gelijk nieuwe TIE II Brestas Vooruit Hvnbenóe's de week ten teders Employe van Philips als strandjutter MARKTEN program reek voo)- den wordenBot- ILAND. os Angeles ar rester Reuben ar Rusland te soekt hij het oningen. VAAL GOES ie gebroeders Goes de. N. gebroederlijk r het Goesch rige J. H. W. (ant en de het bedrijf ddiging was rdachte was 17 en daarna l der N.S.B. tad hij zich N.A.F. en zich m de zijn brieven e Duitschers. en kruiperig Ldspiegel voor aangeboden. schreef hü zer, waarin tedrijf in te sche oorlogs- 11de dat rie N.S.B.-gezind r sterke per- op te voeren, nde brieven uldiging, dat ■igd had zijn het geen vi. ieg verdachte reserve-offi- ni trouw aan oken en o.m. nderteekende lijkende ant- otte niet aan politiek, maar eden en dus liet uit, eigen. lhandeld, wat nnam, gezien Muenzer en laag ..stani- 1SB te beko op een gege- n de vierde was gegaan, erlijk, repii- teel wat slim- de pres. on- >P- ide. dat W. volk had ge- ite voorbeeld, achte wel toe fehandeld had >s tappen pro- ik verder, dat e verklarin- mtrent eigen n zijn perso- >g een bedrag mtzorg. er. waren ge- pers uit Mid- en wees het rite opgroeide, n het foutief tn vader, een beslissend at J. H. W. op zijn post ier heeft ge ilende de be- der licht val. U' voren, dat personeel in pegepast. ten de twee ►r het tribu niets anders het lidmaat- ch I. W. had eerd met de oor Duitsche tn leverantie 'oneiirrent t-e ok voor hen; at zij in vrij- liende rog de sondernemer overtuigd, tJSB-er, die or plagerijen pect.ie de Be eld ook de ier had hem daar v. T. ngen zit. zijn iet tribunaal te hebben, ien internee- rdiend. Groote plannen in bespreking UKEl WAT stemmen zijn op gegaan rond de zeesluis te Terneuzen. Omstreeks 1895 kwam het bouwen van de tegenwoor dige Westsluis ter sprake. Ne derland en België sloegen de han den ineen om dit doel te berei ken. fallooze besprekingen wer den gevoerd (in het bijzonder over de afmetingen), welke tot resultaat hadden, dat een sluis werd gebouwd met een breedte van 18 m., een lengte van 140 m. en een diepgang van 8 m. liet kanaal werd verdiept en verbreed, een nieuwe sluis te Sas van Gent en verschillende brug gen gebouwd, die echter reeds 'n deorvaartopcning kregen van 26 m. rjE TIJD echter wederom groeit voort en de sluis voor beide landen tot een probleem. De scheepvaart ontwikkelde zich in de afgeloopen jaren op snelle wijze De gemiddelde tonnenmaat-' werd grooter en de schepen werden te breed, om ongehinderd door gang te hebben in de bestaande sluis De in het Bijz. Politieregl. omschreven maten voor sluisdoor- gang (lengte 140 m., breedte 17 m. en diepte 8 m.) worden indien mogelijk overschreden om de scheepvaart naar Gent zooveel mo gelijk te helpen. Hierdoor wordt inderdaad de Belgische klacht, dat scheepsladingen voor Gent verlo ren gaan, toegespitst. Bovendien gaat bij iedere doorgang tijd ver loren. omdat bü de huidige capa citeit der sluis slechts geschut kan worden van drie uur vóór tot drie uur na hoog water. Git bovenstaande blijkt, dat de zeesluis te Terneuzen is ver ouderd, en dat voor de zeevaart Een nieuwe binnenhaven EBREK aan samenwerking tus schen Haagsche instanties ,en zooals dezer dagen uit een motie van een raad bleek, een lichtvaar dige uitlating van den toenmali- gen wnd. bu: meester zijn oor zaak geweest dat aan de fu-ma- van Melle toestemming werd ver leend om het bedrijf elders weer op te richten. Om de gevolgen van di, voor de gemeente Breskens en zelfs voor geheel West-Zeouwsch Vlaanderen- rampzalige besluit zoo veel mogelijk op te heffen, zegde de rsgeering haar medewerking tot het, vestigen van andere indus trieën toe. Toen wij var.