itad en land j Volksherstel SCHOONDIJKE Wederopbouw. Het „millioen" Het nieuwe Het herbouwplan is gereed Officieele mededeelingen TERNEUZEN 2-ADO 2 3-3. De reserves der gasten gaven slechts een matig spel te aanschouwen. Slechts met moeite konden zij het tot een gelijk spel brengen. SLUIS WON BEKER. Dc Sluische voetbalver, won Zon dag met 3-1 van een militair elftal en werd daardoor bezitster van een beker EEN NIEUW VLIEGRECORD. HET wereldsnelheidsrecord vlie gen. dat met 969.6 km. ten na me stond van Capt. Wilson, is Zon dag verbeterd. Capt. Donaldsen wist een uursnelheid te bereiken van 985-6 km. Het record werd ge boekt met een Gloster meteoor straalvliegtuig. ATHLETIEK ATHLETIEKWEDSTRIJDEN TE LAMSWAARDE. Westdorpe bleek het sterkst. Kajotsters uit heel Z.-Vlaanderen namen aan deze wedstrijden deel. On der de aanwezigen bemerkten we o.a. burgemeester van Hootegem (Honte- nisse), Weth. L. Vereecken, Deken de Meulemeestér, den diocesaan aal moezenier Mouwen en tal van plaat selijke aalmoezeniers, diocesane en ge westelijke leiding en afgevaardigden van K A.B. De wedstrijden werden in een vlot tempo afgewerkt. too M. hardloopen: R. Bracke, Zuid- dorpe 13.1 sec. G. v. Driessche Lams waarde, A. Neve, Laswaarde. Verspringen: R. van Audenaerde, Westdorpe 4.90 M. H. v. Pamelen, Lamswaarde 4.72 M. R. Spiessens West dorpe 4.54 M. Hoogspringen: G. v. Driessche Lams waaide 1.55 M. H. Spiessens, Westdor pe 1.50 M. L. Blommaerts, Lamswaarde 1.45 M. Estafette 4 x 100 M.: 1 Westdorpe 4» 2 sec., „2 en 3 Lamswaarde, 4 en 5 St. Jansteen. In het eindclassement was Westdor pe lste met 72 p. 2 Lamswaarde 70 p. 3 Zuiddorpe 16 p., 4 Terhole 13 p., 5 Sluiskil 9 p.. 6 St. Jansteen 8 p. Tusschen de diverse nummers voer den o.a. burgem. van Hootegem en aalmoezenier Mouwen, het woord. De organisatie van de afd. Lamswaarde was uitstekend. HET EEUWFEEST VAN DE ST. VINCENTIÜSVER. Het eeuwfeest van <ie St. Vineen, tiusver. in Nederland' is in het gewest Zeeland gisteren te Goes gevierd met een bijeenkomst in de Korenbeurs aldaar, waar alle 12 Zeeuwsche conferenties aanwezig waren. Mr. Morshuis uit den Haag, president van den Hoofciraac. hield m de middagbijeenkomst een in teressante inleiding over nieuwe banen in het Vincentiuswerk. LOMBOK HELPT WESTKAPELLE. De Winkeliersvereenigir.g' „Lom bok" te' Utrecht handhaaft ook dit jaai- weer haar reeds 20 jaar oude traditie met het houden van een winkelweek. Dit keer heeft deze winkelweek echter een bijzon der karakter: „Lombok helpt Westkapelle" ias van het veelbelovende programma. Tot en met Woensdag zal het Chr. Gem. Koor uit Westkapelle de feestelijkheden met zang opluis teren, terwijl Woensdag het West kapelsche Dameskoor, or.geveer ,60 vrouw" sterk, dit koor komt aflossen en tot en met 14 Sept. zal blijven. Verschillende winkeliers van de vereenigmg „Lombok" hebben af zonderlijke loterijen uitgeschreven, waarvoor fraaie prijzen beschik baar zijn gesteld. De Westkapel. sche koren zullen met den burge meester van Westkapelle JiM". Mr. de C'asembroot Woensdagmorgen na eeji marsch 'door- de stad, door het gemeentebestuur ten stadhuiee worden ontvangen en den Bur- meester :n zanghulde brengen. Z zullen tij c, ens