iddel BIJ HET VERTREK DER - COMMISSIE-GENERAAL Goede dag voor Italië te Parijs NE HEME Pilaren. doodt zijn tijd met schrijven Communisten buiten de wet in Griekenland NIEUWE BONNEN mSchromelijk lekor(K Geen Joodsche staat JEN en eerst lingen in ellen met srmijn zal de wacht- ilpen. Van cursussen talen) of Dor studie het land fOOR tEEMOE ALEN f 11 en 5 '45 f 9 p,sl, B,50 p, stuik DE MOLEN, 911-00 orden voor AATWERK 6-0 ij n op TWEEDE JAARGANG No. 565 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. U DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs -x (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij nlet-postbestelL) 0.28; Losse nummers 8 cent. - Postrekening 278.84? Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1946 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M VAN SCHIJNDEL J Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'Usslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst Dubbele pooit 7 tel 102 Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nieuwstr 23, tel. 35; Z.-EUanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF In K.V.P. on Partij van don Ar- beid hoersoht goen eensge zindheid omtrent het Indonesische vraagstuk TVE Commissie-Generaal vertrekt dan nog deze week naar Indië. Ze kan dus ingeschakeld worden bij de hoogst belangrijke onderhan delingen, welke Lord Killearn weer in gang tracht te brengen. Ze kan ook aanwezig zijn by de Conferentie van Pangkal Pinang, waar mét de minderljeden overleg zal worden gepleegd. Ze heeft een uiterst moeilijke en delicate taak, doch Jzal door Nederland en de volkeren van Indonesië tot in verre toekomst met eere worden genoemd, als ze er werkelijk in slaagt een voor allen aan vaardbare oplossing te bereiken. XJet is in deze kwestie met haar tallooze facetten en van dag tot dag verspringende aspecten zoo, dat niemard een pas-klare oplos sing zoo" maar te voorschijn kan tooveren. De hartstocht, waarmede de»standpunten over en weer wor den verdedigd, vertroebelen ook 't klare uitzicht menigmaal. Men kan evenmin zeggen, dat in de groote partijen, die het regeerings- beleid moeten schragen, eenstem migheid van meening heerscht. Destijds is in de Staten Generaal een motie-van Poll aangenomen met den steun van de K.V.P. en P. v. d. A., die het echter niet verder bracht dan het uitspreken van een paar algemeene beginsel n, t.w. dat aan de Nederlandsch-Indtsche ge- biedsdeelen als deelgenoot van het Koninkrijk een autonome bestuurs vorm behoort te worden toegekend en dat eenigerlei republikeinsche vorm voor het inwendig bestel, mits gezuiverd van Japansche in vloeden, niet bU voorbaat uitgeslo ten behoeft te worden geacht. Nadrukkelijk heeft de voorsteller echter doen uitkomen, dat met deze uitspraken geenszins goed. of af keuring werd uitgesproken over het door de Begeering gevolgde beleid. En het is genoegzaam bekend, hoe in de K.V.P. daaromtrent geen communio opinio bestaat. Er zijn zoowel voor- als tegen standers van dat beleid. De betee- kenis van de nationaüstlsche be weging en den uitdrukkingsvorm, welke ze kreeg in de ..Republiek", vindt onder de katholieken nogal van elkaar afwijkende beoordeelin gen. Dr. van Mook en zijn be leid zijn het onderwerp van be sliste meenirgsverschillen. Ts het in de Partij beid veel beter? van de Ar- Zü heeft de goede gedachte gehad, om in een buitengewoon congres de geheele Indonesische kwestie aan de orde te stellen. Ze wil pok in de wind stilte na de verkiezingscampagnes het partijleven blijven stimuleeren door actueele kwesties aan de orde te stellen. Echter is uit de vaak bewogen discussies naar voren gekomen, hoe in deze Party het Indonesische vraagstuk ook spanningen oproept, welke door een compromismotie slechts kwaiyk gecamoufleerd kun nen worden. Die spanning wordt niet het minst gevoed door het drijven van de communisten, die alsmaar agee- ren tegen het uitzenden van troe pen naar de Oost onder het motto, dat de kapitalisten" door een kolonialen