SUS Varkens, deviezen en {Bloemen corso mast Breda edelmoedigheid VAN DE WEEK Ga niet naar de maan acht ns FIAT. ledrijf diensten 5T" ZN. N.V. >rp 410 Iers Deining ten plattelande over het wederinvoeren maatregel van een crisis- Onze nieuwe puzzle 9 s 644—0 GELDEREN TEL. 179 ooooooooc AN ALLE N IJZER- 3NING 77930 JORDRECHT 22377. JR ie 'verstrekt: n No 3; n No 11; lefoon No 2 905—o 'andersteen af te leiden Suske wordt Lagen geëerd. 561 TWEEDE BLAD ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946 EN REKEN g van den ig van het \Igemeene aanmelden oekhouden tenisse. ooooooooo 0 maken wij OOK INGE- 678—0 NSTRAAT 85 EN SOEP TALINGEN, lit 605-OO lij is present IE VODDEN m 50 /m loo 'm 150 enz- JIS 626-° HULST mEN plaitelande is er veel deining over het feit, dat het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch de aankoopvergunningen en vervoerbewijzen voor biggen weer heeft ingevoerd, om den clandestienen slachtingen den kop in te drukken. Dit is een terugtred ten aanzien van een besluit van Januari j.i., toen besloten werd den handel in biggen geheel vrij te geven. De C.C.D. klaagde echter hard over het toenemen van clan destiene slachtingen, waarna van Overheidswege het harde besluit viel, om weer aankoopvergunninge met alien rompslomp van dien te eisehen. Tn een uitvoerig schrijven klaagt 'n lezer ons zijn nood over dezen maatregel. We kunnen er niet aan cienken, het in zijn geheel op te ne men, doch we zullen den gedachten gang zoo getrouw mogelijk volgen. „Toen ik eenigen tijd geleden om een slachtvergunning vroeg", zoo vertelt hij, „vroeg de bureauhou der mij, of ik zoo'n varken wei kon voeden. Ik heb een gezin groot ge bracht van tien kinderen en nooit of nimmer is mij gevraagd noch voor noch tijdens den oorlog, of lk daar wel voor te eten hadMaar r.u het een varken betreft, is men daai opeens bezorgd overIk wil u wel zeggen, dat het hier op het platteland te allen tijde heel wat gemakkelijker gaat om een var. ken te verzorgen dan om tien kin d-ren groot te brengen"Onze lever acht het een voorwendsel, dat men zich bezorgd toont voor het In gevaar brengen van de brood- er. m eikvoorziening. Dat kan geweest zijn tijdens den oorlog, maar inzen der meent, dat toevoer uit 't bui tenland nu toch allerwegen moge lijk is, zoodat hij het niets erg zou vinden, als een deel van onze bln- nenlandsche graanproductie voorde varkensmesterij besteed zou wor den Dat zou dan toch zeker aan onze vetpositie ten goede komen. Voor de opwerping „geen deviezen" gaat hij ook niet opzij: „Wij zijn met Amerika toch goed bevriend. Het heeft voor onze bevrijding zelfs zijn zonen geofferd. Zou het nu niet zoo edelmoedig zijn om ons des noods gratis van zijn ruime over productie te voorzien?" Inzender zoekt den oorsprong van het euvel dan ook veel verder, nl. bij de trusts en Kartels, die de markt willen blijven overstroomen met Maggiblokjes. Liebigsoepen, Lnoxworsten, enz„ onder groote re clame en moordende concurren- tie-prüzen. „Zij grijpen elke gele genheid en eiken maatschappelij- ken toestand vast, om met de meest geraffineerde propaganda en ver draaide voorwendsels er bij de Re geering op aan te dringen derge lijke maatregelen in stand te hou den en daardoor is het clandestien slachten als een nieuw soort mis daad tegen de maatschappij uit geroepen, wat als zij hun zin kre gen. gelijk zou worden gezet met land- of hoogverraad, maar in wer kelijkheid is hun streven niets an ders dan het bevestigen van hun machtspositie op het gebied van handel en economie" Y^e hebben dezen lezer van het platteland eens zijn hart laten luchten, doch we meenen er enkele opmerkingen van andere