Kan Lord Killearn ze weer vlot maken? Koningin decoreert strijders uit Meidagen Wapenstilstand in Indlë Ministers der Groote 4 bijeen Dislributieambtenaren fraudeerden tweede jaargang GLAS VOOR BRABANT 'oooooooooooooooooooooo Nederland eischt van Italië De arrestatie van Willem Vogt Lord Killearn en Sjahrir bespraken de mogelijkheid DE ZEYEN-DECEMBER- DIVISIE iiiHiiiiiifliiiniiiiiiiiiiniiiininiiimiiiiiniiiniiUHiiiiiiHiiiimiHi Uitbreiding van algemeene gratie PlISTRÏBUTiWEUWTJES No. 554 Comm. V. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; oer post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.29; Losse nummers 0 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1946 UITGAVE: STICHTING ..DE STEM" Directeu: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J, H A. BRUNA .vlgem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, Tissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7. tel. 102; Red J v d BROEK, tjbureau Oostburg, Nieuwstr 23. tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes Westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOF DE VASTGELOOPEN ONDERHANDELINGEN Bezwaren tegen Pangkal Pinang als onderhandelingsplaats (Van onzen correspondent te Bataviaj LIET is mij niet bekend op welke basis de besprekingen zullen worden hervat door bemiddeling van Lord Killearn. Het is duidelijk, dat de door Sjahrir namens Soekamo ingediende tegenvoorstellen een volledig onafhankelijke republiek, omvattende Java en Sumatra volkomen onaanvaardbaar zijn en men mag dus verwachten dat de eerste taak van Lord Killearn zal zijn om de republikeinen aan het verstand te brengen dat Nederland en Indonesië bij het handhaven van dezer.' eisch nooit tot elkaar zullen komen althans niet Nederland en de „repoeblik Indonesia". Verder kan worden verwacht dat de commissie-generaal, zoodra hier aanwezig, aan de besprekingen zal deelnemen. Tntusschen zijn plaats en datum voor het staatkundig overleg met de Nederlandsche, de Chineesche en de Arabische bevolkingsgroep thans definitief bepaald, zooals bekend. Het overleg vangt 24 September aan in de hoofdplaats van Banka, Pangkal Pinang. Dat het niet te Batavia wordt gehouden, is een belangrijke tegen valler vooral voor de Nederlanders, daar de deelnemers zich voor min stens veertien dagen uit hun werk zaamheden zullen moeten vrijma ken. In verband met het belangrijke tekort aan werkkrachten zit ieder een die iets presteert tot zijn ooren in het werk en dit kon wel eens de reden worden dat zü, die aanvan kelijk door hun groepen als de beste vertrouwensmannen waren aange wezen, niet aan het overleg zullen kunnen deelnemen. Het is wel jammer dat de regee ring met dezen doorslaggevenden factor geen rekening gehouden schijnt te kunnen hebben. Er is bo vendien nog altijd geen zekerheid over de deelname van verschillen de Nederlandsche groepen, die be- zwa.ar gemaakt hebben tegen den weinig systematischen gang van 't overleg, Nog altijd zijn de vraag punten, waarom gevraagd is, niet bekend, zoodat zij deze belangrijke zaak niet in eigen boezem behoor lijk hebben kunnen voorbereiden en de afgevaardigden zullen met een blarjco mandaat weggezonden moe ten worden. Het staat nog niet ge heel vast, welke Nederlandsche groepen uitgenoodigd zullen worden doch aan de hand van de voorbe sprekingen kan daar het volgende van gezegd worden. Allereerst zou den uitgenoodigd worden de oude politieke groepeeringen voor zoover nog bestaand, het I.E.V.. de V.C., de I.K.P. en de C.S.P., verder de allereerste nieuwe politieke party „De Eenheidsgroep". een tweede nieuwe party „De Progressieve Groep", voorts de nieuwe Alge- meene Werkers-Associatie en de Ned. Ind. Bond van ex-krygsgevan- genen en -geïnterneerden. Hoewel deze bond zich niet met de politiek inlaat heeft men van regeerings- zijde toch te kennen gegeven, op zijn aanwezigheid bij het overleg prys te stellen en ongetwijfeld zul len er vele zaken behandeld worden, die van groot belang zyn voor de Nederlanders en toch niet recht streeks de politiek raken. De opsom ming die wij hierboven gaven is waarschpniyk niet volledig, maar zü geeft een indruk. Verder mogen ook alle oud-volksraadsleden aan overleg deelnemen. JJet tydstip van vertrek van de laatste Engelsche troepen uit Indië valt in de maand November, als er geen verdere verandering in de plannen komt. Van hoe groot, belang het is dat de divisie uit Nederland hier tegen dien tijd gearriveerd is, behoeft nu wel niet meer betoogd te worden. Laten we hopen, dat Lord Killearn lang voor dien tyd vertrokken is en ?,aak °°k Pohtiek dan verdei wel alleen af kunnen. Het is echter onze vaste overtui ging, dat er met de gematigde na tionalisten onder de „republikei nen geen overeenstemming kan komen, indien 2y niet den moed be. w van Soekamo en con- Mirten los te maken. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO rvOOR de gezamenlijke actie van de Stichting Herstel Brabant en Brabants Volksher stel is bereikt, dat het Ministe rie van Wederopbouw de toezeg ging heeft gedaan, dat 24 pet. van het naar Nederland te im porteeren glas aan Noord-Bra bant wordt toegewezen. TTET EENIGE concrete, dat het debat in de economische com missie voor Italië te Parijs oplever de, was de aankondiging van den voorzitter, dat Nederland en Bel gië herstelbetalingseischen aan Ita lië hadden ingediend. "yAN BEVOEGDE ZIJDE wordt aan het ANP medegedeeld, dat de inhechtenisneming van den heer W. Vogt door den procureur-fiscaal bij het Bijz. 3erechtshof te Am sterdam, geheel los staat van de behandeling van de zaak-Vogt door de Zuiveringscommissie. Het advies dezer commissie deelden wij gister reeds mee. Zij sullen één lijn trekken T)E MINISTERS van Buitenland sche Zaken der Groote Vier hebben besloten op de Vredescon ferentie alle artikelen van de ontwerp-vredesverdragen, waar over zü overeenstemming hadden bereikt, te zullen verdedigen. Ook is een mogeiyk uitstel van de byeenkomst der algemeene ver gadering der Ver. Naties bespro ken. ten aanzien waarvan evenwel geen overeenkomst werd bereikt. Wel werd men het eens over een eenvoudiger wijze van behandelen van amendementen op de vredes conferentie. De raad van minsters der Groote Vier zullen nl. hun plaatsvervan gers opdragen de verschillende amendementen en nieuwe voorstel len van de leden der conferentie era van de geallieerde en voormalige vyandelyke landen te bestudeeren teneinde uit te maken of een amen dement eventpeel den steun van de Groote Vier verdient. De ministers zullen informeele büeenkomsten houden teneir.de te trachten eventueele meeningsver- schilleni ten aanzien van eerder ge noemde amendementen en nieuwe voorstellen op te lossen en om de aanbevelingen van plaatsvervangers te bespreken. T^A STORMACHTIGE discus sies met den Frarschen minister van Voedselvoorziening, heeft het Fransche kabinet zich bereid verklaard een wet aan de Kamer voor te leggen, krach tens welke de ergste zwarte han delaars zullen worden ter dood veroordeeld. Als de ministers onder elkaar niet tot overeenstemming kunnen ko men- over de amendementen, zullen zij toch het betreffende artikel van het vredesverdrag, waarover zij overeenstemming hadden bereikt, steunen, terwijl zy vry blyven naar eigen goeddunken te stemmen over zaken die buiten het bepaalde ar tikel vallen. Een em ander is door Bevin voorgesteld. Volgende week komen de ministers weer byeen. - "TjONDERDAGMIDDAG bracht H. M. de Koningen in gezel schap van Z.K.H. Prins Bern- hard een bezoek aan Assen, waar H. M. op het Sportpark in het bijzijn van vele autoriteiten aan een aantal strijders uit de Mei dagen van '40 en een groep on- dergrondsche strijders decoraties uitreikte. Nadat H. M. de aanwezige troe pen had geir.specteerd sprak zij van Haar open auto uit o.m. de vol gende woorden tot de tegenover Haar opgestelde strijders en oud- strijders ,,Ik acht Mij gelukkig om weder om een aantal onderscheidingen te kunnen uitreiken voor uitstekende daden in den achter ons ligger.den oorlog verricht, zoowel bij de over rompeling van ons land in Mei '40, als bij het taaie en onoverwinnelijk verzet gedurende de jaren van ver drukking en knechting. Dat zoovelen uit Mijn volk tegen een vijand, die oppermachtig en on overwinnelijk leek, die er meedoo- genloos naar streefde onze volks kracht te breken, zich moedig en hardnekkig bleven verweren, hoe zwaar ook.de offers waren, vervult ons allen met voldoening en dank baarheid. Grootendeels vormt gij, officieren onderoffic. en mansch. 'n onderdeel v. d. divisie, die, straks den naam van „7 December-divisie" voerend, naar een ander deel des rijks zal gaan. om daar mede te werken tot het herstel van recht en veiligheid" Houdt bij het volvoeren van die taak steeds voor oogen, dat gij ge roepen zijt om de uitvoering van zulk een samengaan van de verschil lende deelen van ons in gestadige ontwikkeling gegroeid rijk mogelijk te maken." "M'a de rede werd door luit. ter zee le klasse Goossens voorlezing gedaan van de Kon. Besluiten, waarby de onderscheidingen wei-- den verleend. Alle gedecoreerden werden door H. M. en den Prins gecomplimenteerd. Hij deelde Lord Killearn mede dat de republikeinen besloten hadden de evacuatie van gein- terneerden onmiddeiiyk te her vatten. T ORD KILLEARN en Sjahrir hebben in Djokjakarta ge sproken over de mogelijkheid van een wapenstilstand. Beiden waren het eens over de wensche lijkheid daarvan. Sjahrir nam op zich T.R.I.