Katholieken SAS VAN GENT De Ronde Arbeiderstekort September, Universiteits-Zondag Waar bleef Dick Malvery - Radio- program IN WES1-ZEEU WSCH. VLAANDEREN 25.000 man aanvulling noodig in den wederopbouw in den landbouw vrijkomt, wordt door den Dienst Uitvoering Werken opgevangen en voor grondwerk in gezet. Het grootste object dat momen teel in uitvoering is, is het object Port Frederik Hendrik waar nog voor honderden arbeiders maanden lang werk ligt. Arbeidsprestatie. yooals ook in Oost Z. Vlaanderen verbeterden pok hier de ar beidsprestaties aanmerkelijk. Ver geleken met niet-getroffen gebie den. slaat West Z. VI. een goed fi guur. Vooral in den wederopbouw is 'n verandering ten goede gekomen nu niet langer in regie gewerkt wordt. De aannemers werken niet langer met overtollig en onvakkundig per soneel en van iederen arbeider wordt weer een zoo groot mogelijke prestatie gevraagd. Nu ook wordt, waar mogelijk, 't definitief herstel krachtdadig aan gepakt. Een handicap is hier nog de door ons reeds zoo dikwijls be streden kwestie dei- toewijzingen. Komt hierin echter verandering, dan zullen de productiecijfers snel stijgen. rpot zoover dit nog vrij summiere overzicht. Weer kwam uit deze regels naar voren, hoe Z. Vlaande ren wil werken aan den heropbouw harer steden en industrie, hoe de Z. Vlaamsche boer ondanks moei lijkheden zijn voren blijft trekken in het land. En dit kan niet genoeg worden herhaald; indien Z. VI. wordt geholpen, direct en afdoen de. dan zal Z. VI. bewijzen hoe 'n klein, vernietigd gewest, groot kan worden. STEUNT HAARMET UW GEBED EN OFFER Adv. 910-oo NA den landbouw volgt in West Zeeuwsch Vlaanderen natuur lijk de wederopbouw. Dit object verslindt, naast geld massa's ar beiders, inzonderheid vaklui. In den afgeloopen winter werd 't aantal bouwvakarbeiders, noodig voor de uit te voeren plannen ge- sehat op 2500. Daar de nieuwbouw eehter nog slechts in een begin stadium verkeert, is dit tekort nog niet ontstellend. Het ligt niet in de bedoeling druk" uit te oefenen om in West Z. VI. te komen werken, doch van bovenaf wordt getracht de aannemers met hun personeel naar de noodgebieden te trekken. Dit wordt bereikt, door dat in de niet-getroffen gebieden de opdrachten worden ingehouden. Het is echter de vraag of de aan nemers in voldoende aantal naar West Z. VI. zullen komen, daar er vanzelfsprekend meer animo be staat voor bv. de Betuwe of Lim burg, dan voor het geisoleerde W. Z. VI. Bouwvakarbeiders uit België te betrekken is vrijwel onmogelijk, daar deze Belgische arbeiders groo. tendeels zijn weggezogen naar de Ardennen, de kust of Frankrijk. Hoe dit probleem zich zal ont wikkelen, is nog een vraagteeken. Wel worden momenteel plannen uitgewerkt om in W. Z. VI. een vijftal kampen te bouwen om le eventueele arbeiders van elders on der te brengen. Of deze kampen in de toekomst ook zullen komen, blijft een tweede vraag. Industrie. TVe weinige industrie is vrijwel weer geheel op gang, zij het voor sommige bedrijven weer met Belgische arbeidskrachten. De vooruitzichten zijn hier niet ongunstig. Grondwerk. Tiet vele grondwerk, dat in dit ge- west nog dient te worden uit gevoerd. geschiedt in opdracht van den Dienst Landbouwherstel en wordt uitgevoerd door de Nederl. Heide-mij Enorm veel grondwerk werd na de bevrijding uitgevoerd. In de maan den, dat de landbouw de geinter- neerden en krijgsgevangenen niet noodig had, waren honderden bezig met egalisatiewerk (bornputten en granaattrechters Inzonderheid in de wintermaan den wordt