OLIEVELDEN IN ONS LAND v_ Internationale Hondententoonstelling I Productie thans reeds I 600 ton per week MARKTEN Radio- program glibberige pad Het IN 1924 werden door de geolo gen in het Oosten van ons land sporen gevonden, die wezen op de aanwezigheid van olie in den bodem. Sedert dien zijn regelmatig verdere onderzoekin gen gedaan. Na enkele vergeef schc pegingen, waarvan de bo ringen bij Winterswijk wel het meest bekend zijn, begon de Bataafsche Petroleum Maat schappij in 1937 haar explora ties in den Zuid Oost hoek van Drente. Het werd 1943 eer men voldoende zekerheid, had, dat het gebied ten Oosten van Coevorden voldoende olie bevatte, om aan een loonenêe exploitatie var.' de velden te be ginnen. De begrijpelijke interesse die de Duitschers in die dagen aan den ilag legden voor deze olie bronnen was oorzaak dat de pro ductie met alle mogelijke mid delen tot een minimum werd be perkt. In het jaar 1943 pompte men slechts ruim 200 M3 olie uti tien grond. Tot en met Maart 1945 bedroeg de productie in totaal nog' maar rum 2000 M3, Zoodra Neder land was bevrijd ging men tot serieuze exploitatie over. De lij densweg van voortdurend verstopte putten en defecte machines was als bij too verslag verdwenen en ai spoeaig steeg de productie tot 225 M3 per dag. Dit is weiswaar nog maar een fractie van het totale olieverbruik in Nederland, doch het is een fractie die niet te ver waarloozen is. Hierbij mag ook niet vergeten worden, dat men thans aan het begin van de ex ploitatie staat. Het aantal predue lieve putten is thans tot 15 ge stegen en zooals wij reeds opmerk ten, men is nog' in het beginsta dium van de onderzoekingen. Het olieveld beslaat thans een oppervlakte van 5 KM2. Men heeft vastgesteld, dat de uitbrei ding naar het Westen niet mo gelijk is, wel echter naar het Noorden en Oosten. Zeker is, dat ten Zuinen even over de Duitsche grens olie is, het .een wordt aangetoond door de beringen by Emlichheim, rondom het daar gelegen vogelreservaat, rat tot nu toe werd gespaard. Geologisch zijn de gebieden van rpussCHEN Frankrijk en Noorwe gen is er oreenigheid over de in Noorwegen gevestigde fabrieken betreffende navorschingen op het gebied der atoomenergie. De instal laties zijn destijds van Frankrijk via een omweg naar Noorwegen over geplaatst era de Noren weigeven nu teruggave. Frankrijk gaat daarom de kwestie aan het Int. Gerechts hof te Den Haag voorleggen. LEEUWARDEN, 7 Sept 1946. 70 enter, 77 twenters, 612 vette koeien, 106 melk kalfkoeien 285-825, 136 pin ken 80-190. 447 graskalveren. 474 vette «chapen. weicieschapen 45-115, 589 lam meren 20-55, 105 varkens, 62 biggen, 116 nokken en geiten, 174 paarden 285-1450, 104 dieren in totaal. Aanvoer, handel en prijs waren resp.: Stieren, vette koeien, melk- en kalfkoeien, pinken ruim, kalmer prijshoudend. Graskal veren ruimer, redelijk prijshoudend. Nüchtere kalveren kort. Varkens zeer kort. Biggen zeer kort, geen handel. Schapen, lammeren ruimer, redelijk prijshoudend. DINSDAG 10 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws 7.30 Morgengebed 7.45 Gram 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.45 Lichtbaken 10,10 Beet hoven 10,45 Lezing 11.00 Piano 11,30 Als de ziele luistert 11.45 Fam. ber. Indië, 12,03 Zang en piano 12,30 En semble 13,00 Nieuws 13,15 Ensemble 13,45 Reportage 14,00 Kwartet 14.30 Lof 16,00 V. d. Vrouw 16.30 Muz. be schouwing 17,00 Kamermuz. 