PENICILLINE Najdorf won TITO gaat weer te keer maar niet ai>es Was visschen altijd een leekensnort? een weddenschap vermag veel Het wordt in verschillende vormen toegepast. Eens was een priores een deskundig hengelaarster tegen de geestelijkheid TvE ACHTER ONS LIGGENDE wereldoorlog heeft behalve de viele negatieve resultaten, zooals de enorme verliezen aian men- schenilevens en een massale vernietiging van materiaal, gelukkig op wetenschappelijk gebied positieve mesultaten opgeleverc. Immers juist door dan oorlog werd achter vele experimenten hast gezet met het oog op de belangrijke toepassingen. Waren we een vorige maal reeds in de gelegenheid een beschrij ving te geven van ce productie van penicilline, nu zullen we het een en ander over de verwerking tot medicamenten en hunne toepassingen vertellen. Speciaal uit Engeland en Amerika krijgen we steeds meer nieuws over dót prachtige product. door nieuwe toedieningen op peil te houden. Doseering moet men uiteraard aan den behandelenden geneesheer overlaten. Tie grroote kracht, weik van peni cilline uitgaat is, dut het bac- teriedoodend is tegenover zeer vele bacterie-stammen. Op eenige soor ten oefent het echter alleen groei- belemmerend'S werking uit, terwijl er aan aantal soorten bestaat dat bestand is tegen penicilline. Laatst genoemde bacteriën scheiden r.i. een stof af penicillinase genaamd, die vernietigend werkt op penicil line, er. het onwerkzaam maakt. Tot ceze groep behooren de coli bacteriën, alsmede de verwekkers van typhus paratyphus, dysente rie, tuberculose, malaria en nog enkele anderen. Behandeling met penicilline. Dij behandeling van eer.- patiënt met dit geneesmiddel ve de penicilline slechts korten tijd in het lichaam; reeds binnen 4 uur na toediening wordt het afgevoerd. Het is dus zaak tijdens ce behan deling de penicilltae-concenta tie VOETBAL IN PEELING KNVB, APD. ZEELAND Tien afdeelingen - nagenoeg 1G0 elftallen le klasse A: Patrijzen 1. Luctor 1, 's Heer Arendskerke l. Cortgene 1. Volharding 1932 1, Kwadendamme 1, Henesse i, Zonnemaire 1, Schouwen 1, Dreischor 1. le klasse B; Vogelwaarde 1, DSH 1. Sasput l. Zuidzande 1, Hansw. boys 1, Kruiningen 1. Koewacht 1, Rapen burg 1. Sluis 1, Groede 1. Hes le klasse A: Zeelandia 2. EMM 2. Yerseke 2, Zierikzee 2, Burgh 2, Robur 2. Res. le klasse B: Aardenburg 2, Axel 2, Clinge 2, Corn boys 2, Hoofdplaat 2. Hulst 2, Hontenisse 2. Oostburg 2, Schoondijke 2, Sluiskil 2, Steen 2, IJzendijke 2. 2e klasse A: Middelburg 3, Vlissin- gen 3, Terneuzen 3. Gose 3, De Zeeu wen 3( Biervliet 2, Sluis 2, Lewedorp 1. Kats l, Scheldeboys 1. 2e klasse B: Patrijzen 2, Luctor 2, Kruiningen 2. Koewacht 2, Rapenburg 2. Vogelwaarde 2, Kwadendamme 2. Hansw. boys 2, Volharding 1932 2. 3e klasse A: Kwadendamme 3, Pa trijzen 3, Vlissingen 4 ,De Zeeuwen 4, ïewedorpsche boys 2. Kruiningen 3. De Noormannen 1, M ddelburg 4, R CS 3. 3e klasse B: Hontenisse 3, Koewacht 3. Axel 3, Steen 3, Terneuzen 4, Ra penburg 3, Sluis 3. Sluiskil 3. Honte nisse 4. Zaterdagcompetitie le klasse: Arnemuiden 1. De Beve- lande s 1, Kattendijke 1, Kloetinge 1, Krabbendijke 1, Nieuwdorp l, Rilland Bath 1, Wemeldinge 1. 2e klasse: Arnemuiden 2. Colijns- plaatsche boys 1. 's Heer Arendskerke 2, Kapelle 1. Krabbendijke 2 Kruinin gen 4. Nieuwdorp 2. Rilland Bath 2, Wissenkerke 1, Wissenkerke 2, Rerseke 3. Wemeldinge 2. Voorts moeten nog worden inge deeld 20 juniores-elftallen. Wedstrtfdprogramma KNVB, afd. Zeeland Zaterdag 14 Sept.: le klasse: Arne muiden l-De Bevelanders l, Katten dijke l-Kloetinge 1, Krabbendijke 1- Nieuwdorp l, Rilland Bath 1-Wemel- tlinge 1. 