hier en ginds en internationaal overal aldus worden verstaan en op haar waarde worden geschat, prof. SchermExhorn merkte om op, dat het er om za! gaan nieuwe kracht te verleenen aan de eeuwenoude verbondenheid ten behoeve van het nationale leven van Nederland en van Indonesië. Moge het ons gegeven zijn binner het raam onzer instructie bij te dragen t°t den opbouw van een eigen Indonesisch staatsverband dat ook indien het tot volle rijp heid is gekomen, zich in gelykwaar digheid door wezenlijke banden, met dieder land verbonden zal we ten. Met een beroep op het Ned. volk, om de commissie generaal te zien als een nationaal orgaan en haar dienovereenkomstig den steun te geven van volk en regeering, eindigde spreker. rjOERINGS vrouw heeft Woens- dag voor het eerst sinds haar man gevangen zit, dezen een be zoek gebracht. Zij sprak tot hem door een klein venster ir.i den muur, die in de bezoekkamer de bezoekers van de gevangenen scheidt. De Engelsche pers houdt zich nog steeds druk bezig met het probleem der onbehuisde trekkers. Carricaturisten vonden er een dankbare bron in om hun humor te luchten. De Daily Heralgl plantte het heele geval over op politiek terrein en teekende Dultschland, de onbehuisde, in de figuur van den Dultschen adelaar als „bezetter van den vredestempel, terwijl de vrede zich den ingang naar dien tempel versperd ziet. Heden zon onder 19,02 uur, maan onder 8,21 uur. Zaterdag zon op 6,13 uur, maan op 20.32 uur. Weersverwachting tol heden avond: Koele ochtend, Daarna snel stijgeigfc temperatuur. In den loop van den dag toene mende bewolking met later kans op eenige regen. Matige wind tusschen zuid-oost en zuid-we®t.

de Stem | 1946 | | pagina 1