Spanningen tusschen loonen en prijzen Geen 33, maar 3 instanties Van RlcHcns Fr&nkryk De Gaulle critiseert I Een nederlaag van Moskou tegen Oekrainsche klacht Vroolijk en wel uit België terug mag niel ie gulzig zijn Loonderving bij miliiaire keuring Sjahrir en Lord Kitlearn pralen vandaag D IstributieniëuwtjTS ïWEEDE JAARGANG No. 553 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J J M MES- Mr> H- B- L* DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; per post 4.10: p. week (bij nlet-postbestell.) 0.25; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 29 AUGUSTUS .1946 UITGAVE: STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A H M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN. 'llssingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7, tel 102; Red J v d BROEK, -ijbureau Oostburg, Nieuwstr 23. tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236 Red. N. J. KARHOF Stichting van den Arbeid doet een voorstel N.V.V.=bestuurderen zijn ex met heelemaal mee eens TEDEREEN ervaart, dat het in ons land nog niet klopt met de ver- houding tusschen loonen en pryzen. Natuurlijk moeten we uitgaan van de stelling, dat wij als volk ontzettend verarmd zijn. Wie dacht, dat we na zoo veel jaren van vernietiging weer zóó in de wereld van vóór '40 zouden kunnen terugstappen, is een aartsnaieveling, om niet te zeggen een domoor. We moeten nog jarenlang heel hard werken, om het oude welvaartspeil terug te winnen en intusschen is het noodig, dat we veel uit het buitenland betrekken, wat we met een zoo groot mo- gelijken export hebben te betalen. ziening van de loon- en prijspoli tiek steeds meer noodig blijkt. Doch het geldt hier voorzieningen in on middellijk dringenden nood. Lap werk is nog altijd beter dan heele maal geen werk totdat te gelegener tijd geheel nieuwe voorzieningen worden getroffen. Het is jammer, dat er zoo een scheur dreigt te ko men in het eenheidsfront op dit stuk, door de Stichting tot stand gebracht. Daardoor verzwakt haar stem bij de Regeering. Tntusschen echter dienen we er ook voor te zorgen ,dat heel 't volk tenminste in staat gesteld wordt aan de minimum-behoeften van voedsel, kleeding en onderdak te voldoen. Wat automatisch met zich mee moet brengen een be snoeiing van luxe in de hoogere re gionen door middel van drastische belastingen. We hebben dezen toestand, wat betreft de mogelijkheid van vol doen aan de minimum-behoeften, nog niet bereikt. De loonen liggen nog een stuk achter bij de prijzen en in die prijzen zit r.og steeds te veel ..muziek", al doet de Prijs- beheersching nog zoo haar best. De communisten stellen het in hun propaganda zóó voor, dat de kwestie heel gemakkelijk op te los sen is. „Loonsverhooging en prijs verlaging" luidt hun leuze. Alsof loonsverhooging zonder meer niet automatisch moet leiden tot prijs- verhooging! „Opvoering van de arbeidspro ductiviteit" is een veel betere leuze, want daardoor immers kunnen we onzen werkelijken rijkdom verhoo- gen en de mogelijkheid scheppen tot een verantwoorde aanpassing van de loonen aan de prijzen. 1 TV Stichting van- den Arbeid waarin alle bona-fide vakver- eenigingen van werknemers en werk gevers vertegenwoordigd zijn, heeft dan ook ir.- een aantal regelen met betrekking tot de bestaande span ning tusschen loonen en prijzen het volgende vooropgezet: Een prijs- en loonpolitiek, die een vevhooging van de arbeidsproducti viteit voor een belangrijk deel tot uitdrukking brengt in een verhoo- ding van het reëele loonpeil; het be vorderen van de arbeidsproductivi teit mede ten behoeve van prijsver- lag ng en ruimere goederen voorzie ning. Ten behoeve van het stimuleeren dezer arbeidsproductiviteit beveelt de Stichting ook aan het uitbetalen van collectieve prestatiepremies in gevallen, welke zich daarvoor lee- nen. In- een politiek van loonsverhoo ging over