oorlog willen ontketenen. Dit standpunt onderschrijven de verantwoordelijke menschen in de Partij van de Arbeid natuurlijk niet, maar er hangt van die Partij nu eenmaal nog het een ander van hel oude SDAP-ressentiment tegen alles wat op „militarisme" lijkt. Men heeft een compromis gevon den in de uitspraak der resolutie, ,,dat ten spoedigste moet worden bevorderd het sluiten van een wa pen-stilstand op in onderling over leg te bepalen voorwaarden, en dat de uitzending van troepen uit Ne derland dienovereenkomstig moet worden geregeld." Hiermede zegt men alles en niets. Maar dat zal ook wel de bedoeling geweest zyn, om geen stukken te maken. Oud-minister Logemann heeft nadrukkelijk de troepenuitzending verdedigd door te wüzen op het feit, dat er streken in Indonesië zbn, waar de chaos heerscht. Op Sumatra kan de Indonesische regee ring ook niets doen aan de afbraak f" i^ltures. ..Op Java heeft de Re. vrWscharen iets beter in °°k daar zou het ?aa? v™ en,,van de steden Se" ipiden^ r. ook Indonesiërs, Dat was reëele taal, doch ze kostte hem later verwytcn van andere congresgangers. Inzake de onderhandelingen met «e Republiek als zoodanig en met name de figuur van Soe- - Karnoi bleek de oud-minister nu ook Rubicon te rijn overgetrokken en heel het congres trok mee, al had te dezen aanzien ook een af wijkende stem geklonken. Minister Jonkman, kersversch lid van de Party van de Arbeid, is blij kens zyn uitlatingen in de Kamer nog niet zoo ver. Erkenning van de Republiek als zoodanig staat niet in zijn program. Wel praten met de vertegenwoordigers dier Republiek, welke men als reëel gegeven niet uit den weg kan gaan. Met dat al kan men niet zeggen, dat dit Congres opklaring heeft ge bracht. De Commissie-Generaal heeft er niet veel houvast aan. TJet deed allerminst prettig aan, dat men de figuur van Max van Poll zoo veel mogelijk trachtte te kleineeren en de voorstelling wek te, dat men alle hoop moest bou wen op Prof. Schermerhorn. Het is trouwens duideiyk genoeg gewor den, hoe men de vorige week de K. V.P. heeft trachten af te brengen van de candidatuur-van Poll. En nu redeneert men: Laat hem in 's he mels naam dan maar meegaan, „onze" Schermerhorn zal wel zor gen; dat hy geen ongelukken maakt. Zie, dat is een soort van collegia liteit en samenwerkingszin, welke oris maat matig smaakt. Het is trouwens ook geenszins bevorderlijk voor het aanzien en het prestige der Commissie-Generaal. Aan de Indonesiërs geeft men bij voorbaat motieven voor argwaan in den mond. Terwyl volstrekte voorwaarde voor het welslagen der onderhan delingen is het onderling vertrou wen, allereerst in den boezem der Commissie-Generaal zelve, en ver der ook tusschen de gespreks partners. We biyven er intusschen het beste van hopen. De eerste geluiden, welke uit de kringen der Republiek overwaaien, klinken gunstig. De onder-minister van buitenlandsche zaktn zag in de commissle-ger.eraa 1 „een beslisten stap voorwaarts". Gaat het dan toch opklaren? OEYSS-INQUART doodt in de •D gevangenis den tijd en de ge dachte aan den oordeelsdag door een koortsachtige geestelijke aeti. viteit. Zoo heeft hij de laatste weken een ontwerp voor een grondwet voor „Utopia" voleir.d. Hij heeft ook een verhandeling geschreven over de toekomst van Europa. Hierin heeft hy de overtuiging neergelegd dat er een botsing zal komen tusschen Oost en West en dat Frankrijk, Ne derland en België daarbij geroepen zullen zijn de rol van redders van het avondland te spelen. Ook heeft Seyss een geschrift in bewerking getiteld „Bemerkungen ueber den Nuerr.berger Prozess" waarin hy de grondslagen van het proces aanvalt, critiek. oefent op de bewijsvoering en de meening uitspreekt dat de uitslag van dit proces niet van be lang' is, omdat de revisie ervan reeds zou zijn begonnen. Hij heeft in dit werk geschreven dat ook Nederland een andere gedachte over hem zal hebben dan thans. Hij heeft nog gelegenheid voor een koud bad en voor lichaamsoefening Hij is er trotsch op