deze winkelweek op verschillende plaatsen uitvoeringen geven, terwijl zij daarbij voor ge teisterd Westkapelle zullen eollee teeren. De gelden zuiln via. Volksherstel aan Westkapelle worden overge dragen. De nachtvoorstelling in de City bracht excl. de buscollecte f 600.op. Clinge Burgerlijke Stand. Huwelijken Melsen, Cerillus, oud 27 jaar Clin ge en d'Hollander, Yvonne S. 20 jaar Clinge; Nachtegaal, C. J. van St. Jar.steen en Vermeersen Maria; van Roeyen Th. F. baggerschip per en Lippens, Maria L.; Joosten J. I H. van Beegden en Lansn, I, B,; van Westerop, J. A. van Warmond en Jouret, L. M C,; van Dorst, Huibrecht c! G. M. van Hulst en Seghers, Alphonsina>; On- ghena, Joseph A van Kieldrecht en van Wesemael, Josepha E. L. Geboren: Ronald N. S. zoon van N J v.an der HeijdenWerrens; Anita' M. E. dochter van P. van Wal'.eVerplancke; Joseph R A. zoon van R. A. van Gremberg'he van Vlierbergen; Antoon A. M. zoon van Vanhaelst E. A. J. G Ferket; Etien J J. zoon van Th. I. Goos- sensvan de Merlen; Willy H. P zoon van A. Seghersvan den Elanden; Janneke V. dochter van J. M. P. Mullervan c.en Heuvel Groede PASTOOR G. DRIESSEN GEÏNSTALLEERD. Vrijdagmiddag staken bij de Katholieken van Groede ce vlag gen uit. de nieuwe herder van de parochie zou arriveeren. Een paar uur voor de plechtige installatie zou plaats hebben kwam de nieuw-benoemde met f ami le en heeren geestelijken in drie auto's aan de pastorie. Om 3 uur zou de ins' .e plaats hebben. Voorafgegaan door een fleurigen stoet van misdienaars, bruidjes, tve JVKJ en VKJ het Kerk- en het Armbestuur were, de Pastoor van de pastorie naar de kerk geleid. In het middenpad van de kerk were, door de leden van clen stoet aan weerszijden een haag' gevormd, waardoor de pas toor met Deken Lieve-oed van het Dekenaat Aardenburg fami lie heeren geestelijken uit Bra bant en een groot deel van de geestelijkheid uit ons gewest naar voren schreden. Familie en gees telijken hadden gereserveerde plaatsen. Na de gewone formules van de installatie besteeg d.e De ken den preekstoel, om der-' nieu wen herder en ook die parochianen geluk te wenschen, te wijzen op de waardigheid van het priester schap en de verplichtingen van de gelQoviger.- ten opzichte van hun pastoor. Daarna ha-d .en kort Lof plaats. Als slot van de kerkplechtigheid zongen de lec.en van dis K A. en de schoolkinderen ieder afzor.der- van Moet tot de helft gereduceerd worden QP GEZAG van de Zeeuwsche afoeeling van Volksherstel, deelden wij onlangs mede dat de landelijke organisatie van Volks herstel de som van één millioen gulden uit haar fondsen ter be schikking had gesteld van de ge trotfen Zeeuwsche gebieden. Later doken berichten op dat de Zeeuwsche heeren wel wat voor barig waren geweest en dat ei- Mm zoo'n grooten steun geen spra ke was. Wjj hebben daarom bij den on langs aangestelden directeur van Zeelar.ds Volksherstel, den heer J. Visscher te Goes ons licht eens op gestoken en vernamen dat het be wuste millioen gereduceerd is tot «hiwmillioen- Li totaal be schikte Neer lands Volksherstel over twee miljoen en het zou on- ïeehtvaardig 2;jn geweest om Zee and daar de helft van te geven, s zien de verwoesting ook in an dere gebieden. Misverstand en lichte voorbarig beid van een der Zeeuwsche be- s uursleden waren de oorzaak ge -weest var.