SCHOOL HOE Potsdam verloochend is Indische troepenbewegingen ring beperkt EEN SUB-COMMISSIE VOOR TRIEST Engelsche onbehuisden bestormen flats r Wallstreet is van streek te GOES ers, tweede jaargang Istraat 11 Werkers ndkerkje IER bon tKOLEN ISSE. Bommen Vonnissen Londen confereert9 terroristen werpen bommen Schermerhorn voorzitter van de Commissie-Generaal DISTRIBUTIENIEUWTJE Onzekere verzekering en i bond van CIDERS. 795—0 No. 564 761-0 :ng f van Engel- worden (ziet en 25 uur GEN voor de SEPTEMBER riftelijik a,an- MOORTELE, 787—00 711—0 tamsohe ker- OOSTBURG ACK TWEE- ïn. aanbevelend. ïr b bonnen 796—0 atst worden dergel. Enige ►eveling. n met volle- trent milieu, 4o bureau 9 September. te 9,15 directeur- indersteen iwe plechtig- de gang te Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.813 Voor God, Koningin en Vaaerland WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1946 UITGAVE: STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'lisslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst Dubbele poort 7 tel 102 Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75, tel 2236. Red N. J KARHOF Een diepe economische en cultureele kloof dwars door Duitschland pOTSDAM, Augustus 1945De groote Drie waren bijeen. Ze be raadslaagden over de toekomst van Duitschland. In een lang commu niqué legden ze hun besluiten vast. De wereld luisterde en vernam o.a.: 1. Voor zoover uitvoerbaar zal er eenheid bestaan in de behandeling var. de Duitsche bevolking in ge heel Duitschland. 2. In heel Duitschland moeten alle democratische politieke par tijen worden toegestaan en aange moedigd. 3. Voorloopig mag er geen cen trale Duitsche regeering worden ge. vormd, doch zullen essentieele centrale departementen van be heer onder leiding van staatssecre tarissen worden opgericht. 4. De vrijheid van het woord, van de pers en van den godsdienst worden toegestaan. 5. Tijdens de bezettingsperiode zal Duitschland behandeld worden als een enkele economische eenheid. 6. De herstelbetalingen zullen voldoende hulpbronnen laten om 't Duitsche volk in staat te stellen zonder bijstand van buiten te be staan. Zes verklaringen w.g. Stalin, Truman, Attlee en zes verlooche ningen door de werkelijkheid 1. Een diepe kloof is dwars door Duitschland getrokken. Oostelijk ervan wordt de bevolking hard handig „opgevoed" in Sovjet-stijl, Westelijk ervan krijgt ze op zacht moedige wijze de Westersch-demo- cratische levenswijze aangeleerd. 2. In de Sovjet-zone is de fusie tusschen Communisten en Sociaal democraten van bovenaf opgelegd en sociaal-democratische partij is verdwenen, terwijl andere partijen maar een minimum aan faciliteiten verkrijgen. 3. Van centrale departementen van beheer is nog geen sprake en kan ook geer, sprake zijn. zoolang de economische instellingen in West en Oost principieel verschil len. 4. In de Sovjet-zone wordt de pers gedwongen tot een eenzijdige berichtgeving. De Duitsche Bisschoppen moesten zich in hun jongsten herderlijken brief bitter beklagen over het feit, dat alle godsdienstonderwijs op de scholen is afgeschaft, dat het on derwijs van den kleuterleeftijd af op Sovjet-grondslag is gevestigd, dat niemand tot een middelbare of hoogere school wordt toegelaten, als hij niet eerst geconfijt is in Sovjet-opvattingen, dat de Sovjet- autoriteiten de candidaten voor de universiteiten uitzoeken, dat kortom op cultureel gebied de scheiding tusschen Oost en West in Duitsch land ook volkomen is. 5. Geheel Oost-Duitschland is ingeschakeld in de Sovjet-economie. Het grootste deel van de productie gaat naar Rusland. Niets wordt ge bruikt om de tekorten in de andere Duitsche zor.es aan te vullen. Een belangrijk deel van den aardappel oogst in de Oostelijke zone wordt zelfs gebruikt, om wodka te pro- duceeren. 