17,45 Rijk Overzee 18.00 G. Boulanger 18,15 Sport 38,30 Ned. Strijdkr. 19,00 Nieuws 19,15 Tango-ork. 19,30 V. d. jongeren 19.45 l ezing 20,08 Causerie 20.15 Philh.ork, 21.00 Film 21,15 Philh.-ork. 22.00 Nieuws 22,20 Avondgebed 22,35 Dvorak 22.45 Dansork. 23,15 Orgel 23,30 Gram. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.30 Gram. 8,00 Nieuws 8,15 Gram. 8,45 Bach 9,15 Morgenwijding 9,50 Arb. Vi taminen 10,35 Jetty Cantor 11,20 Ork. dracht 11.35 Viool en piano 12,00 Ork. 12,30 Lezing 12.40 P. Palla 13,00 Nieuws 13,15 Romancers 14,00 Causerie 14,30 Sextet 15,15 Swing 15,30 Kamermuz. 16.30 Koor 16.40 Schoolbel" 17,00 Piano 17.30 Dansork. 18,00 Nieuws 18,15 Deanna Durbin 18,30 Voordr. 19,05 Gr. 19.15 Jeugdgemeenschap 19,30 Piano 20,05 Vaud.-ork. 21.00 Pianoduo 21,20 Snip en Snap 22,00 Contact 22.15 Buit. overz. 22,30 Contact 23.00 Nieuws 23,15 Gram. 23,30 Jaarbeursrepoi lage. Emlichheim en Coevorden vrijwel gelyk en het laat zich ctenken, ciat bij een eventueele annexatie van Duitsch gebied men met de mogelijkheid van een gecentrali seerds exploiatie wel degelijk re kening zal houden, temeer da-ar de exploita tie van het Duitsclie gebied nogal iets te wenschen overlaat. Op het oogenblik gschdedt het vervoer nog per schip naar Rot terdam. De vier hiervoor in ge bruik zijnde tankschepen vervoe ren per week samen 600 ton. Een vermeerdering van deze hoeveelheid is practisch uitgesloten, gezien de veie obstakels (bruggen, sluizen, e,d.) die de schepen op hun weg' ontmoeten. De spoorwegen zullen hier echter het werk overnemen en men hoopt in November een speciale lijn gereed te hebben naar het emplacement van de B.P.M. waarlangs dan de eerste Nederlandsche olietreinen hun kostbaren last zullen vervoe ren naar Ge opslagplaatsen in Per nis bjj Rotterdam. De bevolking die aanvankelijk sceptisch gestemd was, vooral om d!at de kleine boeren van hun landerijen nog gebied moesten af staan voor de boringen, is mede dank zij de regelmatig aan hen uitgekeerde huurpenningen thans weer geheel verzoend met c.eze voor Nederland nog vreemde be dTijvigheid. SCHARROO LID UITVOEREND COMITÉ I.O.C. Hel Internationaal Olympisch Comi té heeft onze landgenoot, de heer P. W. Scharroo met algemeene stem men en bij acclamatie benoemd, tot lid van het uitvoerend comité van het I.O.C. In het uitvorend comité heb ben thans zitting de heeren Ed- troem, Zweden, president; Brundage, Ver. Staten, vice-president; De Po- lignac, Frankrijk, lord Aberdaïe, En geland, en P. W. Scharroo. Het is een buitengewone eer voor Nederland dat een laridgenoot in het uitvoerend comité is benoemd. Ne derland heeft nog nimmer een verte genwoordiger in het uitvoerend co mité gehad. De zomersporten ijicl. 