- het eerste bericht. heer Visscher deelde ons vel er mede dat het half millioen ver Iceld wordt tusschen Walcheren West Zeeuwsch Vlaanderen, Schou wen en de z.g. invasie-gemeenten in den Zak van Zuid-Beveland. Eehalve de leniging van sociale nooden behartigt Volksherstel met de beschikbare gelden de medische en culturecle behoeften. Iedere gemeente, ede tot de ge troffenen behoort, heeft haar wen schen kenbaar gemaakt, die dan door het Zeeuwsche bestuur worden onderzocht in overleg met den dis trictsraad, waarin iedere getroffen gemeente door een afgevaardigde wordt vertegenwoordigd. De samenwerking is voorbeeldig en de geest die allen bezielt bezielt voortreffelijk. De een heeft begrip voor (len ander en vorige week kwam het zelfs voor dat de gemeente Schcondijke iets van het haar toebedeelde spontaan afstond aan Sluis dat naar haar i-nzieht zwaarder was getroffen. Nog hoorden wij van den heer Visscher dat samensmelting met de Stichting Zeelanc. 1945 in deze, weldra zal plaats hebben. lijk een welkomstlied, welke beide liecercn goed- vertolkt werden. De terugtocht naai- de pastorie ging weei- op dezelfde wijze als het afhalen. Om 4 uur was er gelegenheid dien nieuwen pastoor geluk te wen schen, waarvan door de parochia nen een zeer druk gebruik werd gemaakt. Tijdens de receptie werdi door en kele kinderen namens de school een prachtige bloemenmand aan geboten en door de JVKJ en de VKJ bloemen alles vergezeld gaand van eeri toepasselijk woord je. Daarna bezocht de pastoor de school, waarbij de kinderen werden getracbeerd. Alles bijeen, een prachtig ge slaagde inhuldiging- van den nieu wen herder. Goes Variété-voorstelling. In Schut tershof gaf het gezelschap Silvius Donderdagavond voor 'n volle zaal een welgeslaagde voorstelling. Het programma was met kennis vam zaken samengesteld en de mede werkenden bestonden over de ge- heele linie uit geschoolde klach ten, die het klappen van de zweep kenden. 't Meest verrassend was 't optreden van André du Lancelle een jonge man die behalve de gave der te lepathie ook het z.g. zesde zintuig bezit. Na op inslaande wijze de kunst var.- gedachte-lezen te heb ben beoefend betrad hij het ter rein dei- para-psychologie en stel de 'r.- 6-tal aanwezigen uit de zaal, die vragen dienaangaande han den gesteld op de hoogte met de ver blijfplaats of het lot vian vermiste verwanten of kennissen. Het ver trouwen in zijn bijzondere eigerj schap versterkte hij door de hem onbekende personen met fotogra fische nauwkeurigheid te beschrij ven. In de pauze hadden wij een on- c.erhoud met du Lancele, een gena tura liseerde jonge Belg, die ons vertelde de gave van zijn moeder overgeërfd en daarna verder ont wikkeld- te hebben. Honderden menschen had hij de laatste jaren aan zich verplicht, door zijn inlichtingen over hun- lot. Vergissingen komen r.og wel bij hem voor doch worden steeds geringer. De politie heeft reeds enkek ma len zijn hulp met succes bij op- Aoorir.gswerk ingeroepen en in den oorlog werkte hij voor den contra-spionnagedlenst tot groote tevredenheid' van zijn lastgevers. Het werken met het zesde zin tuig kost veel inspanning' zei du Lancelle, maar hij had dit voor de belangen van zijn mede-menschen over. Negentig jaar kolven. De Kolfsocieteit .,de Prins van Oran je" vierde haar negentig jarig bestaan in het gelijknamige verga deringsgebouw, waarmee ze al dien tijd verboncen was. 