- een en ander melding maakten, wizen we tevens op de noodzakelijkheid' tot verbetering van de haven, zonder welke die pogingen tot industrie vestiging illusoir zouden zijn. '1 Stemt tot verheugenis dat de re- gociing de billijkheid hiervan heeft ingezien. De minister van Open bare Werken en Wederopbouw, ir. J. A. Ringers, deelde aan burge meester Kekhout mede, dat de regeering den aanleg van een nieuwe binnenhaven bij Breskens toestaat. Dit is een verste stap op den weg naar herstel van het verlies, dat. ctoor het vertrek der fa. vara Melle geleden werd. De beteekenis van een binnenhaven, welke door sluizen van de zee zal zijn afge sloten, zooó-at de waterstand ge regeld kan worden is nifet te on derschatten. Zjj biec.t mogelijk heden, welke dopr het groote ver schil tusschen eb en vloed in de bestaande haven niet te verwe nen-lijken waren. We denken in dit Verband aan die industrie leen scheepswerf voor den bouw v-an visschersvaartuigenen de [visscherij. De voldoening over dit bericht zal in Breskens groot zijn. Moge hierem<Ü?",fr eehter beffen, dat niet spoed dient gehandeld te worden. Dit werk U handomdraai totstandsf Ken rede» teS.'ï?èf^Tde v om bereiding en met de uitvoe- fu gronisl mogelijke voort varendheid te betrachten. levensbelangen van een gemeente die 8 procent van haar bevolking en meer dan 75 pet. van haar I k, !i.eeMge interviews met des woningvoorraad verloor door bom iï'8™' werd ons de ongewenscht bocdementen staan 0p het spel'I bew Van een der8elijke oplossing naar Gent een nieuwe (en spoe dige oplossing dient te worden gevonden. Plannen in voorbereiding rplJDENS den oorlog werden reeds van beide landen uit plannen ontworpen, welke zoowel raakpun ten als verschillen vertoonen. Vast staat, dat ten Westen van de bestaande sluis een nieuwe ver binding met de Schelde zal verrij zen. De sluisafmetingen worden ge dacht: lengte 350 tot 400 meter, breedte 36 meter en diepte 12 me ter. Een dergelijke sluis slechts zal voldoen aar de eischen. gesteld door de moderne scheepvaart. Uiteraard ontstaan zoo weer heel wat problemen. -Nemen we b.v. de verzilting van het water. Bij ver grooting van de sluis zal een bc duldend groote hoeveelheid Schelde water op het kanaal worden ge bracht. Zooals bekend, bevinden zich langs het kanaal tal van fa brieken. die hun bedrijfswater van dit kanaal betrekken. De verzilting zal zich tot ver in 't kanaal voort zetten. hetgeen voor de industrieën fataal zou kunnen blijken. Naar men ons echter mededeelde worden momenteel te Oostende proeven genomen, om met een stel sel van reservoirs en roosters het verzilten van het water tegen te gaan. Ander moeilijkheden zijn aan te wijzen. In de Belgische plannen is o.a. opgenomen: het reguleeren van het kanaal, het opheffen der bruggen en het vervangen daarvan door electrische ponten, overbren ging der spoorwegen naar de Oost zijde van het kanaal enz. Bekijken we het reguleeren van het. kanaal. Het Belgische plan is, het kanaal van zijn bochten te ontdoen, waardoor o.a. het gedeel te vim Sluiskil langs Westdorpe zou moeten worden omgelegd. Hier door zouden vruchtbare gronden voor den landbouw verloren gaan, oen verlies, dat een groot nadeel zou zijn voor Nederland met het oog op de voedselpositie. Hiervoor werkt Nederland op topsterkte, waardoor het onverantwoord lijkt landbouwgronden aan zijn bestem ming te onttrekken. Anderzijds dient te worden over wogen. dat bij vergrooting der sluis ook 't kanaal, hetwelk met edze sluis is verborden, vergrooting en verbetering dient te ondergaan. Zooniet, dan heeft een nieuwe sluis geen zin. Met de sluis, dient