E DOOR GEZINSHERSTEL TOT VOLKSHERSTEL 1 BEAU C Breda bevrijd MINISTERS DER GROOTE VIER ZIJN HET NIET EENS WAT Wekroep tot het NeuÉerianttscho votk J Twee jaar geleden: 'ersiteit 'bel ES 'rmis te TE e Sensafiehonger en schandaalzucht Rapport over Ned. Unie is gereed krijgen wij op den B0N?_ KOFFIE EN GEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN Max van Poll in Commissie Generaal? Krachtige Vergadering der V.N. op 23 September vastgesteld l nternational isatie van Westelijk Istrië aan de orde PRINS BERN HARD ongedeerd bij auto-ongeval CRV. KERK BRAKMAN S -huisgenoo- 3 75 en voor >er UL.O.- van vóór Donderdag i September IRSTEL- I? 194-00 tATIEVE LA. ef, 39389 1MBER 1946. t plaatselijk ein van den ■j* 190-0 IEDEN S. Verkrijg- VOOR KIN- oen om 1 uur W® indersteen ïoord). Ook «n lie omstandig 1 hooghouden- TWF.EDE JAARGANG No. 559 Comm. v. Toezicht: A. P. J. AERNQUDTS C. J. VAN IIOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr *A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 e jehandeling 206-oo BREDA te k houd kun tdrijfsadmi- DBRABANT uitsluitend etuigschrif- I :e staat enz j 293—00 1 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1946 STICHTING ..DE STEM Voor God, Koningin en Vaoerland UITGAVE Directeur J. A. H M. VAN SCHIJNDEL Hoofdrt'lacteui J J H A. BRUNA Algem Zeeuwsen-redacteur: w GROFFEN, 'Itsslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7, tel 102; Red J v et, BROEK nno.mqti Oostburg. Nieuwstr 23. tel. 35; z.-Eilanden: Bur Goes. Westsingel 75. tel..2236 Red. N .7 kariiof Onthullingen van bedenkelijk gehalte"^ pLLIOTT ROOSEVELT, een zoon van den grooten Anterikaan- schen President, heeft een boek geschreven, waarin hij onthullingen doet over de particuliere gesprek ken en nog onbekende gedachten van zijn vader. Een Amerikaansch tijdschrift heeft blijkbaar het recht gekocht, om er vooraf uittreksels uit te pubiiceeren. En Reuter seint nu hot voornaamste uit die uittreksels. We weten niet, of die uittreksels van uittreksels een getrouw "beeld geven van den geest van dit boek. Wat er nu tot ons land doordrong wekt echter den indruk, dat de har telijke vriendschap en eendrachtige samenwerking tusschen de grootel Amerikaansclie en Engelsche oor-| logsleiders maar een propaganda- verzinsel was en dat we ons heb ben laten beetnemen, toen we tij dens den oorlog geloofden, dat er gestreden werd om een «aarachti-, gen vrede aan de wereld te gevenj Kortom, men schijnt den indruk te moeten krijgen, dat de Nazipropa- ganda tijdens den oorlog er nog niet zoo erg naast was, als ze de Britscho „intriges" en ..het gekon kel van Churchill" beschreef. life moeten getuigen, dat dit soort onthullingen ons als buitenge woon smakeloos en onwaarachtig tegen de borst stuit. Het is al begon nen met een zekeren heer In- gersoll, die er een genoegen (en waarschijnlijk ook een aardig ho norarium in vond. om de figuren van Eisenhower en Montgomery om laag te halen door allerlei anti- chambre-geklets en klein-mensche. lijke gebeurtenissen bij elkaar te harken Bij dezen heer zat kennelijk de opzet voor, te stoken tegen dc Britaeh-Anicrikaansche vriend schap en solidariteit, reden waarom Dc Waarheid het alleen-publicatie recht voor -Vederland kocht. Hier heeft men echter te doen met typische sensatie-journalistiek van iemand, die daarvan zijn stiel gemankt heeft. rvti nu