hieraan hard gewerkt. Het overschot aan arbeidskrachten dat in deze maanden inzonderheid 0000/><>000000000&00000<XX><XX>0000<XXXXX>0<XX>000<XXXXXXX>0 o oooooooooooo<xx en een fooi te ontvangen; het lang zaam verdwijnen van de nering was hem een ergernis. „Een paar vrijgezellen in „Rockingham" gisterennacht", mop perde hij binnensmonds, terwijl hij langs het Marktkruis keek. „Een echtpaar in „Granville" en alles vertrok na het ontbijt. Vier auto mobilisten voor de lunch en ze dronken allemaal gemberbier! En ik geloof dat er op het oogenblik geen mensch in de conversatie kamer is." Alsof hü er zich van wilde ver gewissen of zijn veronderstelling juist of verkeerd was, draaide de kellner zich opzij en gluurde hij door een boogvenster in een conver satiekamer die laag van plafond was en waar een vroolijk vuur brandde. Een jongedame zat er een romannetje te lezen. De kellner snoof en schudde zijn hoofd. „Geen levende ziel behalve het nieuwe caféjuffie", vervolgde hij zijn alleenspraak. „De hemel beware me, wat is er toch met de wereld aan de hand? Wat willen de men- schen eigenlijk? En van de men- schen in Brychester snap ik heele- maal niks meer. Vroeger kwamen de heeren binnenwippen om hun portje te pakken en hun brandy-met-soda, en later hun glas whisky. Maar te genwoordighun smaak schijnt heelemaal veranderd te zijn. En daar heb je Ben terug met z'n bus, en d'r zit niet één koffer boven op!" Niettemin ontdekte de kellner, toen de autobus het met keitjes be strate binnenplein op-hobbelde, dat er bagage aan boord was en wel in den vorm van een spiksplinter nieuw valies, dat werd aangereikt door een jeugdig heer die ook al van top tot teen spiksplinternieuw scheen te zijn, dat wil zeggen, hij droeg een heel erg nieuw pak, nieuwe schoenen en een nieuwen hoed, het was duidelijk dat hij nieuw in de kleeren was gestoken; zelfs zijn wandelstok en zijn para- pluie moesten regelrecht uit den winkel zijn gekomen. TOURNEE JO VINCENT Dank zij een initiatief van de Z. V. U. zal Jo Vincent volgende maand een tournée door Zeeland maken. Op, 9, 10, 11, 12 en 13 Sept. zingt zij resp. te Terneuzen, Vlis- singen. Middelburg, Zierikzee en Goes. In alle genoemde plaatsen treedt zij in kerkgebouwen op. TRIBUNAAL GOES Wie met pek omgaat.... Woensdag jl. leverden de ver dachten die voor het Tribunaal ver schenen, het bewijs voor de.waar heid van het spreekwoord dat om gaan met pek besmettelijk is. 'n Hansweertsche juffrouw, Maatje N. -v. d. V. had het slechte voorbeeld gevolgd van haar man, die om zijni bootjes te redden, de NSB was in gewandeld. Duitsche inkwartiering had ten slotte vriendschapsbanden geweven en het gezin een slechten naam op geleverd. Vijftien maanden, interneering had de vrouw er tenslotte opzitten, wat de verdediger mr. Kuypers, welletjes vond. Het Tribunaal meende dit ook en stelde de vrouw onmiddellijk in vrijheid. Tragischer was het geval van den tuinier-mandenmaker P. S. te Goes. Heel zijn gezin was tot een broei nest der NSB geworden wat ver dachte behalve aan economischen nood, toeschreef aan omgang van zijn dochtertje met een spruit van Jan Dekker. Tenslotte had hij zijn vrouw en zeven kinderen meegesleept en had hij het moeten beleven, dat zijn twee zonen die dienst namen bij de SS, iru Rusland sneuvelden. Zijn vijf dochters had hij bovendien de Jeugdstorm in doen marcheeren. Mr. Kuipers bracht verzachtende omstandigheden naar voren, wij zend op het verlies van zijn zonen en de uiteenrukking van zijn gezin. Het laatste slachtoffer van het verkeerde voorbeeld was Maria V.