ook de capa citeit van het kanaal te worden opgevoerd. Breedte zoowel als diep te moeten worden aangepast. In dit probleem behoeven voor- en tegenargumenten een diepgaand onderzoek. De kwestie van het opruimen der bruggen en de vervanging daarvan door electrische ponten, ook hier staat men in Nederland sceptisch tegenover. Toen alle kanaalbrug- gen nog bestonden, werd hiervan niet een dusdanige hinder voor de scheepvaart ondervonden, dat het aanbrengen van electrische ponten verantwoord zou zijn. Deze en andere moeilijkheden vragen de aandacht. Momenteel zijn er besprekingen om de plannen van beide landen te coördineeren om tot een technisch accoord te ge raken. Tenslotte hebben de weder- zijdsche regeeringeni hierin de eind beslissing. Een spoe<io[)lossing QBZIEN het feit. dat nog heel wat water door de zee, c.q. door de oude sluis zal vloeien, voor de onderhandelingen tusschen Neder- un Bel8të zullen leiden tot- den bouw van de nieuwe sluis, heeft vl J1 j 1r erï daar spoedoplosstagen aan de hand gedaan. uiS>0_i'^zen we een Belgisch oiaa, dat een ontwerp zou zijn on- voifi, vSor, he.' Braven van een „veihgheidssluisdie het uitzicht zou hebben van gesloten dok or.i- ScV£eim -m den geest Van de „Schelde -werven te Vlissingen. Dit dok. waarvan de in- en uitgang door sluisdeuren of pontonbruggen zou den verzekerd zyn, zou de bestaan de sluis zijdelings omtrekken het eigenlijke kanaal met de westelijke voorhaven van Terneuzen verbinden en ztch verder tot ongeveer 300 m stroomafwaarts voorbij de huidige zeesluis uitstrekken. In Immers, het schuilen zou alleen plaats kunnen vinden bij gelijke waterstanden. Bovendien zouden de bouwkosten hoog en de bouwtijd nog lang zijn, waardoor het beter is, de nieuwe zeesluis af te wachten. Of deze spoedig zal verrijzen, is ons onbekend. We vertrouwen ech ter. dat de eventueel komende on derhandelingen in het belang dei- beide landen een bevredigend re sultaat zullen hebben en dat zij zullen strekken tot versteviging van den band tusschen Zuid en Noord. In „De Vrije Philips Koerier" le zen we hel volgende vermakelijk .gevalletje: De heer J. otte van de com- mercieele afdeeling Electronics liep twee weken geleden op zijn vacantie langs de kust van Schou wen. Hij keek naar de prachtige wolkenlucht en als vanzelf ging zijn blik tenslotte langs de grens van zee en strand, Tusschen wat zeewier en stukken wrakhout ja lezer u kunt het hem zetf gaan vragen krioelde het van de radiobuizen, die door zijn eigen af deeling waren verkocht. Het wa ren E.B.F.'s van een speciale uit voering bestemd voor Australië, meegezonden met de „Meerkerk"', het schip dat ongeveer twee maan den geleden ter hoogte van Wal cheren op een mijn liep en zonk. De buisjes hebben dus zes weken gedobberd voordat zij voet aan wal zetten. De heer Otte stak er een paar in zijn zak. Aan den strand vonder, die er nog een stuk of 50 had opgeraapt, bood hij een dub beltje per stuk! De strandvonder gromde een beetje; hij had liever een vat met rum, maar een dub beltje was hem te weinig Thuisgekomen liet de heer Otte zijn vondelingen grondig testen. Als vakman interesseerde het hem hoe zich de buizen na hun zee reis zouden gedragen. Aan den buitenkant had het zoute water de lak wat afgebeten, maar overi gens en dat was zijn trots functioneerden de E.B.F.'s nog precies volgens de voorschriften! Goes KONINGINNEDAG. De feestelijkheden begonnen reeds Vrijdagavond! met. een druk bezochte bijeenkomst in de Groote Kerk, .waar behave ós. Odé en de heer van Baïlegoyende Jong. voorzitter der Oranjevereeniging, h t woord werd gevoerd door ds. Hossames uit Middelburg die in een gloedvol betoog uiteenzette hoe de Nederlanders na de wreede onderdrukking door de Duitschers. hun vaderland hervonden, wat zij thans met Oranje moeten behou den. De avond werd verder opge luisterd door orgelspel van Theo Luysterburg en den zang van een gemengd koor o l.v. A. Kouse- mafcer. Na klokgelui en koraalmuziek had Zaterdagmorgen de zanghulde op de Groote Markt plaats, als mede de uitreiking door der.