A Het feest van Broeder Clemens Varkenshandel IN 'T KORT Treffende huldiging in de Si. Franciscuskweekschool te Breda MARKTEN Slachtoffers van volksgericht protosled't tegen kostbare, maar nutteüooze overheidsbemoeiing tyi en SCHRIJFT ons vain de kdjde der Vakgroep Groothandel in Vee": Nadat- to Januari jl. in het raam van de beoogde algemoene beperking der overheidsbemoeiing met den veestapel, de handel to- biggen was vrijgegeven, heeft het bestuur van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch besloten over te gaan tot het herinvoeren van aan koopvergunuingen en vervoerbewij zen voor deze categorie varkens. Een en anc.es- op aandrang van den C.C.D., dfc meent dezen maat reg-el r.iet te kunnen missen bij die bestrijding van de clandestiene slachting... Dit besluit houdt niet alleen i-n, dat voor- ieceren aankoop van een big eerst vergunning moet worden gevraagd, maar bovendien, dat telkens wanneer zoo'n big vervoerd wordt, hetzij var.- het bedrijf van een fokker naai- een markt, hetzij van een markt naar het bedrijf van een varkenshouder of var- kenshar.delaar, een vervoerbewijs uient te worden gehaald. Hiermede is de zaak echter nog niet af, wamt van ifeder vervoerbewijs wordt bovendien nog een oopie ge zonden naar den plaatselijken bu- reauhoucer van den kooper, die vervolgens hiervan, zoowel als van de geboorte van i'óder toom big gen en van de uitgereikte aan koopvergunningen aantee-kenin© dient te houden in speciale re gisters, respectievelijk, voor fok kers, varkenshouders en varkens handelaren en tenslotte een en ander regelmatig- met cje werke lijke situatie op de bedrijven d:ent te vei ifieeien. Kortom herinvoering van deze oogenschijnijk eenvoudige controle maatregelen, beteekent in werke lijkheid den terugkeer van een •Pech voor Degreile i kEGHELLE, die op weg zou zijn! naar Argentinië, zal daar niet worden toegelaten, zoo deelt „La Meuse" mede. JTET BEDRIJFSCHAP voor vee en vleesch heeft de aankoop- vergunningen en vervoerbewijzen voor biggen weer ingevoerd, om de clandestiene slachtingen de kop m te drukken. De ondervakgroep groothandel in varkens" heeft nu daartegen geprotesteerd. TN CALCUTTA blijft de toestand zeer ernstig. a een uitgebreid onderzoek is vastgesteld, dat A. v. d. Waals die tijdens de bezetting als spion voor den vijand zou zijn opgetre den - zich onder een valschem naam in 'n Britsch intemeerings- kamp in Duitschland bevond. Hij zal binnenkort naar ons land wor den overgebracht, heeft de minis ter van Justitie meegedeeld. TV/Ien verwacht, dat de mosselteelt bijzonder gunstige resultaten zal opleveren. In verband hiermede zijn de vastgestelde maximumprijzen voor versche mosselen, mosselzaad en verwerkte mosselen vervallen. JAE COMMISSIE die tot taak had de gedragingen van de heerer.- Speet, v.m. directeur van K'.R.O. en W. Vogt, directeur van de AVRO, te onderzoeken, is tot de conclusie gekomen, dat beide heeren niet ongeschikt zijn gebleken voor het vervullen van een leider.de functie in het radio- beste!. De arrestatie van oen heer Vogt, vlak voordat dit rapport ver scheen, komt, zoo wel in 'n zonder ling licht te staan! YTOLGENS de Daily Telegraph zou voor het einde van het parlementair reces 'n aantal ver. anderingen worden aangebracht in de samenstelling van de Britsche regeering, tnet inbegrip ran den ministerraad. TYe Ver. Staten. Engeland