echter een zoon van Roosevelt zich zou hebben ver laagd tot dergelijke publicaties, ver baast en bedroeft zeer. Wat zal men in Japan gnuiven, als men nu hoort beweren, dat de groote Atnerikaansche president eens de volgende uitspraak heeft gedaan: „Er zouden geen Amerikanen in den Stillen Oceaan zijn gesneu veld. Wanneer de Franschen, En gelschen en Nederlanders niet zoo kortzinnig en hebzuchtig' waren ge weest.... Waarom willen de En- gelschen Birma terug hebben? Voor hun koloniaal rijk. Birma staat weer in verband met India, Franseh Indo-China en Indonesië. Als het eene gebied zijn vrijheid krijgt, gaan de anderen nadenken. De Gaulle heeft er evenmin belang bij een koloniaal rijk te zien verdwij nen ais Churchill. Het koloniale systeem beteekent oorlog. Als men alle bronnen van India, Birma en Java exploiteert, zonder ooit iets terug te geven, is men onderweg naar en nieuwen oorlog" Kortom Wie heeft de schuld aan den oorlog in den Pacific? Niet de Japansche imperialist, maar de hebzucht van Fransehen. Engelschen en Nederlanders. Zij wilden hun „koloniën" slechts ex- ploiteeren zonder ooit iets tevug te geven We behoeven niet te gaan uit eenzetten, hoe schromelijk onrecht vaardig zulk een oordeel is Doch wel dient, erop gewezen, hoe de Amerikaan, die dit neerschrijft, niet alleen de nagedachtenis van den grooten president (zijn vader omlaag haalt, doch tevens zijn land aanklaagt, omdat het een absurden oorlog voerde op onhoudbare mo tieven. Het is ook weer koren op den molen van de onruststokers van professie, die de solidariteit der groote Westerschc mogendheden duchten als den eenigen dam tegen het Sovjet-imperialisme. We nemen natuurlijk aan, dat tijdens de oorlogvoering tal van meeningsverschillen en mentali teitsbotsingen de eendracht in den strijd tegen het Nazidom wel eens hebben gehinderd. Voor de historie kan het ook van belang zijn, dit te éeniger tijd in alle objectiviteit te beschrijven. Doch wie dit thans ongeschift en ongeordend, zonder toepassing van hoor en weder hoor, toewerpt aan sensatiehonger en schandaalzucht, begaat een ver grijp aan de eer van zijn land en de waardigheid der journalistiek. Het is een teeken te meer, dat de eenvoudigste begrippen van fatsoen en moraal hevig te lijden hebben gehad in de oorlogscrisis. °p verzoek van het drteman- fbhap der Ned. Unie, door mof W- Schermerhorn benoemde commissie is gereed gekomen met haat rapport over de Ned. Unie en hatu- driemanschap, de heeren mr. L. Einthoven, mr. J. Linthorst Ho- man en prof. dr. J. de Quav Het rapport is ter perse. (Periode 114 September) BONKAARTEN KA. KB KC 610: 554 100 gr. bloem 555 100 gr. gedroogde Zuidvruchten 556 100 gr. koffie BONKAARTEN LA. LB. LC 610: A 02 Melk 1 1. melk B 02 Melk 3'i 1. melk C 02 Melk 510 aardappelen 3 kg aardapp. BONKAARTEN KD, KE 610: 054 100 gr. bloem 055 100 gr. gedroogde Zuidvruchten E 14 Res 200 gr. bloem BONKAARTEN LD. LE 610: D02 E 02 Melk 6 1. melk 010 Aardappelen 1 kg aardapp. TABAKSKAARTEN, enz.; T 46 .2 rants, tabaksart. V 46 100 fr. choc, of sui kerwerken. X 46 100 gr. choc, of sui kerwerken. Op bovengenoemde bonnen kan reeds Vrijdag worden gekocht, met uitzondering van dc bonnen voor melk en aardappelen, die eerst Maandag kunnen worden gebruikt. Bij deelneming aan maaltijden van centrale keukens moet de bon 510 Aardappelen worden ingeleverd. Geen bonnen