- H. uit Goes, die „terwille van den lieven vrede" de voetstappen van haar man had gedrukt toen die het verkeerde pad op wandelde en uit eindelijk bij de Landwacht mar cheerde. Verdachte was ook lid ge worden van allerlei mantel-organi saties en werd eveneens beschuldigd van het feit, dat zij den beruchte» menschenjager Jan Kramer, onder dak had verschaft, toen die het in eigen woning te benauwd kreeg. Mr. Kuipers deed zijn best om deze zaak onder de lichte gevallen geklassificeerd te krijgen en vroeg invrijheidstelling, waartoe het Tri bunaal echter niet overgng. UITSPRAKEN Willem de Witte, koopman in groente en fruit; beschuldiging ver vallen verklaard; Margrietha Z.-v. d. V„ te Goes, ontzetting rechten en invrijheid stelling; Eulalie Lenshoek te Goes: wel schuldig verklaard doch geen ver dere strafmaatregel en in vrijheid stelling; W. P., magazijnbediende te Goes, ontzetting rechten; Maatje G.-L., ontzetting rechten en invrijheidstelling; Cornelia S.-L. te Kloetinge, ont zetting rechten. door J. S. FLETCHER 1 HET SCHERM GAAT OP... "INE „Cardinals Hat" in Brychester is een van die antieke herbergen, die men alleen nog maar vindt in de alleroudste provinciesteden van Engeland. In vroeger dagen, toen men nog wat rustiger leefde dan nu en men er heel tevreden mee was, wanneer men tachtig kilometer in twaalf uren aflegde, waren de groote kamers steeds bezet en de stallen gevuld met paarden; voor de deuren was het een komen en gaan van koetsen en diligences. Maar op het oogenblik, waarop dit verhaal een aanvang neemt, onge veer dertig jaar geleden, zijn de stallen, het binnenplaatsje en de langp, sombere gangen bijna even uitgestorven en stil als de kruisgan gen en beuken van de grijze kathe draal onder welks muren de an tieke daken en gevelspitsen verbor gen liggen. Nu en dan verblijven er reizigers juist lang genoeg om de merkwaardigheden en schoonheden van Brychester te kunnen bewon deren; wanneer 't Amerikanen zijn, vertoeven ze er maar 'n paar uren; wanneer het gewetensvolle Engel- schen met een zwak voor antiek zijn, kan men ze gedurende ver scheidene dagen in of om het oude gebouw aantreffen. Maar de oude bedrijvigheid is verdwenen. In de groote koffiezaal, waar men drie- of vierhonderd personen kon bedie nen, vindt men nu enkele automo bilisten die als verloren lijken in de ruimte en het aantal bezoekers, dat in de ouderwetsche kamers over nacht, kan op de vingers van één hand worden geteld. De nering van plaatsen als de „Cardinals Hat" verdween, toen de spoorwegen ver schenen. Maar zooals het geval is met zoovele primitieve instellingen, die een taai leven hebben, bestaan dergelijke gelegenheden nog, meest- tal opgeluisterd met een ouder- wetschen kellner die steeds bereid is op te merken, dat de tijden toch zoo veranderd zijn en dat ze zeker niet meer zijn wat ze eens waren. Zulk een kellner, groot, waardig, grijs van haar en blozend van kleur die, wanneer hij in een ander ge waad zou zijn gestoken, voortreffe lijk kon hebben doorgegaan voor een of anderen waardigheidsbeklee. der van de kathedraal stond in de poort-achtige entrée van dit oude hotel op een dag in den laten herfst en beschouwde peinzend het tafreel voor hem. Recht voor zich zag hij de hooge muren en den vierkanten toren oprijzen van de kathedraal, wiens bisschoppen sedert een rij van eeuwen het purper hadden ge dragen. Dicht in de nabijheid op de Markt stond het prachtige kruis dat vereerd werd tijdens de regeering van