zijde aan te moeten toevoegen. De voornaam, ste is wel deze, dat de inzender veel te licht heenglijdt over de toch zeer reëele importmoeilijkheden. Men kan er lang of kort over rede neeren, maar Amerika is nu een maal niet zoo edelmoedig, om ons gratis uit de voedselmoeilijkheden te helpen. En ook hiertegenover moet men weer eerlijk staan: Ame rika heeft niet alleen naar Neder land te kijken, maar naar tal van gebieden met veel grooter bevolkin gen, over de wijde wereld, waar de honger aan de deur klopt. Die wer kelijkheid kunnen en mogen we niet wegcijferen, Hoe slecht het met onze financieele positie staat, is al gemeen bekend. Dat we daarom woekeren moeten met de deviezen, valt niet te bestrijden. Nu is het waar, dat er op 'lit gebied vreemde dingen gebeuren, welke met dezen stelregel in strijd zijn, doch dit doet aan de algemeene waarheid nie„ af. Onze eigen productie aan graan er> meel dienen we zoo nuttig mo gelijk te besteden en dat geschiedt niet, als we er op groote schaal varkens mee gaan vetmesten. „,';n *arke" wordt inderdaad ge deeltelijk met afval opgevoed, doch op een bepaald tijdstip is het noodzakelijk, dat er granen in het voer verwerkt worden. Men acht net daarom noodzakelijk den wil den fok van varkens tegen te gaan. Wanneer iemand echter kan aantoonen, dat hij bijv. afval be trekt van de kazernes of gaarkeu ken., dan is de regeermg geneigd een of meer aankoopvergunningen Zoo ziet men er van Overheids wege tegen aan en wat er gezegd wordt over den invloed van trusts eu kartels op de maatregelen der zake, waarvoor notabene een socia listische minister verantwoordelijk is, acht mer geen bestrijding waard. Wij voor ons zijn ook van mee ning, dat men deze aangele genheid niet op zijpaden moet voe ren, doch de getroffen maatregelen op hun objectieve waarde dient te bezien. En dan wachten we nog cp beantwoording van de opmer kingen, door de Vakgroep „Groot handel in Vee" gepubliceerd, dat aankoopvergunningen en vervoer bewijzen slechts zeer poover? hulp middelen zouden zijn bij de be strijding van de clandestiene siach ting; niet alleen omdat zij een brond van geknoei kunnen vormen, maar bovendien omdat de zwart- te verstrekken. Een zekere waar borg, dat geen louter granen en melk gevoerd zullen worden, wordt dus vereischt, temeer daar men bij sommige hulsslachtingen heeft kunnen achterhalen, dat de var kens met voile melk gevoerd werden. slachters van professie deze offi- cieele bescheiden juist dankbaar gebruiken als vlag om hun zwarte lading te dekken. En ongetwijfeld is het waar, dat het wederinvoeren van een een maal afgeschaft stuk overheids bemoeiing psychologisch een on gunstig effect moet hebben, 'n be zwaar, dat men ook niet licht moet wegen. WiWWkVAWi WliSNWfWWAWWV5. Aan onze Puzzelaars \*TE hebben, te beginnen Zaterdag 31 Augustus, onzen puzzleredacteur 'V langzaam maar zeker zien insneeuwen. Bij honderden en hon derden kwamen de oplossingen uit ons verschijninsgebied uit Zeeuwsch-Vlaanderen zoo goed als uit de Langstraat, uit West- en Midden-Brabant, binnen. Hooge stapels brieven torenden op en ont trokken geleidelijk het blozend aangelaat van onzen puzzleredac teur aan ons aller blik. Tot de dag van de uitslagbepaling naderde. Vanachter de papieren verschansing hoorden we kreten van vreugde, van bewondering, van misnoegen.Lang niet alle puzzelaars bleken 'n roos geschoten te hebben. Wel waren er vele goede oplossingen, maar daarnaast bleek menigeen toch ook weer misgetast te hebben. Ove rigens waren er slordige oplossingen en mooie, prachtige zelfs als die van C. J. van Reüen uit Breda (driekleurendruk!) of van J. C. Wam- steker, ook