meer voor babypakketten "VT A 8 September zullen geen bon- nen voor babypakketten meer worden uitgereikt. Zij, die nog in het bezit zun van een bon voor een babypakket, kun nen deze nog tot en met 14 Sept. bij een winkelier inleveren. Binnenkort zullen nadere mededeelingen vol gen betreffende een nieuwe regeling krachtens welke men de artikelen, die in het babypakket worden ver strekt, kan verkrijgen. Amerikaansche schoenen zonder bon JJET restant van de uit Amerika geimpor teerde schoenen mag met ingang van 5 Sept. 1946 zon der bon worden verkocht. DRUK BEZOCHTE GEZINSDAG TE DEN BOSCH T UISTERRIJK en grootscli was de manifestatie van Brabant en Limburg gisteren in het Casino te Den Bosch. .Luisterrijk en grootsch, omdat de massale op komst getuigde van den energie- ken wil van beide provincies om mee te bouwen aan het herstel van het gezinsleven en daarmede het herstel van het maatschap pelijke leven. Zeer lofwaardig is dan ook het initiatief van Bra bants en Limburgs Volksherstel om dezen gezinsdag te organisee- ren, omdat een periode als ach ter ons ligt. dringt en vraagt om bezinning. /"tnder de vele vertegenwoordigers van overheidswege en vanwege maatschappelijke organisaties wa ren aanwezig: de ministers dr. L. J. M. Beel en dr. Jos. J. Gielen. mr. A van Doorne namens den minis ter van Sociale Zaken, ir. H. M. Buskens namens den minister van Openbare Werken en Wederopbouw jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, commissaris der Koningin in de provincie Noordbrabant, mr. H. J. M. Loeff, mej. J. Geldens, secreta resse der Koningin, rector Jos. v. Campen. directeur der K.A. bis dom Breda, dr. H. J. F. Wesseldijk, vice-president der Gen. synode der Ned. Herv. Kerk, een aantal Bra- bantsche en Limburgsche Kamer- en Statenleden en burgemeesters, alsmede nog vele andere vooraan staande persoonlijkheden. Mr. T. J. van Thiel, die in den voormiddag het congres leidde, schetste in groote trekken htt enorme' complex van problemen,, samenhangend met hèt doel, waar toe dit congres gehouden wen., waarna het woord werd verleend aan mr. J. N. Metz. directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Rede van mr, Metz Qpreker was vol vreugde over het feit, dat men thans na een congres van den arbeid en den landbouw gekomen is tot een con gres voor het gezin. Waar biyft de erkenning' van het gezin? Zou een ministerie van het Gezin niet evenzeer noodzakelijk zijn als een ministerie van lands verdediging? Spr. wees op het Urgentiepro gramma der Limburgsche Commis sie voor Gezinshulp, waarin het eigenbelang van het meisje primair wordt gesteld. Spr. bepleitte ver volgens den eisch voor een redelijk "yOLGENS „Parool" zou de heer Max van Poll de plaats gaan innemen van mr. Steenberghe in dc Commissie-Generaal voor In- dië, zoodat deze dan zou bestaan uit de heeren Schermerhorn, Max van Poll en de Boer. O0OOO0OOOQGO0OOOOOOOOOGOOOOOOO0OOOO0O0 OOOOOO ■yANDAAG is het twee jaar geleden, dat de ti agi-comedie van .Dol len Dinsdag" ontstond. We kunnen het ons alle maal nog zeer goed her inneren, welk een groo te misleiding er ont staan is bij vriend en vijand over den onweer- staanbaren opmarsch der geallieerde legers, toen 5 September het bericht dooi de radio kwam, dat Breda be vrijd was. De Bredanaars vooral, die toen nog steeds de nukken der Duitschers te verdragen hadden, hoorden dit bericht nfet groote bevreemding. Maar de Duitschers en hun NSB-.salellielen in andere deelen van ons land geraakten er door in een waren al arm toe stand. .Mussèrt en consorten 99 pakten na een .paleis revolutie" in allerijl hun koffers en ..ver plaatsten hun hoofd kwartier" naar Almelo, terwijl Blokzijl en an dere departementale N. S B.