en de Sovjet-Unie hebben overeen stemming bereikt over de proce dure voor het bestudeeren van de gezichtspunten der ex-vijandelij- ke staten. Hiermee is een einde gekomen aan een impasse, waarin de commissie zich bevond. TVE SULTAN VAN PONTIANAK en de heer Soekawati, een dei- Ba lineesche gedelegeerden op de Malino-conferentie, zijn in ons land a a gekomen om de regeering in te lichten over den toestand in Indië en aan te dringen op grooter hulp aan Indië. omvangrijk, kostbaar en papierver slindend complex administratieve beslommeringen, zoowel v°or de varkenshouders en -handelaren, als voor de bureaux der P.B.H.'s en markladministraties. Zou hiermede nu het c.oor den C.C.D. beoogde effect verkregen worden djir.- zou men hiermede desnoods nog- vrece kunnen heb ben. De ervaring heeft echter ge leerd, dat aankoopvergunr.-ngen en vervoerbewijzen slechts zeer povere hulpmiddelen zijn bij de bestrijding van de clandestiene slachting; niet. alleen omdat zij een bron van geknoei kunnen vormen, maar bovendien om-dat de zwartslach- ters van professie deze officieele bescheiden juist dankbaar gebrui ken als vlag om hun zware lading- te dekken. Tevens is van het her invoeren van een eenmaal afge schaft stuk overheidsbemoeiing in breec.en kring een dermate on gunstig psychologisch effect te verwachten, dat de terugslag- op onze toch reeds slechte varkens- vleeschpositie zich duidelijk za-l doen voelen. Op gror.-d van deze overwegin gen heeft het bestuur der Onder- vakgroep „Groothandel in Var kens" dan ook met klem g-eadvi seerd tot dezen maatregel niet over te gaan, maar den har.d-el in biggen vrij te laten. Nu des ondanks deze stap toch is genomen acht liet Onder vakgroepbestuur het ©ewenscht zijn bezwaren tegen deze politiek openlijk kenbaar te maken. POLDERBESTUREN. Benoemd tot: dijkgraaf van den calamiteuzen Ser Lippenspolder, F. Dekker Fz. Ie Terneuzen. DR. G. ALLEGRO VRIJ GESPROKEN. Bij uitsproak d.d. 5 Aug. 1946 heeft de Zuiveringsraad voor de Chemische Industrie te 's-Graven. hage beslist, dat geen termen aan w-ezig worden gea-cht om Dr. G. Allegro te Sluiskil eenigbn maat regel ingevolge het besluit zuive ring bedrijfsleven op te leggen. UITSPRAKEN TRIBUNAAL TERNEUZEN. C. J. W., Terneuzen, verbeurd verklaring radiotoestel en ontzet ting rechten; Ne. Ja. Br., IJzen- dijke, ontzetting rechten; Ge. Fr. v. K.-B.. Terneuzen. blijft geïnter neerd tot 26 Dec. 1946, verbeurd verklaring' van f 200, ontzetting rechten; Sn. Ca. K.-MTerneuzen, ontzetting rechten. UITSPRAKEN GOESCHE TRIBUNAAL. D. M. mosselhandelaai- te Yer- seke; onderzoek zal worden her vat; J. P.. mosselhaivdelaar te Yer- seke, verbeurdverklaring eer vijf huizen van verdachte en ontzet ting rechten: T.h D., oesterkweeker te Yerse- ke, verbeurdverklaring van f 1000 en ontzetting rechten; Maria V. dienstbode te Yersekc, ontzetting 'rechten. J. P. en Maria V., die nog ge- interneerd waren, werden in vrij heid gesteld. HET WAS DINSDAG feest in de St. Antoniuskweekschool te Breda, waar Broeder Clemens, algemeen overste van de Congregatie van Huy- beigen had op dien dag de officieele huldiging bij gelegenheid van zijn zilveren professiefeest in ontvangst te nemen. Weliswaar had op 25 Aug. in hel Convent te Bergen op Zoom een viering plaats gehad, doch aan gezien de ruimte aldaar beperkt was, mede door de verwoesting van het