al uit Breda, die iets moois produceerde. Er was een in zender uit Zulddorpe, die ons een heel nieuw systeem voorstelde om de „vaste klanten" onder de inzenders door het toepassen van een puntenstelsel in ieder geval van een prijs te verzekeren. We zouden dat gaarne doen, maar daarvoor zouden we in onze toch al overbelaste onderneming nog een boekhouder extra moeten aanstellen. Toch is dat voorstel niet te verwerpen; we moeten het eens in gedachten hou den om er zoo mogelijk wanneer er weer wat ruimer ademhalings mogelijkheid is verwezenlijking aan te geven. Maar zeker mogen wor den gememoreerd de Bredanaars A. de Kanter-v. Bers en G. Mulders, die zich dichterlijk geinspireerd gevoelden. Wi) laten hier voor de aar digheid laatstgenoemde eens aan 't woord: Q Stempuzzle was voorwaar een heele kluif P*n voor menig puzzelaar vast een zure druif! gamen togen wij echter onverdroten aan den slag, ■poos, Jan, Lies, Bart, menig uur van den dag. JTendracht immers, maakt macht, zooais altijd, Met d'oplossing als succes en 'n prijsje als.... mosterd na den maaltijd l En nu de winnaars van vo rige week. Een prijs van 5 verwierven; J. B. Ge lens uitZevenbergen, W. Wasser uit Goes. En 2,50 zonden wij aan: R. Ivens uit Klooster- zande en Theo Sloven, Putte. De oplossing was; Horizontaal: 1 kasteel. 8 reï. 8 mak, 11 fatsoen, 11 rond, 18 koe, 19 rok, 21 roem, 22 re, 24 l.k., 25 redacteur, 27 om, 28 de. 29 sla, 31 el 32 os. 33 suf. 34 kaal. 36 eg, 38 toko, 40 tolk, 42 karn, 43 ave, 44 ode 46 maag. 48 rad, 49 kiel, 50 fideel, 52 kar. 53 ar, 54 el, 55 R.I., 56 ir„ 57 eg. 59 te. 60 drup, 62 ge treuzel, 65 meer, 66 en, 67 giek, 69 last. 70 O.D., 71 mosterd na den maaltijd. 75 lui. 77 eel, 79 W.L., 80 week, 82 pa, 83 ons, 86 s.g.. 88 la, 89 A.P., 91 motor, 93 ar, 94 S.E. 95 sla, 96 ode, 98 si, 99 er, 100 c.s., 101 os, 103 eendracht maakt macht, 113 op, 115 lui, 116 die. 117 pee, 118 aha, 119 gii, 120 rooster, 121 ent, 122 urn, 123 citroen. Verticaal: 1 kers, 2 sr., 3 tol, 4 enkel, 5 e.d„ 8 roe, 7 eed. 9 are, 10 kou, 12 ar, 13 toost, 14 Sem, 15 om, 16 nerf, 18 kregelig, 20 kroko dil, 23 elkaar, 26 college, 28 dukaat. 30 aard. 33 slak, 35 An, 36 ever. 37 Urk, 39 Oder 41 om, 42 krakeel. 43 a.i., 45 Ee. 47 grendel, 49 kluis, 51 leest, 54 ergo, 58 getij, 61 pet. 63 tin, 64 zon, 65 mal, 68 Kevelaer, 69 la. 71 militie. 72 anapest, 73 mis bakken, 74 despoot, 76 uw, 78 eg, 81 karrad, 82 Paschen, 84 Islam, 85 Utrecht, 87 om. 90 re, 92 os, 97 ds., 102 nor, 104 els, 105 nut, 106 die, 107 Cie„ 108 Apr., '09 te, 110 aai, 111 kar, 112 «jn. 114 Po, 119 ge. 1 <xxxxxxxxxxxxxx><xxxxx>ooooo<x>o ZIJ haalden tot ver buiten onze grenzen de bloemen van het laat seizoen; of sommige op de thuisreis wat verslenzen 't ls jammer, maar men kan er niets aan doen. „Waar hout gehakt wordt, vliegen spaanders"; een bloemencorso brengt verspilling mee. Dahlia's, goudsbloemen, afrikaanders zijn de golven van deze bloemenzee, en vol verbazing vragen buitenstaanders: „Wie leerde 't hun? Hielp hen de bloemenfee?" Ambachten, winkeliers, beambten, kleine boeren beelden met hulp van Flora's kindren Uit de dingen die de dagen tot ons voeren, die we daags zien, of wanneer wij de buit worden der zachte Vrouwe, die ons leven almachtlijk uit het Rijk der moeienis voer: naar de stille, geluidlooze dreven, waar 's levens last licht als een veertje is. Ze maakte'uit bloemen, wat ze daagüjks zagen, of wat z'eens hadden gezien en niet meer: de slee, de naald, de schommel en de wagen, de mallemolen, het priëel. een sfeer van lieflijke vormen tn schoone kleuren veredelt de banale straat, en in de harten ontbloeit blij gebeuren, als statig de