2e klasse: 's Heer Arendskerke 2- K> abbendijke 2. Kruiningen 4-Kapelle Nieuwdorp 2-Riliand Bath 2, Wissen- keikt l-Yerseke 3, Colijnsplaatsche boys 1-Wissenkerke 2, Wemeldinge 2 -Arnemuiden 2. Zondag 15 September: le klasse A: Patrijzen 1-Luctor 1 's Heer Arendskerke l-Cortgene 1, Vol harding 1932 1-Kwadendamme 1 Re- nessf 1-Zonnemaire 1. Dreischor l- Schcuwen 1. le klasse B: Vogelwaarde 1.Sasput 1 Hansw. boys 1-Kruiningen 1, Koe- *£21* J"RaPenburg i. Sluis 1-Groede 1 Hes. le klasse A: Zierikzee 2-Robur 2. Zeelandia 2-Yerseke 2. klasse B: Schoondijke 2- linge 2-IJzendijke 2, Huist 2' Axel 2-Aardenburg Hoofdplaat b°yS 2' °osthurg 2- ,kI^se A1 Middelburg 3-vlissin- 'te™'neuzen 3-Goes 3, De Zeeu- Shda 9 2' ïewedorpsche boys 1- Penicillinc Wondpoedcr \Toor rechtstreeksche wondöehan deling kan gebruik worden ge maakt van poedervormige penicil line. waaraan een mengpoeder is toegevoegd, teneince niet met pure penicilline te werken, daar anders de kans op te groote doseering niet is uitgesloten. Het mengpoeder moet van te voren wederom steriel ziijn. Penicilline-zalf. "Uterm hebben we met een veel geringere concentratie aan penicilline te ma'ken cjan bij de poeder. D? zalfbasis wordt gevormd coor lar.ettawas en ricinus-olie (dit laatste is in het da gelijk- leven beter bekend oneer den naam wonderolie) en gedestilleerd water. Eventueel kan aar.- deze zalf nog een stof worden toegevoegd, een z.g. antisepticum. die invloed uit oefent op de penicillinase pro ducer rende bateriën, die bij voor baat in een milieu ieven waar wa ter aanwezig is. De zalf kim- worcen gebruikt voor wonden, verbrandingen of huidiin- fecties. Penicilline-kauwgom. rpenslotte nog enkele andere toe- passingsvormen. Oplossingen van penicilline kun nen d-oor injectie rechtstreeks in het bloec gebracht worden, om daar ir_- geval van infectie haar heilzame werking verrichten. Verder komen speciaal tegen keelaandoeningen nog voor peni cilline pillen, -druppels, -tabletten, en ook, hoe Amerikaansch, peni- cilline-kiauwgoim In 't laatste gevial is als smaa'k verwekker pepermunt-olie toege voegd. D. B. Wie wordt wereldkampioen: Botwinnik of Euwe 1 TYF beslissing in het Groningsche scha«iktournooi is gevallen. Een sen- sationeele laatste ronde bracht den Russischen matador Botwinnik on danks het feit, dat hij tegen Na.idorf moest capituleeren, de overwinning. In een subliem gespeeld eindspel wist de Argentijn den Rus te bedwingen. Toen zijn tegenstander den strijd staakte, oogstte Najdorf een enthousiast applaus. Hij won daarmee tevens een weddenschap van f 500, die hij had aangegaan met iemand, die beweerde, dat hij kansloos was tegenover den Rus. Een mooi extra-prijsje Sluis 2 Krnif5ia«Se B: Luctor 2-Patrijzen 2, wacht 9 «n 2"XPlharding 1832 2- Koe" 2-V-ogolwaaa,Pdeb2Urg 2' KWad,na™e 3c klasse A: Kwadendamme 3-Viis- 4. Patrijzen 3-De Zeeuwen 4 Kruiningen 3-Lewedorpsche boys 1 """'mannen 1-Middelburg 4. Tn een vraaggesprek met dr. Euwe deelde Najdorf mede, dat hij de kar.sen van onzen landskampioen op het wereldkampioenschap geenszins geringer achtte dan- die van Bot winnik. Ook in Groningen zou een gelijk eindigen der twee favorieten beiei de verhouding hebben weer gegeven, zoo zei hij. Over 't Staun- ton-tournooi sprekend, verklaarde Najdorf. dat voor den aanvar.g zeer velen ervan overtuigd waren, dat Botwinnik een duidelijk overwicht zou demonstreeren. De uitslag van dit tournooi echter heeft bewezen, dat de Rus wel een der besten is, doch niet een extra-klasse op zich zelf vormt. De strijd om het wereld kampioenschap is een open vraag gebleven, die eerst volgend jaar be slist zal worden. Dt winnaar van- het Groninger - tournooi vond. dat het een zeer zware en moeilijke strijd was ge weest. een der zwaarste tournooien, die hij ooit had gespeeld. De ne derlaag van Euwe tegen Kotov was een buitenkansje voor hem! Een eigenaardige