6 In de Westelijke zones is de toestand thans zoo, dat er belang rijke hoeveelheden levensmiddelen ingevoerd moeten worden, om de bevolking een minimumbestaan te verzekeren. Tames Byrnes, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in zijn rede te Stutt gart het falen ten aanzien van de economische besluiten van Potsdam rondweg toegegeven. Hü weet ook wel, dat zijn oproep, om alsnog tot een economische eenheid en een ze ker centraal Duitsch bestuur te ko men, geen gehoor zal vinden in Moskou. En dan zit er niets anders op. dan het feit der scheiding in Oost en West te constateeren, waar uit logisch volgt, dat de Westelijke zoi-.es zich zoo nauw mogelijk aan een moeten sluiten. In de Britsche cn Amerikaansche zones is men daarmee ook hard bezig. Doch de n J'ÖSen hier wat dwars, omdat ze zich politiek ontgoocheld voelen. De Amerikaansche minis- ,.„r, immers duidelijk gezegd, dat luj van afscheiding of van in ternationalisatie van het Rijnland Ruhrgebied niets moet heb ben. Alleen het afstaan van het 'swF £aan Frankruk kan hij -i, Hiermede zijn alle verder strekkende verlangens van Frank rijk om hals gebracht. Is er nu ook geen kijk meer op, dat de Lage Landen grenscorrec ties zullen verkrijgen? Het behoeft nog niet direct uit Byrnes- woor den voort te vloeien, doch in ieder geval is de kans erop niet ver sterkt. De Amerikaan heeft het ook doen voorkomen, alsof de amputaties van het Duitsche Rijk in het Oosten nog geen voldongen feit zijn. Wel zullen de Ver. Staten zich op de desbetreffende vredesconferentie verklaren voor het afstaan van Ko ningsbergen en het aangrenzende gebied aan Rusland. Doch de ver schuiving van de Poolsehe grens tot aan Oder en Neisse zou nog geen voldongen feit zijn.... De macht hebbers in Warschau zijn zeer kwaad over die uitlating. Ze kun nen zich die boosheid besparen. Er komt toch geen verandering in den feitelijken toestand, tenzij Rusland het wil. M"et dat £vl zien we in Centraal Europa een toestand ontstaan, welke fnuikend zal werken op de economische ontwikkeling van ons werelddeel niet alleen, maar welke tevens een groote bedreiging in houdt voor de cultuur van het Avondland. Bitter is het terug te denken aan de idealen, waarvoor zoo hartstochtelijk gestreden is. De oorlog is glorieus gewonnen. Gaat men den vrede verliezen? J}E TWEEDE KAMER komt Dins dag bijeen ter bespreking van de Rijksbegrooting 1947 en het op maken var, de nominatie voor het voorzitterschap. TOEGO-SLAVIE heeft zich in prin cipe bereid verklaard vergoe ding aan Amerika te betalen voor het om het leven komen der inzit tenden van het boven Joegoslavië neergeschoten Amerikaansche vlieg tuig. voor Roosevelt TTET LEVEN van een groot staatsman gaat niet altijd over rozen. Er zijn zelfs lieden die probeeren bommen voor hun voeten te strooien. Ook wijlen president Roosevelt heeft dat ondervonden. Het aftredend hoofd van den Amerikaan- schen geheimen dienst onthul de, dat tijdens den oorlog tien aanslagpogingen op den presi dent zijn uitgevoerd. Er zouden maar liefst zooveel bommen en deelen van bommen naar het Witte Huis gestuurd zijn, dat de geheime dienst een spe ciaal geconstrueerde vracht auto klaar moest hebben staan om ze