Driemaster voorbij gaat, getrokken door vier sterke paarden, een grootsche symfonie in wit en geel. Donker en smartelijk is onze aarde, maar schoonheid maakt haar diepe kloven heel. Zij die vandaag doen zwijgen 't zware en wrange de? levens, hoore' allen tot den „kleinen man"; Een vonk van het oneindige verlangen viel op ze en raakte hun harten aan. Verlangen om als de dagtaak is bes'oten, iets schoons te make*uit eigen vrije wil, het te zien prijke' élk jaar met nieuwe loten en neer te strijken op den duiventil. O volk van Brabants oude dorpen, die blijft deze oude zede trouw - Gij die het bloemencorso hebt ontworpen, hebt den dag licht gemaakt en helder blauw. En in den droom zullen wij de fanfaren hooren van koperen uitbundigheid, en de trommels het rhythme streng bewaren, en zien hoe beeld na beeld opdoemt, vergtijdt. Met oogen vol van purper en oranje van vlammend rood, oker en helder groen gaan wij den nacht in: door haar zwarte franje verschijnt ons even nog een goud blazoen. Buissche Heide. 1 September '46. 6 H. ROLAND HOLST V. d. SCHALK -ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc Want dan gaat go naar do maan LS GIJ LAST VAN ZEE- ZIEKT5 "IEBT, moet ge niet naar de maan reizen, daar gij het op zoo'n tocht vermoedelijk vijf maal zoo hard te verduren zult heb ben, als tijdens een vaart door de golf van Biscaje bij het meest hondsche hondenweer." TA it advies is, volgens een A. P.- bericht in de Msb„ afkomstig van professor Kerr Grant, hoog leeraar in de geneeskunde aan de universiteit van Adelaide. In tegenstelling met andere ge leerden, die zich en anderen ver meien met weldra te verwezenlij ken plannen en vooruitzichten van vacanties en week-ends, doorge bracht op de maan, zegt de Austra lische professor, dat de idee om naar de maan te gaan „nog dwa zer is dan de poging om een phy- sische noord- en zuidpool te vin den." Opvarenden van schepen wor den zeeziek, betoogt de hoogleeraar omdat de zwaartekracht van 10 tot 20 percent varieert, maar op de Wij laten hieronder thans onze tweede puzzle volgen, een invul- raadsel. Inzending ls wederom toe- gestaan tot Donderdagavond 1 E N 2 E N 3 E N 4 E N 5 E N 6 E N 7 E N 8 N E 9 N E 10 N E 11 N E 12 N E 13 N E 14 N E maan zou de zwaartekracht onge veer 95 percent verschillen. „Personen, die er in zouden sla gen, op de maan te landen zouden by den eersten stap dien ze er zet ten ongeveer 15 veter de lucht in gaan", zegt Kerr Grant, „en het zou mogeiyk zijn, dat zij in een krater terecht kwamen." Boven dien: „levensmiddelen zyn er op de maan niet" Sommigen zullen meenen, dat deze laatste moeiiykheid wel te ondervangen ls, als men mondvoor raad mede maanwaarts neemt, maar dan schudt de professor het wijze hoofd: .Geen sterveling, die er over spreekt, om een trip naar de maan te ondernemen, schijnt er een idee van te hebben, hoe hij te rug zou moeten keeren, en ook ik. vervolgt de professor, heb er geen idee van. Ik twijfel er zelfs aan. of dit probleem wel ooit in ernst gesteld zal worden, want slaagt de mensch er in. naar de maan te rei zen, dan is het uitermate twijfel achtig, of hy aan het einde van zijn reis nog in leven zal zyn." Ditmaal kunnen de inzendingen goed per briefkaart geschieden. Vervang de stippen door letters, zoodat woorden ontstaan van de volgende beteekenis: 1 pakhuis; 2 galerij van een In dische woning; 3 Indisch kleeding- stuk; 4 muzikale huldiging; 5 hulp in huishouding of winkel, 6 gedenk steen; 7 voorloopig onderzoek, 8 geluiddemper; 9 muziekinstrument; 10 helder, klaar, duideUik; 11 voor historische begraafplaats; 12 veld heer; 13 flink, kordaat; 14 god der

de Stem | 1946 | | pagina 5