STAD EN LAND Fruitteelt in Zeeuwsch-Vlaanderen Monarchistische overwinning in Griekenland Radio- s Stichting van een proefbedrijf Vprogram IN T KORT Sneiior ais sas/ giibberige pad wü een twintigtal jaren gewerkt is in de richting van een be tere beoefening van den fruitteelt, kan worden vastgesteld dat deze arbeid vruchten gaat dragen. Zij, die vroeger weinig interesse hadden voor hun boomgaard be steden hieraan thans steeds meer zorg. Met het aanbrengen van verbete- ïlngen in de bestaande boomgaar den neemt ook de belangstelling voor uitbreiding toe. Het is daarom noodzakelijk hieraan de noodige aandacht te schenken. Vergeleken met andere landen komt onze fruitteelt niet achteraan, vooral om dat hier te lande de Voorlichtings- dlienst zeer nuttig werk verricht. Door het stichten van proeftuinen, fruitteeltproefbedrijven en fruit- teeltscholen, het verrichten van onderzoek enz., is de moderne fruit teelt zeer bevorderd. Maar ondanks dit alles zijn er in ons land nog verschillende gebieden waar zeer extensief gewerkt wordt. Ook in ons gewest worden de boomgaarden nog voor een groot gedeelte slecht ver zorgd. Van de 712 HA fruitteelt v.ordt slechts 150 HA intensief be werkt. Toch is de situatie de laat ste jaren al wat verbeterd, want 'n tiental jaren terug was er misschien een 20 HA goed verzorgd. Ook Zeeuwsch Vlaanderen moet niet achter blijven om het bedrijf op hooger peil te brengen, want Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn plm. 60.000 HA goede cultuurgrond biedt nog zeer goede perspectieven voor den fruitteelt. Ten einde nu de bestaande be drijven op een hooger peil te bren gen, en een voorbeeld te kunnen ge ven voor den aanleg van nieuwe bedrijven, hebben de heeren A. Rammeloo en Jul d'Hooge gemeend, dat. het zeer noodzakelijk is om een fruitteeltproefbedrijf te stichten. Een commissie TVE plaatsvervangende Eerste Mi nister van Griekenland, Gona- tas, heeft medegedeeld, dat Tsal- da.ris, de premier, Koning George van Griekenland zal doen weten, dat de volksstemming ten gunste van den terugkeer van den koning is verhtopen In een telegram aan den zich te Parijs bevindenden Tsaldaris ver klaart de Grieksche regeering, dat tot dusver ongeveer 70 pet. der stemmen vóór den koning is uitge bracht en dat dit percentage ver moedelijk nog zal stijgenè In Athene bedroeg het 60, in Saloniki 65 en in de provincie gemiddeld 90. Het republikeinsche gezinde Creta leverde voor den koning 35 pet. der stemmen op. In Thessalie, waar men een republikeinsche meerderheid had verwacht, behield de koning de overhand. Gonatas heeft bekend gemaakt, dat er geen demonstraties gehou den mogen worden ter viering van de monarchistische overwinning. In Republikeinsche kringen be twist men de juistheid van hel op gegeven percentage stemmen ten gunste van den koning. De com munisten verklaren, dat in de groote steden, waar- de stemming inderdaad vrij was, een geringe meerderheid voor den koning is be reikt. terwijl „terrorisme en inti midatie' de hooge percentages in de landelijke districten bewerkstel ligd hebben. WOENSDAG 4 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws 7.30 Gew. muz.. 7.45 Woord v. d. dag, 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.15 Zieken 9.30 Viool en piano 9.50 Gram. 10.20 Zang 10.30 Morgendienst 11.00 Mozart 11.15 Piano 11.45 Fam. ber. Indië 12.00 Ork. 13.00 Nieuws 13.15 Sextet 14.00 Fr. progr. 