speler is deze Rus sische ingenieur, die na de Rus- sische en Amerikaarsche kam pioenen. nu ook den Nederlandschen kampioen versloeg. Tegen Steiner. Bernstein, Kottnauer en Christoffel moest hij echter de vlag- strijken Wel een sprekend bewijs voor het feit. dat de krachtsverschillen uiterst klem zijn geweest. Smyslov heeft volkomen aan de vei wachtingen, die men van hem koesterde, beantwoord, terwijl Bo- leslavsky door een bewonderens waardige eindspur t, toch nog tot de 7e plaats kon opklimmen. De vijfde Rus, Salo Flohr, was met Najdorf de remisekoning van het. tournooi. De kleine Rus speelde van zijn 19 partijen er 14 gelijk, won er 4, ter wijl zijn eenige nederlaag werd toe gebracht door zijn landgenoot Ko tov. Najdorf speelde 11 remise- partijen. en won er 6, zoodat de Ar gentijn zijn doel. om bij de eerste 5 te behooren, toch nog bereikte. De eigenlijke kampioen van Argentinië, Guimard, mag eveneens tevreden zijn over de door hem behaalde re sultaten. Na een zeer slechten start uit de eerste 9 ronden haalde hij slechts 14 punt! herstelde hij zich weer eenigszins en wist toch nog 7 punten te behalen, een score van ruim 35 pet. dus. De beide Zweden, Stoltz en Lun- din, zijn elkaar trouw gebleven tot het einde toe. Zij prijken met 104 p op de 7e en 8e plaats. Rustige spelers zijn het, die in. dit tournooi veie blijken van scherp inzicht en taai vasthouden hebben gegeven. Denker blijkt te veel van zijn krachten te hebben gevergd. Na een veelbelovend begin kreeg hij plot seling een inzinking, die hij niet meer te boven kwam. Ook in een tor uiting. Van de 19 partijen won hij er slechts 6, 8 werden verloren door hem en aan 5 speelde hij re mise. Geen fraai resultaat voor den Amerikaan Tn het tournooi om den wereld titel, dat, naar het zich laat aanzien, nog zwaarder zal zijn de spelers moeten viermaal tegen elkaar uitkomen, zoodat het tour nooi 5 a 6 weken zal duren! zou hij het zeker niet kunnen bolwer ken. De tweede Amerikaan, Stei ner, is grillig als de stad waar hij vandaan komt: Hollywood. Steeds is hij in de weer, men ziet hem haast nooit aan zijn bord zitten, ijn nederlagen slikte hij met een komische gelatenheid: echter ook geen wereldkampioen! Dan de Hongaar Szabo. Hij heeft zeker niet slecht gespeeld in dit tournooi. was steeds een geducht tegenstander, zijn 4e prijs wtfs vol komen verdiend. De Zwitser Christoffel heeft niet veel succes gehad, ofschoon hij hard heeft gezwoegd. Vrouwe For ti,ra was hem niet gunstig gezind. De Belg O'Kelly streefde hem nog net voorbij: echter is de Zwitser toch nog wel iets sterker dan de Belg. Gezien de onderlinge krachtsver houdingen in dit tournooi, belooft de a.s. kamp om den wereldtitel een uitermate spannende te worden. W'IE meent, dat hengelen altijd tot de specifiek mannelijke leeken-lief- hebberiien heeft behoord, is er glad naast. In de kloosters is de visch- vangst steeds de geliefkoosde sport geweest. Heef wat prenten beelden jo viale monniken af, die zich aan dit vredige en voor hen zoo noodzakelijke tijdverdrijf overgeven, want de aidus verkregen buit zal van hun karigen kost een belangrijk bestanddeel kunnen zijn, zoo lezen wij in de Katho liek-1 Digest in een artikel van A. c. Baily. ■JVtechtans heeft er nooit een kun stenaar aan gedachte hengelen de Zusterkens te schilderen en zoo is het eerder te verwonderen, dat een der oudste werken over deze sport door de Priores van Sopwell in Hertfordshire, een zekere Juliana Berners, is geschreven. Haar ver handeling maakt deel uit van het boek, getiteld „The Boke of St. Albans", In 1496 gepubliceerd. Moe_ dertjf- Juliana bewijst daarin, dat zij zich niet met fluweelen pootjes aan deze liefhebberij overgaf. Niet alleen licht zij ons in over het pas