's-Heer Arendskerke Burgerlijke Stand Geboren: Adriana J. dochter van J. de Jon geLangenberg: Paulina A. doch ter van A. de KoningKoens; Cor nelis zoon van M. Raasde Baar; Cornells zoon van M. OtteWal- hout; Krijn zoon van I. Smit Bareman; P'ieter J. zoon van W. de SchipperMaat; Hendrik zoon van C. c.e Koek—de Jager; Jacob zoon van M. de Kokden Herder; Simon, zoon van J. Tilroe-van Ant werpen; Dignus zoon van A. de Jagerv. Sluijs. GehuwdL. de Nooijer 29 jaar en W. Wondergem 24 jaar; J. Mulder 20 jaar en C. Wiskerke 20 jaar; J. van den Berge 42 jaar en J. Buteijn 47 jaar. Koewacht Koe gestolen. In den nacht is bij den landbouwer H. Matthijs een koe uit de weide gehaaid. De dieven zijn er nmde in cle richting van België vandoor gegaan. Zwijntjesjager gearresteerd. Dezer ca-gen werd bij den heer R. Ongenae een rijwiel gestolen. Het spoor liep tot in de gemeenet Ste kene (België) waar de fiets werd ta:-ug gevonden. De dader kor. wor den achtervolgd en is inmiddels onder arrest gesteld. Overgeplaatst. De ontvanger der I. A. E. Veldhoen alhier werd met ingang van 1 September overgeplaatst, r.a.ar het douane kantoor Veldzicht. Eerste Zeeuwsche Vlassersschool De uitslag van het examen is; 1. Joseph de Schepper Koe wacht met zeer veel vrucht; 2. Hubert Buysse, IJzendijke met zeer veel vrucht; 3. Raphael Hester St. Jar.steen met veel vrucht; 4. Maurice Martens, Koewacht, met vee: vrucht: 5. Wubo Horten, Uro ningen, met veel vrucht; 6. August YfOOR de tweede maal in zijn ge schiedenis moet Schoondijke herbouwd worden. Omstreeks 1585 n.l. ging het eerste dorp van dien naam, dat vermoedelijk uit de 13e eeuw dateerde, tengevolge van oor logsomstandigheden inundaties) verloren een lot dat het toen, evenals nu, met de meeste andere West-Zeeuwsche-Vlaaamsche dor pen deelde. Gedeeltelijk tijdens het 12-jarig bestand, gedeeltelijk na den vrede van Munster werd het land opnieuw bedijkt en in 1652 besloot het polderbestuur tot stich ting van een nieuw Schoondijke op het Kruispunt van den Langen Heeren- en Willemsweg. De Vaart terwille van het scheepvaartverkeer op Aardenburg, Sluis en Oostburg kwam in 1653 tot stand. Zij be doelde van de Brugsche Vaart af een waterverbinding naar Saspul op de Schelde te geven, doch heeft het tengevolge van opslikking en verslijming nooit zoover gebracht. Tenslotte behield zij nog slechts beteekenis als watergang, met een uitwateringssluis bij Sasput. Slechts langzaam, eigenlijk eerst gedurende de laatste honderd jaar, is een be bouwing' tot aan de Vaart in de richting Breskens ontstaan. Van de 380 woningen in de kom werden er intusschen 236 in 1944 verwoest of onherstelbaar bescha digd, terwijl er 28 weliswaar- be schadigd. maar in het plan te her stellen zijn. De grondslagen van 't plan ■LIET PLAN is niet lichtvaardig tot stand gekomen. Met tal van instanties is overleg gepleegd, het zij voor het geheele plan, hetzij voor