jOES O-K-E In den Spaanschen EEN NIEUWE ATTRACTIE SPANNING rondom Neurenberg iw "I van "S,u De Stem Wal een Wonderlijke Wereld een leerett ibeeren ienszand Franco en de katholieken doolhof Hei Vaticaan Is uiiersi gereserveerd ooo<x>oocoi >ngens van in doorloo- scheepsma- ei'ker, enz. amma. De usschen de Haag. De Stichting. d door de ngen: Dit ir. per week ktijkonder- te leerjaar ten vooraf, tnmerking. atoor der ingen vóór 2-0 EN. >00000000 KERS !CHTS 348—0 IHBISHBBI! uur met 'n Charme. Tournee No, 555 TWEEDE BLAD ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1946 Ier i een roman [te personen ran Engeland I's Den Haag op hun I in Nederland er.' de dunne) iet Lachkanon of Pop) rj Pop in zijn genre g Crosby e Eind Finale ■moii. veld'. asting inbegr. en Donderdag 941-o 216—0 DZANDE LAANDEREN Ondersteen en het spook ens feestelijk JJIER volgt de tweede bijdrage van een bizonderen medewerker, die door Spanje reisde en die volkomen objectief zijn indrukken tracht weer te geven. We willen er nogmaals op wijzen, dat dit oordeel over Franco- Spanje zich uitdrukkelijk distan- cieert van de hetze der communls- ten, die er naar hunkeren hier een bolsjewistisch bolwerk te scheppen als een troef in het imperialistische spel van Sovjet-Rusland. Maar de waarheid dient gezegd. TTIT gesprekken met Spaansche geestelijken komt één ding met zekerheid vast te staan: er heerscht een verdeeldheid, waarvan wij ons onvoldoende rekenschap hebben ge geven. De meerderheid van de hoo- gere geestelijkheid steurt het ré gime, de meerderheid van de lagere geestelijkheid ziet den toestand donker in en voert een passief ver zet. „Kan men in dit geval neutraal blijven?" vraagt mij een geestelijke, nadat hij mij de armoede van zijn arochianer. toonde. ,.De Kerk ieeft nooit een meer invloedrijke positie gehad", zegt mij een andere geestelijke, die mijn bezwaren ver werp! wanneer ik er op wijs, dat die positie een zeer harde verant woordelijkheid meebrengt. Er zijn echter uitingen van staats-christen- dom. die voor katholieken gevaar lijker zijn dan vervolging Voor die vervolging is men ove rigens bang. Hoewel hepaalde ver halen overdreven werden, is 't toch een feit, dat in tal van bisdommen 'gedurende de terreur van den bur geroorlog meer dan de helft van de priesters werd vermoord. De geeste lijkheid zoowel vóór als tegen Franco zijn bang van wat er komen kan, wanneer de vulkaan tot nit- barsting komt. r. Het feit blijft, dat breede lager, wan de bevolking, die ideologisch fnif-t communistisch zijn, zich toch >uit haat tegen het huidige régime bu het communisme zouden aan sluiten Het woord „rojos" „roo- den") staat in Spanje gelijk met het woord ,,anti-Franquisten". Een man in Bilba antwoordde mij: Klooden? Dat zjjr wij allemaal! En toch zitten de kerken vol, toch «aal men op bedevaart, en het land der Basken (waar het verzet wel- - licht het grootst ls> is een bij uit stek katholiek land. Katholieke Actie wordt in Spanje .enkel toegelaten voor zoover zij pr >-Franco is, en katholieke jeugd- Saclie wordt min of meer ingelijfd bii de fascistische of semi-fascisti- sche jeugdorganisatie. De geeste lijken hebben wel vrijen toegang op de scholen, godsdienstonderwijs is ■verplichtend vanaf de lagere school tot, de universiteit, doch het gevaar blijft schuilen in de kloof tusschen tè rijken en té armen De houding van het Vaticaan is literst voorzichtig en voor Franco teleurstellend. Er zijn voortdurend moeilijkheden, en Rome heeft tot dusver geweigerd om een definitief Concordaat te arrangeeren. On danks herhaalde pogingen is de Franco-regeering niet verder geko men dan de voorioopige overeen komst van 1941. IVil het Spaansche volk revolutie? Vreemd genoeg, het antwoord is nog ontkennend. De verschrikkin gen van den vorigen burgeroorlog staan nog te fel voor den geest, en over het Spaansche volk ligt een tragische gelatenheid, een gevoelen, dat het van geen enkele regeermg beter zal worden. Er was corruptie onder de monarchie, onder