Neurenberg nadert zifn einde Slechts één man ontbreekt er: Dienstboden wraagstuk en strafrecht West is er te doen tegen n onverhoedsche opzegging 8 aan z'n 't laten ing?" voor de ichroe-ven- hetzelfde pullen zoo lectie en I1 er wij! de htig' ver- zeer on- Tye droevige en beschamende blad- zijde geschiedenis, welke men meende te kunnen omslaan met 't proces te Neurenberg, blijkt nog niet volgeschreven. Op de bank der beklaagden ontbbeekt er één; Mar tin Bormann, de zonderlingste, de meest cynische onder Hitler's hand langers, tevens diegene, die de meeste geheimen bij zich had. De Brusselsche Standaard schetst hem als volgt: Daar zit hij, beurtelings pein zend, opgebonden, bezorgd, nurksch en uitgelaten. Thans is hij geheel verdiept in zijn werk. Op de schrijftafel, overdekt met vellen papier voorzien van den Rijksadelaar, troont een omvang rijke map met vele bonte^omslagen. Er dienen nog verzoeken om audiën tie bij den Fuehrer te worden af gewikkeld Met één trek van zijn potlood wordt iets toegestaan of geweigerd. Het voorschrift, volgens hetwelk alle mededeelingen langs hem die nen te gaan, maakt hem dit mo gelijk. Alles gaat door zijn zeef. Hitier, de Fuehrer-kanselier, heerscher over het Duitsche Rijk, zal de rapporten kunnen inzien, die Martin Bormann wel heeft willen doorlaten Achter de dubbele, met leder om boorde deur weerklinkt gestadig te- lef oongerinkel. Gedempte antwoor den sterven weg, zoodra zij uitge sproken worden. Onverstoorbaar gaat onze man voort met krabbelen. Hij -strekt den arm uit naar een schelknop, aarzelt even, en drukt ten slotte toch op het witte knopje. De deur gaat open, piepend en krakend als nieuwe schoenen. Een man met gladgeschoren schedel drukt zich tegen de tafel aan. 't Is Heimich Lammers. De Rijksminister, chef van de Rijkskanselarij is daar om bevelen in ontvangst te nemen. Wat nieuws, Lammers? De Gauleiters in Polen en in België wenschen een onderhoud met den Fuehrer, Excellentie. Bormann heeft zijn potlood op het tafelblad gesmeten. Mét ge kruiste armen blikt hij in de be weeglijke oogen van zijn onderge schikte. Met zalvende gebaren, met oogen die vochtig worden en van ont zetting spreken, vervolgt Lammers:. evenals dr. Ley en maar schalk Goering. Bormann bladert in zijn agenda Ik zal die audiënties bijwonen. En Himmler, wanneer Morgen. De blaadjes trillen even. Niet vrij, uit te stellen. Nazi No, 2 haakt af: Blmienlandsche Zaken?., Wil den minister waarschuwen, dat de Fuehrer hem morgen niet zal kun nen ontvangen. Lammers heeft geen vin verroerd. Lammers, slap individu, weet, dat hij zich slechts kan handhaven door samenwerking met Bormann. Hij is hem heelemaal ter wille. Wien ontvangt de Fuehrer morgen Den Gauleiter van Bohemen- Moravië. Excellentie. Heeft niets te beteekenen. Wat zijn uw instructies, Ex- celentie. Mij op de hoogte houden van de jongste gouvernementeele be schikkingen Anna Reitsch van dichtbij in 't oog houdenHans Frank voorschrijven met uiterste gestrengheid op te tredende gau leiters oproepen, die ik voor den eerstvolgenden maaltijd in de Rijkskanselarij heb uitgekozen, de lijst ligt in de ladebevel ge ven Steeds bevelen Steeds orders Dat is Bormann. Zijn opgang Uiterst vlot. Een dag: in 1925, kwam een jon ge man zijn aansluiting vragen in een der tallooze partijlokalen. Als zoovele andere, werd hij in geschreven. Hij heette Martin Bormann. Eenigen tijd bleef hij onopge merkt in de bruine massa. Dan dook hij op als redacteur aan de partijbladen in Thueringen. In 1928 werd hij opgenomen in den staf van de Bruinhemden. Hier steekt hij de handen uit de mouwen, leidt de partijformaties, die