Mr. Steenberghe geen lid der Commissie- Generaal ut voor tappen Vlootkruistocht in KiddellandscheZec Tegen SPION doodstraf geëischt Voor God, Koningin en Vaderland den rtdiensten LST" [PLOMA ZUNDERT zegt het met bloemen De dood van 60 Engelsche agenten en van vele Nederlanders op zijn geweten m IN 'T KORT Euwe leidt, Botwinnik lijdt DE DE BENJAMIN VAN HET TOURNOOI VERSLOEG DEN GROOTEN RUS, Bonomi over Triests toekomst Roemenië en Bulga rije voelen niets voor gebiedsaf stand king I blijven hou. constante perso- ïrgang van een bedrit naar r<> bedrijfstak is nsteUingsvergun- die momenteel textielnijverheid, idustrie, kan het aanstellingsver- ?erd worden als ie voor iederen ide ontslagbepa- irtikel 6 van het ;luit Arbeldsver- ien een werkne- regehnatige wfe nen, in de onmo. een nieuwe «t- waar ook, aan te TWEEDE JAARGANG No. 557 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C.J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr a! J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.36 P* kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1946 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEI. Hoofdredacteur J. J. H A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN. 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7, tel. 102; Red J v d BROEK, ij bureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes, Westsingel 75. tel. 2236 Red N J KARHOF Vaststelling van een maximum aantal leetiingen voor één leerkracht DE nadoelen van te groote klassen springen zelfs voor den leek onmiddellijk in het oog. Ais 't jonge kind op school komt, kan het geen letter lezen en schrijven en let terlijk gesproken niet tot tien tellen. Volslagen analfabeetjes dus. Bij volwassenen komt analfabe tisme nog slechts sporadisch voor, doch ieder, die wel eens te maken heeft gehad met iemand die een - kruisje moet zetten, omdat hij zelfs .zijn naam niet kan schrijven, weet Shoe hulpeloos deze lieden in aller- lei omstandigheden zijn. Stelt u zich nu eens een groep van 60 a 70 van ,eze menschen voor, die daarbij nog et allerlei kinderlijke eigenschap- in, als bijv. speelschheid en on- iplettendheid, behept zijn; eigen happen, die uiteraard voor het iderwijs niet gunstig te noemen zijn. Bovendien doet zich bij kin deren de geestelijke vermoeidheid zeer spoedig gelden! Een onbegon nen werk lükt het, deze groep de loodige vaardigheden bij te bren gen. En niettemin ziet de leer kracht zich genoodzaakt, in een - jaar de voor het eerste leerjaar 1 0 ïïl allS voorgeschreven stof door te werken. Wat is het gevolg? Een vrij groot aantal leerlingen, uiteraard de „zwakkere broeders", kan al vrij spoedig het leertempo niet volgen. Het zijn degenen, die voortdurend extra hulp en bijstand behoeven. Maar begin daar maar eens aan in een klas van 60 of meer jongens dus ook diegenen mde bedrijfstak wat betreft het ;rknemers, werk- werkzaam in ge. eken, onder deze 5. 19.27 u., maan Dinsdag zon op op 14.26 u. I ig: wisselende i aatselijk enkele ikrlijk zwakke emend tot ma- ihtingen. Koeie namiddag iets ren. LST. oiste keuze en VAN HOKDEN 878—0 n DORDRECHT 22377- UUR 11 aarne verstrek'; ifoon No 3; foon No 11; Telefoon No 2 905—o EN P RU ZEN )DWESU IT JANSTEEN en omstreken: 185 vb er een cursus loemd Diploma, ■t adres GOES komen zijn- Vandersteen 'jfk colo h/ve c>£ 8cvolkimg -.intW/sks als kon/mgh* en werken voor iand kwam ver- Niet zonder reden hebben wij eens een moeder