't tafeltennis zijn door het I.O.C. definitief afge wezen. Aanteekening verdient dat de Olym pische vlag welke sedert 1936 te Ber lijn was, is verdwenen. Op een vraag van president Ed~ stroem betreffende de verhouding I.O. C. en Rusland, antwoordde hij dat niets bekend is van event, deelne ming van Rusland aan de eerstvol gende Olympische Spelen. Teneinde de situatie duidelijk te laten uitko men. voegde Edstroem er aan toe, dat Russische athleten dank zij zijn persoonlijke bemoeiiingen aan de Europeesche athletiekkampioenschap- pen te Oslo hadden deelgenomen, maar dat Rusland nog niet is aange sloten bij de Internationale Athletiek federatie. VOETBAL NOCH TAFELTENNIS OP DE OLYMPISCHE FEESTEN Op voorstel van het organisatie co mité te Londen heeft het congres van het. Internationaal Olympisch Comité besloten de voetbalsport slechts als demonstratie op het programma in 1948 te plaatsen. Overigens zullen on geveer dezelfde takken van sport te Londen een plaatsje vinden als in 1936 te Berlijn. Handbal zal evenwel verdwijnen en daarvoor in de plaats komt het basketball. Ruim 600 inschrijvingen Kynoiogisoh evenement van betoekonia DE EERSTE tentoonstelling na de bevrijding van ons land voor honden van alle rassen, werd Zondag te Breda, onder beschermheerschap van de Federation Cynoligique internationale, met het recht van toekenning van Internationale (C.A.C.I.B.) en Nationale Kampioenschappen, onder den officieelen naam Bevrjtfdingstentoonsteliing gehouden. Door het groote aantal inschrijvingen, de perfecte organisatie en de enorme belangstelling is de tentoonstelling een kynologisch evenement van den eersten rang geworden. Rond half elf werd de tentoonstel ling officieel door burgemeester B. W. Th. v. Slobbe, in tegenwoor digheid van de leden van den Raad van Beheer en het Eere-comlté ge opend. Aan Mevr. v. Slobbe werd door een leuke peuter een prachtig bloemstuk aangeboden. Dr. W. K. Hirschfeld, gedelegeerd lid van den Raad van Beheer op Kynologisch Ge bied in Nederland en de heer Breu gelmans, secretarispenningmeester der tentoonstelling spraken vervolgens 'n. kort woord. Het is een groote dag voor de ky- nologen geweest. De Kynologenclub de Baronie heeft eer van haar werk gehad. De tentoonstelling was tot in de kleinste kleinigheden prima ver zorgd. Keurmeesters uit binnen- en buitenland hebben den geheelen dag handen vol werk gehad met de uit alle deelen van het land aanwezige viervoeters, de regelingscommissie heeft bergen werk. verzet en op het secretariaat werd onder hoogspanning de onvermijdelijke „papierwinkel" bij gehouden. Ook de veterinaire dienst, welke in afwijking van het in de cata logus vermelde, werd verzorgd door de heeren Boots, v. Vuren, Jansen en v. Diesen, allen dierenartsen te Bre da, en alle andere diensten aan de tentoonstelling verbonden hebben zich op uitnemende wijze van. hun taak gekweten. Minder tevreden, over den gang van zaken waren de honden, die het ver driet hun hondengemoed aangedaan, niet onder stoelen en banken staken, zoodat het blaffen, en janken niet van de lucht was. Dat hoorde echter bij de onvervalschte tentoonstellings sfeer en deze deed, zooals burgemees ter van Slobbe in zijn openingswoord WIELRENNEN WEGWEDSTRIJDEN IN BRAESSCHAET. Verschillende Nederlandsche ren ners namen gisteren deel aan. de weg wedstrijden in Braesschaet. Onze land genoot Schellingerhout werd in een internationalen, wedstrijd, waarin ook Franschen en Luxemburgers uitkwa men, als elfde geklasseerd. Marcel Kint (België) won den wedstrijd. Hij legde de 101 km. af in den lijd van 2 uur 40 min. 6 sec. Een wedstrijd voor professionals eveneens over 301 km. werd gewonnen dooi- den Nederland- schen renner Bijl in 2 uur 51 min., terwijl Smit op de tweede plaats be slag legde. Mathena eindigde als no 18 JANSEN WINT RONDE VAN 'S-HEERENHOEK. Bij gelegenheid van het volksfeest werd Zaterdag de ronde van. 