14.30 Mozart 15.00 Strijk kwartet ÏO.OO Causerie 16.15 Mandoline ork. 16.45 V. jongens en meisjes 17.35 Mar. kapel 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws 19.15 Lezing 19.30 Eng. les 20.08 Zang 20.50 Voordi21.10 Gram. 21.40 Concert 22.45 Meditatie 23.00 Nieuws 23.15 Beethoven. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr., 9.00 Ravel, 9.50 Symph.ork. 10.00 Morgenwijding 10.20 V. d. vrouw 10.35 Fluit en piano 11.00 Voordr. 11.15 Pop. muz. 12.00 Eddy Walis 12.35 Joh. Jong 13.00 Nieuws 13.15 Nov. Serena- ders 14.00 V. cl. vrouw 14.15 Kamer- ork. 15.00 V. d. jeugd 15.45 Gram. 16.15 V. d jeugd 17.15 Vaud. ork. 17.45 Rijk Overzee 18.oè Nieuws 18.15 Corduwe- ner 18.30 Lezing 19 00 Kwartet 19.15 Dep. uitz. 19.30 Lezing 20.05 Act. 20.15 Res.-Ork. 21.00 Hoorspel 21.45 Ram blers 22.15 Cantabile 22.45 Lezing 23.00 j Nieuws 23.15 Dr. M. Euwe 23.30 Gram. Dezer dagen is dan ook onder voorzitterschap van den rijkstuin- bouwconsulent een vergadering bij een geroepen om te komen tot het samenstellen van een voorloopige commissie. De organisaties, welke hiertoe uitgenoodigd waren om een afgevaardigde te sturen, zijn: de Neder la ndsche Fruittelersorganisa tie afdeeling Zeeuwsch Vlanderen, NCB, ZLM, CBTB, Maatschappij van Ooft en Tuinbouw voor West Zeeuwsch Vlaanderen en de veiling Zeeuwsch Vlaanderen G.A. te Ter- neuzen. Hieruit werd een voorloo pige commissie samengesteld, welke zich belast met het tot stand bren gen van deze zoo nuttige instelling. Deze commissie beslnat uit de heeren Jul d'Hooge, L. van Dijk, Abr. de Jonge. E. de Koning. C. de Kraker, M. Maas, A. de Milliano, J. Meertens, A. Rammeloo. P. Yer- eecken. L de Zwart en P. Klaassen als technisch adviseur. Te Philippine Het ligt in de bedoeling om dit bedrijf te vestigen in het centrum van Zeeuwsch Vlaanderen. De grond welke hiervoor bestemd kan worden is eigendom der staats-do- meinen en is gelegen aan den rijks weg in de gemeente Philippine. De pachter van dezen grond is zoo wel willend om voorloopig 1.85 HA grond af te staan. Het ligt dan ook in de bedoeling om met deze oppervlakte te begin nen. Dit bedrijl moet als voorbeeld dienen voor geheel 2k;euwsch Vlaan deren. De boomgaard zal worden aangelegd met blijvers en wijkers op verschillend eonderstammen, ter wijl een gedeelte met aardbeien zal worden beplant. Maar voor het stichten van een fruitteeltproefbedrijf is een aan zienlijk geldsbedrag noodig. De aanlegkósten (aankoop, enz.) wor den voor dit bedrijf geraamd op f 7500. De exploitatiekosten worden geschat op f 3570. De ontvangsten zullen vermoede lijk het eerste jaar f 1500 bedragen. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat een heel bedrag noodig' is. Door on derlinge samenwerking moet dit! bedrag echter beschikbaar kunnen komen. De stichting rekent er op, dat iedere fruitteler, organisatie en vooral ook de gemeenten en instel lingen, die ten zeerste by de wel vaart van Zeeuwsch Vlaanderen be. trokken zijn, bereid zullen zyn fi- nancieelen steun te verleenen. Eventueele bijdrage of toezeg ging daarvan wordt gaarne inge wacht 30 Sept. 1946. Bijdragen kunnen gestort worden op postrekening 397615 der Boeren leenbank te Philippine l h»hneve XTET eerste ..Constellation'' vlieg- tuig van de KLM is van het New Yorksche vliegveld met be stemming voor Schiphol vertrok ken. /YM te voorkomen dat ter dood veroordeelde politieke gevange nen zich door zelfmoord aan de executie onttrekken, heeft de minis ter van Justitie maatregelen geno men ter voorkoming daarvan. TVE Oran je is uit Batavia naar Ne- derland vertrokken met 775 eva- cué's uit Soerabaja aan boord, als mede 350 zieken van gezinnen uit den geheelen Archipel. De Kota Baroe zal heden naar Nederland vertrekken met. 100 evacué's uit Semarang, 400 uit Bandoeng en 420 uit Batavia. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN YERSEKE Maandagmiddag had op het ge meentehuis te Yerseke. nadat hu feesteiyk by de Postbrug was in gehaald, de officieele installatie plaats van den nieuwen burge meester. BLOEMENTENTOONSTELLING De ver. van oud-leerlingen van land- en tuinbouwcursussen te Kloetinge, heeft tegen 6 en 7 Sept. een bloemententoonstelling georga niseerd in den tuin van café Tol. DE „MEERKERK" VERLOREN. Het s.s. „Meerkerk", dat enke le weken gelecjen voor de kust van Westkapelle op een mijn liep, zakt steeds dieper weg' in de zand) bank, waar het is terecht geko men. Slechts een schoorsteen en een paar stukken mast zijn nog te zien. Het schip kan definitief a's verloren wonden beschouwd. LUCHTVAARTTROEPEN TE VLISSINGEN 7 Er gaan geruchten, dat de RHBS te Viissingen. zoodra ze hersteld is, gevorderd zal worden ten behoeve van de legering van luchtvaart troepen. Bij informatie te bevoeg- der plaatse vernamen wy, dat van deze plannen niets bekend is. HARE MAJESTEIT BEZOCHT ZEEUWSCHE EXPOSITIE. H. M. de Koningin heeft ver gezeld van haar hofdame, mevr. de Beaufort en luitenant ter zee le klasse H. A. W. Goossens, een bezoek gebracht aan de in het kader van de Zeeuwsche weel. ge. arganiseerce Zeeuwsche schiide- rüententoonstellir.g te Apeldoorn. Bij de ontvangst werden aan HM bloemen aangeboden door 't klein dochtertje van den overleóèt kunstschilc-er P. Puype. Nadat te heeren G. Francois en A. J, Roel» resp. voorzitter en secretaris van den Zeeuwschen King en de hoer N. Polderman, voorzitter van de tentoonstelling aan HM. waren voorgesteld, heeft de koningin de tentoonstellir.' im oogensohouw ge- fiomen. VERBETERING PROVINCIALE WEGEN. Bij de ontvangst ter gelegenheid van het in gebruik nemen der twee nieuwe bussen op Walcheren (Lelde het lid van Ged. Staten de heer A. Schout, mede, dat het cd lege een diepgaand onderzoek naar den toestand dei- provinciale wegen (waaronder de in zeer slechten toe stand voikeerende hoofdweg Mid- delbitrgViissingen) zal Mistellen. Hy sprak er zün vertrouwen over uit, dat, het by dit. naar we lie pen vlot onderzoek niet zat hie ven, doch dat ook de noodzakelijke terbe leringen op koaten termijr. zullen worden uitgevoerd. In Amerika denkt men, dat dit he4 schip van de toekomst wordt. Er aou- den snelheden van «0 tot Tfl knoopen mee behaald hunnen worden. Derkt»en, die het straks met Senfftle- ben nog eens over moet deen, ziet men hierboven langs Gé- rardin flitsen. Op de onderste foto kan men den rustigen „zit" van wereld kampioen Peters be wonderen, fPOOOOOOOOO XtOODOOOOOOOOOOOOOOOODOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOO OOO'XXiOOOOOOOOIXXrOOOOOOOOOOOOOOOCOdÓ Op h»t FEUILLETON 62 DOOR HENRI T' SAS. ,.De naam vain mijn man staat er heden,aal r.iet op," zei Julie Woesten- berg, en. ik weet zeker, dat de zaal uitver kocht geweest zou zijn als ze geweten had den, dat hij kwam." Dp literair adviseur, gevleid, merkte op: „De groote trom moet steeds geroeid worden voor 'n nieuw ge zelschap. 