DE ZWARE WORSTELING OM DEN VREDE Sjarirs kracht ligt in de Nederlandsche zwakheid C c HANDEL IN VAISCHE TEXTIELPUNTEN Vloot en leger ven Italië worden ingekrompen Twee religieusen verbrand Groote en kleine gebeurtenissen wekken onrust en argwaan Wat is spel en wat is ernst? Griekenland na het plebisciet Binnen 2 of 3 weken verwacht men koning George Strijd om Triëst voortgezet Het voorschot aan onderwijzers Evacuatie uit het binnenland van Java begint over 10 dagen NEK-AAN-NEK-„RACE" EUWE-BOTWINNIK TWEEDE JAARGANG No. 558 Comm. V. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E- LANGENHORST; Mr Or A. J J M. MES: Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; oer post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.29; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaaerland WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1946 UITGAVE STICHTING ..DE ST!M~ Directeur J. a. H M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. j H. A. BRUNA Ugem Zeeuwsen-redacteur: w GROFFEN. 'Usslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7. tel 102; Red J v d BROEK Ijbureau Oostburg. Nleuwstr 23, tel 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2235 Red N ,j KARHOF XJET 18 NU ZEVEN JAAR GELEDEN, sinds Neville Chamberlain aankondigde, dat Engeland in oorlog was met Duitschland, waarmee Wereldoorlog II een feit was. Vreeseiyke stormen hebben over de wereld geraasd, de menschheid waadde door een zee van bloed en tranen, nooit vermoede gruwelen zijn open baar geworden. Hebben we daarmee den vrede gewonnen? Helaas schuiven er weer donkere wolken over het politieke tooneeL Op de grenzen der invloedssferen van het Sovjet-Russische blok en de Angelsaksische wereld spat vuur uit de wrijvingsvlakken: Onrust om en in Mandsjoerije, China, Indonesië, Britsch-Indië, Iran; Palestina; de Dardanellen, Griekenland, Triëst, Spanje. Op de internationale samenkomsten overheerscht niet de wil tot samenwerking, maar een diplomatie, waarvan men de achtergronden slechts kan raden. H^t komt tot uiting in de lyn der groote debatten, 't komt ook uit in in- cidenteele feiten. We willen er enkele van typeerende aard laten velgen. Veldslag met brochures. - yiSHINSKY, een oer Sovjet- Russische afgevaardigden ter vredesconferentie, zou volgens persberichten niet geheel van ge voel voor „humor" gespeend te zijn. Af en toe pleegt hij zijn toe hoorders met een 1-eeiyk gezicht er. een barsche stem aan het schrikken te maken, maar ais de heeren dan de vertaling var. zijn speech onder hun oogen krijger.', blijkt hy heel onschuldige dingen gezegd te hebben. Hij houdt dus wel van een spelletje, zooals hij vorige week ook weer demonstreer de, toen hü r.og vijf minuutjes extra spreektijd vroeg en groot moedig toegewezen kreeg. Toen iedereen zich nog eens recht zette om naar hem te luisteren, zei hij... -van het woord af te zien. Het was wel aardig, alhoewel een beetje flauw. De vraag was en is alleen maar; Wat is mu eigenlijk spel en wat is ernst by de heeren. waar Ugt het begin er.' waar het einde? En deze vraag klemt te meer, omdat bij allerlei gebeurtenis sen gebleken is, diat de Russen zich zoo zelden by de omstandigheaen weten aan te passen op eer.' wijze, diie de were'.d niet telkens het ge voel geeft, dat er iets mis is of mis dreigt te loopen. De verongelijkte Molotof 'Joo vieme men vorige week ii Parijs den tweeden- verjaardag van de bevrijding van deze me tropool. Op liet bordes \ian het stadhuis hadden zich zoo ongeveer alle grootwaardigheiusbekleeders opgesteld die voor deze gelegen heid waren uitgenoodigd, o.w. byv. de Gaulle en c-.e Fransclie sta-:. ts- chef B.diault. Viak voordat deze het woord zou gaan voeren, stond Moiotov op en verwijderde zich van c.e plechtigheid. Waarom? Omdi t hjj zich tekort gedaan- gevoelde in zijn waardigheid als vertegenwoor tijger