's-Hee- renhoek verreden over een. afstand van 43 km. 19 renners namen aaan den wedstrijd deel. De uitslag was: 1 R. Jansen, Stein. 2 J. Hulshof, den. Bosch 3 A. Bloemers. Oss. 4 W. Vermijs. Oosterhout, 5 J. Bakker, Waverveen, 6 H. v. d. Elshout, Made, 7. A. Hendriks Roosendaal, 8 P. Hoeks, Hoogerheide. aanstipte, sterk aan vooroorlogsche tentoonstellingen denken. Prachtige prijzen waren er Ier be schikking gesteld, waaronder een door H. M. de Koningin uitgeloofde bronzen medaille, welke door Kim's Honk Scratch Along, eigenarsse Mevr. C. Mutserts-Kerstens te OisterwUk, werd gewonnen. Bij een wandeling langs de hokken hebben we vele schitterende dieren kunnen bewonderen en het was voor de keurmeesters, dan ook niet ge makkelijk de prijzen waarvan het aan tal in de honderden liep aan de meest rechthebbenden toe te kennen. Tot laat in den middag is men er dan ook mee doende geweest. Al hij al heeft de Bevrijdingsten- toonstelling bewezen, dat ook op ky nologisch gebied de sporen, van den oorlog langzaam maar zeker worden uitgewischt. VOETBAL COMPETITIERAD DRAAIT WEER. Ncad hield Willem II er onder. Willem 2 had Wagener in de voor hoede en Schellekens achter. Bij Noad stond Pistorius in het doel. Het begin was voor Willem 2. Zij oefende een langdurig overwicht uit, maar Noad gaf geen krimp en wist zelfs kort voor de rust door v d. Meys het eeni- ge doelpunt van den wedstrijd te ma ken. Het was een min of meer sen sationeel punt, daar de Willem 2 doeJ- verdediger er tot tweemaal toe in slaagde den bal uit het doel te stom pen. De tweede helft begon, mei een snellen, aanval van Noad, die echter op een corner uitliep. Zij behield toen het initiatief en wist zelfs voor den tweeden keer te scoren. Het o.i. zui- vev doelpunt werd door den scheids rechter Kreyns wegens vermeend bui tenspel geannuleerd. Tegen het einde ondernam Wiliem 2 diverse aanvallen, maar doordat Noad met man en macht verdedigde kwam er geen verande ring meer in den stand. B.V.V. WON DEN ZILVEREN BAL. Het zilveren bal tournooi te Rotter dam is Zondag geëindigd met een overwinning van BW, Heracles moest met 4-2 het onderspit delven. De Volewijckers wisten Zondag te Haarlem den Spaarnebeker in de wacht te slepen, de- Enschedesche Boys in Groningen den Groninger Dagbladbeker en de Zilvervos te Nij megen door Quick (N.). TERNEUZEN-ADO 1-1. De Hagenaars begonnen in een- flink tempo, doch alle aanvallen stuitten steeds op de backs der gastheeren. Vijf minuten voor de rus kon Ado echter door een misverstand in de Temeuzensche achterhoede het eerste doelpunt fabrieken (0-1). Na de rust werden de Hagenaren steeds op hun helft teruggedrongen. De gelijkmaker kwam na circa 18 minuten. OOC OCOC COO<X>00000<XX>0000000000<XXXX>00000<00/> ->\>OOOOO<X>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OOOOOOOO Op hot FEUILLETON DOOR