zoowat overal verspreid zijn bezoekt jeugdkampen, neemt het woord tijdens vergaderingen, slooft zich anderzins af en oefent daar bij nog toezicht uit op het budget van de reeds uitgebreide admini stratie der jonge partij. Het kon niet anders, of Rudolf Hess zou hem in de gaten krijgen en hem in zijn persoonlijken staf opnemen. Toentertijd was de indrukwek kende Rudolf nog de onbetwistbare adjudant van den Fuehrer, die hij als zijn schaduw volgde. Daar weet Bormann zich weer te onderscheiden. Hij blijkt een zwak te hebben voor allerlei kleine karweitjes. De voornaamste bestaat in de fi- nancieering van des Fuehrers per soonlijk hulpfonds. Hü kwijt zich uitstekend' van die taak: de verplichte bijdrage der partyleden, die hij uitvaardigt, helpt hem bij den start. Het eind resultaat is van dien aard, dat Bormann de onafhankelijkheid van de beweging veilig kan stellen. Dit succes bezorgt hem de eer volle aanstelling van chef der per soonlijke financiën van Hitier. Dat was in 1935. Hier kan Bormann zich weer doen gelden. Dank zij invoering van de min of meer verplichte aanschaf fing' van ..Mein Kampf", vloeit het geld naar het laadje van den Fuehler. Er kan nu gedacht wor den aan vergrooting en verfraaiiing van het Fuehrerverblijf op den Ober salzberg, te Berchtesgaden. Bor mann vergeet niet voor de noodige kunstwerken te zorgen. Later zal zjjn taak heel wat vergemakkelijkt worden door de „ontleeningen" bij musea üi de bezette gebieden. Geleidelijk verruimen zich de be voegdheden van Martin Bormann, Men schrijft hem alle bouwprojec ten toe. Om er de uitvoering van te bespoedigen, vond hij de „Adolf- Hitlerstichting" uit, een soort van belasting, die de bouwkas van den Fuehrer zou stijven. Op dit tijdstip worden ook de werken aan de Oder aangevangen. Dit stelde hem in de gelegenheid steeds in nauw contact te blijven met den Fuehrer, die in hem een betrouwbaren, onvermoeibaren me dewerker zagwaardoor hij tot de waardigheid van particulier raadsman kon promoveeren. Van dit oogenblik af zou de in vloed van Bormann op Hitier steeds duidelijker merkbaar worden. Hess speurde het gevaar voor zijn eigen rekening'. Doch het was te laat om het nog te verhelpen. Hij berust er in en laat begaan. En Bormann zet zijn opgang on gehinderd voort. gen. Dat ging natuurlijk niet zon der wrijvingen. Vooral Himmler bood tegenstand, doch Bormann wist hem te lijmen met zijn benoe ming tot minister van Binnenland- sche Zaken. Zoo was Martin Bormann, cabi- netsminister, generaal der S.S. chef van den uitvoerenden raad van den Volkssturm en oppermach tig meester in het Rijk. c oooooooooooo 00<x> c-00<x^00000^oooooooooooooo^oooooooooooooooo <x>oock>c>o<>o<> 000000«k>000<>00< Hij wordt nazi Nr. Z. Om het zoover te brengen had hij een zeer eenvoudige methode aangewend vermijden de aan dacht te trekken. Spectaculaire suc cessen laat hij links liggen voor de zooveel minder gevaarlijke en meer doeltreffende actie achter de schermen. Daar is hij op zijn ge mak. Aldus slaagt hij er in den invloed" te dwarsboomen van ande re partijbonzen, met name dien van Dr. Ley, leider van het Arbeits front. Bormann heeft slechts één am bitie: den Fuehrer opvolgen. Alles wordt daaraan onderge schikt gemaakt. Hij ga-at tewerk met een strenge logika en een on verbiddelijke energie. Hij heeft een heel systeem uitgedacht om den Fuehrer geleidelijk te isoleeren. En hij komt er toe zijn meester te domineeren. Voortaan is Hitier nog slechts een werktuig in zijn hand. De Gauleiters zijn hem ook toege daan. Is er een onder, die onwillig' blijkt, dan weet Bormann onge merkt een zijner vertrouwensman