COMMUNIST? DUITSCHLANDS TOEKOMST Waarom krabbelde de Republiekterug! Komende Jaarbeurs grootste totnutoe Arnold Meyer 16 October voor Raad m Cassatie DISTRIBUTIENIEUWTJE S 1 Commissie- Generaal E IRAK VRAAGT VRIJHEID VOOR ARABISCH-LYBIE Byrnes geeft de Amerikaansche visie en becritiseert de Sovjet- politiek IS SANDERS Belgisch huldeblijk voor Vught Sjahrir confereerde over wapenstilstand TWEEDE JAARGANG No. 561 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.30 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.25; r.osse nummers 6 cent. Postrekening 278.841 ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1946 UITGAVE STICHTING E Voor God, Koningin en Vaderland STEM" Directeur J. A. H. M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. a. BEUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: w GROFFEN. 'lisslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst Dubbele poort 7, tel. 102; Bed J v d broek neSjnqCi- Oostburg, Nieuwstr 23, tel. 35; Z.-Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75, tel. 2236 Red N .1 KARHOF In December gaat Nederland de ver antwoordelijkheid geheel - en- al dragen (Van onzen correspondent te Batavia) P8 IS IETS MEER BEKEND van de taak, welke Lord Killearn op zich genomen heeft. De Britsehe diplomaat was hier om zijn voel horens uit te steken, als wij ons dit beeld jegens den hoogen Britschen ambtenaar mogen veroorloven. Hij komt kijken of er reden is zijn diensten bij de hervatting van het overleg aan te bieden. Wij spreken opzettelijk van „her vatting", omdat het wel een heel aardig spitsvondigheidje is van dr. Koets, den fg. directeur van het kabinet van den lt. gouv.-generaal, om tegenover de pers te verklaren, dat de besprekingen eigenlijk nooit zijn afgebroken, doch meer dan een spitsvondigheid is dit toeh niet. Al moge het dan waar zijn dat de lagere goden bijv. de ambte naren van den Regeeringsvoorlich tingsdienst en enkele van de advi seurs van dr. Van Mook - steeds contact onderhouden hebben met de republikemsche „autoriteiten", dit is toch wel heel wat anders dan officieele besprekingen. [\Ju Lord Killearn. Het zou, mogen wij aannemen, al te optimistisch zijn om te denken, dat hij komt zien, of de verhouding tusschen de Nederlanders en de „repoeblik" wel zoo slecht is. dat men opnieuw een Britschen diplomaat noodig heeft om de partijen bij elkaar te bren gen. Hij komt dus zien want dit is de eenige mogelijkheid die over blijft of het wel zin heeft, de be sprekingen te hervatten, m.a.w. of er wel een schijn van kans is op een compromis. Al schijnt Sir Archibald Clark Kerr dan een baronaat te danken te hebben aan het welsla gen van zijn missie (zijn verheffing tot baron onmiddellijk na zijn te rugkeer uit Indië heeft althans dien schijn gewekt), nauwelijks had deze afgezant zijn eerste handteekening gezet als „Lord Inverchapel", of het bleek al, dat hij in het geheel niet geslaagd was. Het is zeer aanne melijk. dat Engeland niet ten twee den male een dergelijk avontuur wil wagen. Lord Killearn zal dus eerst wel eens willen weten, waarom de „re publiek" in haar laatste tegen- eischen veel verder is gegaan dan 't statHlpnnt dat haar vertegenwoor digers in de door Lord Inverchapel geleide besprekingen hebben inge nomen. Aan lieden, die zich niet aan hun woord houden, heeft men niets. fntusschen staat het thans vast, dat de laatste Britsehe soldaat hier 30 November a.s. verdwenen zal zyn en dan knappen wij de zaken hier dus weer geheel zelf en onder eigen verantwoordelijkheid op. De maand December zal ongetwijfeld een spannende maand worden op Java en Sumatra. Wij hebben dat er gaarne voor