de Tudors. En tusschen deze eerbiedwaardige getuigen van Bry- chesters verleden keek de kellner in de hoofdstraat van het stadje, een stadje zóó klein dat het, gezien van de heuvels op den achtergrond, wel haast een dorp geleek. In die hoofd straat kwamen en gingen enkele menschen; een paar boerenkarren en brikken reden er door of stonden aan den kant voor de winkels: hier en daar maakten buurlui een bab beltje; in de heele plaats hing een sfeer van slaperigheid. Maar de kellner keek niet naar een van die dingen; die had hij al meermalen per dag gezien, vele jaren achter een. Waar hij naar keek dat was de hotel-omnibus die terug kwam van het station. Hij had juist den avond trein uit Londen hooren binnen komen en weer vertrekken en hij was benieuwd of er iemand mee gekomen was, die in de „Cardinals Hat" wilde verblijven. Want, in weerwil van zijn jaren, was deze kellner een energiek man en hij hield ervan iets te doen te hebben van Zal het een Nederlandsche of Belgische overwinning worden T\1NSDAG 3 SEPTEMBER zullen liefhebbers van de wielersport uit geheel Z.-Vlaanderen en de Zuiderburen langs de grens, getuige kunnen ztfn van den grooten strijd die in de „Ronde van Sas" tus6chen de beste pedaalridders van den weg in de categorie Onafhankelijken van Nederland en België zal worden geleverd. TTet Comité dat voor deze gebeurte- -■^-nis werd gevormd, heeft in sa menwerking met de plaatselijke V.V. V. een programma in elkaar gezet, dat er zijn mag. De hooge kosten die aan het organiseeren van zoo'n koers verbonden zijn, hebben de organisato ren niet kunnen afschrikken en met man en macht is er gewerkt, om het fundament van dezen koers, dat is het finantieele gedeelte inderdaad goed te leggen Zij werden hierbij op schitterende wijze geholpen door de ingezetenen van Sas, en enkele anderen, die voor de Ronde een daadwerkelijke belangstelling toonden Er waren echter nog meer moeilijk heden te overwinnen, want in Sas kan geen Ronde gereden worden zon der gebruik te maken van Rijks- en Provinciale wegem Door het ener giek doorzetten van het Comité en de welwillende medewerking van het Gemeentebestuur van Sas, de heeren ingenieurs en opzichters van Rijkswa terstaat, alsmede het bestuur der Pro vincie Zeeland, wefden ook deze hinderpalen uit den weg geruimd. Thans is men zoover, dat er voor het verrijden van de Ronde een tra ject beschikbaar is, dat op niet veel plaatsen in Nederland of België wordt aangetroffen. V. (wordt vervolgd) ZONDAG 1 SEPT. HILVERSUM I: 8 nieuws, 8.15 van man tot man, 8.30 morgenwijding, 9.30 nieuws, 9.45 Hoogmis, 11.30 trio, 12.03 gram., 12.15 boekbespr.. 12.30 sextet, 13 nieuws. 13.20 dansmuz.. 13.40 apolo gie, 14 kamerkoor, 14.30 Vaud. ork., 15 operette muz„ 16.15 lezing, 16.30 Lof, 17 Vesperdienst, 18.30 Ned. strijdkr., 19 orgel, 19.15 bijbel, 19.30 nieuws, 19.45 act., 20 reportage, 20.15 Res. ork., 21.15 lezing, 21.30 Res. ork., 22 nieuws. 22.20 avondgebed, 22.35 gram., 22.45 act.. 23 dansork., 23,30 gram. HILVERSUM II: 8 nieuws, 8.15 lezing 8.30 gram., 9 poezie, 9.15 koor, 9.45 lezing, 10 voordr., 10,30 Prot. dienst 12 viool, 12,15 reportage, 12,30 revue, 12.40 koor, 13 nieuws, 13,15 Tango-ork.. 13,50 Spoorwegen, 14,05 boekbespr., 14.30 Res. ork., 16.15 reportage, 17 lezing, 17.30 Oome Keesje, 18 nieuws, 18.45 re portage, 19 pop. progr., 20.05 act., 20.15 operaconcert, 21.30 hoorspel, 22 orgel, 22,20 Romancers, 23 nieuws. 