van een grootmacht. Hem was n.l. een plaats aangewezen op de tweede ry c.er genoodigdien en c- t was hem al te bar. Het geval zag er r.og al pijnlijk uit. totdat fcleek, dat de gen-oodigden in al- phabetische volgorde een plaatsje gekregen hadden. Het was ulles /oo simpel als het maai- zijn kon. maar intusschen had Moiotov weer eens laten zien, dat hy ervan houdt den veronge lijkte te spelen. Wat denkt hij er echter mee te bereiken? Tn datzelfde Parijs was door de Grieken een persconferentie belegd teneinde hun inzichten te spuien. Nauwelijks was ce confe rentie begonnen, of er bleek zich een „vyfde colonne" van Alhanee zen te hebben binnengedrongen, die toen de Grieksche woordvoer der het zyne had gezegd over de rechtmatigheid van Griekenlands standpunt, doodkalm brochuurtj-es begon uit te deelen met het Aïba- neesche ster.dpunt. Dat was na- tuurijk de bedoeling niet en zoo ontstond een heftige discussie, cie eindigde met een Grieksche pero ratie waar zelfs de voor geen ge ruchtje vervaarde Albaneesche co lonne het zwijgen toe need. Toen een Bulgaar n.l. vroeg of Grieken land genegen was een volksstem ming te doen houden in het Al baneesche gebied dat Griekenland voor zich opeischte, antwoordde c.e Grivksche spreker met de opmer king ..Jawel, als daaraan mee mo gen doen de vluchtelingen, de uit gewekenen ende dooc-en, slachtoffers v-an Albaneesche ter reur (Zie vervolg op pag. 2). 12 Personen gearresteerd TAE economische dienst van de Utrechtsche politie heeft een twaalftal arrestaties verricht, waarmee klaarheid gekomen is in een zwendelcomplot met valsohe textielpunten. Einde Juli werd op aanwyzing van een Hagenaar op het Stationsplein te Utrecht gearresteerd een zekere G S. uit Den Bosch, die 4800 val- sche textielpunten in zijn bezit had, welke eigendom bleken te zyn van zijn broer, die reeds voor handel in valsche tabaksbonnen te Amsterdam gevangen zit. Men kwam hierdoor 'n uitgebreid complot op het spoor; arrestaties werden verricht te Den Bosch, Vught, Amsterdam en Til burg. 30.000 punten waren reeds verhandeld toen de politie ingreep. Ingekocht tegen 150 gulden per 1000 punten werden ze met by na hon derd procent winst van de hand gedaan 9000 punten konden door de politie achterhaald worden. In totaal zitten 12 personen achter slot en grendel die in Den Bosch en Breda zullen berecht worden. TN officieele kringen te Athene is men van meening dat Ko ning George van Griekenland, die zich op het oogenblik. in En geland bevindt ..met verlof" is, daar hjj nooit zijn koningschap heeft neergelegd. Dientengevolge is er geen sprake van het zenden van een parlemen taire missie naar Londen om den koning uit te noodigen naar Grie kenland terug te keeren. De datum voor den terugkeer staat nog niet vast, maar waarschynlijk zal de koning binnen twee of drie weken naar zyn land terugkeeren. Aartsbisschop Damaskinos zal voor het neerleggen van zyn ambt als regent een radiorede tot het Grieksche volk houden. Het was te verwachten, dat Mos kou wel iets zou verzinnen om den uitslag van het plebisciet te becri- tiseeren. Radio Moskou heeft nu verzonnen, dat het Grieksche volk by het plebisciet „onder den zwaar- sten druk is geplaatst en dat de re geering van Tsaldaris, die onder controle van Britsche troepen staat de meest elementaire rechten en vrijheden van den mensch heeft ver nietigd en het land naar een burger oorlog sleept." TIET hoofdbestuur van de links gerichte EAM in Griekenland eischt. dat het hoogste hof voor ge schillen tusschen burgers en den staat, het referendum ongeldig zal verklaren. De EAM verklaart documenten te bezitten, dat falsificaties en on regelmatigheden by het referendum duidelyk aantoonen. TN Parijs is de militaire commis sie het eens geworden over de inkrimping van de vloot en het leger van Italië. Aan Italië werden 2 slagschepen gegund, die