-offi eieren naar Batavia te zenden om de details met de geallieerden te bespreken. De Amerikanen hebben in Berlijn ruilwinkels geopend, waar Amerikanen en Dultschers aller lei goederen kunnen ruilen. De Dultschers bren gen over het algemeen luxe-artikelen als radio's en fototoestellen (hoe komen zy er aan?) en de Amerikanen kunnen wel wat sigaretten en voedsel missen. Dat er nogal wat belangstel ling is om een rulltje te leggen, blükt wel uit dit plaatje. Zooals men zich zal herinneren was het hervatten, der evacuatie een der condities, die dr. van Mook gesteld' had voor het even tueel aanvaarden van een wapen stilstand. T.R..I-officieren zyn naar Cheri bon gezonden om een en ander na der te regelen. Lord Killearn hoeft na zyn te rugkomst te Batavia, de resultaten van het onderhoud met dr. van Mook besproken. Bij de besprekingen in Djokja, die een uur duurden, waren ook Mohammed Hatta, Soedousono en Sjarifoedin aanwezig. yEVEN - DECEMBER - DIVISIE luidt de naam van de divisie, welke over eenige weken naar Oost-Indië vertrekt. De Koningin heeft dit medegedeeld bij een plechtigheid te Assen. Niet ieder zal zich onmiddellijk de beteekenis van dien datum 7 December realiseerën. Men diene zich echter te herinneren, dat H. M. den 7en DecembQ£ 1942 de historische radiorede uitsprak, waarin ten aanzien van Indië twee groote taken voor Nederland wer den geschetst: herstel van recht en veilig heid; vernieuwing in vrij overleg. Dat beteekent dus allereerst de voltooiing van den strijd tegen Ja pan, dat nog altijd op Java en Su matra door middel van handlan gers moeilijkheden blijft berok kenen. Dat beteekent het beveiligen van de levens en de goederen en de rechten der bewoners van de nog door krijg geteisterde eilanden, hei scheppen van de gelegenheid, om zich vrijelijk te kunnen uiten. Dat beteekent de erkenning van het recht der Indonesische volke ren op een eigen staatsverband en een eigen rol in wereldgemeen schap der volkeren, dit alles met behoud van het groote Rijksver band in geheel vernieuwde vor men. De officieren en manschappen, die eraan mogen meewerken dit alles mogelijk te maken, verrich ten een eervolle, historische taak, welke voorm de toekomst van de verbonden volkeren in Europa en Azië van het uiterste gewicht is. Schande over hen, die uit Indië terugkeerende gewonde militairen aan de kade te Amsterdam „be groetten" met den kreet: Moorde naars! Zij zijn het niet waard tot één volksgemeenschap te behooren met de jongens, die straks alles gaan inzetten, oni den vrede te winnen voor de Oost, de jongens van de zeven-December-divisle. JT.M. DE KONINGIN heeft bij Kon. Besluit var.' 23 Aug. eeni ge uitbreiding gegeven aan da by Kon. Besluit van 29 April verleen de algemeene gratie van geringe straffen uit den bezetingstijd. Voor dit gunstbetoon werd een aantal personen voorgedragen, die veroordeeld zyn ter zake van tij dens de bezetting of kort na de be- vryding gepleegde strafbare feiten. NIEUWE BONNEN VOOR AARDAPPELEN. Voor de week van 1 t.m. 7 Sept. is bon „509 aardappelen" aangewe zen voor drie kilo aardappelen en bon „009 aardappeleni" voor één kilo aardappelen. Van 1 t.m. 14 September geeft voorts bon „B 15 reserve" recht op twee kilo aardappelen. Zij bediendenden zwarten handel met bon kaarten en verdienden er grof geld aan. JN AMSTERDAM is een groote fraude bij den distributiedienst ontdekt. Deze zaak loopt reeds vanaf de eerste helft van 1944. Distributie-ambtenaren hebben destijds, ten behoeve van de illega liteit zeer goed werk verricht. Zij bevoorraadden zichzelf met stam kaarten waarop zij b.v. kaarten voor onderduikers haalden. Een groot aantal kaarten hielden zy echter achter en gebruikten deze "gedeel- telyk ten eigen bate en verkochten de rest in den zwarten handel. Enorme kapitalen verdienden zy op deze wijze. Na de bevrij ding zetten de ambtenaren deze praktijken voort. Na de geldsa- neering hebben zij nog 10.000 tot 15.000 gulden aan dezen handel verdiend. Een loslippige ambtenaar praatte op de tram zijn mond voorby en zoo kwam de politie er achter en trof in de weelderig Ingerichte woning van den loslippigen ambtenaar in den haard de resten van 80 pas ver brandde inlegvellen. De vrouw de zes huizes had de rechercheurs be merkt en. had na de kaarten ver brand te hebben de vlucht geno menover de daken. De ambte naar is op zijn dislributie-kantoor gearresteerd en later is ook de vrouw gepakt. Thans zijn niet minder dan veer tien personen aangehouden, wo. zeven distributie-ambtenaren. Het is niet uitgesloten, dat er nog meer aan het licht zal komen.

de Stem | 1946 | | pagina 1