over. Bij alle waardeering voor het feit, dat de Engelschen de eenige bondgenoot vormen, die zich wat de bevrijding van Indië betreft, wer kelijk wat aan ons gelegen hebben laten .liggen en hier een ondankbare taak hebben opgeknapt ten koste van veel menschenlevens, behoeft 't geen betoog, dat vreemde bezettings troepen overal en onder alle om standigheden veel onaangenaamhe den meebrengen. Het verlies van zelfstandigheid moge in regeerings. kringen de meest op den voorgrond tredende onaangenaamheid zijn, voor de bevolking spreken andere het sterkst. Zoowel de Europeesche, de Chineesche als de Indonesische bevolking heeft van de bevrijders nogal wat te verduren. Verschillen den onder hen gaan uit van het' standpunt, dat zij „niet voor niets" naar Indië gekomen zijn om hun le ven voor ons op het spel te zetten en waar zij het er uit jde lengte niet goed van kunnen nemen, doen zij dat uit de breedte. Voeg daarbij nog dat de meeste Britsch-Indiërs sympathiseeren met de „republiek" wat hun, gezien de vrijheidsbeweging in hun eigen land, niet zoo kwalijk te nemen is, en ge begrijpt dat wij er niet rou wig om zullen zijn, als we onze gas ten kwijt raken, die veel langer ge bleven zijn dan de bedoeling was. R ZIJN MOEILIJKHEDEN in zake de samenstelling der Commissie-Generaal, dat is duide lijk. Een week geleden gaf de Eerste Kamer haar zegen aan het desbetreffende wetsontwerp. De Commissie kon nu al onderweg zijn naar Indië. Er is echter nog geen Commissie. Drie personen werden genoemd; Schermerhorn, de Boer en Steenberghe. Steen- berghe bedankte In zijn plaats schijnt eerst gedacht te zijn aan den Tweede-Kamervoorzitter Mr. van Schaik. Ook die bedankte. Toen kwam de naam van Max van Poll naar voren. Uit een artikeltje in ,,Het Vrije Volk" blijkt echter, dat de Partij van den Arbeid hem nog niet vergeeft zijn voorstel tot het uitzenden van een commissie van voorlichting naar Indië, als mede het rapport dier commissie. En .,Het Parool" weet te vertel len, dat Schermerhorn nu ook bezwaren heeft tegen den opzet, van regeeringszijde voorgesteld. Dus vermoedelijk ook tegen van Poll als commissielid. Zoo zit de zaak klem. In de ver standhouding tusschen K.V.P. en P.v.d.A. is Indië het moeilijke, zwakke punt. dat is nu ook weer gebleken. Doch de tijd dringt. Een oplossing moet op korten tijd ge vonden worden. We zijn be nieuwd hoe. T\R. P. Idenburg, tevoren directeur van het kabinet van den gou verneur-generaal, is benoemd tot directeur-generaal voor algemeene zaken te Batavia. l^ED.-INDIE heeft voor 15 mil- lioen Australische ponden aan opdrachten in Australië geannu leerd. rpiJDENS een algemeene verga- gadering van de Parijsche conferentie heeft Tamali. gezant van Irak het standpunt van zijn land ten aanzien van ontwerp- vrede.sverdrag voor Italië uiteen gezet. Hü verklaarde, dat Irak onafhan kelijk den oorlog aan Italië had ver klaard, en daarom de vraag gere zen was, of thans een afzonderlijk vredesverdrag gesloten zou moeten worden. ,,U zult met mij eens zijn", aldus Tamali, „dat Irak als lid van de Ver. Naties ook gezamenlijk met de andere leden een vredesverdrag zou moeten sluiten. Maar hoe kon dan een vredesverdrag worden ont worpen, waarin Irak zelfs niet ge noemd wordt? Aan deze kwestie zal de noodige aandacht moeten worden besteed en er zal een weg moeten worden gevonden om Irak in staat te stellen op denzelfden voet als an dere landen tot een vredesovereen komst niet Italië te komen", con cludeerde hij. Tamali verzocht de Italiaansche koloniën niet aan Italië terug te geven en vroeg tevens om onvoor waardelijke erkenning van vrij heid en onafhankelijkheid voor