Broederhuis St. Marie te Huybergen op dollen Woensdag, viel aan de Kweekschool te Breda de eer te beurt in haar midden te mogen ontvangen. Des morgens om 8.45 uur werd in de kapel een plechtige H. Mis van dank baarheid opgedragen door drie rectors van de congregatie. Celebrant was rector Koenraadt en Uytdewlligen, resp. als diaken en subdiaken fun geerden. De Broeders zongen de Missa Gratias Agamus. speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd door Broe der Guido. Na het dankoffer werd het Te Deum van Hub. Cuypers aange heven. Onder de aanwezigen merkten wij op Mgr. P. Hopmans, paters Capucij- nen. van het H. Hart, van het God delijk Woord, broeders van Oud-Gas tel. de oud-Hoofdinspecteur van het L.O. J. Verbeeten, de Inspecteurs Mr. Merkelbach van Enkhuizen en A. Takx Daarna had in de stijlvol met bloe men en palmen versierde feestzaal 'n treffende huldiging plaats met liede ren en toespraken. Achtereenvolgens spraken Broeder Vicaris die namens de geheele congregatie den jubilaris huldigde en dankte; Broeder Cajeta- nus, Directeur van de Franciscus kweekschool haalde op zeer geestige wijze herinneringen op uit de omge ving van den jubilaris gedurende de voorbije 25 jaar. *Tal van sprekers voerden nog het woord alvorens Broe der Clemens zijn dankwoord sprak voor de hartelijke huldeblijken. Op de receptie was het een gaan en komen van talrijke vrienden en bekenden van den jubilaris. Behalve verschillende H.H. Geest elijke>i.*«n de putaties van diverse organisaties en vereendgingen zagen we ook vele oud leerlingen van de St. Franciscus kweekschool, die door hun komst uit Hulst, Bergen op Zoom, Oosterhout, ja zelfs uit Amsterdam blijk gaven hun ouden leeraar niet vergeten te zijn. In intiemen kring werd het feest voortgezet en in de avonduren beslo ten met opvoering door de Broeders zelf van het Amerikaansche tooneel- spel ..Witte Wegen". 's-HERTOGENBOSCH, 29 Aug. Op de markt van heden werden aange voerd 3551 stuks vee zijnde: 1332 run deren. 321 nuchtere kalveren, 1016 big gen, 882 geiten. De prijzen waren als volgt; Melk en kalfkoeien f 600 tot f 800 p. stuk Guiste koeien van f 300-450. Kalfvaar- zen f 550-675. Klamvaarzen f 400-500. Guiste vaarzen f 325-400. Pinken f 180 260. Graskalveren' f 80-160. Biggen f 20 -40 zwaardere biggen tot f 55. Scha pen f 50-80. Weide-lammeren f 25-50. Geiten f 20-45. jonge geiten van f 8-20 Aanvoer van runderen normaal. Han del in kalf- en melkkoeien iets vlug ger. Handel in jong vee lui, doch niet minder in prijs. Biggen matige aanvoer, hahdel flauw. Schapen en lammeren aanvoer normaal, handel niet vlugger. Kwaliteiten werden ech ter goed verkocht. Ge:ten weinig aan voer, handel traag. Bonnenprijs 2t'n ets. per kg. Amerikaansche Voor zijn belangrijke verdiensten tijdens den oorlog reikt Admiraal Nimitz (links) een iiooge Anierikaanst-he onderscheiding aan den Nedcrlandschen viee-admiraal Meyer Kaunefl uit. TEWATERLATING M.S. OOSTER SCHELDE Maandagmiddag weid op de werf der K.M. De Schelde liet herstelde en verlengde motorschip der Prov. Stoombootdiensten Oosterschelde te water gelaten. Dit geschiedde op dezelfde wijze als een maand gele den met de Prins Willem I gebeur de: zijdelings, waarbij een val van bijna een meter gemaakt moest worden. Ook nu ging het als i op rolletjes, toen mevr. Woltjer, de echtgenoote van den hoofd-iiiEpee- teur techn. dienst der Holl.