snel weg te voeren. Mis schien ter geruststelling van grieselachtige lieden vertelde dezelfde man, dat voor de bom- menliefhebberij alleen maar „zonderlingen en waanzinnigen" verantwoordelijk waren. Dat scheelt natuurlijk. in tio Nakamoerazaak TN DE „Nakamoera"-zaak werden S. Noach en Renee Ulrich dooi den Landrechter veroordeeld tot 1 jaar resp. twee maanden gevange nisstraf. Beiden was tenlaste gelegd dat zij in het onwettig bezit zijn geweest van 20 kg. gouden sieraden en f 50.000 bankpapier N.I.C. waar van zij wisten dat deze door mis drijf verkregen waren. Vietnam, Br. Indie en Z. Sumatra vragen de aandacht TvE TOESTAND in Indië blijft on- gewis. Wel staan besprekingen voor de deur over een wapenstil stand, met het oog waarop gene raal Mansergh de order heeft uit gevaardigd de troepenbewegingen tot het minimum te beperken, ten einde de guustigste sfeer te schep pen voor de a.s. besprekingen, maar anderzijds zit er geen schot in de zaak. Trouwens ook Frankrijk zit met zijn moeilijkheden. De Vietnam sehe delegatie, welke te Parijs ver toefde om tot overeenstemming te geraken inzake de hangende ge schilpunten gaat thans naar Siam terug zonder het gewenschte doel bereikt te hebben. De Britten heb ben op hun domein al evenzeer met moeilijkheden te kampen. Ten be wijze daarvan diene, dat een Britsch majoor ontvoerd was door Britsch-Indische stammen, die daar op gesommeerd werden schadever goeding te betalen. Toen deze dat weigerden hebben de Britten zes dorpen laten bombardeeren, nadat de inwoners gewaarschuwd waren. Slechtoffers vielen dus niet te be treuren tenzü drie dooden in een zever.de dorp. dat bij ongeluk even eens gebombardeerd werd. Een merkwaardig bericht kwam Nederlander werd voorzitter rpE PARIJS werd een sub-com- missie benoemd voor Triest, waarvan een Nederlander tot voor- zitterd werd gekozen. De V. S. trok ken de ontwerp-voorstellen Inzake de Italiaansch-Joego-Slavische grens in. In de economische com missie voor Italië vroeg Noorwegen 5 millioen pond sterling schadevcr goeding van Italië, de Fransche eisch tot herstelbetaling beperkte zich voornamelijk tot Fransche ac- Palestijnsche kwestie aan de orde rpERWIJL JOODSCHE verzetslie- den te Tel Aviv het hoofdkwar tier der Britsche bezettingstroepen hebben opgeblazen en de Irgoen Zwai Teoemi, een dier verzetsorga nisaties verklaard heeft, dat aan slagen gedaan zijn naar aanleiding van Bevins „vredesconferentie voor Palestina" is Dinsdag te Londen de conferentie over de Palestijnsche kwestie geopend door Attlee. Daarbij kwam nog eens vast te staan dat ook de Palestijnsche Ara bieren niet aan de conferentie wen- schen deel te nemen. Attlee verklaarde overigens, dat Engeland niet reeds van te voren zijn meening bepaald heeft, maar dat iedere afgevaardigde amende menten kan indienen en zelfs voor stellen in geheel andere richting kan doen. Wel is het zoo, dat de Palestijnsche kwestie niet afzonder lijk bekeken kan worden, doch be schouwd moet worden tegen den achtergrond van de wereldpolitiek. Het slordig omgaan met bommen van de Joodsche terroristen te Tel Aviv heeft intusschen reeds tot scherpe Britsche reacties geleld. Drieduizend man Britsche parachu tetroepen hebben de Joodsche ne derzetting Ramet Gan uitgekamd TTE COMMISSIE-GENERAAL voor Indië is thans officieel door de regeering samengesteld. De samen stelling is overeenkomstig het be richt, dat wij vorige week er over gaven. Tot voorzitter der commis sie is benoemd prof. Schermerhorn. In verband met het in de wet vast gelegde collegiale karakter der com missie, bedoelt dit voorzitterschap uitsluitend de goede orde te dienen zonder als zoodanig hooger gezag te verleer.en. zoo meldt de regee- ringsvoorlichtingsdienst. Naar men weet heeft dr. van Mook als luit.