onderdeelen ervan, terwijl de ontwerper, Ir. Rothuizen, uit Mid delburg, voornemens is om over de beplanting overleg met Pro. dr. Bij houwer te plegen-. Het ligt niet in de bedoeling om bindende voorschrif ten voor de bebouwing te geven men beperkt zich tot richtlijnen ten aanzien van de bouwhoogte, Mortier, Kapellebrug. met vrucht; 7. George Gyssel, Koewacht, met vrucht; 8. Edmond Thuye Heikant met voldoenden uitslag, 9. Ernest Gyssel Heikant, met voldoenden uitstag'. Circus. Naar ons door den di recteur van het circus Hollandia werd medegedeeld zal 't circus bin nen enkele weken onze gemeente bezoeken. Burgerlijke stand. Geboren P. zv A. van der Vloet-FerketB. dv A. Lemsen-Foppen. Gehuwd: G. van Benten en P. Ceelaert; C. Stroobandt en E. Buijs G. de Groene en M. Persijn. Overleden: E. Remery 93 j.; D. van Overloop 79 j.; J. van den Broecke 10 j. Middelburg BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: dat zij hun werkzaamheden als volgt hebben veideeld: .1. W. Köge Ier, financien en onderwijs: L. J. van t Westende, gemeentebedrijven, ge meentewerken. reinigings- en ont- smettingsdienst; 1.. J. Geers, huisves ting c.a., slachthuis, keuringdienst A. J. Berenpas, Soc;ale zaken. 757-0 Burgemeester en wethouders dei- gemeente Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de wethouder v. de huisvesting c.a. en den slachthuis- keuringsdienst L. J. Geers eiken werkdag ten gemeentehuize spreek uur houdt van 11-12 uur. De wethouder voor sociale zaken A. J. Berenpas houdt zijn spreekma ten gemeentehuize eiken Donderdag van 10-11 uur. 758-o Burgemeester en Wethouders van Middelburg bl-engen ter open bare kennis dat zij in geval van ont stentenis, ziekte of afwezigheid van den burgemeester, den weth. Jw. Kögeler hebben aangewezen als diens plaatsvervanger. Bij ziekte of afwezigheid ook van den heer Kögeler is de volgorde waar op de wethouders als waarnemend burgemeester zullen optreden bepaald als volgt: 1 I. J. van f Westende, 2 1.. J. Geers. 3 A. J. Berenpas. Sluis Loco-l.urgemeesteL Tot Y. aar nemend burgemeester is bij besluit van B. en W. aangewezen de heer J Smoorenburg v. houder, _jn plaatsvervanger is de 2e wethou der de heet' L. van dc Vijver. Benoemd. Tot tjjti. hul. -ïi mits alhier is benoemd de heer M van Liere met ingang van 1 Sept. 1946. WAT IS ER TE DOEN? NIEUW-NAMEN. Dinsdag 10 Sep tcmber. Schieting bij P. va-n Leem put om 15 vw. bouwdiepte, de minimum perceel- breedte en het karakter der archi tectuur. Evenmin ligt het in de be doeling om star- vast te houden aan de aangegeven bouwhoogte. Het verloop der bebouwing varie-rde voorheen zeer sterk en deze va riatie zal terugkeeren Welk karakter zal de architect- tuur dragen? Zij zal in overeenstem ming zijn met die van vooruitstre vend Zeeuwsch landbouwdorp. Landschap en bewoners motiveeren een architectuur, welke verwant is aan traditioneele gegevens, doch zij sluiten een frissche en eigen- tijdsche bewerking daarvan niet uit. Behalve voor de openbare ge bouwen zullen geen vaste plaatsen voor bepaalde doeleinden worden aangewezen. Wel ligt het in de bedoeling, dat de meeste winkets en café's aan den Brink komen te liggen, het geen ook voorheen het geval was en men