sende gfrei, maar ook nopens het te gebruiken lokaas. Haar gezellinnen schenen aan het gebruik van maden de voorkeur te geven, want de Priores verschaft in talrijke bijzonderheden uitleg over de wijze van kweeken om den ver- eisehten graad van vetheid te be komen," waardoor de meest kieskeu rige visch in verleiding zal worden gebracht. Zij zouden moeten gevoed woroen, zegt zij, met schapenvet of met een koek. met meel en honing bereid. Indien de visschen zich de ma den niet schijnen te laten smaken, stelt de Priores voor een tamelijk dikken visch. die pas is gevangen, open te snijden en den inhoud van zijn maag te onderzoeken. „Men houde zich bij het kiezen van het aas. in de vangst op groote vis schen, steeds aan dezen regel. Hebt gij een grooten visch gevangen, open zijn maag. en wat gij er in vindt, zult ge als lokaas aanwenden, want dit is het beste." niiania gaat de eerwaarde moe- der over tot het vaststellen van een ethische code voor waardige hengelaars. Ik bezweer u. uit naam van alle edellieden, nooit in andermans wa ters te visschen, of wanneer gij voor uw vermaak gaat, nooit andermans haag te beschadigen; en open nooit iemands poort zonder ze weer te sluiten. Insgelijks zal men dit meer genoemde, kunstvolle vermaak niet slechts uit hebzucht beoefenen, met het inzicht zijn geld te sparen en zelfs te vermeerderen, maar hoofdzakelijk als tijdverdrijf en ter bevordering van de gezondheid van uw lichaam en bijzonder van uw ziel. 1'e veel visch vangen is volgens haar verkeerd en het is een moge lijkheid die zij toeschrijft aan de nauwgezette navolging van haar richtlijnen. „Wanneer gij een toereikende schotel gevangen hebt, verzaak dan uw begeerte naar meer." Tenslotte spoort zij ons aan „naar best vermogen het spel aan te wak keren en datgene te vernielen wat hi -, zou bederven." En al wie trouw is aan deze be velen zal „Gods en St. Pieters ze gen" ontvangen. /"Indanks de doelmatige inlichtte - gen van de Priores gebeurt het soms wel dat de Zusters er niet in slaagden een goede vangst te doen, want moedertje Berners pent een lijst neer van verscheidene dingen die den hengelaar kunnen hinderen, of om haar te cite-eren: „die de schuld zijn dat men geen visch vangt". Enkele dezer oorzaken zijn „een ongeschikt gerei ofwel een onsmakelijk lokaas." Men kan de visschen ook verja gen door te dicht bij den waterkant te naderen, en soms gebeurt het dat de stroom door den vloed van het water wordt verkleurd. Bij de vischvangst vervult de weersgesteld heid een belangrijke rol. Soms is het te koud, soms te warm, om de visschen tot bijten te verlokken. Volgens haar zijn regen en sneeuw val een ernstige hinderpaal; dit is ook het geval bij wind en storm weder. Oosterwtad deugt niet. Be ter zijn Wester- en Noorderwind, maai het meest geschikt is de zach te Zuiderwind. Zoo heeft de goede moeder-over ste in haar prettig klooster, tus- sclien de boomen van Hertfordshire, voor de komende generaties ge schreven en verschafte zij hen. in haai- eigenaardige bewoordingen, bijzonderheden over een sport, die zij zelf natuurlijk met voorliefde heeft beoefend. DE BLOEMEN TENTOONSTELLING TE KLOETINGE Op de bloemententoonstelling te Kloetinge werden de volgende prij zen toegekend: Decoratiën dahlia's: le J. van 't Veer, Goes. 2e idem. Semicactus dahlia's: le P. Her mus, Goes, 2e J. van 't Veer, Goes. Cactus-dahlia's; le A. van Loo, Wolfaartsdijk, 2e W. Beije, Kloe tinge Pompon-dahlia's: le J. v. d. Guchte, Kloetinge, 2e J. van 't Veer, Goes. Mignon-dahlia's: le J. v. d. Guch ,te, Kloetinge, 2e J. Hoogesteger, Kloetinge. Verzameling dahlia's op naam le P Hermes, Goes, 2e Tinus Bos, Kloetinge. Verzameling eenjarige zaadbloe- men: le met lof der jury J. Hoog state, Kloetinge. Verzameling