HENRI T' SAS. 64 Dat wil ik jou zien doen, schreeuw de Bart", ze leit nou buiten kennis met ijzeren pinnen in d'r haar!" Het electrische licht gloeide op achter het gordijn, 't venster werd opgeschoven, en een heesche stem riep drei gend: ,,Als dat niet uit is met dat buren gerucht, laat ik proces maken. Wat denl. jullie wel!", 't Venster sloeg weer dicht. „Hij wacht niet eer.s, tot we gezegd heb ben wat we denken, „zei Luuk zachtjes en legde z'n pomp-guitaar in den wagen. Het hoofd van juffrouw Schuitemaker verscheen om den rand van de deur: Kom gauw bin nen, ik geloof dat 't gaat sneeuwen." ,,'t Heeft er allen schijn van," zei Woestenberg. Juffrouw Schuitemaker meen de hartelijk te doen met te ir.formeeren naar den afloop van de eerste kunstreis: „En, of U succes hebt gehad, zal ik maar niet vragen!" „Nee, vraag U dat maar niet, zei Bart. „Was de zaal uitverkocht? ,,De zaal?.... Ja!!Maar, de zit plaatsen'.als ze goed geduwd hadden, zou den er nog wel een paar man bij gekund hebben." „Dus.... véél succes gehad?" „Dick is drie keer terug geroepen!" „Dick? En, die meneer Dick speelt niet mee." „Terug geroepen.van 't buffet, „lichtte Luuk toe. „Och, U steekt nou overal de gek mee. Als 't zaakje maar stand houdt, wat zegt U, mevrouw," zei de kostjuffrouw onder het slaperige gezicht van Botje. „Stand houen?" antwoordde Bart, we houden stand ais een brievenbus.... dan kent U mij nog niet. Al komt er geen mensch, geen houtwurmpie.ik souffleer doornagemaakte" nachtrust, dames en heeren". Luuk had juffrouw Schuitemaker apart genomen: „Havermout, ziet U, juffrouw, zoo'n bordjeik bedoel, zoo'n bord haver mout met flesschen melk of met „losse" melk, wat U het gemakkelijkst isdat heeft de dokter in Oss me voor geschreven... Hij schreeuwde me nog achterna: „Denk in Godsnaam om Uw havermout!" Buiten-, 111 de auto, die gesleept werd. had het Duo Boekhoven kwestie. De regisseur had de repetitie, voor c.ien merger.' tien uur, niet. af jrgzegd, en dat vond z'n vrouw onredelijk: „Eer we slapen is liet half vier., vier uur slaap is voor 'n intellectueel mensch te weinig. „Maar, Boekhoven zei. dat-ie vroe ger meermalen s nachts had moeten re- peteeren". „Vroeger, vroeger, daar weet ik niets van." „Er is wel meer, waar jij niets var.' weet-" „Dank je." „Tot je dienst." „Ik weet dun heel goed dat ik niet op de repetitie kom." „Dan zal de regisseur maatregelen ne men." „Tegen z'n vrouw?" „Teger.' 'n actrice". „En dan betaalt-ie de boete uit z'n eigen zak!" Boekhoven vloog overeind: „Ik ben niet met jou getrouwd; ik ber.' aan jou gewaaid!'' De auto stopte weigerde verder te gaan. De heeren moesten er uit. Het portier ging open, en de directeur stond er voor: „We zullen morgen, of liever straks, maar een repetitie houoen. Ik heb 'nog meer inkoopen in Arnhem, en Luuk van Bel gaat naar Amsterdam, dus...." „Ik repeteer toch," snauwde Boekhoven, „als de boel naar de kelder gaat, wil ik niet ctat de schuld op de schouders van de artis tieke leiding wordt gegooid." schildknaap. „Zijn er r.og aandeelen te krijgen in Het Betere Tooneel?" vroeg Luuk sarcas- tisch-fluisterend, toen iets harder; „schop pen troef!". Toen juffrouw Schuitemaker dien morgen op d'r vilten pantoffels, de