-heeren een schuil plaats in Groningen zochten. De NSB-ers lie ten zich aan hel volk zien in al hun belache lijke lafheid! Voor de bevolking was het een grooten te genslag dat het bericht over den geallieerden opmarsch in ons land naderhand onjuist bleek Immers alleen een Brit- sche vei kenningseenheid was Breda genaderd en deze was ook weer snel teruggekeerd. De Neder- landsche regeerings- voorlichtingsdienst ont ving het foutieve be richt, gaf het door aan den Engelschen censor denkend dal deze het wel zou controleeren. Dat gebeurde echter niet, omdat de censor meende, dat de Regee- ringsvoorl ichtings- dienst bet nieuws uit eigen betrouwbare bron had. En zoo werd door de BBC in twee dozijn ta len het bericht de we reld ingestuurd: ..Breda 4 Sept. bevrijd!" En ..Dolle Dinsdag" met al zijn gevolgen brak uit gezinsinkomen, omdat hiervan enorm veel voor het gezinsgeluk af hangt. Groote psychische problemen hangen hiermede samen. Het vraag stuk der woonruimten, de hygiëne, de beroepskeuze, de voorlichting, de deskundigheid der sociale werk sters, om welke laatsten onze tijd roept welke vaak worden weg gezogen door de groote bedrijven en ook door de overheid al of niet in uniform werden breedvoerig onder de aandacht gebracht. t> Een arts aan het woord Wa dit betoog kreeg het woord de heer A. Hijmans. arts, en leider van het gemeentelijk geneeskundig schooltoezicht te Rotterdam. Spr. behandelde de indirecte zorg van de gemeenschap voor liet gezin. De regeering zelf zal de kapitale problemen niet aan kunnen. Het voik moet mede aanpakken. Uitvoe rig ging spr. dan üi op het pro bleem der geboortebeperking. Hij bepleitte in den lireede het gezinshoofden kiesrecht. Steun aan het groote gezin moet hebben af gedaan en tot het verleden behoo- ren. Wij wenschen radicale maat regelen, geen lapmiddelen. Spr. bracht ter sprake de veran dering van'het erfrecht, het geven van kosteloos lager onderwijs, het vraagstuk der vruchtafdrijving, hulp aan. en barmhartigheid met de ongehuwde moeder. Recht op gezinsgeluk "Mh de pauze sprak Anton van Duinkerken over ..Gezinsherstel brengt Volksherstel." Wij moeten het gezinsgeluk her vinden. Wij hebben recht op ge zinsgeluk. Helaas ging hiervan veel verloren door de komst van het na- tionaal-socialisme. Mocht de trouw in het huwelijk weer opbloeien als de trouw jegens het vaderland in den verdrukkings- tijd. Wij zijn uit een verkeerd be grepen preutschheid beschaamd ge worden voor c edelste dingen in een menschenleven. Spr. behandel de dan uitvoerig de rijkheid en het geluk, de adeldom der liefde met zijn rijkdom van aspecten, Aau het slot der vergadering werd nog het woord gevoerd door minis ter dr. L. J. M. Beel. Het is voor de regeering onmoge lijk zonder het gezonde gezin eon gezond volk te maken. De huidige regeering stelt het gezin op een verheven plaats, omdat langs dien weg sleehts te komen is tot een volledig volksherstel. Telegrammen Oinnengekomen was een telegram van Prinses Juliana, die haa' beste wenschen te kennen gaf vooi