aan den onderwijzer van haar zoontje hooren vragen: „Mijn. heer, hoe dikwijls krijgt mijn jon gen een beurt?" Het antwoord kon niet anders dan verre van bemoe digend zijn. Dit alles is voor de werkelijk vlugge leerlingen, de „uitblinkers", geen bezwaar. Deze rollen er wel doorheen, doch het aantal van deze begenadigden is uiterst klein. De groote massa heeft veel moeite het tempo bij te houden; velen van hen zijn reeds in de eerste maanden ge doemd tot doubleering, wat vaak 't begin is van veel teleurstelling en verdriet voor ouders en kinderen en misschien de aanvang van een zevenjarigen lijdensweg. ■^u binnenkort de onderwijswet in het dok gaat, lijkt het ons de plicht van de ouders zorgvuldig gade te slaan, wat er met de leer- lingenschaal, waarvan het aantal onderwijzers en dus indirect de grootte der klassen afhangt, ge schiedt. Waarschijnlijk -zal ook in de toekomst de leerlingenschaal bij Kon. Besluit worden vastgesteld. Maar hoe dit ook gebeurt, bij de Wet of bij K.B., er dient tegen ge waakt dat excessen als klassen van 60 a 70 leerlingen, die bij den te- genwoordigen toestand als dage lijksche kost voorkomen, weer het zoo broodnoodige onderwijs voor onze kinderen komen bederven. Een schaal van 45 leerlingen per onder wijzer. zooals wij die in ons eerste artikel beschreven. Ts beslist te hoog De gemeente Den Haag, die door het besteden van extra-gelden het, onderwijs op haar openbare scholen op hooger peil tracht te brengen, iets waartoe kleinere ge meenten uiteraard niet in staat zijn, had zelfs na de crisisjaren, waarin ook op dit punt sterk bezuinigd werd. nog een schaal, die tusschen de 32 en 35 lag. In Engeland streeft men naar een norm, die de 40 niet te boven gaat. Hoe een nieuwe leerlingenschaal ook moge uitvallen, er dient een bepaling te komen, die het onmoge. lfjk maakt, dat het aantal leerlin gen, dat aan één leerkracht wordt toevertrouwd, boven een vastgelegd maximum uitgaat. Daardoor zullen de abnormaal groote klassen voor goed tot het verleden behooren. \\Te zijn ons er van bewust, dat 't opnemen van een dergelijke be paling op groote moeilijkheden zal stuiten. O.i. zijn die echter niet on overkomelijk. Het groote goed. dat hier op het spel staat, nl. behoor lijk onderwijs voor al onze kinderen moet een reden zijn om aan deze kwestie de grootst mogelijke zorg te besteden. Dat deze aangelegenheid ondertusschen ook reeds de aan dacht heeft van de betrokken vak organisaties bleek op een onlangs gehouden vergadering van de Bre- dasche katholieke onderwijzers, waai" dit probleem aangesneden werd. We kunnen er echter niet ge noeg den nadruk op leggen, dat hier de ouders zelf tot het uiterste waakzaam dienen te zijn. We zouden het op prijs stellen, als onze Katholieke Kamerfractie mettertijd den betrokken minister op een en ander zou willen atten- deeren of zoo noodig door het in dienen van voorstellen of amende menten zelf het initiatief nemen. De klassen van onze volksschool mogen niet zoo groot worden, dat het onderwijs er onherroepelijk on der lijdt, zooals dit in het verleden was en thans nog is. Integendeel, ze mogen slechts zooveel leerlingen bevatten, dat ka- raktervormend, vruchtbaar onder- wijs mogelijk is. Onze kinderen Neerlands toekomst hebben tiaar recht op! OH. E. JANSSENS ORITSCHE vliegdekschepen, kruisers en torpedojagers zul. len 18 Sept. Malta verlaten om zich te voegen bij de Amerikaan- sche oorlogsschepen, die