trap af kwam en ce kamerdeur opende^ schrok ze achter uit: „Mensch, ik dacht c.at ik 't beslrief.... Heb U hier den héélen nacht.... Maar m'rj licht, m'n kostelijk lichtveertig centen de kilowatt „Zet maar op mijn rekening" zei Luuk. „ik heb vijf popjes en centen gewonr.en, en de heeren blijven, tegen een zacht prijs je, mee ontbijtenalwéér recommandatie van mijr. kant". „Eest," zei de directeur," ik zal U niet aan 'n ketting leggen," en hij stapte naar z'rj gemeubileerce verdieping. In die verte verdwenen De Vervoorn en van Dalen en z'n zuster met Constant Daloup. Die gangen Lily in het kosthuis van Dick onderbrengen keerden toen terug naar het pension Schui temaker, waar ze zacht tegen de deur klop ten, Luuk, op z'n rose kousen, stond in t e gang schoof heel voorzichtig de grendel terug, liet) het drietal binnen: „Stikum, jongens, trap niet tegen de paraplu-bak, ik zal licht maken, alles slaapt alweer. Lan ge, por jij es zachtjes de kachel op, hier is de tabak van Bart, hier zijn de kaarten. Daloup nou niet meer zoo hare, met je knuisten op tafel slaan, hoor". „Hoe was-ie vroeg Daloup, „nou zal ze directeur zich nog wel es bedenken, voor-ie weer met auto's op tournée gaat." „Heb jij dan met die chauffeur vroeg Luuk. „Natuurlijk, die ouwe kast trekt wel twintig man tegen 'n hoogte op, maar ze biyft onderweg ook stekeals 't moet. ,Nou krijgen wij tenminste vunr.acht séjour, drie popjes per man," gnuifde ce (Wordt vervolgd) TERNEIZ De reserves dl een matig s'T Slechts met mcL een gelijk spell SLUIS De Sluische ctag met 3-1 va| werd daardoor T EEN NIEUl HET werelq gen, dat me stond vani dag verbeter! wist een tl ml van 985 6 km.| boekt met straalvlieguiil ATHLET1EI r— ATHLETIEH LA1V westdorpe Kajotsters namen aan dezJ der de aanwezil burgemeester \l nisse), Weth, Li Meulemeestér, I moezenier Moul selijke aalmoezd westelijke leidil van K.A.B. De een vlot tempcL »00 M. hardlod dorpe 13.1 sec. waarde, A. Ne\j Vèrspringen: L Westdorpe 4.90| Lamswaarde 4.7| dorpe 4.54 M. Hoogspringen:! waarde 1.55 M. r pe 1.50 M. L. Biq 1.45 M. Estafette 4 x 40.2 sec., „2 en St. Jansteen. In het eindcla| pe 1ste met 72 p 3 Zuiddorpe 16 Sluiskil 9 p.. 6 Tusschen de t den o.a. burgerl aalmoezenier organisatie van was uitstekend. I Het eeuwfees| tiusver. in Nei gewest ZeelanJ gevierd met cel Korenbeurs all Zeeuwsche corl waren. Mr. Mol president van in de middagb 'eressante inlej banen in het LOMï WEST! De Winkelierl bok" te' Utreclf Git jaar weer oude traditie een winkelweek deze winkelweel der karakter: Westkapelle' veelbelovende Tot en met Chr. Gem. Kd de feesteiijkhe teren, terwijl kapelsche Dal .60 vrouw" stel aflossen, en to| zal blijven. Verschillende I Moet tot geredui wore QP GEZAG afceeling deelden wü on landelijke orga herstel de som gulden uit lraa schikking hau troffen Zeeuws Later doken l Zeeuwsche hee barig waren t an zoo n groot ke was. Wjj hebben langs aangestel Zeelar.ds Volksl Visscher te Got gestoken en vet wuste millioen een half milli, schikte Neerlan twee millioen rechtvaardig zi land daar de 1 gezien de verw Gere gebieden. Misverstand heid van een stuursleden wa weest van liet. t De heer Vissc e er mede dat h

de Stem | 1946 | | pagina 2