de re publiek. en er is corruptie onder Franco. Armoede was er al voordat Franco kwam, en men heeft tot dusver wei nig zin om weer alles op het spel te zeilen voor een verandering, die uiteindelijk weer geen verandering zou zijn. Doch wat niet is kan ko men en diepgaande wijzigingen in het sociale stelsel zijn noodig. Wetten kan men uitvaardigen zoo veel men wil, beroepen kan men zich op een dozijn Pauselijke Ency clieken, doch zool ars de geld- en grondbezitters van Spanje enkel verantwoordelijkheid gevoelen voor hun persoonlijke financieele positie, komt men niet ver. En wat er in de zomermaanden wegloopt uit het heete Madrid en luilakkert achter duren wijn en voor arbeiders onbe taalbaar voedsel op de terrassen van schreeuwend dure hotels in San Sebastian en Santander, ziet er niet naar uit de Pauselijke Ency clieken over sociale gerechtigheid in het hart te dragen. Dit zijn harde woorden, doch naar mijn meening gerechtvaardigd door de bitterheid en de hardheid van het dagelijksche leven voor minstens negentig procent der Spaansche bevolking. LOUIS OLAV LEROI Waarop zai het vonnis tegen de Duitsche leger aanvoerders berusten? Tijden, een hondententoon stelling te Amsterdam po seerde deze Afghaansche filmster met haar zeldzaam mooi dier voor onzen foto graaf. ]^"U het proces te Neurenberg zijn late einde begint te naderen, kan men te Londen een discrete, maar stijgende spanning waarne men, zoo schrijft een correspondent van „De Tijd". lyien vraagt zich Ui vele kringen af welke principes ten grond slag zullen liggen aan het te Neu renberg uit te spreken vonnis over de Duitsche legeraanvoerders. Zul len zij worden veroordeeld op grond van agressie en het veroor zaken var.' den oorlog? Of zal er een vonnis uitgespro ken worden op grond var. de massa moorden, in de eerste plaats van krijgsgevangenen, vervolgens van Joden en andere burgers? Vooral de Franschen zouden groo te bezwaren hebben tegen het prin cipieel precedent vervat in het eer ste alternatief. Indien nl. leger aanvoerders gevonnisd zouden worden op grond van „agressie zou voor de toekomst een juridische grond bestaan, die aan legeraan voerders van een land het recht zou varleenen zich bij het uitbre ken of naderen van een oorlog af te vragen of zij bij een mogelijke nederlaag niet gevaar zouden loo- pen, geëxecuteerd te worden door de overwinnende partij (die Im mers altijd gelijk heeft), vanwege het feit, dat zij aansprakelijk ge steld zouden worden voor het uit lokken van c.q. het in leidende functie deelnemen aan een oorlog. M.a.w. er wordt gevreesd, dat de opperbevelhebbers hun regeeringen mede zouden kunnen deelen dat zij „gewetensbezwaren" hadden tegen het uitoefenen van hun functie on der eventueele oorlogsomstandighe den Een dergelijke mogelijkheid zou de efficiency en betrouwbaar heid van het opperbevel belangrijk kunnen reduceeren. Wat staat vast omtrent Katyn? jndien evenwel dit principe wordt prijsgegeven en het Neuren- bergsch tribunaal zich zal beperken tot de massa-moorden als recht vaardiging van het uit te spreken vorinis, verwacht men dat een zeer pijnlijke situatie zou kunnen ont staan op grond van het gebeurde te Katyn De volgende feiten staan daar omtrent vast: In 1939 bezetten de SS??!1 Oost-Polen en maakten 2„nooo Poolsche militairen krijgs gevangen. uit deze groep werden 15.000 officieren geïnterneerd in 3 verschillende krijgsgevangenenkam pen. Starobjelsk. Ostashkow en Kozielsk. De laatste brieven ont vangen van deze officieren door hun familieleden spreken over ge ruchten dat de krijgsgevangenen verplaatst zullen worden naar an dere kampen. Na April 1940 wor den door familieleden aan deze krijgsgevangenen verzonden brie ven door de Sovjet-autoriteiten te ruggezonden met het opschrift „Kamp opgeheven; verblijfplaats onbekend." Voorts staat vast dat van genoemde 15 000 officieren 445 verplaatst werden naar 'n kamp in Gnasovjetz. Deze laatsten bleven correspondeeren met hun achter gebleven familieleden. De rest was