-Ame- rikalijn den kabel had doorgehakt. Namens Ged. Staten- waren aan wezig-de heer A. Schout, lid van 't college, en de griffier der Staten dr B. Teilegen. Het schip is bestemd voor den dienst tussclien Zierikzee en Kat- sche Veer. Evenals de Prins Willem I is het achterschip zes meter ver lengd, waardoor een auto-accomo- datie is verkregen, die belangrijk grooter is dan voorheen. Nu kur.nen met deze schepen 18 auto's worden vervoerd, zij het ook met zijlading, waardoor het euvel van lang laden en lossen blijft bestaan. Beneden- deks bieden zij plaats aan 100 pas sagiers. DE STEIGER VAN HOEDEKENS- KEKKE WEER BRUIKBAAR Personeel van De Schelde heeft in allerijl den in het ongereede ge- brachten steiger te Hoedekenskerke weer in zoover hersteld, dat hij bruikbaar is. De. particuliere vervoerder had Zaterdag reeds geprobeerd om den steiger eigenmachtig onklaar te la ten. maken. Het. personeel dat dit op zijn last moest uitvoeren ,deed dit toen niet, omdat het voor de ge volgen werd gewaarschuwd. Zondag heeft de schipper echter toch zijn zin weten door te drijven. Tot goed begrip moge dienen, dat de particuliere vervoerder destijds op eigen kosten den kapotten stei ger een weinig heeft laten oplappen. Naar men ons meedeelde was de provincie bereid hem daarvoor een redelijke vergoeding te geven, wat zijn daad nog meer onverklaarbaar maakt. Gelukkig is in het euvel vlug voorzien. VERDER GAANDE AUTOMATI SEERING VAN DE TELEFOON Door den telefoondienst kan weer eenige vooruitgang worden geboekt Ingaande Dinsdag- 27 Aug. van des morgeas 8 uur af is het nl. mo gelijk dat de op automatische te lefooncentrales aangeslotenen op de eilanden Walcheren en Zuid_ en Noord-Beveland hun corresponden ten te Den Haag en ressort (Lei den, Warmond. Noordwijk. Katwijk, Voorschoten, Wassenaar, Leidschen dam en Hoek van Holland) auto matisch, dus zonder tusschenkomst van een telefoniste, bereiken. Goes DE NOODRAAD VOOR 'T LAATST BIJEEN Maandagmiddag' vergaderde de Goesche noodraad voor het laatst en werkte in korten tijd een res pectabel aantal stukken af, w.o. enkele zeer belangrijke. Daar was op de eerste plaats 'n voorstel van B. en W. om een nieuw reglement voor het Burger lijk Armbestuur vast te stellen. De aanleiding daartoe vormde de wensch om het B.A. om te zetten in een dienst voor sociale zaken. Velen achten de bestaarde wijze van hulpverleening aan hen, die niet of niet voldoende in hun levensonder houd kunnen voorzien, niet meer van dezen tijd en meenen, dat rui mere armslag noodig is dan het en kel verleenen van onderstand, zoo als de Armenwet en het bestaande reglement op het B.A. die kennen. Hoe sympathiek B. en W. ook te genover die gedachte staan, toch kunnen zij vanwege de aan de ver wezenlijking verbonden, bezwaren niet tot een consequente uitvoering ervan adviseeren. Weth. de Roo verdedigde het voorstel en beantwoordde enkele vragen, van de heeren Goeman, Roose (RK) en Haverhoek (PvdA) waarna het zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Ook het Gasthuis was onderwerp van besprekingen. B. en W. stelden nL voor de functie van geneesheer directeur in het leven te roepen, op hef bestuur aandrang uit te oefenen ter verkrijging van machtiging om den verpleegprijs minstens 1' 0.50 hooger te doen zijn voor verpleeg den van buiten Goes dan voor de Goesche