zie reeds in 't Oostelijke gebied van de Middellandsche Zee bevinden, ter onderneming van den groot- sten Anglo-Amerikaanse hen vloot kruistocht sedert het einde van den oorlog. Vrijwel alle te Malta aanwezige schepen, dit zijn er ruim 60, w.o. landingsschepen zullen deelne men aan gezamenlijke manoeuvres met het Amerikaansche vliegdek- schip Franklin D. Roosevelt, drie moderne kruisers van de Houston- klasse en vijf moderne torpedoja gers. In den loop van dem tocht zul len de Britsche schepen vier weken doorbrengen in de Egeische Zee, waar zij Grieksche havens zullen bezoeken. Daarna zullen zü naar de zee van Marmora, bij de Dardanel- len varen. Tijdens de oefeningen zullen Amerikaar.sche en Britsche trans portvliegtuigen vluchten maken over de verschillende Grieksche eilanden in de Egeische Zee. In een sensationeel opgemaakt bericht in de Daily Worker wordt de mogelijkheid geopperd, dat de Amerikaansche oorlogsschepen atoombommen naar Athene zullen brengen. Het blad beschouwt dit als de Amerikaansche manier van onder- streepen van het feit, dat de Ver. Staten gekant zijn tegen het Sovjet- Russische plan tot deelneming aan de controle over de zeeëngten. TpEN verrader van groot formaat, die er ondanks zijn weinig ver trouwen wekkende verschijning tij dens de bezetting in slaagde als contra-spion der Duitsche Abwehr- organisation in ons land dermate belangrijke aanwijzingen te geven, dat niet minder dan 60 Engelsche agenten van den Britschen Intelli gence Service in handen van den bezetter vielen (54 van hen moes ten dit met den dood bekoopen) en tallooze goede Nederlanders ge arresteerd en gefusilleerd werden, moest zich voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam voor zijn Judaswerk verantwoorden. Het was de 51-jarige koopman Ridderhof uit Amsterdam, die niets anders dan bevestigen kon, dat hij zich had wil len verrijken. Een der leden der Duitsche Ab- wehrorganisation was in contact gekomen met Ridderhof, die wegens deviezen-malversaties werd gepakt. Door toedoen van de Abwehr- organisation kwam Ridderhof spoedig weer op vrije voeten. Van dat moment af werd de verdach te een der belangrijkste handlan gers van den Duitschen contra spionagedienst. Hij wist het vertrouwen te winnen van leden der verzetsbeweging, ven-led hen daarna aan de Duit- schers en hield de Duitschers op de hoogte van hetgeera hij te weten kwam. Wapens werden zelfs naai" ver- dachte's huis in Amsterdam ver voerd onder het mom van illegale activiteit en door een gefingeerden overval op diens huis door de Duitschers in beslag genomen. De Duitschers zonden Ridderhof uit „veiligheidsoverwegingen" ook eeni- gen tijd naar België, in welken tijd hij ook daar slachtoffers maakte. Het was geen wonder, dat de advocaat-fiscaal tegen het heer schap, dat drie jaar lang als be taald spion den vijand hulp ver leende, de doodstraf eischte. Engeland en Amerika den= ken nu nuchterder over de Republiek zegt MrSlamet "IVfR. Steenberghe heeft aan het ANP medegedeeld, dat hij, hoewel hü^geheel accoord gaat met de politiek van het huidige kabinet ten opzichte van Neder- landsch-Indië, wegens verschil van inzicht nopens de samen stelling der commissie gemeend heeft, een benoeming tot Com missaris-Generaal niet te mogen aanvaarden. VIOLGENS d£ bijna volledige uit- slagen van de gemeenteraads verkiezingen in Saksen heeft de Socialistische Eenheidspartij de ab solute meerderheid met 1.534.160 stemmen, Lib. Dem. Partij 630.138 en Chr. Dem. Partij 621.382 stem men. TXE Fransch-Spaansche grens is op een beperkte wijze weer ge opend. 