nen in zijn naaste omgeving' te plaatsen, die hem van alles op de hoogte zal houden. Bij het uitbreken van den oorlog in 1939, was hef de tijd van de staatsiediners in de Rijkskanselarij. Gauleiters en ministers, die Hitier niet meer te zien kregen, hadden gehoopt dat die gelegenheid hun weer nauwer contact met hun chef zou verschaffen. Doch alras bleek, dat alleen verknochte jaknikkers ge inviteerd werden. Dat was een meesterlijke zet van Bormann. Reeds voor Hess' onverklaarbaar gebleven vlucht naar Schotland, wist hij uitste kend partij te trekken van de di ners in de Rijkskanselarij, om zijn positie te verstevigen. Doch de omstandigheden zouden hem nog meer gaan dienen, Na de aanvankelijke bliksemsuccessen, on dervond de Wehrmacht nu tegen slagen op alle fronten. Hitier hield zich nog slechts be zig met militaire aangelegenheden. De binnenlandsche politiek kwam rechtens toe aan Bormann. Van nu af aa,n was het onmogelijk au diëntie bij den Fuehrer te verkrij gen zonder de instemming' van Bormann. Zelfs Goering en Himm ler diendén zich hiernaar te voe- TJEEDS VOORDAT de huidige diienstbodennood zich in al zijn hevigheid openbaarde, kwam het herhaaldelijk voor, dat een ge dienstige soms slechts om een of andere futiliteit op staanden voet al of niet met de stille trem vertrok. Den laatsten tijd is dit euvel er niet minder op gewor den. Mevrouw wordt daardoor gedu peerd; de dienstbode loopt zelf geen gevaar, omdat Mevrouw of de heer des huizes toch geen actie tot schadevergoeding ingevolge het Burgerlijk Wetboek instelt; men ziet op tegen den rompslomp, die dit meebrengt en de voordeelen dreigen meestal nihil te zijn. Het bekende adiagium: ,,piuk eens veren va-n een kikker" is hier al te zeer toepasselijk. Een dienstbode, die haar me vrouw na afspraak om op een be paalden datum in dienst te tre den laat zitten of die, om -een fu tiliteit, of dikwijls zonder eenige Was het plotselinge vertrek van a.anieicjmg midden im de maand' een dienstbode zonder dringende hpt ooze-zeiner haar dienst ver- ien dienstbode reden vroeger zeer onplezierig, doch wegens de altijd nog bestaande mogelijkheid om vrij spoedig een nieuwe te krijgen nog wel te over- xomen, op het oogenblik ban inen sulk een daad van de zijde eener gedienstige gerust bijna misdadig' aoemen. Misdadig is eveneens do practijk cie door het dalend ver- intwoordelij-kheidsbesef steeds meer veld wint, om zich na afspraak om op een bepaalden datum in di--i st te treden eenvoudig niet meer ie vertoonen of hoogstens als uiterste vorm van beleefdheid twee öf drie dagen tevoren te la ten weten, dat men van die be trekking afziet. De huisvrouw heeft d-an het gelukkige idee, dat zij weer geholpen was, kostbare weken waarin zij verder had kun nen zoeken, laten voorbijgaan en zit weer zooveel langer in de mi sère, die grooter is naarmate het kindertal hooger en dte kinderen kleiner. Ook in deze gevallen loopt de gedienstige volkomen vrij. Nie mand denict er over een actie inge volge het burgerlijk recht te begin nen. Te duur, te omslachtig en te weinig loonend. Het heeft immers géén zin de dienstbode via den rechter tot nakoming harer ver plichtingen- te dwingen. Zij zou toch nooit langbr dian strikt nood zakelijk is blijven in een huisge zin, waarin- zij op tdie wijze haar intrede had gedaan. En om een schadevergoeding gaat het mnestai niet. T augzaam maar zek-er zijn de toe standen op het giebied- vam het vraagstuk der huishoudelijke hulp dermate precair geworden dat gp rustelijk mag worden gezegd, dat „Waar zitten we hier ergens?" vroeg Mpe Verhagen, kunnen we niet terug loo- pen naar Oss?" ,,'u