verpleegden, maatregelen te beramen om te komen tot een sluitende exploitatie en tenslotte de mogelijkheid te onderzoeken van 'n nieuw ziekenhuis. Dhr. Roose (RK) achtte 'n ta- riefsverhoogmg niet de juiste weg. Het komt hem beter voor om een gemeenschappelijke regeling met de buitengemeenten tot stand te brengen en zoo te komen tot een streekziekenhuis. Weth. de Roo ging daarmee accoord, maar dat kan beter aangeboden worden, wan neer het nieuwe ziekenhuis komt. Dhr. Roose vreesde ook scheeve verhoudingen met St-. Joanna. Dit ziekenhuis kan men niet tot ta- riefsverhooging dwingen en zoo ont staat de mogelijkheid van een con- TRIBUNAAL TERNEUZEN L. Ch. B. K. en zijn echtgenoote El. Ju. Ma. K. de W.. wonende te Terneuzen, thans beiden geïnterneerd verschenen voor het Tribunaal. Manlief werd beschuldigd als knecht in een groente- en fruitzaak bij den verkoop voorrang gegeven te hebben aan moffen, zich op de veiling erg onvaderlandslievend te hebben gedragen dooi' het beste op te eisehen voor de Duitschers en daa'bij te dreigen met den Ortscommandant of dooi er een Duitsche feldwebel bij te halen. Ook deed hij veel zwarte han del met de moffen en ging vrijwillig in Duitschland in een hotel werken, toen de exploitant van dit hole) in dienst moest. Vrouwlief ontving geregeld moffen in haar huis, die daar feestjes hiel den en met haar dochters omgingen, zij kookte voor de vrienden, stond toe dat haar dochters bij de moffen werk te en vond het ook goed dat die moffen met hun meisjes bij haar aan huis kWamen. Ook zij was niet vies van zwarten handel met de Duit schers. Na de bevrijding kon deze familie ongestoord in Terneuzen blijven, doch toen de man uit Duitschland was teruggekeerd en ook hij ongestoord werd gelaten, heeft het publiek in gegrepen en niet alleen haar boeltje kort en klein geslagen, doch ook het echtpaar en een dochter ernstig mishandeld, waardoor zij geruimen tijd in hel ziekenhuis zijn opgenomen De verdediger, mr. Kurtz, wees er op, dat, toen K. uit Duitschland was teruggekeerd, in Terneuzen het praat je ging. dat hij bewaker in Buchen- walde geweest zou zijn. waardoor dat volksgericht is ontstaan. Spr. vroeg geen verdere internee- ring op te leggen. Uitspraak 9 Sept. currentiestrijd. Dit ziekenhuis wordt goed geëxploiteerd en hjj vraagt zich af, of dat onderdeel bij het gemeentelijke ziekenhuis wel zoo goed in orde is. Nadat ook de heeren Haverhoek en Vingerling (AR) eenige opmer kingen hadden gemaakt, die ten deele door weth. de Roo, weth. Buys en Ir. Stoel Feuerstein waren beantwoord, werden ook deze voor stellen zonder hoofdelijke stemming aanvaard. DRIE FIETSENDIEVEN GESNAPT Den laatsten tijd waren fietsen diefstallen te Goes aan de orde van den dag. Door goed recherchewerk en een beetje geluk, slaagde de po litie er in drie daders in te reke nen. Het eerste „slachtoffer" was de Goesenaar v. d. B., die door iemand gezien was, toen hij met twee fietsen reed. Inderdaad bleek hij een der dieven te zijn en het laatst dooi- hem gestolen rijwiel werd, hoewel het reeds uit elkaar was genomen, compleet bij hem ge vonden. De tweede schelm, die te gen de lamp liep, was de te Utrecht gelegerde soldaat de G.. die hier 'n meisje had en de liefde afwisselde met de „zwijntjesjager-ij". Een der gestolen fietsen had hij tijdelijk ge stald bij iemand te Kloetinge. Toe vallig kwam de bestolene