echter niet vervangen kunnen worden. Het vlootpersoneel werd beperkt tot 22.500 man, tericyl het leger ingekrompen moet wor den tot 250.000 man (185.000 man leger en 65.000 carabinieri). „De stryd om Triest" is voort gezet met een betoog van den Joego Slavischen afgevaardigde, die be weerde, dat Italië geen goede be doelingen heeft' „Het oefent zwaren OLIJKENS een bericht in de Staatscourant heeft de minister van Onderwys, Kunsten en Weten schappen een regeling getroffen, opdat de besturen van de gemeen ten, waar openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs in stand worden gehouden, alsmede de besturen der bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwys over de noodige kasmiddelen be schikken, teneinde de aan hun scho. len verbonden onderwijzers de extra-belooningen te kunnen uit betalen. Zoolang het definitieve voorschot over 1947 niet is vastgesteld, zal maandelyks een voorloopig voor schot worden uitbetaald. druk uit op Joego-Slavië door ge heel Jülisch-Venetië te bezetten en het beheer over de spoorwegen en 't economisch leven van dat gebied in handen te nemen." In het geheele gebied van Istrië is niet één stad met een Italiaansche bevolking, be weerde de Joego-Slaaf, en door de gansche geschiedenis heen is Triest een centrum van Sloveensche be volking geweest. „Op zekere voor waarden" zal Joego-Slavië de in- temationaliseering van Triest aan. vaarden, was zijn conclusie. Tragisch ongeval te Vught (AM de in een groot vat nog aan- wezige verharde boenwas vloei baar te maken, gooiden drie vrou- weiyke religieusen in het gesticht Voorburg te Vught benzine er by. Om nu te zien hoeveel vocht in het vat aanwezig was, staken zy een stok met aan het eind een Stuk brandend katoen in het vat. De gevolgen waren ontzettend. Een reusachtige steekvlam sloeg omhoog en twee der Zusters ston den direct in vlammen. Later leeft men haar lükcn verkoold teruggevonden. De derde Zuster wist nog te ontko men door uit een raam te springen. De twee slachtoffers zyn afkomstig uit Eindhoven en St. Oedenrode. TJEDURENDE de maand Juli 1946 - hebben in Nederland 2335 ver keersongevallen plaats gehad. SULJAN VAN PONJIANAK ZEGT: QJAHRIRS kracht ligt o.m. in de Nederlandsche zwakheid en het zal niet aan hem liggen, wanneer deze niet volledig wordt uitgebuit! Dat was een der conclusies van den Sultan van Pontianak, die thans met den heer Soekawati afgevaardigde van Bali ter Malino-con- ferentie in ons land vertoeft, tijdens een gister in Den Haag gehou den persconferentie. w-.rd"nn"h"!>C.id van de" SSsten «Guanla, van H. M. de Koningin door .-en HMlii00#»*3!! ,M' ,de Koninein een aubade gebracht, gevolgd aubade n. l' 0|\de Ioto rte koninklijke familie tijdens de si. "r nM"J" Be*trlx Irene (geheel rechts» bekijken heel naarstig het programma. yerder verklaarde de sultan, dat de verwachting van sommigen voor een toenemende populariteit voor Sjahrir na zijn ontvoering te leurgesteld schijnt te zyn. De toe gezegde zuivering is onvoldoende diep geweest, zoodat Sjahrir belem. merd blyft door een openlijke en stille tegenwerking. Ee.n eventueel lot stand gekomen nationaal kabinet zou naar de mee- ning van den sultan weinig anders zyn dan camouflage van de bin- nenlandsche politieke verdeeldheid. De Engeischen maken volgens hem den indruk, dat /ij het Ne- derlandsch-Indonesische conflict beu worden, o.m. omdat een In donesische haard van onrust vlak naast Singapore en Malaka een onaangename buur voor hen zou zijn. Zoo bestaat er voor Sjahrir alle aanleiding om lord Killearn voor zich te winnen en met een glimlach van broederschap en verzoening te begroeten. Een andere krachtlactor voor de republiek ligt in het gemeenschap- pelyke wantrouwen tegen de wer kelijke Nederlandsche bedoelingen, die volgens haar achter schoone leuzen schuilgaan, en door den na druk. die op het