spoorloos verdwenen. Na het onderteekenen van het Maiski-Sikorski-pakt in Londen in 1941 en het hervatten der diploma tieke betrekkingen tusschen Rus land en de Poolsche regeering, be gon de laatste een onderzoek ln te stellen naar de verblijfplaats der verdwenen Poolsche officieren. Echter tevergeefs. Massa-ontsnapping! JAe Sovjet-autoriteiten (waaronder Stalin zelf, Molotof en Vishyns. ki), verklaarden herhaaldelijk dat hun niets bekend was omtrent liet lot dezer Poolsche officieren. Zij zouden „ontsnapt" zijn (in' Rus land! en alle 15.900!) en wellicht naar huis teruggekeerd. Een keer verklaarde Stalin tegenover Si- korski dat ze misschien wel ontko men waren naar Mandsjoerije! Op grond van deze verdachte uitlatingen van de hoogsten in den lande, begonnen geruchten de ron de te doen (let wel, in. 1941) dat de krijgsgevangen Poolsche officie ren door de Russen geliquideerd waren. Eerst in 1943 komen de Duit- schers met hun opzienbarende be schuldigingen naar aanleiding van de ontdekking van het massa-graf te Katyn. In hun tegenbeschuldi- ging beweerdei de Russen, dat deze Poolsche krijgsgevangenen door de Russen op de vlucht waren achter gelaten en dat de Duitschers hen ln massa hadden afgeslacht. Maar dezelfde Russische autoriteiten hadden twee jaar geleden beweerd, dat deze krijgsgevangenen ontsnapt waren. In elk geval zijn de Hjken onmiskenbaar geïdentificeerd als zijnde van de Poolsche officieren uit 't Russische krijgsgevangenen kamp te Kozielsk. De lijken van de krijgsgevangenen in de kampen van Starobjelsk en Ostashkow zijn nim_ mer gevonden. Wat opviel te Neurenberg Tn verband met de Katynsche massamoorden wordt hier in Londen, (heel discreet en bijna Nu de krant wat meer papier heeft gekregen en er zelfs gemompeld wordt over dagelijks 8 pagina's na 31 December 1946, hebben wij het ge waagd wekelijks beslag te leggen opeen kleine ruimte voor het plaatsen van een rebus die, naar wij hopen zal bijdragen tot het brengen van een aangename en vormende ontspanning tijdens het weekeinde. Te beginnen heden zullen wü wekelijks een rebus plaatsen, en om de attractie ervan nog te verhoogen, zullen wij onder de goede oplossers vier prijzen verloten, nl. twee van vijf gulden en twee van een rijksdaalder. wij hopen, dat er veel goede oplossers zullen zijn en dat zij, die geen prijzen verwerven, zich zullen troosten met de gedachte, dat de wan- boffers van vandaag de boffers van morgen zullen zijn. En overigens is het oplossen van de vraagstukken zelf reeds zulk een prettige bezigheid, dat het tenslotte niet uitsluitend om den prijs moet gaan. WAT MEN MOET DOEN Zend de oplossing in een gesloten couvert, gefrankeerd met V/s ets. postzegel, aan den Puzzle-redacteur van De Stem, Reigerstraat 16. Breda. De oplossing moet uiterlijk 4 Sept. a.s. ln bezit van den puzzle-redacteur zijn. Hier komt de eerste opgave, een kruiswoordraadsel: fluisterend) gewezen op het merk waardige feit, dat het Neurenberg- sche tribunaal zeer langen tijd wijd de aan den moord op 47 geallieer de piloten, doch slechts twee dagen aan den gruwelijken massamoord van bijna 15.000 geallieerde officie ren, terwijl belangrijk bewijsmate riaal, zooals de op de lijken gevon den dagboeken, niet eers ter sprake kwam. Ook werd geen van de 445 overlevenden uit het krijgsgevan genenkamp van Griasovjetz als ge tuige gedagvaard. In Neurenberg is met andere woorden het Katynsche mysterie een mysterie gebleven. Waarnemers te Neurenberg ge ven als him meening dat in het slotvonnis Katyn zelfs niet ge noemd zal worden, en sommige de zer waarnemers hebben zelfs uiting gegeven aan een vermoeden, dat de Katyn-affaire het onderwerp van bespreking heeft gevormd (achter de schermen) tusschen Russen en Duitschers. De vraag is derhalve wat er zal gebeuren, ir.dien als grondslag van het vonnis de moorden gebruikt zullen worden. Zullen de Duitsche legerhoofden Katyn uitspelen tegen over het Russisch gedeelte van het tribunaal en hun redding zoeken in een