Uur te voet door de sneeuw? Wie is er r.ou zoo Gsserig? De Directeur moet maar zorgan, de-t we thuis komen," zei Julie. ,,'n Oogenbkkje geduk.j' schreeuwde de chauffeur. ,.Als-ie dat nog eens zegt, vlieg ik 'm naar de keel!" beet Boekhoven, toen zich omwendend r.aar Lily: 'n Mooie titel voor 'n gedicht!" Plots flikkerden in de verte twee vuur- oogen. „Wat eng, strakkies rijen ze ons nog omver, vreesde Bet je. Maar de directie, na een vlugge opmerking van den chauffeur, schreeuwde als de veldheer bij Waterloo, d-ie de eigen troepen ziet ter hulp snellen.: Het zijn- de onzen!" XII LUUK ENGAGEERT EERSTE KLAS-KRACHTEN. 1> met, gvoen fluweel en goud-en lelies ge dekte artisten hadden tenslotte bemerkt, dat directie en regie met de schoonere helft van t gezelschap maaa- niet kwam opdagen: „Doorrijden!" had Dalouip geroepen, „ik heb thuis ook 'n vrouw!" Jamaar," zei Bart, ..dot maakt een groot verschil: de jouwe ligt in bed' en de mijne in de sneeuw. „Toen had-ie voor de devtfë maal, z'n hoofd boven den rand der carossevie opgestoken en over den reeds af- gelegöen weg getuurd, maar de tweede wa gen kwam niet in zicht: „Stoppen," had de literair-adviseur gelast, „we zijn ver-plicht, contact met de rest te houden-!" Onwillig had de chauffeur gehoorzaamd', want t sneeuwde nog steeds, en de wagen had al genoeg te trekken. Telkens tuurden de reizi gers over de besneeuwoe vlakte, maar de tweede wagen blééf uit. „We hadden ook nog wolven achter ons kunnen hebben, „r.ijdigde Bart. Na een half uur wachten, stelde de chauf feur zelf voor terug te rijden. Hij had' 't vooruit gezegd: die ouwe kast met zes man er in en twee koffers er op, zou 't onderweg afpikken. Boekhoven, die weer buiten den wagen gesprongen was, stond nu nv op den weg gesticuleeren„Je repeteert je eerst blauw, je betaalt veertig gulden zaa-I- huiu', je laat biljetjes drukken, je trekt goud, zilver en fluweel aan-, je declameert verzen op de maat van 'n machine, om Nederland- sche inboorlingen „Beter Tooneel" te laten zien, er komen vier toeschouwers voor lede ren acteur of actrice er.- dan moet je 's nachts nog' door de sneeuw gesleept wor den, om onder de wol te komen. „Tja, as 'n mensch geen- kruiwagen in het leven heef, komt-ie er niet." rei Bart, die z'n vroolijkhed weer voélde bo ven komen, toen-ie Betjes gezicht ongedeerd onder den fluweelen hoed met de witte veer zag. Luuk bleef hardnekkig' op z'n plaats zitten, onder de overweging: als ik er uit ga, moet ik mee helpen tillen, duwen, trekken of bij lichten, m'n- schoenen zijn kapot, en sneeuw is koud. De beide motoren ronkten weer, en en, met 'n schok, zette de eerste wagen zich in beweging, sleepte den tweeden aan twee niet te sterke koorden achter zich aan. In ee-n zeer kalm gangetje ging het nu over den sma-llen weg, zeer voorzichtig, en met de vrees in elk artistenhart, dat ook de voor ste motor het zou afpikken. Om half drie precies stopten de wagens, d-roog-ronkend, dampend en kwalijk-riekend, voor de deur a r. het pension Schuitemaker. Woestenberg stak den sleutel ir.- het slot, maar de deur bewoo-g niet: de grendel scheen er van bin nen soücde voorgeschoven. Middelerwijl joeg Luuk de vroolijkheid er in. door in z'n nachtjak met de flapmuts op het hoofd en met den groen-fluweelen mantel van Julia om de schouders, door de sneeuw te beenen tot ouder het kleine venster in de eerste verdieping van de spekslagerij, waar Marie tj-e woonde. Hij hield de zwarte pomp voor de autobanden als 'n guitaar in- c.e armen, keek verrukt op naar het neergelaten goy- dijn en- improviseerde half-zmgend, half declameerend, terwijl de sneeuwvlokken daalden: ..Geliefde, hoor de nachtegalen kweelen In 't rozenboschje aar.