70 personen, die om „mensch lievende redenen" reizen, mogen per dag over de grens. TJIJ een botsing tusschen een mi- litaire vrachtauto en een auto bus van de Gooische tram zijr.. te Muiden 4 personen gedood en ver schillende andere leelijk gewond. IT ET geschil in het bouwbedrijf is thans opgeheven. De circulaire van de bedrijfsunie voor het bouw bedrijf, waarin voorgedragen werd om te staken, daar waar in de ge teisterde gebieden loonsverlaging zou worden toegepast, is thans door de Unie op aanraden van de S.v.d. A ingetrokken. TIET congres der Fransche socia- listisehe partij heeft een reso lutie aangenomen - over het alge meen politiek beleid, De resolutie beteekent een compromis tusschen de linker, en rechtervleugel in de partij "DUIM 50.000 padvinders vertegen woordigend 50 landen, zullen deelnemer» aan de ,,Vredes-Jam- borée", welke in Aug. 1947 bij Parijs zal worden gehouden. 15e ronde van het Staunton-tour- nooi bracht opnieuw een sensa tie: de jonge Canadeesche kampioen Yanowsky wist Botwinnik zijn twee de nederlaag toe te brengen. „Cana da heeft Nederland voor de tweede maal bevrijd", zoo zei men in de zaal. Door deze nederlaag van den Rus staat Euwe, die van Vidmar won, thans met 1 punt voorsprong aan den kop. De pretendent voor den 3en prijs, Smyslov, wist den Zwitser Christof- fel te verslaan, terwijl Flohr O'Kelly versloeg. Denker is de laatste ronden wel erg afgezakt; hij boekte zijn der de nederlaag in successie, thans van Kotov. Bernstein verloor van Stoltz en Szabo van Najdorf. De partij Gui- mard-Lundin werd remise. Tartako- Voojt den oorlog organiseerde Zun dert, het om z'n groote kweeke rsen bekende Brabantsche plaatsje, elk jaar een groot bloe- men-corso, dat van heinde en ver de belang stelling trok. Na 5 jaar van stil stand, is 't bloe- men-evenement Zondag weer in volle glorie her steld. Talrijke wagens, ver schillende onder werpen voorstel lend, waren met een schat van bloemen bedekt. Dat toonen de foto's wel aan. wer-Boleslavsky is afgebroken in ge wonnen stelling voor den Rus, terwijl de partij Kottnauer-Steiner wel in re mise zal eindigen. De stand is thans: Euwe 12.5, Bot winnik 11,5, Smyslov 10.5, Szabo 9.5, Flohr, Najdorf en Stoltz 9, Denker 8, Tartakower 7,5 en 1 afgebr., Lundin en Kotov 7.5, Boleslavsky en Kottnauer 7 en 1 afgebr.. Yanowsky 6.5, Guimard 5.5, Steiner 4.5 en 1 afgebr., Bernstein 4.5, Chrlstoffel en Vidmar 4, O'Kelly 3.5. Tn de 16e ronde speelt Botwinnik te- A gen Kottnauer, een partij, die de Rus wel kan winnen. Maar wie weet! Kotov en Yanowsky zijn leerrijke voor beelden! Euwe heeft het minder gemakkelijk; hij krijgt den soliden Zweedschen meester Stoltz tegenover zich. Re mise is hier niet uitgesloten. Steiner- Christoffel en Boleslavsky-Kotov ge ven eveneens gelijkwaardige tegen standers te zien. Bernstein-Flohr zal wel in een Russische overwinning eindigen, evenals Smyslov-Guimard. Szabo kan winnen van Vidmar, ter wijl de uitslag van de partij Lundin Najdorf een open vraag is. Denker Yanowsky kan een interessante partij worden; zou de Canadees zijn mooi resultaat van gisteren herhalen? Intusschen is de spanning in de kop groep weef flink gestegen; *t punt voorsprong, dat Euwe thans heeft, kan een stevigen steun blijken bij de komendë^warc partijen, welke hü