de geheele lijn ziet ze te recht geen heil. Ze spreekt slechts over „incidenteele looncorrecties in gevallen, die zich daarvoor lee nen." Wel echter pleit ze voor het vol gende Verbetering van de kinderbijslagre geling. hetzij door: a. de invoering van een tijdelijken duuitetoeslag voor het eerste tweede kind van f 2.40 per week per kind. b. de invoering van een tijdelijken duurtetoeslag voor het tweede kind van f 3.R0 per week onder ge lijktijdige verhooging van den kin derbijslag van f 2.40 tot f 3.60 per kind. Bij aanvaarding van het onder b. genoemde systeem dient tevens het kraamgeld bij de eerste geboorte verhoogd te worden. Terugbrenging van de leeftijds grens bij de wettelijke kinderbijslag regeling van 18 tot 16 jaar met hand having van de mogelijkheid kinder bijslag toe te kennen aan kinderen tot op den 20-jar.gen leeftijd, wan neer dezen dagonderwijs volgen. Met maatregelen in dezer, trant zou men het algemeen loonschema niet aar.tasten. doch wel, leniging brengen daar waètr de noodtoestand het ergst gevoeld wordt, in de kin derrijke gezinnen. Tjet ware een echt stukje gezins- r politiek en men mag er zich °HT «at de Stichting beveelt dlt dringend aan- Helaas echter bleken er on een hoofdbestuursvergaderinR van het N.V'.V. ernstige bezwaren tegen te bestaan onder het motto, dat dit maar „een lapmiddel" was. Nu kan geredelijk toegegeven worden, dat een definitieve her- TN MAART vertelde Radio Mos- kou, dat de katholieken in Roe- thenië besloten hadden met Rome te breken, om zich te scharen onder den Patriarch van Moskou, die op goeden voet stond met het Sovjet-bewind. In Vaticaansche kringen betwijfelde men aanstonds de juistheid van deze mededee- ling. Al spoedig sijpelden er dan ook berichten door, dat slechts 42 van de 3000 Roetheensche pries ters tot het Moskousche schisma waren overgeloopen. Een aantal b sschoppen en tal van priesters, die trouw bleven, werden gevan gen genomen. Satellieten van Mos kou verschenen in Roethenië, om de kerkgebouwen „over te nemen" doch de bevolking belette hun dat. Volgens de laatste in Rome bin nengekomen berichten zijn niet 42, doch slechts 27 priesters voor de verlokkingen van Moskou bezwe ken. Het geestelijk opperhoofd van de Russische kerk in die streek gewaagde onlangs van^.den kop- pigen weerstand" der katholieken, ofschoon ze in veel gevallen be roofd zijn van hun geestelijkheid. Er schijnt nu een luwte in de ver volging te zijn ingetreden. De eerste aanval is afgeslagen, goch men bereidt zich voor op nieu we. Het onder Sovjet-toezicht wer kende Patriarchaat van Moskou kan deze nederlaag niet zonder meer slikken. Minister somt moeilijkheden over de huizenbouw op PJET IS VERRE van juist, heeft de minister van Open bare Werken en Wederopbouw, gezegd, dat voor het bouwen van een buis thans 33 instan ties moeten afgedraafd worden. Het zijn 'er maar 3 zegt de mi nister en wel: het gemeentelijk Bouw- en woningtoezicht en het betrokken bureau van- den Weder opbouw, terwijl voorts de keuze vcm den architect goedkeuring behoeft va-n de daarvoor aangewe zen instanties. Een vlotte gang van zaken is afhankelijk van tairijke factoren, b.v. 1. Da-t beschikt wordt over de voor den bouw noodige materialen en vaklieden.. T\E VEILIGHEIDSRAAD heeft gister terloops de klacht van - de Oekraine tegen Griekenland behandeld. Mr. van Kleffens was de eerste, die het woord voerde. Hij verzocht de Oekrainsche aanklacht te ver werpen; daar deze zou bestaan uit ..een reeks ongefundeerde beschul digingen". Sir Alexander Cadogan, de Britsche afgevaardigde, steunde het verzoek van mr. van Kleffens en zeide: „Er moeten tastbare be wijzen geleverd worden". Gromyko. de Sovjet-afgevaardigde, viel de argumentatie van mr. v. Kleffens aan en betoogde, dat deze „een ver draaiing van- de waarheid" was. De bespreking over de Oekrain sche aanklacht werd vervolgens op geschort en men begon met het on derzoeken van de lidmaatschaps- aanvrage voor 9 landen. Vanwege de Siameesche regeering werd ver zocht de lidmaatschapsaaivvrage van Siam voorloopig niet te behan delen, daar de vijandelijkheden tus schen Siam en Frankrijk nog niet beëindigd waren. 