Arabisch-Lybië. \1: 47ste Jaarbeurs te Utrecht, die gehouden wordt van 10 tot 19 Sept. is in omvang de grootste beurs, tot nu toe in ons land gehouden. De beurs overtreft met 10.117 m2 netto ruimte haar voorgangster en is nu 32.120 m2 groot. In de gebouwen op het Vreeburg is 16.000 m2 ingenomen, terwijl op een nieuw terrein 6000 m2 in gebouwen en tenten en 10.000 m2 in de open lucht is bezet. Het aantal deelnemers bedraagt 1957 tegen 1629 tijdens de voor- jaarsbeurs, waarvan ruim 37 pet. of 725 deelnemers met buitenlandsche fabrikaten ter beurze aanwezig zijn tegen 41'.8 pet. of 681 tijdens de vo rige beurs. Tevens blijkt, dat het Nederiandsche element in de deel neming ditmaal met enkele per centen is toegenomen, Engeland is met 200 lirma's het sterkst verte genwoordigd. De Ver. Staten met 136 en Zwitserland met 105 inzen dingen nemen de tweede en derde plaats in, gevolgd door België met 94 en Frankrijk met 71 vertegen woordigers. Ook Tsjecho Slowakije met 61 firma's is uitstekend verte genwoordigd. In totaal zullen 15 landen acte de présence geven, waarvan wij nog noemenDenemar. ken 18, Zweden 13, Italië 13, Canada 5, Oostenrijk 4, Portugal 2 en Noor wegen, Marokko, Britsch-Indië elk met één inzending. In 1947 zal een vierde gebouw en een nieuw administratiegabouw op Vreeburg' en verschillende hallen op een nieuw terrein, gelegen op het zgn. „Suikerterrein" gereed zijn Het is een plan van 9 millioen. TAE Bijzondere Raad van Cassatie zal Maandag 16 October te 9.45 urn- de zaak behandelen van den gewezen leider van Nationaal Front Arnold Meyer, die door het Bijzon der Gerechtshof te Den Bosch we gens hulpverleening van den vijand werd veroordeeld tot 5 jaren gevan, genisstraf met aftrek van voor arrest, en 10 jaren ontzetting uit de kiesrechten. Van deze sententie waren zoowel de veroordeelde als de procureur fiscaal in cassatie gekomen. Als pleiters zullen optreden mrs J. van der Putt te Eindhoven en S van Oven te Den Haag. DYRNES, de minister van Bui tenlandsche Zaken der Ver. Staten, heeft in Stuttgart een uitvoerige rede gehouden, die uitgelegd kan worden als een veroordeeling van de Russische bezettingspolitiek in Duitschland die aangezien wordt voor een politiek van obstructie en de Russische ambities in dat deel van Europa. In zijn rede verlangde Byrnes o.a. de economische eenheid en een uit eindelijke federatie van Duitsch land. Opheldering dringend noodig flSTER maakten wij melding van het feit, dat tegen den heer W. E. Sanders van het Buread van Na tionale Veiligheid een onderzoek gaande is, in verband met het ver dwijnen van diverse dossiers en an dere documenten betreffende ver dachte personen uit de administra tie van dit bureau. Geruchten, die ons daarna ter oore zijn gekomen, geven intusschen een heel anderen kijk op deze affaire, dan uit de lezing van den Regeeringsvoorlichtingsdienst blijkt. Ook de „Helmondsche Courant" hoorde, dat deze heer Sanders een communist is en zijn baan bij Na tionale Veiligheid voor partij-poli tieke doeleinden misbruikte. De zaak lijkt ons werkelijk be langrijk genoeg, dat wij moeten aandringen op volledige opheldering over deze materie 1 Hij waarschuwde voor het gevaar van inflatie en achtte een ingrij pende hervorming met betrekking tot de schatkist noodzakelijk. Naar de meening van Byrnes moet thans aan het Duitsche volk worden toegestaan en hulp worden verleend tot de noodige voorberei dingen voor het vestigen van een democratische regeering, welke de voorwaarden van het vredesverdrag kan naleven. Zulk een voorloopige regeering moet niet door andere regeerin gen in elkaar worden gezet. Wij wenschen niet. dat Duitschland