nog voor den boeg heeft. Tartako wer, Flohr en Kotov zijn niet te on derschatten tegenstanders! De strijd om de derde plaats zal vrij wel zeker gaan tusschen Smyslov en Szabo, een strijd, die wel beslist zal worden in de voorlaatste ronde, wan neer de twee tegenstanders tegen elkaar in het veld treden. Het zal er spannen in de laatste ronden i Om bijzonderheden te bespreken over de hervatting der evacuatie uit de binnenlanden van Java zal brigadier-generaal Lander vandaag naar Cheribon vertrekken. Hij zal daar contact opnemen met TRI- officieren. iy|r. Mas Slamet, die na een verblijf van eenige maanden in ons land thans weer in Batavia is terugge keerd, bleek zooals hij een ver slaggever van ANP-Ar.eta vertelde enthousiast over de ontvangst, die hem ten deel is gevallen. Niet in het minst had de kennismaking met Zijn Em. Kardinaal de Jong, met wien hij zich geruimen tijd heeft onderhouden, grooten indruk op mr. Slamet gemaakt. Volgens mr. Slamet is men in En geland en Amerika, waar men zich nog niet zoo heel lang gele den enthousiast toonde voor den „vrijheidsstrijd" der republiek thans veel nuchterder geworden. In breede kringen beseft men daar nu zoo benadrukte mr. Slamet dat de republiek een Japansch product is en dat verscheidene ha- rer leiders gevaarlijke collabora teurs wareh tijdens de Japarsche bezetting en thans zelfs nog voor standers zijn van Japansch-fascis tische methodes! T ord Killearn zal waarschijnlijk 7 September naar Batavia terugkeeren. TN de politieke en territoriale commissie %»or Italië van de Vredesconferentie, is de toekomst van Triest voor het eerst het on derwerp van discussie geworden. Bonomi. de-Italiaansche vice-pre mier, heeft nl. het standpunt van zijn land over de grenzen tusschen Italië en Joego-Slavië en het vrije gebied van Triest, uiteengezet. Hij betoogde, da-t een grensiyn door Frankrijk voor het vrije gebied voor gesteld, een lijn, welke ligt tus schen die dbor de Sovjet-Unie eener zijds en door Groot-Brittanr.ië en de Ver. Staten anderzijds voorge steld, 266.000 Italianen en 50.000 Slaven bulten Italiaansch gebied zou stellen. De commissie stelde hierna be spreking van de artikelen over Triest uit, teneinde Joego-Clavië tijd te geven voor het bèstudeeren van het Italiaansche betoog.. rpatarescu. de Roemeensche vice- premier, verzette zich fel tegen een gebiedsafstand van. 4000 m2 van Roemenië aan Hongarije en de Bulgaar Kolarof verklaarde de Grieksche aanspraken op Bul- gaarsch grondgebied ongegrond. De Grieksche regeering heeft een verklaring betreffende herstelbeta- lingseischen aan Italië Ingediend ten, bedrage van 1,223,500,000 pd.st., Joego-SlaVië 2.462.000.000 pdst., Al_ banië 276 millioen, Egypte ongeveer 10 millioen, Polen 2.500.500 pd.st. en Engeland en koloniën van 2.880 millioen pd.st. "Devin heeft gistermiddag een on- derhoud gehad met Byrnes, 't onderwerp van hur.. gesprek kon men niet te weten komen. In Ame rikaansche kringen te Parijs ver wacht men, dat Bevin het laatst van de week naar Londen zal gaan om de Joodsch-Arabische conferentie bij te voren. F Amsterdam zijn tot wethouder gekozen 1 kath., 2 P v.ci.4-. 2 communisten, en 1 Chr. Hlst. Heden zon onder 19,25 u, maan onder 22.34 u. Woensdag zon op 5.55 u. en maan op 15.32 u. Weersverwachting: Toenemen de bewolking met tijdelijk eenige regen. Geleidelijk aan wakkerende Z. wind. Weinig verandering in temperatuur.

de Stem | 1946 | | pagina 1