't Eene krantenbericht moet i-og niet koud zijn van de pers of het andere moet er alweer op liggen." „Juist" zei Leyda „reuzenbiljetter. moes ten er overal hangen en daar moest op staan: „Louis Boekhoven beroemd trans forms teur 1" „Achter mijn mans naam kunnen ze „oercemd" wel weglaten. Letterkundige" is voldejnde. Wie 'm gelezen heeft, wil 'm zien." „Eart riep Luuk ..dan zullen we ach ter jouw naam „conservateur" van eieren laten 'drukkenjij deed immers in eieren en blikgroenten!" ,,'t Is de schuld van Dick stelde de lange Vervoort vast. ,,Wie z'r.' schuld?" schoot de inspecient naar voren,- „de mijne? Nee, die is goec.', dat wordt je daar, door zoo'n slier-aspergv voor de voeten gegooid. Zou je me niet voor omroeper laten spelen?" ,,'t Is ce directeur „zei Boekhoven, toen ie zag dat Haverman in 'n hoekje achter het tooneel. z'n boterham zat op te éten, „maarkan 't ook anders? Je kunt niet met de eene hand de teugels van 'n tooneelgezelschap mennen en met de andere kamillenthee afwegen." „Of dooien-fonsjes uit betalen", zei Luuk. „Bij ons en cat was nog maar 'n dilettantenclub in Nijmegen, „zei 't eerelid, lieten Wj onze portretten in de programma's afdrukken't publiek vloog er op af." Dat was nog zoon kwaad idéé niet, en al de leden van Het Eetere Tooneel be peinsden ieder voor zich, in welke houding ze zich zouden laten fotograferen. Leyda daoht: ik als Desdemona en Louis als Shylock. Daan Woestenberg had nog 'n foto waarop-ie, als letterkundige, voor z'n schrijftafel zat. De lange Vervoom had zich mdertyó als Julius Cesar laten kieken, maar hy vreesde dat men z'n armer.' te mager zou vinden. Het laatste bedrijf nam een aanvang, en het verzen-zeggen ging weer zoo slecht, dat Boekhoven op den vlor stampte: 't Lijkt wel. of 't heele stuk in marsch tempo gl-speeld wordt. Hoor die gestreepte boef weer es tegen de Burchtvrouw staan 2W3 mmen 1j De inspecient kwam zeggen, dat de auto's al voor stonden en, dat het publiek het stuk maar half snapte. Ze hadden hem in de zaal gevraagd, wat die gestreepte „Ze bra" eigenlijk op he tooneel voorstelde, en, toen Bset da: hoort,e. zei ie gulweg: „ja dat heb ik mezrif ook al dikwijls genoeg af gevraagd.'' Het doek zakte voor de laatste maal, bet publiek applaudisseerde flauwtjes, en oin nen enkele minuten, lag daar. de zaal ver laten. Alle stoelen stónden nog onheilspel lend netjes, rij aan rij. Haverman had z'r.' „sujetten" om zich heen geroepen „Leerdam gaat morgen niet door. Ze heb ben zich daar bedacht, laten 'n goochelaar komenen in Gorkum willen zp niet uitkoopen, daarga.u 't cus voor eigen reke ning. „Toen verliet-lè den kring, ging zich doodbedaard staan afsohminken, zacht in zichzelf mompelend: „Tja, dat zijn zoo van tie moeilijkheden, daar heeft eik too neelgezelschap mee te kampen." Maai' Eockhoven rukte zich nydig de narreklebren van 't Hjf: „We zitten met 'n pracht directie opgeschept! Dat noem ik nog eens 'n tournée voorbereiden. Hij laat zich éér.' cog voor de uitvoering, eenvoudig op ai duwen door 'n goochelaar. Nu heb ik nog juist vier avonden ir.. m'n boekje staan, zijn zeven avonden in vier weken tijd. Hij doet net als 'n aannemer die z'n werkvolt bij elkaair trommelt en dan zegt: „Nou zullen we eens kijken, of er hier of caar iets te metselen valt. Gorkum ook al voor eigen rekening? Als ie dia ar net zoo hevig reclame laat maken als hier, spelen wc daar ook voor 'n man en 'n paardenkop En z'n wangen werden paars-rood van drift ,Ik. ik Boekhoven.... voor drie man en. 'n paardenkop! Ik, oie in Fadang, met

de Stem | 1946 | | pagina 2