2. Dat beschikt wordt over de voor het opcemen van c.e schade en het herstel-noodig© taxateurs c.q. technische opzichters. 3. Dat de getroffenen beschikken over de noodige geldmiddelen. Ten aanzien van het eerste wijst de minister op öe schaarschte van hout. glas en ijzer door den gerin gen import. Met "betrekking tot het tweede merkt hij op dat het aantal des kundige taxateurs beperkt is om de vaststelling der schade vlot te laten verloopen. En wat het derde aangaat, zegt de minister, dat getracht wordt door credieten bezwaren op dit punt tegemoet te komen. Vele getroffenen geven er r.och tans de voorkeur aan een afwach tende houding aan te nemen in de hoop, dat de bouwkosten zullen dalen. Overigens kost dit indivi- ducele overleg omtrent de finan ciering veel tijd. De minister zegt voorts te wil len bekijken, in hoeverre decen tralisatie van materialen-bureaux mogelijk is. Geleidelik aan komen onze kinderen, die 3 maanden in België een prettige vacantie genoten, weer terug. Ze zien er opperbest uit, de kleinen. En alhoewel zy het in België geweldig naar hun zin hadden. zyn zy toch ook bly weer by hun ouders broertjes en zusjes terug te zyn. Dat laten Willie en Hanneke wel zien! CK><XX><>O<>O<C><><><X><>O<><X><><>OCKXXX>ooo<X>C><X><X><X><X><X><>C,x Italië wil gedeeltelijk tege* moetkomen aan de Fran* sche aanspraken op Italiaansch gebied FiOODSTIL was het in de zaal toen in de politieke en ter ritoriale commissie voor Italië de Italiaansche vertegenwoordiger, Saragat het had over de Fransch_ Italiaansche grenscorrecties. Saragat deelde mede. dat Italië verlangend met Frankrijk tot over eenstemming te geraken, bereid is aan de Fransche aanspraken- toe te geven in het gebied van de kleine St. Bernardpas, de nauwe vallei van Badonecchia, van den Moirt Chaberton en de valleien van Op per tinea en Vesubie. Hij verzette zich echter tegen de Fransche aan spraken ten aanzien van het ge bied van de Mont-Cenis, waar een /AP 1 SEPTEMBER treedt een beschikking van het College v. Rijksbemiddelaars in werking, waar bij wordt bepaald, dat bij een op roep voor militaire keuring, het gederfde loon over den eersten keu ringsdag door den werkgever wordt doorbetaald. Over den tijd dat de keuring langer dan één dag duurt, wordt een vergoeding gegeven van wege het ministerie van Oorlog. Uiteraard wordt die vergoeding alleen gegeven aan keuringsplichti- gen, die werkelijk loon derven en dus niet aan hen, wier vaste week. of maandloon door den werk gever wordt doorbetaald. De uitbe taling zal geschieden bij den in- deelingsraad, waar de keuring plaats vindt belangrijke hydro-electrische fa briek in Fransche handen zou ko men en van de Opper-Roya vallei, waarheen door de Groote Vier dit jaar een commissie is gezonden, die bevond, dat door het meerendeel der bevolking Italiaansch wordt ge sproken. Deze gebieden zijn tevens van strategisch belang voor Italië, aldus Saragat. Nederland maakt duidelijk onderscheid tusschen repatrieering en uitwijzing. "IT"AN OFFICIEELE ZIJDE heeft heden ondervindt. Integendeel, de mnri daIt 'f 4MD J„„l- - 1ii men ook aan 't ANP verklaard, dat de klachten over ae belemme ring der repatrieering van Sovjet burgers ongegrond zijn. Er hebben zich wel eenige, ove rigens weinig beteekenende moei lijkheden voorgedaan, doordat en kele Sovjet-officieren niet op de hoogte bleken te zyn van de Neder - landsche wettelijke bepalingen met betrekking tot het verblijf van vreemdelingen hier te lande. Doch er bevindt zich in Nederland geen Sovjetburger, die wenscht te