- den overkant, O, laat mjj nu Uw blonde lokken streelen.." (Wordt vervolgd). de verhoudingen terzake zijn ko nen te liggen op het terrein der openbare orde.- De straf voor de z nrïen, die op gebied worden begaan, is niet hin der meer af te doen met het bur- ferlijk recht, dat de verhoudingen Ier partijen onderling regelt, doch hier dient de staat in te grijpen net het strafrecht, het recht waar t»p dé staat zich in de plaats van ie benadeelde partij stelt, omdat hij van oordeel is, dat hier alge- tneene "belangen zijn geschaad die verder reiken dan het belang \an het betrokken individu. zonder opzegging haar dienst, ver laat moet kunnen worden aaiige pakt op eenvoudige aangifte bij de politie en moet veroordeeld kunnen worden tot hechtenis of geldboete. Het behoeft geen betoog, dat de heer des huizes die zonder dringen de reden volgens het Burgerlijk Wetboek de dienstbode plotseling de deur uitzet, of haar na af spraak niet in zijn huis toelaat, volkomen hetzelfde moet women behandeld. Beide partijen hebben recht op naleving van afspraken en rechtsregelen. Beide part. behooren op dezelfde wijze te worden aangepakt en bestraft, als zij ovcrtred'ing'jn- begaan. TAat dieze Sprong Vifci burgerlijk naai' strafrecht niet zoo groot is ais het lijkt blijkt wel uit h-et buitengewoon besluit arbeidsverhou dingen, waarin werkgever en werk nemer strafbaar zijn met straf- recl)telijke sancties (hechtenis; geldboete) ais zij een arbeidsover eenkomst beëindigen- zonder toe stemming van den Directeur van het Arbeidsbureau. Dit besluit is echter nifet van toepassing op huis houdelü-k personeel. Het zou ook niet juist zijn het. van toepassing te verklaren. Wat echter wèl mag gevraagd, is, dat een strafrechtsprocedUre mogelijk wordt gemaakt, als een der beide partijen apert te kort schiet in het naleven van de boven besproken, en toch slechts meest elementaire verplichtingen. De gesignaleerde euvelen zullen er waarschijnlijk we] beduidend door verminderen. W. Philippine Afscheid Sr. Melitine. Sr. Me- litine kwam voor de laatste maal naar haar zoo lief geworden fröbel school. Nu was het om afscheid te nemen van haar kindertjes. Vele huismoeders waren meegekomen om van deze goede Zuster afscheid te nemen en om haar tevens te danken voor het vele goeds aan de ze kinderen gedaan. Het is niet overdreven als wij zeggen dat Sr. Melitine moeilijk te vervangen zal zijn, doch haar Overste heeft haar een plaats bestemd in de missie. Wij wenschen haar een zegenrijken arbeid toe. Behouden thuiskomst. Zater dagmorgen zijn de twee laatste jongens van hier behouden aange komen uit Duitschland. Evenals bij de anderen was bij deze thuis komst ook weer groote belangstel ling Jammei' dat onze gemeente ook het offer heeft moeten bren gen n.l. 1 jongen is in Duitschland gestorven. Een oude Koninginnedag. Na vele jaren heeft men hier weel een Koninginnedag gevierd zooals liet moet zijn. Was het al ruim 'n 25 jaar niets anders dan een enkel vlagvertoon, nu was het weer een hulde vertoon met muziek en wel met muziek van een eigen fan fare. De fanfare bestaat nog maar kort, toch heeft men onder de bekwame leiding van dhr. Comelis het zoo ver gebracht dat onze man nen flink voor den dag kunnen ko men. Op Koninginnedag hebben ze ruim 2 uur al het volk op straat gehouden, door hun pittigen rond gang. De jeugd vooral was er jpj. Wij hopen als het volgend jaar ons corps goed ingeburgerd zal zijn dat wij dan de kinderen samen met de fanfare de Nederlandsche lie i- jes zullen hooien zingen.

de Stem | 1946 | | pagina 7