23.15 dans- orkest, 23.45 harp. MAANDAG 2 SEPT. HILVERSUM I: 7 nieuws, 7.30 koor, 7.45 woord v. d. dag, 8 nieuws, 8,20 gram., 9,15 zieken, 9,30 gram., 10,30 morgendienst, 11 cello, 11,15 schrijvers 11,35 cello, 11.45 fam.ber. Indië, 12 Gooilanders, 13 nieuws, 13,15 kwintet, 14 lezing, 14,20 zang, 14,35 piano, 15 symph. ork., 15,15 philh. ork., 16 bij bel, 16,45 kamerork., 17,45 rijk overzee, 18 orgel. 18,30 Ned. strijdkr., 19 nieuws, 19,15 zang, 19,30 sport, 19,45 lezing, 20,08 piano, 20,15 Res. ork., 21 Appèl, 21,20 Res. ork., 22 nieuws, 22,15 act., 22,30 zang, 22,45 meditatie. 23 Beethoven, 23,25 kamermuz. HILVERSUM II: 7 nieuws, 7,30 gram. 8 nieuws, 8,15 gram., 9,15 morgenwij ding, 9,50 arb. vitaminen, 10,35 piano, 11 causerie, 11,15 ensemble, 11,45 gram. 12,35 orgel, en piano, 13 nieuws, 13,15 Bandi Balogh, 14 muz. en zang, 14,30 vooidr., 14,50 sextet, 15,25 indrukken uit Parijs, 15,45 allerhande, 16,30 trio, 17 Eng. comp., 17,30 gram., 18- nieuws, 18,15 Renova, 18.45 tooneel, 19,05 orgel en zang, 19,30 dansork., 20,05 Metr.- ork., 20,40 hoorspel, 22 viool en piano, 22,30 jazz, 23 nieuws, 23,15 dr. M. Euwe, 23,30 ensemble. J. van Gelderen Op een behoorlijke deelname van renners mag worden gerekend. Meer dan 25 deden hun inschrijving reeds toekomen. Het zijn: J. v. Gelderen, A. v. d. Heijden. E. de Booy, G. Boek kamp. A. Hendriks, L. Visser, P. v. d. List, A. Gauwlooze, J. de Baerde- maker, I. de Keyzer, J. de Jaegher, J. v. Hoey, A. v. Heule, Ph. de Viae minck, K. Blomme, F. Spelte, O. Mey- vaert, A. Schepens, G. Speeckaert. J. Meirlaen, R. Minne, O. Tack. M. Buysse, C. Landrieux. A. de Loof. Wie zal het winnen. De vraag dringt zich op: zal het een Nederlandsche, of een Belgi sche overwinning worden? Zal mis schien een van de Belgische renners, die wellicht het grootst in aantal aan den start zullen verschijnen beslag we ten te leggen op de le plaats, of zal de Nederlandsche renner van der Heyden, die in België den laatsten tijd zoo de aandacht trok en enkele dagen geleden te Zelzate, tegen al de Belgische deelnemers in, een schitte rende 2e plaats wist te bezetten, met den eerepalm gaan strijken? Of zal mogelijk de plaatselijke favoriet van Gelderen, nu hij voor eigen publiek rijdt en door honderden supporters tot het uiterste zal worden aange moedigd, hier zijn eerste overwinning behalen Voorspellen is moeiiyk, maar' wel staat het vast dat op dit traject, waar geen meter grint of macadam ■weg ligt, het werkelijk de sterkste renners zullen zyn, die de bloemen in ontvangst nemen. De afstand bedraagt 110 KM. o-f 10 ronden van 11 KM. zoodat de renners 10 maal de aankomstlijn moeten pas- seeren. De eindsprint vindt plaats op den breeden klinkerweg op den West dam, bij de Molen. De regeling. Het publiek zal de verschillende door tochten en den eindsprint bij aan komst goed kunnen volgen. In het programmaboekje komen o.m. de na men en rugnummers van alle deel nemende renners voor en alle bij zonderheden betreffende den koers. Tusschen de verschillende ronden zal bij de aankomstlijn populaire mu ziek ten gehoore worden gebracht. Per luidspreker zullen alle mededee- lingen den koers betreffende, aan het publiek worden bekend gemaakt. Elke Sassenaar zal zich ongetwij feld inspannen om zoowel renners als vreemdelingen een waardige ont vangst te bereiden en zoodoende me de te werken dit sportevenement in alle opzichten te doen slagen Van belang is daarbij tevens dat leder zich richt naar de aanwijzin gen van de politie. Tenslctte, aan alle renners en sport liefhebbers: hartelijk welkom in Sas.' fffmom't Vj

de Stem | 1946 | | pagina 6