verwacht dan ook, dat cr weinig aandrang voor noodig zal zijn om die daar terug te krijgen. Die Brink zal gedomineerd worden door de R.K. Kerk, het gemeente huis en de Ned. Herv. Kerk en is aan het kruispunt der wegen naar IJzendijke, Oostburg en Breskens ontworpen. Rond dat kruispunt komt de be bouwing, welke in het noordwesten duidelijk met de bestaande Oost en West-Tragel tegen de Vaart wordt afgesloten. Wijziging in het profiel der Vaart is nog mogelijk, daar de plannen voor de afwate ring van het Vrije van Sluis nog niet vaststaan. Er langs, aan beide zijden, komt een flinke boombe- planting, zoodat tusschen het pol derland en het dorp een groen scherm ontstaat. Buiten het scherm zal slechts bebouwing voor duidelijk agrarische doeleinden worden toegestaan. Gesloten bebouwing pjET RAADHUIS komt aan den langen Brinkwand,, de land- bouwhuishoudschool en de Rijks- landbouwwinterschool beiden zeel- waarschijnlijk bij het begin van 't dorp aan den weg naar Oostburg, zoodat een aantrekkelijke entree met passende beplanting wordt ge. vormd. Vooral de eerste zal van grooteren omvang zijn: een inter naat voor leeraressen is noodig, evenals een flink terrein voor het onderwijs. De scholen voor lager onderwijs, een kleuterschool en een gemeenschappelijk gymnastiekge- bouw worden in één wijk onderge bracht. De bebouwing langs de we gen is gesloten gedacht, ofschoon tegen enkele onderbrekingen geen bezwaren zullen bestaan. Die afwij kingen zullen gemakkelijker aan vaard worden, naarmate zij verder uit het centrum liggen. Geheel vrijstaande woningen, die ook vroe ger weinig voorkwamen, zijn op beperkte schaal gedacht aan de Westelijke en Zuid-Oostelijke zij Men krijgt den indruk, dat !it plan behoorlijk doordacht en er zeker aanvaardbaar is. Moge het spoedig verwezenlijkt worden en een nieuw Schoondijke verrijzen Zij, die belang -hebben bij spoe dige uitbetaling van geleden oorlogsschade om tot herbouw of herstel te geraken en geen esultaat mochten bereiken bij Rijks- of G-emeente-instanti s kunnen zic-h schriftelijk wenden tot het Alg. Bemiddelingsbureau voor Wederopbouw, Henegou- welaan 29 B te Rotterdam, welk bureau met den meesten spoed voor afwikkeling zorg draagt. Adv- 745-co li DISTRIBUTIE KR. TERNEUZEJÏ Uitreiking schoenenbonnen. (Verv. pub!, van Zaterdag 7 Sept.) Teineuzen: 10 Sept. letter I t.m. P; Sept Q t.m. Z. Axel: 11 Sept. A ,m. K; 12 Sept. L t.m. Z. Sas van Gent: 11 Sept. De uitreiking op deze plaatsen geschiedt van 8.45-12 en van 13.45-16 uur. Te Zaamslag, Westdorpe en Sluiskil: 12 Sept. 9.30-12 en van .30-15.30 uur. Hoek: 11 Sept. 9.30-12 en van 13.30-15.30 uur. Zuiddorpe: 10 Sept. in café De Smet van 9.30-12 u. Overslag: 10 Sept. in het Gemeente huis van 14-15.30 uur. Philippine Sept. 9.30-12 uur. Zandstraat: 13 Sept. van 13.30-15.30 uur. Bekendmaking detaillisten. In verband mei de van 8 t.m. 14 Sept. te verstrekken vergoeding voor handelsverlies voor de artikelen thee cacao en bloem, wordt de aandacht van de detaillisten er op gevestigd, dat bij de inlevering in die week van bonnen voor genoemde art.kelen op de opplakvellen. dc vakjes 20. i CO, 80 en 100 onbeplakt moeten bli Iven. 776-o

de Stem | 1946 | | pagina 3