- gouvemeur zitting in deze com missie. en de geheele mannelijke bevolking tusschen 15 en 20 jaar achter in derhaast opgeworpen prikkeldraad- versperringgen bijeengedreven op zoek naar de daders. 33 verdach ten zullen nader worden verhoord. Het Joodsche bureau en de Jood sche nationale raad hebben naar aanleiding van den aanslag een verklaring gepubliceerd, waarin zij de jongste gewelddaden veroordee- len en het verlies van menschen- levens betreuren. tiva op Italiaansch grondgebied. Egypte vergde 10 millioen pond en Irak ruim anderhalf millioen dinar. Ook Mexico diende een eisch tot schadevergoeding in. T.a.v. Roemenië stelde Engeland voor een artikel toe te voegen aan het ontwerpverdrag teneinde het bezit en de rechten der Joden te beschermen. Ook op andere ont werpverdragen, meer in het bijzon der voor dat voor Hongarije waren dergelijke amendementen ingediend. De politieke en territoriale com missie voor Roemenië nam die amen dementen met 7-5 stemmen aan. Het artikel over het terugtrekken van geallieerde troepen uit Roeme nië werd eenstemmig aangenomen. Op voorstel van de Sovjet-Unie werd besloten dat alleen zij, die be hoorden tot de landen welke de be trekkingen met Roemenië verbroken hebben vergoeding kunnen krijgen voor industrieel en artistiek bezit. rjH. DE PAUS verleende Dinsdag audiëntie aan verscheidene dui. zenden padvinders, onder wie ook Nederlandsche. TTE FRANSCHE regeering is niet van plan haar houding jegens Franco te wijzigen, heeft Bidault verklaard. Waar wij zijn, blijven we, luidt hun motto T\E „INVASIE" van squatters ill Londens Westend, d.i. de wijk der welgestelden, waarover wij in onze „wonderlijke wereld" schreven bleek Dinsdagavond de eereplaats in de Engelsche bladen te hebben gekregen. Met koppen over zeven kolommen werden de verhalen op- gedischt. Er viel uit af te leiden, dat de beweging niet beschouwd wordt als een van spontaan karak ter, maar als een geleide. Commu nisten zouden er de drijfkracht van zijn. Uit de verhalen, die er over ge spuid werden, bleek, dat het Brit sche kabinet zich Dir.sdag met het onderwerp heeft bezig gehouden en plannen heeft samengesteld om aan het verschijnsel het hoofd te bie den. Nauwelijks was het er echter mee klaar of reeds ontving het be richten, dat nieuwe invasies voor de deur staan. nl. tegen de volgen de week en dan niet alleen in Lon den, maar ook in de provincie. Het ziet er echter naar uit, dat spoedig regeeringsmaatregelen zullen be kend gemaakt worden. Intusschen was het niet slechts ernst, dat de kranten over het on derwerp brachten. De caricaturisten bleken zich ook al meester er van gemaakt le hebben. Dat nemen wij niet, laten zij bij v. twee gezeten burgers, wier woning was „ingeno- nen" uitroepen en terwijl het echt- >aar een taxi neemt, roepen zij uit „naar eastend (de Londensche fa- briekswijk), wij gaan een tegenaan ■al ondernemen". Met spanning ziet Engeland in tusschen uit naar vervolg en slot van het verhaal. overigens uit Batavia. Het Fran sche persbureau heeft daar uit re- publikeinsche bron vernomen, dat een vertegenwoordiger van de Ver. Staten „opnieuw een bezoek aan dr. Gai'.i, den republikeinschen gou verneur van Zuid-Sumatra zou heb ben gebracht teneinde