- bur gemeester van de statietrommels aan het püperskorps. Daarna1 volgde tractatie in het Schutters- ïof. Wegens gebrek aan belang stelling konden de optocht en lichtstoet niet doorgaan. Zij wer den vervangen door muzikale wandelingen. Verschillende straten waren fraai versierd en geïllumineerd en enkele buurtvereenigingen o.m. die van Bouwplan 2 hadden volks feesten- georganiseerd. Duizenden waren den heelen dag op dit been en trokken 's avonds naar den Westsingel om het schit terend vuurwerk te aanschouwen dat de Oranjevereniging als glan zend slotnummer op haar pro gram had gezet. Zij nog gemeld, dat Octavo in beide ziekenhuizen des middags concerteerde. Rliddelburg DE VIERING VAN DEN- KONINGINNEDAG. Reeds vroeg in den morgen trok het tamboers en pijperscorps „Ju liana" door de straten voor de re- veill terwy! het bestuur van „Uit het Volk, voor het Volk'' bloemen legde by het standbeeld van koningin Emma, Voorts werden er schoolvoetbal- wedstrijc.en gehouden op het ter rein aam de Meelfabriek. 's Middags voerden leden van de diverse Middelburgsche turn- vereeirigingen de „Vrede en Vrij heid'-'serie van het K.N.G.V. op de Markt uit en werd ook aan toe stellen geturnd, wear voor zeer veel belangstelling bestond. 's Avonds gaf Medioburgum met ïnedew. ï-king van het Middelburg, sche Muziekcorps enkele dansen ten beste op een zeer mooi verlicht podium. Na den fakkeloptocht werd r.og tot middernacht op de Markt geconcerteerd Terneuzen HEt EERSTE BEGIN... In de pas geopende bar Monopole in de Korte Kerkstraat brak Za terdagavond brand uit, De vuur haard bevond zich in de keuken. Onder het in de zaal verzamelde publiek ontstond een paniek. Het gebouw werd ontruimd waarna de brandweer aanrukte. Met zes stra len werd het vuur bedwongen. De keuken was uitgebrand- en er was eenige brand- eh waterschade tie const -teerem. Persoonlijke or.ge- lukk-n kwamen niet voor. Vlissingen DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. Vlissingen. dat steeds bijzon-diere banden met het Oranje-huis heeft onderhouden (was het niet de eerste stad der Nederlanden we-lkb vrijwillige ce zijde van den Zwijger koos?) heeft dezen Koninginnedag en tweed :n natianalen bevrijdings dag cp buitengewone wijze gevierd- Uiteraard' vond onder groote be langstelling des middags de tra ditionele ïir.g-i'ijderij op het Bel- lamypark plaats gevolgd door een> concert van de harmonie „Ons Genoegen'' onder leiding var.- den lieer P. de Rooij. Op het van Nis- penplein luisterde de harmonie „St Cecilia" een voetbalwedstrijd tus schen de Vlissingsche en Gent- sehe gemeente-ambtenaren op. Na' het spelen der vok-sliederen, de aanbieding van bloemen en korte toespraken verrichte burgemeester ml'. B. Kolff den aftrap. Er ont spon zich een alleszins a ar, trek- keiyken wedstrijd- met. de Belgen iets in de meerderheid, hetgeen zij na ongeveer 20 minuten in een doelpunt uitdrukten. In dezen stand kwam geen verandering meer. Tijdens de pauze: werd een Amerikaaansche verkoop van een- voetbal gehouden. „Ontworsteld". Hic-t hoogtepunt, van ce viering- vormde evenwel het openluchtspel (beter ware „declamtitorluim'J „Ontworsteld", dat in den laiten avond voor naar schatting 