dat hy hierbij ondanks zijn 54 jaren nog meester bleef over enkele Amerikaansche soldaten der bewaking. TVE GRIEKSCHE ministerraad overweegt de communistische party buiten de wet te stellen. De raad bestudeert met name de her haalde aanslagen met mijnen op de wegen en de terechtstelling 'van bur gers door „communistische benden" en is overtuigd dat de toename van moordpartijen 't gevolg is van bui tenlandsche instructies teneinde aan den vooravond van den terugkeer des konings anarchie te veroor zaken. In een zwaren regen zijn Zondag 1500 Londenaren samengekomen in Ken sington High Street en hebben na een geslaagden „overval" een aantal flats in gebruik genomen. Op de foto een oolUk paar een wagen met bedde- goed naar haar nieuwe huis voortsjouwend. De Engelsche regeering overweegt, de communisten, die de z.g. „squat ters" hebben georganiseerd, te vervolgen wegens misdadige samenzwering. Gister hebben ambtenaren van het ministerie zich naar een blok door de squatters bezette flatwoningen begeven om het meubilair weg te halen. Zij vertrokken weer, nadat een van hen met een ijzeren staaf was bedreigd Volgens de „Daily MaH" staan deze ilaklooze families klaar om hun pas veroverd domein te verdedigen, daar naar hun leiders heden zeker het beleg zal komen. Groote blokken zijn van voedsel voorzien en afgegren deld. Wachtposten staan bulten opgesteld. Verschillende landen zien af van herstelbeta ling s-eischen. Oplossing van Triest-probleem in zicht yOOR ITALIË is het in Parijs een goede dag geweest. Want na dat Zuid-Afrika verklaard had geen herstelbetalingen van Italië te zullen verlangen, volgden de Ver. Staten, Britsch-Indlë, Austra lië en China dit voorbeeld. TAe Amerikaansche afgevaardigde vestigde er de aandacht op, dat de oorlog de Vereenigde Staten 335.000.000.00. dollars heeft gekost, waarvan Italië 20.000.000.000 zou heb ben moeten betalen. Bovendien heeft Italië na den wapenstilstand (Periode 15 t.m. 28 Sept.). BONKAARTEN KA, KB, KC 810: 584 t.m. 568 br. 800 gr. brood Eindelijk zeepbonnen aangewezen 074 alg. 569 brood 572 boter 573 boter enz. 583 suiker 574 alg. 400 gr. brood 250 gr. boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 1000 gr. suiker of boterh. strooisel, of 2000 gr. jam, stroop, ejiz. 200 gram kaas, waarvan 100 gr. korstl. kaas). Plm. 225 gr. huis houdzeep of 90 gr toiletzeep. 1600 gr. brood. 800 gr. brood 100 gram kaas. (waarvan 50 gr. korstl. kaas). B 20 res. 2 kg. aardapp. •BONKAARTEN LA, LB, LC 610: 521 vleesch 100 gr. vleesch 522 vleesch 400 gr. vleesch A 04 melk 4 L. melk B 04, C 04 melk 7 L. melk 517 aardappelen 3 kg. aardapp. BONKAARTEN KD, KE 610: 064, 065 brood 800 gr. brood 575 alg. B 18 res. C 18 res. B 19 res. 072 boter enz. 073 boter 083 suiker 084 085 alg. 250 gr. boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 500 gr. suiker of boterh. strooisel of 1000 gr. stroop enz. 250 gr. suiker of boterh. strooisel of 500 gr. jam, stroop enz. 075 alg. D 18 res. E 18 res. 100 gr. kaas (waar van 50 gr. korstl. kaas). 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toi letzeep. 800 gr. brood 250 gr. rijst, kin dermeel of kind.- biscuits. BONKAARTEN LD, LE 610: 021, 022 vleesch 100 gr. vleesch D 04, E 04 melk 12 L. melk. 017 aardappelen 1 kg. aardapp. TABAKSKAARTEN ENZ.: T 47 2 rants, tab. art. V 48 200 gr. choc*Of suikerwerken. X 47 2 rants, tab. art. X 48 100 gr. choc, of suikerwerken. De bonnen voor melk worden In het vervolg voor periode van 14 dagen aangewezen. Deze bonnen z(|n derhalve geldig tot en met Za terdag 2« Sept. Dit geldt ook voor de bonnen der Versnaperlngskaart. Voor de week van 82-2» Sept. zul len nog bonnen worden aangewezen voor aardappelen, thee, bloem en tabak. Deze week is weer 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in to taal 500 gr. per 14 dagen ontvangt. Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstlooze kaas geleverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 13 Sept. worden ge bruikt, met uitzondering van die voor vleesch, melk en aardappelen waar op eerst Maandag kan worden ge kocht. Bij deelneming aan maaltijden aan centrale keukens moeten de bon nen 521 en 021 vleesch en 517 aard appelen worden ingeleverd. een billioen dollars ter ondersteu ning ontvangen. Italië zelf had nog een wensch op zu'n repertoire. Verzocht werd nl. de eischen van Ethiopië en Albanië van de hand te wyzen, omdat Italië i.d. betrokken landen al gelden be legd had tot 'n bedrag, dat de door die landen geleden verliezen over trof. Bovendien is de schade vóór den tweeden wereldoorlog ontstaan en tenslotte zouden de cyfers over dreven zijn. De Italiaansche delegatie heeft zich wel accoord verklaard met een Egyptischen eisch tot 6.5 millioen pond sterling herstelbetaling. Egyp te eischt in het totaal 10 millioen pond. rve Joego-Slavische afgevaardigde diende een amendement in be treffende rectificatie van de grens tusschen Italië en Joego-Slavië, in dien zin, dat Gorizia, dé tweede stad van de betwiste /provincie Venezia Giulia, by Joego-Slavië zou komen. Deze lijn zou vele •Joego-Slavische dorpen in Italiaansch gebied laten. Jordan (Z.-Afrika), onthulde dat Bonomi, de leider der Italiaansche delegatie, een voorstel voor een volksstemming in Venezia Giulia had doen rond gaan. Overigens hebben dr Joego-Sla. vische vertegenwoordigers te Pa rijs de Italianen gepolst ten aan zien van het vormen van een ge meenschappelijk bestuur in Triëst dat het gebied zou vrijwaren van alle overheerschende gezag der V. N. Joego-Slavië zou nieuwe garanties aan de Italiaansche bevolkingen van Fiume en Gorizia (welke gebieden aan Joego-Slavië zouden komen), aanbieden, terwijl eenige autonomie aan het geheele deel van het onder Joego-Slavlsch bestuur geplaatste schiereiland Istrië zou worden ver leend. Pola zou, volgens deze zelfde be richten, aan Italië worden gelaten. 1Y/JAX VAN POLL gaat nu naar Indië als lid van de Commissie Generaal. Hierdoor verliest de K.V.P.-fractie in de Tweede Ka mer den eenigen man, die zich gespecialiseerd had in Indische zaken. De grootste fractie bez t thans geen enkelen deskundige, die over een van de belangrijkste vraagstukken van Nederlands toe komst met kennis van zaken en gezag kan spreken. Terecht sig naleert ,,De Tijd" dit als een zeer ernstig euvel. De Partij van den Arbeid staat er in dit opzicht veel beter voor. Hier wreekt zich ons stelsel van candidaatstellir.g, dat wel ultra-democratisch is, maar toch ook alle nadeelen vertoont van te geringe leiding. Voor be paalde vraagstukken wemelt het in de fractie van deskundigen, omdat er toevallig heel veel kie zers van een bepaalden stand aan de partij-stemmingen deel nemsn. Maar op andere punten schiet onze ploeg schromelijk tekort. Het verouderde kiesreglement waarmee men nu wel moest werken, dient hoognoodig op de helling te wor den gezet. We hopen, dat men dit maal den steen der wijzen zal vinden. TVE NEW-YORKSCHE BEURS vertoonde gister weer teekenen t van hersteL in Palestina QP DEN TWEEDEN DAG van de Londensche conferentie over Pa lestina heeft de Syrische afgevaar digde van Arabische zijde een for meel antwoord gegeven op de ope ningsrede, welke eergister door Att- lee is uitgesproken. Hij legde er den nadruk op, dat de Arabieren gekant waren tegen de oprichting van een Joodschen staat in Palestina en onderstreep, te, dat geen oplossing gevonden zou worden door meer Joden toe te laten of door het oprichten van een Joodschen staat, maar wel op de „natuurlijke en eenvoudige" wijze van erkenning van Palestina als een Arabisch land. In verband met de aanslagen in Tel Aviv zijn 100 Joden gearresteerd en r aar een interneeringskamp ge zonden. Heden zon onder 19.4 uur en maan onder 7 uur. Vrijdag zon op 6.10 u. en maan op 20.14 u. Weersverwachting: In den loop van den dag toenemende bewol king met later plaatselijke re genval. Temperaturen ongeveer als gisteren. Overigens meest matige wind tusschen West en Zuid.

de Stem | 1946 | | pagina 1