met hem de mogelijkheid van het doen van olie- concessies aan Amerika te bespre- BEHANGSELPAPIER VOOR NIEUWBOUW. TTITSLUITEND ten behoeve van nieuwbouw kunnen belangheb benden bij de bureaux van den we deropbouw een beperkte hoeveel heid behangselpapier aanvragen. MELKBON A 02. Op dezen bon van de bonkaarten LA, LB en LC kan niet 1, inaar twee liter melk verkregen worden. ken". SUIKERRANTSOEN VAN 15-28 SEPTEMBER. Van 15-28 Sept. zal aan alle leef tijden een rantsoen suiker worden verstrekt van 500 gram, terwijl bo vendien een extra hoeveelheid, even eens van 500 gram voor die perio de zal worden beschikbaar gesteld. Deze extra 500 gram is de eerste helft van het reeds aangekondigde extra kilogram. Einde Sept. zal de tweede 500 gram suiker extra wor den verstrekt. Voor zoover de voorraden bij den winkelier dit toelaten kan op deze bonnen een dubbele hoeveelheid jam of gedeeltelijk suiker en ge deeltelijk jam worden gekocht. MEER BOTER EN MINDER MARGARINE. In verband met de moeilijkheden bij den aanvoer van grondstoffen voor de bereiding van margarine, zal van 15 t.m. 28 Sept. en even eens van 28 Sept. t.m. 12 October minder margarine kunnen worden verstrekt. Hiertegenover zal het rantsoen boter tijdelijk met een ge lijke hoeveelheid worden verhoogd. jyjENSCHEN, die eer. of andere verzekering afsluiten, zijn niet steeds gewoon de polisvoorwaar den goed door te lezen. Toch is het wel van belang dit te doen, ,,Het Verzekeringsblad" signaleert de volgende clausule in de polis van een begrafenisverzekering: in dien zich t.a.v. verzekerde bij of na overlijden bijzondere omstan digheden voordoen, welke het aan de maatschappij onmogelijk ma ken aan haar verplichtingen te voldoen, zulks ter uitsluitende be oordeeling der maatschappij, zoo zal deze overeenkomst van ver zekering tusschen partijen als nietig worden beschouwd en zul len de betaalde premiën worden gerestitueerd" Deze bepaling zet de heele ver zekering op losse schroeven. De maatschappij heeft altijd een ach terdeur, om aan haar verplich tingen te ontsnappen, als haar dit gewenscht voorkomt. Dit vormt een aanfruiting van het bgrip .verzekering". Hier is niets ze ker behalve dat de maatschappij er geld aan verdient Weer werden massa's aandeelen verhandeld. uyALSTREET", het financieele wereldcentrum te New-York onderging vorige week een paniek stemming, toen ontelbare aandee len bezitters om de een of andere reden meenden zich zoo snel moge lijk van hun aandeelenbezit te moeten ontdoen. De koersen daalden toen snel, uiteraard werden daarbij kapitale verliezen geleden. Deskun digen becijferden dat verlies in to taal op een paar milliard. Maan dag blijkt dat spelletje zich op kleinere schaal herhaald te hebben. Van de 1304 soorten aandeelen, wel. ke ter beurze verhandeld worden, werden er niet minder dan 1086 ver handeld, dat is nog meer dan op 3 September jl. Van die 1086 fondsen leden er 997 een koersverlies, ter wijl 475 fondsen een nieuw laagte- punt der noteering bereikten in dit jaar. Makelaars schrijven het ver schijnsel toe aan ongunstig nieuws van de arbeidsmarkt, met den na druk op de zeeliedenstaking. De koersverliezen bedroegen soms 6 pun ten. Heden zon onder 19.6 uur, maan onder 5.39 uur. Donderdag zon op 6.8 uur, maan op 19.58 uur. Weersverwachting: Aanvanke lijk bedekte lucht met regenval, later op den dag plaatselijk op klarend. Temperaturen ongeveer als gisteren. Tot krachtig aan groeiende wind tusschen Zuid en Zuid-West.

de Stem | 1946 | | pagina 1