de satelliet wordt van eenige mo gendheid of groep van mogend heden, of dat het komt te staan onder buiten, en binnenlandsche dictatuur, beklemde Byrnes. Zoowel in het belang van Duitsch land als Oostenrijk en in het belang van den vrede in Europa, verlangde hij dat Duitschland en Oostenrijk hun eigen weg zouden gaan. Behoudens de in Potsdam getrof fen overeenkomsten betr. Konings bergen, Silezië en de andere Ooste lijke Duitsche provincies, zullen de Ver. Staten geen steun verleenen aan eenige aanspraak op gebied, dat on. betwistbaar Duitsch is. De Ver. Staten zullen zich niet verzetten tegen den wenseh van Ruhrgebied en Rijnland om ver- eenigd te blijven met de rest van Duitschland. TAE Prins-regent van België heeft aart de bevolking van Vught de „gouden medaille van de Belgische erkentelijkheid" toe gekend. Deze eervolle onderscheiding is be stemd als huldeblijk voor Belgische en vreemde personen, die een on onderbroken en belangelooze be drijvigheid van liefdadige werken ten bate van oorlogsgetroffenen aan den dag hebben gelegd. Voor de eerste maal wordt zij thans toegekend en wel aan de be woners van Vught, die, ondanks de terreur, een bewonderenswaardige houding jegens de gevangenen aan genomen heeft. Plaatselijke organi saties slaagden er nl. in iedere week honderden kleine pakjes met ver- sche levensmiddelen te verzamelen, die zij dan binnen in het kamp wis ten te smokkelen. Minister Morlot zal deze onder scheiding uitreiken tijdens de her denkingsplechtigheid. die Zondag te Vught georganiseerd wordt. Heiden (tegelijk)„Jij hitet dat dier tegen het mijne op." O JAHKIR heeft in Batavia met officieren van de TRI gecon fereerd over dë bijzonderheden van een wapenstilstand. Hij zei, dat hij niet zal deelnemen aan de conferentie ter bespreking van de wapenstilstandsvoorstellen te Batavia. De datum hiervan is nog fliet vastgesteld, daar genoemde conferentie pas kan beginnen na aankomst van den republikenschen gen.-maj. Soehardjo uit Sumatra. Hij zal onmiddellijk doorreizen naar Djokjakarta voor voorafgaande be sprekingen met betrekking tot den wapenstilstand. Sjahrir was er zeker van dat de militaire en semi-militaire forma ties buiten de TRI zich aan de eventueele voorwaarden van een wapenstilstand zullen houden. Zoolleder komt vrij TAE looierijen draaien thans op volle capaciteit en de positie der zware leersoorten, zoolleder en tuigleder, is zeer bevredigend. Overal doet in den lande het ge rucht de ronde, dat het zoolleder spoedig geheel vrij zal komen. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 October a.s. het zoolleder inder daad vrij zijn, zoodal dan voor*het repareeren van schoenen geen bon nen meer noodig zijn. MEER BRANDSPIRITUS "jyïET ingang van begin October zullen de handelaren met een grootere hoeveelheid brandspiritus worden bevoorraad. Zij ontvingen den Iaatsten tijd een hoeveelheid, die gelijk was aan 40 pet. van hun voor-oorlogschen omzet: dit per centage wordt verhoogd tot 60 pet. Alle bonnen voor brandspiritus, die in den loop van den tijd zijn uitgegeven, verliezen met ingang van 1 October lmn geldigheid. PftIJZEN VAN FRUIT PRODUCTEN VRIJ [VI prijzen van vruchten op sap, snelgevroren vruchten, kersen en boschbessensap-, fruitproducten, die een min of meer luxe karakter dragen, zijn door de overheid vrij gelaten. De overige fruitproducten blijven echter aan een orficieelen maximum prijs gebonden. Dat zijn o.m. jam, roode en zwarte bessensap, fram- bozensap, appelmoes, vruchtenwijn, vruchtendranken, limonade, enz. Ook tomatenpuree, tomatenket chup. en tomatensap blijven aan maximumprijzen gebonden.

de Stem | 1946 | | pagina 1