potplanten: le T. Bos. Kloetinge. Mooiste en grootste dahlia: le W. Beije, Kloetinge. Mooiste kamerplanten: le L. Oeie. Kloetinge, id. P. Hoogstate, Kloetinge, id. Mevr. Zandee, Kloe tinge. Veldbouquetten: le J. v. d. Guchte, Kloetinge. Drijfschalenle J. van 't Veer, Goes, Bijzonderheden: le P. Hermes, Goes, 2e P. Oele, Kloetinge. Wie niet vóór hem is, is reactionair klasse B: Sluis 3-Hontenisse 2 I ^multaanwedstrijd, die de Ameri- Hontenisse 4-Koewacht 3, Sluiskil steen 3, Terneuzen 4-Axel 3 3.j kaansche kampioen in Rotterdam speelde, kwam zijn vermoeidheid TJECHTSTREEKS uit Joego-Slavië -ï*' ontvangen berichten toonen aan dat Maarschalk Tito zijn aanvallen op de katholieke geestelijkheid weer opnieuw heeft ingezet. In 'n onlangs te Split gehouden rede ver klaarde hij: „Een kunstmatig op gewekte ontevredenheid stroomt uit van de toogDe katholieken ne men hun toevlucht tot allerlei mid delen, verhalen over heiligen en weet ik wat al meerOns volk is niet meer zoo dom, zich door verhaaltjes over heiligen en mira kelen te laten verschalkenWij zullen niet dulden, dat de politiek naar de Kerk wordt overgebracht. De reactionnaire priesters zeggen, dat alle gezag van God komt, en dat ons gezag niet van God komt. Moe ten wij wachten totdat zij ons gezag erkennen? Wij- zullen toeslaan op hen, die de ontwikkeling van ons land belemmeren." Tito's bedreiging, de katholieke geestelijkheid weer te bestrijden, zou er op kunnen wijzen, dat hun hou ding tegenover de excessen en on rechtvaardigheden van Tito's re gime door het volk wordt beaamd. Dit werd nog duidelijker gemaakt in een speech van Tito te Titova Koreniva, waarin hij toegaf, dat de „eenheid" van de Joego-SIavische volken, waarop het Tito-bewind zich beroemde, niet zoo'n voldongen feit is als men wilde doen voorko men. Tito verklaarde o.a.: „Er lig gen nog groote moeilijkheden voor ons, omdat er menschen zijn, die onzqp vooruitgang trachten tegen te houdenZij wenschen het rad van de geschiedenis te doen terug draaien.... Zij, die in troebel wa ter visschen, doen alles om onze eenheid te verstorenZij hebben zich weten in te dringen in onze rangen, om ze van binnen te onder mijnenEr zijn menschen, die meenen. dat onze eenheid heden niet langer noodig is. zij zouden onze oude politiek willen doen her leven, zoodat de verschillende par tijen elk in eigen richting zouden trekken. Tien programma's en geen enkele ten bate van het volkZij knoopen onderhandelingen aan om een reactionnair blok op te rich ten Een klein deel van de ka tholieke geestelijkheid staat van daag aan den kant van het volk, een veel grooter deel is tegen het volkZij zijn begonnen met haat te stichten tussehen Serviërs en Kroaten. Kameraden, dit moet gij niet dulden! De broederschap en eenheid van onze volken heeft ons te veel bloed gekost om toe te staan, dat een handvol menschen deze opnieuw zou vertroebelen!" Tito's zinspeling op „onderhan delingen om een reactionnair blok op te richten" betreft de pogingen welke elementen van de oppositie 'n tijd lang deden, en nu pas met nog meer succes, om hun krachten te concentreeren. Tito viel verschei dene oppositieleiders bij name aan, en beschuldigde hen van „generaals zonder leger" te zijn. Onder de ge noemden waren Milan Grol en Dra- goljub Jovanovitch. Grol, die door druk der geallieerden een tijdlang in het Tito-kabinet opgenomen was houdt zich thans ijverig bezig, de overblijfselen van de oude democra. tische partij bijeen te scharen. Jo vanovitch, de leider van de agra rische partij, komt steeds open1 k met zijn oppositieprogram voor den dag. Alles wijst er op, volgens r" -.e berichten, dat de oppositie h°t „Nationaal Front" in tweeën dre: _t te splitsen.

de Stem | 1946 | | pagina 7