beschuldiging van. de rech ters? Vreemden voor elkaar TTERBERT Evatt, de Australische afge vaardigde op de vredes conferentie te Parijs be zit behalve diplomatieke kwaliteiten ook de gave van den humor. Na een der zittingen verhaalde hij aan de journalisten de volgende inhoudrijke Australische fabel: Op een dag ontmoet ten Liefdadigheid en Dankbaarheid elkaar aan de poort van den hemel. Sint Petrus deed open en dacht dat zij sa men de reis hadden ge maakt. Hartelijk schud de hij hen de hand. .,ik wensch jullie geluk", zei hij, „met de groote din gen, die ge samen op aarde to-t stand hebt ge bracht." Verwonderd keken Liefdadigheid en Dank baarheid den hemelpor- tier aan. ..Samen?" zeiden ze. „Maar Sint Petrus, hoe komt U erbij? We heb ben elkaar zoo juist voor den eersten keer ontmoet Een utopie TT'leine Jacques was lastig, omdat mama hem iets verboden had. Hij zocht zijn troost bij papa en pruilde: ,,lk mag niets. Ik mag geen diefje spelen met Jan van den buurman, ik mag niet aan de lamp schommelen, niet aan de gordijnen omhoog klim men en geen bloemen plukken uit den tuin. Ik mag de kersen van mama's hoed niet op eten en niet op vaasjes schieten met een lucht buks. Ik mag nog niet eens naar de bioscoop, omdat ik te jong ben. Papa wanneer ben ik oud genoeg om alles te mogen doen wat ik wil?" Zijn vader die het den vorigen avond op een kaartavondje wat laat had gemaakt zuchtte eens. „Nooit jongen", zei hij. Horizon laai: 1. bur exit; 6. op stootje; 8. tam; 11. gemanierdheid; 17. cirkelvormig; 18, herkauwer, 19. klee- dingstuk; 21. achting; 22. noot; 24. maanstand (afk.); 25. journalist; 27. voorzetsel; 28. lidwoord; 29. groente; 31. lengtemaat; 32. herkauwer; 33. verstompt; 34. onbehaard; 36. land bouwwerktuig; 38. Ind. winkel; 40. vertaler; 42. soort kuip; 43. Lat. groet; 44. lofdicht; 46. lichaamsdeel; 48. wiel; 49. kleedingstuk; 50. loyaal; 52. wagen; 53. voertuig; 54. lengtemaat; 55. het Romeinsche Rijk (afk.); 56. titel (afk.); 57. landbouwwerktuig; 59. voorzetsel; 60. droppel; 62. getalm; 65. waterplas; 66. voegwoord; 67. lang smal vaartuig; 69. hinder; 70. voorma lige illegale organisatie (afk.); 71. een bekende zegswijze; 75. traag; 77. soort bier; 79. geografische plaatsbepaling (afk.); 80. zacht; 82. familielid; 83. ge wicht; 86. soortelijk gewicht (afk.); 88. noot; 89. waterstand (afk.); 91. voer tuig; 93. voertuig; 94. vreemde titel (afk.); 95. groente; 96. lofdicht; 98 noot; 99. bijwoord; 100. met de zijn-en (Lat. afk.); 101. herkauwer; 103. een bekend spreekwoord; 113. voorzetsel; 115. traag; 116. aanw. voorn.; 117. biet; 118. uitroep; 119. pers. voorn.; 120 deel van een kachel; 121. spruit; 122. soort vaas; 123. Zuidvrucht. Verticaal: 1. vrucht; 2. de oudste (afk.); 3. speelgoed; 4. gewricht; 5. en dergelijke (afk.); 6. staaf; 7. bevesti ging; 9. vlaktemaat; 10. lage tempe ratuur; 12. voertuig; 13. geroosterd brood; 14. Bijbelsche persoon; 15. voor zetsel; 16. familielid; 18. prikkelbaar; 20. uitheemsch reptiel; 23. wederkee- rig; 26. les aan een hoogeschool; 28. oud-Hollandsche munt; 30. karakter;' 33. weekdier; 35. verkorte me sjes- naam; 36. wild zwijn; 37. voormalig Zuiderzee-eiland; 39. rivier in Duitsch- land; 41. voorzetsel; 42. woordentwist; 43. bij tusschen tijd (Lat. afk,); 45. wa ter in Friesland; 47. deel van een ge weer; 49. brandkast; 51. vorm; 54. bij gevolg; 58. tijdruimte; 61. hoofddeksel; 63. metaal; 64. hemellichaam; 65. raar; 68. bekende Maria-bedevaartsplaats; 69. noot; 71. leger; 72. -ersvoet; 73. slecht uitgevallen; 74. heerschzuchtig per soon; 76. bez. voorn.; 78. landbouw werktuig; 81. wagenwiel; 82. hooge feestdag; 84. Mohammedanisme; 85. Nederlandsche stad; 87. voorzetsel; 90. noot; 92. herkauwer; 97. titel (afk.); 102. gevangenis; 104. priem; 105. baat; 106. aanw. voorn.; 107. deel van het leger (afk.); 108. maand (afk.); 109. voorzetsel; 110. liefkoozing; 111. schar- n'er; 112. voortreffelijk; 114, rivier in Italië; 119. pers. voorn.

de Stem | 1946 | | pagina 5