repa- trieeren en daarbij eenige moeilijk- Af OOR de tweede maal in dit jaar heeft gen. de Gaulle zich gemengd in de openbare bespreking van de toekomstige Fransche grondwet, waarover thans door de ngtionale vergadering wordt gedebat teerd. In een verklaring aande pers heeft de Gaul ie gezegd, dat het ontwerp niet voldoet aan de door de hedendaagsche wereld gestelde eischen ten aanzien van het herstel van Frankrijk. Zijn grootste bezwaar tegen de huidige ontwerp-grondwet is, dat zij in schijn concessies doet aar, de nationale gevoelens, die in Mei jl. de eerste poging van het par lement om tot een constitutie te komen schip breuk deden lijden, doch in werkelijkheid aan dezelfde zwakheid en ondeugden' lijdt als de eerste. De Gaulle's meening heeft bij de communisten en socia.listen nogal stof doen opwaaien. Adviesraad voor Borneo en Groote Oost geïnstalleerd QJAHRIR heeft geantwoord op de persoonlijke boodschap van Lord Killearn en hem uitgenoo- digd naar Djokjakarta te komen. De Britsche diplomaat vliegt daar om vandaag nar Djokja. Dr. v. Mook is van de reis op de hoogte gesteld. Soekarno zal bij het onderhoud te Djokja niet aanwezig zijn. Van Mook heeft den adviesraad bij het algemeene Regeerir.gscom- missariaat voor Borneo en de Groo te Oost geïnstalleerd. Hü wees er op dat, indien de taak goed wordt verricht, er een orgar.isatie tot stand kan komen, welke van het grootste belang zal zijn voor de verdere ontwikkeling van het land. Hetwerk van den adviesraad loopt in 3 richtingen: de organisatie van het kiesrecht, de spliting var.' de taken, die vroeger aan de centrale organen waren opgedragen, en de taakindeeling binnen de staten. Nederlandsche regeering verleent alle faciliteiten aan Sovjetburgers om gebruik te maken van de gele genheid tot repatrieering. Ze maakt echter duidelijk onder scheid tusschen repatrieering (vrij willig) en uitwijzing (gedwongen). Aan dat laatste wenscht ze niet mee te doen. En daar wringt ver moedelijk de' schoen voor Moskou. Het kan er zich niet mee vereeni gen, dat er Russen, Letten. Esthen, Litauers, Oekrainers en Polen zijn, die er heilig voor passen, om het land hunner vaderen weer te be treden. zoolang de bolsjewieken er heerschen. Deze lieden zouden we moeten uitleveren', waarna hun lot niet twijfelachtig zou zijn. Tot zooiets voelt de Nederland sche regeering zich terecht niet verplicht. Dat is ook in overeen stemming met hetgeen het vluchte lingencomité van de U.N.O. voor opstelt. Ver. Staten voldaan TAE AMERIKAANSCHE legeering is niet meer van plan in de kwestie der Amerikaansche vlieg tuigen ini Joego-Slavië aan den Veiligheidsraad voor te leggen deelt A.F.P. mede. Dit op grond van nieuwe rapporten, die de Ameri kaansche regeering van Joego-Sla vië ontving. De Amerikaansche re geering acht het antwoord van Joego-Slavië volkomen voldoende. T^a veel gedebatteer heeft Austra lië te Parijs zijn amendement om een sub-commissie in te stellen betreffende de herstelbetalingen in getrokken. Molotov verdedigde weer eens de Russische eischen op Roe menië. RECTIFICATIE BONNENLIJST. In onze bocinenlijst van gisteren stond abusievelijk als boterbon no. 649 vermeld. Dit moet 549 zijn. WEER SCHEERZEEP. /AP DEN BON „textiel A.M." dtr textielkaart V. A. 605 worden 2 rantsoenen scheerzeep beschik baar gesteld. Men moet do zen bon bü een detaillist to scheer zeep inleveren. RANTSOENBONNEN VOOR FRUIT TAE RANTSOENBONNEN met opdruk „een rantsoen artilKl B.A." geven recht op een rantsoen fruit 1 k.g. fruit). Op deze rar.tsoenbonnen kan fruit betrokken worden bij de z.g. zieken winkels. Heden zon onder 19.36 uur en ■maan onder 20.59 uur. Vrijdag zon op 5.46 uur en maan op 9.45 uur. Weersverwachting: Koel weer met wisselende bewol king en regenbuien Uier en daar gepaard gaande met on weer. Krachtige Zuidwestelijke wind.

de Stem | 1946 | | pagina 1