7000 toeschouwers werd gegeven. Moei- ïyk had men hiervoor een geschik tere plaats kunnen vinden da-n ce oploopend? Coosje Buskenstraat. Dat, dit stuk. voor en door Vlis- singers ojrgevoerd, ondanks den 'zwakken tekst van de tweede helft geworden is tot „oen spel van grootschen eenvoud", zooa-ls de loorzitter van den bond van buurtvtreenigin-gen, de heer A. Schout, het na afloop terecht qualificeerde is op de eerste plaats te danken aan de voortreffelyke voordracht van den uitstekend gegrimterden Jan Verhsgen als Michiel de Ruüter. Niet vergeten mogen worden lvet, koor en orkest onder leiding van Jan Kuiler, die de begeleidende muziek verzorgde. Na- afloop der voorstelling, die oom- den Commissaris der Konin gin en mevr. Quar-les van Uffordi werd bijgewoond, werden de hoofd vertolkers, de auteurs de heer en mevrouw Abeleven-Lebberton (eb eerste tevens als.regisseur) en de heer Kuiler door den burgemees ter toegesproken, die aan die da mes Abeleven en Groen bloemen aanbood. Hedenavond zal dit Zeeuwsche stuk in het bijzonder voor de niet- Vlissingiers worden heropgevoerd „WeetJe nog wel, 6 jaar geleden?" „Ja, 5 uur: Ryn- bende heit de klok." „Eiken middaghet genot van ons glas onvolprezen ftynben* de's Z.O.O." Nog even geduld, heeren, wijzen opdth goeden weg. ZEER OUDE GENEVER' ANNO 1793 (Adv 34000oö) WAT IS ER TE DOEM KOEWACHT. Dinsdag 3 September. Schieting bij A. v. Hove om 15 u. SAS VAN GENT. Dinsdag 3 Sept- Kermis. LEEUWARDEN. 31 Aug. Aanvoer 62 enterstielen, 41 twenterstieren, 462 vette koeien, 958 melk- en kalfkoeien, 285-825, 118 pinken 80-190, 415 graskal veren, 148 nuchtere kalveren, 330 vette en weideschapen, 45-110, 310 lammeren 20-50, 177 varkens, 176 biggen 10-30. 61 bokken en geiten en 172 paarden en veulens, 285-1400, totaal 3430 dieren. Overzicht: stieren, vette koeien, melk- en kalikoeien en pinken: aan voer ruim, handel iets kalmer en prijshoudend. Graskalveren, aanvoer uimer, handel redelijk, prijshoudend. Nuchtere kalveren, aanvoer kort; var kens aanvoer redelijk; biggen aanvoer kort, handel kalm, prijs laag; scha pen en lammeren aanvoer kort, han del kalmer, prijs ongeveer prijshou dend. DINSDAG 3 SEPTEMBER HILVERSUM I. 7.00 Nieuws ï.fo Morgengebed 7.45 Gram. 8.00 Nieuws .15 Gram. 9.45 Bach 10.45 Voordr. 11.00 Mozart 11.30 Als de ziele luistert 11.45 Fam. ber. Indië 12.03 Zang 12.30 Dansork. 13.00 Nieuws 13.20 Dansork., 13,45 Lezing, 14.00 Opera, 15.10 Bach, 15.30 Z. Am. nuiz.. 16.00 Zonnebl., 16.30 muz. besch., 17.00 Piano, 17,30 Gram.. 17,45 Rijk overzéè, 18.00 Orgel en zang 18.15 Sport '8.30 Ncd. Strijdkr. 19.00 Nieuws 19.20 Or gel en zang 19.45 Dep. tritz. 20,08 Le zing 20.50 Luisterspel 22.00 Nieuws 22.20 Avondgebed 22.35 Zang 22.45 Vraaggesprk 23.00 Gram. 23.15 Di M. Eu we 23.30 Gram. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.45 Kamermuz. 9.15 Morgenwijding 9.30 Arb. Vitaminen. 10.35 Viool en piano, 11.15 Voordr. 11.30 Ork. 12.00 Lyra- trio 12.30 Lezing 12.40 Muz. en zang 13.00 Nieuws 13.15 Dansork. 13.45 Sona te 14.00 Causerie 14.20 Zang en piano 15.00 Gram. 15.30 Schubert 16.30 Xylo- phoon 16.40 Vragen 17.00 Piano 17.30 Papavers 18.00 Nieuws 18.15 Musotte 19.05 Ork. Don Barreto 19.15 P.T.T. 19.30 Viool en piano 20.10 Vaud. ork. 21.10 Dansmuz. 22.00 Contact 22.15 Buit. overz. 22.30 Contact 23.00 Nieuws 23.15 Ork. v. Dijk 23.45 Nocturne. De Bredasche kunstschilder L. de Swart schilderde de Moerdijkbrug met t>p den voorgrond de arbeiders, die dit bouwwerk hersteld hebben. IJ doek zal door de gemeente Breda aan de directie der N. S. als blijk va.i dank overhandigd worden. j

de Stem | 1946 | | pagina 3