het welslagen van het congres. Telegrammen van aanhankelijk heid en trouw werden verzonden aan H.M. de Koningin en H.K.H Prinses Juliana. Ten slotte nam de vergadering 'n resolutie aan. waarin zij als nood zakelijke voorwaarde uitspreekt, dat alle georganiseerde vrije maat schappelijke organisaties in de pro vincies Noordbrabant en Limburg zich elk op eigen terrein en op eigen wijze onverwijld bezinnen op die maatregelen, wélke kunnen lei den fot gezinsherstel en streven naar de verwezeniyking daarvan. Tevens geeft zij als haar meening dat de regeering dient te bevorde ren de totstandkoming en instand houding van -een Gezinsraad, geba seerd op de verschillende, levensbe schouwingen in den lande, waarvan de leden krachtens hun plaats in en hun contact met het vrije maat schappelijke leven deskundig zijn op het gebied van gezinspolitiek, aan welken raad de regeering advies vraagt in alle vraagstukken, de ge zinspolitiek betreffende en welke raad ook eigener beweging over deze materie aan de regeering ad vies kan uitbrengen. TLfOLOTOF heeft de gister te Parjjs gehouden bijeenkomst der ministers van Buitenland- sche Zaken der Groote Vier niet bijgewoond. Hij zat in Berlijn, waar hij een onderhoud had met den Sovjet-hevelhebber in Duitschland. Wisjinsky heeft zijn confrater te Parijs vervangen. Resultaat hebben de besprekingen niet ge had. Ze waren gewijd aan het uitstellen van de algemeene vergadering der Ver. Naties. De Sovjet-Unie wilde deze verga dering tot midden of einde Novem ber uitstellen en de bijeenkomst dan in Genève of Brussel laten houden. Byrnes en Bevin waren niet voor een uitstel en voeldgn niets voor Genéve. Intusschen deelde Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N. gisterenavond te New York mede, dat de vergadering der V. N. op 23 Sept. zal worden gehou den, zooals was vastgesteld. Lie verklaarde, dat er geen en kel officieel voorstel tot uitstel was ontvangen. tfet- meest omstreden deel van 't ontwerp-verdrag met Italië is weer aan de orde geweest: Triest en Julisch-Venetië. Zuid-Afrika diende nl. in de po litieke en territoriale commissie '11 amendement in tot wijziging van 't plan der Groote Vier. volgens welk plan het door Itfllianen be volkte Westelijke gebied van Istrie aan Joego-Slavië zou worden over gedragen. Het amendement beoogde een internationalisatie van Westelijk Istrie. Dit voorstel is door Ge- neraal Smuts met Bevin bespro ken. Het schijnt niet alleen den steun te hebben van Groot-Brittarmië, maar ook van Frankrijk. De Tsjecho- Slowaaksche afgevaardigde Masa- ryk, voelde niets voor het scheppen van een corridor door het gebied van Triest en over Joego-Siavisch gebied. „Ik heb een hekel aan cor ridors en ben er bang voor", zei hij. Kisselef (Wit-Rusland) verwierp het Zuid-Afrikaansche voorstel en diende een amendement, in om Go- rizia aan Joego-Slavië toe te wij zen. pRINS Bernhard is geheel onge deerd gebleven bij een auto- ongeval, dal hem gistermorgen te Londen is overkomen. Toen de Prins, in gezelschap van zijn adjudant en twee Nederland- sche officieren, per auto van het vliegveld Hendon kwam. geraakte de auto in botsing met een Neder - landsche leger-auto, die slipte. De auto van den Prins tverd zeer zwaar beschadigd, doch zoowel Prins Bomhard als de officieren, die hem vergezelden, bleven geheel on gedeerd.

de Stem | 1946 | | pagina 1