daar op bezoek en zag zijn karretje staan. De Kloetinger, die te goeder trouw was, kende den soldaat niet, maar zorgde dat de politie aanwezig was, toen de dief op kwam dagen. De kerel is gearresteerd. Een tweede door hem te Goes gestolen fiets is ook opgespoord. Tenslotte is nog de B. uit. Kruiningen gesnapt omdat hfj een buitenband van een door hem alhier gestolen rijwiel ging verkoo- pen. AFD. GYMNASIUM AAN R.H.B.S. Tot leden van het college van cu ratoren der afdeeling gymnasium, welke aan de RHBS zal worden verbonden, benoemde de raad mr. H. Bouwman, secretaris van de Grondkamer voor Zeeland; den hoogeerw. heer Deken R. Nieveen van Dijkum; ds. A. Odé; J. Pilaar, voorzitter der commissie van toe zicht op het M O. en ds. C. Stam, allen te Goes Wijdingsavond. Ter inleiding van den Koninginnedag zal Vrij dagavond 30 Aug. in de Groote Kerk een wijdingsavond worden ge houden. Als sprekers treden op de heer van Ballegoyen de Jong, voor zitter der Oranjevereeniging en ds. Hommes uit Middelburg. Orgelspel wordt gegeven dooi den heer Th. Luysterburg en koor zang heeft plaats onder leidmg van den heer A. Kousemaker. Engelsche logeetjes. De Engel- sche kinderen, die de gasten van Zeeland zijn, zullen Donderdag middag op oris stadhuis officieel worden ontvangen. De kermis geëindigd. Vooral de laatste dagen was de kermis - drukker dan ooit te voren. De geld ruimte demonstreerde zich opvul lend. Ondartks de hooge prijzen werden de gelegenheden van ver maak bestormd -en tot het r.achte lijk sluitingsuur duurde de kermis pret voort. Na het tragische incident van Ma-andhgavond: kwamen geen wan klanken de feestvreugde meer- ver storen. Verkeersongeval. voeren van mater' ken carrousel is g Je:, gr., aic bij h- hoorde, van een waardóór hij een heen kreeg. Aanv ongeval z-.ch err.sti latir bleek, dat h met een week i g.n-z wel za-1 afkoi 's-Gravenpclder. Raadsvergadei-ini gemeenteraad kve bijeen on;-:r voorz Klerk. Na beëed'igüig v ging mei: cyer tot clthouders. Gekozen werav-n (CH.) en A. Hou De voorzitter c'; dc zes te -bouwen aanbesteed aan d< Rjswijk voor de s gl-a- 'Groauw. NIEUW E i HOUE Tot wethouders zittingsperiode wei heeren C. Steyaar Hengstdijk. Geslaagd. Bij 't Withof te Ei tel costumière Maria zuster Roza Bun gerie. De Welpen trvkl kampweek van de Nieuv-Vosmeer o.I Bielars op Hengstc pen o.l.v. Akela W meegetrokken per i Vohmeer, waar ze pen te blijven, 01 daar te laten zien horde gegeven moe laan Bielars wil in z'n bekende ent.hc rendheid en degelij! richten, met. als vi de van Hengstdijk. Jlontenisse Raadsvcrgaderin tenarenreglement zoodanig dat ambi tairen dienst als 01 hun salaris hetzij zullen behouden. Na het onderzoel ven van de nieuw leden werden allen verklaard. Het voorstel van richten van een vei nister van Sociale heffing, van art. 6 wel werd aangenoi: Na het afwerker sprak de burgemee; de leden met. een De heer van woord als tolk de den. Daarna nog laert. waarna met dermg werd geslot Hulst. LAATSTE ZIT' GEMEENT In ce laatste noco' -gemeenteraa ti-ti brieven onder bene emde raudslé alle in orde bt-voi Vervolgens werd raadszitting geko ontvanger ahr. G haegen beëedigd Na de officieele i üciteerde de bui in-.-t zijn benoemi hem ais ontvangt ingezetene. Dhr. Verhatgen woerden yan c.an wethouders en pa Tot slot van sprak de voorzitt tte Ruyter: maar

de Stem | 1946 | | pagina 2