ryksverband gelegd wordt. Dit laatste wordt nl. aan gevoeld als een enge verbintenis, waarbinnen een nieuw soort kolo niale geest weer de leiding zou kun nen nemen. Bovendien acht men een gelykschakeling met Suriname en Curasao onaanvaardbaar. Het rijksverband, aldus de sultan, wordt meer acceptabel naarmate de vrijwilligheid van de deelname van Indonesië daarin op den voor grond en de desbetreffende eisch van Nederlandsche zijde op den achtergrond staat. TTuiverig Meek de heer Soekawati te zyn voor een uittreden uit het rijksverband. Indonesië immers heeft op technisch en economisch gebied en op nog vele andere ter reinen hulp van buiten noodig en deze hulp willen wy bepaaldelijk van Nederland, hebben, verklaarde hy ter conferentie. Geef ons, zei hü, vooral een snelle regeering en reorganiseer het koninkrijk op basis van ge lijkheid. Als dit verwerkelijkt wordt, en alles loopt bevredigend, dan zal het nog wel losloopen met die haast om uit het rijksverband ios te komen. Hervatting der evacuatie. TAe byeenkomst te Cheribon over de hervatting der exacuatie uit het binnenland van Java, werd by- gewoond door 5 Britten en 5 officie ren van de TRI, van wie Abdoel Kadir de leider was. Op deze bijeenkomst werd beslo ten om de evacuatie binnen 10 dagen te hervatten. Men zal daar bij geen gebruik maken van vliegtuigen of schepen. De 3000 Europeanen en Indo-Europeanen, die destijds door de Jappen wer den opgesloten, zullen in groepen van 500 man per trein worden ge ëvacueerd. Daar het in de bedoe ling ligt om iederen dag een trein te doen vertrekken, zal de evacuatie aan het einde van Sep tember voltooid zijn. By de 3000 zyn inbegrepen alle fa milieleden van vroeger door de Jappen geïnterneerden. Alle ande ren, die thans door de republikei nen geïnterneerd zyn. kunnen, in dien zy daartoe den wensch te ken nen geven, eveneens met hun fa milieleden worden geëvacueerd. Het vermoedelyke aantal van deze menschen wordt geschat op 13.000. DE RUS LIEP EEN HALF PUNT IN. IN de 16e ronde van het Staunton- tournooi wist Botwinnik zijn ach terstand op Euwe tot l/i punt te ver- klertien. Zelf won hü van Kottnauer, terwijl Euwe het tegen Stolt/ niet verder dan remise kon brengen. De spanning neemt dus nog steeds toe! Overigens was de 16e ronde 'n ware remise-ronde. Behalve EuweStoltz, werden ook de partijen Smyslov- Guimard, Steiner-Christoffel, Denker- Yanowsky, O'Kelly-Tartakower en Szabo-Vidmar remise. Najdorf kon het tegen Lundin niet bolwerken: n»a 28 zetten reeds moest hij capitulee- ren Boleslavsky staat in zijn partij tegen Szabo die werd afgebroken, ge wonnen, terwijl Bernstein-Flohr vrij wel zeker op remise zal uitloopen. De stand is thans: Euwe 13, Bot winnik 12.5, Smyslov 11, Szabo 10, Stoltz 9.5, Flohr 9 en 1 afgebr. Naj dorf 9, Denker en Lundin 8.5. Tar- takower 8 en 1 afgebr., Kotov 7.5 en 1 afgebr., Boleslavsky 7 en 2 afgebr., Kottnauer 7 en 1 afgebc^ Yanowsky 7, Guimard 6, Steiner 5 en 1 afgebr., Bernstein 4.5 en l afgebr. Chrlstoffel en Vidmar 4.5, O'Kelly 4. In de 17e ronde speelt Euwe met zwart tegen Flohr, een zware dobber voor onzen landskampioen. Botwinnik heeft het m nder moeilijk tegen Chrls toffel. Een belangrijke partij voor de bezetting van de 3e plaats is Najdorf- Smyslov: als de Rus wint, ls hij vrij wel zeker van den derden prijs. Gui- mard-Steiner zal wel op remise uit loopen, terwijl Stoltz in staat moet zijn van Vidmar te winnen. Verder speelt Kottnauer tegen Den ker, waarbij de Amerikaan de beste kansen heeft, wat eveneens gezegd kan worden van Kotov, die tegen O'Kelly speelt. Een fraaie partij kan Yanowsky-Boleslavsky worden. De Canadees is in prima vorm, dus wie weet! Een hevigen strijd kunnen ten slotte de partijen Tartakower-Bern- stein en Szabo-Lundin te zien geven, waarbij de wit-spelers o.t. wel de beste kansen hebben.

de Stem | 1946 | | pagina 1